Ochrana ruží v zime: Ako opraviť zimné škody na ružiachWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zimné obdobie môže byť na ružových kríkoch veľmi ťažké rôznymi spôsobmi. Prečítajte si ďalšie informácie o ošetrovaní zimných poškodených ruží.

Ako opraviť zimné škody

Zimné poranenia ruží môžu pochádzať zo silných zimných vetrov, ktoré sa šľahajú okolo palíc ružových kríkov. Ja svoje ruže na zimu rád zostrihám asi do polovice výšky, okrem popínavých a kríkových ruží. Toto prerezávanie sa vykonáva, keď už došlo k sérii veľmi chladných dní a nocí, ktoré presvedčili kríky, že je čas dať si zimný spánok (aka: vegetačný kľud).

Horolezci môžu byť bezpečnejšie pripútaní k svojim trelážam a pre zimnú ochranu zabalení v jemnej látke z mušelínu. Kvetinové ruže je možné trochu orezať a potom tiež zabaliť mušelínom alebo iným jemným látkovým materiálom, aby sa zvýšila ochrana. To pomáha držať ich palice pohromade, takže pôsobia viac ako jedna jednotka, a majú tak väčšiu silu vydržať pri zaťažení snehom a poskytujú lepšiu odolnosť proti vetru.

Škody spôsobené zimnými vetrami, ktoré bičujú palice a lámu ich, je možné na jar vystrihnúť. Ak však vietor zlomí palice dole do zeme, môžeme ranu iba zalepiť a podporiť rast novej trstiny (alias bazálne zlomy) až na jar.

Epsomská soľ vedie dlhú cestu k povzbudeniu bazálnych prestávok. Polovička (120 ml.) Epsomových solí okolo všetkých veľkých ružových kríkov a ¼ šálky (60 ml.) Okolo miniatúrnych ružových kríkov by malo stačiť. Zalievajte dobre skoro na jar.

Ochrana ruží v zime

Najlepšie urobíte, ak v prvom rade zabránite zimnému poraneniu ruží poskytnutím zimnej ochrany ružiam.

Kopec ružových kríkov

Zhromaždenie kríkov ruží na zimu ich pomáha udržiavať chladných, aby nemali žiadne nápady, ako začať rásť počas tých strún teplých až horúcich dní, kým je ešte zimný čas. Tok teplôt počas zimy môže a bude zmiasť ružové kríky a zahájiť proces pestovania. Potom opäť prídu prudko studené teploty a šokujú ružu, ktorá mnohokrát vedie k jej zániku.

Na kupovanie používam záhradnú zeminu, štrk alebo drevený mulč. Nepoužívam žiadnu záhradnú pôdu, ktorá má pridané hnojivo. Pôda s hnojivom môže pomôcť vyslať zlú správu kríkom v tých teplých zimných dňoch.

Zaistite vodu

Mnoho zím má nielen studený, búrlivý vietor, ale je aj sucho, najmä pre tie, ktoré málo snežia. Vďaka tomu je potrebná zimná vlhkosť. Ak si v zime nezabudnete dať kríkom ružu, môže to ľahko viesť k ich smrti alebo spomaleniu rastu a kvitnutia v jarných a letných mesiacoch. Nemôžeme polievať, keď je vonku zima a mrzne. Spravidla však existujú reťazce dní, keď je dosť pekné zalievať sa.

Najlepšie urobíte, keď budete polievať čo najskôr počas dňa, zvyčajne keď sa denná teplota blíži k maximu. Toto dáva vode šancu prepracovať sa do zeme a dole do koreňového systému, čo tiež poskytuje dostatočný čas rastline na to, aby absorbovala vlhkosť a dobre ju využila predtým, ako sa opäť zapojí studená nočná teplota. Vetry vysávajú vlhkosť z pôdy, takže úroveň vlhkosti je nebezpečne nízka.

Liečte plesňové problémy

Existujú huby, ktoré zimujú aj na ružiach. Postriekanie dobrým fungicídom v neskorej sezóne je užitočné a je to niečo, čo som robil roky. Banner Maxx je môj neskorý sezónny fungicíd podľa môjho výberu, ktorý postrekuje všetky rastliny pred zimným spánkom. Green Cure je môj fungicíd podľa môjho výberu po zvyšok roka, ale na konci sezóny sa mi páči výkon, ktorý som dostal s produktom Banner Maxx alebo jeho generickým a lacnejším náprotivkom Honor Guard.

Nepredchádzajúce ošetrenie plesní umožňuje náskok pri útokoch na kríky, hneď ako kríky zlomia vegetačný pokoj a začnú nový jarný rast. Plesňové infekcie tento nový rast zakrývajú, zanechávajú rastliny slabé a obmedzujú produkciu kvitnutia a celkovú výkonnosť ružových kríkov.

Skontrolujte prítomnosť hmyzu

Ak na svojich ružiach spozorujete akúkoľvek aktivitu hmyzu v neskorom období, nie je na škodu ich podľa potreby postriekať insekticídom alebo miticídom. Vždy používajte najľahšiu formu insekticídu, ako môžete, ktorá vašu prácu ešte dokončí.

Rovnako ako pri iných veciach, unca prevencie stojí za kilo liečby! Uložte svoje záhradné bábätká poriadne do postele a oni sa vám za to pekne odmenia.


Čierna bodka

Čierna škvrna je bežné a závažné ochorenie ruží, ktoré v sezóne často dosahuje epidemické rozmery. Ochorenie je spôsobené plesňou, Diplocarpon rosae. Najťažšie je to po dlhých vlhkých a teplých obdobiach na jar. Príznaky sa vyskytujú na listoch ruže ako kruhové, čierne škvrny obklopené žltou oblasťou. Napadnuté listy z rastliny často padajú. Infekcia pokračuje počas letných mesiacov. Nezrelé drevo prútov prvého roka vytvára vyvýšené fialovočervené nepravidelné škvrny. Rastliny sú zakrpatené a vytvárajú menej bledších kvetov. V polovici leta mohli vážne infikované rastliny stratiť všetky listy.

Prevencia a liečba:Šírenie čiernej škvrny je možné znížiť a minimalizovať budúce infekcie dodržiavaním týchto kultúrnych postupov:

 • Odrody odolné voči rastlinám: (pozri nasledujúci zoznam)
 • Udržiavajte správnu sanitáciu: Sanitačné postupy sú rozhodujúce pri znižovaní budúceho vývoja chorôb. Na jeseň alebo v zime odstráňte zo zeme všetky staré listy a všetku kompost, ktorý bol kontaminovaný infikovanými listami. Pred začiatkom rastu novej ruže na jar ju nahraďte čerstvou vrstvou mulča.
 • Odstráňte a zničte infikované palice: Palice postihnuté čiernou škvrnou majú tmavé alebo červenkasté oblasti (lézie). Silne infikované rastliny by sa mali podľa odrody a kultivaru rezať späť v zime alebo skoro na jar do vzdialenosti 1 až 2 palce od zväzku púčikov. Počas vegetačného obdobia infikované listy odstráňte a zlikvidujte ich, ako sa javia.
 • Listy udržujte v suchu: Najlepšie je rastliny nepostrekovať vodou. Nepoužívajte zavlažovanie nad hlavou, najmä neskoro popoludní alebo podvečer. Nasiakavé hadice sú vynikajúcim spôsobom ako zalievať ruže a šetriť vodou. Podporujte rýchle sušenie listov výsadbou ruží na plnom slnku. Nové rastliny umiestnite dostatočne ďaleko od seba, aby bola zaistená dobrá cirkulácia vzduchu.

Na účinnú kontrolu čiernych škvŕn používajte fungicídne spreje, a to aj na rezistentných odrodách. Počas podmienok, ktoré uprednostňujú vývoj chorôb u náchylných kultivarov, sa musí dodržiavať prísny fungicídny program. Ak je ochorenie natoľko závažné, že si vyžaduje kontrolu, vyberte jeden z nasledujúcich fungicídnych sprejov: chlórtalonil, mankozeb, myklobutanil, propikonazol alebo meďnaté fungicídy. Príklady výrobkov nájdete v tabuľke 1. Aplikujte všetky chemikálie podľa pokynov na štítku.


VÝSADBA

Kedy zasadiť:

Vysádzajte počas miernejších jarných alebo jesenných mesiacov, aby ste sa vyhli stresu z horúčavy alebo chladu.

Kde sadiť:

Vyberte si slnečné až mierne zatienené miesto s úrodnou, dobre priepustnou pôdou, ktorá zostáva rovnomerne vlhká.

Ako sadiť:

 1. Uvoľnite pôdu v oblasti výsadby širokej a hlbokej 1-1 / 2 až 2 stopy. Zapracujte do pôdy veľké množstvo kompostu alebo kravského hnoja.
 2. Vykopajte dostatočne veľkú jamu, aby sa do nej zmestil koreňový bal. Zmiešajte hrsť kostnej múčky, aby ste podporili vývoj koreňov.
 3. Vložte rastlinu do jamy a rozložte korene. Horná časť koreňového balu by mala byť vyrovnaná s okolitým povrchom pôdy.
 4. Vyplňte otvor, utlačte pôdu, aby ste odstránili vzduchové vrecká, a dobre zalejte.
 5. Poznámka: Ak žijete v chladnej oblasti a rastlina je zaštepená, zahrabte štep pár centimetrov pod pôdu, aby ste ho chránili pred zimným zamrznutím.

Medzery:

Rastliny umiestnite 2 až 5 stôp od seba v závislosti od odrody a zabezpečte dostatočnú cirkuláciu vzduchu, aby ste zabránili chorobám prenášaným vlhkosťou.

Pre rastliny s holým koreňom:

Korene pred výsadbou namočte aspoň na hodinu do vody, aby ste ich hydratovali.

Výsadba do nádob:

 1. Vyberte si kvetináč s priemerom najmenej 15 až 20 palcov a hlbokým 18 až 24 palcov s adekvátnym odtokom.
 2. Naplňte nádobu kvalitnou zeminou. Pracujte v šálke perlitu na odvodnenie a šálke kostnej múčky, aby ste podporili vývoj koreňov.
 3. Vykopajte jamu dostatočne veľkú na to, aby sa do nej zmestil koreňový bal a umiestnite ho tak, aby bol vrchol koreňového balu vyrovnaný s povrchom pôdy.
 4. Vyplňte jamku a dobre zalejte.

Zimné škody na krajinných rastlinách

Na mnohých rastlinách môže dôjsť k zimnému poškodeniu. Prudký pokles teploty po topení v polovici zimy môže spôsobiť štiepenie kôry. Odumreté vetvičky a konáre na jar môžu byť výsledkom poškodenia ľadom a snehom zo zimy. Zranenie počas zimnej alebo skoro jarnej sezóny môže byť v dôsledku mrazu alebo poranenia mrazom.


Fólia môže od studenej farby zmeniť farbu na žltú a inú.

Niektoré vždy zelené rastliny vykazujú žltnutie alebo bronzovanie ihličiek, keď sú vystavené zimnému slnku a vetru, ale vrátia sa k normálnej farbe, keď sa na jar obnoví rast. Zimné poranenie možno zameniť s počiatočnými štádiami niektorých plesňových chorôb. Ihly sa v dôsledku vystavenia studeným, suchým zimným vetrom menia z bronzovej na červenohnedú alebo hnedú.


Cykly zmrazovania a rozmrazovania môžu viesť k zhnednutiu alebo spuchnutiu.

K trvalému poškodeniu dochádza, keď sú podmienky závažné, dlhodobé alebo keď sa teploty náhle zmenia. Smrť tkaniva je spôsobená odstránením vody z ihiel rýchlejšie, ako ju dokáže rastlina nahradiť absorpciou koreňov zo zamrznutej vody v pôde. Zimné pripálené ihly nakoniec odpadnú.


Zimné vysušenie môže spôsobiť popálenie listov a popáleniny v zime.

Na listnatých vždyzelených drevinách sa môžu vyskytnúť príznaky spálenia listov. Poškodenie je najťažšie na plytko zakorenených rastlinách, ako sú azalka, rododendron, cezmína, vavrín čerešňový, zimostráz, vavrín horský alebo rastliny na ich severnej hranici zimnej odolnosti (Magnolia grandiflora, Aucuba japonica, Camellia spp. a ďalšie). K poraneniu dochádza v suchých, veterných, teplých alebo slnečných zimných dňoch, keď je pôda zmrznutá. Rastliny nie sú schopné presunúť vodu zo zamrznutej pôdy, aby nahradili vodu stratenú z listov. Listy sa vlnia a padajú, potom sú od končekov a okrajov hnedé, vďaka čomu majú listy pripálený vzhľad. V mnohých prípadoch dôjde k poškodeniu počas zimných mesiacov, príznaky sa však objavia na jar, keď sa rastlina začne vynárať zo zimného obdobia pokoja a prechádza do fázy jarného rastu.


Poškodenie zimným popálením na vavríne višne
Foto: Elizabeth Bush, Polytechnický inštitút vo Virgínii a Štátna univerzita, Bugwood.org


Na listoch sa môže hromadiť rozmrazovacia soľ, ktorá spôsobuje popáleniny listov.

Silné nahromadenie rozmrazovacích solí môže spôsobiť popáleniny listov podobné poškodeniu v zime a môže zabiť púčiky a konáre konárov.


V zime prevláda popálenina z rozmrazovacej soli.

Osvetlenie a hnednutie môže byť spôsobené vysokými teplotami vo februári alebo marci, ktoré stimulujú púčiky, kvety alebo výhonky príliš skoro na rast. Následný jarný mráz zabije mladé púčiky a zvýši jemný rast, čo povedie k menšiemu množstvu kvetov a neskoršiemu vývoju listov.

Diagnóza je ľahká, pretože zmrazené tkanivo nadobudne čiernohnedú farbu. Poškodené púčiky a listy obyčajne opadávajú a zvyšné holé konáre by sa mali zastrihávať, ak sa s jarným vývojom neobjaví nový rast. Tryskané alebo poškodené kvety môžu byť výsledkom zmrazenia kvetných pukov skoro na jar pred kvitnutím alebo počas neho. Odumieranie konárov a žltnutie listov môže byť spôsobené slnečným žiarením, poškodením koreňov a chladným počasím nasledujúcim po teplom období.

Poškodenie ľadom a snehom môže mať za následok ohnutie alebo zlomenie končatín od veľkej váhy snehu a ľadu. Jemne odstráňte sneh z kríkov metlou nahor. Nepokúšajte sa odstraňovať ľad z kríkov, pretože vetvy zaťažené ľadom sú krehké a je pravdepodobnejšie, že sa zlomia.


To ukazuje výsledok neskorého zmrazenia nových púčikov.

Kultúrne postupy, ktoré šetria pôdnu vlhkosť, zabraňujú poškodeniu koreňov a podporujú „otužovanie“ pred zimou, znížia zimné škody. Na konci leta sa vyhnite hnojeniu alebo prerezávaniu, ktoré stimuluje rast v neskorej sezóne, ktorý nemá čas na správne „vytvrdnutie“ a je oveľa náchylnejší na zimné poranenia. Pri zalievaní namočte pôdu niekoľko centimetrov hlboko a potom ju nechajte medzi zálievkami vyschnúť. To podporuje hlbšie zakorenenie. Vyvarujte sa častého plytkého posýpania, ktoré povzbudzuje povrchové korene, ktoré sú ľahko zraniteľné suchom a chladom. Používanie mulčov šetrí pôdnu vlhkosť a zabraňuje výkyvom teplôt. Mulče tiež udržujú pôdu chladnú skoro na jar, čo pomáha znižovať predčasné lámanie púčikov.

Aj odolné stromy môžu vytvárať slnečné lúče alebo trhliny. Kôra stromov ohrievaná v zime slnkom môže dosiahnuť teplotu až o 18 stupňov vyššiu ako je teplota vzduchu. Na kambiovej vrstve je poškodená. Tento typ poškodenia mrazom sa nazýva slnečný svit.

Pri extrémnych teplotných výkyvoch vznikajú mrázové trhliny. Voda v bunkách kmeňa stromu zamrzne a pohybuje sa z buniek, čo spôsobí zmenšenie dreva. Napätie medzi zamrznutými a nemrznutými vrstvami dreva je také veľké, že sa drevo oddeľuje a spôsobuje trhliny. Trhlina sa môže vytvoriť náhle a často sa kombinuje s hlasným praskajúcim zvukom. Keď je teplota teplá, drevo absorbuje vlhkosť a trhlina sa uzavrie. Mrazové praskliny sa môžu v nasledujúcich zimách znovu otvoriť a zväčšiť a môžu siahať až do stredu stromu. Poškodenie kmeňov stromov najpravdepodobnejšie na južnej a západnej strane stromu, kde je najsilnejšie slnko.

V predtým zranených alebo orezaných miestach môžu začať trhliny. Správne rezanie a predchádzanie úrazom môže pomôcť zabrániť vzniku trhlín mrazom. Stromy náchylné na praskanie mrazom (tie s tenkou alebo hladkou kôrou) môžu mať prospech z aplikácie bielej latexovej farby na kmeň stromu. Farba svetla odráža svetlo a pomáha znižovať výkyvy teploty. U týchto druhov sú pravdepodobnejšie mrázové trhliny: jablko, buk, jabloň, brest, strom Goldenrain, pagaštan konský, lipa, londýnske lietadlo, javor, dub, orech a vŕba.

Najlepšou prevenciou pred zimnými úrazmi je výber rastlín, ktoré sú odolné vo vašom okolí. Zimné škody možno znížiť umiestnením rastlín do čiastočne zatienených oblastí chránených pred zimnými vetrami. Umiestnite fyzické zábrany asi 18 palcov ďalej na náveternú stranu mladých stromov, aby ste zabránili zimným zraneniam. Bariéry vyrobené z materiálov, ako sú napríklad vrecoviny alebo plasty, môžu znížiť poškodenie zimného vetra znížením rýchlosti vetra. Na jeseň udržiavajte dostatočnú vlhkosť pôdy, aby ste predišli zimnému vysušeniu. Na jar skontrolujte rastliny, či nie sú zimne poškodené a postihnuté miesta vyrežte.


Thrips

Ruže sa živia rôznymi druhmi strapiek. Dva z najbežnejších sú strapce (Frankliniella tritici) a strapky západné (F. occidentalis).

Dospelé samičky strapiek obidvoch druhov sú drobný, žltohnedý hmyz s strapcovitými alebo perovitými krídlami. Pri menej ako 1 /16-palcové dlhé, sú takmer bez lupy viditeľné. Ľahké fúkanie do kvetov a listov však spôsobuje, že sa strapce pohybujú okolo a je ich lepšie vidieť.

Strapky (Frankliniella sp.) poškodenie ruží.
Clemson University

Nezrelé aj dospelé strapky sa živia škrabaním povrchových buniek, aby nasali rastlinnú šťavu. Živia sa listami aj kvetnými lístkami, pričom k najväčšiemu poškodeniu ruží dochádza od začiatku leta do leta. Výsledkom ich kŕmenia môže byť narušenie púčikov, ktoré sa otvárajú iba čiastočne alebo predčasne prerušia plod. Kŕmenie okvetných lístkov môže viesť k tomu, že okvetné lístky budú mať striebristo biele alebo hnedé pruhy, ako aj okvetné lístky so hnedastými okrajmi. Biele a svetlé kvety ruže sa javia ako mimoriadne atraktívne pre strapky. Mladé listy môžu byť v dôsledku kŕmenia strapkami skreslené a škvrnité žltou farbou.

Ovládanie: Ovládanie strapiek je ťažké. Napadnuté kvety ruží by sa mali odstrániť a zničiť. Tráva a burina v tejto oblasti by sa mali podľa možnosti udržiavať pokosené alebo odstránené. Insekticídy sú k dispozícii, ale načasovanie postrekov je veľmi dôležité. Musia sa aplikovať predtým, ako strapce vstúpia do neotvorených púčikov. Navyše, pretože kvety ruží sa rýchlo rozširujú, je ťažké udržať ich adekvátne pokryté insekticídom. Ak je bezpodmienečne nevyhnutné nastriekať insekticíd, v balení pre majiteľa domu sú dostupné tieto látky: acefát, bifentrín, cyflutrín, lambda cyhalotrín, permetrín alebo spinosad. Insekticídne mydlá pomôžu kontrolovať strapky, je však potrebné ich dôkladné zakrytie. Mydlový sprej musí byť pre účinné pôsobenie na škodcu a môže vyžadovať tri postreky v 5- až 7-denných intervaloch. Pôdne zálievky alebo granulované aplikácie dinotefuránu alebo imidaklopridu poskytnú potlačenie strapiek. V tabuľke 1 nájdete príklady značiek a výrobkov.


Efektívna ochrana proti škodcom

Ak svojim ružiam poskytnete náležité podmienky a starostlivosť, bude ich dlhá ochrana pred hmyzími škodcami a chorobami, ale ani zdravé ruže nie sú imúnne voči napadnutiu. Keď narazí škodca na ružiach, je dôležité podniknúť kroky pri prvých príznakoch škodcov alebo poškodenia, aby sa uchovali kvety a lístie ruží.

Účinná kontrola škodcov je rýchla a jednoduchá s osvedčenými insekticídmi značky Sevin ®. Sevin ® Insect Killer v tekutinách pripravených na priame použitie, koncentrátoch a v spreji zabíja a reguluje bežných škodcov ruží a stovky ďalších záhradných škodcov vrátane mravcov a iných nepríjemných škodcov, ktoré priťahuje medovka. Tieto vysoko účinné insekticídy, ktoré sú odolné voči voškám a chrobákom, ale zároveň šetrné k záhradám, pracujú na ochrane vašich ruží až tri mesiace. Granule Sevin ® Insect Killer Grants dokonca preberajú kontrolu aj nad gustmi trávnika od ružových škodcov.

Vďaka dôveryhodným produktom z rady insekticídov značky Sevin ® si môžete byť istí manipuláciou so škodcami ruží a kontrolou škodcov - a vrátiť sa k sledovaniu, ako vaše ruže napĺňajú svoj potenciál. Značky GardenTech ® a blog GardenTech sú tu, aby vám pomohli rásť a tešiť sa z krásnych ruží a zdravých, produktívnych záhrad.


Pozri si video: Exkluzívny valentínsky Swarovski box kvetov - Le Diamant Rose 1


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki