Čo je Osmin Basil - dozviete sa viac o Basil ‘Osmin’ Purple Plant CareWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Teo Spengler

Mnoho záhradníkov by popísalo bazilu ako kulinársku bylinu so zelenými listami a štipľavou príchuťou. Ale hoci sú bazalky takmer vždy štipľavé, rozhodne nemusia byť zelené. Niekoľko odrôd je viac ako fialová.

Ak hľadáte nový druh bazalky, mali by ste zvážiť rastliny bazalky Osmin. Čo je Osminbasil? Ponúka túto pikantnú bazalkovú príchuť, ale dodáva baleniu mimoriadne okrasné listy v najhlbšej fialovej farbe. Čítajte ďalej a dozviete sa viac základných informácií o Osminovej fialovej.

Čo je Osmin Basil?

Rastliny bazalky Osmin nie sú jediné fialové bazalky, ale rozhodne vyčnievajú z davu. Ich listy rastú v pravej tmavej gaštanovej farbe, najhlbšej fialovej zo všetkých rastlín bazalky. Listy tiež dozrievajú rýchlejšie ako akékoľvek iné fialové bazalky. Sú lesklé a atraktívne, rovnako ako korenené a dobre sa hodia k jedlej ozdobe. Ale listy nie sú jedinými ozdobami bazalky Osminovej fialovej. Tieto rastliny bazalky tiež pestujú nádherné ružové kvety.

Rastliny bazalky Osmin dorastajú do výšky 18 palcov (46 cm) a môžu byť dosť huňaté. Ak pestujete niekoľko rastlín, mali by ste ich umiestniť v záhrade najmenej 30 cm od seba, aby ste každej z nich poskytli potrebnú miestnosť na dozretie.

Pestovanie rastlín bazalky Osminovej

Ak sa rozhodnete začať pestovať osminskú bazalku, zistíte, že táto okrasná bylina sa pestuje rovnako ľahko ako iné bazalky. Vyberte si úplné umiestnenie slnka pre najrýchlejší rast. Rastliny bazalky Osmin budú tiež rásť na čiastočnom slnku, ale nemusíte mať tak bujnú úrodu.

Celá bazalka rastie najlepšie počas teplého obdobia, ale bazalka osminská je prekvapivo chladná. Rastliny bazalky Osmin môžu prežiť teploty až do -20 až 30 ° F (-7 až -1 ° C). Stále je dobré ich vysádzať vonku až po poslednom jarnom mraze.

Ako skoro po výsadbe môžete očakávať úrodu? Podľa informácií Osminovej fialovej bazalky táto bazalka zreje asi za 75 dní. Okrem toho, že sa používa ako ozdoba alebo na kulinárske jedlá, hlboký ružový ocot vyrobený z fialových listov je považovaný za vynikajúci v šalátoch a marinádach.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Bazalka je k dispozícii v širokom výbere vôní a príchutí kvôli rôznym druhom a množstvu éterických olejov obsiahnutých v každej odrode. Bazalky sa tiež môžu dosť líšiť veľkosťou a vzhľadom.

Mnoho odrôd bazalky možno všeobecne rozdeliť do štyroch skupín - sladká zelená, trpasličí zelená, fialová listová a voňavá listová.

Niektoré odrody, ako napríklad „Greek Column-Lesbos“, môžu dorásť pomerne veľké až do výšky 3 stopy. Väčšie bazalky sa lepšie vysádzajú na kvetinový záhon alebo na záhradu, zatiaľ čo miniatúrne bazalky, ako napríklad „trpasličia grécka bazalka“ a „Spicy Globe“, sú vynikajúce na pestovanie v nádobách. „Marseillaise Dwarf“ je francúzska bazalka, ktorú niektorí tvrdia, že má najlepšiu. príchuť všetkých odrôd. Táto bazalka je tiež dosť kompaktná, dorastá do výšky iba jednej stopy, čo ju robí ideálnou takmer do každého priestoru.

Listy môžu byť buď zelené alebo fialové a môžu byť ploché alebo volániky. Odrody fialových listov, ako napríklad „Purple Ruffle“ a „Osmin“, môžu vašim jedlám dodať jedinečnú farbu, pridať do šalátov niekoľko farebných listov, aby ste ich mohli zábavnejšie spestriť, alebo ich namočiť do bieleho octu, aby získali krásnu farbu. Atraktívne kvety Bazalky sa dajú použiť aj na varenie a v závislosti od odrody ich nájdete fialové, ružové alebo biele.

Sladká bazalka sa bežne používa v talianskej kuchyni a je najobľúbenejším typom v Amerike. Sladké bazalky ako „Genovese“ a „Salátový list“ vám poskytnú veľké, sladké zelené listy, ktoré sa skvele hodia na použitie v peste. Aj medzi sladkými odrodami existujú rozdiely - „Sweet Broadleaf“ má stredné listy a zrelá rastlina je vysoká asi 18 palcov, zatiaľ čo „Genovese“ má väčšie a voňavejšie listy a dosahuje zrelú výšku asi 2 stopy. „Napolitano Mammoth-Leafed“ má veľmi veľké listy. Ak hľadáte menšie listy, kúpte si bazalku „Fino Verde Little Leafed“ a ďalšie druhy miniatúrnych listov.

Okrem sladkých odrôd existujú aj niektoré exotické a zaujímavé príchute bazalky, ktoré môžete preskúmať, napríklad odrody citrónu alebo limetky ponúkajú miernu citrusovú arómu. V Indonézii sa citrónová bazalka často používa čerstvá, podávaná so zeleninou, hydinou alebo rybami. Limetková bazalka je skvelá do marinád a omáčok, ako aj na púšte ako sorbet alebo sušienky.

Thajská bazalka má pikantnú príchuť a je bežná v ázijskej kuchyni. Je to obzvlášť užitočné pri príprave thajských jedál, ako je polievka Tom Yum alebo jarné závitky. „Mexické korenie“, tiež nazývané škoricová bazalka, je ďalšou pikantnou bazalkou a má jemnú škoricovú chuť a vôňu. Je vynikajúci do čatní a sladkých jedál, najmä do tých, ktoré používajú tekvicu, tekvicu alebo sladké zemiaky.

Bazalku nájdete dokonca v odrodách čokolády, sladkého drievka, gáfru a anízu. Nemusíte sa obmedzovať iba na jednu odrodu bazalky - zasaďte si ich, koľko chcete, a uvidíte, ktorá z nich vo vašej záhrade funguje najlepšie a ktoré chute sa vám páčia v kuchyni.


Starostlivosť o bazalku sladkú

Svetlo

Bazalka rastie najlepšie so šiestimi až ôsmimi hodinami plného slnka každý deň. Dostatok slnka tiež znamená menej problémov s chorobami a odolnejšie rastliny. To je prípad okrem najteplejších podnebí, kde bazalka uprednostňuje polotieň.

Bazalke sa najlepšie darí vo vlhkej, bohatej a dobre priepustnej pôde. Je dobré doplniť pôdu kompostom alebo iným kompostom bohatým na živiny.

Voda

Pravidelne zalievajte bazalku hlboko, ale dbajte na to, aby mala dobre priepustnú pôdu. Na udržanie vlhkosti použite mulč.

Teplota a vlhkosť

Basil je milovníkom tepla. Nerobte si starosti s jeho výsadbou, kým denné teploty nezostanú v 70. rokoch a nočné teploty nebudú vyššie ako 50 stupňov Fahrenheita. Bazalka je veľmi citlivá na mráz a bude jednou z prvých rastlín, ktoré na jeseň zahynú. Sezónu môžete mierne predĺžiť tak, že v prípade, že bude hroziť mráz, prikryte svoje rastliny pokrývkami riadkov. Nedovoľte, aby sa kryt riadku dotýkal listov - mráz na vonkajšej strane krytu riadku stačí na poškodenie nežných listov, pravdepodobne ich sfarbí na čierno.

Ak žijete v oblasti bez mrazu, možno budete chcieť niektorým bazalkovým rastlinám povoliť, aby vám do záhrady nasadili kvety a samonosné semená. Nie všetky odrody to urobia úspešne.

Hnojivo

Pretože budete zbierať listy z vašich bazalkových rastlín, možno ich budete musieť často hnojiť. Viacúčelové hnojivo funguje dobre a pomáha zabezpečiť nepretržitý rast nových listov.


15 najlepších odrôd bazalky, ktoré si môžete vychutnať vo svojej záhrade

Pestovanie bazalky vo vašej záhrade je vždy skvelé. Môžete dokonca vybudovať malú bazilkovú záhradu v kontajneroch, ak na nich vaša záhrada nemá dostatok miesta. Táto záhrada s mini bazalkou je skvelá na umiestnenie vo vnútri alebo vonku. Stačí im venovať náležitú starostlivosť (voda a svetlo) a budú sa im v domácnosti dobre dariť. Tak dobre, že? Vaše domáce bylinky sú užitočné nielen pre vaše každodenné varenie, ale tiež dodajú vašej záhrade viac tieňa. Niektoré dokonca ponúkajú liečebné využitie a odpudzujú muchy a komáre okolo vášho domova.

Takže náš dnešný príspevok vám dáva vedieť o 15 najlepších odrodách bazalky, ktoré si môžete vziať do svojej záhrady. Samozrejme sa bežne pridávajú do denných potravín. Mnoho jedál by bolo neúplných bez toho, aby ste ich mali. Ak si chcete založiť bylinkovú záhradu, nikdy by ste ich nemali vynechať. Môžete vysadiť jednu odrodu na jednom mieste alebo niektoré na rovnakom záhone. Záleží. Mám radšej to druhé, pretože mi to ušetrí veľa miesta a moja bylinková záhrada je pútavejšia. Pozrime sa na ne!

# 1 škoricová bazalka

Ako už názov napovedá, škoricová bazalka nesie silnú vôňu a miernu chuť škorice. Ich listy sú fantastické na pečenie, pridávajú sa do horúcich nápojov a prechádzajú sa šalátom z čerstvého ovocia.

# 2 Genovese Basil

Viete, že Genovese Basil je symbolom predzvesť lásky v Taliansku? Keď žena drží na prednom parapete hrniec Genovese, je to znamenie, že je pripravená na nápadníka. Z ich listov sa bežne vyrába pesto.

# 3 Aromatto Basil

Basil Aromatto je prevažne fialová rastlina so zelenou farbou. Jeho listy vytvárajú jedinečnú korenistú príchuť, čo z nich robí perfektný doplnok k salsám a iným mexickým jedlám.

Svätá bazalka č. 4 (Tulsi)

Svätá Bazalka je známa aj ako Tulsi. Túto bylinnú odrodu uctieva ráno a večer opäť veľa hinduistov. Taktiež sa používa už mnoho tisíc rokov pri liečení. Ich listy môžu pomôcť pri znižovaní stresu a liečbe chorôb dýchacích ciest, horúčok, prechladnutia a stavov pokožky.

# 5 Perzský bazalka

Perzská bazalka je známa svojou korenistou chuťou s nádychom citrónu a anízu. Často sa používa do sendvičov, šalátov a k rybám alebo syrom.

# 6 zimostrázová bazalka

„Zimostráz“ je známy svojimi malými listami, ktoré si udržujú dokonalú formu podobnú kríkom aj v letných horúčavách - rovnako ako zimostráz. Keď je zrelá, môže dorásť až do výšky 12 palcov, s rozchodom 12 až 16 palcov.

# 7 Mamut Basil

Mamutia bazalka môže v dospelosti dosiahnuť až približne 12 až 18 palcov. Jeho veľké listy podobné šalátu sa najlepšie používajú do šalátov, ale je možné ich použiť aj na prípravu pesta.

# 8 Nová guinejská bazalka

Bazalka Novej Guiney je cenená pre svoju mätovú príchuť doplnenú arómou sladkého drievka. Jeho fialové listy sú tiež krásnym doplnkom každej záhrady a budú sa hodiť do všetkých receptov volajúcich po bazalke. Často sa pridávajú do ovocných šalátov.

# 9 Osmin Purple Basil

Bazalka Osmin Purple je vynikajúcim doplnkom ovocných šalátov svojou sladkou, ovocnou vôňou a chuťou. Najlepšie sa však podáva v dezertoch a pri pečení. Môže tiež obohatiť vašu záhradu svojou krásnou záhradou so sýtofialovými listami a kvetmi siahajúcimi od tmavo fialovej až po svetlo levanduľovú.

# 10 Citrónová bazalka

Citrónová bazalka je jednou z najobľúbenejších odrôd. Najčastejšie sa pestuje v severných častiach Afriky a južnej Ázie (Indonézia, Thajsko a Laos). Existuje niekoľko hybridov citrónovej bazalky, z ktorých si môžete vybrať. Všetky vytvárajú pikantnú citrónovú vôňu, niektoré sú jemné, iné intenzívnejšie.


Pozri si video: FOLLOW This Method to Have a Never Ending Supply of Basil. Growing Basil in Water


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki