AdonisWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Adonis (Adonis) alebo adonis je jasná a neobvyklá kvetina z rodiny Buttercup. Existuje asi štyridsať druhov tejto rastliny. Adonis nie je u záhradkárov úplne obľúbený, pretože všetky časti kvetu sú jedovaté. Preto sa táto rastlina zriedka nachádza na kvetinových záhonoch, existujú však tí pestovatelia kvetov, ktorí vo svojej záhrade stále pestujú adonis. Tento článok bude hovoriť o pravidlách výsadby a starostlivosti o adonis na otvorenom teréne a tiež popíše najobľúbenejšie druhy a odrody.

Popis kvetu adonis

Adonis je krásna a mimoriadna kvetina, ale jedovatá. Stonky adonisu sú najčastejšie rozvetvené a menej často obyčajné. Listy majú zaujímavý viacnásobný prstovitý tvar. Kvety nie sú veľké, majú priemer asi 4 až 6 cm.Kvety môžu byť červené a žlté, okvetné lístky sa trblietajú a vytvárajú tak pocit lesklého povrchu.

Pestovanie adonisu zo semien

Výsev semien

Semená adonisu zostávajú životaschopné veľmi krátko, takže zhromaždené semená sa najlepšie zasadia ihneď do pôdy do hĺbky najmenej 2 cm. Najlepší čas na výsadbu pred zimou je november, kedy ešte nie je pôda zamrznutá. , a semená sú dobre zrelé. Nakúpené semená by sa mali používať výlučne na sadenice. Je potrebné ich vysadiť začiatkom marca v skleníku alebo vytvoriť skleníkové podmienky pomocou plastových fólií. Ako pôdu musíte použiť zmes piesku, humusu a trávnatej pôdy. Semená rovnomerne rozložte na pôdu a na vrch posypte zeminou. Po výsadbe by sa malo vykonať hojné zavlažovanie.

Sadenice adonisu

Ak vytvoríte pohodlné podmienky, potom sa prvé výhonky objavia za 2 týždne. Potom bude potrebné film odstrániť a sadenice by mali byť umiestnené na mieste s dostatočným osvetlením, ale bez priameho slnečného žiarenia. Tiež je potrebné zalievať každý deň a po ňom opatrne, ale veľmi opatrne, uvoľnite pôdu okolo sadeníc.

Výsadba adonis na otvorenom teréne

Jarná výsadba by sa mala robiť koncom apríla alebo začiatkom mája. A jesenná výsadba v auguste - septembri. Hlavná vec je, že do tejto doby sadenice dorástli a boli silné. Ak chcete zasadiť adonis, musíte si zvoliť miesto, kde je ráno slnko a popoludní tieň. Aby rastlina potešila dlhým a bohatým kvitnutím, je potrebné ju zasadiť do odvodnenej pôdy bohatej na organické látky a vápno. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť najmenej 30 cm a hĺbka jamky by mala byť taká, aby tam korene zapadli bez ohýbania. Po výsadbe je potrebné vykonať výdatnú zálievku a okolie rašeliny dôkladne premulčovať. Adonis rastie pomaly, takže rastlina začne plne kvitnúť až po 3-4 rokoch.

Starostlivosť o adonis na záhrade

Na pestovanie zdravej, silnej a bohato kvitnúcej rastliny je potrebné vykonávať pravidelné a hojné zavlažovanie. Nie je možné nechať pôdu úplne vyschnúť, musí byť vždy vlhká. Po každom zalievaní musí byť pôda starostlivo a opatrne uvoľnená. Malo by sa tiež vykonať kopcovanie, ktoré pomáha pokryť púčiky umiestnené na základni zeminou.

Rastlina by mala byť kŕmená 2 krát. V prvej polovici leta a bližšie k jeseni. Najlepšie je používať vyvážené komplexy minerálnych hnojív pre kvitnúce záhradné rastliny ako hnojivá.

Aby mladá rastlina dobre kvitla a v budúcom roku by ste nemali kvety rezať, ale musíte ich nechať na rastline pôsobiť. Toto umožní na niekoľko rokov úplné vytvorenie obnovovacích púčikov, ktoré by sa v žiadnom prípade nemali poškodiť.

Adonis po odkvitnutí

Ak existuje túžba zbierať semená, je lepšie to urobiť, keď semená ešte nie sú úplne zrelé. Semená adonisu sa neuchovávajú; musia sa zasadiť pár po zbere.

Čo sa týka prípravy na zimu, potrebujú ju iba mladé rastliny. Pretože dospelé kríky adonis sú dostatočne odolné voči chladu a nepotrebujú špeciálny prístrešok. Aby mladé sadenice adonisu prežili zimu, po skončení obdobia kvitnutia je potrebné rastlinu izolovať hrubou vrstvou rašeliny a zakryť ju smrekovými vetvami. Keď bude mať rastlina viac ako dva roky, nebude už potrebné ju na zimu prikrývať.

Reprodukcia adonisu

Adonis má dva spôsoby reprodukcie: sadenicu a delenie kríkov. Prvý z nich bol popísaný vyššie, preto sa zameriame na druhý spôsob. Rozdelením kríka sa môžu rozmnožovať iba tie rastliny, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Ak presádzanie nie je potrebné, potom je najlepšie použiť desaťročné rastliny. Najvýhodnejším obdobím pre túto chovnú metódu je prvá polovica septembra. Je potrebné opatrne vykopať korene a rozdeliť ich tak, aby každá časť mala najmenej dva živé púčiky a korene. Miesto rezu by malo byť okamžite dôkladne ošetrené dezinfekčným prostriedkom a okamžite začať sedieť. Pretože adonis rastie pomerne pomaly, pri delení kríkov je potrebné urobiť väčšie časti, aby sa rastlina rýchlejšie zakorenila a ľahšie preniesla transplantáciu.

Starostlivosť o mladé kríky sa nelíši od starostlivosti o sadenice. Ale keď také mladé kríky začnú kvitnúť, musia sa kvetenstvo starostlivo odstrániť, aby rastliny neplytvali energiou na kvitnutie, ale aby sa lepšie zakorenili.

Choroby a škodcovia

Keďže všetky časti kvetu sú jedovaté, nenapáda ho rôzny škodlivý hmyz. Choroby tiež nie sú strašidelné.

Druhy a odrody adonis

Existuje asi štyridsať druhov a odrôd tejto rastliny. Môžu byť jednoročné aj viacročné. Najobľúbenejšie typy všetkých známych budú popísané nižšie.

Letný Adonis (Adonis aestivalis) alebo „horiaci oheň“ - jednoročný druh adonis. Stonky sú častejšie rovné, príležitostne rozvetvené, na výšku môžu dosiahnuť až 50 cm, listy sú v hornej časti sediace a v dolnej časti na stopkách dva alebo tri laloky. Kvety dorastajú až do priemeru 3 cm, jednotlivé. Obdobie kvitnutia tohto druhu trvá od júna do konca augusta.

Adonis jesenný (Adonis annua) alebo jednoročný adonis (Adonis automnalis) - jednoročná rastlina, jej stonky nedosahujú dĺžku viac ako 30 cm, listy sú tenké a nakrájané na laloky. Kvety nie sú veľké, nemajú priemer viac ako 2 cm, okvetné lístky sú na špičkách uzavreté a majú buď červenú farbu, sfarbenú takmer do stredu, alebo bledožltú. Kvitne od júna do augusta.

Adonis volzhsky (Adonis volgensis) - trváca rastlina so silnými a hustými hnedými koreňmi. Rozvetvené stonky dorastajú najviac do výšky 30 cm. Stonkové listy sú vynechané. Listy sú členité na lineárne kopijovité časti a ich okraje sú spustené nadol. Samotné kvety majú bledožltú farbu a sepaly majú fialový odtieň.

Amur Adonis (Adonis amurensis) - tento druh adonis je trvácny. Pred začiatkom obdobia kvitnutia dorastá najviac do výšky 12 cm. Členité stopkaté listy. Kvety sú dostatočne veľké, až do priemeru 5 cm a majú jasne žltú farbu, kvitnú skôr, ako sa objavia listy. Po otvorení listov sa výška rastliny výrazne zvýši a bude najmenej 30 cm. Najobľúbenejšie odrody tohto typu sú:

  • Benten - strapcovité snehobiele kvety.
  • Sandanzaki - jasne žlté kvety so zelenkastými lístkami v strede, napoly zdvojnásobené.
  • Hinomoto je odroda so zaujímavými farbami. Okvetné lístky majú červeno-oranžový odtieň a vonkajšia strana je bronzovo zelená.
  • Pleniflora - dvojité kvety žltozeleného odtieňa.
  • Ramosa - červeno-hnedé dvojité kvety.

Adonis sibírsky (Adonis sibirica) alebo Adenis sibírsky (Adonis apennina) - trváca rastlina, ktorá môže dosiahnuť výšku 60 cm, perovité listy. Kvety sú jasne žlté a veľké, do priemeru až 6 cm. Rastlina je skoro kvitnúca, pretože prvé kvety sa objavujú v máji.

Našuchorený adonis (adonis villosa) - trvalka so silnou a krátkou hnedou oddenkou. Predtým, ako listy odkvitnú a začne kvitnúť, jednotlivé stonky nie sú dlhšie ako 15 cm, ale s výskytom prvých listov sa postupne zväčšujú až na 30 cm. Listy sú oválne, dvojito perovité. Kvety sú bledožltej farby.

Adonis zlatý (Adonis chrysocyathus) - táto trvalka je nielen dekoratívna, ale aj liečivá. Tento typ adonis je uvedený v medzinárodnej červenej knihe.

Adonis Turkestan (Adonis turkestanicus) - liečivá trvalka. Všetky časti kvetu sú pokryté malými chĺpkami. Kvety sú zvnútra žltooranžové a zvonka modrasté, majú priemer asi 6 cm. Tento druh má zvláštnosť, že súčasne kombinuje plnohodnotné kvety, vaječníky a púčiky.

Adonis mongolský (Adonis mongolica) - listy tohto druhu sú bazálne. Kvety môžu mať priemer až 5 cm, okvetné lístky sú biele a sepaly majú neobvyklú zelenkastú farbu s fialovým odtieňom.

Adonis jarný (Adonis vernalis) - dekoratívna aj liečivá trvalka. Oddenka je silná, krátka a silná. Rozvetvené stonky. Spočiatku stonky rastú nie viac ako 20 cm, ale s výskytom listov sa tiahnu na štyridsať. Listy majú pílkovitý štiepaný tvar s úzkymi lalokmi. Kvety majú priemer až 7 cm, okvetné lístky sú lesklé a žiarivo žlté. Tento druh kvetu iba 4-6 rokov po výsadbe. Kvitnutie začína koncom apríla a netrvá dlhšie ako dva týždne.

ako zasadiť adonis adonis doma adonis adonis výsadba zeleninová záhradná záhrada ružová záhrada kvetinová záhrada


Adonis jarný (adonis): liečivé vlastnosti

Adonis jarný (adonis) je liečivá rastlina z rodiny Buttercup, ktorá sa používa na liečbu prechladnutia, zápalu pľúc, bronchitídy, srdcových chorôb.

Adonis je rozšírený v celej čiernozemskej zóne Ruska, na západnej a východnej Sibíri, na Ukrajine, v Bielorusku a európskych krajinách. Zvyčajne adonis rastie na okraji lesov, v hájoch, na svahoch hôr a kopcov, v lesostepi.

Adonis je považovaný za jednu z prvých jarných rastlín - kvitne od konca apríla do začiatku júna.


Hlavné charakteristiky

Amur adonis je trváca bylina z čeľade masliakovité. Má krátku a hustú podzemku a slabo rozvetvené nízko vzpriamené stonky vysoké asi 30 - 40 cm v svetlofialovom odtieni.

Amur adonis kvitne v marci až apríli, plodí v máji a júni.

Plody sú zložité vo forme početných jednosemenných orechov alebo vrecúšok.

Ale buďte opatrní: napriek atraktívnemu vzhľadu je rastlina jedovatá.


Stránka so záhradou, letným sídlom a izbovými rastlinami.

V našej krízovej dobe chcem, aby kvety nielen potešili krásou, ale aby boli aj užitočné. Andrey Nikolaevich TSITSILIN, kandidát poľnohospodárskych vied, docent, vedúci laboratória botanickej záhrady VILAR, poskytuje rady týkajúce sa výsadby a používania liečivých rastlín.

ADONIS - UŽITOČNÉ VLASTNOSTI

Na jar je zakúpená rastlina vysadená hrudou zeme. Miesto by malo byť na poludnie slnečné alebo mierne zatienené. Pôda potrebuje ľahkú, úrodnú, neutrálnu a dobre priepustnú pôdu.

Semená sa vysievajú pred zimou alebo v apríli až máji. Sadenice sa objavia za 30-40 dní a neskôr a niektoré - na jar budúceho roka. Ošetrenie semien (48 hodín) v gibberelline alebo heteroauxíne významne zvyšuje ich klíčivosť.

Môžete rozdeliť 8 - 10 rokov starý krík, a to až na konci augusta. Najlepšie sa zakorenia pomerne veľké oddelenia s 3 - 5 púčikmi.

Pri odrezávaní nadzemnej časti na lekárske účely je dôležité nepoškodiť regeneračné púčiky.

V liečbe.

Adonis jarný (Adonis vernalis) jedovatý, preto sa musí používať pod dohľadom lekára. Kontraindikované u pacientov trpiacich chorobami žalúdka a dvanástnika. Infúzia: 1 polievková lyžica. nalejte bylinky v termose 2 lyžice. vriacej vode a necháme 10 hodín. Kmeň. Pijte 1 polievkovú lyžičku. každú hodinu - 6-8 recepcií. Môže sa použiť na infekčné choroby (chrípka, šarlach, týfus atď.), Ochorenia srdca, obličkové vodnateľnosti, akútne zápaly obličiek, dýchavičnosť, opuchy nôh. Navonok sú rany posypané práškom trávy.


Pivonku je lepšie vysadiť v polovici augusta, aby mala čas na vytvorenie plnohodnotného koreňového systému. Musíte si zvoliť dobre osvetlené miesta, v polotieni takmer nekvitne. Potrebujete veľa priestoru, krík je veľký. Tiež je lepšie pripraviť si výsadbovú jamku na poriadnu. Všeobecne je všetko rovnaké ako v iných bylinných pivonkách - v "Adonis" nie sú žiadne zvláštnosti.

  • Moskovský región, okraj obce Khimki: „Adonis“ kvitol v druhom roku po výsadbe, ale kvet nebol celkom typický, bol odstránený. V treťom roku bolo kvitnutie už dobré.
  • Leningradská oblasť, Petrohrad: dobrá, veľmi krásna kvetina, dobre drží, silný stopka.
  • Región Grodno, Bielorusko: pomerne nenáročná odroda, botrytída je ovplyvnená po mnohých. Kvet je veľmi pôsobivý, s mnohými zaujímavými farebnými prechodmi.

Ak ste si vypestovali aj pivonku Adonis, zanechajte svoju spätnú väzbu v komentároch k článku.


Recepty na použitie adonis

Pri akútnych a chronických zápalových ochoreniach obličiek pomáha zmes: adonis - 4 g, listy medvedice lekárskej - 5 g, brezové púčiky - 3 g, praslička bylina - 2 g. 1 čajová lyžička (asi 10 g) byliniek sa zaleje 300 g (1,5 pohára) vriacej vody a vložte do vodného kúpeľa na 20-25 minút. Pite 1 polievkovú lyžicu 5-6 krát denne.

Pri vodnateľnosti (ascite) vezmite rovnaké časti bylin adonis, brezových listov a oceľových koreňov. Jednu polievkovú lyžicu zmesi uvarte s 1 pohárom vriacej vody. Nálev pite po dúškoch počas dňa.

S difúznou toxickou strumou (Gravesova choroba - Basedow) sa odporúča zmiešať rovnako bylinu adonis, bylinu budra, list mäty, bylinu fialovú, bylinu cudweed, bylinu oregano a kvety nechtíka. 1 polievková lyžica tejto zmesi sa naleje s 300 ml vriacej vody, trvá sa na tom v termose po dobu 2 hodín, filtruje sa a užíva sa 1/3 šálky 3-4 krát denne 30 minút pred jedlom.


Pozri si video: Besame - Adonis el ADS x Diego Villacis DVM x. Humo Music


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki