Jedlé okrasné ovocie - Prečo plodí môj okrasný strom?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Liz Baessler

Okrasné dreviny sú cenené pre svoje lístie a predovšetkým kvety. Ale kvety často vedú k plodu, čo vedie k veľmi dôležitej otázke: sú plody okrasných stromov jedlé? To skutočne závisí od typu stromu. Často to tiež závisí od rozdielu medzi „jedlým“ a „dobrým“. Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac o ovocí z okrasných drevín.

Prečo má okrasný strom ovocie

Je ovocie z okrasných stromov dobré jesť? Je ťažké presne určiť definíciu skutočného okrasného stromu, pretože veľa stromov sa pestuje rovnako pre svoje ovocie, ako aj pre svoj vzhľad. V skutočnosti sa objavuje nový trend v predvádzaní chutných ovocných stromov s vysokým výnosom ako okrasných rastlín v záhrade a krajine.

Existuje veľa stromov hrušiek, jabloní, sliviek a čerešní, ktoré sa pestujú rovnako pre svoju chuť a vzhľad. Niektoré stromy sú však chované ako okrasné rastliny a plodia skôr ako dodatočný nápad. Medzi tieto stromy patrí:

 • Kraby
 • Čerešne
 • Slivky fialové

Jedlé ozdobné plody týchto stromov neboli vyšľachtené pre svoju chuť a hoci sú úplne jedlé, nie sú príliš príjemné na konzumáciu v surovom stave. Sú však úplne chutné a skutočne veľmi obľúbené v koláčoch a konzervách.

Najmä slivky s fialovými listami zriedka prinášajú veľké množstvo ovocia, pretože kvitnú skoro na jar predtým, ako je opelenie v plnom prúde. Drobné hnedé plody, ktoré sa nachádzajú na okrasných hruškách (napríklad hruškách Bradford), sú naopak nejedlé.

Ak si nie ste istí poživateľnosťou ovocia, pokúste sa pre istotu určiť jeho presnú odrodu a, samozrejme, vždy buďte opatrní.

Niektoré okrasné neokrajové ozdoby

Ak chcete zasadiť strom, ktorý je veľkolepý a chutný, môžete vyskúšať niekoľko odrôd:

 • Double Delight nectarine
 • Červená barónska broskyňa
 • Shiro slivka
 • Splash pluot

Všetky z nich na jar ponúkajú fantastické okrasné kvety, po ktorých v lete nasledujú bohaté a vysoko výnosné plody.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o všeobecnej starostlivosti o stromy


Okrasné kríky z granátového jablka nesúce ovocie

Súvisiace články

Plodové granátové jablko (Punica granatum) je zvyčajne príliš veľké na to, aby mohlo rásť v nádobe alebo na lemovanie chodníka, dverí alebo vstupu do záhrady, ale menší okrasný kultivar sa do neho môže pekne hodiť a má nápadné kvety, lístie a malé granátové jablká rôznych farieb. Ovocné aj okrasné kultivary je možné pestovať v zónach odolnosti rastlín 8 až 11 v rezorte amerického ministerstva poľnohospodárstva.


Japonská kvitnúca čerešňa, orientálna čerešňa (Prunus serrulata)

Zrelá výška / šírenie: Japonská čerešňa dorastie do výšky 15 až 25 stôp a šírky 15 až 25 stôp. V závislosti od kultivaru môže mať zvislú formu, širokú šíriacu sa formu s horizontálnym rozvetvením alebo plačom.

Tempo rastu: Za 10 rokov môže dorásť asi 30 metrov, ale je krátkodobý. Priemerná dĺžka života je 15 až 20 rokov.

Okrasné prvky: Kvet sa vyskytuje od skorej do polovice jari, v závislosti od kultivaru. Okázalé kvety môžu byť biele alebo ružové, jednoduché alebo dvojité, niektoré sú voňavé. Dvojkveté odrody majú tendenciu dlhšie kvitnúť. Kvety sa vyskytujú pred alebo s listami. Nové listy sú pri rozvinutí často bronzové a v lete sa stávajú tmavozelenými. Jesenná farba je na jeseň často bronzová až žltooranžová. Ovocie sa produkuje zriedka.

Využitie na šírku: Kvitnúce čerešne sa používajú hlavne ako vzorky trávnikov, pouličné stromy a v skupinách. Široké, šíriace sa stromy fungujú dobre ako tiene, zatiaľ čo menšie zväčšujú malú záhradnú plochu.

Preferujú vlhkú, rýchlo priepustnú, dobre prevzdušnenú pôdu a vyžadujú plné slnko. Orezanie je zriedka nevyhnutné, s výnimkou odstránenia mŕtveho alebo chorého dreva alebo kríženia konárov, ktoré pôsobia trápne alebo sa o seba trú. Aby ste zabránili zmenšeniu kvetinovej expozície v nasledujúcom roku, ihneď po odkvitnutí orežte kríženie alebo trenie konárov. Orezané mŕtve alebo choré drevo kedykoľvek v roku.

Kultivary a odrody:

 • ‘Amanogawa’ (‘Erecta’) - Rastie 20 stôp vysoký s úzkym stĺpcovitým zvykom. Najlepšie rastie v štáte Upstate. Polodvojité, svetloružové, voňavé kvety v strede sezóny.
 • ‘Kwanzan’ - vzpriamený šíriaci sa tvar, 30 stôp vysoký a 20 stôp široký. Nie je to dobrý výber pre pobrežné oblasti. V polovici sezóny nápadné, neparfumované, dvojité ružové kvety. Najbežnejší kultivar vysadený čerešňou Yoshino vo Washingtone pre festival Cherry Blossom.
 • ‘Shirofugen’ - rýchlorastúci, široko sa šíriaci zvyk, vysoký 25 stôp a široký. Najlepšie rastie v štáte Upstate. Dvojité, biele, neparfumované kvety v neskorej sezóne.
 • ‘Shirotae’ (‘Mt. Fugi’) - Široko sa šíriaci zvyk, vysoký 20 stôp so širším rozšírením. Nie je to dobrý výber pre pobrežné oblasti. Polodvojité, ružové, voňavé kvety na začiatku sezóny.
 • ‘Shogetsu’ (‘Shimidsu’) - Široko sa šíriaci zvyk, vysoký 15 stôp a širší šírenie. Nie je to dobrý výber pre pobrežné oblasti. Dvojité, svetloružové kvety v neskorej sezóne.

15 krásnych kvetov a kvetov ovocných stromov

Vytlačené z www.ba-bamail.com

Tiež sa ti môže páčiť:

17 kvetov, ktoré dokazujú, že svet je plný prekvapení!

Zhromaždili sme pre vás 17 zvláštnych a mimoriadnych rastlín a kvetov z celého sveta, ktoré by mali vidieť všetci milovníci prírody.

Tieto orchidey vyzerajú ako čokoľvek iné ako kvety

Orchidey sú jedny z najneobvyklejších kvetov v prírode. Ako uvidíte v tomto ďalšom príspevku, existuje veľa z nich, ktoré v skutočnosti vôbec nevyzerajú ako kvety.

Ak uvidíte tieto pekné kvety, vyčarí vám úsmev na tvári

Tieto kvety sú také pekné, že to bolí. Už len ich prehliadka vám vyčarí úsmev na tvári a rozjasní zvyšok dňa.

Kvetinový park Ashikaga je skutočne na očiach

Iba Japonci mohli urobiť kvetinovú záhradu tak úchvatnou. Skontrolovať to!

Dôkaz, že vodné kvety sa v kráse nezhodujú

Na počesť exotickej krásy vodných kvetov sme vytvorili zoznam 7 najúchvatnejších vodných kvetov na svete

Všetko, čo potrebujete vedieť o majestátnom lotosovom kvete

Lotosový kvet musí byť jednou z najkrajších rastlín na svete. Vďaka tomu má v mnohých náboženstvách a kultúrach dlhú históriu.

15 ikonických amerických budov, ktoré už nikdy neuvidíme

Tieto ikonické budovy boli kedysi skvelými príkladmi americkej architektúry, dnes sú však navždy stratené.

S týmito budúcimi vozidlami bude cestovanie tak zábavné!

Zoznámte sa s niektorými z najlepších pokrokových vozidiel, ktoré majú v budúcnosti vládnuť.

Kvízy, ktoré by sa vám mohli páčiť:

Kvízy

Z akého materiálu ste vyrobené?

Z akých materiálov ste VY? Vykonajte tento test osobnosti a zistite to!

Môžete definovať tieto vzácne slová?

Koľko vieš latinských slov?

Koľko z týchto latinských slov myslíte, že poznáte alebo uhádnete?

Najobľúbenejšie v prírode

Zoznámte sa s 10 najlepšími spevavými vtákmi na svete

Tu je pohľad na niektoré z najlepších spievajúcich vtákov zo sveta, ktorých melodické zvuky určite potešia vaše uši.

13 neuveriteľných a zložitých domovov zvieracích architektov

Úžasné domy, ktoré si zvieratá stavajú pre seba, sú hypnotizujúce a brilantné. Hľa, najúžasnejší architekti prírody.

Je možné, aby ľudia boli niekedy také rýchle ako gepardy?

Priemerný gepard môže bežať rýchlosťou 80 - 130 km / h (50-80 mph)! Prečo sú ľudia v porovnaní tak pomalí?

Tu je dôvod, prečo veľké biele žraloky nikdy neprežijú v zajatí

Pravdepodobne ste si vždy želali, aby ste v akváriu videli Veľkého bieleho žraloka, ale toto video vám hovorí, prečo sa to pravdepodobne nikdy nestane

Je možné naučiť sa jazyk iného druhu?

Vedci sa domnievajú, že rozhovor s delfínmi je možný a snažia sa zistiť, ako na to. Úspech v tejto veci by mohol otvoriť dvere komunikácii s tisíckami druhov.

Za krásou jazera Attabad je oveľa viac

Týchto 10 snímok predstavuje nielen krásu pakistanského jazera Attabad, ale aj príbeh jeho formovania, ktoré je výsledkom katastrofy.

Austrália má jednu z najroztomilejších divočín na svete!

Austrália má veľa smrteľných zvierat, ale vedeli ste, že je tiež naplnená nadýchanou a rozkošnou divočinou? Upozornenie: Možno budete chcieť po tomto príspevku odletieť do Austrálie a objať nejaké zvieratá.

Najvýznamnejší občania sveta zvierat.

Tieto neuveriteľné zvieratá dávajú termínu „starší občan“ úplne nový význam.

Prírodný zázrak! 10 najlepších turistických chodníkov na pešiu túru vo vašom živote

Tento zoznam obsahuje najikonickejšie, najdramatickejšie a najkrajšie túry. Aj keď niektoré z chodníkov môžu byť náročnou prácou, vďaka ich úchvatným scenériám sa oplatí vynaložiť úsilie.

To môže byť najkrajším stromom na svete

Fotografie, ktoré vám teraz ukážem, sú z najväčšej japonskej rastliny Wisteria známej tiež ako Wistaria. Nachádza sa v kvetinovom parku Ashikaga a hoci nie je najväčší na svete, mnoho ľudí tvrdí, že je najpôsobivejší.

10 faktov o sile stromov, ktoré vám vyrazia dych

Stromy sú tiché a neškodné - ale tieto fakty sa v tomto kole ešte len zvrtnú! Prečítajte si o nádherných veciach, ktoré ste o stromoch nevedeli.

Buďte svedkami krásy vtákov v tejto nádhernej zbierke

V tejto zbierke sme zostavili tie najlepšie fotografie vtákov, aké sme mohli nájsť - od ohromujúcich vtákov alebo raja po najexotickejšie vtáky na Zemi

Nič také ako výlet do Zvieracej ríše, aby ste niekoho povzbudili

Tu sú niektoré z najlepších fotografií zvierat, ktoré som videl celý mesiac.

Pripravte sa na to, že vás vyhodia nádherné vtáky z Bornea!

Na mohutnom ostrove Borneo nájdete početné zvieratá pochádzajúce iba z tohto regiónu a žiadne nie je krajšie ako týchto 15 vtákov.

Tieto fotografie z divočiny sprostredkujú hlboké posolstvo

Tu je zbierka 12 najlepších fotografií z divočiny tohto roka. Tieto ohromujúce obrázky sa zameriavajú na nespočetné množstvo tvárí zvieracej ríše.

Tieto vrásčité šteniatka sú príliš roztomilé na to, aby boli skutočné!

Toto je vaša odporúčaná denná dávka pokrčených šteniat, ktorá vás zaručene rozosmeje!

Orchidea nábožná mi pripomína hmyz aj rastlinu

Mnohí z nás nie sú fanúšikmi hmyzu, ale musíte uznať, že nábožná orchidea je skutočne úchvatná!

A-Z rozkošných plemien psov

Od A po Z je tu 26 plemien psov, veľké aj malé, ale všetci milí a milujúci spoločníci. To nebudú všetky typy, pretože ich je veľmi veľa, ale toto je vynikajúci príklad odrody, ktorú tam môžete nájsť.

Táto krátka montáž zobrazuje cyklus všetkých štyroch ročných období na Zemi a to, ako sa náš rok od začiatku histórie každoročne uzatvára v plnom kruhu.

Neuveríte, že tieto hniezda postavil hmyz!

Vedeli ste, že hmyz je vynikajúci architekt? Zoznámte sa s niektorými z najúžasnejších hmyzích domov.

Zriedkavá príroda: Divoké tigrie mláďatá zachytené na filme!

Úžasné zábery natočené v indickej džungli pomocou kamier pripevnených na Slonoch a vegetácii zachytávajú život mladých tigrích mláďat a ich ochrannej matky. Úžasný!

Zachytené na videu: Slon zachraňuje topiace sa teľa

Vždy som vedel, že slony sú skvelí rodičia, ale wow.

10 faktov o žralokoch, ktorí sú stále desiví, ale fascinujúci

Žraloky sú skutočne tajomné a hrozivé zvieratá a tieto fakty sú len niekoľkými jedinečnými vlastnosťami, ktoré sme sa o nich dozvedeli.

Toto sú najlepšie momenty zvierat, aké kedy boli zachytené na videu

Dostaňte sa priamo do úst leva s touto absolútne neuveriteľnou kompiláciou videí so zvieratami.

Objavte svet výkonných hybridov veľkých mačiek

Existujú typy veľkých mačiek, o ktorých ste nikdy nepočuli, a sú veľké. krásne a silné! Ďalej sú uvedené fotografie a niektoré informácie o týchto hybridoch veľkých mačiek.

15 bizarných zvierat, ktoré každý deň jednoducho nevidíte.

Po rohoch Zeme sa pohybuje toľko zvláštnych druhov zvierat. 15 bizarne vyzerajúcich zvierat, o ktorých som nikdy nevedel, že existujú na našej planéte!

Šanca vidieť krásu kvetov ako nikdy predtým.

Príďte a objavte vnútornú Krásu prírody a už sa nikdy nebudete pozerať na kvety rovnakým spôsobom!

Tieto maličké stvorenia ma prinútili usmievať sa celý deň

Zvieratá majú veľa tvarov a veľkostí. Všetky však začínajú jednou veľkosťou - malou! Človek sa len ťažko môže pozerať na dieťa bez toho, aby cítil pocit príbuznosti, túžby chrániť a bezkonkurenčného nutkania povedať: „awwww“.

Tento papagáj robí svoj vlastný chvost. Príliš rozkošný.

Kto povedal, že zvieratá nenosia šperky?

Plameniaky: Vysokí a ružoví tanečníci vtáčieho sveta!

Dozviete sa viac o úžasných stvoreniach krásy známych ako Flamingo pomocou týchto fascinujúcich a menej známych faktov.

Tieto rozkošné zvieratká vás usmejú

Tieto malé zvieratká sa zmestia do jednej ruky a sú tými najroztomilejšími stvoreniami, aké dnes uvidíte.

Vedeli ste, že Sahara bola kedysi zelená zem?

Tu je video, ktoré nám ukazuje, ako bola slávna púšť Sahara kedysi pred tisíckami rokov tropickým a bujným regiónom.

Krása a dráma sopečnej erupcie, z vášho gauča

Erupcie sopiek sú rovnako pôsobivé ako nebezpečné. Toto archivované video zachytilo výbuch sopky Krakatoa v Indonézii v roku 2018

Všetky tieto neuveriteľné obrázky dokazujú, že príroda je slávna!

Tieto fascinujúce fotografie zobrazujú rôzne aspekty prírody a ukazujú túto mocnú silu v plnej kráse!

Ukázalo sa, že medúzy sú celkom úžasné stvorenia.

Tieto podivné stvorenia sú starodávne a krásne a dokážu uniesť dosť jedovatý úder. Poďme sa teda pozrieť na to, čo vieme o medúzach, a zároveň sa pozrime, aké krásne a rozmanité môžu byť tieto stvorenia!

Toto video oslavuje skutočnú krásu prírody

Nikdy nezabúdajme, aký krásny môže byť náš svet.

Prečo sa netopiere nikdy nezhoršia?

Netopiere sú naozaj zvláštne malé stvorenia. Napríklad netopiere neochorejú. aspoň nie tak, ako to robia všetky zvieratá a ľudia.

Najpriateľskejší delfín, akého ste kedy videli.

Ponoriť sa do krištáľovo čistej vody s Jojo znamená vyraziť na super radostné a šťastné dobrodružstvo!

„Najstaršie živé veci na svete“ od Rachel Sussman

Letmo nahliadnite do knihy Rachel Sussmanovej o najstarších živých bytostiach na Zemi, ktorú ste našli, študovali a fotografovali s pomocou biológov.

Tento fotograf je Half Wolf.

Monty Sloan je fotograf prírody, ktorý sa veľkej časti svojej práce venoval vlkom.

Táto majestátna fotografia prírody má dôležitú príčinu

Niektorí z najväčších fotografov divočiny využili svoj talent na získanie peňazí pre africké prírodné rezervácie predajom úchvatných výtlačkov.

Tieto nádherné zvieratá vyzerajú nádherne ako čiernobiele

Vždy predpokladáme, že farebné zvieratá sú tie najkrajšie, ale tieto čiernobiele krásky sú tu, aby vám pomohli.

Najväčšia žaba vôbec: Počiatky Belzebufo

Dozviete sa viac o fascinujúcom pôvode Beelzebufo ampinga, nesmierne veľkého druhu prehistorickej žaby, ktorá žila s dinosaurami.

Podivný svet sukulentov na 21 fotografiách

Pre vaše potešenie z pozerania sme zhromaždili 21 najkrajších a najobyčajnejších šťavnatých rastlín na svete.

Zoznámte sa s najrozkošnejšou malou antilopou, ktorú kedy uvidíte

Dik-dik je najrozkošnejšia antilopa, na ktorú by ste kedy mohli oči položiť. Tento výrazný malý chlapík nie je len malý a roztomilý, ale aj rýchly.

Tulene a morské levy patria do celej svojej vlastnej triedy

Určite ste už počuli o tuleňoch, psoch oceánu. Prezrite si vo vnútri všetku jedinečnosť, ktorú tieto podmorské tvory majú


Požívateľnosť ovocia z okrasných stromov

Okrasné dreviny, ako sú napríklad jablone a slivky fialové, sú vysadené v domácej krajine pre svoje kvety alebo farebné lístie. Aj keď sú tieto stromy predovšetkým okrasné, vytvárajú aj plody podobné ovocím na ovocných stromoch. Ako plody dozrievajú, často sa objavujú otázky týkajúce sa ich poživateľnosti.

Jedlé sú plody okrasných rastlín, ako sú napríklad jablone a slivky fialové. Kvalita stravovania niektorých okrasných plodov je však dosť zlá. Tieto stromy boli vybrané skôr pre ich okrasné vlastnosti, ako pre kvalitu stravovania ich plodov.

Krab (Malus spp.) je príkladom bežnej ozdoby, ktorá produkuje aj jedlé ovocie. Jablká a kraby sa striktne líšia podľa veľkosti ovocia. Crabapples sú definované ako tie odrody, ktorých ovocie má priemer 2 palce alebo menej. Tie s väčším ovocím sú jablká. V zrelosti sa plody jabĺk líšia od žltej cez oranžovú po jasne červenú. Plody niektorých odrôd crabapple sfarbujú a dozrievajú v auguste, iné dozrievajú na jeseň. (Farebné a vytrvalé plody mnohých novších odrôd crabapple sú v skutočnosti dôležitou okrasnou charakteristikou.) Zatiaľ čo všetky druhy crabapple sa dajú použiť na výrobu rôsolov a konzerv, najlepšie sú odrody s veľkými plodmi, ako napríklad Whitney a Chestnut.

Slivky fialové (Prunus cerasifera), ako sú Newport, Thundercloud a Mount Saint Helens, sú zasadené do domácej krajiny pre svoje biele alebo ružové kvety a fialové lístie. Vo väčšine rokov okrasné slivky neprodukujú takmer žiadne ovocie, pretože kvitnú tak skoro, že je všeobecne slabé opelenie. Príležitostne však vytvárajú dobrú úrodu ovocia. V zrelosti sú jedlé plody široké približne 1 palec a majú tmavofialovú farbu.

Nový rast rodu Canada Red a Schubert chokecherry (Prunus virginiana) sa objaví zelená, ale rýchlo sa zmení na gaštanovo červenú. Malé stromy na jar vytvárajú trsy bielych kvetov, po ktorých nasledujú okrúhle plody s priemerom 1/3 palca. V zrelosti sú plody tmavo fialové až čierne. Zrelé ovocie, aj keď je horké, sa dá použiť na džemy, želé a džúsy. Autumn Blaze, Chanticleer a Redspire sú okrasné hrušky (Pyrus calleryana) pestované pre lesklé tmavozelené listy a malé biele kvety skoro na jar. Okrasné hrušky všeobecne produkujú iba malé množstvo ovocia. Nejedlé ovocie je okrúhle, má priemer 1/3 palca a má svetlohnedú až hnedú farbu. Pozor: Ak si nie ste istí totožnosťou stromu alebo kríka, ovocie nejedzte. Je lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať.

Tento článok sa pôvodne objavil v čísle 8. 8. 2003.


Nedostatok živín

Sledujte z roka na rok rast listov a vetvičiek, aby ste zistili, či je čas na oplodnenie. Ak strom produkuje menej listov, menších listov alebo žltkastých listov, môže mu prospieť hnojenie dusíkom. Ak listy padnú skoro alebo vetvičky vyrastú menej ako 6 centimetrov ročne, sú to príznaky toho, že môže chýbať dusík. Ostatné nedostatky sú menej časté. Chloróza je, keď žily listu zostávajú zelené, ale zvyšok listu je žltý. To môže byť príznakom nedostatku minerálov. Ak listy na terminálnom konci vetvy vykazujú chlorózu, ale nie zrelé listy, môže to byť nedostatok železa. Chloróza spôsobená nedostatkom horčíka alebo zinku začína najskôr na starších listoch. Všetky tieto príznaky môžu byť spôsobené zlým odtokom alebo poškodenými koreňmi, preto preskúmajte ďalšie príčiny a až potom sa usaďte na hnojivo ako riešenie problémov dospelého stromu.


Pozri si video: Showroom tvarovaných okrasných stromů 2


Predchádzajúci Článok

Súprava na pestovanie rastlín v interiéri

Nasledujúci Článok

Cesar zepeda ny dizajn krajiny