Sľubné odrody egrešov a ríbezlí - vitamínové bobuleWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aké odrody egrešov a ríbezlí potešia majiteľov záhradných pozemkov zberom V dôsledku zhoršenia životného prostredia stráca ľudský organizmus imunitu voči rôznym druhom chorôb. Je to zvlášť viditeľné na jar, keď telu dôjdu vitamíny, makro- a mikroelementy. Tieto problémy je možné vyriešiť konzumáciou prírodných vitamínov, ktoré predstavujú čerstvo natrhané ovocie a bobule, ktorých sezóna sa začína v lete.

Z bobuľových plodín patria egreše a ríbezle medzi vitamíny, ktoré si na svojej letnej chate pestuje pravdepodobne každý záhradník. Bobule ríbezlí sú užitočné kvôli vysokému obsahu kyseliny askorbovej, vitamínov A, E, PP a skupiny B. Konzumácia jej plodov pomáha zvyšovať imunitu, najmä na také ochorenie, ako je chrípka. Vitamín A zabraňuje predčasnému starnutiu tela. Ríbezle vďaka svojim prospešným vlastnostiam zaujímajú popredné miesto nielen v záhrade, ale aj v priemyselných oblastiach krajiny.

Bobule egreše obsahujú nielen vyššie uvedené vitamíny, ale aj prvky ako železo, fosfor, vápnik, jód atď. Vďaka tomu konzumácia jeho plodov zlepšuje funkcie gastrointestinálneho traktu a zabraňuje vzhľadu rakovinových buniek v tele. Napriek tomu sa väčšina plantáží egrešov nachádza hlavne na osobných pozemkoch.

Vo VNIIS ich. I.V. Michurin, cieľavedomá práca na zbere a štúdiu zbierok ríbezlí a egrešov, ako aj na tvorbe nových perspektívnych odrôd trvá už viac ako 50 rokov. Hlavný príspevok k štúdiu a tvorbe odrôd egreše patrí Ekaterine Yurievne Koveshnikovej, ktorá venuje veľkú pozornosť aj technologickým otázkam a otázkam reprodukcie kultúry. Ako výsledok mnohoročného výskumu uskutočnila výber odrôd pre domáce záhradníctvo a pre zakladanie priemyselných plantáží. Takže na výsadbu v letných chatkách sa odporúčajú odrody Krasnoslavyansky, Salut, Plum, Souvenir, ktoré poskytnú vysoké výnosy v kombinácii s kvalitným ovocím.

Pri zakladaní priemyselných plantáží je dôležitým bodom zníženie nákladov na pracovnú silu. To sa dosiahne nielen výberom optimálnych odrôd vyžadujúcich minimálnu údržbu, ale aj vypracovaním agrotechnických záležitostí, a to najmä výsadbou odrôd vhodných na strojový zber. Na tento účel sa odporúčajú tieto odrody: Kazachok, Malachit, Rus, Serenada, Sirius, Yubileiny, Černomor atď.

Egreše sa vysádzajú na osvetlených plochách bez buriny s úrodnými pôdami. V strednej časti Ruska je výhodnejšia jesenná výsadba dvojročnými sadenicami. V letných chatách sú rastliny umiestnené vo vzdialenosti 2-3 m od seba, často pozdĺž plotov. Priemyselné pestovanie plodiny predpokladá vzdialenosť v rade 3 ma medzi rastlinami 0,7 - 1 m. Opatrenia starostlivosti o túto plodinu zahŕňajú polievanie, odstraňovanie buriny a uvoľňovanie kmeňov stromov, ako aj odstraňovanie suchých a poškodených konárov.

Teraz veľa ruských záhradníkov uprednostňuje výsadbu na svojich pozemkoch nielen vysoko výnosných odrôd, ale aj odrôd, ktoré sú dekoratívne. Z tohto dôvodu náš ústav navrhuje zasadiť štandardné formy egreše získané vrúbľovaním odrodového materiálu na zlaté ríbezle používané ako vývar. Očkovanie sa môže uskutočniť tak v zime, keď sa sadivový materiál skladuje v suteréne (zimné štepenie), a na jar v pestovateľských oblastiach. Je potrebné mať na pamäti, že pri kultivácii štandardných foriem je nevyhnutné poskytnúť im oporu (kolíky, vetvičky), ktorej absencia vedie k poškodeniu, zlomeniu rastlín, najmä počas obdobia plodenia. Napriek skutočnosti, že zlaté ríbezle sú schopné produkovať slabý rast koreňov, je pri vrúbľovaní egrešov nevyhnutné výsledný rast odstrániť.

