Najlepšie 10 tipov na terárium pre domácich majstrovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Foto: qnula / Shutterstock.

Teráriá umožňujú pestovať veci na miestach, ktoré nie sú práve vhodné - napríklad v suchom pracovnom priestore so slabým osvetlením alebo v obývacej izbe s nedostatkom vlhkosti. Uzavreté terárium sa stáva biosférou, kde je zvýšená vlhkosť, rastliny sú samozavlažované a mini ekosystém sa len chugne na autopilote s minimálnym zásahom.

Ak spomienky na minulé výstrelky terária prúdia späť, buďte si istí, že dnešné terária sú skôr o prinášaní prírody do interiérov a menej o napĺňaní ďalekých misiek. A záhradný dizajn určite vstupuje do hry, aj keď v drasticky zmenšenej krajine.

Tu je niekoľko rád, ako začať:

 • 1. Nájdite vhodný kontajner.

  Začnite tým, že vydlabete túlavú vázu, plechovku na konzervy, lekárničku, misku na cukrovinky, nádobu na sušienky alebo čokoľvek - takmer všetko funguje. Ak dostanete do úst čokoľvek, čo plánujete použiť, uľahčí to. Veko uľahčuje životné prostredie. Ale aj keď nádoba nie je dodávaná s vekom, môžete ju vždy doplniť sklenenou doskou alebo ju nechať otvorenú a častejšie ju skontrolovať na vlhkosť. (Nakupujte terária na Amazone.)
 • 2. Vyberte vhodné rastliny.

  V prípade terárií s uzavretým povrchom by mali byť rastliny kompaktné, vlhké a kompatibilné so slabým svetlom. Dobrou voľbou sú machy a papraďorasty, rovnako ako orchidey, bromélie a mnoho ďalších ľahko dostupných izbových rastlín. Vyvarujte sa rastlín, ktoré uprednostňujú jasné svetlo a nízku vlhkosť - kaktusy, sukulenty a väčšina bylín (mäty sú v poriadku) - tieto druhy rastlín fungujú dobre aj v otvorenom teráriu.
 • 3. Používajte správne nástroje.

  Ak pracujete v malom priestore s obmedzeným prístupom, pomôže vám mať náradie, ktoré má pre danú prácu správnu veľkosť, ako napríklad v tejto súprave nástrojov pre terárium.
 • 4. Umiestnite základ.

  Na základnú vrstvu pridajte malé kamienky, aby ste podporili odvodnenie. Na vrch naneste tenkú vrstvu dreveného uhlia, aby absorboval prebytočnú vlhkosť a znížil výskyt baktérií a pachov.
 • 5. Pridajte zeminu.

  Ako výsadbové médium vyberte ľahkú zmes na zalievanie pôdy s humusom. Pridajte dostatočné množstvo pôdy na zakrytie koreňov rastlín.
 • 6. Zasaďte svoje rastliny.

  Keď ich zasadíte, spevnite ich, rovnako ako na záhradnom záhone, a zalejte si terárium veľmi ľahko po výsadbe. Zatvorte to a sledujte, ako sa biosféra rozbieha.
 • 7. Buďte kreatívni.

  Nechajte tieto kreatívne šťavy tiecť pri navrhovaní terária. Mixujte textúry, pridajte malú guľu, mramor alebo umelú hubu, ktorá bude slúžiť ako doplnok. Premýšľajte o farbách, premýšľajte o rovnováhe a uvoľnite svojho vnútorného záhradného architekta.
 • Foto: tarapong srichaiyos / Shutterstock.

 • 8. Nájdite správne miesto.

  Umiestnite svoje terárium na nepriame svetlo. Priame slnko môže obsah vyprážať.
 • 9. Udržujte to čisté.

  Okamžite odstráňte všetky odumreté alebo zvädnuté listy, aby bol váš ekosystém zdravý.
 • 10. Doprajte si čerstvý vzduch.

  Každých asi 10 dní doprajte teráriu trochu čerstvého vzduchu. Otvorte veko pol dňa a potom ho opäť zatvorte. Ak sa po uzavretí neobjaví žiadna kondenzácia, dolejte veľmi malé množstvo vody.

Je to jednoduché, zábavné, kreatívne a môže to zmeniť váš svet.

SÚVISIACE:
Záhrada pod sklom
DIY záhradné nápady

Posledná aktualizácia: 20. augusta 2019


Ako si vyrobiť Bug Terárium

Posledná aktualizácia: 17. februára 2021 Referencie schválené

Spoluautorom tohto článku bol náš vyškolený tím redaktorov a výskumníkov, ktorý ho overil z hľadiska presnosti a komplexnosti. Tím správy obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu našej redakcie, aby zabezpečil, že každý článok je podložený dôveryhodným výskumom a zodpovedá našim vysokým štandardom kvality.

V tomto článku je citovaných 11 odkazov, ktoré nájdete v spodnej časti stránky.

wikiHow označí článok ako schválený čitateľom, akonáhle získa dostatok pozitívnej spätnej väzby. V takom prípade považovalo článok za užitočný 80% čitateľov, ktorí hlasovali, a získal tak náš status schválený čitateľom.

Tento článok bol videný 95 303 krát.

Ak chcete mať domáceho maznáčika s nízkou údržbou, nemusíte chodiť do obchodu a brať si ryby. Všade okolo vás sú chyby, ktoré môžete chovať vo svojom vlastnom teráriu. Postavte si terárium navrstvením malej nádoby s pieskom a zeminou. Chyťte všetky chyby, ktoré by ste si chceli nechať. Udržujte svoje terárium zabezpečením jedla, vlhkosti a pravidelným čistením. Ak nebudete mať veľa práce, budete mať domov s množstvom jedinečných tvorov.


Čo možno budete potrebovať pre terárium

Vyberte si sklenenú nádobu.

Môže to byť čokoľvek, od čistej, opakovane použitej zaváracej nádoby po vinobranú vázu. Môžete si tiež kúpiť hotové teráriá, ktoré majú rôzne veľkosti a tvary. Len sa uistite, že nádoba je vyrobená z číreho skla a má sklon k rastu rastlín.

Pri výbere nádoby nezabudnite vziať do úvahy veľkosť otvoru. Vyrobiť terárium z fľaše s parfémom sa môže javiť ako kreatívny nápad, ale úzky otvor bude problematický, keď sa pokúsite siahnuť dovnútra a umiestniť zeleň. Pre začiatočníkov je najlepšie použiť nádobu s dostatočne širokým otvorom, aby sa do nej vošla vaša ruka, aby ste sa dostali do jej vnútra a podľa potreby mohli ľahko umiestniť a presunúť materiál.

Vyberte si skaly.

Na dno nádoby vložte hrsť vyleštených kameňov alebo mramorov. Táto vrstva pomáha formovať terén a napomáha odvodňovaniu a prevzdušňovaniu. Meniť hrúbku vrstvy podľa veľkosti nádoby. Čím je nádoba menšia, tým je horninová vrstva tenšia. Akonáhle skončíte, budete chcieť v hornej časti terária ponechať dostatok „priestoru pre hlavu“, aby veci nevyzerali príliš stiesnene.

Umiestnite ďalšiu vrstvu.

Namočte sušený rašelinu alebo listový mach na niekoľko sekúnd do vody a vytlačte prebytočnú tekutinu. Položte mierne vlhký mach na skaly a potľapkajte ho tak, aby vyplňoval celú plochu a tvoril bariéru, ktorá zabráni tomu, aby sa pôda preosiala dole do skál.

Pridajte pôdu.

Naberte pôdu do lievika a nádobu naplňte niekoľkými centimetrami zeminy. Zeleň, ktorú budete sadiť, určí typ pôdy, ktorú použijete. Na mach používajte zmes rašeliny, ktorá menej pravdepodobne plesnivie. U ostatných rastlín by mala fungovať zalievacia zmes, ktorá reguluje vlhkosť. Ak štítok škôlky rastliny naznačuje, že potrebuje konkrétny typ pôdy, použite tento typ.

Pamätajte, že táto vrstva nemusí byť úplne plochá. Kopce a údolia dávajú teráriu krajinný ráz. Znovu nevyplňujte nádobu príliš vysoko zeminou, pretože budete chcieť mať dostatok priestoru na rast zelene.

Zasaďte svoje rastliny.

Ak používate mach, ktorý ste zachytili v prírode, uistite sa, že ste mu najskôr odpálili pesticíd, aby ste ho odladili. Pomocou nožníc ho orežte do tvaru, vložte do nádoby a potom ho silno stlačte, aby ste odstránili akékoľvek vzduchové vrecká. U ostatných rastlín ich zasaďte tak, ako by ste to robili vo svojej vonkajšej záhrade. Uvoľnite koreňové baly, vložte ich do plytkej vrstvy pôdy, pridajte okolo nich pôdu a pôdu potľapkajte.

Dajte mu vodu.

Dajte rastlinám trochu vody, aby ste zabránili šokom z transplantácie. Majte na pamäti, že nádoba nemá žiadne odtokové otvory. Horninová vrstva pomôže pri odtoku, ale mierne zalievajte.

Údržba terária je pomerne jednoduchá. U machových terárií by malo stačiť jemné zahmlievanie vody každé dva až štyri týždne. Pri rastlinných teráriách dbajte na pokyny na polievanie uvedené na štítku rastlín v škôlke. Len pozor, aby ste nepolievali nadmerne vodou.


Ako si vyrobiť terárium so vzduchovými rastlinami

Posledná aktualizácia: 5. februára 2021 Referencie

Spoluautorom tohto článku bola Joy Cho. Joy Cho je zakladateľkou a kreatívnou riaditeľkou lifestylovej značky a dizajnérskeho štúdia Oh Joy !, ktoré bolo založené v roku 2005 a sídli v Los Angeles v Kalifornii. Je autorkou troch kníh a konzultovala kreatívne firmy po celom svete. Joy bola 2 roky po sebe označená za jedného z 30 najvplyvnejších ľudí na internete na internete a má najsledovanejší účet na Pintereste s viac ako 13 miliónmi sledovateľov.

V tomto článku je citovaných 21 odkazov, ktoré nájdete v spodnej časti stránky.

Tento článok bol videný 13 640 krát.

Ak chcete do svojho domova vniesť trochu ochutnávky prírody, skúste si vyrobiť vzdušné terárium. Vytvorenie terária je jednoduché a môže byť zábavným procesom pre deti aj pre milovníkov rastlín. Je to také ľahké ako získať sklenené terárium a potom ho naplniť pieskom, skalami a inými dekoráciami. Vzduchové rastliny sú odolné, takže nevyžadujú veľkú údržbu. Postavte si terárium, ozdobte ho a nechajte ním oživiť domov.


Pestovanie terária

Terárium je jednoducho kontajnerová záhrada, ktorá je buď úplne uzavretá, alebo väčšinou uzavretá. Napríklad akvárium môže byť terárium, aj keď je hore otvorené. Cloche robí dobré uzavreté terárium. Môžete tiež nájsť teráriové záhrady vo viktoriánskom štýle, vyrobené z tabúľ z olovnatého skla a pripomínajúce miniatúrne domčeky.

Uzavreté terárium je ako skleník, ktorý udržuje vlhkosť a teplo. V tomto prostredí sa bude dariť iba niektorým rastlinám. Otvorená nádoba umožňuje trochu širšiu škálu rastlín, dokonca aj sukulentov alebo kaktusov, ktoré bežne potrebujú suché prostredie.


Vyberte si kontajner

Na uľahčenie pridávania rastlín použite takmer akúkoľvek priehľadnú nádobu alebo sklenenú nádobu, ktorá má ústa alebo viečko, napríklad veľkú prázdnu nádobu na nakladanie alebo nádobu Mason. (Těžká plastová nádoba je tiež v poriadku, ale väčšina ľudí uprednostňuje vzhľad a dojem zo skla.) Širšia miska vám umožní prispôsobiť viac rastlín, pôdy a dekoratívnych prvkov (mušle, figúrky alebo ozdoby).

Otvorený alebo zatvorený kontajner?

V prípade otvorených terárií je menej pravdepodobné, že budú mať problémy s kondenzáciou a hubovými chorobami rastlín, ako v prípade uzavretých terárií.

Smrek / Adrienne Legault

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Adrienne Legault

Vyberte rastliny

Vyberte si rastliny terária, ktoré sú dosť malé na to, aby sa zmestili do vašej nádoby, najlepšie bez toho, aby ste sa dotkli strán. Existuje veľa skvelých rastlín terária, vrátane nasledujúcich malých kvetináčov:

 • Croton
 • Pothos
 • Dracaena
 • Malé papradie
 • Lucky bambus
 • Nervová rastlina
 • Modlitebňa
 • Klubový mach
 • Plazivý obr

Smrek / Adrienne Legault

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Adrienne Legault

Pridajte drenážne vrstvy

Vaša nádoba nebude mať v spodnej časti drenážne otvory, takže musíte vytvoriť drenážnu vrstvu, ktorá pomôže udržať vodu ďalej od koreňov rastlín.

Na spodok terária dajte vrstvu machu, aby ste nasiakli ďalšiu vodu. Ak chcete, začnite namiesto machu 2-palcovou vrstvou kameňov v spodnej časti terária. Vysoké, užšie terárium bude vyžadovať hlbšiu vrstvu drenážnych kameňov ako široká, plytká nádoba.

Ďalej pomocou veľkej lyžice alebo stierky pridajte na vrstvu kameňov vrstvu 1/4 palca až 1/2 palca aktívneho uhlia na vrchu kameňov, aby ste uľahčili odtok a potlačili zápach.

Smrek / Adrienne Legault

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Adrienne Legault

Pridajte zmes machu a zalievania

Ďalej na kamene a drevené uhlie pridajte vrstvu machu. To zabráni tomu, aby sa vaša ďalšia vrstva, pôda na zalievanie, zmiešala s dreveným uhlím a kameňmi, a tiež to dodá vášmu teráriu vizuálny záujem.

Veľkou lyžicou alebo malým hladítkom pridajte na mach machovú sterilnú zmes na zalievanie. Pridajte čo najviac zalievacej zmesi - aspoň pár centimetrov. Nezabudnite však udržiavať pôdu na dostatočne nízkej úrovni, aby sa rastliny zmestili bez toho, aby ste sa dotkli vrchu terária.

Smrek / Adrienne Legault

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Adrienne Legault

Pripravte si rastliny

Rastliny vyberte z kvetináčov. Ak sú viazané na korene, korene roztrhajte, prípadne niektoré odrežte. Odrezanie niektorých koreňov, ktoré sa nazýva rez koreňov, spomalí rast vašej rastliny, čo je nevyhnutné pri pestovaní rastlín v teráriu.

Dizajn s rastlinami

Pred výsadbou sa rozhodnite o dizajne svojho terária. Vyberte si, kam umiestnite vysoké a krátke rastliny a kde vytvoríte kôpky a poklesy v pôde, aby ste vytvorili zaujímavé kontúry.

Smrek / Adrienne Legault

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Adrienne Legault

Zasaďte terárium

Z kvetináčov odstráňte prebytočnú pôdu, ktorá zostala na rastlinách. Pomocou veľkej lyžice alebo prstov vykopajte v rastline zmes pre každú rastlinu. Každú rastlinu umiestnite do jej otvoru a jemne okolo nej poklepte pôdu.

Navigácia v úzkom krku

Ak má terárium úzky otvor, umiestnite rastliny pomocou paličiek na varenie, klieští alebo dlhej pinzety, aby ste vylúčili vzduchové bubliny medzi koreňmi a pôdou. Vezmite si tip z knihy Tovah Martin „Nové terárium“ a na koniec špízu alebo paličky vložte korok, ktorý utlmí pôdu.

Smrek / Adrienne Legault

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Adrienne Legault

Ozdobte terárium

Ak chcete, vyzdobte vnútro terária malými figúrkami, mušľami alebo inými rozmarnými akcentmi rozmiestnenými medzi rastlinami.

Smrek / Adrienne Legault

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Adrienne Legault

Zalievajte terárium

Zalievajte rastliny v teráriu pomocou rozprašovača alebo kanvice s ružovým nástavcom na výtoku, aby boli iba vlhké, ale nie vlhké. Pomocou fľaše s rozprašovačom očistite všetky nečistoty, ktoré sa držia na sklenených stranách nádoby, a potom ich môžete otrieť novinami alebo novinami.

Vyvarujte sa čističa skla

Nikdy nepoužívajte čistiaci prostriedok na sklo na vnútornú stranu vysadeného terária, pretože by mohol rastliny otráviť.

Smrek / Adrienne Legault

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Adrienne Legault

Udržujte terárium

Terárium je ľahké udržiavať. Tieto tri kroky robte každých pár týždňov:

 • Cíťte pôdu, aby ste zistili, či je suchá a potrebuje vodu. Čiastočne a úplne uzavreté terária zadržiavajú vodu podstatne dlhšie ako väčšina izbových rastlín v kvetináčoch
 • Skontrolujte kondenzáciu v uzavretom teráriu. Vrch zvliekajte aspoň raz mesačne, aby ste ho vyvetrali. Vrchnú časť nechajte vypnutú, až kým kondenzácia nezmizne. Urobte to aj vtedy, ak ste pridali príliš veľa vody.
 • Stiahnite žltkasté alebo poškodené listy a rastliny orežte, ak rastú príliš veľké.

Vyvarujte sa hnojeniu rastlín

Rastliny nehnojte, pretože by to mohlo spôsobiť príliš veľké zväčšenie priestoru.

Smrek / Adrienne Legault

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Adrienne Legault


Ako si vybrať najlepšiu sukulentnú teráriovú súpravu

Ako už bolo spomenuté vyššie, Amazon je jednou z najlepších platforiem na nákup produktov, ako je Diy Succulent Terrarium Kit. Niekedy však môže byť výzvou získať presnú súpravu Diy Succulent Terrarium Kit, ktorú chcete, najmä ak platformu používate prvýkrát.

Tu je niekoľko vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere najlepšej súpravy Diy Succulent Terrarium na Amazone:

Cena

Cena je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré treba brať do úvahy pri kúpe súpravy Diy Succulent Terrarium Kit od Amazonu. Nie je nikto, kto by nechcel dostať kvalitné výrobky a rozumné ceny. Pomocou Amazonu môžete porovnávať ceny notebookov od rôznych predajcov a vyrovnať sa s tým najvýhodnejším.

Značka

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý musíte brať do úvahy pri kúpe súpravy Diy Succulent Terrarium Kit od Amazonu, je značka. Rôzni predajcovia predávajú rôzne typy značiek. Pre správne rozhodnutie je dôležité porozumieť každému typu značiek. Kvalitné a populárne značky, ako napríklad značka Apple, stoja zvyčajne viac v porovnaní s menej obľúbenými značkami.

Funkcia

Pred zakúpením musíte tiež zvážiť funkčnosť súpravy Diy Succulent Terrarium Kit. Funkčnosť akejkoľvek súpravy Diy Succulent Terrarium Kit zvyčajne závisí od špecifikácií, ktoré obsahuje. Čím sú špecifikácie prepracovanejšie, tým je funkčnosť vyššia.

Staré zákaznícke recenzie

Väčšina zákazníkov zanecháva spätnú väzbu, pokiaľ ide o ich skúsenosti s rôznymi Diy Succulent Terrarium Kit, ktoré si kúpili od Amazonu. Recenzie sa vždy zobrazujú na tej istej stránke, kde sa produkt nachádza. Pohľad na tieto recenzie vám pomôže zistiť, či súpravu Diy Succulent Terrarium Kit chcete kúpiť dobre alebo zle.


Pozri si video: Paludárium


Predchádzajúci Článok

Opeľovanie jedným ovocným stromom

Nasledujúci Článok

Výsadba červenej kostravy: Ako pestovať plazivú červenú kostrovú trávu