Rastliny videáWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čerešne varené s vlašskými orechmi už nie sú džemom, ale iba luxusnou pochúťkou. Aj svokra ...


Rastlina je malý krík, ktorý môže každá žena v domácnosti ľahko pestovať, pri dodržaní množstva jednoduchých pravidiel starostlivosti, zalievania a udržiavania podmienok.

Výber vhodného miesta

Hrnce alebo debničky na semená môžete umiestniť na špeciálne police, police alebo zavesiť. Vytvorením kombinácie niekoľkých odrôd zelene môžete vybaviť malú, útulnú minizáhradku.

Požiadavky na osvetlenie

Pred pestovaním slaného zo semien by ste sa mali postarať o kvalitné osvetlenie. Nedostatok umelého svetla spôsobí, že rastliny budú mať dlhé, tenké stonky. Je potrebné vylúčiť zatemnené a prievanové miesta.

Žiarovka denného svetla by mala byť rozsvietená najmenej 6 hodín denne a v zime by sa mala táto doba predĺžiť o pár hodín.

Nedostatok svetla pri pestovaní slaného jedla môže viesť k odumretiu rastliny.

Teplotný režim

Pri pestovaní slaného treba teplotný režim dodržiavať v rozmedzí od +18 do + 22 ° С. Pokles teploty môže viesť k hnilobe koreňov s následným odumretím rastliny. Ak je nameraná hodnota o niekoľko stupňov vyššia, je potrebné pravidelne striekať.

Priming

Optimálnu pôdu na pestovanie tvorí čierna pôda, humus a piesok v pomere 1: 1: 2. Hotovú pôdu si môžete kúpiť v špecializovanom obchode, hlavnou vecou je, že obsah rašeliny v ňom nie je väčší ako 1/3.

Savory nemá rád pôdu s vysokou úrovňou kyslosti.

Výsev semien

Výsadba na pestovanie slaných semien doma sa vykonáva v polovici jari a pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. Semienko zabaľte do vlhkej utierky a nechajte deň na opuchnutie a klovanie.
 2. Semená osušte.
 3. Do zeme urobte jamku hlbokú 10 mm a vložte do nej semená.
 4. Pôdu navlhčite a prikryte fóliou, aby pôda nevyschla.
 5. Semená vypučia asi za týždeň. Akonáhle veľkosť sadenice dosiahne 10 mm, musí sa zriediť.
 6. V budúcnosti je pre pestované kríky potrebné zvoliť individuálny kvetináč, pretože dospelým slaným je krík.

Zelení v štádiu semenáčikov by mali byť prvé dva týždne pravidelne zavlažované vodou. Aby sa zabránilo vysychaniu pôdy, nádoby so sadenicami by mali byť umiestnené ďalej od vykurovacích zariadení.


Starostlivosť o tymián záhradný je potešením. Celá práca sa skladá z niekoľkých bodov:

 1. Mulčujte pôdu pod kríkom pilinami alebo štrkom.
 2. Polievajte iba v suchom lete.
 3. Na konci jari kŕmte raz minerálnym komplexom.
 4. Na jeseň alebo skoro na jar zastrihnite kríky, výhonky skráťte o 1/3.

Väčšina druhov tymiánu záhradného dostatočne zimuje pod snehom. Ak je v zime zvyčajne málo snehu, je vhodné rastliny pokryť opadaným lístím. Citrónový tymian tiež potrebuje ďalšie prístrešie.


Tunbergia: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli

Ako letnička v našom podnebí sa Tunbergia pestuje so semenami. Klíčia dobre a môžu sa liahnuť do týždňa po zasiatí. Ale rastlina kvitne najskôr 3 mesiace po zovretí. Ak bude zasiata priamo na kvetinový záhon, potom tunbergia zakvitne až na konci leta a na obdivovanie jej krásy zostane málo času. Nezabudnite, že kríky neznášajú nízke teploty, takže skorá výsadba nie je možná. Najlepšie je teda lianu pestovať sadeničným spôsobom.

Výsadba semien tunbergie pre sadenice

S výsevom by sa malo začať čo najskôr, koncom februára - začiatkom marca. Nízka nádoba musí byť naplnená sypkou úrodnou pôdnou zmesou.

Môžete brať v rovnakom pomere:

 • listová zem
 • humus
 • rašelina.

Vzhľadom na to, že semená tunbergie môžu zostať životaschopné až 2 roky, je vhodné ich pred sejbou namočiť do stimulátora rastu.

Semená stačí rozsypať po povrchu a zasypať tenkou vrstvou pôdy. Na vrch hojne nastriekajte z rozprašovača, plodiny zakryte fóliou a odošlite na svetlý parapet. Optimálna teplota pre klíčenie nie je nižšia ako 22 ° C. Skleník je pravidelne potrebné prevzdušňovať a celý prístrešok je možné odstrániť za 1-1,5 týždňa, keď semená vyklíčia.

Starostlivosť o sadenicu Tunbergia

Keď sadenice dorastú, je potrebné ich zasadiť, inak v preplnených podmienkach začnú bojovať o svetlo a budú sa rozťahovať. To sa dá urobiť, keď sa v rastlinách vytvorí pár pravých listov. Ak sa ihneď posejete semená do rašelinových kvetináčov, môžete sa vyhnúť zberu. V každom musíte dať 2-3 semená, "do rezervy". Ak všetky klíčia, je vhodné nechať najsilnejší a najrozvinutejší výhonok a zvyšok odrezať nožnicami.

Aj keď je tunbergia a vinič s dlhými výhonkami, môže s trochou pomoci v štádiu semenáčikov celkom vyrastať. Aby ste to dosiahli, musíte stimulovať vývoj bočných púčikov zovretím tunbergie. To platí najmä pre kríkové formy kultúry: po zovretí sa lepšie rozvetvujú. Odstránenie horného rastového bodu sa musí vykonať, keď kríky dosahujú výšku najmenej 12 cm.

Pokiaľ ide o kŕmenie sadeníc, ak sa na siatie použila úrodná pôda s prídavkom organických látok, nie je to potrebné. Dostupné živiny by mali byť dostatočné na vývoj sadeníc. Ale ak je cieľom nedostať kvitnúcu, ale zelenú hmotu na zdobenie altánkov, môžete raz týždenne pridať prípravky s obsahom dusíka.

Sadenice Tunbergia môžu byť presadené do otvoreného terénu v polovici mája, najskôr však od mrazu.

Ako sa starať o tunbergiu v záhrade

Ako teplomilná plodina by mala byť kvitnúca liana vysadená na útulnom mieste s dobrým osvetlením. Tieňové zákutia záhrady jej nevyhovujú - tam tunbergia nebude môcť naplno ukázať svoj rozkvet. Pri výsadbe v riadkoch je dôležité nechať medzi kríkmi aspoň 45 cm.Táto kultúra rastie dobre nielen smerom nahor, ale aj do šírky. V blízkosti každej rastliny je bezpodmienečne potrebné nainštalovať podperu, pozdĺž ktorej bude vinič „smerovať“ do strán alebo hore.

Pred výsadbou môžete na záhon pridať trochu vápna a plochu vyhrabať.

Ďalšia starostlivosť o záhradnú tunbergiu nie je zložitá a spočíva v nasledujúcich postupoch:

 1. Mierne zalievanie až do pučiacej fázy a so začiatkom kvitnutia - bohaté. Ak bude viniču chýbať vlhkosť, vyhodí tak listy, ako aj púčiky.
 2. Pravidelné "sprchovacie" kúpanie. Ak je v lete horúco a nie je dážď, bude užitočné nastriekať korunu rastliny, ale iba večer.
 3. Včasné kŕmenie. Do konca leta, raz mesačne, je vhodné zalievať tunbergiu tekutým komplexným hnojivom.
 4. Viazanie výhonkov podľa potreby.

Na konci kvitnutia namiesto kvetenstva dozrievajú semená v zaujímavých podlhovastých tobolkách. Pred otvorením kapsúl ich musíte mať čas odstrihnúť, inak sa semená tunbergie vylejú na zem. Musia dozrieť v interiéri: škatule musia byť rozrezané a semená vyliate na papier.

S nástupom prvého mrazu sa môže vinič rezať a vyberať z miesta, alebo sa táto práca môže nechať na jar. V každom prípade krík v zime zomrie, takže má zmysel zbierať semená na výsadbu tunbergie v budúcej sezóne.


Múdry prístup k starostlivosti o „obľúbenca“ trollov

Aj keď si rastlina nevyžaduje osobitnú pozornosť, neznamená to, že sa o ňu nemusí starať. Výsadba a starostlivosť o plavky sa v skutočnosti považujú za príjemný zážitok pre pestovateľov kvetov. Zahŕňa 4 hlavné postupy:

 • zvlhčovanie
 • vytrhávanie buriny
 • kŕmenie
 • kyprenie pôdy.

Je dôležité rastlinu zalievať včas, aby plavky netrpeli „smädom“. Akonáhle je pôda suchá, je čas dať jej čerstvú dávku vlahy. V suchých obdobiach sa postup opakuje takmer každý deň.

Kvetinu môžete kŕmiť rašelinou alebo špeciálnymi hnojivami. Najlepšie je to urobiť začiatkom mája a tesne pred vysunutím púčikov. Záhradníci odporúčajú pripraviť riešenie z nasledujúcich komponentov:

 • čistá voda (10 l)
 • močovina (1 polievková lyžica)
 • nitrophoska (1 lyžička).

Vrchný obväz sa vykonáva v malých dávkach v stanovenom čase.

Aby sme rastlinu zbavili svojich susedov, buriny, treba ju pravidelne vytrhať. Vďaka tomu kvetina nestratí dekoratívny vzhľad počas celej sezóny. Ak na záhone nie sú buriny, malo by sa vykonať kyprenie pôdy. Tento postup má priaznivý vplyv na vývoj plaviek. Po chvíli sa letná chata zmení na kráľovstvo vynikajúcich ohnivých kvetov.


Sadenice černice sa dajú ľahko pestovať iba s bobuľami. Vezmite si papierový obrúsok, ponorte bobuľu dovnútra a potierajte. Buničina sa absorbuje do papiera a semená zostanú. Práve oni by mali byť ponorené do pôdy, posypané rozprašovačom a potom opäť pokryté zemou. Semená sa vyliahnu veľmi skoro. Vytvorte optimálne podmienky a čoskoro získate plnohodnotnú sadenicu na výsadbu na otvorenom teréne.

Mnoho ľudí verí, že pestovanie zemiakovej záhradnej plodiny je možné iba na otvorenom poli. Existuje alternatíva - pestovanie v kvetináčoch. Potrebujete na to dva kvetináče, vo vnútri by sa mali robiť otvory. Potom nakrájanú nádobu ponorte do celej nádoby. Naplňte substrátom alebo zeminou. Zemiaky prekrojte na polovicu a ponorte ich do malého otvoru, nakrájajte. Potom podlejeme zemou a vodou. Zemiaky rýchlo vypučia a prinesú ovocie.


Izbové rastliny

Pestovanie rastlín doma

Prečo vnútorný ibištek nekvitne?

Ktoré izbové rastliny sa ľahko množia listom?

Domáce pestovanie rastlín je samostatným, nápadným koníčkom. Preto sme si nemohli pomôcť, ale nevyčlenili celú rubriku na opísanie tohto fascinujúceho procesu. Zároveň nezabúdajte, že nielen tradičné kvetináče sa dajú pestovať na okenných parapetoch, v zimných záhradách, lodžiách a balkónoch. Doma si môžete usporiadať zvislé záhony s jahodami, bylinkami alebo bylinkami, na južných parapetoch krásne rastú cherry paradajky, dokonca aj zemiaky sa dajú pestovať vo vreci na slnečnom balkóne. V tejto časti sa zhromaždilo obrovské množstvo materiálu o pestovaní a starostlivosti o izbové rastliny a ich pouličných príbuzných, ktoré je možné úspešne „domestikovať“.

Kde kúpiť izbové rastliny? Zdalo by sa, aký je rozdiel, hlavné je, že kvetináč potom rastie normálne. Po prečítaní nášho článku pochopíte, že nedodržiavanie pravidiel nákupu vnútorných rastlín je plné sklamania a nepríjemných následkov pre ne. Povieme vám, ako sa starať o okrasné lístie a bromélie, ktoré kaktusy a sukulenty milujú. V tejto časti nájdete veľa zaujímavých vecí o vašich obľúbených dlaniach, orchideách a papradiach. A možno sa zoznámte s novými izbovými rastlinami - tradičnými aj exotickými. Vieme tiež všetko o kvetinárstve a fytodesigne. Na našom fóre sa môžete pochváliť svojimi úspechmi v pestovaní rastlín doma. Prejdite na príslušnú tému, zverejnite fotografie a získajte komplimenty! Ďalej tu môžete klásť otázky týkajúce sa problémov s vedením určitých izbových rastlín.


Pestovanie hlivy ustricovej na zvyškoch rastlín (intenzívna metóda)

Ako substrát sa používa slama, slnečnicová šupka atď. Slama a plevy musia byť kvalitné, bez hniloby a plesní. Pred spracovaním je vhodné slamu nasekať, kým nie je nasekaná, aby bola kompaktná a prístupnejšia pre enzýmy mycélia.

Substrát sa zaleje vodou (teplota ° C) a nechá sa stáť (plevy) alebo (slama). Potom sa voda vypustí a substrát (slama alebo šupka) sa nechá vychladnúť na teplotu ° C.

Pred zasiatím mycélia sa stanoví obsah vlhkosti v substráte: ak ho stlačíte v ruke, potom by sa medzi prstami mali objaviť kvapky vody, čo zodpovedá optimálnemu obsahu vlhkosti (70%). Pri podmáčaní voda steká po kvapkách dolu.

Dobre ochladený a vytlačený substrát sa zmieša s mycéliom. Hotový kompost sa vloží do priehľadného plastového vrecka a zaviaže. Na výmenu vzduchu po celej ploche balenia sa urobí niekoľko rezov, čím sa získa hotový hubový blok.

Klíčenie mycélia trvá 24 hodín pri teplote +14 - 28 ° C. Počas plodenia sa používa prirodzené a aktívne vetranie. Bloky substrátu je potrebné osvetľovať iba počas plodenia v odľahlých miestnostiach a na otvorených priestranstvách a v miestnostiach s oknami sa denný a nočný režim považujú za bežné.

Na miestach, kde sa objavili základy ovocných telies, je film starostlivo rezaný. Plodenie prebieha vo vlnách v intervaloch, prvé tri vlny prinášajú najväčší výnos. Produktivita je založená na hmotnosti podkladu.

Jurij Podgaevskij


Pozri si video: FLORIA Listová výživa na palmy a zelené rastliny


Predchádzajúci Článok

Opeľovanie jedným ovocným stromom

Nasledujúci Článok

Výsadba červenej kostravy: Ako pestovať plazivú červenú kostrovú trávu