Egreš patrí medzi rané plodiny. Už 3-4 roky po výsadbe je schopný produkovať priemyselnú plodinu. Zber bobúľ sa môže uskutočňovať pri ich neúplnej zrelosti, čo zabezpečí dobrú prenosnosť. Bobule sú vhodné nielen na čerstvú konzumáciu, ale aj na mrazenie, spracovanie na kompóty, konzervy, džemy a pod.

Sľubné odrody egreše

Kazachok

Vyrobil im GNU VNIIS. Michurin. Rôzne stredné dozrievanie. Bush je stredne veľký, rozprestierajúci sa. Mierne zakrivené výhonky, stredná chrbtica. Listy sú jasne zelené, silne členité. Bobule s priemernou hmotnosťou 3,5 g tmavej slivkovej farby, sladkokyslej chuti. Priemerná úroda 3,5 kg na krík. Odolný voči nízkym teplotám a sféroceke.

Krasnoslavyansky

Chované na experimentálnej stanici s ovocím a zeleninou v Leningrade. Rôzne stredne skoré dozrievanie. Bush je stredne veľký, mierne sa rozširujúci, strednej hustoty. Chrbtica výhonkov je priemerná. Bobule s priemernou hmotnosťou 3,9 g tmavočervenej farby, dezertnej chuti. Odolný voči nízkym teplotám a sféroceke.

Malachit

Vyrobil im GNU VNIIS. Bush je silný, šíri sa. Ostnaté výhonky. Listy sú veľké, tmavozelené. Bobule s priemernou hmotnosťou 4 g jasne zelenej farby. Priemerná úroda 4 kg na krík. Odolný voči nízkym teplotám a sféroceke.

Rusky

Vyrobil im GNU VNIIS. Rôzne stredne neskoré dozrievanie. Bush je stredne veľký, mierne sa šíri. Výhonky majú strednú chrbticu. Listy sú jasne zelené, mierne kožovité. Bobule s priemernou hmotnosťou 4 g majú tmavočervenú farbu. Priemerná úroda 3,1 kg na krík. Odolný voči nízkym teplotám a sféroceke.

Serenáda

Vyrobil im GNU VNIIS. Neskoré dozrievanie odrody. Výhonky sú prakticky bez tŕňov. Listy sú stredné, svetlozelené. Bobule s priemernou hmotnosťou 4,5 g fialovočervenej farby. Priemerná úroda 3,6 kg na krík. Odolný voči nízkym teplotám, v niektorých rokoch ho spheroteca poškodzuje.

Sirius

Vyrobil im GNU VNIIS. Bush je stredne veľký, vzpriamený. Bobule s priemernou hmotnosťou 3,6 g tmavočervenej farby. Priemerná úroda 3 kg na krík. Odolný voči nízkym teplotám, slabo odolný voči spheroteca.

Slivka

Vyrobil im GNU VNIIS. Stredne skoré dozrievanie. Bush je silný, kompaktný. Výhonky sú silne tŕnisté. Bobule s priemernou hmotnosťou 5 g tmavo červenej farby. Odolný voči nízkym teplotám a sféroceke.

Černomor

Vyrobil im GNU VNIIS. Stredne neskoré dozrievanie. Bush je silný, mierne sa šíri. Mierne ostnaté výhonky. Bobule s priemernou hmotnosťou 3 g sú takmer čiernej farby. Priemerná úroda 3,9 kg na krík. Odolný voči nízkym teplotám a sféroceke.

Výročie

Vyrobil im GNU VNIIS. Bush je stredne veľký, kompaktný. Bobule s priemernou hmotnosťou 4 g jasne žltej farby. Odolný voči nízkym teplotám a relatívne odolný voči sferotéke.

Pre záhradkárov severozápadného regiónu z pomenovaných odrôd egrešov sú vhodné odrody ruské, Krasnoslavyansky, Malachite, Plum, Kazachok.

Popis odrôd bol pripravený na základe materiálov E.Yu. Koveshnikova. - Odporúčania pre sortiment bobúľ a netradičných záhradníckych plodín pre podmienky regiónu Tambov.

Pokračovanie nabudúce

Dmitrij Bryksin, Vedecký pracovník oddelenia bobuľovín GNU VNIIS. Michurin, kandidát na poľnohospodárske vedy, člen ANIIR, člen All-Union Society of Geneticists and Breeders

Foto autor


Úvod práce (súčasť abstraktu autora) na tému „Zlepšenie sortimentu bobuľových plodín na severovýchode európskej časti Ruska“

Rozvoj záhradníctva na severe, keďže I.V. Michurin, je možné len za podmienok prísneho plemeno-odrodového členenia a vývoja špeciálnych agrotechnických metód, ktoré najlepšie zodpovedajú podmienkam regiónu. Je všeobecne známe, že na udržanie normálneho zdravia a výkonnosti potrebuje každý človek okolo 250 g ovocia denne. Navyše, ich priaznivý účinok bude oveľa vyšší, ak jedálniček nebude obsahovať iba jablká, ale aj plody iných plodín - čerešne, slivky, jahody, ríbezle, rakytník, horský popol, brusnice atď. (Ezhov, 1992).

Na konci 19. storočia sa slávni ruskí ovocinári V.V. Pashkevich, N.I. Kichunov a neskôr tak významní vedci ako P.G. Schitt, Z.A. Metlitsky, P.F. Dibrova a i .. Pri zonácii záhradníckych plodín hrá dôležitú úlohu mrazové nebezpečenstvo územia (Kashin, 1995). Severovýchodný región, ktorý zahŕňa región Kirov, je jedným z najviac mrazom náchylných regiónov v Rusku. Pestovanie jabĺk, čerešní, sliviek, hrušiek v severných oblastiach je obmedzené a pestovatelia bobúľ poskytujú vysoké výnosy iba vtedy, ak sú správne vybrané odrody. Jedným zo spôsobov riešenia problému zásobovania obyvateľov vitamínmi je prechod na adaptívnu stratégiu v záhradníctve. Zvláštne miesto zároveň zaujíma problém zvýšenia odolnosti ovocných a bobuľových plodín voči nízkoteplotnému stresu, ktorý je hlavnou prekážkou pri „severnom smere“ záhradníctva v Rusku. Mnohé intenzívne záhradnícke odrody, ktoré v posledných desaťročiach hrali dôležitú úlohu pri zvyšovaní úrody, sú schopné realizovať svoj vysoký produktívny potenciál iba za priaznivých podmienok prostredia. Pri adaptívnom zavedení ovocných a bobuľovitých rastlín sú obzvlášť zaujímavé druhy a ekotypy, ktorých štruktúry a orgány sú schopné opravy a regenerácie po poškodení teplotnými stresmi (Zhuchenko, 1996).

Rozvoj adaptívneho záhradníctva poskytuje nové nápady týkajúce sa tvorby a výberu odrôd. Musia byť predovšetkým ekologicky prispôsobené, to znamená mať dostatočnú zimnú odolnosť, produktivitu a odolnosť voči škodcom a chorobám. Okrem toho mať vysoké obchodné a spotrebiteľské vlastnosti ovocia, aby bolo možné spoľahlivo konkurovať zahraničným odrodám (Sedov, Ogoltsova, 1998).

Zavedenie divo rastúcich druhov rastlín do kultúry hrá pozitívnu úlohu pri riešení problému zásobovania obyvateľov severných oblastí vitamínmi. Aj I.V. Michurin stanovil úlohu: „Premeniť niektoré divoké rastliny, odolné voči chladu, prinášajúce ovocie každý rok, vysoko výnosné. Na jedlé, vysoko kultivované“ (Sobr. Soch. Zv. 1, s. 602). Okrem toho sever, ako zdôraznil N.I. Vavilov, je mimoriadne priaznivý pre rozvoj pestovania bobúľ. Zakladateľ liečebného záhradníctva na Urale, profesor L.I. Vigorov si správne stanovil úlohu zmeniť modernú záhradu na miesto, kde nielen hodujú na plodoch, ale dostávajú aj prostriedky na prevenciu rôznych chorôb.

Bolo odhalené pomerne prísne obmedzenie chemických zlúčenín na plody určitých plodín, s výnimkou dvoch veľmi univerzálnych zlúčenín - vitamínu C a P - účinných látok, ktoré spoločne chránia obehový systém, zabraňujú alebo eliminujú vysoký krvný tlak a skorbut. Takže vitamín E, ktorý zabraňuje svalovej dystrofii, narušeniu tvorby pohlavných hormónov a normalizuje vstrebávanie tukov, sa vo významnom množstve koncentruje iba do rakytníka. Veľmi nedostatok vitamínu B2 spojený s normalizáciou nervového systému a vylučovaním karcinogénnych látok z tela je vo významnom množstve prítomný iba v slivke. Vitamín B9, ktorý normalizuje krvotvorbu a zabraňuje niektorým formám leukémie, sa nachádza v jahodách, malinách, čerešniach a hrozne. Ovocie a bobule teda predstavujú silný arzenál ochranných látok pre človeka (Vigorov, 1991).

Testovanie veľkého množstva plodín umožňuje identifikovať hlavné odrody pre regionalizáciu v danej pôdnej a klimatickej zóne, čo umožňuje zakladať produktívne a ekonomicky efektívne plantáže (Trunov, 1981).

Počas reformných rokov (1992 - 1998) došlo v záhradníckom sektore k mnohým významným zmenám.

Dobre fungujúca a dobre fungujúca štruktúra predstavovaná Plodopromom RSFSR, ktorá zahŕňala 600 špecializovaných záhradníckych fariem a škôlok, bola úplne rozpustená. Výsledkom bolo, že farmy sa ocitli bez centralizovaného riadenia a štátnej finančnej podpory. Pokles v priemysle možno vysvetliť aj tým, že trh sa stále nezameriava na produkciu potrebného lacného ovocia a bobúľ, ale na uspokojenie potrieb tých, ktorí majú možnosť nakupovať drahé ovocie z dovozu. Ukazuje sa preto, že bohatá časť populácie (5,7%) konzumuje ovocie po celý rok (150 200 kg na osobu, čo sa rovná ukazovateľu vyspelých krajín), zatiaľ čo najchudobnejšia časť (60,70%) Ruska je takmer 70-krát menej (2,3 kg). V priemere klesla produkcia ovocia na obyvateľa v Rusku na 16 kg, čo je päťkrát menej ako fyziologicky nevyhnutná norma na ich konzumáciu (Kashin, Kosyakin, 1998).

Do roku 1990v Rusku sa správne domnievali, že základom komerčného záhradníctva je verejný sektor, zároveň však neodmietali služby obyvateľstva pri výrobe ovocia a bobúľ. V posledných rokoch získal rozvoj amatérskeho záhradníctva v Rusku bezprecedentný rozsah. V zložitých podmienkach moderného života sa stáva hlavným zdrojom vysoko vitamínových potravín pre mestské obyvateľstvo (Ilyin, 1995).

S prihliadnutím na nastupujúci trend neustále rastúceho prechodu záhradníctva, najmä severného, ​​na amatérske koľajnice, pri vykonávaní územného plánovania odrôd je dôležité brať do úvahy záujmy amatérskych záhradníkov a malých fariem, kde na rozdiel od veľkej komerčnej výroby , do popredia sa dostáva kvalita, chuť, načasovanie prijatia a estetika produktu ... Zároveň sú obzvlášť potrebné odrody a technológie bez pesticídov (Zhuchenko, 1996).

V tejto súvislosti bolo hlavnou úlohou tejto štúdie zhromaždiť a študovať odrody bobuľových plodín šľachtených v rôznych regiónoch Ruska a susedných krajín, aby sa vybrali tie najlepšie pre komerčné a amatérske záhradníctvo v regióne Kirov. V období rokov 1984 až 1999 bolo zozbieraných a študovaných 233 odrôd bobuľových plodín vyšľachtených v Rusku, Bielorusku, na Ukrajine, v Lotyšsku, Litve, západnej Európe a Amerike.

Hlavná pozornosť v tejto práci bola venovaná otázkam adaptability plodín a odrôd na špecifické pôdne a klimatické podmienky severovýchodu európskej časti Ruska. Z tohto hľadiska bol študovaný vplyv teplotného faktora na rastliny, fenologický rytmus odrôd bobuľových plodín, ako aj ich produktivita a kvalita ovocia.

Po prvýkrát pre severovýchodný región Ruska bola stanovená potreba 233 odrôd ríbezlí, egrešov, malín, jahôd, rakytníka pri akumulácii tepla počas vegetačného obdobia. Na základe dlhodobých pozorovaní pre všetky študované odrody boli vypočítané koeficienty adaptability a odolnosti voči plodu, ktoré umožňujú predpovedať distribúciu odrôd v regióne.

Podľa výsledkov výskumu sú zimovzdorné, dostatočne produktívne, adaptívne odrody čierneho ríbezle Seedling Golubki, Nestor Kozin, Plotnokistnaya, Grape, Heiress, Belorusskaya Sweet, Glebovskaya, Dubrovskaya, Dochka, Krasa Altai, Červené ríbezle odzhebin Prvorodené z bieleho ríbezle Yuterbog egreš Krasnoslaviansky, Kolobok, kmeň Hinnonmaki 14 malín Bryanskaya, Nagrada, Samara hustý rakytník Chuiskaya, zlatý Sibír, botanický, botanický amatér, Pepperov hybrid. Výrazne sa rozšíril sortiment sľubných odrôd bobuľových plodín pre amatérskych záhradníkov v regióne. osem

Na základe výsledkov tejto štúdie boli identifikované najnaliehavejšie úlohy šľachtenia bobuľových plodín na severovýchode ruskej zóny čiernej Zeme a bol identifikovaný nový zdrojový materiál pre ich úspešné riešenie.

Boli identifikované zdroje pre výber bobuľových plodín na severovýchode európskej časti Ruska pre také vlastnosti, ako je výnos a obsah vitamínov v dezerte z čierneho ríbezle z červeného ríbezle a malina, odolnosť voči múčnatke čierneho ríbezle a egreša ovocná a slabá guľatosť rakytníka výhonky zimná odolnosť, odolnosť proti chladu, odolnosť proti suchu a odolnosť proti šedej záhradnej jahodovej hnilobe.


Ako „odstrániť“ škvrny z listov

BIELE SPOTY LISTOV

Inak sa choroba nazýva septoria, ktorá ovplyvňuje ríbezle, egreše, maliny, jahody, zeleninu.

Príznaky ochorenia: na listoch sa objavujú malé hranaté alebo zaoblené škvrny s priemerom 2 - 3 mm. Najskôr sú škvrny hnedé, potom v strede zbelejú a hnedá zostane iba ich hranica. Na miestach zrejú spóry huby, s ktorými sa v lete šíri. V prípade vážneho poškodenia ríbezlí a egrešov septoriami môžu listy spadnúť. Červené ríbezle sú touto chorobou postihnuté menej ako čierne.

Kontrolné opatrenia. V záhradách silne infikovaných septoriami sú kríky a pôda hojne postriekané nitrafénom (200 g na 10 l) alebo síranom meďnatým (50 g na 5 l vody) alebo 3% kvapalinou Bordeaux (400 g vápna, 300 g vody). síran meďnatý - 10 litrov vody). Účinné a silné riešenie močoviny - 500 g na 10 litrov vody.

Postrek sa vykonáva skoro na jar, pred zlomením púčikov, pretože môžu "vyhorieť". Preto je možné takéto ošetrenie vykonať aj v zimných teplých „oknách“ pri teplote najmenej 5 ° C.

Ak ste premeškali okamih, potom sa v období pučania záhradné plodiny ošetria kvapalinou Bordeaux (100 g na 10 litrov vody). Môžete tiež použiť captan, chomycín, kuprozan, ftalan, koloidnú síru.

Je potrebné odstrániť všetky padlé listy pod kríčkami ríbezlí a egrešov (to je miesto, kde spóry huby zimujú) a vykopať pôdu v blízkokmennom kruhu (neskoro na jeseň alebo skoro na jar).

Septoria sa zvlášť silno šíri zahustenými výsadbami. Zabráňte rozšíreniu buriny na danom mieste.

Keď mladé výhonky dosiahnu 20 - 30 cm, rovnako ako pred kvitnutím a po zbere bobúľ sa znova ošetria 1% kvapalinou Bordeaux (100 g na 10 litrov). Môže byť ošetrený močovinou v koncentrácii 50 g na 10 litrov vody pred kvitnutím.

HNEDÉ HNEDÉ LISTY ALEBO CHURKOSPORÓZA

Uprostred leta sa na listoch ríbezlí vytvárajú hnedé škvrny nepravidelného tvaru s tmavosivým stredom a tenkým svetlejším okrajom. Škvrny sa zväčšujú, spájajú, na povrchu tkanív na oboch stranách sa objavuje jemný hnedastý výkvet letnej sporulácie. Ovplyvnené listy zasychajú a opadávajú.

Kontrolné opatrenia. To isté ako proti septoriám.

Prvé príznaky choroby sa objavujú na konci kvitnutia ríbezlí, vrchol padá v júli až auguste. Ovplyvnené sú listy, stopky, mladé výhonky a dokonca aj bobule. Spočiatku sa objavujú malé svetlé izolované škvrny s lesklými sporulačnými tuberkulózami. Potom sa škvrny spájajú a vytvárajú veľmi veľké plochy postihnutého tkaniva. Počas leta sa na listoch vyvíja niekoľko generácií húb s veľkým počtom spór. Na stopkách a mladých výhonkoch sa antraknóza objavuje vo forme malých sivohnedých vredov a na bobuliach sa môžu vytvárať malé sivé chrasty. Rast výhonkov postihnutých kríkov sa veľmi spomaľuje a zaznamenáva sa predčasný vrh listov. Huba zimuje na opadanom lístí.

Kontrolné opatrenia. To isté ako proti septoriám.

ALTERNARIÓZA ALEBO ČIERNA ČIARA LISTOV GOSEBERRY

Patogénna huba infikuje listy, výhonky, bobule. Na listoch sa objavujú veľké sivočierne škvrny, potom vyrastú a tiahnu sa pozdĺž okraja listovej čepele. Na jeseň sú postihnuté tkanivá pokryté bohatým zamatovo čierno-olivovým kvetom sporulácie húb. Listy vyschnú a predčasne spadnú. Na výhonkoch a bobuľovinách sa objavujú aj hnedé škvrny podlhovastého tvaru s bohatým olivovým kvetom.

Kontrolné opatrenia. Skorý jarný postrek kríkov síranom meďnatým (50 g na 5 l vody) alebo 1% zmesou Bordeaux pred kvitnutím, ihneď po odkvitnutí a po zbere.

Príčinná huba prezimuje na ostroch a na jar spóry infikujú bobuľové polia. Koncom mája - začiatkom júna sa na listoch a stopkách na hornej strane objavujú výrazné jasne žlté škvrny. Na nich sa na spodnej strane listovej čepele vytvárajú kalichovité útvary obsahujúce spóry (odtiaľ pochádza aj názov tejto choroby). Ovplyvnené listy a bobule opadávajú do polovice leta, takže príznaky choroby zmiznú. Choroba bobúľ s hrdzou je podporovaná ich umiestnením v nížinách, kde rastú ostrice.

Kontrolné opatrenia. Kosenie ostríc na jar a na jeseň. Kríky postriekajte 1% zmesou Bordeaux počas obdobia listovania, vo fáze oddeľovania púčikov a ihneď po odkvitnutí.

Huba-patogén prezimuje vo vetvách borovice Weymouth, sibírskeho cédra, a spôsobuje v postihnutých oblastiach podlhovasté nádory. Tvoria sa na nich spóry, ktoré na jar infikujú bobule. Uprostred leta sa na hornej strane listov objavia žltohnedé škvrny, na ktorých sa na spodnej strane vyvinú početné jasne oranžové sporulačné doštičky. Pri silnom poškodení listy zhnednú, vyschnú a predčasne spadnú.

Kontrolné opatrenia. Hlboké kopanie pôdy padlými listami. Postriekanie bobúľ 1% zmesou Bordeaux dvakrát počas sezóny: ihneď po odkvitnutí a po zbere.

BIELE, HNEDÉ A HNEDÉ KRAJINY JAHODY

Tieto hubové choroby pôsobia na jahody s vysokou pôdnou a vzdušnou vlhkosťou v lete a najmä na jeseň, keď sú položené ovocné puky budúcej úrody. Jahody postihujú najčastejšie biele a hnedé škvrny. Pri chorobe bielych škvŕn sa na listoch objavujú zaoblené škvrny, najskôr červenohnedej farby, neskôr belavej farby, s tmavočerveným okrajom. Starnúce listy s týmto miestom zvyčajne ochorejú.

Ak sú poškodené hnedou škvrnou, na listoch sa objavujú tmavo fialové splývajúce škvrny rôznych veľkostí. Na hornej strane škvŕn sa objavujú malé čierne vankúšiky so spórami húb. S rastom škvŕn začnú listy hnednúť a opadávať. Pri vážnom poškodení dochádza k masívnemu vysychaniu a odumieraniu listov, čo môže vážne ovplyvniť úrodu v budúcom roku.

Na postihnutých listoch prezimujú plesne chorôb. Na jar spóry húb infikujú nové, zdravé listy. Počas leta sa vyvíja niekoľko generácií húb, ktorých spóry infikujú novo vytvorené listy.

Kontrolné opatrenia. Zbierajte a ničte suché a vážne postihnuté zelené listy. Vyvarujte sa zahusteniu jahôd, včas odstráňte nepotrebné fúzy. Sledujte striedanie plodín a pestujte jahody na jednom mieste najviac 5 rokov. Okamžite po zbere pokoste a odstráňte jahodové listy z pozemku.

V prípade vážneho poškodenia týchto chorôb sa trikrát postriekajú 1% kvapalinou Bordeaux alebo oxychloridom meďnatým (30 - 40 g na 10 litrov vody): prvý - v okamihu odhalenia púčikov, druhý - 10 dní po prvom a treťom - ihneď po zbere.

V najťažších prípadoch sa odporúča rastliny po zbere bobúľ postriekať roztokom kyseliny sírovej. V tomto prípade všetky listy jahody odumierajú a korene zostávajú zachované. Na jeseň rastú úplne zdravé listy.

Pri prevencii a ošetrovaní rastlín nezabudnite, že počas kvitnutia nemôžete nastriekať ovocné stromy a bobuľovité kríky, pretože opeľujúci hmyz môže zomrieť, čo povedie k strate úrody.


1. AKTUÁLNY STAV OTÁZKY TÝKAJÚCI SA SPÔSOBOV REPRODUKCIE ČERVENÝCH RÍBEZPEČNÝCH A MOŽNÝCH RASTLÍN.

1.1 Šírenie lignifikovanými odrezkami.

1.2 Šírenie kombinovanými odrezkami.

1.3 Rozmnožovanie zelenými odrezkami.

2. POLOHA, PODMIENKY, METÓDY A PREDMETY VÝSKUMU.

2.1 Miesto výskumu.

2.2 Charakteristika meteorologických podmienok v rokoch výskumu.

3. BIOLOGICKÉ VLASTNOSTI ODRODY ČERVENÉHO RÍBEZLA V RASTLÍNACH.

3.1 Obnovovacie a strelecké schopnosti.

3.2 Produktivita materských kríkov.

3.3 Choroby a škodcovia červeného ríbezle.

4. REPRODUKCIA ČERVENÉHO RIEŠENIA.

4.1 Šírenie lignifikovanými odrezkami.

4.1.1 Rýchlosť zakorenenia drevených odrezkov a rast jednoročných rastlín rôznych odrôd červeného ríbezle.

4.1.2 Techniky prípravy odrezkov na výsadbu.

4.1.3 Vplyv dĺžky lignifikovaných odrezkov na rýchlosť zakorenenia a ukazovatele vývoja rastlín.

4.1.4 Vplyv mulčovania pôdy filmom na rýchlosť zakorenenia odrezkov a biometrické parametre sadeníc.

4.1.5 Zakorenenie drevených odrezkov vo filmovom skleníku a rast jednoročných rastlín.

4.1.6. Miera zakorenenia lignifikovaných odrezkov a sadeníc závisí od miesta pestovania.

4.2 Rozmnožovanie kombinovaných odrezkov červeného ríbezle.

4.3 Reprodukcia ríbezlí červeno zelenými odrezkami.

4.3.1 Zakorenenie zelených odrezkov rôznych odrôd červeného ríbezle.

4.3.2 Vplyv BCI na rýchlosť zakorenenia zelených odrezkov.

4.4 Porovnávacie charakteristiky účinnosti metód množenia červeného ríbezle.

5. EKONOMICKÁ ÚČINNOSŤ METÓD NA PESTOVANIE SADIVNÍKOV ČERVENÉHO RÍBEZLA.


Podobné dizertačné práce v špecializácii „Šľachtenie a produkcia osiva“, 06.01.05 kód VAK

Zlepšenie sortimentu bobuľových plodín na severovýchode európskej časti Ruska 2000, kandidát na poľnohospodárske vedy Kosolapova, Galina Nikolaevna

Šľachtenie ríbezlí a egrešov na odolnosť proti chorobám a škodcom na Sibíri 2003, doktor poľnohospodárskych vied Sorokopudov, Vladimir Nikolaevič

Výber jablka a červeného ríbezle na zlepšenie chemického zloženia ovocia 2009, doktorka poľnohospodárskych vied Makarkina, Margarita Alekseevna

Výber a hodnotenie východiskového materiálu pre výber čiernych ríbezlí na zlepšenie biochemického zloženia bobúľ 2013, kandidát poľnohospodárskych vied Yanchuk, Tatiana Vladimirovna

Vlastnosti biológie a šľachtiteľská hodnota genofondu čiernych ríbezlí na severozápade Ruska 2000, kandidátka poľnohospodárskych vied Tichonova, Olga Anatolyevna


Červené ríbezle

Táto kultúra obdarúva svojho majiteľa slušnou úrodou bez toho, aby si vyžadovala veľké ťažkosti pri pestovaní.


Červená ríbezľa je nenáročná na starostlivosť

Vlastnosti

Červené ríbezle poteší kolaudáciu na pokojnom a dobre osvetlenom mieste: v tieni klesá kvalita a veľkosť úrody. Neodpustí si výsadbu v nížinách, kde po topení snehu a zrážkach pôda dlho vysychá. K bohatej úrode pomôže dobre hnojená hlinitá alebo piesčitá hlinitá pôda s neutrálnou alebo mierne zásaditou reakciou.

Pristátie

Najlepší čas na výsadbu je začiatkom jesene. Sadenice vysaďte do oplodnenej pôdy rovno alebo šikmo, s prehlbovaním 5 - 7 cm Po výsadbe každý výhonok rozrežte na 3 - 4 púčiky.


Sadenice ríbezlí sa dajú ľahko získať lignifikovaným rezom

Starostlivosť a orezávanie

Počas obdobia aktívneho rastu a plodenia bobule pravidelne polievajte, pričom na každý štvorcový meter kmeňového kruhu utrácajte 2-3 vedrá vody. V suchej jeseni je potrebná zálievka.

Na jar ošetrte červené ríbezle roztokom mulleinu (1:10) alebo močoviny. Počas obdobia plnenia bobúľ naneste koreňový obväz roztokom nitrophoska - a listovým roztokom "Uniflor Micro". Na začiatku jesene používajte hnojivá na báze fosforu a draslíka, ako aj humusu.


Musia sa odstrániť neproduktívne výhonky

V kríkoch udržiavajte asi 15 - 20 konárov rôzneho veku, ročne nechajte 3 - 4 náhradné výhonky a vyrežte staré (7 - 8 ročné) konáre. Vrcholy výhonkov tejto kultúry nie sú odrezané: sú na nich vytvorené kvetné puky.

Zaujímavé odrody

Skúsení záhradníci chvália také odrody červených ríbezlí, ako napríklad „Jonkheer Van Tets“ („Jonker van Tets“), „Rondom“ („Rondom“), „Natalie“, „Veľkorysý“, „Hadovitý“, „Prvorodený“ a ďalšie.

Na našom trhu si môžete vybrať sadenice tejto kultúry, vrátane vyššie spomenutých odrôd. Výber stromčekov z červeného ríbezle.


Ak si spomenieme na udalosti z polovice minulého storočia, potom sa do našej krajiny dostali dve choroby nebezpečné pre čierne ríbezle: múčnatka a froté. Keby ste sa naučili, ako sa vyrovnať s múčnatkou.

2015-10-19 15:00:00 1756 pozretí

REPORTÉR ĽUDÍ

Nové od používateľov

Pridajme do nášho každodenného života romantiku: varíme kávu sv.

Kávové sviečky sú určené na vytvorenie romantickej a slávnostnej nálady. Majú charakteristickú ľahkosť.

Box s orechmi a sušeným ovocím do 8. marca

Stále si nie ste istí, čo dať na 8. marca? Dnes vám poviem, ako sa dá vyrobiť krabica s orechmi a sušeným ovocím.

Peračník lepenkovou technikou

O autorovi Nedávno som sa nechal uniesť kartónom. Navyše som nečakal, že kartónové diela môžu byť skutočné.

Populárne

Najobľúbenejšie na webe

Činčila je super ziskové zviera

Dnešné chov činčily sa môže pre víly stať výnosným podnikom.

Najväčšie odrody čerešní

Sweet cherry - obľúbené bobule dospelých i detí, teraz nedozrieva.

OBCHODNÝ PLÁN na chov činčíl z Pl.

V moderných podmienkach ekonomiky a trhu ako celku pre začatie podnikania.

Senzácia akcie 100 000 rubľov na podpis.

Výhercovia od 9. 11. 2020 po 500 rubľov dostanú po 2098 Khlyustov.

Prečo je dobré spať bez nohavičiek

Ak porovnáme ľudí, ktorí spia úplne nahí pod prikrývkou a tými.

Pozvánka na konferenciu: kde a ako c.

Ak si vyberiete, čo budete jesť, jablko alebo hrušku, väčšina si vyberie gr.

Čistá krv - čistá pečeň! Hlavný orgán ľudského orgánu.

Žijúc z ruky do úst sme si postavili dom

Dobré popoludnie, VLASTNÍCI! Dedko ti píše, Vyacheslav Chirkin. Život je taký tesný.

Potom som zalial postele proti chorobám

Každý sa pýta, ako poliať postele, aby zelenina v novom roku neochorela.

Biologické látky vo vinici

Neviem ako v iných krajinách, ale naši záhradníci sa strašne obávajú vzoriek.

Ako zabiť záhradného mravca

Mravce prichádzajú na miesto dlho. Zlikvidovať ich nie je až tak veľa.

„Silný“: makro efekt na imunitu.

Produktívna životnosť domácich miláčikov, ich vynikajúce zdravie a dobré zdravie.

Maliny sú dobré pre všetkých ... A chutné, voňavé a krásne. To je len.

Kalendár mesačného výsevu záhradníka-ogoro.

Kurčatá spájkujeme na vynikajúcu produkciu vajec.

Podelím sa s vami o tajomstvo toho, aký liek potrebujete na spájkovanie kurčiat.

Jahoda (jahoda) je prvé bobule na našich pozemkoch. Ale v poriadku.

Chytanie škodcov živou návnadou

Teraz je záhrada a zeleninová záhrada prázdne. Preto môžete začať chytať škodcov n.

Ako odstrániť hlien a hlien z hrdla: h.

Med a citrón. Táto výkonná kombinácia je veľmi efektívna pri problémoch s.


Pozri si video: Agrise verzi gigantice.


Komentáre:

 1. Craig

  Absolútne nesúhlasím s predchádzajúcim vyhlásením

 2. Siegfried

  Absolútne s tebou súhlasím. V tomto niečom sa mi tento nápad páči, úplne s tebou súhlasím.

 3. Mokora

  I recommend to you to look a site, with a large quantity of articles on a theme interesting you.

 4. Laidly

  Medzi nami som našiel odpoveď na vašu otázku na stránkach Google.com

 5. Hillocke

  Podľa môjho názoru sa mýlite. Som si istý. Navrhujem o tom diskutovať.

 6. Cus

  Blog je super, bolo by to viac podobné!

 7. Flainn

  Inteligentné veci, hovorí)

 8. Doumuro

  O! Interesting interesting.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Dizajn linkedin zjednotenej svetovej vysokej školy

Nasledujúci Článok

Ázijské ovocné stromy v južnej kalifornii