Brusnice: výsadba a starostlivosť, pestovanie v záhrade, rez a reprodukcia, fotoWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ovocné a bobuľovité rastliny

Brusnica obyčajná (lat. Oxycoccus) - podrod kvitnúcich rastlín čeľade Heather, ktorý kombinuje plazivé vždyzelené kry, ktorých prirodzený areál sa nachádza na severnej pologuli. Plody všetkých druhov brusníc sú jedlé a sú požadované ako vo varení, tak v potravinárskom priemysle. Vedecký názov brusnice je preložený zo starogréckeho jazyka ako „kyslé bobule“. Americkí priekopníci nazývali brusnicu brusnicou a v Novom Anglicku v 17. storočí bola brusnica známa ako medvedia bobule, pretože ľudia videli, že ju grizzlies jedli pri mnohých príležitostiach.
Pôvod ruského názvu nie je celkom istý, v niektorých nárečiach sa mu však hovorí analogicky s americkým slovom brusnica.
V prírode rastú brusnicové kríky hlavne na vlhkých miestach - v ihličnatých lesoch sphagnum, v močiaroch, pozdĺž močaristých brehov nádrží. V kultúre sa pestuje druh záhradnej brusnice.

Výsadba a starostlivosť o brusnice

 • Pristátie: skoro na jar, keď sa pôda rozmrazí do hĺbky 8 - 10 cm.
 • Osvetlenie: jasné slnečné svetlo.
 • Pôda: veľmi vlhký až močaristý, v oblasti s vysokou hladinou podzemnej vody, kyslým (pH 3,5 - 4,5), rašelinným alebo machovým lesom.
 • Polievanie: prvé dva týždne po výsadbe - denne, potom sa pôda udržuje v mierne vlhkom stave. V máji a júni by malo byť zalievanie mierne a v teple - každý deň. Od augusta do októbra sú brusnice pravidelne zalievané, snažia sa pôdu navlhčiť do hĺbky koreňov.
 • Vrchný obväz: pravidelné: v prvom roku - od jari do konca júla, raz za dva týždne komplexnými minerálnymi hnojivami. Prvé kŕmenie sa aplikuje tri týždne po výsadbe. V polovici augusta a v polovici októbra sa aplikuje hnojivo na báze potaš-fosfor. V druhom a treťom roku sa brusnice hnojia podľa rovnakej schémy a od štvrtého roku sa koncentrácia hnojív v roztokoch oslabuje a za sezónu sa vykoná 6 obväzov.
 • Orezanie: v máji sa krík formuje tri roky a potom sa vykonáva iba každoročné sanitárne čistenie.
 • Rozmnožovanie: semená alebo zelené odrezky.
 • Škodcovia: listonos čierny, listová pochva v tvare čiarky, cigánska vňať, naberačka na kapustu, vres vresový a ďalších viac ako 30 škodcov.
 • Choroby: froté (prerastanie), botrytída, askochitóza, pestalotia, gibberová škvrna, cytosporóza, phomopsis, monilióza, snehová pleseň, červená škvrna.

Prečítajte si viac o pestovaní brusníc nižšie.

Botanický opis

Brusnica je plazivá rastlina. Jeho vždyzelené kríky dosahujú výšku 15 až 60 cm Koreňový systém rastliny je stonka. Striedavé listy brusnice, umiestnené na krátkych stopkách, majú vajcovitý alebo podlhovastý tvar. Dosahujú dĺžku 15 mm a šírku 6 mm. Horná strana listovej dosky je tmavozelená, spodná strana je belavá kvôli voskovitému povlaku, ktorý chráni listy pred vodou. Brusnice začínajú kvitnúť v máji alebo júni, na dlhých stopkách sa im otvárajú ružové alebo svetlofialové kvety, z ktorých každá žije 18 dní. Plodom brusnice je vajcovité alebo guľovité kyslé červené bobule s priemerom až 16 mm.

Napriek tomu, že vďaka svojim liečivým vlastnostiam sú brusnice veľmi populárne, v kultúre nie sú také bežné ako egreše, maliny, jahody, čierne alebo červené ríbezle. V poslednej dobe však spolu s plodinami ako jahody, černice, čučoriedky a čučoriedky začala v našich záhradách získavať čoraz väčší priestor. Pre tých záhradníkov, ktorí ešte nepestovali toto nádherné bobule, odporúčame prečítať si náš článok, ktorý poskytuje informácie o tom, ako pestovať a starať sa o brusnice na záhradnom pozemku, aké choroby a škodcovia brusníc môžu komplikovať jej pestovanie, ako množiť brusnice, ako kŕmiť brusnice, aby sa zvýšila ich úroda, a akú starostlivosť potrebujú brusnice po zbere.

Výsadba brusníc

Kedy sadiť

Výsadba brusníc je najlepšia skoro na jar, hneď ako sa zem na mieste rozmrazí do hĺbky 8 - 10 cm, pre brusnice vyberte otvorené a slnečné miesto s vysokou vlhkosťou. Je žiaduce, aby podzemná voda bola blízko povrchu. Ak je vo vašej záhrade potok, rybník alebo jazero, vysaďte na jeho brehoch brusnice a nie je to také zlé, ak je čiastočne v tieni okolitých stromov.

Brusnice milujú kyslú (pH 3,5 - 4,5) rašelinovú pôdu alebo lesný substrát so sphagnom, a ak ju nemáte na svojom mieste, odrežte vrchnú vrstvu pôdy s hrúbkou 20 - 25 cm a nahraďte ju zmesou približne nasledujúce zloženie: lesný humus, piesok, lesná pôda a rašelina v pomere 1: 1: 1: 2 s prídavkom zhnitého ihličia.

Výsadba na jar

Pred výsadbou brusníc vykopajte jamy hlboké 10 cm vo vzdialenosti 20 cm od seba a pokropte ich teplou vodou. Do každého otvoru dajte 2 sadenice vysoké 15-20 cm, potom jamku zasypte zeminou, ale nestláčajte ju. Prvé bobule dostanete až v treťom roku po výsadbe a brusnice získajú plnú úrodu až vo štvrtom roku - v priemere pol kilogramu z každého m² pozemku. Prvé dva roky brusnice jednoducho vyzdobia vašu záhradu svojimi malebnými húštinami, ktoré dizajnéri často používajú na zdobenie krajiny.

Jesenná výsadba

Na jeseň sa brusnice nevysádzajú, je však vhodné pripraviť miesto pre jarnú výsadbu v septembri. A v prvom rade by ste mali oplotiť budúce lôžko pre brusnice, ktoré po celom obvode do hĺbky 20 cm vykopáte zhnitý materiál - bridlicu, plast, kúsky strešného materiálu. Tento plot by mal stúpať 20 - 30 cm nad zemou.

Starostlivosť o brusnice

Ako sa ženích na jar

Pestovanie brusníc je jednoduché. Na začiatku jari, keď je bobule zelené, vykonajte rednúci rez brusníc a kŕmte ich plným minerálnym hnojivom, pretože jeho koncentrácia by nemala byť silná - brusnice tolerujú nedostatok ľahšie ako prebytok hnojív. Pôdu neustále udržiavajte mierne vlhkú, uvoľňujte ju a pravidelne z oblasti odstraňujte burinu. Pretože brusnice opeľujú včely, vysaďte si v blízkosti brusnicového lôžka rastliny medu - slané, oregano atď.

Letná starostlivosť o brusnice

V lete, najmä v jeho druhej polovici, dbajte na to, aby pôda v záhrade nevyschla. Keďže brusnice dobre rastú len v kyslej pôde, pri polievaní troch až štvorročných kríkov do vody pridajte ocot alebo kyselinu citrónovú. Ak si myslíte, že brusnice nerastú dobre, nakŕmte ich pridaním hnojiva do vody na zavlažovanie.

Preventívne alebo v prípade potreby ošetrite brusnice fungicídmi. Uvoľnite pôdu v tejto oblasti a bojujte proti burine - prvé tri roky by malo byť vytrhávanie záhonov pravidelným postupom. Plochy s brusnicami staršie ako tri roky sa mulčujú každé 3-4 roky vrstvou rašelinových triesok alebo hrubého piesku s hrúbkou 1,5-2 cm.

Podmienky pestovania na jeseň

Na jeseň je čas zberu - v septembri až októbri sa brusnice zbierajú nedozreté. Bobule počas skladovania dozrievajú.

Ako sa starať o brusnice po zbere? Na ochranu brusníc pred škodcami a chorobami, zimou bez snehu a jarnými mrazmi sa brusnice viackrát zalejú vrstvou 2 cm pri teplote -5 ° C, aby každá vrstva zamrzla, až kým rastliny nebudú úplne skryté pod ľadom. Ak nie sú zimy vo vašom okolí príliš tuhé, môžete brusnice jednoducho zakryť smrekovými vetvami alebo netkanou textíliou.

Liečba

Na ochranu brusníc rastúcich v stále vlhkej pôde pred plesňovými chorobami je potrebné počas vegetačného obdobia niekoľkokrát vykonať preventívne ošetrenie kultúry fungicídmi. Na jar, v období napučiavania a pučania, sa brusnice postriekajú jedným percentom tekutiny Bordeaux alebo Azofosom.

Počas obdobia pučania sa brusnice trikrát s týždenným intervalom spracúvajú zo sivej plesne a škvŕn roztokom 4 g prípravkov Skor alebo Horus v 10 litroch vody. Ak je to potrebné, po odkvitnutí je možné opäť vykonať ošetrenie brusníc zo sivej plesne. V novembri je lokalita ošetrená jedným percentom kvapaliny Bordeaux.

Polievanie

Prvé dva týždne po výsadbe sa sadenice brusníc polievajú každý deň, potom by ste však mali dodržiavať toto pravidlo: pôda by mala byť neustále vlhká, ale nie mokrá. V máji a júni by malo byť zalievanie zriedkavé a mierne, pretože prebytočná voda v tejto dobe negatívne ovplyvňuje kvalitu bobúľ. Počas vrcholu horúčavy potrebujú brusnice chladiace zavlažovanie a v období dlhodobého sucha by sa mala pôda každý deň zvlhčovať. Od augusta do októbra je potrebné pravidelné zavlažovanie brusníc. Navlhčite pôdu do hĺbky koreňovej vrstvy.

Vrchný obväz

Starostlivosť o brusnice zahŕňa pravidelné kŕmenie rastliny. V prvom roku rastu sa brusnice prvýkrát kŕmia 3 týždne po výsadbe komplexným hnojivom Universal na základe nasledujúceho výpočtu: pol polievkovej lyžice hnojiva na meter štvorcový pozemku. V takomto kŕmení sa pokračuje každé 2 týždne až do konca júla. V polovici augusta a potom v polovici októbra sa brusnice kŕmia jesenným hnojivom v množstve tretiny lyžice na m².

Brusnice druhého a tretieho roku sa hnojia podľa rovnakej schémy a od štvrtého roku sa množstvo hnojív znižuje - počas vegetačného obdobia sa vykoná 6 zálievok v pomere jedna tretina polievkovej lyžice hnojiva na m².

Prerezávanie brusníc

Kedy orezávať

Brusnice sa strihajú na jar, v máji. Prvé tri roky, keď ker rastie, položia základ jeho tvaru - kompaktného alebo rozložitého.

Prerezávanie na jar

Ako brusnice orezávať? Ak sa rozhodnete pre vytvorenie kompaktného vysokého kríka, odrežte na jar všetky tenké, málo odolné plazivé výhonky, stimulujúce rast vertikálnych konárov, a ak dávate prednosť „rozšíreniu brusníc“, stimulujte tvorbu vodorovných výhonkov rezom. Ale nezabudnite, že je ľahšie odstrániť bobule z vysokého kríka.

Jesenný rez

Na jeseň sa brusnice strihajú iba v nevyhnutných prípadoch.

Reprodukcia brusníc

Metódy reprodukcie

Brusnice sa množia generatívne a vegetatívne. Rozmnožovanie semien sa uskutočňuje hlavne pri šľachtiteľskom pokuse, pretože dcérska rastlina nezdedí vlastnosti materskej rastliny. Ak chcete okamžite získať odrodové sadenice, vykonajte zelené vrúbľovanie brusníc.

Rozmnožovanie brusníc odrezkami

Zelené brusnicové odrezky sa zberajú počas obdobia intenzívneho rastu výhonkov. Dĺžka odrezkov by mala byť minimálne 10 cm. Sadia sa do školy, kvetináčov so substrátom vysokej rašeliny s pieskom a zhnitými ihličkami, alebo ihneď na trvalé miesto - podľa schémy 7x7 cm, aby brusnica vetvy rýchlejšie k sebe. Odrezky sa prehĺbia o 2 - 3 cm, po výsadbe je pôda mierne zhutnená a hojne sa zalieva. Kým sa odrezky nezakorenia, dbajte na to, aby bola pôda vždy mokrá - niekedy budete musieť záhradu zalievať dvakrát denne.

V dňoch nemilosrdného slnka usporiadajte sadenice s ochranou tkaniny. Brusnicové odrezky sa zvyčajne rýchlo a ľahko zakorenia.

Pestovanie zo semien

Aby ste získali semeno, brusnice, ktoré dobre dozreli na kríkoch, sa vymiesia a umyjú veľkým množstvom vody, semená sa nechajú usadiť na site a ihneď sajú. Ak sa semená brusníc pred výsadbou určitý čas skladovali, musia sa stratifikovať. Semená znova navrstvite do škatule s vlhkou zmesou rašeliny a piesku v pomere 4: 1 a ponechajte ich 2,5 - 3 mesiace pri teplote 3 až 7 ° C na voľnom vzduchu. Semená sa vysievajú na jar (po stratifikácii) alebo na konci leta (čerstvo zozbierané) do nádoby s rašelinovou rašelinou - na povrch substrátu, bez zakopania. Zhora sú cez sito pokryté vrstvou piesku s hrúbkou 2 - 3 mm alebo pokryté vrstvou drvenej rašeliny s hrúbkou až 5 mm, potom sa zalejú vodou, pokryjú sa sklom a umiestnia sa na svetlé, teplé miesto.

Plodiny musia byť pravidelne navlhčené a prevzdušnené, a keď sa na povrchu podkladu objaví pleseň, musia byť ošetrené fungicídom. Sadenice sa objavia za 2-4 týždne, po ktorých sa sklo odstráni, ale napájanie sa nezastaví. V štádiu vývoja sa v semenáčkoch 4-5 listov ponorí po jednom do kvetináčov alebo na každé záhradné lôžko v skleníku vo vzdialenosti 10 cm od seba. Sadenice sa pestujú po celý rok, pravidelne sa polievajú a kŕmia roztokom 1 lyžice prípravku Kemira-universal v 10 litroch vody rýchlosťou 1 liter na m², pričom sa snažte, aby sa roztok nedostal na listy, inak by sa mohli spáliť. sú možné.

Od polovice apríla do polovice júla sa hnojenie aplikuje každé dva týždne. V auguste sa kryt odstráni zo skleníka a na konci októbra sa posteľ mulčuje vrstvou rašeliny s hrúbkou 5 - 7 cm a na zimu sa pokryje dvoma vrstvami netkanej textílie. Na jar sa spunbond pozbiera a sadenice sa presadia do školy, kde sa pestujú ďalší rok alebo dva, potom sa presadia na trvalé miesto. Zber bobúľ z kríkov vypestovaných semennou metódou môžete získať za 2-3 roky po výsadbe na trvalom mieste.

Choroby z brusníc a ich liečba

Dodržiavanie poľnohospodárskych techník vám umožní udržať zdravie brusníc na správnej úrovni, ale niekedy sa ešte vyskytnú nepríjemné problémy a niektoré choroby môžu zdravé brusnice zasiahnuť. V takejto situácii je dôležité nenechať sa zmiasť a okamžite začať bojovať proti chorobe, kým nepostihne všetky rastliny, a preto je potrebné presne určiť povahu choroby. Takže, s čím je brusnica chorá?

Snehová pleseň - najškodlivejšia choroba, k rozvoju ktorej dochádza od marca do apríla. Príznaky ochorenia sú červenohnedá farba púčikov a listov brusníc, na ktorých je vidieť žltkasté mycélium. Na konci jari napadnuté listy naberajú popolavú farbu a opadávajú. Ak sa choroba nevyrieši, lézie sa zväčšia, zlúčia sa a celá rastlina môže zomrieť.

Kontrolné opatrenia. Na jeseň sa miesto podľa pokynov postrieka roztokom Fundazolu a na zimu sa vykoná postupné naplnenie miesta vodou s jeho zmrazením po vrstvách.

Červená škvrna - tiež plesňové ochorenie, ktoré deformuje výhonky a spôsobuje ich odumieranie. Okrem výhonkov sú červené škvrny postihnuté aj kvety, púčiky a stopky brusníc, ktoré získavajú ružovkastý odtieň. Listy vyvíjajúce sa z postihnutých púčikov vyzerajú ako malé ružičky.

Kontrolné opatrenia. Na zničenie patogénov sa brusnice ošetria roztokom 2 g Fundazolu alebo Topsinu M v 1 litri vody.

Moniliálne popáleniny - plesňové ochorenie, z ktorého vrcholy výhonkov vädnú, hnednú a sú suché. Za vlhkého počasia postihnuté miesto zožltne, brusnice sú pokryté kvetom sporácie conidial. V pučiacej fáze infekcia prechádza z chorých výhonkov na púčiky, kvety a vaječníky, čo spôsobuje vysušenie kvetov a púčikov a choré vaječníky sa naďalej vyvíjajú a pripravujú pre vás prekvapenie v podobe hnijúcich plodov.

Kontrolné opatrenia. V boji proti monilióze sa dobre osvedčili fungicídy Topsin M, Ronilan, Ditan, Bayleton a oxychlorid meďnatý.

Phomopsis - choroba, ktorá spôsobuje vysychanie koncov brusnicových výhonkov bez známok vädnutia. Listy najskôr žltnú, potom oranžovo alebo bronzovo, ale neopadávajú. Stonky sú pokryté špinavými sivými škvrnami, ktoré sa menia na vredy. Kvety a plody zhnednú. Choroba progreduje v suchom a horúcom počasí.

Kontrolné opatrenia. Aby sa eliminovala primárna infekcia, na jar sa brusnice ošetria Topsinom M alebo iným systémovým fungicídom. Pred začiatkom aktívneho rastu je účinné postrekovanie brusnicami tekutinou Bordeaux.

Cytosporóza - Toto je čierna hniloba brusníc, ktorých patogény prenikajú koncom leta malými ranami na rastline.

Kontrolné opatrenia. Liečba brusnicovou čiernou hnilobou - preventívne ošetrenie na začiatku a na konci sezóny pomocou kvapaliny Bordeaux, Topsinu M alebo oxychloridu meďnatého.

Gibberova škvrna nebezpečné v tom, že spôsobuje masívny predčasný opad listov, čo rastlinu veľmi oslabuje. Začiatkom augusta sa na listoch objavia malé červenohnedé škvrny, potom neforemné a chlorotické škvrny s tmavým okrajom a ovocnými telieskami v strede.

Kontrolné opatrenia. Hiberra sa ničí ošetrením brusníc roztokom 2 g fungicídu (Topsin M, Fundazol, oxychlorid meďnatý) v 1 litri vola.

Pestalocia ovplyvňuje plody, stonky a listy brusníc. Najskôr sa na zeleni objavia tmavohnedé škvrny, ktoré sú potom ohraničené tmavým okrajom a sivými škvrnami navzájom splývajúcimi. Mladé výhonky sa kľukato ohýbajú a vysychajú, listy opadávajú.

Kontrolné opatrenia. Liečba brusníc chloridom meďnatým pomôže vyrovnať sa s ochorením.

Ascochitóza spoznáte podľa guľatých tmavohnedých škvŕn na listoch a stonkách brusníc. S rozvojom ochorenia povrch pod týmito škvrnami praská.

Kontrolné opatrenia. Účinným liekom na askochitídu je liečba brusníc na jar a na jeseň fungicídmi - Fundazol, Topsin M, oxychlorid meďnatý.

Botrytis - táto choroba, ktorá vo vlhkom počasí zakrýva stonky, listy a kvety brusníc sivým nadýchaným kvetom huby, nemá vplyv na mladé výhonky. Ďalším názvom choroby je šedá hniloba.

Kontrolné opatrenia. Brusnice ošetrite tekutinou Bordeaux, Topsinom M alebo oxychloridom meďnatým.

Froté brusnica, alebo prerastanie - vírusové ochorenie spôsobené organizmami mykoplazmy. Ovplyvnené časti sa stávajú ako „čarodejnícke metly“ - výhonky stúpajú, listy sa zmenšujú a pevne sa prilepia k výhonkom. Brusnice postihnuté nadmerným rastom neprinášajú ovocie a z tých vaječníkov, ktoré sa vytvorili už pred začiatkom ochorenia, sa získajú malé škaredé plody.

Kontrolné opatrenia. Ako nastriekať brusnice, aby sa zničili klíčiace patogény? Takéto lieky ešte neboli vynájdené, takže stačí chorú rastlinu zo záhrady odstrániť a spáliť, aby sa choroba nerozšírila po záhrade.

Brusnicoví škodcovia a kontrola

Brusnice môžu infikovať viac ako 40 škodcov, ktorí sa živia ich pozemnými orgánmi. Na brusniciach sú častejšie ako iné:

 • rolka listov čiernych hlávok;
 • stupnica v tvare jablkovej čiarky;
 • nepárový priadka morušová;
 • lopatka na kapustu;
 • vresová vňať

Škodcovia nie sú schopní spôsobiť značné škody na brusniciach, preto sa ako ochranné opatrenia možno obmedziť na dodržiavanie agrotechnických pravidiel pre pestovanie plodín. V prvom rade je potrebné venovať pozornosť pravidelnej kontrole burín, ktoré utláčajú brusnice a vytvárajú priaznivé podmienky. podmienky pre škodlivý hmyz. Insekticídy (Aktara, Aktellik, Karbofos, Metaphos a ďalšie) by sa mali používať iba v nevyhnutných prípadoch, najneskôr mesiac pred zberom, ako aj po odstránení bobúľ.

Druhy a odrody brusníc

Brusnica podrod je zastúpená štyrmi typmi:

 • veľkoplodé brusnice;
 • štvornohá brusnica alebo močiar;
 • maloplodé brusnice;
 • obrie brusnice.

V kultúre sa najčastejšie pestujú odrody a hybridy veľkoplodých a štvorlistových alebo močiarnych brusníc.

Marsh brusnica (Oxycoccus palustris)

Európskeho pôvodu, do kultúry sa dostal koncom 20. storočia v pobaltských krajinách a v Rusku. Z mnohých odrôd močiarnych brusníc sú dnes známe:

 • Dar Kostroma - vysoko výnosná veľkoplodá stredne skorá odroda, zrejúca na konci tretej dekády augusta, s veľmi veľkými, šťavnatými a kyslými rebrovanými bobuľami tmavočervenej alebo čerešňovej farby, plochého okrúhleho tvaru, s hlbokým zárezom stopka;
 • Sominskaya - tiež stredne skorá veľkoplodá odroda vysokého výnosu s kyslými a šťavnatými hrudkovitými asymetrickými bobuľami červenej alebo čerešňovej farby a v tvare srdca;
 • Sazonovskaya - rozmanitosť stredného dozrievania (začiatok prvého desaťročia septembra) so šťavnatými rebrovanými hľuzovitými asymetrickými bobuľami strednej veľkosti, fialovočervenej farby a sladko-kyslej chuti;
 • Krásy severu - produktívna neskorá odroda, zrejúca do druhej dekády septembra, s veľmi veľkými zaoblenými oválnymi bobuľami rôznych odtieňov karmínovej farby - od svetlej po tmavú so svetločervenou stranou;
 • Scarlet vyhradené - neskorá vysoko výnosná odroda so sférickými šťavnatými a kyslými červenými bobuľami, strednými a veľkými.

V kultúre dobre rastú aj odrody močaristých brusníc Khotavetskaya a Severyanka.

Veľkoplodá brusnica

Dnes je známych viac ako 200 odrôd, pôvodom zo Severnej Ameriky. Jeho vedecký názov je Oxycoccus macrocarpus. Populárne odrody veľkoplodých amerických brusníc sú:

 • Ben Lear - vysoko výnosná skorá zrelá odroda so zaoblenými bobuľami do priemeru 20 mm, ktoré sú zle skladované, preto po odstránení vyžadujú okamžité spracovanie alebo zmrazenie;
 • Franklin - stredná sezóna odolná voči chorobám so stredne veľkými bobuľami (do priemeru 15 mm), tmavo červená;
 • Searles - dobre udržiavaná plodná odroda s tmavočervenými škvrnitými matnými bobuľami do priemeru 23 mm s hustou dužinou;
 • Stevens - jedna z najlepších odrôd, ktorá sa vyznačuje schopnosťou poskytovať vysoké výnosy, s okrúhlymi oválnymi veľkými a hustými tmavočervenými bobuľami do priemeru 25 mm;
 • Pútnik - veľmi neskorá odroda s oválnymi veľkými fialovočervenými bobuľami so žltým voskovým kvetom a nerovnomernou farbou.

Okrem uvedených sú populárne také americké veľkoplodé brusnicové odrody ako McFarlin, Wilcox, Black Whale, Earley Black, Crowley, Earley Rear, Bergman, Washington, Woolman, Beckwith a Howes.

Vlastnosti brusníc - poškodenie a prospech

Prospešné vlastnosti

Brusnice obsahujú celý zoznam výživných látok charakteristických pre plody všetkých bobuľových plodín, vrátane cukrov, organických kyselín (citrónová, ursolová, cinchónová, benzoová, jablčná, chlorogénová, jantárová, oleandrová a šťaveľová), vitamínov (B1, B2, B5, B6) , PP, K1 a C) a pektíny. Brusnice tiež obsahujú antokyany, leukoantokyany, katechíny, betaín, makro- a mikroelementy - železo, mangán, molybdén, meď, draslík, vápnik, fosfor, bór, kobalt, nikel, titán, zinok, jód, cín, chróm a striebro.

Brusnica zlepšuje chuť do jedla a činnosť gastrointestinálneho traktu, chráni genitourinárny systém a črevá pred infekciami, je profylaktickým protirakovinovým liekom, znižuje potenciálne riziko aterosklerózy a normalizuje krvný tlak. Brusnice sú predpísané pre tých, ktorí trpia nedostatkom vitamínov, horúčkami, chorobami dýchacích ciest a reumou.

Brusnicová šťava má baktericídne, tlmiace smäd a antipyretické účinky, čistí rany, lieči popáleniny a kašeľ, stimuluje pankreas, zvyšuje fyzickú a duševnú aktivitu.

Nebezpečné vlastnosti

Dôrazne sa neodporúča konzumovať brusnice pre pacientov so žalúdočnými vredmi a dvanástnikovými vredmi, ako aj pre ľudí trpiacich zápalom žalúdka s vysokou kyslosťou. Ľuďom s nezdravými pečeňami sa odporúča, aby sa pred konzumáciou brusníc poradili s lekárom, pretože je pravdepodobné, že by mohli ochorenie zhoršiť. Opatrnosť by mali venovať aj tí, ktorí majú oslabenú alebo zriedenú zubnú sklovinu.

Literatúra

 1. Prečítajte si tému na Wikipédii
 2. Vlastnosti a ďalšie rastliny z čeľade Heather
 3. Zoznam všetkých druhov na zozname rastlín
 4. Viac informácií na webe World Flora Online
 5. Informácie o ovocných plodinách
 6. Informácie o Berry Crops

Sekcie: Ovocné a bobuľovité rastliny Bobuľové kríky Vres (Erik) Rastliny na K


Prerezávanie a tvarovanie koruny

Správne zastrihnutie popínavej rastliny prispieva k vytvoreniu požadovaného tvaru, obnove rastlín a predĺženiu obdobia kvitnutia. Ker je možné tvarovať do ľubovoľného tvaru. Ak nezastrihávate, počet bočných stoniek sa zníži a to zničí dekoratívny vzhľad celého kríka.

Popínavé rastliny sa strihajú tromi spôsobmi:

 1. Pred zimovaním.Počas tohto obdobia sú všetky stonky, ktoré vyrástli cez leto, rozrezané na polovicu.
 2. Jarný rez... Všetky výhonky, v ktorých kmeň stuhol, sú zastrihnuté o 13 cm, čo vyprovokuje rastlinu k vytvoreniu bočných výhonkov a zhutneniu kríka.
 3. Vobdobie aktívneho rastu... Počas tohto obdobia odstráňte všetky slabé vetvy a tenké výhonky, ktoré narúšajú vytvorenie harmonického zloženia.


Vlastnosti voľnejšej starostlivosti

Loosestrife patrí k tým záhradným rastlinám, ktoré prakticky nepotrebujú starostlivosť. Výnimkou sú plodiny, ktoré sa vysádzajú v nedostatočne vlhkej pôde. Pre takýchto loosestriderov je potrebné neustále kompenzovať odparovanie vlhkosti a udržiavať stabilné pôdne ukazovatele. Pravidelné a výdatné zalievanie je potrebné najmä u všetkých voľne rastúcich rastlín, ktoré rastú na záhonoch.

Ale tie, ktoré rastú v blízkosti vodných plôch, polievanie vôbec nepotrebujú. Ale zároveň by sa nemalo báť, že krátkodobé sucho a úplné vyschnutie pôdy poľutovateľne ovplyvní atraktivitu trávy plakun: loosestrideri skutočne uprednostňujú mokré podmienky, sú však takí vytrvalí, že nebudú trpieť z ich neprítomnosti na určité obdobie.

Willow loosestrife alebo Plakun-tráva. © widnr

Vrchný obväz pre loosestrife

Aby mala loosestrife v pôde dostatok živín pre bohaté a dlhodobé kvitnutie, je potrebné každoročne udržiavať stabilné pôdne vlastnosti metódou skorého jarného kŕmenia. Najlepšie je mulčovať pôdu kompostom alebo rašelinou, čo bude hrať úlohu nielen dlhotrvajúceho hnojiva, ale aj prostriedku na udržanie stabilnej pôdnej vlhkosti. Prvé mulčovanie je vhodné vykonať ihneď po výsadbe a potom ho každoročne na jar obnovovať. Ale mulčovanie môžete nahradiť hnojivami v pôde.

Na začiatku obdobia kvitnutia sa na ďalšiu stimuláciu tvorby nových stopiek odporúča používať minerálne hnojivá, aby sa dosiahol čo najväčší dekoratívny účinok loosestrife. Akákoľvek zmes hnojív pre záhradné kvitnúce rastliny bude fungovať. Jedinou požiadavkou je minimálny obsah dusíka v nich. Placunská tráva, na rozdiel od všetkých ostatných trvaliek, reaguje na prebytok dusíka nie aktívnym pestovaním zelene, ale ukladaním výhonkov.

Willow loosestrife. © WhatsAllThisThen

Prerezávanie loosestrife

Orezávanie je povinnou súčasťou starostlivosti o túto trvalku. Tradične sa vykonáva iba jeden orez, sanitárny, s odstránením pozemných častí, ktoré zostali z minulého roka. Loosestrife sa dá tiež odrezať na konci jesene, úplne odrezať všetky nadzemné časti pri koreni alebo nechať suché výhonky, aby ste ozdobili zimnú záhradu a na jar vykonali taký úplný rez.

Formatívne prerezávanie sa vykonáva v závislosti od kvality pestovania voľných rastlín a od toho, aké dôležité sú tvar a silueta pre krásu celkovej kompozície. V záhradách v prírodnom štýle loosestrife nepotrebuje také prerezávanie, ale ak chcete zachovať presnejšiu a architektonickú podobu rastliny, potom sa počas leta odporúča uskutočniť formáciu, ktorá dá kríkom väčšiu hustotu a pravidelnosť tvaru.

Nezabudnite odrezať vyblednuté kvetné stopky skôr, ako semená dozrejú. Táto rastlina je náchylná na sejbu sama a je preto dosť agresívna, semená rýchlo klíčia a veľmi dobre sa zakoreňujú, preto včasné rezanie kvetenstva zabráni nežiaducemu šíreniu voľnej pasty v záhrade.

Choroby a škodcovia

Tieto veľké trvalky sa považujú za odolné voči škodcom a chorobám. Ale v záhradnej kultúre, najmä na kvetinových záhonoch s ružami, sú často napadnuté voškami, ktoré ľahko prechádzajú k hustému loosestrife zo susedných rastlín. Preto je v kompozíciách s voľnými prostriedkami mimoriadne dôležité neustále monitorovať, aby sa čo najskôr zistili škodcovia a zabránilo sa ich rozšíreniu. Je lepšie okamžite bojovať proti voškám na tejto rastline insekticídmi.

Zimná odolnosť voči plaku

Bez výnimky sú všetky loosestrife mrazuvzdorné odolné rastliny, pre ktoré pre úspešné zimovanie v strednom pruhu nie je potrebné poskytovať ani ten najmenší úkryt v podobe hillingu so suchým lístím a o to intenzívnejšiu ochranu .

Willow loosestrife. © liz west


Brusnicové odrody

Ben Lear (skorá čierna)

Brusnica Ben Lear je jednou z najskorších odrôd. Bobule dozrievajú koncom augusta. Produktivita - až 2 kg na m². meter pôdy. Plody sú veľké, tmavo vínové s kyslasto-sladkou chuťou. Skladované najviac dva týždne.

Franklinova brusnica je odroda v sezóne. Zber môžete robiť najskôr v polovici septembra: do 1,5 litra z každého štvorcového štvorca. m plantáž. Sýtočervené bobule, ktoré je možné skladovať bez zmrazenia a spracovania až 4 mesiace.

Odroda brusníc Stevens dozrieva koncom septembra - začiatkom októbra a vytvára silný vegetatívny systém. Je odolný voči chorobám a bobule pokryté hustou hustou šupkou sú perfektne skladované bez spracovania až jeden rok. Najproduktívnejšia odroda - dáva dobre až 2 litre bobúľ. meter pôdy.

Pri výsadbe brusníc na predmestí je lepšie usporiadať vedľa seba niekoľko mini plantáží pre dobré vzájomné opelenie kvetov - získate tak hojnejšiu úrodu. Skúšali ste v krajine výsadbu brusníc? Podeľte sa o svoje tajomstvá))


Pozri si video: Jak pěstovat rajčata tipy pro zvýšení úrody, jak je ochránit před plísní


Komentáre:

 1. Malakasa

  Potvrdzujem. Súhlasím so všetkým vyššie uvedeným.

 2. Chiram

  Máš úplnú pravdu. V tomto je niečo a vynikajúci nápad, súhlasím s vami.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety