Talianska petržlenová vňať z plochých listov: Ako vyzerá talianska petržlenová vňať a ako ju pestovaťWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Bonnie L. Grant, certifikovaný mestský poľnohospodár

Taliansky plochý listový petržlen (Petroselinum neapolitanum) môže pôsobiť nenáročne, ale pridajte ho do polievok a duseného mäsa, do polievok a šalátov a dodáte mu sviežu chuť a farbu, ktorá jedlo robí. Pestovanie talianskej petržlenovej vňate na záhrade alebo v okennom boxe umožní domácej kuchárke využiť živú príchuť tejto rastliny. Vyskúšajte pestovať taliansku petržlenovú vňať, pretože je lepšia ako petržlenová vňať. Môžete sa tiež naučiť, ako pestovať taliansku petržlenovú vňať vonku na kuchynskej záhrade.

Ako vyzerá talianska petržlenová vňať?

Aj kuchár so strednými bylinnými znalosťami sa môže čudovať, ako vyzerá talianska petržlenová vňať? Táto 6 až 12 palcov (15 až 30 cm) vysoká rastlina má robustné, štíhle stonky zakončené plochými, hlboko rozdelenými listami. Listy sú mäkké a poddajné a užitočné celé alebo nasekané. Celá stonka je v skutočnosti dobre nakrájaná a použitá v kuracích šalátoch alebo na iných miestach, kde by bol vhodný zeler alebo nejaká chrumkavá zelenina. Talianske korene petržlenovej vňate plochého listu môžete dokonca použiť do šalátov alebo do saút.

Druhy talianskej petržlenovej byliny

Existuje niekoľko kultivarov talianskej petržlenovej rastliny:

  • Gigante Catalogno je veľká odroda listov.
  • Talianska tmavozelená má sýtozelené listy so silnou chuťou a taliansky obyčajný list, ktorý je najrýchlejšie rastúcim typom.
  • Obrovský Neapol je ďalšou väčšou odrodou.

Bez ohľadu na to, ktorú odrodu si vyberiete, poznajte správne podmienky pre pestovanie talianskej petržlenovej vňate a budete mať dvojročnú bylinu, ktorá je už roky užitočná.

Ako pestovať taliansku petržlenovú vňať

Byliny talianskej petržlenovej vňate vyžadujú mierne podmienky. V extrémnych horúčavách nepodávajú dobrý výkon a v chladnom podnebí sú náchylné na zamrznutie. Vyberte si slnečné miesto v dobre priepustnej pôde s množstvom organických doplnkov.

Ak spolu vysádzate niekoľko rastlín, nechajte medzi nimi aspoň 18,7 palca (35,7 cm), aby sa zabránilo tvorbe plesní na listoch.

Rastlinkám v kvetinách sa darí v okne s nepriamym svetlom, bez prievanu a príjemnými teplotami pre domácnosť.

Pestovanie talianskej petržlenovej vňate zo semien

Talianska petržlenová vňať sa začína vonku po prechode všetkého nebezpečenstva mrazu alebo šesť až osem týždňov pred posledným očakávaným mrazom. Použite jemnú zmes zeminy, rašeliny a piesku. Zakryte ju jemným popraškom pôdy 1/8 palca (3 mm) a semená udržiavajte zahmlené a mierne vlhké. Tenké sadenice od seba vzdialené 10 až 12 palcov (25 až 30 cm).

Starostlivosť o taliansky plochý listový petržlen

Medzi polievaním nechajte pôdu čiastočne vyschnúť. Zalievajte hlboko približne raz týždenne a nechajte prebytočnú vlhkosť odtiecť.

Skoro na jar prihnojte rastliny v zemi vyváženým hnojivom. Rastliny v kvetináčoch možno hnojiť mesačne polovičným zriedením tekutej rastlinnej potravy.

Zostrihajte, čo potrebujete, a stonky odneste späť do jadra rastliny. Ak je vaša rastlina chudá a vretenatá, skúste ju presunúť do svetlejšej oblasti. Hneď ako sa vyskytnú kvetiny, odrežte ich, pretože to spôsobí zníženie osiva a produkcie listov.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Ako pestovať petržlen v AeroGarden - celý sprievodca

Ak si väčšinu jedál pripravujete doma, pravdepodobne už viete o petržlenovej vňati a jej dôležitosti. Petržlen sa bude najlepšie hodiť k paradajkovým omáčkam, jedlám z hydiny, morským plodom, jedlám z vajec, zemiakom a polievkam. Nielen to, ale je tiež dokázané, že petržlen má pre vás veľa zdravotných výhod. Je tiež nenáročný na pestovanie, pretože je to bylina a nevyžaduje veľa miesta.


Hydroponický systém pestovania

  • Osivo začínajúce v interiéri: Petržlenovú vňať vysievajte koncom zimy alebo skoro na jar 4 až 6 týždňov pred presadením do záhrady. Semená pred výsadbou namočte na 24 hodín do teplej vody. Semená vyklíčia za 5 až 6 týždňov a rastliny dozrejú za 70 až 90 dní.

  • Presádzanie do záhrady: Transplantujte petržlen vonku v polovici až do neskorej jari po zahriatí pôdy na 50 ° F.
  • Vonkajší čas výsadby: Semená petržlenu vysievajte na jar vonku, keď už pominie všetko nebezpečenstvo mrazu a pôda je najmenej 50 °. Petržlen pomaly klíči a vzchádza z pôdy - zvyčajne 5 až 6 týždňov po zasiatí. Pre najlepšie klíčenie osivo pred sejbou namočte cez noc do teplej vody alebo pred zasiatím zalejte vriacou vodou. V miernych zimných oblastiach a horúcich letných oblastiach vysievajte semená vonku od skorej zimy do neskorej jari.
  • Hĺbka výsadby: Zasejte petržlenovú vňať ¼ palca hlbokú.
  • Výsadba a rozostupy. Vesmírna petržlenová vňať je od seba vzdialená 6 až 8 palcov vo všetkých smeroch.
  • Koľko rastlín: Pestujte 6 rastlín na varenie, pestujte 10 až 20 rastlín na konzerváciu.
  • Sprievodná výsadba: Pestujte petržlenovú vňať so špargľou, sladkou kukuricou, paprikou a paradajkami. Petržlen údajne odpudzuje špargľové chrobáky a znižuje počet múch mrkvy hrdzavej. Najlepšie je pestovať petržlen okrem rodinných rastlín vrátane mrkvy, zeleru a paštrnáku, aby ste sa vyhli krížovému opeleniu.

Testovali sme rastúci systém sami, to sú výsledky po 3 týždňoch.


Talianska petržlenová vňať

V supermarkete ste videli dva druhy petržlenu: plochejší typ, ktorý vyzerá trochu ako koriander, a drsnejšia a kučeravejšia petržlenová vňať. Talianska petržlenová vňať je plochejšou z nich a má výraznejšiu, robustnejšiu chuť s jasnou a čistou chuťou. Petržlen nie je len nevyhnutnou talianskou bylinou, ale niektorí ľudia (vrátane tohto spisovateľa!) Ju považujú za nevyhnutnú každodennú bylinu. Pridajte si nasekané čerstvé listy prakticky na akýkoľvek šalát, polievku, pilaf, kastról, pečienku alebo cestoviny - skutočne doplní väčšinu slaných chutí a etnických kuchýň z celého sveta.

Petržlen rastie ľahko v rôznych prostrediach a je obzvlášť dobre črepníkový, takže je to skutočne ľahký doplnok do každej domácej záhrady - stačí sa uistiť, že každý deň dostane aspoň 4 - 6 hodín mierneho slnečného žiarenia. Viac informácií o pestovaní petržlenu sa dozviete tu.


Petržlen môže byť náchylný na niekoľko plesňových chorôb, medzi ktoré patrí škvrnitosť listov Septoria, niekoľko lupienkov, múčnatka a tlmenie. Začnite s kvalitným osivom bez chorôb a nechajte rastline prístup k dobrej cirkulácii vzduchu, aby ste zabránili šíreniu.

Najväčším problémom škodcov petržlenu je húsenica motýľa čierneho. Je to hostiteľská rastlina pre tieto motýle a húsenice sa vyliahnu a hlodajú na listoch, čím spôsobia značné škody. Pretože sú však tieto motýle na záhrade veľmi vítané, odporúča sa neurobiť nič, aby ste húsenice zabili. Dozrejú dosť skoro a vaše rastliny nechajú na pokoji.


Ako zbierať a používať petržlenovú vňať

Semená

Semená nechajte na rastline vyzrieť a potom ich úplne odrežte pri stonke. Skladujte v obálke do budúceho roka. Jednoduché a bezproblémové.

Listy

Mladé listy pravidelne zbierajte, aby ste zabezpečili stály prísun. Sú perfektné do každého talianskeho jedla a milujem ich do šalátov. Listy odrody plochých listov sú lepšie trhané alebo nahrubo nasekané. Kučeravý typ je lepšie jemne nakrájať a posypať jedlom.

Biela omáčka s nadrobno nasekanou petržlenovou vňaťou patrí k mojim obľúbeným. Môžete tiež sušiť listy, ktoré sa majú používať po celý rok v polievkach a dusených pokrmoch. Listy osušte v sušičke potravín alebo zavesením. Moja mama zvykla vetvičky namáčať na dve minúty do vriacej vody a potom ich vložiť do veľmi nízkej rúry, kým neboli suché. Sušené listy rozdrvte a uložte do sklenenej nádoby.

Korene

Štyri mesiace po výsadbe môžete hamburgerovú petržlenovú vňať vytiahnuť zo zeme. Korene chutia ako petržlen a petržlen. Môžete ho použiť všade, kde použijete mrkvu alebo paštrnák, napríklad nastrúhaný na šaláte alebo uvarený na praženici.

Pestovanie petržlenu je jednou z ľahších záhradníckych snáh. Vyskúšajte: budete radi, že ste to urobili. Máte nejaké tipy a triky pre tie, ktoré sú pre pestovanie petržlenu nové? Máte nejaké skvelé recepty, s ktorými sa s nami môžete podeliť o tom, ako využiť svoju úrodu petržlenu?


Pozri si video: Vegan Mediterranean Farro Bowls


Predchádzajúci Článok

Lel - rozprávková marhuľa pre letného obyvateľa

Nasledujúci Článok

Krížovka ovocie z paliem