Starostlivosť o egyptskú cibuľu: Tipy na pestovanie pešej cibuleWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Na rozdiel od väčšiny odrôd cibule, egyptská pešia cibuľa (Allium x proliferum) na konci rastliny umiestnite cibuľoviny - každú s početnými malými cibuľami, ktoré môžete zbierať na sadenie alebo konzumáciu. Egyptská krájaná cibuľa chutí podobne ako šalotka, aj keď o niečo štipľavejšia.

Keď je modrozelená stonka veľmi ťažká, stonka spadne a vytvorí nové korene a novú rastlinu, kde sa žiarovky dotýkajú zeme. Jedna egyptská kráčajúca cibuľovitá rastlina môže každoročne cestovať 24 palcov (61 cm), čo vedie až k šiestim novým rastlinám. Egyptská kráčajúca cibuľa je známa pod niekoľkými menami, vrátane špičkovo nastavenej cibule a cibule stromov. Potrebujete viac informácii o chodiacej cibuli? Čítajte ďalej a dozviete sa viac o tejto zaujímavej a atraktívnej rastline.

Ako pestovať egyptskú cibuľu

Aj keď je možné na jar vysadiť egyptskú kráčajúcu cibuľu, cibuľu budete môcť zbierať až nasledujúci rok. Ideálny čas na pestovanie kráčajúcej cibule je medzi letom a prvým mrazom na zber v nasledujúcom vegetačnom období.

Cibuľové cibuľky vložte do pôdy asi 5 cm hlbokej, medzi jednotlivými cibuľkami s veľkosťou 15 až 25 cm, ak máte radi veľkú a štipľavú cibuľu. Na druhej strane, ak uprednostňujete stálu úrodu zelenej, miernejšej cibule, alebo ak chcete stonky používať ako pažítku, cibule vysaďte od seba 2 až 3 palce (5 - 8 cm).

Rovnako ako všetci ich bratranci z cibule, ani egyptská kráčajúca cibuľa neoceňuje ťažkú, vlhkú pôdu. Ľahko sa však pestujú na plnom slnku a v priemernej, dobre priepustnej pôde s pH medzi 6,2 a 6,8.

Starostlivosť o egyptskú cibuľu

Egyptská cibuľa je trvalka a nakoniec sa bude prechádzať po vašej záhrade. Ľahko sa však ovládajú a nepovažujú sa za invazívne. Ak chcete, aby vám rastliny kráčali po ďalšie desaťročia, nechajte ich každý rok na záhrade. Každú prechádzku však potiahnite tam, kde nie sú vítané.

Starostlivosť o egyptskú cibuľu nie je zapojená a v zásade si vyžaduje iba udržiavanie pôdy mierne vlhkej, nikdy však nepremokavej alebo premočenej.

V opačnom prípade rastlinu podľa potreby preriedte a materskú rastlinu rozdeľte vždy, keď zarastie alebo bude menej produktívna - zvyčajne každé dva alebo tri roky.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Rastliny → Cibuľa → Egyptská kráčajúca cibuľa (Allium x proliferum)

Všeobecné informácie o prevádzke
Zvyk rastlín: Bylina / Forb
Životný cyklus:Trvalka
Požiadavky na slnko:Úplné slnko až čiastočný tieň
Predvoľby vody: Mesic
Minimálna odolnosť voči chladu:Zóna 3 -40 ° C (-40 ° F) až -37,2 ° C (-35)
Maximálna odporúčaná zóna:Zóna 9b
Listy:Semi-evergreen
Kvetinový čas:Leto
Podzemné stavby:Žiarovka
Použitie:Kulinárska bylina
Zeleninové
Jedlé časti:Stonka
Listy
Korene
Metódy stravovania:Kulinárska bylina / korenie
Surový
Varené
Dynamický akumulátor:K (draslík)
Ca (vápnik)
Na (sodík)
Odpory:Odolné voči jeleňom
Znášanlivosť voči suchu
Propagácia: Semená:Zvládne presádzanie
Ďalšie informácie: Semená sa skutočne niekedy vyrábajú skutočne zriedka
Propagácia: Iné metódy:Iné: Cibuľky vyprodukované na konci kvitnúcich stoniek sa tiež rastlina samovoľne rozdelia a vedľa nich začne rásť nová cibuľa.
Opeľovače:Včely
Rôzny hmyz
Zmiešaný:Toleruje chudobnú pôdu
Rodičovstvo:Allium cepa x Allium fistulosum

Jeho kvety sa menia na cibuľoviny, ktoré sú ako miniatúrne cibuľové cibuľky. Hmotnosť žiaroviek spôsobuje, že sa stonka kvetu nakláňa. Kdekoľvek sa dotkne zeme, zakorení a vytvorí novú rastlinu. Takto cibuľa „chodí“ a rozširuje sa. Nakrájajte si niekoľko listov, ktoré sa dajú použiť pri varení ako zelená cibuľa (robím to neskôr na jar, keď začne kvitnúť, aby som náhodou neodrezala vzácne stonky kvetov). Na konci leta tiež cibuľky vytiahnite a zozbierajte ich, nechajte ich však na mieste, aby sa cibuľová náplasť vrátila budúci rok. Darujte pár žiaroviek priateľom, aby sa podelili o zábavu.

Toto je moja obľúbená rastlina všetkých čias! Pestujem egyptskú pešiu cibuľu už viac ako 10 rokov. Milujem tieto rastliny natoľko, že som si o nich založil vlastnú webovú stránku a predávam ich online. Pestujem egyptskú pešiu cibuľu na niekoľkých miestach vo východnom Washingtone v zóne 6. Sú krásne na pohľad a vynikajúce na zjedenie. Rád sa pozerám na svoje rastliny kvôli ich „hlavám“ podobným Medúze a ich veľmi jedinečnej individualite. Každá rastlina je iná. Niektoré rastliny môžu mať iba dva veľké vrcholy a iné môžu mať viac ako 50 vrcholov! Niekto môže mať guľu bielych kvetov pre „hlavu“ a niekto môže mať guľatý zhluk vrcholov pre „hlavu“, možno s krútiacou sa vetvou vedúcou až k inej zhlukovej guľôčke vrcholov - „dvojhlavej“ cibuli rastlina! Určite sú skvelým námetom pre botanického fotografa. Rastlina egyptskej pešej cibule je tiež veľmi plodná (odtiaľ pochádza latinský názov Allium x proliferum). V zemi sa jedna rastlina rozdelí na niekoľko v priebehu niekoľkých rokov a vytvorí sa z nej cibuľa. Ako sa zhluky zväčšujú, rastliny sa stávajú preplnenejšími a cibuľoviny, aj keď ich je veľa, také veľké nie sú. Vrcholy majú tendenciu byť tiež menšie a nad vrchmi dominujú malé biele kvety. S pribúdajúcimi ľuďmi klesá aj výška rastlín. Rozdelenie žiaroviek každých pár rokov je dobrý nápad na celkové zväčšenie veľkosti rastlín v zemi aj nad zemou. Tieto rastliny vyrastajú nad zemou a vytvárajú úžasné vrcholy, ktoré sú v podstate miniatúrnymi verziami samotnej zrelej rastliny. Vrcholy obvykle tvoria zhluk na vrchu rastliny, a keď sú dostatočne ťažké, potiahnu stonku rastliny a dopadnú na zem. Ak sú správne podmienky, vrcholy sa zakorenia tam, kde sa ich dotknú, a pestujú nové rastliny. Takto „chodí“ po vašej záhrade egyptská kráčajúca cibuľa!

Toto je štandard medzi topením cibule. Rastlina je trváca a ich časť bude vo voľnej prírode rásť roky. Vrchnáky pripravujú peknú perličkovú cibuľku a sú dosť chutné do polievok. Rastlina aj žiarovka s malým dnom sú dosť štipľavé. Pre tých, ktorí majú radi štipľavosť, sú veľmi užitočné ako jarná cibuľka alebo jarabina.

Tieto som pestoval roky. Rýchlo sa množia a ľahko prežijú zimu. Aj žiarovky zvládnu sedenie na zemi a vystavenie mrazu a slnku.

Staršie rastliny zvyčajne používam na jar ako zelenú cibuľu. Sú dobre restované a potom pridané do omelety. Neskôr v sezóne sú listy a stonky kvetov príliš náročné na konzumáciu. V každom zhluku nechám niekoľko rastlín a každý rok sa štiepia a dokonca rastú, ak sú obklopené kvakou.


Začnite zbierať zelenú cibuľu, keď sú vrcholy vysoké 4 až 8 palcov. Uvoľnite pôdu pod nerozvinutými žiarovkami a vytrhnite ich z pôdy. Zelená cibuľa je nezrelá cibuľa a je možné ju zbierať z akejkoľvek odrody cibule. Zelenú cibuľu používajte čerstvú alebo uloženú v chladničke až týždeň. Najlepšie je zbierať zelenú cibuľu podľa potreby, aby ste získali najčerstvejšiu chuť.

Zber dospelých cibúľ kráčajúcej cibule z vrcholu stoniek, ktoré majú priemer 1/2 až 1 palec, približne ako šalotka alebo perličková cibuľa. Spolu s cibuľovinami, ktoré sa tvoria na vrchole stoniek, vytvárajú cibuľa s chôdzou jedlé žiarovky aj pod zemou. Rastliny vykopajte, aby ste zozbierali podzemné žiarovky. Cibuľové cibule skladujte v sieťovom vrecku alebo škatuli pri teplote 32 až 50 ° C až rok.


Foto: Penny Woodward

Kráčajúce cibule sú tiež známe ako cibule stromov, ktoré dobre rastú od subtrópov po chladné mierne oblasti. Na ich výsadbu je najvhodnejšia jeseň a zima. Teraz sú botanicky klasifikované ako Allium X proliferum genetickým testovaním sa preukázalo, že sú krížencom obyčajnej cibule (Allium cepa) a Waleská cibuľa (Allium fistulosum).

Tieto cibule, ktoré sa najľahšie pestujú zo všetkých cibúľ, sú tiež známe ako egyptská a najlepšie položená cibuľa. Rastú v akejkoľvek pôde s primeraným odtokom, ale ak chcete veľké tukové žiarovky, vykopajte kompost a konský, kravský alebo ovčí hnoj niekoľko týždňov pred výsadbou. Rastú z cibuľovín vysadených iba tak, že horná časť pôdy vyčnieva z pôdy, alebo z jednoduchých cibuliek zasadených tesne pod povrchom pôdy, na mieste s úplným slnkom. Vesmírne rastliny vzdialené od seba asi 40 cm a dorastú do výšky asi 60 cm. Z cibule vyrastajú tubulárne, zvyčajne cibuľové listy, a v priebehu nasledujúcich týždňov sa okolo pôvodnej začnú vytvárať nové cibule, celkovo okolo 6. Neskôr od stredu trsu tlačí silná centrálna stonka kvetu, na vrchu sa namiesto kvetov vytvárajú cibuľky. Tieto žiarovky potom začnú pestovať zelené listy, takže celá rastlina vyzerá ako malý, zvláštny, prehistorický strom. Názov chodiaca cibuľa pochádza z toho, ako ťažké vrcholy stromov spadajú, takže cibuľoviny spočívajú na zemi. Z nich potom vyrastú nové listy, nové vrcholy a znova spadnú, a tak pomaly kráčajú po záhrade.

Cibuľoviny je možné vykopať asi 5 mesiacov po výsadbe. Niektoré žiarovky si odložte na opätovnú výsadbu alebo žiarovky iba znova nasaďte a žiarovky zjedzte. Zdá sa, že existujú určité zmeny v príchuti žiaroviek, niektoré sú miernejšie a sladšie a iné silnejšie. Existujú aj typy s viac červenou ako hnedou kožou. Cibuľoviny aj cibuľoviny majú podobné príchute cibule a sú vynikajúcou náhradou hnedej cibule v akomkoľvek pokrme.


Egyptská kráčajúca cibuľa

Začal som zbierať svoju prvú úrodu pre sezónu: Egyptskú králičiu cibuľu. Rastú pod snehom počas zimy a sú pripravené na zber asi 3 týždne po roztopení našej zimnej snehovej pokrývky. Môj otec ich navždy nazýva cibuľa, pretože naďalej vyrábajú jedlo pre moju rodinu, až kým na jeseň nebudú pokryté snehom. Kmeň, ktorý pestujem, sa zhromaždil zo záhrady môjho pradeda.

Ako používať pešiu cibuľu

Milujem chuť kráčajúcej cibule. Sú robustne ochutené bez silného bodnutia, ktoré je pre mňa v niektorých odrodách cibule také nepríjemné.

V mojom podnebí počas chôdze cibuľa produkuje jarabiny (zelené cibule) počas celého vegetačného obdobia. V horúcejšom podnebí môžu počas najteplejšej časti leta vytvárať spiacu žiarovku. Môžu sa jesť aj cibuľky. Cibuľky sú malé, takže ich rád používam do jedál, ktoré nevyžadujú šúpanie, ako sú kyslé uhorky alebo pražená cibuľa.

Ako vypestovať chodiace cibule

Kráčajúca cibuľa je odolná trvalka. V mojom podnebí sa môžu vysádzať alebo zbierať kedykoľvek počas roka, okrem prípadov, keď je pôda zamrznutá. Ak ho potiahnete, môžu byť korene a malý kúsok žiarovky znova zasadené. Vyrastie im nová rastlina. Môžu sa množiť zasadením cibuliek, ktoré sa tvoria na vrchole kvetnej stonky, alebo vykopaním a rozdelením materského trsu. Existuje niekoľko týždňov po vytvorení kvetnej stonky, v ktorej je stonka tvrdá a nežiaduca. V neskoršej sezóne sa vedľa kvetnej stonky vytvárajú nové žiarovky, ktoré vytvárajú jemné žiarovky.

Zvyčajne chovám trvalý materský zhluk, ktorý generuje cibuľky, ktoré zbieram a skladujem na suchom mieste. Potom som žiarovky každých pár týždňov znova zasadil ako každoročné pestovanie po sebe nasledujúcich plodín zelenej cibule pre trh a kŕmenie svojej rodiny.

Nové odrody

Egyptská cibuľa je medzidruhový hybrid medzi cibuľou cibuľovou a cibuľou strapcovitou. Rastliny produkujú niekoľko kvetov, ale pokiaľ moja sieť pre šľachtenie rastlín dokázala určiť, môžu byť sterilné a produkovať málo životaschopných semien. Ale nie! Jedna z tých sterilných rastlín, o ktorej som zle hovoril posledných pár blogov. Urobil som to zámerne, aby som preukázal, že som ochotný pestovať nejaké sterilné rastliny, ak nenájdete úrodné náhrady. Kedysi som pestoval sterilné zemiaky, ale úspešne som prešiel na pestovanie plodných zemiakov, ktoré produkujú skutočne opelené semená. Pestujem tiež cesnak a hrozno bez jadierok, ktoré sú obe sterilné. Nakoniec prejdem iba na pestovanie plodného cesnaku, ale nemôžem predvídať, že sa úplne vzdám hrozna bez jadierok.

Na záhrade mám malý kúsok cibule, ktorá je vysadená ako cibuľovina, tak cibuľa strapatá. Dovolím im, aby spolu kvitli. Dúfam, že medzi potomkami nájdem medzidruhové hybridy. Toto vytvorí väčšiu biodiverzitu medzi mojou cibuľou stromov a umožní im vyhnúť sa prípadnému osudu klonov: kombinácii škodcov, chorôb alebo počasia, ktoré prekonajú obranu rastlín. Klon môjho predka bol silný už viac ako 70 rokov, ale mohol by sa stretnúť s tým, že bude zaniknúť každé desaťročie.

Tiež používam peľ oboch rodičovských druhov na opeľovanie vrcholovo nasadených cibuľových kvetov. Možno to bude kopa, ktorú potrebujú na založenie semena.


Pozri si video: Všestarská cibule, cibule od nás.


Predchádzajúci Článok

Súprava na pestovanie rastlín v interiéri

Nasledujúci Článok

Cesar zepeda ny dizajn krajiny