Vinná réva ovocná borovicaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vinná réva ovocná borovica

Borovica viniča alebo borovica sapodilla, Pinus kesiya, je strom pôvodom z južného Thajska, južnej Barmy, Laosu, severnej Kambodže, juhozápadnej Číny, malajských štátov Peninsular a Sarawak, Java, Bali a Filipín. Sapodilla alebo sapodilla je aztécke slovo pre „šťavu“ a „sladký“ a z toho môže byť odvodený všeobecný názov stromu. Sapodilla môže byť tiež označovaná ako takrai, kesiya, ketia, strom kesiya alebo sapodilla.

Listy sú zložené s 3-5 lístkami. Kôra kmeňa je sivá a rozpukaná, ale na boku hladká. Dorastá do výšky a vždyzelené listy sú podlhovastého tvaru.

Plodom je kôstkovica, hrudkovitého tvaru. Vnútro plodu je biele a je pokryté dvoma až tromi semenami bohatými na olej. Semená sú bohaté na tuky a sú tiež dobrým zdrojom vitamínu E. Dužina plodov je biela a sladká. Hrušky Sapodilla sa zbierajú najmä v Kambodži a Thajsku.

Používa

Výživa

Zrelé ovocie, semená a dužina sapodilly sú jedlé a výživné. Jedlá časť sa bežne označuje ako „jablko“, hoci toto ovocie má oválnejší tvar a chuť je trochu podobná hruške. Rovnako ako mnohé druhy ovocia a orechov, semená sapodilly obsahujú vysoké množstvo kvalitných olejov. Navyše dužina, šťava a dužina sapodilly sú tiež vysoko výživné. Jedlá dužina plodov sapodilla je bohatá na draslík, fosfor a vápnik. V Indonézii a Malajzii sa ako zelenina v niektorých jedlách bežne používa varená alebo vyprážaná dužina z ovocia. Sapodilla obsahuje oveľa vyššie koncentrácie vápnika ako mliečne výrobky. Dužina sapodilly sa používa aj ako prísada do nápojov a nápojov.

Bylinková medicína

Jadrá semien sapodilly sú bežnou zložkou bylinných liečiv. Ovocie sa žuva na liečbu bežnej nádchy, infekcií úst, ochorenia ďasien a bolesti zubov. V tradičnej thajskej medicíne sa sapodilla považuje za dôležitý liek na zlé zdravotné ťažkosti, ako je krv alebo anémia. Infúzia šťavy z listov sa v thajskej tradičnej medicíne používa na zmiernenie horúčky, bolesti žalúdka, zápchy a nevoľnosti.

V čínskej medicíne sa sapodilla používa ako tonikum a posilňuje "yin" (tekutú) časť tela. Semená sa tiež používajú ako liek na infekcie úst.

V tradičnej thajskej medicíne sa sapodilla používa aj na liečbu nasledujúcich ochorení: zápal močových ciest, žltačka, kŕče močového mechúra, artritída, dna, nepravidelná menštruácia, kašeľ, hemoptýza, vysoký krvný tlak, bolesť na hrudníku a bolesť hrdla.

V tradičnej čínskej medicíne sa jemné ovocie sapodilla používa na liečbu bolesti hrdla a kŕčov močového mechúra.

Sapodilla je bežnou zložkou mnohých ajurvédskych receptúr a tradičných liekov z juhovýchodnej Ázie a Afriky.

Pri prechladnutí sa sapodilla bežne žuva alebo varí a potom sa pľuje do nosa.

Tradičná čínska medicína bežne odporúča čerstvé jadrá semien sapodilly na liečbu kašľa, bolesti hrdla a zápalu pľúc. Semeno sa používa aj pri liečbe reumatických chorôb srdca, zápalov močových ciest a ako protijed pri otrave arzénom.

Ginkgo biloba a ovocná sapodilla sú kombinované v unikátnej tradičnej čínskej medicíne na liečbu straty pamäti a zlepšenie krvného obehu a prekrvenia mozgu.

Kórejský liek s názvom tangsaba obsahuje výťažok z dužiny ovocia sapodilla a používa sa na zlepšenie pleti, zmiernenie únavy a únavy, podporu zdravia a zlepšenie cerebrálneho obehu. Predáva sa ako prísada do kozmetiky a zdravej výživy.

Laktofermentácia

Semená sapodilly sú široko používané v thajskej medicíne ako laktofermentačné činidlo vo fermentovaných potravinách. Semená sa pridávajú do zmesi ryžového a sójového mlieka, čím vzniká nápoj podobný srvátke nazývaný chang. V tomto procese fermentácie sa cukor premieňa na kyselinu mliečnu baktériami mliečneho kvasenia. Po fermentácii sa semená sušia a predávajú sa ako prísada do spracovaných potravín, cukroviniek a dezertov.

Nutričná hodnota

Draslík

100 gramová porcia zrelej ovocnej dužiny má až 788 miligramov draslíka. Dužina ovocia je 25-krát bohatšia na draslík ako podobné množstvo banánov.

Vápnik

100 gramová porcia zrelej ovocnej dužiny má až 1 033 miligramov vápnika. Dužina ovocia je viac ako dvojnásobne bohatá na vápnik ako podobné množstvo mlieka.

Zrelá dužina ovocia obsahuje viac ako 10-násobok obsahu vápnika v porovnaní s mliečnymi výrobkami.

železo

100 gramová porcia zrelej ovocnej dužiny má až 9,2 miligramov železa. Dužina ovocia je bohatá na železo asi tak ako podobné množstvo červeného mäsa.

Dužina sapodilly je takmer taká bohatá na železo ako červené mäso.

Vitamín A

100 gramov zrelej ovocnej dužiny obsahuje asi 26 IU vitamínu A. Dužina ovocia je bohatá na betakarotén.

Beta karotén

100 gramov zrelej ovocnej dužiny má obsah vitamínu A 20,3 mcg betakaroténu.

Zrelá dužina ovocia má takmer dvojnásobný obsah beta-karoténu ako mrkva.

Vitamín C

100 gramov zrelej ovocnej dužiny obsahuje asi 662 mg vitamínu C.

Dužina ovocia má takmer dvakrát toľko vitamínu C ako pomaranče.

Draslík

100 gramová porcia zrelej ovocnej dužiny má až 788 miligramov draslíka.

Zrelá dužina ovocia je 25-krát bohatšia na draslík ako podobné množstvo banánov.

horčík

100 gramová porcia


Pozri si video: První zimní řez mladé vinice - pokus 3 druhy řezu - 1. díl


Komentáre:

 1. JoJogar

  Verím, že si sa mýlil. Navrhujem o tom diskutovať. Napíšte mi do PM.

 2. Karl

  there are still some gaps

 3. Sterling

  Ospravedlňujem sa, ale podľa môjho názoru sa dopustíte chyby. Poďme o tom diskutovať.

 4. Mooney

  Je škoda, že teraz nemôžem hovoriť - ponáhľam sa do práce. Ale budem prepustený - určite napíšem, že si myslím, že na túto otázku.

 5. Akibar

  Very helpful blog, the author always (almost) covers hot topics. Vďaka.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety