Ľahko sa červená cibuľa pestuje: Tipy na pestovanie červenej cibuleWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Osemdesiatsedem percent odrôd cibule, ktoré sa používajú pri varení, je vyradených z obyčajnej žltej cibule. Aj keď existuje veľa odrôd žltej cibule, jej menej používaný bratranec, červená cibuľa, má v kuchyni miesto pre svoju mierne sladkú chuť a žiarivú farbu. Dá sa teda červená cibuľa ľahko pestovať? Kedy je čas na výsadbu a zber červenej cibule? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Pestuje sa červená cibuľa ľahko?

Pestovanie červenej cibule je také ľahké ako akýkoľvek iný druh cibule. Všetky cibule sú dvojročné, čo znamená, že dokončenie ich životného cyklu trvá dva roky. V prvom roku rastie semeno, ktoré vytvára upravené listy a drobné podzemné cibule.

V nasledujúcom roku cibule červenej cibule dozrievajú, kým nie sú pripravené na zber. Väčšina záhradkárov sadí cibuľové sady, druhý rok malé cibuľky červenej cibule, aby urýchlili dozrievanie a zber cibule.

Výsadba a zber červenej cibule

Pokiaľ ide o bielu vs. červenú cibuľu, pri pestovaní červenej cibule nie je žiadny rozdiel oproti pestovaniu cibule všeobecne. Odlišuje sa príchuť bielej cibule, ktorá je jemnejšia ako červená a má kratšiu skladovateľnosť ako červená cibuľa. Oba druhy cibule sa vyskytujú v mnohých odrodách s rôznou dobou výsadby, a teda odlišnou dobou zberu.

Ako pestovať červenú cibuľu

Aby bola cibuľa dobre naštartovaná, zmiešajte pred jej výsadbou do pôdy organické hnojivo alebo hnojivo s povoleným uvoľňovaním. Uistite sa, že je hnojivo pod sadiacou brázdou. Toto sa nazýva „páskovanie“ a zaisťuje, aby boli výživné látky presne tam, kde ich môžu nájsť mladé korene cibule. Pred pridaním hnojiva primiešajte do pôdy 2-palcovú (5 cm) vrstvu kompostu.

Všetky cibule potrebujú dostatok slnka a dobre priepustnú pôdu s pH medzi 6,0 a 6,8. Cibuľové cibuľky vložte hlboko do 2,5 - 5 cm., Aby korene boli dobre zakryté, ale krk nie je zasadený príliš hlboko. Rastliny rozmiestnite vo vzdialenosti 6 palcov (15 cm) od seba v brázdách vzdialených 30 palcov (30 palcov). Polievajte cibuľu, kým nie je mokrá, ale nie je premočená.

Korene cibule sú plytké, takže potrebujú stály prísun vody, ktorá vám tiež prinesie sladšiu cibuľu. Okolo cibule môžete položiť ľahkú vrstvu posekanej trávy alebo iného jemného mulča, ale udržujte ju mimo cibuľovitých vrchov, ktoré potrebujú úplný prístup na slnko.

Kedy zbierať červenú cibuľu

Dobre, takže ste trpezlivo čakali celé leto a svrbíte, aby ste vykopali červenú cibuľu a vyskúšali ju. Otázka je, kedy je správny čas na zber červenej cibule? Cibuľu môžete natiahnuť už po niekoľkých týždňoch, ak ju chcete použiť len ako pór, ale pri cibuli v plnej veľkosti musíte byť trpezliví a nechať ich dozrieť.

Cibuľa je pripravená na zber, keď sú žiarovky veľké a zelené vrcholy začnú žltnúť a padať. Prestaňte zalievať cibuľu, keď začne padať asi 10 percent vrcholov. Cibuľu teraz môžete pozberať alebo nechať v zemi, aby ste ju mohli podľa potreby uskladniť a použiť.

Ak chcete cibuľu pozberať, cibuľu vykopajte a uvoľnenú pôdu otriasť. Rozložte ich tak, aby sa vyliečili, zatiaľ čo vrcholy sú stále pripevnené, na teplom a vzdušnom mieste. Cibuľu udržujte v suchu s dobrou cirkuláciou vzduchu, aby nehnilo. Keď cibuľa vylieči, korene sa scvrknú a krky vyschnú. Cibuľu nechajte pôsobiť sedem až 10 dní a potom vrchy buď oplette na uskladnenie, alebo vrcholy a korene odstráňte záhradníckymi nožnicami. Uskladnenú cibuľu skladujte na chladnom a suchom mieste medzi 1 - 10 ° C.


História cibuľových rastlín

Bulb cibuľa pravdepodobne pochádza z oblasti sveta, ktorá je dnes známa ako Pakistan. Egypťania údajne postavili pyramídy na strave, ktorá zahŕňala veľkorysý prísun cibule. Predstavte si, že ste sa museli usilovne pohybovať kameňmi, ktoré vážili tony, keď ste vy a všetci vaši spolupracovníci mali stálu stravu z cibule - to nie je pekný obrázok. Bez ohľadu na to bola cibuľa dôležitým potravinovým artiklom v Egypte od roku 3200 pred n.

Cibuľa prišla do Nového sveta so Španielmi a krátko nato sme zistili, aké skvelé boli v kyslej smotane a na hamburgeri. Zvyšok je história.
________________________________________


Zber cibule

Cibuľu môžete zbierať počas celého vegetačného obdobia. Cibuľové topy sa dajú krájať a použiť ako zelená cibuľa na šalát alebo polievku. Môžete tiež vytiahnuť cibuľu priamo zo zeme a jesť ju, aj keď nie je úplne dospelá. Aby ste zistili, kedy je vaša cibuľa zrelá, lístie sa prevráti a začne žltnúť. To je prípad, keď odstránite nečistoty okolo spodku cibule a necháte ju vyschnúť. O týždeň neskôr v suchý deň vykopajte cibuľu a umiestnite ich na slnko. Sušenie na uskladnenie môže trvať kdekoľvek od 7-14 dní. Alebo ich môžete jesť len čerstvé.

Keď sú cibule úplne suché, vložte ich do pančuchy. Áno, čítate správne! Nylonové pančuchy sú perfektné, pretože umožňujú cibuli dýchať. Na spodok položte jednu cibuľu a zaviažte na ňu uzol, po každej pokračujte vo viazaní uzlov a nakoniec skončíte s reťazcom cibuľových perál. Cibuľu skladujte zavesenú na suchom a chladnom mieste a mala by vydržať až 9 mesiacov.


Žatva

Cibuľa naočkovaná v októbri / decembri alebo transplantovaná v januári / februári by mala produkovať žiarovky v máji / júli.

Ak sa použije ako zelená cibuľa, môže sa zbierať od okamihu, keď má veľkosť ceruzky, až kým nezačne vytvárať žiarovky.

V prípade cibule na suchú cibuľu nechajte rastliny narásť. Cibuľa je pripravená, keď začne slabnúť a padať hlavná stonka (obr. 3). Rastliny vytiahnite z pôdy.

Nechajte ich 1 až 2 dni ležať na záhrade, aby zaschli. Potom odstráňte vrcholy a korene a nechajte ich stále sušiť v košoch alebo škatuliach.


Tipy na pestovanie červenej cibule

Zatiaľ čo väčšina cibule používanej na varenie je žltá cibuľa, vďaka jemnej, sladkej chuti a atraktívnemu zafarbeniu červenej cibule je obľúbená pre šaláty a farebné zdobenie mnohých receptov. Ak si chcete vypestovať vlastnú červenú cibuľu, je to jednoduché, zábavné a ekonomické, pretože červená cibuľa vydrží skladované mesiace.

Ako dlho rastie červená cibuľa?

Pri výsadbe červenej cibule sa používa rovnaká metóda ako pri žltej cibuli. Sú to dvojročné rastliny, čo znamená, že dozrievanie, ak sú zasadené zo semien, trvá dva roky. Najjednoduchší spôsob, ako zasadiť červenú cibuľu, je použiť cibuľové sady. Tieto sady sú žiarovky druhého roku, ktoré nájdete v záhradnom obchode. Výsadba sadov červenej cibule vám poskytne dozretú červenú cibuľu do troch až štyroch mesiacov od výsadby.

Ako sadiť červenú cibuľu

Pred vysadením červenej cibule si nájdite slnečné miesto pre svoju záhradu a otestujte hladinu pH a výživných látok v pôde. Keď zistíte, či je potrebné vašu pôdu upraviť, môžete do záhradnej pôdy pridať organické hnojivo bohaté na živiny, ktoré podporí rast cibule. Pri výsadbe červenej cibule postupujte nasledovne:

  • Pripravte záhradnú pôdu a odstráňte všetky kamene, burinu, korene a iné zvyšky.
  • Pôdu vyhladíme kamennými hrabľami.
  • Ak je to potrebné, pridajte organické hnojivo. Roztierajte ho do pôdy pomocou záhradného hrable.
  • Vykopajte plytké brázdy s veľkosťou 1 až 2 palce do pôdy, ktoré sú od seba vzdialené asi 2 až 3 stopy.
  • Vložte cibuľové súpravy do brázdy asi 3 - 4 palce od seba.
  • Cibuľky zalejte, ale nie toľko, aby sa vytvorili kaluže.

Kedy sú červené cibule pripravené na zber?

Rovnako ako iné odrody cibule, aj červená cibuľa je pripravená na zber, keď cibule vyrastú dostatočne veľké na to, aby ste videli, ako vrcholy cibule tlačia z pôdy. Tiež si všimnete, že stonky cibule žltnú a prevracajú sa. Keď sa to stane, vaša cibuľa je pripravená na liečenie a zber.

Ako vyliečiť červenú cibuľu

Ošetrenie červenej cibule je jednoduchý proces. Cibuľky stačí vytiahnuť z pôdy a nechať asi dva týždne zaschnúť. Môžete ich buď nechať na záhrade uschnúť, alebo cibule zhromaždiť a umiestniť na suchom, dobre vetranom mieste. Bez ohľadu na to, aký spôsob sušenia si vyberiete, zabezpečte, aby žiarovky mali dostatočnú cirkuláciu vzduchu, aby vám nerástli plesne alebo huby, ktoré vedú k hnilobe.

Ako skladovať červenú cibuľu

Po vyliečení žiaroviek červenej cibule nakrájajte stonky sušenej cibule asi 1 palec od hornej časti žiarovky. Cibuľoviny vložte do nádob, ktoré umožňujú vystavenie vzduchu, ako sú napríklad sieťované vrecká, lamelové drevené vane alebo papierové vrecká s dierovanými otvormi, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu. Skladovacie nádoby umiestnite na chladné a suché miesto medzi 32 ° (0 ° C) a 50 ° F (10 ° C).


Pozri si video: Jak pěstovat cibuli prorůstavou. Allium proliferum


Predchádzajúci Článok

Opeľovanie jedným ovocným stromom

Nasledujúci Článok

Výsadba červenej kostravy: Ako pestovať plazivú červenú kostrovú trávu