Skalník: výsadba a starostlivosť na otvorenom teréne, reprodukcia, fotografieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradné rastliny

Skalník (lat. Cotoneaster) - rod vždyzelených alebo listnatých pomaly rastúcich kríkov, rovnako ako stredne veľké stromy z čeľade Pink. Názov kríka zostavil švajčiarsky botanik Kaspar Baugin z dvoch gréckych slov: cotonea, čo znamená „dule“, a aster - „majúci podobný vzhľad“. Vysvetľuje to skutočnosť, že listy jedného z druhov skalníka majú silnú podobnosť s listami dule. Rod Cotoneaster predstavuje viac ako sto druhov, odrôd a odrôd, ktoré prirodzene rastú v severnej Afrike a Eurázii.
Zle informovaní ľudia často veria, že drieň a skalník sú jedna a tá istá rastlina a márne čakajú na vynikajúce bobule skalníka. V skutočnosti okrem zhody v názve nie je medzi týmito rastlinami nič spoločné - sú väčšinou z rôznych čeľadí.
Bobule skalníka vyzerajú ako malé jabĺčko a sú na rozdiel od šťavnatých drieňových plodov úplne nepožívateľné. Hodnota skalníka je v jeho dekoratívnych vlastnostiach, ktoré umožňujú používať rastlinu ako efektný prvok záhrady po celú dobu jej dlhej životnosti.

Výsadba a starostlivosť o skalník

 • Pristátie: na jar, pred napučaním púčikov alebo na jeseň, na jeseň lístie.
 • Bloom: v júni.
 • Osvetlenie: jasné slnko alebo polotieň.
 • Pôda: akékoľvek: potrebná živná zmes sa pri výsadbe položí priamo do jamy.
 • Polievanie: v sezóne s normálnym dažďom nemôžete vôbec polievať a iba ak celé leto neprší, rastlina sa zaleje raz za dva týždne a za každý dospelý ker utratíte 7 - 8 vedier.
 • Orezanie: sanitárne - kedykoľvek, tvarujúce alebo omladzujúce - na jar, predtým, ako púčiky nafúknu.
  Vrchný obväz: v apríli až máji - hnojenie dusíkom, pred kvitnutím - potaš-fosfor a na jeseň je kmeňový kruh mulčovaný rašelinou.
 • Rozmnožovanie: semená, odrezky, vrstvenie a delenie kríkov.
 • Škodcovia: jablkové vošky, šupinatý hmyz a roztoče.
 • Choroby: fusarium, múčnatka.

Prečítajte si viac o pestovaní skalníka nižšie.

Botanický opis

Kríky skalníka môžu byť listnaté alebo vždy zelené, podľa toho, aký druh pestujete. Väčšina skalníka je husto rozvetvený ker, ktorý sa používa na terénne úpravy ulíc. Živý plot z skalníka je v našich mestách pomerne častým obrazom. Listy tejto rastliny sú malé, jednoduché, striedavé, vajcovité, celokrajné, v lete tmavozeleného odtieňa, na jeseň získavajú odtiene červenej. Skalník kvitne malými ružovými alebo bielymi kvetmi - jednotlivými alebo zhromaždenými v korymbose alebo racemose.

Drobné plody skalníka sú čierne alebo červené. Či už je to v dobrom alebo zlom, skalník rastie veľmi pomaly a na jednom mieste žije až päťdesiat rokov alebo dokonca dlhšie. V kultúre je asi štyridsať druhov skalníka, v záhradnom dizajne sa však okrem druhov rastlín široko používajú aj rôzne formy a odrody kríkov. Medzi najobľúbenejšie druhy patrí skalník svetlý, skalník čiernoplodý a čiernoplodý, ktorý má vysokú zimnú odolnosť.

Amatérski záhradníci milujú skalník pre jeho nenáročnú starostlivosť a nenáročné podmienky na pestovanie. Pokiaľ ide o profesionálov, cotoneaster v krajinnom dizajne ich najčastejšie používajú ako živý plot.

Výsadba skalníka

Kedy sadiť

Na otvorenom teréne sa sadenice skorocelu takmer všetkých druhov vysádzajú na jar, keď sa zem rozmrazí, ale púčiky na stromoch sa ešte nestihli otvoriť. Je povolené vysádzať skalník na jeseň, v časovom intervale medzi začiatkom mohutného opadu listov až do prvého mrazu - tento čas je najvhodnejší na výsadbu skalníka skalného a bledého.

Skalník odolný voči odtieňom, môžete ich pestovať v polotieni, čo nebude mať negatívny vplyv na dekoratívne vlastnosti rastliny, ale skalník dosahuje najlepší tvar na otvorených slnečných plochách. Rastlina je nenáročná na kvalitu pôdy, najmä preto, že zloženie pôdy optimálne pre rast skalníka možno zaviesť priamo do jamy na výsadbu.

Ako sadiť

Veľkosť jamy pre skalník by mala byť približne 50x50x50 cm a je potrebné jamu na vrchu povinnej dvadsaťcentimetrovej vrstvy drvenej tehly alebo štrku naplniť pôdnou zmesou v nasledujúcom zložení: jedna časť rašeliny, piesok a humus a dve časti pôdy. Bude fajn, ak do zmesi pôdy pridáte 200 - 300 gramov vápna. Vzdialenosť medzi kríkom skalníka a inou rastlinou alebo štruktúrou by mala byť medzi 50 cm a 2 m, v závislosti od očakávanej veľkosti koruny dospelej rastliny. Pri zakopávaní sadenice sa uistite, či je jej koreňový krk prísne v jednej rovine s povrchom.

Po výsadbe je pôda pevne utlačená, napojená a kmeňový kruh je mulčovaný rašelinovou vrstvou s hrúbkou 8 cm. Výsad skalník, ktorý svieti ako živý plot, sa pre väčšie pohodlie nerobí v jamách, ale v zákopu.

Starostlivosť o skalníka

Podmienky pestovania

Výsadba a starostlivosť o skalník je veľmi jednoduchá a aj keď neviete, ako pestovať skalník, vaša intuícia vám povie, čo máte robiť v zložitej situácii. Našťastie, také situácie nemusia vôbec nastať. Hlavná vec, ktorú potrebujete o tejto rastline vedieť, je, že netoleruje prebytočnú vodu v koreňoch, skalník prežije všetky ostatné prírodné úkazy dôstojne. Na základe toho v zásade nie je potrebné polievať skalník, pretože ani v suchých letách sa dlho zaobíde bez vody. Ak je celé leto sucho, zalievajte rastlinu každé dva týždne, spotreba vody pre dospelú rastlinu je 7-8 vedier.

Po zalievaní alebo daždi musíte z miesta odstrániť burinu a plytko, o 10 - 15 cm, uvoľniť pôdu na danom mieste. Starostlivosť o brilantného skalníka nezahŕňa také pravidelné zalievanie ako umývanie rastliny od prachu pod tečúcou vodou, najmä ak živý plot z brilantného skalníka nahradzuje plot otočený do ulice.

Hnojivo

Hneď prvé jarné teplé dni je skalník kŕmený dusíkatým hnojivom. Môže to byť močovina zriedená v kbelíku s vodou v množstve 25 g alebo granule s predĺženým účinkom Kemira-universal. Ešte predtým, ako rastlina zakvitne, je kŕmená 15 g draslíka a 60 g superfosfátu na m². Na konci sezóny je pôda okolo kríka mulčovaná rašelinou.

Prerezávanie

Skalník reaguje dobre na rez, je to len rastlina, z ktorej dizajnéri vytvárajú kríky najrôznejších tvarov - kužele, hranoly, pologule a zložitejšie tvary. Je povolené orezávať ročný výhonok o tretinu rastu. Takéto kučeravé orezávanie vyžaduje určité zručnosti a špeciálne nástroje. Po formatívnom zrezaní výhonky dorastú a udržia tvar tvarovaný pre kríky.

Rez skalníka môže mať tiež sanitárnu funkciu, pretože na ktoromkoľvek kríku sa skôr či neskôr objavia staré, choré, polámané alebo zhrubnuté konáre. Nakoniec s vekom musíte urobiť omladzujúci rez skalníka. Sanitárny rez je možné vykonať kedykoľvek a omladzujúci a tvarovací rez na jar, kým sa púčiky neotvoria.

Škodcovia a choroby

Skalník má stabilnú imunitu voči chorobám a škodlivému hmyzu, niekedy sa však na spodnej strane listovej dosky rastliny objaví voška jablková, ktorá spôsobuje vrásky listov a výhonky sa ohýbajú a vysušujú. Skalník sa z času na čas dostane z kliešťa a zmenší hmyz. Škodlivý hmyz môžete zničiť spracovaním bylinných odvarov - makhorky, tabaku, rebríčka. Alebo silnejší liek - insekticídy predávané v špecializovaných predajniach. Z chorôb je rastlina najčastejšie postihnutá fusáriom, ktoré je ošetrené fungicídmi, po vyrezaní chorých oblastí na zdravé tkanivo.

Rozmnožovanie skalníka

Metódy reprodukcie

Rôzne druhy skalníka sa množia rôznymi spôsobmi. Avšak tí, ktorí sa rozhodnú pre kultiváciu skalníka semenami, by si mali uvedomiť, že semená skalníka majú malú klíčivosť, a preto je potrebné ich vysievať s rezervou. Robia to pred zimou, aby semená prešli prirodzenou stratifikáciou v studenej pôde a sadenice skalníka sa objavia až budúcu jar. O ďalšej metóde stratifikácie vám povieme v časti o reprodukcii semien. Skalník sa vegetatívne rozmnožuje - odrezky, vrstvenie, delenie kríka.

Rozmnožovanie semien

Plody skalníka sa zbierajú a mierne sušia, aby sa dužina ľahšie oddelila. Potom sa z bobúľ odstránia semená a premyjú sa vodou. Umyté semená sú ponorené do sklenenej nádoby s vodou: tie, ktoré sú vhodné na siatie, klesnú ku dnu a semená plávajúce na povrchu sú úplne zbytočné. Potom sa osivo zmieša s pieskom a rašelinou, navlhčí sa, dá sa do škatúľ a skladuje sa do jari pri teplote asi 0 ° C. Počas tejto doby budú semená stratifikované a môžu byť zasadené do zeme.

Neexistujú však žiadne záruky, že aj stratifikované semená vypučia a dajú semenáčiky, takže je lepšie uchýliť sa k spoľahlivejšej metóde reprodukcie skalníka - vegetatívneho.

Množenie odrezkami

Po odrezaní kríka existujú segmenty, ktoré sa dajú použiť na reprodukciu brilantného skalníka, ale stále je lepšie odrezať odrezky na zakorenenie v júni. Najskôr je potrebné ich na deň nakrájať na vodu, v ktorej je rozpustený stimulant rastu, a potom ich vysadiť pod uhlom 45 stupňov na záhradný záhon do ľahkej sypkej pôdy pozostávajúcej z piesku a rašeliny, zalievanej teplou vodou. a pokryté veľkou plastovou fľašou s rezaným hrdlom. V horúcich dňoch sa fľaša vyberie, aby sa rastliny nevylievali. Odrezky môžete zaliať bez vybratia fľaše.

Nasledujúcu jar je možné zakorenené odrezky vysadiť na trvalé miesto.

Reprodukcia vrstvením

Týmto spôsobom sa rozmnožujú hlavne pôdopokryvné druhy skalníka, napríklad plazivé a vodorovné, pretože ich výhonky sa nachádzajú blízko pôdy alebo v kontakte s ňou. Vyberte mladé výhonky, pripnite ich k pôde kovovými sponkami alebo háčikmi a nástavec posypte humusom. Na jar budúceho roku odrežte túto vetvu lopatou na základni materského kríka a vrstvy presaďte na miesto, ktoré ste jej pridelili. Reprodukcia vrstvením je najjednoduchší a najspoľahlivejší spôsob šírenia skalníka.

Rozdelenie kríkov

Zrelé kríky, ktoré veľmi vyrástli, je možné rozdeliť na časti, po ktorých nasleduje zakorenenie častí. Toto je rýchly a efektívny spôsob. Je možné rozdeliť krík tak na jar, ako aj na jeseň, s okamžitou transplantáciou častí získaných počas rozdelenia na nové miesta.

Skalník po odkvitnutí

Príprava na zimu

Takmer všetky skalníky sú odolné voči chladu a dobre zimujú bez prístrešia, stačí len mulčovať pôdu okolo kríkov rašelinou, ale ak sa bojíte, že vám skalníky zamrznú, ohnite ich na zem, zafixujte v tejto polohe a hádzať suché lístie.

Zimujúci skalník

V prípade, že je zima príliš mrazivá a bez snehu, môžete rastlinu navyše zakryť smrekovými vetvami alebo krycím materiálom, ale ak začne snežiť, odstráňte prístrešok a nechajte svoj kríček zimovať pod vrstvou snehu. Skalník čierny, skalník čierny a lesklý, ktorý sa najčastejšie pestuje v našom podnebí, má vysokú zimnú odolnosť a bez prístrešia vydrží aj výrazné mrazy.

Druhy a odrody

Ponúkame vám zoznámenie sa s najobľúbenejšími druhmi skalníka pestovaného v kultúre.

Skalník skvelý (Cotoneaster lucidus)

pôvodom z východnej Sibíri, kde rastie jednotlivo alebo v skupinách. Je to vzpriamený, husto listnatý listnatý ker. Výška brilantného skalníka dosahuje dva metre. Jeho mladé výhonky sú husto dospievajúce, eliptické, lesklé tmavozelené listy dlhé až 5 cm sú smerované hore. Ružové kvety vo voľných kvetenstvách corymbose sa otvárajú v máji alebo júni a kvitnú 30 dní. Dekoratívne lesklé guľovité čierne plody, ktoré zostávajú na kríkoch až do zimy. K plodeniu dochádza vo veku štyroch rokov.

Najčastejšie sa používa na vytváranie živých plotov, skupinových výsadieb na okrajoch lesov a na trávnikoch. V kultúre od začiatku XIX storočia.

Skalník čierny (Cotoneaster melanocarpus)

Tiež dostatočne odolné voči zime pre naše zemepisné šírky. Tento skalník je jedlý, na rozdiel od mnohých iných druhov rastlín. Vo voľnej prírode ho možno nájsť na Kaukaze, v strednej Ázii, v severnej Číne a v strednej Európe. Ker dosahuje výšku 2 metre, jeho výhonky sú červenohnedej farby, plody čierne. Listy sú vajcovité, až 4,5 cm dlhé, horná strana platne je tmavozelená, spodná je bielo-plstnatá, vrchol je tupý alebo vrubový. Ročné plodenie sa začína v piatich rokoch. Ružové kvety vo voľných strapcoch 5-12 kusov kvitnú asi 25 dní.

Tento druh je mrazuvzdorný a nie je náročný na vlhkosť, navyše rastliny tohto druhu sú vynikajúcimi medonosnými rastlinami, z ich dreva sa vyrábajú palice, fajky a ďalšie remeslá. Tento druh má dekoratívny tvar laxiflory s voľnými ovisnutými kvetenstvami a väčšími plodmi ako pôvodný druh. Skalník čierny sa pestuje od roku 1829.

Skalník celokrajný alebo skalník obyčajný (Cotoneaster integerrimus)

Opadavý ker, ktorý sa v prírode vyskytuje od Baltu po Severný Kaukaz na horských svahoch, vo vápencoch a pieskovcoch. V kultúre je tento listnatý ker stále zriedkavým výskytom. Celý kríkovitý skalník dorastá až do výšky dvoch metrov, jeho koruna je zaoblená, mladé rozvetvené výhonky sú pokryté vlnenou pubertou, ale s vekom sa stávajú nahými. Jeho listy sú široko vajcovité, až 5 cm dlhé, hore tmavozelené, dole hladké a lesklé, šedo-plstnaté. Ružovobiele kvety sa zhromažďujú v zhlukoch po 2-4 kusoch. Plody sú jasne červené až do priemeru jedného centimetra.

Zimná odolnosť tohto druhu je vysoká, navyše je odolný voči plynom a suchu. V kultúre od roku 1656.

Skalník vodorovný (Cotoneaster horizontalis)

Vzťahuje sa na bežné typy. Jedná sa o vždyzelený skalník, vysoký až jeden meter a rast koruny široký až jeden a pol až dva metre. Výhonky sú usporiadané vo vrstvách, ako napríklad rybí hrebeň. Listy sú lesklé, zaoblené, zelené, na jeseň získavajú ohnivo červenú farbu. Malé ružovobiele kvety kvitnú koncom mája a kvitnú tri týždne. Početné plody šarlátu dozrievajú v septembri a na kríkoch môžu zostať až do jari.

Tento druh skalníka je na rozdiel od iných prieberčivý pre zloženie pôdy. V kultúre od roku 1880. Má dve odrody:

 • Variegatus - do výšky 30 cm a priemeru do jeden a pol metra, na každom z jeho listov je pozdĺž okraja biely pruh;
 • Perpusillis - šíriaci sa ker vysoký až 20 cm, prípadne pokrývajúci plochu s priemerom až jeden meter. Rastie pomaly. Kvitne začiatkom leta ružovými kvetmi. Šarlátové bobule dozrievajú koncom leta. Zelené listy na jeseň naberajú bordovú farbu.

Cotoneaster dammeri

Navonok pripomína vodorovný skalník. Vo voľnej prírode sa nachádza v horách strednej Číny. Jeho výhonky sa plazia, sú takmer stlačené k zemi, preto sa často zakoreňujú. Rozvetvenie výhonkov sa vyskytuje v jednej rovine, stúpajú najviac 20 - 30 cm, dorastajú do šírky až jeden a pol metra. Listy sú kožovité, malé, elipsovité, v lete tmavozelené a neskoro na jeseň fialové. Červenkasté kvety sú sediace, korálovočervené plody dozrievajú v septembri a neopadávajú veľmi dlho. Tento druh sa pestuje od roku 1900. Populárne odrody:

 • Aichols - až 60 cm vysoké s červenooranžovými plodmi;
 • Koralová krása - do výšky 40 cm, s veľkými jednotlivými červenými plodmi. Táto odroda je z tohto druhu najodolnejšia v zime;
 • Štokholm - ker vysoký až jeden meter s jasne červenými plodmi.

Skalník lisovaný (Cotoneaster adpressus)

Trpasličí plazivý ker vysoký až pol metra, pokrývajúci plochu s priemerom jedného metra. Jeho výhonky sú stlačené na zem, listy sú malé, zaoblené, v lete svetlozelené a na jeseň tmavé alebo jasne červené. Početné ružové kvety sa otvárajú koncom jari. Tento typ skalníka vyžaduje na zimu prístrešie.

Okrem opísaných druhov je zaujímavá aj šírenie skalník, Mupinskij, cezmína, malolistá, viackvetá, ružová, jednokvetá, Henry, bublina, franchet, štetka.

Literatúra

 1. Prečítajte si tému na Wikipédii
 2. Vlastnosti a ďalšie rastliny z čeľade ružové
 3. Zoznam všetkých druhov na zozname rastlín
 4. Viac informácií na webe World Flora Online
 5. Informácie o záhradných rastlinách
 6. Informácie o viacročných rastlinách
 7. Informácie o kríkoch

Sekcie: Záhradné rastliny Trvalky Ružové (Rosaceae) Polokríky Okrasné listnaté rastliny na K


Chionodoxa: výsadba a starostlivosť, fotografia kvetov

Výsadba a starostlivosť o chionodoxných na otvorenom poli nie je nijako zvlášť zložitá. Ak existuje sadivový materiál, postup zvládne aj začiatočník. Rastlina má veľa odrôd a je medzi záhradkármi veľmi obľúbená. Jeho jemné a nádherné kvety začnú rásť spolu s hájmi a snežienkami, keď sa sneh ešte neroztopil od zeme.

 1. Ako vyzerá rastlina
 2. Druhy a odrody
 3. Chionodox Forbes
 4. Chionodoxná Lucilia
 5. Chionodoxa Sardinian
 6. Trpaslík chionodox
 7. Metódy reprodukcie
 8. Výsadba a starostlivosť o chionodoxných na otvorenom poli
 9. Podmienky nalodenia
 10. Ako správne sadiť
 11. Následná starostlivosť
 12. Príprava na zimu
 13. Choroby a škodcovia
 14. S čím sa rastliny kombinujú
 15. Záver

Výsadba a starostlivosť o plamienok na otvorenom poli.

Je skutočne dosť ťažké zvoliť si z tejto odrody luxusných kvetov svoju vlastnú odrodu. Jeden je krajší ako druhý - obrovský, jasný, froté, každý sa jednoducho snaží predstierať krásu ostatných. Každý druh sľubuje, že z našej chaty urobí skutočnú rajskú záhradu! Koniec koncov, akákoľvek odroda vyzerá nádherne ako sama o sebe, tak aj v kombinácii s inými kvetmi, najmä s ružami.


Jednou z najkrajších a najvyhľadávanejších odrôd plamienku je Manchurian plamienok. Tento krásny vinič sa aktívne používa na zdobenie krajiny nádvoria záhradkármi po celom svete, ale iba niekoľko posledných rokov priťahovalo pozornosť záhradníkov v našej krajine. Vďaka svojej snehovo bielej kráse a ľahkej starostlivosti.Clematis of Manchuria (foto)

Ale odkedy plánujeme nielen obdivovať kvetinu, ale aj ju pestovať, potom musíme poznať zvláštnosti starostlivosti o ňu. Najlepšie je nakupovať sadenice v kvetináčoch a pri výbere odrody sa v prvom rade nepozeráme na tvar kvetu, ale na jeho skupinu. Je to ona, ktorá určí, ako ju budeme rezať, ako ju na zimu zakryť a kedy od nej očakávať kvitnutie.


Druhy plamienku podľa skupiny a spôsobu rezu:

 • Prvá skupina.
  Kvety viniča sa objavia až na vlaňajších výhonkoch. Preto, ak odrežete všetky staré výhonky na zimu alebo na jar, potom nikdy neuvidíte kvitnutie. Kvety z tejto skupiny sú najluxusnejšie, módne a najúžasnejšie, ale na zimu musia byť zakryté.
 • Druhá skupina.
  Tieto odrody majú kvety na vlaňajších aj na nových výhonkoch. Ak je ale odroda dvojnásobná, zdvojnásobené kvety sa objavia iba na vlaňajších výhonkoch. Na mladých výhonkoch sa objavujú iba súkvetia jednoduchej formy a s krátkou prestávkou po prvých kvetoch na starých výhonkoch.
 • Tretia skupina.
  Kvety sa objavujú iba na mladých výhonkoch. Nie je potrebné zakrývať - ​​nakrájajte ho takmer po koreň a je to. Tieto druhy sú najnáročnejšie - sú to ideálne odrody pre začiatočníkov, pretože starostlivosť o lianu je jednoduchá a priama. A hoci v tejto skupine nie sú takmer žiadne dvojité druhy, ale verte mi, pre váš poklad je z čoho vyberať.

Odroda ERNEST MARКHAM. 3 skupina, výška 2,5 m

Starostlivosť o sadenice

Pravidlá sú jednoduché, ale treba ich dodržiavať. Ak dôjde k porušeniu odporúčaní, sadenice sa stávajú tenšie, slabšie a sú menej pripravené na presadenie na dané miesto. Ak sadenice rastú zle, potom sa načasovanie výsadby mladého schizantusu v zemi posúva. Nemenej škodlivé je, ak sadenice „prestanú stáť“: v čase, keď je pôda a vzduch ešte mierne zahriate, sú natiahnuté.

Hlavné aspekty starostlivosti o sadenice:

 • Polievanie. Podklad by mal byť vlhký, pridanie kvapaliny by malo byť mierne. Je dôležité brániť vodu. Sadenice opatrne zalejte, dbajte na to, aby sa na listy nedostala vlhkosť. V chladnej miestnosti by nemal byť podklad často navlhčený, aby sa zabránilo vlhkosti a riziku plesní.
 • Osvetlenie. Sadenice by nemali byť v zle osvetlenej miestnosti: sadenice sú priťahované k slnku, veľmi tenké, slabnú. Je dôležité, aby nádoba nestála na parapete, kam dopadá priame slnečné svetlo.
 • Teplota. Na rozdiel od mnohých druhov záhradných rastlín nie je na pestovanie sadeníc schizanthus nutná teplota +18 stupňov po vyklíčení sadeníc. Najlepšou možnosťou je umiestniť nádobu s klíčkami na verandu alebo na chladný balkón, kde sú ukazovatele asi +15 stupňov. Pri takejto teplote budú mať sadenice čas na to, aby sa posilnili, aby mierne dorástli, kým bude vonku dostatočne teplo a prestanú mrazy.
 • Vychystávanie. Budeme si musieť počkať, kým sa na mladom schizantovi objavia tri alebo štyri listy. Po zbere sú rastliny v samostatných nádobách: dostatočne veľkých kvetináčoch. Môžete si vziať veľké rašelinové poháre. Ak sú sadenice po transplantácii trochu choré, je užitočné rastliny zaliať zirkónom alebo fitosporínom: imunomodulátory a biostimulanty znižujú vplyv stresových faktorov.
 • Kalenie. Príprava rastlín na výsadbu sa začína od tretej dekády mája. Najskôr sú poháre s klíčkami vytiahnuté do záhrady alebo na otvorený balkón na 15 minút, potom na pol hodiny atď. Pred výsadbou na mieste by mali sadenice schizanthus stráviť takmer celý deň vonku, vrátane noci. Ak pestovateľ preskočí štádium tvrdnutia sadeníc, potom sa mladé rastliny horšie adaptujú na podmienky prostredia, slabnú a slabšie kvitnú. Sadenice sú vytvrdené na mieste, kde nie je prievan a priame slnko.

Presádzanie

Je dôležité počkať, kým sa nemusíte obávať spätných mrazov. Vysadená "Chudobná orchidea" na osvetlenom mieste.

Užitočné rady:

 • Krátko pred výsadbou je miesto opatrne vykopané, vopred je pridaný humus alebo rašelina. Je dôležité odstrániť burinu, skontrolovať, či je substrát bahnitý.
 • Na výsadbu sadeníc si vyberajú pokojný deň, bez náhlych nárazov vetra, dažďa a hmly. Pre sadenice sú vykopané plytké otvory. Medzi susednými jamami sa udržiava vzdialenosť asi 25 cm, aby na danom mieste nedochádzalo k zahusteniu výsadby a problémom spojeným s prebytkom rastlín.
 • Používajú výlučne metódu prekládky: sadenice sa opatrne vyberú z nádob (rašelinové črepníky sa vkladajú do zeme spolu s klíčkami), dbajú na to, aby sa na koreňoch zachovala hlinená hrudka, rastliny sa vysádzajú do jamiek.
 • Po výsadbe pridáme zeminu, trochu utlmíme, substrát mierne navlhčíme.
 • Je užitočné okamžite vykopať dlhé, tenké, ale silné kolíky v blízkosti každej rastliny: schizanthus aktívne rastie, tenké stonky sú ohnuté pod váhou listov a ich vlastnou hmotnosťou. Podpora je nevyhnutná najmä pre stredné a vysoké odrody. Centrálny výhonok je priviazaný k dlhému kolíku, aby sa zabezpečilo, že stonka nie je silne stlačená.


Skalník v zime

Stojany skalníka sú odolné voči chladu a prezimujú bez ďalšieho prístrešku. Na konci jesene je pôda okolo kmeňa kruhu mulčovaná. Keď rastlina nevyzerá dostatočne silno, je lepšie na zimu vetvy ohnúť k zemi a zafixovať ich v tejto polohe, pričom ich na vrchu posypte lístím. Ak zima sľubuje, že bude bez snehu, odporúča sa zakryť kríky smrekovými vetvami.

Najodolnejšie proti nízkym teplotám na kultiváciu v našich zemepisných šírkach sú odrody skalníka čierneho a brilantné. Sú schopní odolať aj silným mrazom.


Pozri si video: Opravdu velkoformátový tisk fotografií + SOUTĚŽ 4K Alisczech vol. 348


Komentáre:

 1. Kinsey

  Teda, dovolíš si chybu. Napíšte mi do PM, vyriešime to.

 2. Due

  Thanks so much for the support, how can I thank you?

 3. Cornelius

  Chcel by som vás povzbudiť, aby ste navštívili stránku, ktorá má o tejto téme veľa informácií, ktoré vás zaujímajú.

 4. Sethos

  Aká bezkonkurenčná téma

 5. Digor

  Keď už hovoríme, odporúčam hľadať odpoveď na vašu otázku na google.com

 6. Yole

  neporovnateľná téma, je to pre mňa veľmi zaujímavé :)Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Dizajn linkedin zjednotenej svetovej vysokej školy

Nasledujúci Článok

Ázijské ovocné stromy v južnej kalifornii