Chokeberry sadíme správneWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Arónia v Rusku sa často nazýva arónia čierna, ale tieto kultúry nie sú blízkymi príbuznými, spája ich iba príslušnosť k tej istej rodine - ružovej. Pestuje sa všade ako okrasná, ovocná a liečivá rastlina. Nie nadarmo sa názov kríka prekladá z gréčtiny ako pomoc, úžitok.

Arónia čierna - krása a úžitok

Arónia čierna je ker, ktorý dorastá až do výšky 3 m. Je zimovzdorná, vysoko rozvetvená, má povrchový koreňový systém... Mladé rastliny sú pomerne kompaktné, ale v priebehu času môže koruna dorásť až do priemeru 2 metrov a viac. Arónia kvitne koncom jari alebo začiatkom leta bielymi alebo ružovkastými voňavými kvetmi, ktoré lákajú veľké množstvo hmyzu. Plody sú fialovočierne s modrastým kvetom, dozrievajú koncom leta. Listy arónie sa v septembri sfarbia do fialovočervena. Na ich pozadí vyzerajú čierne strapce bobúľ nádherne, ktoré sa odporúčajú zbierať po prvom mraze.

Fotogaléria: arónia je krásna vo všetkých ročných obdobiach

Potvrdením, že plody arónie sú cenné a užitočné pre organizmus, je ich zaradenie do zoznamu liečivých látok, ktorý vypracovalo ministerstvo zdravotníctva.

Bobule arónie obsahujú veľa jódu, rovnako ako rutín, ktorý zvyšuje pružnosť ciev a spomaľuje proces starnutia. Sú užitočné pri vysokom krvnom tlaku, pomáhajú urýchliť liečbu nervových a kardiovaskulárnych chorôb.

Užitočnosť a krása arónie sú nepopierateľné a svedčia v prospech jej pestovania na záhradných pozemkoch.

Pristátie

Ak sa rozhodnete pestovať túto krásnu a užitočnú rastlinu na svojom webe, musíte vedieť, kedy, ako a kde je lepšie to urobiť.

Kedy zasadiť aróniu

Neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, kedy je lepšie zasadiť aróniu: na jeseň alebo na jar, a nemôže existovať. Všetko závisí od poveternostných podmienok, kvality pôdy, voľného času záhradníka a ďalších faktorov. Každá sezóna má svoje vlastné klady a zápory, ktoré treba brať do úvahy pri rozhodovaní o výsadbe.

Jesenná výsadba

Jeseň je skvelým obdobím na výsadbu arónie. Optimálny čas výsadby je od konca septembra do začiatku novembra. Môžu sa nazývať plávajúce, pretože musíte brať do úvahy zvláštnosti klimatického pásma a poveternostné podmienky. Hlavným pravidlom pre začatie výsadby je vstup rastliny do stavu biologického pokoja, ku ktorému dochádza po páde lístia z kríkov. Výhody kultúry jesennej výsadby:

 • prospech. Na jeseň sú sadenice plodín cenovo dostupnejšie z hľadiska ceny a rozmanitosti odrôd;
 • jednoduchosť pristátia. Jesenná výsadba nie je veľa problémov. Po výsadbe je rastlina zaliata vodou a potom ju prevezme príroda;
 • pohodlie. Samotná rastlina bude spať, ale pred nástupom mrazu bude mať čas na pestovanie tenkých nasiakavých koreňov. Jesenná vlhkosť a teplotné podmienky sú pre tento proces príjemné. Okrem toho je počas zimy pôda okolo sadenice zhutnená, takže jesenné výsadby začínajú rásť oveľa rýchlejšie ako jarné;
 • úspora času. Na jeseň majú záhradníci oveľa menšie problémy ako na jar.

Nevýhody jesennej výsadby:

 • Sadenice arónie môžu byť poškodené silnými zimnými mrazmi, najmä v severných oblastiach;
 • okrem mrazov zima ohrozuje sadenice ďalšími problémami: námrazou, silným vetrom, snehovými zrážkami. Môžu zlomiť mladú rastlinu;
 • Na konci jesene a začiatkom zimy sa hlodavce aktivizujú, čo môže poškodiť korene sadeníc.

  Hlodavce môžu poškodiť sadenice arónie zasadené na jeseň

Jarná výsadba

Rastlina dobre znáša jarnú výsadbu. Hlavnou vecou je vykonať ju v súlade so všetkými znakmi postupu a dostatočne skoro - do konca apríla. Jarná výsadba má svoje pozitívne aj negatívne stránky. Medzi výhody výsadby arónie na jar patria:

 • na jar, keď už prebieha plánovanie výsadby pre aktuálny rok, si môžete vopred pripraviť výsadbové jamy, pretože na stanovišti sa prakticky nenachádzajú ďalšie rastliny, netreba čakať na zber a uvoľnenie plánovaného stránka;
 • hoci rastlina začne neskôr rásť, má na vegetačné obdobie pred sebou celú sezónu, čo znamená, že nasledujúce leto môžete získať úrodu. Ak odložíte výsadbu na jeseň, potom sa plodnosť kultúry posunie o celú sezónu.

Nevýhody jarnej výsadby sadenice arónie:

 • zvýšená pozornosť a starostlivosť. Jarný stromček je potrebné pravidelne zalievať, najmä ak je prameň veterný a suchý;
 • nedostatok dobrého sadivového materiálu;
 • na jar je v záhrade a na záhrade oveľa viac práce ako v septembri - októbri: príprava pôdy, pestovanie sadeníc a starostlivosť o ne, sejba zeleniny a ďalšie dôležité činnosti.

Kde zasadiť arónie

Arónia je vytrvalá rastlina, na jednom mieste môže rásť a plodiť perfektne až 30 rokov, preto by sa k výberu miesta na výsadbu malo pristupovať so všetkou zodpovednosťou.

Najlepším predchodcom arónie sú vytrvalé trávy a zelený hnoj.

Arónia je nenáročná na pôdu. Rastlina sa s výhodou vysádza na vlhké hlinité pôdy s neutrálnou kyslosťou. Ale zároveň bude normálne rásť na pôdach s vysokou kyslosťou, predtým upravených dolomitovou múkou alebo vápnom, ako aj na piesčitých hlinách. Arónia netrpí blízkym výskytom podzemných vôd, pretože má povrchový koreňový systém, ktorý sa nachádza najmenej pol metra od povrchu. Arónia rastie zle iba na vysoko slaných pôdach. V oblastiach s nedostatočnou vlhkosťou však môžu byť plody arónie malé a suché.

Arónia čierna je nenáročná na pôdu a zle rastie len na slanej pôde

Pre vynikajúci kvitnutie a dostatok ovocia vyžaduje kultúra dobré osvetlenie. V prípade silného zatienenia vrátane vnútorného zatienenia sa ker natiahne nadmerne nahor. Arónia dobre koexistuje so záhradnými a záhradníckymi plodinami.

Neodporúča sa vysádzať aróniu v blízkosti čerešní, pretože tieto rastliny majú bežných škodcov: pílku sliznatú a vošky.

Chokeberry sa často používa na organizáciu živých plotov, ako aj na skupinové výsadby. Štepená arónia môže byť vytvorená v tvare gule a bude slúžiť ako originálna dekorácia lokality, ak ako stonku použijete jaseň alebo hloh.

Plody arónie majú vynikajúci vzhľad, hustú korunu, nízky vzrast a ľahké prerezávanie a starostlivosť o ne

Pravidlá pristátia

Spôsob vykonávania jesennej a jarnej výsadby kultúry je identický. Pri výsadbe arónie je dôležité mať zdravé sadenice. Pri ich výbere je v prvom rade potrebné zohľadniť stav koreňového systému.

Suchosť, popraskané korene signalizujú, že sa rastlina dobre nezakorení, bolí dlho.

Ak je potrebné prepraviť sadenice, musia byť starostlivo zakryté, chránené pred sušením a zmrazením. Bezprostredne pred výsadbou sa odporúča prezrieť sadenicu, odstrániť vysušené a poškodené korene a výhonky a potom koreňový systém ponoriť do hliny, vody a hnoja.

Výsadba sa najlepšie robí večer v oblačnom počasí. Výsadba otvorov by mala mať priemer a hĺbku asi pol metra. Ak vysádzate viac rastlín, mali by ste sa ubezpečiť, že kŕmna plocha pre každú z nich je približne 2x3 metre. Pôdna zmes na zasypanie sadenice obsahuje nasledujúce prvky:

 • ornica a humus (1: 2);
 • superfosfát (150 g);
 • popol z dreva (300 g).

Proces výsadby arónie zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Pripravená zmes je naplnená tretinou výsadbovej jamy.
 2. Pridá sa úrodná pôda, ktorá vyplní otvor na polovičný objem.
 3. Zalejte najmenej 10 litrami vody.

  Pred zasadením sadenice sa pôda v výsadbovej jame zaleje vodou

 4. Sadenica je umiestnená v strede výsadbovej jamy, pričom dbajte na to, aby koreňový krk bol zakopaný najviac 2 cm.
 5. Korene sú opatrne narovnané.
 6. Jama je naplnená zvyšnou pôdnou zmesou a úrodnou pôdou.
 7. Silno ho podbíjajte.

  Pri výsadbe kríka je koreňový krk zakopaný do zeme maximálne o 1,5 - 2 cm a pôda je pevne utlačená

 8. Zalejeme vedrom vody.
 9. Mulčujte zem okolo sadenice. Ako mulčovanie môžete použiť slamu, rašelinu, piliny.

Ak mali sadenice dobre vyvinutý koreňový systém, potom nadzemná časť rastliny po výsadbe nemôže byť odrezaná. V opačnom prípade sa odporúča výhonky skrátiť tak, že ich skrátite na 15–20 cm a dbáte na to, aby na nich bolo niekoľko zdravých púčikov.

Video: pokyny na výsadbu arónie

Prenos

Niekedy na mieste je potrebné transplantovať dospelý aróniový ker na nové miesto. Je lepšie to urobiť skoro na jar, skôr ako začne aktívny tok miazgy. Ak môžete urobiť bez rozdelenia kríkov, potom je optimálne transplantovať s hrudkou zeme.

 1. Okolo kríka vykopú priekopu širokú 25 cm a hlbokú asi 50 cm.
 2. S páčidlom alebo lopatami zdvihnú korene spolu s hrudkou zeme, narovnajú ich zo svojho miesta.

  Pri presádzaní dospelej rastliny sa vykopá a opatrne sa spolu s hrudou zeme pretiahne na nové miesto.

 3. Vláčku spolu so zemou pretiahnu na vrecovinu, plech alebo hustý celofán a dopravia ju na nové miesto. V tomto prípade je lepšie dodržať orientáciu puzdra na svetové strany.
 4. Do pripravenej výsadbovej jamy sa vloží krík, zaleje sa vodou a založí sa úrodná pôda.

Na želanie je možné dospelú rastlinu rozdeliť na niekoľko častí. V takom prípade by ste mali mierne vyčistiť koreňový systém od pôdy, potom rozdeliť puzdro sekerou alebo iným ostrým nástrojom. Každé rozdelenie by malo obsahovať mladé zdravé korene a niekoľko silných výhonkov. Miesta rezov sú posypané dreveným uhlím. Potom je každá časť vysadená na určené miesto.

Na jar, pred začiatkom toku miazgy, sa vykopá arónia kríková, odstránia sa z nej všetky staré konáre, koreňový systém sa očistí od pôdy a podľa potreby sa rozdelí na časti

Po transplantácii kríka je potrebné skontrolovať, odrezať staré, suché vetvy, natrieť rezy dreveným uhlím. Tento postup pomáha omladiť aróniu a znížiť zaťaženie koreňového systému, ktorý sa udomácňuje.

Skúsení záhradníci poznamenávajú, že transplantácia arónie je bezbolestná a v budúcej sezóne dáva dobrú úrodu.

Recenzie záhradníkov o výsadbe

Správne zasadená arónia harmonicky zapadne do vášho záhradného pozemku a jeho vynikajúcu krásu doplnia blahodárne vlastnosti bobúľ tejto nenáročnej rastliny.

 • Tlač

Volám sa Ludmila. Vysokoškolské vzdelanie, absolvoval Minský inštitút kultúry. Zijem v bielorusku

Ohodnoťte článok:

(5 hlasov, priemer: 4 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Arónia čierna (horský popol)

Arónia (Aronia melanocarpa) sa tiež nazýva arónia čierna. Tento ovocný strom alebo ker je zástupcom druhu aronia z čeľade ružových. Jeho názov pochádza z gréckeho slova, ktoré sa prekladá ako „prospech, pomoc“. Vlasťou tejto rastliny je východná oblasť Severnej Ameriky, najradšej rastie na brehoch jazier a riek. V Severnej Amerike sa v prírode nachádza asi 20 druhov arónie. Skôr v Európe sa takáto rastlina pestovala výlučne ako okrasná rastlina. V 19. storočí si však Michurin všimol nenáročnosť arónie a jej vhodnosť na chov. Vďaka tomu sa dnes pestuje takmer vo všetkých krajinách. Druhým názvom takejto rastliny je arónia, ale nie sú takmer ničím ako obyčajný horský popol. Jedinou podobnosťou medzi týmito rastlinami je, že sú členmi tej istej čeľade - ružovej.


Výsadba arónie na ich letnej chate: pokyny krok za krokom

Pestovanie arónie nespôsobuje žiadne zvláštne ťažkosti. Poskytuje stabilne vysoké výťažky. Na výsadbu arónie arónie je potrebné zvoliť príslušné miesta. Najlepšie je na stredných, vodných kapacitách úrodných hlinách. Pre túto kultúru sú vhodnejšie mierne znížené oblasti reliéfu. Na vyvýšenejších suchých miestach sú bobule menšie a menej šťavnaté. Arónia zle reaguje na nedostatok vlhkosti, najmä počas dozrievania plodov.

Tento popol by sa nemal sadiť v blízkosti močiarov, na nízkych miestach, kde sú možné neskoré jarné mrazy. Ker je tiež náročný na osvetlenie, aj minimálne zatienenie výrazne znižuje úrodu. A silne zatienené kríky prinášajú ovocie niekoľkonásobne horšie ako tie, ktoré rastú na slnku.

Autor týchto riadkov po celý život pozoroval tri kríky arónie, rastúce v radikálne odlišných podmienkach. Ako dieťa vyrastal obrovský krík v polotieni, ale nachádzal sa na západe regiónu Brjansk s nie veľmi horúcim a dosť vlhkým podnebím. Výnosy boli obrovské a stabilné. Potom, v jeho mladosti, bol v krajine v Saratovskej oblasti krík. Bolo dobre osvetlené, ale časté letné suchá a neznesiteľné horúčavy umožňovali oveľa skromnejšiu úrodu ako v severnejšej oblasti Brjansk. Teraz majú susedia v inej dači (tiež Saratov) krík arónie čiernej rastúci v tieni a bez väčšej starostlivosti. Prináša tiež ovocie normálne, ale ešte menej ako to druhé, na ktoré stačilo slnko.

Je lepšie zasadiť jarabinu na jeseň, ale môžete aj na jar. Pri príprave miesta sa do pôdy vloží pol vedra zhnitého hnoja na meter štvorcový. Pri výsadbe niekoľkých kríkov je optimálna schéma 3 x 3 m. Predbežne je pripravená výsadbová jama: šírka 60 cm, hĺbka 40 cm, do ktorej sa po zmiešaní všetkého s pôdou vyňatou z jamy vloží humus alebo kompost z rašeliny (1,5–2 vedierka) a dva litre popola z dreva.

Korene sadenice sú mierne zrezané, ponorené v rmute z hliny, diviny a vody. Výsadba je obdobou výsadby väčšiny záhradných rastlín. Je potrebné zasadiť sadenicu do pripraveného otvoru, dobre rozložiť korene, postupne ich zasypať zeminou a vodou. Arónia je zasadená o 5–6 cm hlbšie, ako rástla sadenica v škôlke. Na jar je krík silne odrezaný.

Aby ste mohli v krajine vysadiť aróniu, musíte urobiť nasledovné:

  V lete vyberáme miesto: slnečné, ale nie príliš suché.

Je vhodné, aby sa arónia vysadila mimo iných kríkov a stromov

Výsadbový otvor pre krík by nemal byť veľmi hlboký, musí však byť naplnený hnojivami

Dobrá sadenica by mala mať silný koreňový lalok

Ak sú korene ponorené v chatterboxe, sadenica sa ľahšie zakorení.

Po zasypaní zeminou musí byť koreňový krk úplne ponorený do pôdy.

Po výsadbe a zalievaní musíte okolo kríkov hodiť trochu rašeliny alebo iného mulčovacieho materiálu.

Bohužiaľ, na jar bude treba výhonky výrazne skrátiť.

V prvých štyroch rokoch môžu byť uličky obsadené zemiakmi, vlčími bobmi na zelený hnoj alebo jahodami. Toto použitie miesta je vhodné, pretože arónia začína prinášať ovocie až v treťom roku po výsadbe kríkov a počas tejto doby vedľa nej môžete získať úrodu iných plodín a pod ne aplikovať ďalšie hnojivá.

Pokiaľ ide o stromy a kríky, je lepšie, aby ste nič podobné v okolí nesadili, hloh je obzvlášť zlý ako sused. Samozrejme, takí obri ako marhule a najmä vlašské orechy sú úplne neprijateľní: arónia nebude mať v ich susedstve žiadne jedlo ani vlhkosť.Chokeberry má spoločných škodcov s čerešňami: sliznatú piliarku a vošky, takže je absolútne nemožné ich zasadiť vedľa seba.


Recenzie záhradníkov o výsadbe

Na jar, po mojich požiadavkách, sa suseda brutálne pokúsila odseknúť kúsok ostružiny, ale po bezvýsledných pokusoch to vzdala a dovolila mi to. Ostružina má presne 30 rokov, vykopal som krík prakticky bez koreňov, do živého plotu som zasadil dva odlomené procesy s normálnymi koreňmi, transplantácie si ani nevšimli, ale kúsok starého kríka som nastrčil na ulicu pri plote to vyschlo na smrť, ako sa mi zdalo, no ja som tam nezalieval, uviazal som na to helénium, aby sa nerozpadlo, rozhodol som sa s konečným rozhodnutím počkať do jari sušená ostružina vydala nové listy. Podľa môjho názoru je chokeberry zo série „Túto pieseň nemôžete uškrtiť, nemôžete ju zabiť.“

http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=13670

Chokeberry je veľmi nenáročný. Keď som staval dačo, zasadil som ho pozdĺž cesty blízko miesta. Takmer do trosiek. Prebrúste na polovicu sutinami. Vykopal som veľmi plytkú ryhu, posypal som ju zemou a celá černica narástla. Po 5-6 rokoch (minulý rok) bol popri ceste položený požiarny vodovod a moja černica bola odrezaná koreňmi. Na jar tohto roku opäť dávala výhonky ešte silnejšie ako predtým.

http://dacha.wcb.ru/index.php?showtopic=13670

Správne zasadená arónia harmonicky zapadne do vášho záhradného pozemku a jeho vynikajúcu krásu doplnia blahodárne vlastnosti bobúľ tejto nenáročnej rastliny.


Pozri si video: The Soldiers Dance Barynya - The Alexandrov Red Army Ensemble 1962


Komentáre:

 1. Chet

  Aby som bol úprimný, najskôr som to úplne nerozumel, ale druhýkrát som to dostal - vďaka!

 2. Bronson

  Ospravedlňte ma za to, čo musím zasiahnuť ... podobná situácia. Forum invitation. Napíšte sem alebo v PM.

 3. Edric

  Myslím, že sa dopustíte chyby. Napíš mi v PM, budeme hovoriť.

 4. Doulrajas

  nemáš pravdu. Môžem to dokázať. Napíšte mi do PM, dohodneme sa.

 5. Thanos

  veľmi dobrá frázaNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety