Plumbago - Plumbaginaceae - Ako sa starať, pestovať a kvitnúť rastliny PlumbagoWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

AKO RASTIŤ A STARAŤ SA O NAŠE RASTLINY

PLUMBAGO

Tam Plumbago je to vždyzelená, krovinatá a popínavá rastlina, veľmi dekoratívna a je známa pod menom

PLUMBAGGINE

alebo

MODRÝ JASMÍN

.

BOTANICKÁ KLASIFIKÁCIA


Kráľovstvo: Rastliny

Kráľovstvo

:

Rastliny

Clado

: Krytosemenné rastliny

Clado

: Eudicotyledons

objednať

:

Caryophyllales

Rodina

:

Plumbaginaceae

Milý

:

Plumbago

Druhy

: pozri odsek „Hlavné druhy“

VŠEOBECNÉ CHARAKTERISTIKY

Žáner Plumbago patrí rodina Plumbaginaceae a zahŕňa rastliny pochádzajúce z miernych klimatických oblastí Ázie a sú tiež známe pod menomPLUMBAGGINE alebo MODRÝ JASMÍN.

Jedná sa o jednoročné alebo viacročné rastliny s kríkovým a popínavým zvykom

veľmi rozmanitého aspektu, pokiaľ ide o veľmi neusporiadaný rast so stonkami, ktoré sa u spontánnych rastlín rozvíjajú až do 4,5 m, ale ak sú chované a vhodne usporiadané na podložkách, umožňujú mať veľmi ozdobné a obsiahnutejšie rastliny.

Sú to rastliny používané ako lezce, ktoré v lete dávajú veľmi krásne kvety.

Kvety

, zhromaždené v ostnatých kvetenstvách dlhých 20 až 30 cm, sú modré alebo červené v závislosti od druhu a odrody a pozostávajú z rúrkovej časti dlhej asi 4 cm, ktorá sa otvára do koruny tvorenej 5 okvetnými lístkami, šíriacimi sa asi 2,5 cm.

HLAVNÉ DRUHY

Existuje asi desať druhov, z ktorých si pamätáme

PLUMBAGO CAPENSIS (P. AURICULATA)

Tam Plumbago capensis Pochádza z Južnej Ameriky a je známa pod menom BLUE JASMINE a je najrozšírenejšia a najpestovanejšia. Je to popínavý ker, ktorý môže pri domácom chove dosiahnuť výšku 2 m. Stonky aj konáre sú drevité a opatrené stopkavými listami krásnej intenzívnej zelenej, oválnej a dlhej až 5 cm.

Kvety majú modrú farbu a sú zhromaždené v skupinách po 20, aby vytvorili 25-30 cm dlhé klasy, ktoré kvitnú od leta do neskorej jesene. Existuje niekoľko odrôd, ktoré sa navzájom líšia odlišnou farbou kvetov, napríklad Plumbago capensis var. svitanie s bielymi kvetmi.

PLUMBAGO INDICA (P. ROSEA)

Tam Plumbago naznačuje je malý vždyzelený ker pochádzajúci z východnej Ázie Sud. Je veľmi cenený pre svoj kvitnutie, aj keď je to menej veľkorysý horolezec ako capensis s menej bujnými kvetmi. Vyžaduje menej kultivácie a menej prerezávania.

Jeho listy sú menej dlhé ako auriculata a kvety sú zhromaždené v ostrohách až 20 cm šarlátovej červenej farby.

KULTÚRNA TECHNIKA

The Plumbago sú to rustikálne rastliny

ktoré nepredstavujú zvláštne kultivačné ťažkosti.

Nemôžu zniesť chlad, najmä keď sú mladí, v skutočnosti teploty nesmú klesnúť pod 10 ° C. Vysoké letné teploty sa znášajú lepšie.

Milujú svetlo

mali by byť teda vystavené pri plnom svetle a niekoľko hodín aj na priamom slnku, nie však v najhorúcejších hodinách dňa.

Môže sa pestovať v kvetináčoch alebo vonku

v miernych klimatických pásmach postačuje, aby boli umiestnené tak, aby v najteplejších hodinách letných dní na ne nepriali priame slnko a aby neboli chránené pred prievanom.

Ak sa chovajú vonku a zimné obdobie má náhle nadmerné zmeny teploty, nezabudnite chrániť korene a stonku slamou, rašelinou alebo netkanou textíliou. V každom prípade ho však môžete bezpečne pestovať v interiéroch a vonku len počas leta, nezabudnite však, že sa bojí mrazu.

Pretože sú popínavé rastliny, je to lepšie

vybaviť ich podperami

mreža typu aj niekoľko jednoduchých tyčí, ku ktorým budú pripevnené konáre. Ak nie je podpera pripevnená, bude mať padajúce ložisko.

Zalievanie

Počas vegetačného obdobia, tj. Od jari do leta, Plumbago by mala byť napojená

pred ďalším zavlažovaním je potrebné počkať, kým nie je pôda na povrchu suchá.

Pozor na stagnáciu vody, ktorá nie je tolerovaná.

Miluje vlhké prostredie, preto by sa malo pravidelne striekať, kým sa kvety neobjavia, a potom pozastaviť, aby sa nezafarbili. Najlepšie je nastriekať rastliny skoro ráno a nikdy nie na slnku.

TYP PÔDY - REPOTU

Presádza sa skoro na jar

pomocou črepníka o niečo väčšieho ako predchádzajúci do maximálnej veľkosti 30 cm s použitím dobre úrodnej pôdy. Po dosiahnutí tohto opatrenia odstráňte iba prvých 3 - 5 cm pôdy a obnovte ich čerstvou zeminou.

Je dôležité položiť na dno hrnca štrk alebo kúsky kameniny, aby sa zabránilo rýchlemu odtoku prebytočnej zalievanej vody, pretože nemôže vydržať stagnáciu vody.

Ja osobne odporúčam používať hlinené hrnce, aj keď sa mnohí rozhodnú pre plastové hrnce (lacnejšie a viac odtokových otvorov). Verím, že terakotové sú výhodnejšie, pretože sú pórovité a umožňujú Zemi dýchať.

HNOJENIE

Počas obdobia jar - leto sa prihnojuje

každé dva týždne s použitím tekutého hnojiva zriedeného v zavlažovacej vode, zatiaľ čo počas jesene a zimy musí byť hnojenie pozastavené.

Používajte hnojivá, ktoré okrem takzvaných makroelementov, ako sú dusík (N), fosfor (P), draslík (K), obsahujú aj takzvané mikroelementy, tj tie zlúčeniny, ktoré rastlina potrebuje v minimálnom množstve (ale stále ich potrebuje) horčík (Mg), železo (Fe), mangán (Mn), meď (Cu), zinok (Zn), bór (B), molybdén (Mo), všetko dôležité pre rastlinu.

Mierne znížte dávky v porovnaní s dávkami uvedenými v balení hnojiva.

KVETINOVÁ

Obdobie kvitnutia

z Plumbago je premenlivá, pretože závisí od druhu. Spravidla sú to však obdobia od apríla do októbra.

STRIHANIE

Na konci kvitnutia by sa mal každý rok rezať

rázne vyrežte fustilegnosi 30 cm od zeme, kedykoľvek medzi koncom leta a začiatkom jari. Táto operácia je veľmi dôležitá, pretože kvety sa tvoria iba na konároch roka. V každom prípade to musí byť urobené vždy pred vegetatívnym opätovným spustením rastliny. Na jar vráti ďalšie konáre a množstvo ďalších kvetov.

Kvety, ktoré vädnú, musia byť eliminované.

Ak máte možnosť udržiavať ju neustále v teplom prostredí, rastlina nevstúpi do vegetatívneho odpočinku a bude po celý rok produkovať kvety.

Je dôležité, aby ste nástroj, ktorý používate na rezanie, vyčistili a vydezinfikovali (najlepšie plameňom alebo bielidlom alebo alkoholom), aby nedošlo k infikovaniu tkanív.

NÁSOBENIE

Tam Plumbago

Rozmnožuje sa rezom alebo semenami.

Pri výbere metódy, ktorú si treba osvojiť, nezabúdajte, že ak sa množíte semenami, pričom prevezmete genetickú variabilitu, nebudete si istí, že získate rastlinu rovnocennú s materskými rastlinami, takže ak chcete mať presný exemplár, vynásobte ich odrezkami .

MULTIPLIKÁCIA PRE TALEA

Kedykoľvek medzi májom a augustom je možné odrezky odobrať z bočných trysiek, dlhých asi 8 - 10 cm. Rezom urobte žiletku alebo ostrý nôž, aby ste zabránili rozstrapkaniu látok, ihneď pod uzlom, ktorý je vyčistený a vydezinfikovaný, aby sa zabránilo prenosu akýchkoľvek parazitárnych chorôb. Pulvererizogena na podporu vylučovania koreňov.

Potom odrezky vložte do vázy a ceruzkou urobte otvory do pôdy tvorenej úrodnou pôdou a hrubým pieskom v rovnakých častiach.

Navlhčite pôdu bez toho, aby ste navlhčili zelené časti, a potom hrniec zakryte priehľadnou plastovou fóliou alebo vreckom s kapucňou a umiestnite ho na tienisté miesto v dome, kde je teplota okolo 21 ° C.

Každý deň skontrolujte stav odrezkov odstránením plastu a súčasne skontrolujte pôdu (musí vždy zostať vlhká) a vylúčte kondenzáciu, ktorá sa v plaste určite vytvorí.

Uvedomujete si, že rezom sa vytvorili korene, keď sa začnú objavovať nové výhonky. Potom plast nadobro odstráňte a počkajte, až budú odrezky robustnejšie. Potom ich môžete presadiť do výsledného črepníka pomocou pôdy, ako je uvedené v odseku „Presádzanie“, a zaobchádzať s nimi ako s dospelými rastlinami.

ùMULTIPLIKÁCIA PODĽA SEMEN

Rozmnožovanie semenami sa uskutočňuje na jar rovnomerným rozložením semien na pôdu pre semená. Vzhľadom na to, že semená sú malé na to, aby ste ich zakopali, použite plochý kus dreva. Potom pôdu výdatne zvlhčite (pomocou postrekovača, ktorý vám umožní rovnomernejšie ju navlhčiť) zmiešaním širokospektrálneho fungicídu s vodou, aby sa zabránilo plesňovým infekciám.

V tomto okamihu zavrite tácku priehľadnou plastovou doskou alebo sklenenou doskou, ktorá má dvojitú výhodu: prvá spočíva v tom, že pôdu nevysuší príliš rýchlo, druhú, aby umožňovala konštantnú teplotu.

Potom vezmite tácku a umiestnite ju na tienisté miesto v dome pri teplote okolo 21 - 24 ° C.

Až do okamihu klíčenia semien každý deň odstráňte plast a skontrolujte vlhkosť pôdy (musí vždy zostať vlhká) a odstráňte kondenzáciu z plastu (alebo zo skla).

Keď semená vyklíčia, trvale odstráňte plast a umiestnite tácku na svetlejšiu (nie na priame slnko) a vetranú pozíciu.

Odstráňte najslabšie rastliny, aby ste poskytli viac priestoru tým najsilnejším, a počítajte s tým, že budú dostatočne veľké na to, aby sa s nimi dalo manipulovať. V tom okamihu ich môžete jemne vziať s celou tyčou zeme a umiestniť ich do poslednej vázy, akoby išlo o dospelé rastliny.

PARAZITY A CHOROBY

Listy, ktoré vädnú alebo visia dolu

Ak listy vykazujú tento príznak, znamená to, že nie je polievaná správne: príliš veľa alebo príliš málo.
Opravné prostriedky: upravte zavlažovanie podľa pokynov v príslušnom odseku.

Rastlina nekvitne

Ak bola rastlina dobre vychovaná, môže to, že nekvitne, spôsobiť pôda chudobná na živiny.
Opravné prostriedky: vykonajte dobré hnojenie, ako je uvedené v odseku „Hnojenie“.

V dôsledku mrazu rastlina rýchlo vysychá

Ak nadzemná časť zomrie v dôsledku náhleho mrazu, neznamená to, že rastlina je mŕtva. Poškodené časti antény ihneď odstráňte a nechajte ich na pokoji. Ak ste tak neurobili, chráňte zvyšok rastliny slamou alebo netkanou textíliou a počkajte na jar. Ak je ešte nažive, znova zakvitne. Ak chcete zistiť, či ešte existujú zdravé tkanivá, urobte malý výrez v časti, ktorá sa vám zdá stále živá. Ak je látka zelená, znamená to, že nie je mŕtva.

Malý hmyz, ktorý sa pohybuje na rastline

Ak si všimnete, že sa na rastline pohybuje malý belavozelenalý hmyz, mohli by to byť vošky, známejšie ako vošky.

Opravné prostriedky: je potrebné zasiahnuť u aficidi ľahko dostupných od dobrého škôlkara.


Video: Plumbago


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki