Rastliny na BWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Valerian (lat. Valeriana officinalis) alebo valeriánska liečivá alebo mačací bylina je druh valeriánskeho rodu čeľade zimolez. Vlasťou rastliny je Stredozemné more. Je distribuovaný v subtropickom a miernom pásme. Valerián rastie medzi húštinami kríkov, na močaristých a nízko položených lúkach, močiaroch, pasekách a okrajoch lesov. Liečivo valerián a jeho liečivé vlastnosti sú známe už dlho: Avicenna, Plinius a Dioscorides verili, že táto rastlina dokázala posilniť a upokojiť mozog a ovládať myšlienky človeka.


Najbežnejšími plodinami tejto podskupiny u nás sú samozrejme hrušky a jablká. Borovicové ovocné rastliny majú zvyčajne pomerne rozložitú korunu a dlhý kmeň strednej hrúbky. Kvety týchto záhradných stromov sú najčastejšie bisexuálne. Rastú na konároch nie jednotlivo, ale zhromaždené v kvetenstvách 4 - 8 kusov. Ich okvetné lístky môžu byť biele alebo ružové.

Pre plodiny z ovocných drevín je potrebná dosť komplexná starostlivosť. Obyčajne nie je príliš veľa rastlín tejto odrody vysadených letnými obyvateľmi. Koniec koncov, aj 3-4 z týchto stromov môžu zaberať značnú časť prímestskej oblasti. Ale zároveň môže byť výnos z jednej takejto ovocnej rastliny v porovnaní so zeleninovými a bobuľovými plodinami skutočne obrovský.

Semenné plodiny spočiatku plodia rovnomerne a pravidelne. Avšak neskôr, počas tvorby už aj tak vysokých výnosov, sa u plodín tejto skupiny začína prejavovať periodicita (po roku). Medzi zvláštnosti plodín z ovocných drevín patrí aj to, že sú zväčša samoplodné. To znamená, aby ste získali úrodu jabĺk, hrušiek alebo dule, musíte vysadiť nie jeden, ale hneď dva alebo tri takéto stromy.

Plody jadierkových plodín sa používajú najčastejšie v čerstvej forme. Neskoré dozrievanie jabĺk a hrušiek môže často ležať na chladnom a suchom mieste aj do jari. Kompóty sa tiež často vyrábajú z plodov jadierok. Jablká a hrušky sa zriedka používajú na zaváranie.


Pozri si video: Spraying grapes in spring iron grape


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki