Pestovanie malín: výsadba, starostlivosť, kŕmenieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Väčšina z nás považuje maliny nielen za lahodné bobule, ale aj za liek na mnohé choroby a bolestivé príznaky. Na prechladnutie môžu maliny pomôcť zmierniť bolesť v krku a pomôcť normalizovať horúčku. Mnoho nepríjemných pocitov spojených s tráviacim systémom (gastritída, pálenie záhy, peptický vred, nevoľnosť a iné) možno tiež zmierniť alebo vyliečiť malinami. Táto bobuľa sa skladá z obrovského množstva vitamínov a ďalších výživných látok.

Každý pacient a milujúci letný obyvateľ si bude môcť na svojom pozemku vypestovať maliny. Ak chcete získať dobrú úrodu, musíte dodržiavať všetky odporúčania skúsených záhradníkov a neporušovať pravidlá starostlivosti o malinový strom. Takto získate vynikajúcu úrodu na nasledujúcich pätnásť rokov.

Výsadba malín

Aby bola úroda malín v tej istej oblasti vysoká po mnoho rokov, musíte začať so správnym vysádzaním kríkov.

Dôležitý je aj čas pristátia. Najlepší čas je skoro na jar (marec) alebo neskoro na jeseň (november). Malo by sa vziať do úvahy, že miesto by malo byť dobre osvetlené, malo by však byť prítomné aj svetlé tieňovanie.

Ideálne je vysadiť malinové kry po siderátoch alebo obilninách a v žiadnom prípade nie po paradajkách a zemiakoch. Po takýchto zeleninových rastlinách môže byť rast a vývoj malinových kríkov otázny.

Na sadeniciach pripravených na výsadbu musíte odrezať celú listovú hmotu. Medzi pristávacími otvormi je potrebné nechať aspoň pol metra, medzi radmi niečo viac ako jeden a pol metra. Takéto úzke pruhy majú svoje výhody. Počas údržby a zberu rastlín budete mať voľný prístup do kríkov. Každá sadenica zasa prijíma potrebné množstvo svetla a vzduchu.

Otvory pre sadenice (hlboké 40 centimetrov) musia byť vyplnené zmesou kompostu a popola. Mladá sadenica sa umiestni do jamy a posype sa záhradnou pôdou alebo humusom, koreňový krk sa nechá odkrytý. Nové výhonky sa teda budú vytvárať rýchlejšie.

Hneď po výsadbe sa sadenice výdatne zalejú. Každá rastlina bude potrebovať asi dva litre vody. Ďalším krokom je mulčovanie a prerezávanie. Mulčovanie zachová potrebnú pôdnu vlhkosť a ochráni pred burinou. Prerezávanie sa vykonáva čo najviac, pričom na každej sadenici zostávajú najmenej tri púčiky.

V nasledujúcej sezóne sú všetky vetvy prvého roku života zrezané (zrezané takmer po zem) a zostávajú iba mladé výhonky. Takéto prerezávanie mladých sadeníc prispieva k ich lepšiemu zakoreneniu a rozvoju koreňového systému. Od toho bude závisieť vývoj celej rastliny, čo znamená kvalitu a množstvo plodiny.

Medzi radmi malinových kríkov sa odporúča vysadiť akékoľvek sideráty (na jeseň). Na začiatku jari bude potrebné pokosiť všetky objavené plodiny a použiť ich ako mulčovaciu vrstvu v rámci celého malinového stromu.

Starostlivosť o maliny

Maliny veľmi radi rastú v pórovitých, ľahkých a vlhkých oblastiach pevniny. Nie každý farmár môže svojej maline poskytnúť takúto pôdu. Mulčovanie však pomôže vyriešiť všetky problémy. Táto vrstva sa stane nielen ochranou záhonov, ale aj potravou pre rastliny.

Ako prvú vrstvu môžete použiť staré noviny. Noviny lemujú celý povrch zeme medzi malinovými kríkmi. Potom sa na vrch nasype všetok dostupný organický odpad - tráva, slama, malé konáre stromov a kríkov, drevný odpad (piliny alebo hobliny), odpad z potravín.

Aby boli maliny každú sezónu veľké, je potrebné kríky pravidelne orezávať. Na konci sezóny letných chát musíte odrezať všetky vetvy, ktoré sa umiestnili na úroveň pôdy. Nezabudnite sa zbaviť mladého prírastku. Po orezaní by každá malinová sadenica mala mať dva až päť najsilnejších a najsilnejších výhonkov.

Aby sa zabránilo ohnutiu dlhých malinových konárov pod váhou bobúľ, je možné vykonať ďalšie podpery. Môžu to byť drevené stĺpy pozdĺž okrajov postelí, ktoré sú spojené drôtmi pozdĺž všetkých rastlín. Táto konštrukcia poskytne dobrý prístup k kríkom pri starostlivosti o ne. Stonky sa nebudú nakláňať, bude možné bez problémov zavlažovať, hnojiť a obnovovať mulčovanie.

Kŕmenie malín

V prvých rokoch života, keď rastliny naberajú na sile a ich tvorba pokračuje, bude potrebné ďalšie kŕmenie vo forme organických hnojív. Mulčovacia vrstva dáva pozitívne výsledky, ale to pre mladé kríky nestačí.

Na jar môžete pre aktívny rast a vývoj pridať jednu z možností kŕmenia:

 1. Kurací trus (1 kilogram) sa zmieša s vodou (1 veľké vedro) a lúhuje sa 24 hodín. Jeden liter tejto infúzie sa pridá do 10 litrov vody a zaleje sa pod každým kríkom.
 2. Bylinná infúzia sa zmieša s infúziou hnoja v rovnakých pomeroch. Toto tekuté hnojivo sa aplikuje na vlhkú pôdu.

U mladých výhonkov sa odporúča postrek roztokom s účinnými mikroorganizmami. Bude to nielen vynikajúce hnojivo, ale aj profylaxia proti infekčným a plesňovým chorobám.

Na jeseň je vhodné maliny kŕmiť komplexným hnojivom. Na jeho prípravu budete potrebovať veľkú nádobu (drevený alebo kovový sud), ktorá je naplnená rôznymi organickými látkami (asi 60 - 70 percent): čerstvé trávy alebo zeleninové vrcholy, drevený popol (1,5 šálky), seno alebo slama, kuracie mäso trus, jeden a pol pohára cukru (alebo džemu), malý kúsok kriedy a zalejeme teplou vodou až po okraj.

Fermentačný proces prebehne do 10 dní. Na aplikáciu vrchného obväzu musíte zriediť 0,5 litra hotovej infúzie 10 litrami vody. Každý malinový kríček bude potrebovať 3 litre tohto hnojiva.

Video - ako pestovať veľké a sladké maliny

Ako pestovať veľké a SLADKÉ maliny


Efektívny rast malín alebo základné pravidlá dobrej úrody

Pestovanie malín je bežnou činnosťou mnohých záhradníkov. Jedná sa o trvácu rastlinu dosahujúcu výšku dva a viac metrov, na výsadbu na osobnom pozemku sa neodoberajú najlepšie pozemky v tieňovaných oblastiach. To je spôsob, ako pestovať maliny, záleží na ich výťažku, chuti a kvalite.


Čierna malina Cumberland: popis

Výsadba, starostlivosť a starostlivosť o rozvoj tejto zaujímavej kultúry sa takmer nelíšia od záhradných manipulácií, ktoré sú potrebné pre červené a žlté maliny. Vzhľad Cumberlandu je veľmi podobný ostružine, iba jeho bobule sú o niečo menšie a ľahko sa odstraňujú zo stopky, hoci sa nedrú z kríkov a sú dobre skladované.

Vysoká mrazuvzdornosť Cumberlandu je prekvapujúca, pretože aj vo veľmi krutých zimách bez snehu sú kríky bez špeciálnych prístreškov. Napriek skutočnosti, že plody čiernych malín sú veľmi sladké, vtáky nezasahujú do výsadby a tradiční škodcovia túto rozmanitosť malín obchádzajú.

Je potrebné poznamenať, že pri starostlivosti o takúto kultúru, ako je čierna malina Cumberland, existujú určité ťažkosti. Výsadba a opustenie je niekedy nepríjemnosťou v podobe škrabancov a odrenín kvôli mnohým ostrým tŕňom zakrývajúcim stonky. Preto je potrebné dodržiavať ochranné opatrenia.


Stránka so záhradou, letným sídlom a izbovými rastlinami.

Áno, naši letní obyvatelia môžu robiť všetko a nič ich nevyvedie z omylu. Pokiaľ nebude potreba pedantstva a trpezlivosť veľmi zmätená. Uznajte: rovnaký postup je tak nudný ... Existuje niečo pochmúrnejšie ako nudné prípravné práce? Existuje. Koše prázdnych krajín.

Ale toto je takpovediac lyrický úvod (na dači, koniec koncov, bez krásneho slova, ktoré by bolo povedané včas, je to tiež nemožné), ale chcem vážne hovoriť o malinách. Viem, že mnohí považujú jahody za kráľovnú záhrady a pre mňa a moju vnučku je táto bobuľa mimo akejkoľvek konkurencie. Dej bez malín je žalostný pohľad. Mnoho ľudí si opäť myslí, že sa dá pestovať neopatrne. No a čo?

Rastie v lese sám, bez akejkoľvek starostlivosti, dáva vynikajúce bobule. A preto pri kopaní v záhrade spomínajú na maliny ako posledné: stihli sa nakŕmiť a ukryť - no nemali čas - urobí to práve to.

Striktne dodržiavam niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré som si pre seba vytvoril.

Pestovanie malín - pravidlo jedna

Malinu mám umiestnenú len na slnečných miestach, pretože aj v polotieni rastie a rodí neochotne a bobule v takýchto podmienkach dozrievajú nie veľmi sladko.

Prichytávam ho, chránim pred západným a severným vetrom: je to buď plot (mám ho hustý, vyrobený z dobre padnúcich dosiek), alebo budovy.

Sadím ho dvoma spôsobmi: do dvoch radov, podľa schémy 70 × 1,5 m, a do samostatne stojacich kríkov vo voľných rohoch záhrady.

Pokiaľ ide o prvú možnosť, som presvedčený, že pri častejšom výsadbe sa výnos znižuje a je pravdepodobnejšie, že maliny ochorejú, pretože sa v kríkoch rozmnožuje príliš veľa škodcov. Ale druhá metóda nemá vôbec žiadne nevýhody: nikto neobťažuje malinu a nikomu to neprekáža! A môžem okolo nej pokojne chodiť, starať sa a zbierať úrodu. V obidvoch prípadoch dokonale rastie a prináša ovocie. Kríky vždy pevne zmulčujem trávou (neexistuje spôsob, ako dostať piliny), a preto mi trvá trochu času, kým zalievam a trávim.

Pestovanie malín - druhé pravidlo

Nemilosrdne ničím rast! Ak to neurobíte (alebo nebudete rezať príliš opatrne), početné slabé výhonky odoberú kríku silu, čo skončí stratou úrody, okrem toho sa plody začnú zmenšovať.

Hlavná vec však je, že kvôli tomuto premnoženiu odchádzajú kríky v zime oslabené a to už teraz hrozí smrťou výsadby.

Lopatky strihám lopatou do hĺbky 5-8 cm (najlepší nástroj v tomto zmysle). Odstraňujem aj staré konáre, ktoré priniesli ovocie.

Pestovanie malín - pravidlo tri

Určite vytvorte kríky. A či som to urobil dobre, usudzujem podľa nasledujúcich ukazovateľov. Ak má 3-ročný krík 7-8 náhradných výhonkov a dorastá do výšky nad 1,5 m (dobre, nech je o niečo nižší), potom sa vyvíja normálne. Niekedy pre každý prípad nechám jeden alebo dva záložné výhonky.

Pestovanie malín - pravidlo štyri

Hojne spracovávam rastliny s bylinnými výluhmi a odvarmi (tansy, palina, cesnak, šupky z cibule). Lepšie to trochu prehnať, ako si neskôr hrýzť lakte. Nie často, ale stáva sa, že musíte použiť chemické prípravky, ale to už je v tých najextrémnejších prípadoch.

Pestovanie malín - pravidlo päť

Toto pravidlo malo byť v skutočnosti stanovené na samom začiatku. A povieme si niečo o príprave rastliny na zimu. Odrody, ktoré znášajú mrazy, sa snažím horšie ohýbať k zemi, kým sú ešte zelené a pružné. S nástupom chladného počasia pri prvej príležitosti sypem na maliny viac snehu (tu a znova mi lopatka pomáha, aj keď s inou).

Nemám veľa odrôd, ale všetky mi vyhovujú, najmä preto, že majú rôzne obdobia dozrievania, a preto si na bobuliach pochutnávam až do samých mrazov.

Opravené odrody: Lazarevskaja, čiapka Monomachu, oranžový zázrak, zlaté kupoly.

Bežné odrody: Dcéra Vislukha (z hľadiska veľkosti plodov a jemnosti ich chutí je stále potrebné hľadať konkurenciu), Brigantine, Zhuravushka, Scarlet sail, Kuzmin's News.

A ešte by som rád hovoril o boji proti strieľnici. Nie raz som počul, že poškodené výhonky treba na jeseň zrezať a spáliť. Myslím si, že jeseň nie je príliš vhodný čas na takúto prácu. Podľa mojich pozorovaní je najlepšie to urobiť v druhej polovici leta. Prečo? Ale pretože ak dáte žlčníku pred začiatkom jesene náskok, bude mať čas prejsť celým vývojovým cyklom, dozrieť, ísť na zimu do zeme a nasledujúci rok sa to ešte znásobí.

Myslím si, že na konci sezóny musíme venovať väčšiu pozornosť tomu, aby maliny išli pod sneh čisté a zdravé. To znamená, že je potrebné predchádzať chorobám, vykonávať profylaxiu a starať sa o vytvorenie príjemných zimných podmienok. Stručne povedané, je čo robiť, ale čas v tejto dobe, naopak, už beží. Nie je čas na ochladenie, inak sny o lahodných bobuliach zostanú takými snami.

Možno má niekto iný iný pohľad na to, ako zaobchádzať s malinami. No, tu a aktívnejšie zdieľajte svoje skúsenosti, vážení obyvatelia leta - so svetom na vlásku, a budeme mať hojnosti.

© Autor: L.A. Telnova Rybinsk, Jaroslavská oblasť


Pravidlá starostlivosti o maliny

Dobré zalievanie môže zvýšiť výnos kríkov o 1,5-2 krát. Maliny milujú vlhkosť, ale nepáči sa im, že vlhkosť stojí, ako v močiari.

Vrchný obväz s organickými alebo komplexnými hnojivami. Na jeseň je vhodné priniesť zhnitý hnoj alebo trus vtákov. Po odkvitnutí a počas dozrievania bobúľ - popol. Na jar potrebujú maliny dusík. Nebezpečné je aj prebytočné hnojivo, ktoré môžete zničiť.

Je potrebné maliny zbaviť nepotrebných výhonkov. Je potrebné ich zastrihávať záhradníckymi nožnicami, aby neuberali živiny z hlavnej rastliny.

Počas leta pravidelne pridávajte mulčovanie, neuvoľňujte zem okolo, aby ste nepoškodili korene.

Stonky rastliny zaviažte na treláže, aby nespadli na zem.

Chráňte pred chorobami a škodcami bez použitia chemikálií. Proti plesňovým chorobám pomôže roztok popola a mydla na pranie. Z vošiek a iného hmyzu - odvar alebo nálev z cibuľovej šupky.
Zrelé bobule by sa mali zbierať každé 2-3 dni, čo stimuluje kvitnutie a tvorbu nových bobúľ.

Po zbere musia byť vyčerpané konáre odstránené, aby nezasahovali do vývoja mladých výhonkov.

Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel môžete každý rok získať významnú úrodu malín - voňavé, šťavnaté a veľmi chutné bobule.

Zdieľam s vami malé triky záhradníkov a záhradníkov))


Na „makaka“ v dobrom

A bolo to takto. Ešte v roku 1972 som sa stal letným obyvateľom, dal som do poriadku svoje močaristé územie - vypustil som a rozbil postele. Ani moji susedia nesedeli nečinne. Jeden z nich, strýko Kolya, mal za domom rastúce maliny. Trochu plodiť, ale škoda sa na ňu pozerať: stonky sú tenké, nízke. A potom sme akosi strýko Kolya sedeli a rozprávali sme sa o záhradníckych veciach, vzal som to a vybuchol: „Daj mi dva alebo tri kríky tvojho malinového gonera, aj tak to nebude ani hodinu ohnuté, ale ja chcieť s tým malý experiment. “ "Počkaj," odpovedá Kolya, "musím sa poradiť so svojou ženou." Viete, v zime nemôžete prosiť sneh od Marusya, ale potom mu dajte maliny! “ Ale nech je to už akokoľvek, hostiteľku presvedčil. Dokonca ma upozornila na tie stopky, ktoré sa dajú odniesť.

Sotva povedané, ako urobené. Maliny už kvitli, ale akosi placho a placho. A mal som priateľa Leshka Stepanova, jeho brat žil v dedine a choval dobytok - jedným slovom hospodár. No, naznačujem Leschkemu: „Nie je možné sa zmocniť hnoja od tvojho brata? Nezaujíma ho to až tak veľa a zároveň pomôžem s vykládkou z dvora. “ Leshka hovorí: „Len dnes k nemu pôjdem na mlieko do„ makaka “(toto je motocykel„ Minsk “, ktorý sa vtedy ľudovo volal, ak si niekto pamätá), tak si zoberme pár so sebou a zamávajme im. “ Samozrejme, rád som súhlasil.

No, prišli sme k jeho bratovi. Obzrela som sa. Dvor je pevný, oplotený, všetko je čisté a upravené a za stodolou sú úhľadne naskladané stohy kravského hnoja. Rozbehli sa mi oči. Všeobecne od slova do slova sme sa dohodli na 10 taškách. Moja radosť nemala hraníc!

Na druhý deň som išiel do práce, dohodol sa s vodičom nákladného auta, ktorého som poznal, a večer sme sa s ním ponáhľali do dediny. Majiteľ bol práve doma, dal dva vidly a ja a vodič sme sa dali do práce. Bolo odhodené takmer celé telo. Chcel som dať majiteľovi päťdesiat kopejok, ale on to nezobral: „Stále budem,“ hovorí, „zarobiť peniaze na pánovi. Navyše pre môjho brata nie si posledný človek. ““ Potom som dal vodičovi päťdesiatkopický kúsok - koniec koncov som pomáhal nakladať a vykladať. A pribehla manželka strýka Kolja, aby sa pozrela, aký hnoj som priniesol. Rozopla jazyk, pokrútila hlavou a povedala: „Myslel som si, že je to kôň, ale tento je nezmysel. Oplatilo sa zašpiniť? Tak odišla.Dobre.

Výsledky hnojenia

A išiel som domov, občerstviť sa, prezliecť, obuť si gumáky a ísť bojovať s hnojom. Pod maliny priniesol päť vedier, obklopil mi predložené stonky a usilovne pošliapal toto dobro. A tak päťkrát. Ukázalo sa to vrstva niečo viac ako 30 cm, nalial som na ňu ďalších päť vedier s vodou. Keď som si všimol moje „tancovanie“, môj strýko Kolya a jeho manželka sa prišli pozrieť na moje výstrednosti. Samozrejme, že sa mi smiali a krútili prstom po mojom chráme. A myslíte si, pochybnosti ma nezobrali.

A potom dostanem príkaz ísť na služobnú cestu. Neprítomná som bola takmer 20 dní, ale vrátila som sa - prvá vec, ktorú som urobila, bolo, že som sa bežala pozrieť na domáce zvieratá. A tam - zázrak! Maliny ožili, tmavozelené listy sa uvoľnili, zhluky bobúľ sa začali plniť. A hlavne sa spod hnoja objavili mladé stonky, ktoré však boli také zdravé!

Áno, milí letní obyvatelia, moje úsilie nebolo márne a tieto tri stonky sa stali remontantnými - až do samého mrazu som nazbieral zrelé bobule, dokonca aj niektoré z nich, ktoré nestihli dozrieť, a šiel som pod sneh.

No, mladé výhonky dorástli pod 1 m 40 cm, potom som ju nenechal vyliezť hore: odrezal som ich a ona začala kríkovať. A pod snehom odchádzala ako „vianočné stromčeky“. Zaujímalo ma, čo sa stane na jar?

A v novej sezóne, akonáhle sa sneh roztopil, moje maliny okamžite ožili. A už mám skutočnú plantáž. V apríli som samozrejme opäť odrezal konce vianočných stromčekov. Pod kríkmi nie sú žiadne škvrny a stonky sú silné prstom. V tom roku bolo ešte viac bobúľ, väčšie a sladšie ako minulé leto. Takto som si utieral nos všetkým skeptikom a hlavne tete Maruši. A naozaj ma otravovala: hovorí sa, že zničila toľko hnoja, vynaložila toľko úsilia, pokazila všetok vzduch v tejto oblasti svojim hnojivom ...

Čo teda chcem na záver povedať? Nie, moji milí, ľudská práca sa vždy vyplatí. A ak máte pochybnosti o úspechu, je lepšie sa do toho vôbec pustiť. Ako hovorí populárna múdrosť, nie som si istý - nepredbiehaj.

A dnes určite vykonám ďalší experiment, pretože teraz mám celý nákladný automobil KamAZ s čistým kravským trusom!

Áno, polovica môjho dôchodku bola vynaložená na to, ale čo robiť? Mám zem, tiež zatiaľ čakajú maliny, kedy na ňu položím ruky. Dám jej veľa mäsa. Áno, všetko v našom podnikaní so záhradnými domčekmi so zeleninou a záhradou vyžaduje obetu, a čo je najdôležitejšie, trpezlivosť, prácu v pote a túžbu veriť v seba, v správne rady.

Áno, a Matka Zem, naša zdravotná sestra, miluje byť rešpektovaná, nie lenivá starať sa o ňu, potom bude návrat v plnom rozsahu.

Nevyhnutnosť vynálezov je mazaná

Na záver by som sa tiež chcel trochu porozprávať o svojich záhradných výstrednostiach. Napríklad na prekvapenie svojich susedov založil mandžuský orech (viď foto). Z orechov vypestoval deväť sadeníc: jednu si nechal (teraz má päť rokov), osem dal škole (dokonca ich pomáhal vysádzať).

Mám tiež štyri gaštany a tri jedle (priniesol som ich z Bashkirie, ľahko sa naštartovali, narástli, potešili oko svojou zelenou nádherou). Dúfam, že sa dočkám prvej úrody vrúbľovaných hrušiek, ktorá je teraz v treťom roku. V minulej sezóne som prvýkrát vyskúšal vlastnú žltú slivku: aj keď boli celkovo tri plody, zdali sa mi chutnejšie.

A s naštepenou jabloňou toho roku som nazbieral 5-litrové vedro jabĺk. „Postavil“ som tento malý stromček, korunku pravidelne orezávam. A to znamená, že mám jednu starú jabloň, ktorá prináša ovocie, takže ak ňou zatrasiete, naplní sa jablkami. Ale jednoducho sa nemôžete triasť, plody treba starostlivo vyberať, aby ste ich nepoškodili. A ako to urobiť, ak je strom vysoký päť metrov alebo dokonca viac?

Existuje samozrejme veľa spôsobov, ale každý má rovnakú nevýhodu: nie všetky plody sa dajú odstrániť, môžete jeden chytiť (aj keď pomocou nejakého šikovného zberača ovocia), rozkývať konár a susedný - nie zem.

A takto som sa dostal zo situácie. Postavím vysoký rebrík a dole, v tesnej blízkosti z oboch strán, vrazím dva páčidlá do zeme do polovice svojej dĺžky a priviazam ich k nim. Ukazuje sa, že rebrík je teraz bezpečne upevnený. Potom si položím tašku na rameno a vyleziem hore. To je všetka krása pred mojimi očami, opatrne vyberám po jednom jablku a dávam si ho na 5 - 10 minút do tašky. - a vrchol hlavy je čistý. Zliezam dole, vykladám a opäť hore, ale nižšie.

A tak trikrát alebo štyrikrát, potom usporiadam rebrík a moja úroda je už v košoch alebo škatuliach a na zemi - žiadna guy. Príslovie hovorí, že potreba vynálezu je prefíkaná. Možno si niekto bude myslieť, že táto metóda je príliš namáhavá, ale je efektívna. A je radosť zbierať zrelé, naliate jablká vlastnými rukami. Aké je to porovnanie? Stal sa prípad, sused ma uvidel na jabloni, bežal k mojej žene a kričal: „Alya, je tu nejaký hlupák, ktorý vyliezol na vrchol jablone! Schodisko pôjde, padne! “ A moja milenka odpovedá: „Nie, zberu úrody sa venuje môj Michail, ktorý má svoju osvedčenú metódu.“

© Autor: Michail GRIGORCHAK Vladimírsky región.


SPÔSOB JARU MALINY

Na konci jesene (koniec septembra - začiatok októbra) rozprášim superfosfát priamo nad mulč a zapnem postrekovače na zavlažovanie, a ak je jeseň suchá, zariadim dlhé a časté polievanie, takže

maliny nechajte v zime dobre pripravené. Na zimu to nikdy neskláňam! Mulč dávam až do samého mrazu, na jar starý mulč zložím (ide buď do kompostu, alebo na kopy na pestovanie cukety), a pod kríky vložím nový.

A za to po celú sezónu poďakujú maliny našej rodine nádhernou úrodou - dosť na jedlo, na zmrazenie i na džem.

Pokiaľ ide o reprodukciu, kedysi som sa množil s oddenkami, ale teraz som sa prispôsobil tomu, aby som maliny vysádzal „žihľavou“ - mladými výhonkami, ktoré práve začali rásť z dospelých kríkov. Rýchle, pohodlné a čo je najdôležitejšie, stopercentné prežitie.

Zdá sa, že na nič nezabudol, možno si niekto osvojí metódu pestovania malín bez zbytočného kopania medzery medzi riadkami.

A pre čitateľov dače mám jednu otázku: pestoval niekto Caramelka remontantné maliny? Aké sú vaše dojmy?

Týmto sa uzatvára môj list určený veľkej skupine letných obyvateľov - dobré ročné obdobia a vynikajúca úroda!


Orezávanie malín

Prerezávanie malín na jar

Na jar by sa mali všetky stonky postihnuté mrazom odrezať z malín na zdravú obličku a vyrezať aj poranené, choré a nedostatočne vyvinuté konáre. Ak budete postupovať podľa pravidiel poľnohospodárskej technológie tejto kultúry, potom na 1 bežný meter pozemku by malo spadnúť 10-15 výhonkov. V tomto ohľade by mali byť všetky výhonky vyrezané na kríku, ponechať len tie, ktoré začali rásť ako prvé, musia byť skrátené o 15–20 centimetrov. V dôsledku takého rednúceho rezu sa zlepší kvalita plodov, ktoré budú aj väčšie. Takéto prerezávanie sa môže uskutočniť, ak je to žiaduce, na jeseň, ale napriek tomu, s nástupom jari, bude potrebné z kríkov vyrezať všetky stonky zranené a mrazom poškodené kríkmi. A podľa I.V.Kakovaka prinesú vyrezané kry na jar bohatšiu úrodu.

Prerezávanie malín na jeseň

Na jeseň, po zbere, musíte odstrániť všetky dvojročné stonky, pretože v budúcej sezóne nebudú kvitnúť a prinášať ovocie. Dajú sa samozrejme vystrihnúť na jar, ale v takom prípade odoberú rastline živiny, ktoré sú pre ňu v zime tak potrebné. Všetky stonky, ktoré priniesli ovocie v aktuálnej sezóne, by sa mali rezať. Ak maliny, ktoré pestujete, nie sú remontantné, môžete ich orezať skôr a nie je vôbec potrebné čakať na neskorú jeseň. Odborníci odporúčajú vykonať podobný postup ihneď po zbere celej plodiny z kríkov, v tomto prípade budú všetky sily maliny smerovať k rastu a vývoju mladých výhonkov, konkrétne v nasledujúcej sezóne prinesú ovocie. . Ak sa pestujú remontantné odrody, mali by sa odrezať na konci druhého plodu. Odporúča sa zničiť všetky narezané stonky, pretože sa na nich môžu usadiť patogénne mikroorganizmy a rôzni škodcovia.


Pozri si video: Sázení malin 2019


Komentáre:

 1. Demario

  I agree, a very useful phrase

 2. Dunley

  Myslím si, že téma je veľmi zaujímavá. Pozývam všetkých, aby sa aktívne zapojili do diskusie.

 3. Kyran

  Exceptional delusions, in my opinion

 4. Richer

  As usual, the webmaster has published it correctly!Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety