Oregano - Origanum vulgareWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Oregáno

Oregano je trváca aromatická rastlina, ktorá sa vyvíja huňatým spôsobom, čerpá svoj originál z Európy a západnej Ázie, spontánne rastie v slnečných a suchých oblastiach až do nadmorskej výšky dvetisíc metrov. V Taliansku je rozšírený na lúkach, v lesoch atď. V iných krajinách sa veľmi nepoužíva, s výnimkou Mexika a Ameriky, kde sa väčšinou používa mexická, veľmi podobná prípravku Origanum Vulgare, ktorý sa používa predovšetkým na dochutenie chilli, papriky, cesnaku atď.

Oregano sa široko používa pri príprave jedál v stredomorskej kuchyni, najmä v Kalábrii, na Sicílii, v Abruzze, Molise a v oblastiach Neapola. Používa sa na dochucovanie caprese, pizze, rýb a mäsa. Stonky rastliny oregano môžu dosiahnuť výšku osemdesiat centimetrov, majú vzpriamený postoj, nie príliš rozvetvený, červenej farby a u niektorých druhov svetlé vlasy. Listy majú podlhovastý oválny tvar podobný oštepu a môžu mať hladký alebo zúbkovaný obrys. Kvety sú veľmi malé, zhromažďujú sa v latách a majú ružovo-bielu farbu s červenofialovými listenkami, majú hermafroditnú povahu a opeľovanie sa vyskytuje vďaka hmyzu, najmä včelám a motýľom; ich doba kvitnutia je od júla do októbra, zatiaľ čo semená dozrievajú od augusta do októbra. Produkuje štyri suché plody, ktoré sa samovoľne neotvárajú, majú hladkú a tmavú farbu a sú uzavreté v pohári, ktorý pretrváva niekoľko rokov.

Oregano je súčasťou čeľade Lamiaceae a obsahuje veľa druhov, z ktorých dva hlavné sú Origanum Vulgare a Origanum Majorana. Okrem toho, že sa oregano v kuchyni často používa pre svoju príjemnú a chutnú arómu, má aj mnoho ďalších vlastností, o ktorých si povieme v nasledujúcich odsekoch. Oregano sa často mylne považuje za majorán, pretože je si veľmi podobný, ale má veľmi odlišnú chuť a arómu. Rastlina oregano si zachováva charakteristickú vôňu aj po vysušení. V staroveku bolo oregano už hojne využívané, najmä na terapeutické účely.


Druhy

Rastlina oregano má početné druhy, nižšie si povieme niečo o niektorých:

Origanum Vulgare: tento druh je obyčajné oregano, ktoré používame na varenie na dochutenie a dochutenie našich jedál, ale aj na terapeutické účely. Existuje veľa odrôd Origanum Vulgare, medzi ktoré patrí: Aureum, ktorého listy sa používajú na varenie, a Hirtum, ktoré má chlpaté listy a biele kvety, je veľmi zastúpený v Taliansku a balkánskych krajinách.

Origanum Onites: tento druh je rozšírenejší v Grécku, Turecku a Ázii, má horkejšiu chuť ako vulgárny, ale má podobné terapeutické vlastnosti.

Origanum Compactum: je to druh používaný iba pre svoj parfum. Na výšku sa veľmi nevyvíja.

Origanum Dictamnus: má charakteristiku jemnejšej chuti ako Vulgare, používa sa na dochucovanie likérov a dochucovanie šalátov. S kvetmi si môžete pripraviť príjemný čaj.

Origanum Syriacum: v Taliansku nie je veľmi používaný, príchuťou je zmes tymiánu, majoránky a skutočne oregana. Nepoužíva sa na liečbu akýchkoľvek ochorení. Ďalšími druhmi sú Origanum Acutidens, Akhdarense, Amanum, Bargyli, Bilgeri, Boissieri, Brevidens, Calcaratum, Cardifolium, Dayi, Glandulosum, Isthmicum, Virens atď.

Existuje aj druh divokého oregana, ktorý je veľmi voňavý a má intenzívnu arómu. Táto odroda sa vyskytuje iba a výlučne v regiónoch Sicílie a Kalábria. Zbiera sa, keď kvitne a suší sa; Používa sa tiež na dochutenie a ochutenie rôznych jedál, šalátov, omáčok, syrov atď. a môže sa tiež použiť ako bylinkový čaj alebo likér na podporu trávenia.

 • Bazalka

  Bazalka je známa po celom svete, má africký a indický pôvod, rozšírila sa v Európe, najmä v Taliansku a Francúzsku, cez Blízky východ. V Afrike, Ázii, Strednej Amerike ...

Techniky pôdy a kultivácie

Oregano sa dobre prispôsobuje rôznym typom pôdy, ale najvhodnejšia je určite vápenatá, priepustná, suchá a bohatá na organické látky, absolútne nemá rada pôdy s vysokou vlhkosťou podliehajúce stagnácii vody. Oregano potrebuje slnko a teplo a vzdušnú plochu, pestovanú v tieni. Jeho vlastnosti sa znižujú. Ako už bolo spomenuté, oregano nemá rado príliš kompaktné pôdy, takže pred sejbou musí byť pôda vždy prepracovaná, aby sa vylúčila časť suchého povrchu; v boji proti tvorbe buriny, ktorej sa rastlina oregano veľmi obáva, je potrebné pokračovať v dvoch činnostiach - odstránenie buriny a odstránenie buriny alebo odstránenie buriny.


Násobenie

Pri množení oregana existujú tri spôsoby: osivom, rozrezaním alebo rozdelením rastliny.

Aj keď sme to už povedali niekoľkokrát, opakujeme, že nevýhodou množenia semenami je neistota, že budete mať nové sadenice rovnaké ako materské, takže ak sa budete usilovať o tento výsledok, budete musieť pokračovať v množení rozrezanie alebo rozdelenie závodu.

Ak budete pokračovať v siatí do zárodkov alebo kvetináčov, urobí sa to na začiatku jarného obdobia a semená sa umiestnia do pôdy s organickými látkami a pieskom, ktorá uprednostňuje odtok vody, a jemne sa zakopajú; po tejto úvodnej operácii bude nádoba pokrytá plastovou fóliou a umiestnená na zatienené miesto s teplotou asi desať až dvanásť stupňov, musí sa udržiavať správna a stála vlhkosť pôdy. Objavili sa prvé klíčky, odstráňte plast a nádobu umiestnite na svetlejšie miesto a keď nové deti dosiahnu výšku asi šesť centimetrov, budú pripravené na transplantáciu.

V prípade sejby na otvorenom poli alebo na záhrade, ako je uvedené vyššie, je potrebné najskôr zapracovať pôdu a na spodok pridať hnoj. Táto operácia musí byť vykonaná na jar, semená budú umiestnené vo vzdialenosti asi štyridsať centimetrov, takže na meter štvorcový bude asi šesť až osem rastlín.

Ak sa rozhodnete pre množenie odrezkami, uskutoční sa to v mesiaci jún. Z materskej rastliny sa musia odobrať asi desať centimetrov dlhé odrezky, ktoré sa pri zakorenení umiestnia do zmesi rašeliny a piesku pri teplote asi 10 stupňov.

Ideálne obdobie na množenie rozdelením rastliny je od marca do októbra a bude sa presádzať na jar-leto.


Hnojenie a zavlažovanie

Pokiaľ ide o oregano, hnojenie by sa malo uskutočňovať na základe dĺžky trvania rastliny, tento čas sa môže pohybovať od troch do desiatich rokov; priemerný príspevok sa dal vyčísliť na tristo kvintálov hnoja na hektár, ktorý sa podal v čase prípravy pôdy. Oregano je však rastlina rustikálneho typu a nepotrebuje špecifické hnojenie. Dôležitou vecou po každej operácii kosenia, pri vegetatívnom reštarte, je pridanie dusíka na podporu vývoja nového života. Na jar pridajte fosfor a draslík.

Ako sme už zdôraznili, oregano nemá rád stagnáciu vody, preto by sa malo polievať malým množstvom vody, ale často, aby sa zabránilo stagnácii, ktorá je škodlivá pre túto rastlinu a jej korene.


Prerezávanie a zber

Rez oreganom spočíva v odstránení slabých alebo suchých častí, aby sa zabránilo ich napadnutiu chorobami a parazitmi.

Počas prvého roku života rastliny sa bude vykonávať jedna úroda, zatiaľ čo v druhom roku sa budú vykonávať dve úrody, jedna v júli a jedna v septembri. Kvitnúce vetvy sa ihneď po zbere zbierajú a sušia na suchom a tmavom mieste, inak strácajú niektoré zo svojich vlastností. Po vysušení sa môžu uchovávať v sklenených nádobách.


Nehnuteľnosť

Okrem aromatických vlastností má oregano aj liečivé vlastnosti, ktoré sú poskytované éterickými olejmi: sú antiseptické, vermifúgové, spazmolytické, analgetické, zažívacie, analgetické, tonické, expektorančné, upokojujúce v prípade večných a črevných problémov, ako je aerofágia.

Použitými časťami rastliny oregano sú listy a kvitnúce vrcholy zozbierané v júli až septembri. Hlavné použitia častí oregana môžu byť: prostredníctvom aerosólov na podporu dýchania. Pri problémoch s stuhnutým krkom by mohlo byť veľmi užitočné naniesť kvetinové dosky predtým zohriate v kvetináči; vždy s kvetovanými vrcholmi si môžete pripraviť sladký, aperitív a tráviaci nápoj, ktorý si dáte asi päťdesiat gramov na liter vína asi na desať dní. Rozložte na pokrmy, môže to pomôcť tráveniu. Infúzia oregana je užitočná na potlačenie škvŕn proti celulitíde alebo kloktanie na upokojenie zapáleného hrdla.

Čo sa týka kozmetického použitia, oregano sa používa počas kúpeľa na čistenie a dezodoráciu; éterický olej sa často používa na výrobu parfumov.

V dávnych dobách, v časoch veľkých epidémií, sa vďaka svojej intenzívnej a prenikavej aróme používal ako dezinfekčný prostriedok na spálené prostredie s tymiánom a mätou.

Môže sa tiež použiť na zbavenie sa otravných mravcov.


Choroby a parazity

Hlavnými nepriateľmi tejto rastliny sú listové listy a voška čierna. Leafhoppers sú malý hmyz, ktorý napáda hlavne spodnú stranu listov a vytvára kolónie. Svojim hryzením vytvárajú na rastline žlté kôrky, listy tmavnú a vysychajú. Najmasívnejšie útoky sa vyskytujú v horúcom a suchom období, v mesiacoch od júna do septembra.

Čierna voška je voš, ktorá napáda rastlinu a nasáva sladké látky z rastliny bodnutím, čo vedie k deformácii listov a následnému znehodnoteniu celej rastliny; prostredníctvom týchto bodnutí môže voška prenášať aj vírusy, ktoré sú veľmi škodlivé pre zdravie rastliny.
Bylinkový sprievodca po oregane: Ako pestovať a zberať Origanum vulgare

Pestovanie oregana vám umožní prístup k byline, ktorá má nespočetné využitie. Táto bylina sa ľahko pestuje a ponúka množstvo zdravotných výhod, ktoré môže využiť každý záhradník. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako pestovať a používať oregano!

Oregano je známa kulinárska bylina používaná v talianskej, tureckej, gréckej a mexickej kuchyni. Má bohatú, hrejivú chuť, ale môže mať horkastú príchuť, najmä ak sa používa čerstvé.

Je ľahké a atraktívne pestovať v záhrade a má tiež úžasné liečivé vlastnosti. Táto príručka sa bude zaoberať pestovaním oregana, jeho históriou a zdravotnými výhodami, spôsobom, ako ho zbierať a ako používať oregano v receptoch.


Oregano je pôvodom z Európy a na Blízkom východe, ale vo veľkej miere je rozšírené v Ázii, Európe, severnej Afrike a bývalom Sovietskom zväze. 1 Historicky sa bylina v starom Grécku hojne využívala a táto endemická rastlina je v bylinkárstve dodnes populárna. 1,5 Táto bylina hojne rastie v pôde bohatej na vápenec s veľkým množstvom uhličitanu vápenatého. 5 Korene možno na rozmnožovanie rozdeliť na jeseň alebo je možné semená vysievať skoro na jar za suchého, mierneho počasia. 5

Botanický názov Origanum pochádza z gréčtiny oros a ganos, čo znamená hora a radosť z pocitu, ktorý by jej prinieslo vidieť rastlinu na úbočí hory. 5 Mnohopočetné kvety kvitnú počas leta. 5

Oregano sa tiež veľmi často používa ako éterický olej v aromaterapeutickom priemysle. 1 Kvitnúce vrcholy sa tradične používajú ako fialové farbivo na vlne a červenohnedé na plátne. 5

Táto rastlina sa veľmi často používa v potravinárskom priemysle ako jedna z najbežnejších kulinárskych bylín. 3,5 Často sa zamieňa s inou kulinárskou bylinou, majoránkou (Origanum majorana), pretože sú si navzájom podobné a vzhľadovo veľmi podobné. 1 Pred zavedením chmeľu do výroby piva bolo Oregano vyhľadávanou ingredienciou pre svoje konzervačné schopnosti a aromatické látky. 5


Ostatné odrody rastlín „Oregano“

Mexické oregano alebo portorické oregano (Lippia graveolens) je trvalý ker pochádzajúci z Mexika a juhozápadných Spojených štátov. Je členom rodiny verbeny a má výraznú chuť, ktorá pripomína silnejšiu verziu gréckeho oregana.

Kubánske oregano (Plectranthus amboinicus), tiež známy ako španielsky tymián, je členom rodiny mincovní. Používa sa v karibskej, africkej a indickej kuchyni.

Poliomintha longiflora, tiež v rodine mincovne, je známa ako mexické Bush oregano, mexická šalvia alebo rozmarínová mäta. Je to veľmi aromatická jedlá rastlina s rúrkovitými fialovými kvetmi.


Stredomorská strava je už dlho známa tým, že poskytuje celý rad zdravotných výhod, ako je kardiovaskulárna ochrana, prevencia rakoviny a zníženie gastrointestinálnych zápalov. Oregano (Origanum vulgare) je bylina prominentná v stredomorskej strave a bolo preukázané, že má niekoľko bioaktívnych vlastností vrátane antioxidačných, antimikrobiálnych, protizápalových a analgetických vlastností. Vďaka antioxidačným a antimikrobiálnym vlastnostiam je oregano tiež silným kandidátom ako prírodný konzervant potravín. Z dôvodu nedávneho záujmu verejnosti o syntetické konzervačné látky v potravinách sa čoraz viac hodnotia účinné alternatívy účinnej konzervácie potravín. Oreganový extrakt (OE) a éterický olej (OEO) sú dva také látky, ktoré sa osvedčili ako prírodné konzervanty potravín. Okrem toho sa oregano hodnotí z hľadiska jeho pozitívneho účinku na zdravie gastrointestinálneho traktu, čo naznačuje ďalší prínos konzervácie potravín pomocou oregana. Toto preskúmanie bude popísané in vitro štúdie týkajúce sa antimikrobiálnych a antioxidačných vlastností oregana spolu so štúdiami konzervácie oregana v rôznych modelových potravinových matriciach. Bude tiež načrtnutý hlavný fytochemický obsah uvádzaný pre OE a OEO, aby sa zdôraznil význam charakterizácie použitého extraktu, pretože extrakčný proces môže mať výrazný vplyv na jeho fytochemikálie. Nakoniec in vivo Budú sa zaoberať štúdiami, ktoré skúmajú prínos oregana pre zdravie tráviaceho traktu, najmä proti zápalu, aby sa preukázal vplyv oregana na zdravie tráviaceho traktu.

Kľúčové slová: Antimikrobiálny anti-oxidant karvakrol, konzervant na potraviny oregano, fytochemický tymol, Origanum vulgare.

Vyhlásenie o konflikte záujmov

Konflikt záujmov Autori nedeklarujú žiadny konflikt záujmov.

Čísla

Niekoľko zlúčenín nájdených v OE ...

Niekoľko zlúčenín nájdených v OE alebo OEO, ktoré boli hlásené v ...


Apoptotické aktivity stredomorských rastlín

José-Luis Ríos Isabel Andújar, Stredomorská strava (druhé vydanie), 2020

Oregáno

Všetky stredomorské krajiny používajú oregano ( Origanum vulgare L., Lamiaceae) ako kulinárska bylina, ktorá dodáva jedlám chuť. Obsahuje éterický olej (karvakrol, tymol, limonén, pinén, ocimén a karyofylén) a fenolické látky ako hlavné zlúčeniny. Oregano je známe svojimi protizápalovými a antimikrobiálnymi vlastnosťami a je uvedené pre jeho potenciál v prevencii rakoviny. 65 Na preukázanie týchto posledných vlastností Savini et al. 66 testoval etanolový extrakt na redoxnú rovnováhu, bunkovú proliferáciu a bunkovú smrť smerom k Caco2 bunkám adenokarcinómu hrubého čreva. Pokusy demonštrovali, že tento extrakt indukoval zastavenie rastu a bunkovú smrť a aktivovali sa vonkajšie aj vnútorné apoptotické dráhy, čo naznačuje, že celý extrakt - nielen špecifické zložky - je zodpovedný za cytotoxický účinok. 66


Oregano a zdravie

Oregano je aromatická bylina, ktorá sa vždy používala na varenie. U nás, čiastočne preto, že v mnohých oblastiach rastie spontánne, čiastočne preto, že je široko používaný v mnohých receptoch na báze paradajok, je oregano neoddeliteľnou súčasťou našej stravy.

Mnoho z vás poteší, že táto aromatická bylina je veľmi bohatá na prospešné vlastnosti a účinné látky užitočné pre náš organizmus. V skutočnosti sa zdá, že z mnohých vlastností sú polyfenoly a flavonoidy obsiahnuté v rozmaríne užitočné pri vylučovaní inzulínu, dôležitej látky súvisiacej s nebezpečným ochorením, ako je cukrovka.

Podľa nedávneho amerického výskumu publikovaného v časopise Journal of Agricultural Food mohol inzulín z rozmarínu pozitívne pôsobiť na enzým spojený s cukrovkou.

Okrem tohto aspektu, ktorý je ešte stále predmetom štúdie, je oregano bohaté na účinné látky, ako sú fenoly, tymol a karvakrol, ale aj na ďalšie látky užitočné pre naše telo, ako sú bielkoviny, minerálne soli, tuky a vitamíny.


Video: Das stärkste Antibiotikum! Altes Heilmittel - OREGANOÖL!


Komentáre:

 1. Sebert

  Bravo, táto nádherná myšlienka musí byť presne zámerná

 2. Kevin

  Fu Kvalita

 3. Reilley

  I apologize, there is a proposal to take a different path.

 4. Meztik

  Myslím, že robíte chybu. Môžem to dokázať. Napíšte mi do PM, dohodneme sa.

 5. Actassi

  Verím, že robíte chybu. Poďme diskutovať. Napíšte mi na PM.

 6. Derick

  Myslím, že sa mýlite. Môžem obhájiť pozíciu.

 7. Loran

  I haven't been here for a long time.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety