Čo je pomológia - informácie o pomológii v záhradníctveWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Amy Grant

Už ste niekedy premýšľali, ako ste sa zahryzli do chrumkavého jablka, ktoré vyvinulo rôzne odrody alebo ako sa vlastne dostalo k vášmu potravinárskemu podniku? Na vytvorenie tohto dokonalého jablka je potrebných veľa krokov, vďaka čomu získavame význam pomológie. Čo je pomológia? Pomológia je štúdium ovocia a oveľa, oveľa viac.

Čo je pomológia?

Pomológia je štúdium ovocia, konkrétne vedy o pestovaní ovocia a orechov. Pomológia bola oficiálne predstavená v USA začiatkom pomologického rozdelenia USDA v roku 1886.

Dôležitosť pomológie v záhradníctve

Pomológia je dôležitá veda. Ovocné stromy nie je ľahké pestovať a vyžadujú si konkrétne informácie o tom, ako sa kultivovať, v závislosti od odrody a kultivaru. Niektoré z týchto informácií boli odovzdané a niektoré boli časom vylepšené prácou pomológov.

Čo robí pomológ?

Jednou z hlavných povinností pomológa je vývoj nových kultúr. Neustále sa vyvíjajú nové a vylepšené odrody ovocia a orechov, aby sa zlepšila odolnosť voči chorobám.

Pomológovia tiež študujú metódy hnojenia a prerezávania s cieľom určiť tie, ktoré sú najúčinnejšie pri udržiavaní zdravých a produktívnych stromov. Rovnakým spôsobom skúmajú škodcov, infekcie, choroby a nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré by mohli ovplyvniť výnosy.

Pomológ v skutočnosti nevedie produkty do supermarketu, ale sú nevyhnutné pri určovaní spôsobu zberu a prepravy ovocia a orechov, pričom často vyvíjajú špeciálne prepravky na prepravu produktov bez zranenia. Tiež dodržiavajte a zaznamenávajte dobu použiteľnosti a skladovacie podmienky, aby ste určili, čo udrží produkt čerstvý po najdlhšej dobe po zbere.

Keď pomológ skúma podmienky pestovania rôznych ovocných a orechových stromov, tiež zalievajú, prerezávajú a presádzajú plodiny. Zároveň s časovým rozvrhnutím svojich štúdií hľadajú pomológovia nové spôsoby pestovania trvalo udržateľných plodín, ktoré majú menší vplyv na životné prostredie.

Dôležitosť pomológie v záhradníctve nie je možné dostatočne zdôrazniť. Bez týchto štúdií by pravdepodobne bolo k dispozícii veľmi málo odrôd, letálne množstvo ovocia a orechov.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o všeobecnej starostlivosti o ovocie


Záhradníctvo - aké sú tri hlavné oblasti?

Záhradníctvo zahŕňa použitie rastlín na krásu, pohodlie a jedlo. Pochádza z latinčiny záhradná kultúra. Je možné trénovať v záhradníctve a byť odborníkom na to, ako sa rastliny používajú, pestujú a zbierajú. Je to zaujímavý aspekt modernej kultúry, keď si uvedomíte, ako veľmi sa spoliehame na rastliny pre potešenie a prežitie.

Viac informácií o odbornej príprave v záhradníctve nájdete tu. Cieľom tohto článku je stručne predstaviť tri hlavné oblasti záhradníctva.


Pestujte ovocné stromy na pacifickom severozápade

Online kurz, ktorý vám pomôže pestovať ovocie s dôverou

„Ak chcete mať najlepšie ovocie, musíte si ho vypestovať sami“

Edward A. Bunyard, Anatomy of Dessert, 1929

Slovo od tvorcov:

Toto „sám chodil„online kurz vyrástol z našich 10 rokov riadenia Hatchet & Seed - Jedlé krajiny v „záhradnom meste“ - Victoria, BC.

Navrhovanie, inštalácia a spoločný vývoj s našimi vlastnými záhradnými jedlými krajinami, ako aj s ovocnými sadmi alebo jedlými krajinami nášho klienta bolo pokorujúce a potešujúce.

Keďže sme boli takí multi-lokalizační - s projektmi na celom ostrove Southern Vancouver Island - sme sa za tých desať rokov veľa naučili z chýb aj úspechov.

Aj keď sa pestovanie ovocia môže javiť ako ľahké ako výsadba ovocných stromov, je potrebné brať do úvahy veľa faktorov.

Výber miesta, typ pôdy, príprava pôdy, výsadba, školenie, rez, ochrana proti škodcom, zber, spracovanie a skladovanie sú dôležité faktory, ktoré je potrebné naplánovať vopred.

Tento kurz sme navrhli tak, aby bol vysoko kvalitným, dobre organizovaným a multimediálnym referenčným miestom pre tých, ktorí hľadajú pomoc na ich ceste k záhradníckemu a domáckemu majstrovstvu.

Aj keď je naša desaťročná skúsenosť poučná, v neuveriteľne bohatom svete pestovania ovocia sa ešte stále učíme. Preto sme nadšení, že sme uzavreli partnerstvo s firmou Bob & Verna Duncan zo spoločnosti Fruit Trees & More v North Saanich, BC. Prinášajú niekoľko ďalších desaťročí múdrosti pestovania vzácneho a jedinečného ovocia v našom ekoregióne. Predstavujeme tiež niekoľko ďalších priateľov a kolegov, ktorí majú ovocie, o ktoré sa môžu podeliť!

Úprimne dúfame, že sa vám bude páčiť, Tayler & Solara.

Na čo sa na tomto kurze môžete tešiť?

Tento kurz zmiešaných médií obsahuje:

 • 45 minút videa z inšpiratívnych Ovocných stromov a ďalších v severnom Saanichu
 • 90 minút videoškolenia a prehliadky projektových webov tímom Hatchet & Seed Team
 • Vystrihnuté viac ako 120 minút tematických multimediálnych prezentácií krátky segmenty pre vaše pohodlie
 • Desiatky vybraných online zdrojov (odkazy, elektronické knihy a súbory PDF) o všetkom ovocí a orechoch
 • 3-ročný prístup

VEZMITE PROSÍM NA VEDOMIE: Tento kurz obsahuje iba plody stromov a nepokrýva bobule alebo orechy.

Zostaňte naladení na ďalšie kurzy.


Nechaj to rásť

Medzi školskými reformami, ktoré kladú dôraz na inovácie a nové metódy, sú školské záhrady vynikajúcou technologickou zmenou. V ére, kedy je život detí sedavejší a kde dramaticky vzrástla detská obezita, záhrady podporujú a povzbudzujú zdravé stravovanie ako kľúčovú súčasť fyzickej pohody detí, čo môže napomáhať aj ich akademický a sociálny úspech. A keďže sa dôsledky potravinových púští a nesprávnej výživy na výsledky života stupňujú, obhajcovia tvrdia, že školské záhrady môžu pôsobiť ako protiváha - vonkajší odpočinok pre deti vyrastajúce v prostredí, ktoré môže byť inak nebezpečné alebo neúrodné.

Kde sú výkriky: „Jedz brokolicu!“ a „Nemali ste dosť cukru?“ ako môžu školské záhrady vyvolať zdravšie stravovacie návyky - a aké sú najlepšie postupy na ich vytvorenie?

Dobrá výživa: Čo funguje a čo vám stojí v ceste

Vieme, že lepší prístup k zdravým potravinám môže zlepšiť stravu a zdravie. Štúdie zistili, že viaceré supermarkety v okruhu jednej míle od domu človeka korelujú s podstatne vyššou spotrebou ovocia a zeleniny a že lepší prístup k produkcii, nižšie ceny produktov a vyššie ceny rýchleho občerstvenia súvisia s nižším BMI, najmä medzi tínedžermi s nízkym príjmom.

Zmena stravovacích návykov ide nad rámec otázok prístupu. Ak deti nezvyknú skúšať nové jedlá, jednoducho to neurobia. Varenie výživného jedla je tiež naučená zručnosť, ktorú mnoho detí a dospievajúcich nezískalo. Mnoho ľudí láka na rodinné jedlá bez ohľadu na ich výživovú hodnotu kvôli emocionálnemu spojeniu, ktoré majú s týmito potravinami.

„V príliš mnohých školách po celej krajine vyzerá výučba výživy ako autorita stojaca v prednej časti triedy, ukazujúca na vládny plagát na stene.“ - Curt Ellis, generálny riaditeľ FoodCorps

Školy môžu - a mnohé argumentujú by mal - zohrávať rozhodujúcu úlohu pri zmene vnímania potravín deťmi a pri zlepšovaní prístupu k zdravým potravinám. „Zakaždým, keď deti vkročia do kaviarne, absorbujú správy o jedle a o tom, ako by malo zdravé jedlo vyzerať,“ hovorí Bettina Elias Siegal, odborníčka na deti a potravinovú politiku.

Spôsob, akým školy tradične učia výživu, však nefunguje. „V príliš mnohých školách po celej krajine vyzerá výučba výživy ako autorita stojaca v prednej časti triedy, ukazujúca na vládny plagát na stene. A to platí už celé generácie a neviedlo to k takej kultúre zdravého stravovania, ktorú naše deti potrebujú, aby uspeli v škole i v živote, “hovorí Curt Ellis, generálny riaditeľ FoodCorps. Jeho organizácia umiestnila členov služby na 350 škôl po celej krajine, aby poskytovali lekcie záhradníctva a varenia a podporovali celoškolskú kultúru zdravia a výživy.

"Rovnako ako sme sa dozvedeli, že memorovanie pomocou rote už nie je správnym spôsobom, ako naučiť deti matematické alebo anglické zručnosti, to isté platí aj o výžive," hovorí Ellis.

Výhody školských záhrad

Školské záhrady poskytujú študentom pohľad na pestovanie potravín v reálnom čase. Existujú rôzne modely fungovania týchto záhrad, ale v mnohých majú deti rôzneho veku pravidelné hodiny v záhrade, ktoré sa učia pestovať, zberať a pripravovať rôzne druhy ovocia a zeleniny.

Niekoľko študentov preukázalo, že záhrady môžu byť kľúčom k zmene výživových postupov detí:

 • Hodnotenie FoodCorps z roku 2017, ktoré uskutočnilo Tischovo centrum pre potraviny, vzdelávanie a politiku na Teachers College na Kolumbijskej univerzite, zistilo, že v školách, ktoré poskytujú časté a kvalitné príležitosti na praktické vzdelávanie o výžive, jedia študenti na školský obed až trikrát viac ovocia a zeleniny - bez ohľadu na to, či sa jedlo pestovalo v záhrade alebo nie.
 • Účinky sa vyskytujú aj mimo školského dňa. Zistila to randomizovaná kontrolná štúdia z roku 2018 od Nancy Wellsovej z Cornell University deti, ktorých školy poskytovali pravidelné školské hodiny v záhrade, mali lepší prístup k zelenine a ovociu s nízkym obsahom tuku doma ako deti bez týchto učebných osnov.

Prečo majú záhrady taký vplyv na stravovacie návyky detí?

 • Na rozdiel od prednášok alebo pracovných listov o zdravých postupoch, záhrady poskytujú zážitkové, praktické učebné prostredie„„ Kde deti dostanú príležitosť cítiť listy rastliny paradajok a jesť mrkvu so stále znečistenou zeminou, “hovorí Ellis. Práca v záhrade je aktivita zo skutočného sveta, ktorá študentov zaujme a podnieti ich k samostatnému skúmaniu a uvažovaniu.
 • Zatiaľ čo väčšina detí dostane ročne iba 3,4 hodiny stravovania v oblasti výživy, údržba školskej záhrady vyžaduje, aby sa z kurzov výživy stalo stála súčasť vzdelávacích skúseností študentov, hovorí Eva Ringstrom, riaditeľka pre dopad vo FoodCorps. Výskum ukazuje, že zmena preferencií detí z dlhodobého hľadiska trvá 35 až 50 hodín vzdelávania v oblasti výživy ročne, hovorí.
 • Táto opakovaná expozícia môže tiež vytvoriť emočné súvislosti na potraviny, ktoré sú nevyhnutné pre zmenu správania. Keď deti trávia týždne alebo mesiace pestovaním jedla, sú na ne hrdé a sú s nimi spojené - čo je kľúčové pri skúšaní nových jedál s otvorenou mysľou.

Ste pripravení začať učiť na záhrade? Spoločnosť CitySprouts, ktorá spolupracuje so školami v Bostone na vývoji záhrad ako učebných nástrojov, ponúka pre prírodovedné predmety, matematiku, rozprávanie príbehov, umenie a výživu pre strednú školu. Sieť Collective School Garden Network so sídlom v Kalifornii a Arizone ponúka komplexné zdroje a databázu učebných osnov, ktoré vám pomôžu ospravedlniť, vybudovať a vzdelávať sa v školskej záhrade.

Najlepšie postupy pre školy

Pre pedagógov, ktorí uvažujú o tom, že tento rok na svojej škole zasadia semená záhradníckeho programu, Ellis, Ringstrom a Siegel ponúkajú najlepšie postupy na podporu komunity zdravia a wellness.

 • Zamerajte sa na rozvoj zručností - a pripojte ich k bufetu, supermarketu a domovu. Zmena spôsobu stravovania študentov si vyžaduje viac ako poskytovanie prístupu k čerstvým potravinám a zmena preferencií študentov. Mnoho študentov musí byť naučených, ako kontrolovať čerstvosť ovocia a zeleniny alebo ako ich umývať a variť. Iní potrebujú pomoc s učením sa, ako držať obedár v jednej ruke a ako používať kliešte na šalát v druhej. Zaistite, aby sa váš výživový program rozšíril zo záhrady do kaviarne, do supermarketu a do domácej kuchyne.
 • Integrujte záhradu do iných lekcií v triede. Mnoho školských záhrad vedie jeden učiteľ alebo dobrovoľník, zapojiť sa však môže aj celá škola. Študenti môžu predvídať a experimentovať v záhrade počas prírodovedných predmetov, matematicky zakresľovať rozmery záhrady alebo sa napríklad dozvedieť o histórii a politike prístupu k jedlu v spoločenských vedách.
 • Urobte svoj prístup kultúrnym a miestnym. Ellis hovorí: „Ak robíme program FoodCorps v domorodej komunite na juhozápade, náš prístup k jedlu a kultúre stravovania bude vyzerať odlišne od našej práce v delte Mississippi, ktorá sa líši od vidieckej Iowy.“ Podnebie a tradície vašej miestnej komunity môžu - a mali by - byť dôležité, pokiaľ ide o pestovanie potravín.
 • Neposkytujte nezdravé jedlo. Každý spôsob, akým študenti interagujú s jedlom vo svojej škole, je lekciou o tom, čo by malo byť súčasťou ich každodenného stravovania. Keď školy organizujú takmer stále finančné zbierky so sušienkami a cupcakesmi, alebo keď kaviareň predáva nekvalitné jedlá à la carte, kopírované mačky, narušuje to lekcie záhradného programu.
 • Podporujte myslenie pri skúmaní. Zdravé stravovanie vyžaduje, aby deti boli otvorené skúšaniu nových jedál. Vyzývajte študentov, aby ochutnávali zeleninu zo záhrady viacerými spôsobmi. Pripomeňte im, že mať rád nové jedlo vyžaduje čas - a že to isté jedlo môže chutiť rôzne, v závislosti od spôsobu jeho varenia. V jedálni ponúknite „degustačné stanice“, ktoré študentom umožňujú vyskúšať inú zeleninu skôr, ako sa rozhodnú, ktorú si dajú na svoj podnos.

Tipy na podporu zdravého stravovania

Od chuťových testov cez prieskumy iPadu až po to, že študenti si môžu vybrať z ponuky - tu sú stratégie, ktoré odborníci na školskú výživu používajú na to, aby deti vyskúšali nové jedlá. A pozrite si video so zábavným 30-sekundovým súhrnom.


Škorica

Užívanie škoricových doplnkov môže pomôcť naštartovať nepravidelné menštruačné cykly u žien s polycystickým ovariálnym syndrómom (PCOS), častou príčinou ženskej neplodnosti.

V malej, ale zaujímavej štúdii hlásili ženy s PCOS takmer dvojnásobný počet menštruácií, keď užívali denný doplnok škorice, ako ženy, ktoré dostávali placebo. A ako viete: Viac ovulačných pravidelných cyklov znamená viac príležitostí na otehotnenie. Zrkadlovka na čiernom pozadí

Ako to jesť

Posypte si škoricu na ranné ovsené vločky, na jogurt alebo do čaju alebo kávy. Korenie je možné brať aj vo forme doplnkov, ale predtým, ako začnete s novým doplnkom, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom.


Pozri si video: Ako správne zasadiť a ostrihať hrušku NOVÁ ZÁHRADA


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu