Kvety Nasturtium - Ako pestovať NasturtiumsWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Becca Badgett, spoluautorka knihy Ako vypestovať NÚDZOVÚ záhradu

Kvety Nasturtium sú všestranné; atraktívne v krajine a užitočné v záhrade. Rastliny Nasturtium sú plne jedlé a rastúce nasturtium je možné použiť na odlákanie vošiek od ostatných rastlín v záhrade.

Rastliny Nasturtium sa dajú ľahko pestovať a môžu byť popínavé, kaskádovité alebo husté. Starostlivosť o nasturtium je minimálna; v skutočnosti sú rastliny nasturtium jedným z tých exemplárov, ktorým sa darí zanedbávať. Bohatá, úrodná pôda alebo príliš veľa hnojív vedie k bujnému rastu lístia a málo kvetov nasturtia.

Staromódne nasturtium, Tropaeolum majus, je v záhrade obľúbený ako jedlý. Použite kvety nasturtium ako rozliatie v okenných boxoch a závesných košoch. Vysaďte nasturtium kríkového typu ako lapače vošiek do zeleninovej záhrady. Pestovanie nasturtia môže dodať šalátom korenistú chuť alebo zdobiť tortu.

Odrody Nasturtium

Ľahko rastúce rastliny nasturtium sa vyskytujú vo viac ako 50 odrodách. Bez ohľadu na to, aký typ záhrady si vyberiete, vysaďte ju na úplne čiastočné slnečné miesto s dobre priepustnou, ale inak chudobnou pôdou pre väčšie a väčšie kvitnutie.

Trpasličí a pestré odrody nasturtium dodávajú ozdobným prvkom malé nádoby alebo sú zmiešané s jednoliate zelené rastliny a biele kvety. Ak používate nasturtium v ​​kombinácii s nádobami, uistite sa, že ostatné rastliny nevyžadujú veľa vody alebo hnojív, pretože nasturtium potrebuje buď málo.

Ako pestovať Nasturtiums

Veľké semená rastlín nasturtium by sa mali vysievať priamo na ich trvalé miesto, pretože kvety nasturtium sa nepresádzajú dobre. Ak musíte začať so semenami kvetov nasturtia a potom ich presadiť, použite rašelinové črepníky, ktoré je možné zasadiť do zeme bez toho, aby ste narušili korene rastúcich sadeníc nasturtia.

So semenným plášťom je možné manipulovať kvôli rýchlejšiemu klíčeniu pri pestovaní nasturtia; semienko zarobte alebo namočte cez noc do vlažnej vody. Okamžite zasaďte do nádoby alebo do záhrady, ktorá poskytuje dostatok priestoru na rast. Môžete umiestniť mriežku v blízkosti výsadbovej oblasti lezenia odrôd nasturtium a trénovať farebné vinice tak, aby šplhali s minimálnym úsilím.

Teraz, keď vidíte, ako ľahké je pestovať nasturtium, pridajte niekoľko do jarnej a letnej krajiny. Starostlivosť o nasturtium je úžasne jednoduchá, zasaďte ich a zabudnite na ne, až na to, že si môžete vychutnať tento energický, malý kvietok.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o Nasturtiums


Ako pestovať kvety Nasturtium

Nasturtiums sú jednoročné kvitnúce rastliny s lievikovitými kvetmi, z ktorých každý obsahuje asi päť okvetných lístkov. Existuje asi osemdesiat známych druhov a každý z nich je ľahko rozpoznateľný podľa jasných a intenzívnych farieb kvetu. Kvety majú obyčajný tvar štítu a najbežnejšie farby sú červená, oranžová alebo žltá. Listy rastliny pripomínajú ľaliové vankúšiky, ktoré môžu dorásť do šírky 2 - 7 palcov.

Rastúce požiadavky na Nasturtium

Jednou z najjednoduchšie rastúcich rastlín je nasturtium. Tieto kvety sa zvyčajne vysádzajú v oblastiach, kde už nič nemohlo vyrásť a sú známe ako najtvrdšia rastlina na svete. Transplantáciu zvyčajne neprežijú, ale sú dobrým predmetom do záhrad pre deti. Nasturtiums môžu rásť v zlej pôde, ktorá je dobre priepustná, čo znamená, že ich nie je potrebné často hnojiť. Ak je pôda príliš bohatá, v rastline vyrastie príliš veľa listov a nie veľa kvetov.

Darí sa im v závesných košoch a kvetináčoch na byty. V podnebí, ako je Kalifornia, sa nasturtiums môžu pestovať po celý rok. Korene rastliny však môžu prežiť hlboké zamrznutie. Ak sa pestujú vonku, semená by sa mali vysádzať v lete alebo dokonca na jar. Tieto rastliny rastú veľmi rýchlo a budú klíčiť medzi siedmimi a desiatimi dňami a kvitnú asi mesiac po výsadbe.

Starostlivosť o kvety Nasturtium

Pretože nasturtiums sú také odolné rastliny, nepotrebujú toľko pozornosti. V skutočnosti by mali byť polievané iba mierne, pretože budú hniť a zomierať. Kvety môžu prežiť na plnom slnečnom svetle až do jasného tieňa. Za týchto podmienok nasturtiums bude kvitnúť celé leto.

Použitie a história Nasturtiums

Nasturtiums sú známe nielen svojou odolnosťou a ľahkým rastom, ale aj tým, že sú prísadou do šalátov a iných receptov. Všetky časti rastlín sú jedlé a majú výraznú korenistú chuť. S vysokým obsahom vitamínu C sú tieto kvety bežné v polievkach a omáčkach. Jeden by mal byť pri konzumácii týchto rastlín veľmi opatrný. Nekonzumujte žiadnu časť nasturtia, ktoré pochádza z kvetinárstva alebo škôlky, pretože na týchto miestach sa používajú insekticídy na všetkých ich rastlinách. Ak náhodne skonzumujete ktorúkoľvek časť rastliny ošetrenú insekticídom, okamžite kontaktujte lekára.

Kvety pochádzajú z Mexika a Peru a do Európy sa dostali v 16. storočí. Odpradávna sa považoval za symbol dobytia a víťazstva bitky. Ženy vo viktoriánskej ére používali túto rastlinu na maskovanie zápachu.

Choroby a škodcovia kvetín Nasturtium

Nasturtiums majú malý problém týkajúci sa hmyzu a chorôb. Pikantná príchuť kvetu odpudzuje väčšinu hmyzu a iných zvierat. Vošky však môžu byť na vrchole sezóny problémom.

Viac dôveryhodných informácií o Nasturtiums

Podrobnosti o kvete Nasturtium nájdete na webových stránkach univerzity vo Vermonte.

Rozšírenie University of Illinois pokrýva Nasturtium: Herb Gardening


Ako pestovať nasturtium

Nasturtiums sú ideálne pre veľa rôznych slnečných miest v záhrade, vrátane kvetináčov. Lezecké odrody nasturtia je možné trénovať až do zvislých podpier a je skvelé ich motať aj cez iné rastliny. Nasturtiums, ktoré sú horolezcami, môžu byť tiež použité ako prívesy - na šírenie po štrku alebo kaskáde dolu svahom alebo brehom. Voľne priepustná pôda je pre nasturtium nevyhnutná a na rozdiel od mnohých iných kvetov sa im darí na chudobných pôdach.

Nasturtiums: skokové odkazy

Viac informácií o pestovaní nasturtií:

Kde pestovať nasturtium

Nasturtiums musia mať slnko najmenej pol dňa, aby dobre rástli a aby sa im darilo na miestach chránených pred vetrom. Voľne priepustná pôda je nevyhnutná a nasturtiumy kvitnú najlepšie v chudobných pôdach (ktoré majú nízku úrodnosť), pretože úrodná pôda vedie k veľkému množeniu listov na úkor kvetov. Pred zasiatím teda nie je potrebné pridávať hnojivo. Nasturtiam sa darí v štrkových alebo kamenistých pôdach alebo v rastoch na brehoch. V nádobách zmiešajte dve tretiny viacúčelového kompostu bez rašeliny s jednou tretinou jemného štrku alebo štrku, aby ste znížili úrodnosť a zabezpečili dobrý odtok.

V tomto klipe zo sveta záhradníkov Monty Don aranžuje rastliny na neskoré letné výstavy s dramatickými fialovými listami Phormium cookianum „Čierna zmija“ v strede, veľa purpurových kvetov Cosmos bipinnatus „Dazzler“ a štyri Bidens „Havajská flare oranžová kvapka“ kaskádovitá cez okraj spolu s koncovými nasturtiami, Tropaeolum majus „Šperk z čerešňovej ruže“. Tiež odporúča následnú starostlivosť, aby ste udržali displej na vrchole kvitnutia až do neskorej jesene:

Ako zasadiť nasturtium

Najlepšie výsledky dosiahnete, keď nasturtium vysejete priamo na miesto, kde má kvitnúť, pretože rýchlo rastie a s transplantáciou sa nemusíte trápiť. Osivo vysejte 1,5 cm hlboko do vlhkej pôdy, aby ste urýchlili klíčenie, takže ak je sucho, pred výsadbou ho zalejte. Prvé semená je možné vysievať v polovici jari a sejbu môžete vykonávať až do polovice leta, aby ste zabezpečili kvitnutie až do prvých mrazov. Tenké sadenice rozdeľte na 30 cm od seba.

