9 najlepších zeleninových šalátov na siatie v budúcej sezóneWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Šalát je zelená kultúra, ktorá obsahuje veľa výživných látok pre ľudské telo. Je nízkokalorický, chutný a má veľa liečivých vlastností. V prírode existuje asi tisíc odrôd tejto rastliny.

Listový šalát Batavia

Batavia je nenáročná odroda šalátu, s vyvinutou ružicou a zvlnenými, šíriacimi sa listami. Najčastejšie na posteliach nájdete zelené druhy, ale existujú červené a červeno-hnedé odtiene.

Rastlina má sladkastú, jemnú chuť. Hodí sa k rybám aj k mäsu.

Batavia rastie pozoruhodne kdekoľvek. Dobre znáša teplo, nedostatok svetla a zmeny teploty. Môže rásť hydroponicky. Semená sa vysádzajú počas celého jarného a letného obdobia.

Najbežnejšie odrody: Fanley, Yeralash, Geyser.

Šalát Lollo rossa

Rastlina je veľmi častá medzi letnými obyvateľmi. Šíriaci sa ker, listy strednej veľkosti, na špičkách zvlnené.

Jemný šalát s príjemnou orieškovou príchuťou. Perfektné k rybám, mäsu a zelenine. Používa sa na zdobenie rôznych jedál.

Rýchlo sa líši, okamžite ho odstráňte, inak listy zhrubnú. Čas použiteľnosti v chladničke je 1-2 dni. Na predĺženie sviežosti sú listy zabalené vo vlhkej utierke. Zelení sa pestujú počas celej sezóny.

Populárne odrody: Lollo Rossa, Nika, Eurydice. “

Dubový šalát

Listy šalátu sú vlnité, majú zelené, červené, bordovo-hnedé odtiene. Listy majú podobný tvar ako dubové listy, odtiaľ pochádza aj názov odrody.

Má jasnú orieškovú chuť, nechutí horko. Výborne sa hodí k hubám, rybám a rôznemu ovociu. Používa sa na prípravu omáčok.

Sú vysadené na dobre osvetlených miestach, neznesú nedostatok svetla a náhle zmeny teploty. Výsadba trvá celú jarno-letnú sezónu.

Najznámejšie odrody: Kredo, Dubrava, Dubachek.

Ľadový zeleninový šalát

Šalát pestuje veľa záhradkárov. Predáva sa v mnohých supermarketoch. Je podobného tvaru ako hlávka kapusty, ale menej hustá. Váži v priemere od 300-500 gramov. Ale niekedy dorastie až do 1 kg.

Listy sú zvlnené, chrumkavé a šťavnaté. Žiadna drsná chuť. Používajú sa pri príprave rýb, mäsa, omáčok, zeleniny. Plnku plnenej kapusty je dobré zabaliť do listov.

Pestuje sa pomocou sadeníc alebo sejbou do zeme. Sú vysadené na dobre osvetlenom mieste, kde nedochádza k stagnácii vody. Zber úrody, keď hlávky kapusty dosiahnu 7–11 cm.

Najlepšie odrody: diamant, ľadová kráľovná.

Šalát Romano romano

Pripravuje sa z neho slávny šalát Caesar. Zeleň má podlhovastú hlávku kapusty s hustými listami.

Chuť je romantická, sladkastá, mierne koláčová. Používa sa do mnohých jedál. Môže byť uložený v chladničke až mesiac a zároveň sú zachované všetky užitočné vlastnosti.

Vysadené ako semená alebo sadenice. Na vytvorenie hlávky kapusty sa uskutočňuje tvorba. Po 50–65 dňoch po výsadbe sú listy rastliny zdvihnuté a zviazané, zabalené v tmavom vrecku. Obsahujú do 14 dní. Počas tohto obdobia získajú listy požadovaný tvar a horká chuť zmizne. Potom sa hlávky kapusty odrežú.

Slávne odrody: Dandy, Kosberg, Pinocchio.

Rukolový šalát

Zelení majú jemnú arómu a vynikajúcu chuť. Šalátové listy sú bohaté na užitočné vitamíny a minerály. Predpokladá sa, že pomáha tráveniu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Hodí sa k mäsu, rybám, zelenine. Pridajte k okroshke. Šalát sa dlho neuchováva.

Rukola sa pestuje v oblasti s miernym osvetlením. Na prudkom slnku listy tvrdnú a v tieni strácajú chuť. Semená sa sadia od konca apríla, sadenice sa vysievajú od marca. Šalát je potrebné pravidelne zalievať, pri nedostatku vlhkosti získajú listy horkú chuť.

Populárne odrody: Poker, Gourmet, Rocket.

Žerucha

Rastlina je malej veľkosti, listy sú členité, majú zelenú alebo modrozelenú farbu. Chuť je bohatá, mierne korenistá vďaka horčicovému oleju obsiahnutému v zložení.

Používa sa do šalátov, morských plodov, mäsa a sendvičov.

Semená vypučia za 5 - 7 dní a zeleň sa po niekoľkých týždňoch odreže. Môže rásť tak v tieni, ako aj na dobre osvetlenom mieste. Miluje vlhkosť a burinu.

Žerucha dobre rastie v byte. Za týmto účelom sú semená rozložené na vlhkú gázu a po 9-15 dňoch sa listy používajú na varenie.

Bežné typy: zábava, prelamované, chlad.

Šalát Witloof

Rastlina obsahuje obrovské množstvo vitamínov, ktoré sú užitočné pre človeka. Pestuje sa v dvoch fázach. V lete dozrievajú okopaniny, ktoré sa po zbere uskladnia v pivnici, v prípade potreby vyklíčia.

Hlava kapusty je bledožltej farby. Listy sú chrumkavé a šťavnaté. Chutia trpko, preto sa pred použitím na 1 - 3 minúty ponoria do horúcej vody.

Šalát sa vysádza koncom mája, v úrodnej pôde s neutrálnou kyslosťou. Rastlina je hygrofilná, preto sa pravidelné zavlažovanie vykonáva najmenej raz denne.

Známe odrody: Blanka, Cone, Express.

Poľný šalát

Hovorí sa im aj rapunzel, kukurica, valerianella. Skladá sa zo zaoblených lesklých listov.

Šalát je šťavnatý, jemný, s jemne orieškovou príchuťou. Hodí sa k rybám, hubám a rôznym dresingom. Čas použiteľnosti v chladničke je 3-4 týždne.

Šalát je nenáročný na teplotné extrémy, dobre reaguje na mrazy. Vysadené skoro na jar. Zle odkazuje na prebytočnú vlhkosť.

Populárne odrody: Duplex, Impromptu, Duplex.

Šalát sa musí pestovať v každej zeleninovej záhrade. Je nielen bohatý na užitočné vitamíny a mikroelementy, ale aj veľmi jemný a šťavnatý, čo dodáva jedlám zvláštnu chuť.

  • Tlač

Ohodnoťte článok:

(1 hlas, priemer: 5 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Výsadba sadeníc vo februári 2021: čo zasiať a ktoré dni sú najpriaznivejšie

Február je posledný mesiac zimy, dni už trochu pribúdali, ale dlhšie, mrazy pomaly utíchajú a keď svieti slnko, už je cítiť blížiaci sa príchod jari. Pomaly prichádzajú „horúce“ dni, záhradníci strihajú a milovníci zeleninových plodín začínajú sezónu sadeníc. Dnes si povieme niečo o výsadbe vo februári na sadenice rôznych plodín - paradajky, papriky, baklažány, pór, cibuľa, bazalka, zeler a zemiaky.

1. Kultúry na siatie semien pre sadenice 1.1. Paradajky 1.2. Korenie 1.3. Baklažán 1.4. Cibuľa 1.5. Pór 1.6. Zeler 1.7. Bazalka 1.8. Zemiaky2. Lunárny kalendár 3. Načasovanie výsevu semien


1. Šalát Batavia

Jedna z najobľúbenejších a nenáročných odrôd - Batavia - sa vzťahuje na listové šaláty vylamovacieho typu. Niekedy sa však Batavia označuje ako hlávkový šalát.

Šalát Batavia

Tieto rastliny majú spravidla veľkú ružicu, vlnité listy, polorozložitý ker. Batavia je v zásade zastúpená zelenolistými odrodami. Existujú ale aj odrody s červenými a červenohnedými listami, ich zelené sú nežnejšie ako zelené odrody.

Šaláty tohto typu sa vyznačujú miernou, mierne sladkastou chuťou. Sú vhodné na krájanie do šalátov, tvoria dobrú kombináciu so zeleninou, mäsom, rybami, rôznymi omáčkami. Na ozdobenie hotových jedál sa používajú odrody červenolisté.

Batavia je dosť odolná proti nedostatku svetla, vysokým teplotám (bez šípok). Jeho semená je možné vysievať do pôdy niekoľkokrát počas celej sezóny.

Rastliny tejto skupiny sa môžu doma vysievať na konci zimy, aby sa zabezpečila najskoršia zeleň. Samozrejme, neoplatí sa čakať na veľkú úrodu, ale stále si môžete zaobstarať trochu zelene. Šaláty Batavia sú vhodné aj na hydroponické pestovanie.

Najobľúbenejšie odrody šalátu Batavia sú Geyser, Yeralash, Lancelot, Fanley, Fan-time, Lifly.


Aký druh zeleniny sa dá pestovať v kmeňoch stromov?

V kruhoch blízkych kmeňov sa dá úspešne pestovať šalát, kôpor, petržlen, šalvia, rasca, cibuľa, špenát, reďkovka. S výsevom týchto plodín by sa malo začať po prvom mraze, keď je teplota pôdy mierne nad nulou. Kmene mladých stromov, najmä stĺpovité jablká a hrušky, sú vhodné na pestovanie rôznych odrôd cibule, pretože tieň z koruny bude veľmi malý. Na jeseň môžete zasiať čiernu cibuľu, aby ste si v budúcej sezóne zaobstarali svoj vlastný set a ušetrili na sadivovom materiáli. Cibuľa na repe sa tiež často vysádza na jeseň. Na to sú odrody ako napr Bessonovskij, Strigunovskij, Sturon, Shakespeare, Stuttgarter Riesen... Na výsadbu v zime môžete použiť najmenšie žiarovky, ktoré stále nemôžu prežiť do jari.

Pred výsadbou by sa cibuľa mala nakladať 30 minút v 0,1% roztoku manganistanu draselného alebo v 3% roztoku síranu železnatého (tri hodiny). Nemali by sa používať roztoky biofungicídov na báze senného bacilu alebo trichodermy, pretože nebudú „fungovať“ v studenej pôde. Cibuľoviny sú zasadené do hĺbky 4 - 5 cm, pokryté voľnou úrodnou pôdou a mulčované.

Na pestovanie dospelých stromov v kmeňových kruhoch sú vhodné zelené plodiny a aromatické byliny - kôpor, bazalka, petržlen, koriander, kmín, tymián. Phytoncidy vylučované týmito rastlinami vystrašia roztoče, strapky, jabĺčko a iné záhradné škodce.

Pri plánovaní výsadby v takmer stonkových kruhoch vysaďte nízko rastúce svetlo milujúce rastliny bližšie k okraju blízkeho stonkového kruhu, na južnú stranu.

Postele pod stromami by mali byť pokryté zhnitými pilinami, rašelinou, senom a v predvečer silných mrazov pokryté smrekovými konármi, najmä ak je v zime málo snehu.

Jesenná výsadba zeleninových a okrasných plodín umožňuje získať skoré výhonky na jar. V zime sa také rastliny vyznačujú aktívnym rastom a odolnosťou voči rôznym chorobám.


15. Šalát s čínskou kapustou a hráškom

iamcook.ru

Výdatný šalát s nádychom mora.

Zloženie

  • 300 g čínskej kapusty
  • 100 g zeleného hrášku
  • 250 g morských rias
  • 2 lyžice olivového oleja.

Príprava

Čínsku kapustu nakrájame na malé prúžky. Po vypustení tekutiny z nich ho zmiešajte s hráškom a morskými riasami. Šalát dochutíme olejom.


Pozri si video: НОВАЯ СЕКРЕТНАЯ ЗАПРАВКА ВМЕСТО МАЙОНЕЗА ДЛЯ САЛАТОВ! САЛАТ С КРАБОВЫМИ ПАЛОЧКАМИ И КУКУРУЗОЙ!


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki