Ako sa vysporiadať s larvami chrobákov na jahodáchWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Spoľahlivé možnosti riešenia tohto hmyzu a jeho lariev trápia už dlhšiu dobu mnoho záhradníkov. Nekonečné škody vyjadrené v ničení jahodových kríkov, koreňových systémov stromov a iných rastlín pomerne často vytvárajú pre záhradkárov obrovské množstvo problémov a sklamaní, ktoré boli väčšinou márne. Poďme zistiť, ako a ako môžete bojovať a chrániť bobule pred larvami májového chrobáka.

Odkiaľ pochádzajú larvy chrobákov na jahodách

Škodca sa považuje za dosť veľký hmyz. Jeho telo je namaľované v čiernych alebo červeno-hnedých odtieňoch, dosahuje dĺžku tri a pol centimetra. V podmienkach prirodzenej existencie žije v lesoch a lesostepiach. K migrácii a množeniu dochádza počas posledného mesiaca jarnej sezóny. Po spárení sa samice zavŕtajú do pôdneho zloženia, kde kladú vajíčka. Jeden jedinec je schopný položiť až sedem desiatok vajec, potom uhynie. Asi po mesiaci a pol sa liahnu pohyblivé larvy bielej farby, pomerne veľké. Zdá sa, že sú skrútené do gule, čo uľahčuje ich odlíšenie od ostatných škodcov.

Lkhrushch žije v pôde tri až štyri roky, potom sa zmení na kuklu, ktorá navonok pripomína dospelého človeka. Na konci leta sa objaví mladý chrobák, ktorý zostáva v pôde na zimu a až na jar sa objaví na povrchu záhonov.

Hlavnou potravou pre larvy májového chrobáka sú jahodové rastliny. Škodcovia s potešením prežúvajú svoj koreňový systém.

Známky prítomnosti na bobule

Škodca sa považuje za jedného z najškodlivejších pre jahody.... Dospelý hmyz, ktorý sa živí bobuľami a lístím, nespôsobuje veľké škody. Hlavným nebezpečenstvom sú larvy (kôrovce).

Vyskytujú sa nasledovne: ak rastlina začne zaostávať v raste, potom ju treba vykopať. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v koreňovom systéme nachádzajú silné zakrivené biele larvy.

Dôvody vzhľadu

Najobľúbenejšou pochúťkou proti škodcom sú jahody. Aby ste pred ním chránili bobule, musíte v prvom rade dodržiavať jedno jednoduché pravidlo - pri presádzaní kríkov starostlivo preskúmajte ich koreňový systém. Po nájdení chrobákov by sa mali starostlivo odstrániť a zničiť.

Sú to oni, ktorí sú koreňmi a sú príčinou vyčerpania rastliny, spomaľujú jej rast a spôsobujú smrť z nedostatočnej výživy. Škodcovia na jahodách môžu navyše spôsobiť nekrózu tkanív a rôzne infekcie prenášané hmyzom.

Ako zaobchádzať s chrobákmi a chrániť svoje plodiny

Ako sa vysporiadať s jahodovým chrobákom? Preventívne sa odporúča vykopať úzke drážky medzi jahodovými radmi, ošetriť (zalievať) roztokom karbofosu.

Existuje niekoľko ďalších spôsobov boja:

 • postele možno chrániť infúziou šupiek cibule a cesnaku (sto gramov na vedro s vodou). Rastliny sa nimi zbavujú pod koreňom;
 • v jarnom období, keď nastáva teplé počasie, sa jahody ošetria amoniakom zriedeným s vodou. Pre desať litrov stačí pridať pár kvapiek;
 • v uličkách sú zakopané listy kapusty alebo horčice.
 • vedľa výsadby jahodových rastlín môžete zasadiť kapustu alebo reďkovku;

Pri presádzaní rastlín možno na záhony pridať aj suchú horčicu.

Použitie špeciálnych prostriedkov na zničenie lariev

Mnoho záhradníkov verí, že kmene záhradných stromov by mali byť posiate bielou ďatelinou. Je to spôsobené tým, že baktérie uzlín žijúce v koreňoch rastlín sú schopné absorbovať dusík zo vzduchu a syntetizovať bielkoviny. Dusík v zemi ho premení na miesto, kde chrobák nemôže žiť. Dokončením podobného spôsobu túrovania sa záhradníci budú môcť bez problémov zbaviť škodlivého parazita, čím sa zlepší kvalita ovocia a jeho vzhľad. Ďatelina vysiata v blízkosti stromov navyše vytlačí burinu a koreňovému systému dodá dusík.

Ale s chemickým zložením by ste nemali byť príliš horliví. Používajú sa obmedzene a opatrne a dnes mnoho záhradníkov od tejto metódy upustilo a našli za ňu dobrú náhradu.

V poslednej dobe sa biologické zlúčeniny začali tešiť veľkej obľube, jednou z nich je „Nemabakt“. Tento insekticíd je schopný v počiatočnom štádiu ničiť chrobáky. Základom biologického produktu je nematóda, ktorú predstavuje guľatý mikroskopický červ... Môže žiť v pôde, živí sa výlučne larvami, preniká do nich a ničí ich do jedného dňa, maximálne do troch. Potom nematódy opustia mŕtvolu a hľadajú svoju ďalšiu obeť. Droga sa nepovažuje za škodlivú pre ľudí a zvieratá;

Používanie ľudových metód boja

Jedným z najrozumnejších a najúčinnejších spôsobov boja je chytanie dospelých chrobákov. Ak vezmeme do úvahy, že jedna žena znesie veľké množstvo vajíčok, potom je racionalita tejto metódy celkom zrozumiteľná a vysvetliteľná. Pri love chrobákov je známych niekoľko ochranných prostriedkov:

 • svetelné pasce. Plytká nádoba je pripravená vopred, je zvnútra potiahnutá lepkavou tekutinou. Na spodok riadu je umiestnený zdroj osvetlenia, zostáva len čakať na nástup tmy. Pasca zostáva na otvorenom priestranstve, aby ju bolo možné vidieť zďaleka;
 • pasce na lepidlo. V obchode musíte zakúpiť lepiacu hmotu pre muchy, naniesť ju na papierové prúžky.Brouci sa držia dostatočne rýchlo;
 • prirodzený nepriateľ. Ježci radi hodujú na larvách chrobákov škodlivých pre záhradu. Pokiaľ je to možné, potom je potrebné mať takéto zviera na záhrade. Ďalším vážnym nepriateľom chrobáka sú škorce. Nebude nadbytočné umiestňovať vtáčie búdky na stromy.

Ak s príchodom jari váš záhradný pozemok napadol májový chrobák a chrobáky sa chystajú zožrať jahodové listy, nemali by ste strácať čas. Podľa vyššie uvedených pokynov sa odporúča, aby nebezpečný hmyz odolával tvrdohlavo. To je jediný spôsob, ako zachrániť úrodu.


Ako sa vysporiadať s larvou chrobáka na jahodách

Larvy chrobáka môžu byť na jahodách Spôsoby boja proti larvám Ľudové lieky proti larvám chrobákov

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť lariev chrobákov na jahodách. Používajú ľudové prostriedky, chemické prípravky, používajú agrotechnické, fyzikálne metódy boja. Je pomerne ťažké odstrániť larvu z miesta, pretože sa neobjavuje vonku, žije v rôznych hĺbkach. Kombinované použitie ľudových prostriedkov, profesionálnych liekov pomáha dosiahnuť požadovaný výsledok.


Vzhľad lariev hmyzu v zemi

Stalo sa, že jedným zo znakov príchodu jari je výskyt májových chrobákov, ktorí samy o sebe plodine veľmi neubližujú. Problémy začínajú v období, keď sa na breze objavia listy - čas, keď ženský hmyz začne klásť vajíčka. Objavené larvy chrobáka mája sú vďaka svojej silnej čeľusti schopné ničiť výsadby zeleninových a bobuľovitých plodín so závideniahodnou pravidelnosťou po dobu 3-4 rokov. Záhradné jahody (jahody) sa považujú za ich obľúbenú pochúťku, z ktorej radi jedia koreňový systém. Vedci dlhé roky hľadali najefektívnejšie spôsoby, ako sa zbaviť lariev chrobákov. Je dosť ťažké sa tohto škodcu zbaviť, pretože ich biotop je v hlbokých vrstvách pôdy. Ak však larvy májového chrobáka aj samotné dospelé nie sú včas zničené, potom môžete zostať bez úrody a stratiť samotné rastliny.


Metódy kontroly

Boj proti larvám májového chrobáka zahŕňa úplné vykopanie pôdy. Ak sú na danom mieste vo veľkom množstve, je dôležité každý rok po zbere a pred výsadbou ručne vykopať pôdu a nezávisle vybrať larvy z pôdy. Tento variant boja je najefektívnejší, umožňuje zbaviť sa problému.

Na jar by ste na miesto mali vysadiť aj ďatelinu bielu.

Entomológovia tvrdia, že larva chrobáka nemôže tolerovať dusík a ďatelina je schopná absorbovať túto látku zo vzduchu a hromadiť ju v pôde. Takéto zloženie pôdy vystraší larvy a nedovolí im zavŕtať sa hlboko pod zem.

Okrem ďateliny nemajú radi rastliny ako vlčí bôb a repík. Tieto rastliny sa nepáčia ani dospelým, takže opustia miesto a nebudú sa na ňom množiť.

Larva chrobáka sa veľmi rada živí koreňovým systémom jahôd; títo škodcovia sú schopní počas vegetačného obdobia zničiť takmer všetky plantáže. Preto by jahody mali byť ošetrené roztokom, ktorý pozostáva z vody a amoniaku. Môžete spracovať kríky alebo vyplniť uličky. Proti larvám sú okrem amoniaku účinné aj Decis alebo karbofos.

S chrobákom môžete bojovať tak, že na jeseň miesto vyhrabete a pôde dodáte belosť alebo ju spracujete malým množstvom suchého bielidla. A pred začatím výsadby, na jar, odborníci odporúčajú roztrúsiť strúhané vaječné škrupiny po záhrade, aby sa zbavili lariev.

Dobrým výsledkom na zbavenie sa lariev chrobáka je ošetrenie bobuľových kríkov zmesou vody a cibuľových šupiek. Cibuľovú šupku by ste mali namočiť do zohriatej vody, trvať na tom niekoľko dní. Polievajte bobuľové kríky hotovým roztokom. To pomáha účinne bojovať proti larvám chrobákov.

Dobrý účinok v boji prináša použitie hlístice nematódy, táto látka sa nachádza v organickej pôde. Je potrebné kúpiť takúto pôdu na špecializovaných predajných miestach. Okrem toho znamená, že v boji možno použiť aj ďalšie insekticídy - Bazudin, Aktar, Pochin. Aby sa problém odstránil, vykopú polmetrové diery v zemi, naplnia ich tekutým mulleinom. Takáto návnada nezostane bez pozornosti. Ďalej na jeseň, po začiatku prvých mrazov, je hnoj roztrúsený po celom pozemku spolu s larvami. V takýchto podmienkach zimovanie neprežijú a zomrú. Týmto sa zbavíte chrobáka.

Existuje ešte jedna možnosť, ako sa s larvami vysporiadať - pred vysadením rastlín v záhrade ošetriť zem roztokom jódu. Na 10 litrov vody použite iba pár kvapiek. Táto metóda je bezpečná a jednoduchá. Ak sa však ukáže, že je to neúčinné, larva bude rastliny naďalej ničiť, potom by sa mali použiť chemické prostriedky určené na boj proti škodcom. Pri starostlivom spracovaní bude larva zničená. Ale pri práci s takýmito výrobkami musíte pamätať na bezpečnosť (maska, rukavice).


Čo sa stane, ak nebudete bojovať proti škodcom

V prvom roku života sú húsenice malé a prakticky neškodné, postupne však rastie ich obžerstvo a v druhom roku larva májového chrobáka zožerie korene jahôd a ak nebodujete škodcu a zbavíte sa ho to, všetky kríky môžu byť zničené veľmi rýchlo.

Chruščovia majú radi piesočnaté pôdy, na hlinitých pôdach sú menej časté. Samice kladú vajíčka skôr do voľnej pôdy, preto sa veľmi rýchlo množia v dobre upravených oblastiach s bohatou úrodnou pôdou. Ak sa ich nezbavíte včas, iba niekoľko jedincov môže na veľkej ploche poškodiť korene bobuľových kríkov. Najčastejšie sa škodcovia šíria po mieste hnojením organickými látkami z háld kompostu.


Chemické kontrolné metódy

Nepreháňajte to s chemikáliami v záhrade. Všetky tieto výrobky by sa mali používať veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu rastlín.

Medzi tieto lieky patria:

 • Zemlin.
 • Bazudin.
 • Iniciatíva.
 • Aktara.
 • Antichrush.

Biologické prípravky

Dnes je veľmi populárny liek „Nemabakt“... Táto droga je schopná ničiť škodcov v zemi aj v štádiu lariev.

Základom nápravy je hlíst - okrúhly červ mikroskopickej veľkosti. Žije v pôde, živí sa larvami, preniká do larvy prirodzenou dierou a zničí ju za 24 - 72 hodín.

Po niekoľkých dňoch tisíce nových nematód opustia mŕtvolu larvy a idú hľadať nové obete. Táto droga nie je škodlivá pre ľudí a domáce zvieratá. Nedotýkajú sa dážďoviek a iného užitočného hmyzu.


Odkiaľ môže chrobák odletieť?

Hmyz sa množí v rôznych kultúrach metódou premiestnenia. Ak sa letná chata nachádza v blízkosti určitých výsadieb, lesov, potom by majiteľ pravdepodobne mal počkať na výskyt týchto škodcov, pripraviť sa na ich vzhľad vopred.

Presídlenie lariev chrobáka mája sa deje vo zvislej polohe, preto nie je vždy ľahké ich nájsť v zemi. Objavia sa pred našimi očami najskôr budúci rok.

Na rastlinách poškodených plošticami sú listy s otvormi, po stranách ohryzené. Viac kvetov, vaječníky sa zdajú byť obhrýzané. Úroveň kultúry veľmi zaostáva v raste, je schopná úplne vyschnúť.

Rastliny bylinného druhu vyliezajú z pôdy s malým stresom. Je potrebné si na rastline všimnúť samotného chrobáka alebo jeho larvu, aby ste si jasne uvedomili, kto je samotným škodcom.

Kontrola lariev chrobákov na jahodách je dôležitá. Musí sa stiahnuť, inak môžu byť výsledky mimoriadne smutné. Poškodenie plodín plošticami je významné.

Zbaviť sa škodcu nie je ľahká úloha kvôli tomu, že ploštica je umiestnená hlboko v zemi. Preto si tento problém vyžaduje integrovaný prístup.


Pozri si video: Shimon Steinberg: Natural pest control.. using bugs!


Predchádzajúci Článok

Opeľovanie jedným ovocným stromom

Nasledujúci Článok

Výsadba červenej kostravy: Ako pestovať plazivú červenú kostrovú trávu