Funguje však aj výsev v kvetináčoch - jednoducho vysejte jedno semeno do kvetináča a presaďte ho vonku, keď pominie všetko riziko mrazu.

Ako sa starať o nasturtiums

Nasturtium sa ľahko udržuje a vyžaduje malú údržbu. Rastliny rastúce v nádobách by mali byť polievané, aby bol kompost rovnomerne vlhký, ale aby nebol kŕmený. Odstránenie odumretých hláv kvetov nasturtiumov podporí tvorbu ďalších kvetov po dlhšiu dobu.

Ako množiť nasturtium

Semená Nasturtium možno zbierať, keď sú zrelé, a uložiť ich na sejbu v budúcom roku. V miernych oblastiach je pravdepodobné, že nasturtium samo zaseje, takže v budúcich rokoch môžete dostať semenáčiky. Ak sa im nechce, dajú sa ľahko vytiahnuť.

Ako zbierať a používať nasturtium

Listy, kvety a semená Nasturtium sú jedlé. Kvety vytvárajú pestrofarebnú ozdobu šalátov a iných tepelne neupravených jedál. Listy Nasturtium majú korenistú chuť a mali by sa zbierať, keď sú mladé, aby sa dali začleniť do šalátov. Semená Nasturtium sa môžu použiť ako náhrada za kapary a mali by sa zbierať, keď sú zrelé, ale stále zelené, na morenie v octe.

Pestovanie nasturtiums: riešenie problémov

Nasturtiums pravdepodobne prilákajú veľké a malé biele motýle (známe ako kapustové biele motýle), ktoré kladú svoje veľké nazelenalé vajíčka na spodnú stranu listov, ktoré sa liahnu do húseníc, ktoré požierajú listy. To môže byť užitočné odradiť húsenice od konzumácie plodín brassica, ale nie je to žiaduce, ak pestujete nasturtium pre kvety. Najlepšou metódou kontroly je pravidelná kontrola rastlín a rozmačkanie vajíčok alebo mladých húseníc alebo ich premiestnenie na rastliny, ktoré vám nevadia, keď ich budete jesť. Nasturtiums sú tiež atraktívne pre vošky, najmä pre molicu. Opäť platí, že výsadbou nasturtiumov popri fazuľových plodinách môžete odlákať vošky od svojej plodiny, ale možno neoceníte vošky na nasturtiách, ktoré pestujete pre listy a kvety. Postriekajte ich prúdom vody alebo ich nechajte pre seba odstrániť lienky, hoverfly a čipky - všetci traja kladú vajíčka na kolónie vošiek a ich mláďatá ich rýchlo zjedia.


Výsev Nasturtiums

Nasturtiums sú jednou z najjednoduchších rastlín na pestovanie zo semien. Rastú rýchlo a klíčenie semien trvá asi 10 až 12 dní. Ideálna teplota na klíčenie semien je okolo 12-23 ° C (55-75 ° F).

Semená Nasturtium sú pomerne veľké a ľahko sa s nimi manipuluje. Pretože semená nasturtia potrebujú na klíčenie tmavú farbu, vložte ich do pôdy asi 1,5 cm (1/2 palca). Pôdu udržiavajte neustále vlhkú.

Sadenice Nasturtium neriešia transplantáciu dobre, odporúča sa ich zasiať priamo na ich trvalé miesto. Ak ich vysádzate vonku, vysievajte ich, keď pominie všetko nebezpečenstvo mrazu.

Ak chcete nasturtium začať v interiéri, môžete semienka vysiať čo najskôr na jar. Veľmi dobre sa s nimi manipuluje s kvetináčmi a nádobami, takže rastlinu môžete premiestniť von, akonáhle budú pre jej rast priaznivé poveternostné podmienky.


Nasturtium je veselý a ľahko pestovateľný kvet! Ich výrazné kvety a jedlé listy, kvety a sadenice z nich robia obzvlášť zábavnú kvetinu, ktorú si môžu sadiť deti. Tu je návod, ako si vypestovať vlastné nasturtiumy!

O spoločnosti Nasturtiums

Tieto pôvabné rastliny so svojou jedinečnou zeleňou a žiarivými kvetmi dobre rastú v nádobách alebo ako pôdopokryvná zelenina. V skutočnosti sa často používajú ako pasca pri spoločenskej výsadbe, pri ktorej sa vošky a iní záhradní škodcovia sťahujú z cennejšej zeleniny.

Škodcovia však nie sú jedinou vecou, ​​ktorú priťahujú nasturtium. Sú tiež obľúbenými opeľovačmi, ako sú včely, motýle a kolibríky, a ich pekná vôňa z nich robí dobrú voľbu aj pre záhradné záhrady.

Nasturtium sa vo väčšine oblastí pestuje ako jednoročné rastliny, aj keď v bezmrazových zónach môžu vytrvalé rastliny.

Druhy Nasturtiums

Existuje veľa odrôd nasturtiums, ktoré sú rozdelené do dvoch hlavných typov: vlečné alebo lezecké typy (Tropaeolum majus) a typy kríkov (T. mínus). Ako napovedajú ich mená, hlavným rozdielom medzi nimi je ich rastový zvyk, pričom koncové nasturtia vytvárajú dlhé vinice a kríkové nasturtium zostáva kompaktnejšie. (Bush sa tiež niekedy nazýva trpasličí nasturtium.)

Koncové nasturtiums sú skvelou voľbou pre pestovanie v okennej krabici alebo závesnom koši, pretože ich vinič sa bude nádherne zakrývať a šplhať. Nasturtium Bush je lepšou voľbou pre menšie záhrady, kde je obmedzený priestor.

Jedlé kvety

Dôležitou vlastnosťou všetkých nasturtiums je ich jedlosť! Listy, kvety a jadierka Nasturtiums majú korenistú, takmer horčicovú chuť, čo ich robí krásnymi ako ozdoba šalátov. Semená môžu byť tiež nakladané a používané ako kapary.

V našom videu sa dozviete viac o výhodách pestovania nasturtia:


Výsadba Nasturtiums

Najjednoduchší spôsob, ako zasadiť nasturtium, je priamy výsev semien do vašej záhrady alebo do nádoby. Semená Nasturtium sú veľké, veľké asi ako sušený hrášok a je potrebné ich zasadiť pomerne hlboko do pôdy.

Ak chcete začať svoje nasturtium, zasadte semená asi 1/2 palca do pôdy po dátume posledného mrazu vo vašej oblasti. Semená môžete vysadiť blízko seba, ale po rozrastení semenáčkov budete chcieť rastliny zriediť tak, aby od nich stáli asi 10 centimetrov.

Nasturtiums vytvárajú taproot a neradi majú narušené korene, preto sa často odporúča priamy výsev semien. Ak chcete začať s pestovaním rastlín a snažíte sa ich presadiť do záhrady, môžete si semienka vysadiť do malých rašelinových kvetináčov.

The Almanach starého farmára odporúča začať so semenami v interiéri asi štyri týždne pred posledným dátumom mrazu vo vašej oblasti. Ak semená zasadíte do rašelinových kvetináčov, nie do plastových pohárov, môžete znížiť mieru rušenia koreňov. Celý rašelinový hrniec môžete jednoducho pustiť do pôdy.

Existuje viac ako 50 druhov nasturtia, podľa Záhradníctvo Know How. To znamená, že pravdepodobne existuje typ, ktorý sa dokonale hodí k vašej záhrade a jej potrebám.

Všeobecne možno povedať, že rastliny sú rozdelené do dvoch hlavných typov, buď na koncové (Tropaeolum majus) alebo Bush (Tropaeolum mínus). Koncové odrody zvyčajne dorastajú do dĺžky asi troch stôp, existujú však niektoré odrody, napríklad „Moonlight“, ktoré vytvárajú vinič až do dĺžky sedem stôp.

Za správnych podmienok sa niekoľko druhov viniča nastínia natiahne na 20 stôp alebo dlhšie. Existujú aj trpasličie odrody, ktoré produkujú vinič s veľkosťou 12 palcov alebo kratšou.

Odrody Bush sú ideálne pre kompaktné priestory, pretože zvyčajne dosahujú dĺžku iba 10 alebo 12 palcov. Niektoré odrody kríkov, napríklad indická cisárovná, produkujú dlhšie vinice, ktoré môžu dosiahnuť až dve stopy.

Máte tiež dosť veľa na výber, pokiaľ ide o farbu kvetov nasturtium, ktoré pestujete. Odroda Empress of India je známa napríklad pre svoje živé červené kvety. „Jewel of Africa“ je zaujímavá odroda, ktorá produkuje kvety v rôznych farbách vrátane svetloružovej, žltej a oranžovej.

Pri výbere typu nasturtia, ktoré chcete pestovať, zvážte priestor vo vašej záhrade a tiež to, ako chcete, aby kvety vyzerali.


Pozri si video: Nasturtium Jelly Recipe. Super Easy Flower Jelly


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu