Informácie o Sea HollyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Domov ›Okrasné záhrady› Kvety ›Archív pre Sea Holly

Začať

Starostlivosť o rastliny Sea Holly: Ako pestovať rastlinu Sea Holly

Autor: Nikki Tilley, autor knihy The Bulb-o-licious Garden

Hľadáte fascinujúci doplnok do záhrady? Prečo potom neuvažovať o pestovaní kvetov morskej cesmíny. Morské cezmíny môžu poskytnúť jedinečný záujem. V tomto článku nájdete informácie o pestovaní rastlín Eryngium.

Opýtajte sa profesionála

Opýtať sa otázku

Najnovšie články

Tiež sa vám môže páčiť…

Na blogu


Morská cezmína

Spoločný názov: Morská cezmína
Rod: Eryngium
Druh: x oliverianum
Úroveň zručnosti: Začiatočník
Vystavenie: Plné slnko
Otužilosť: Hardy
Typ pôdy: Dobre vyčerpaný / ľahký, Clay / heavy, Suché, Vlhký, Piesočnatá
Výška: 90cm
Šírenie: 45cm
Čas delenia rastlín: Marec až máj
Doba kvitnutia: Júl až september

Morské cezmíny sú pozoruhodnými rastlinami pre letné hranice, ale darí sa im len tam, kde je obzvlášť dobrý odtok - neznesú mokrú zimu. E. x oliveranum je jedným z najužitočnejších, má veľké živé modré kvety s tmavozelenými, zreteľne žilnatými listami, ktoré tvoria na báze rastliny voľnú ružicu. Prežíva v širšom spektre pôdnych typov ako mnoho ťažších eryngií a dokáže si poradiť aj so zlou štrkovou pôdou a ťažšou pôdou, ak nikdy nie je podmáčaná. Kvety lákajú včely a iný hmyz a sú dobré na rezanie alebo sušenie. Kráľovská záhradnícka spoločnosť jej udelila Cenu záhradných zásluh (AGM).


Krásna modrá mora cezmína

Milujem modrú a tento zaujímavý člen rodiny petržlenov je jeden z najjednoduchších modrých kvetov, aké poznám. Sea Holly je odolná voči suchu a nenáročná na pôdne typy. Je to úžasný doplnok do každej viacročnej záhrady.

(Poznámka redakcie: Tento článok bol pôvodne publikovaný 18. februára 2010. Vaše komentáre sú vítané, ale uvedomte si, že autori článkov, ktoré už boli publikované, možno nebudú môcť odpovedať na vaše otázky.)

Trváca divoká kvetina pochádzajúca z Kaukazu a Iránu, Eryngium zahŕňa asi devätnásť známych druhov, ale najbežnejšie sú cezmína obyčajná (E. maritimum), Majster štrkáča (E. yuccifolium), Cezmína alpská (E. alpinum), Cesmína obrovská (E. gigantium), Cezmína stredomorská (E. bourgatii), Cezmína morská (E. planum) a Zabel eryngo (E x zabelii). Ametystová morská cesmína (Eryngium ametystinum), znázornený vpravo, bije do očí fialovo-modrými hlavami a stonkami.

Očarujúci príbeh rozpráva o významnej britskej záhradnej nadšenkyni Ellen Wilmottovej, ktorá je tak zamilovaná do Sea Holly, že si vždy nechávala nejaké semienka vo vrecku. Keby náhodou narazila na záhradu, ktorú považovala za „nudnú“, rozptýli by niekoľko semienok cezmíny morskej a išla ďalej. Keď semená vypučali na všetkých miestach, ktoré slečna Wilmott navštívila, stala sa táto rastlina láskavo známa ako „Duch slečny Wilmottovej“.

Každý druh má svoje vlastné odlišné listene a lístie, od nálepiek a listnatých listov až po listy v tvare srdca alebo cezmíny, ale všetky druhy majú krásne sivé alebo zelené alebo striebristé listy a stonky. Od výšky iba 12 palcov po 4 ', Eryngium sa zmestí do takmer každého záhradného priestoru. Krása tejto rastliny však nie je len v jej nápadnom kontraste s rastlinami okolo nej, ale aj v ľahkosti, s akou ju možno pestovať a udržiavať.

Stačí stačiť priemerne dobre priepustnú pôdu na plnom slnku a znesie dokonca aj piesok a štrk. Semená sa môžu vysievať vonku na jeseň alebo v zime v interiéri. Avšak zimné osiate semená budú musieť byť chladené 4 až 6 týždňov, aby sa semená mohli nechať vyklíčiť. Rastliny vychádzajúce zo semien navyše nemusia prvý rok kvitnúť. Rastliny sú často dostupné v katalógoch na objednávku a v niektorých záhradných centrách a Dave's Garden Plant Traders ich zvyčajne má na obchodovanie niekoľko. Literatúra varuje, že rastlina netransplantuje dobre, preto si pred zasiatím semena alebo nasadením rastlín overte dané miesto. Bloom začína v júli a pokračuje hojne do septembra alebo októbra, v závislosti od regiónu. Americkým kultivarom sa darí v zónach 5 až 9.

Zaujímavé fakty a ďalšie informácie o Sea Holly

  • V 17. a 18. storočí bylinkári kandizovali korene a hovorili o nich ako o afrodiziaku.
  • Rozsiahly koreňový systém cezmíny morskej je užitočný pri kontrole erózie.
  • Koreň sa používa ako diuretikum, expektorant, stimulant a tonikum v dnešnej rade prírodných liekov.
  • Kvety a lístie sú vynikajúce na sušenie a kvetinové aranžmány.
  • Listy a korene sú jedlé.
  • Jeleň nemá rád morské cezmíny.

Zdroje pre rastliny a / alebo osivo


Eryngium (cezmína morská)

Morská cezmína (Eryngium) je ostrá, tuho rozvetvená, architektonická rastlina, ktorá má pravdepodobne najlepší priestor na vlastné vyjadrenie, ideálne v štrková záhrada. Bude sa tiež integrovať do zmiešaných, slnečných okrajov, čo poskytne vynikajúci kontrast s mäkšími rastlinami. Ak pestujete rastlinu modrej morskej rastliny v nádobách, umiestnite ich spolu s inými rastlinami, ktoré znášajú suché podmienky. Niektoré z nich sú dvojročné. Táto nápadná rastlina má hlboko rezané, modrosivé listy, žilnaté biele a špicaté oceľovomodré šišky kvetov. Patria sem kultivary, ktoré sa líšia výškou a presným odtieňom modrej ‘Blue Glitter’, ‘Sapphire Blue’ a „Big Blue“.

Morský cezmín by sa mal pestovať na plnom slnku a na ľahkej, dobre priepustnej pôde. Morská cezmína nemá rada vyrušovanie, preto si vyberte miesto, kde nebude potrebné presádzanie.

Rastlina vytvára dlhý koreňový koreň, ktorý sťažuje presádzanie alebo delenie, ale slúži tiež na to, aby bol veľmi dobrý tolerantné voči suchu rastlina. Morské cezmíny majú vzrastový vzrast od dvoch do šiestich stôp, v závislosti od odrody, a kvitnú opakovane od leta do jesene.

Počas prvého roka potrebuje cesmína morská viac špecializovaná starostlivosť ako to bude v nasledujúcich vegetačných obdobiach. Keď sa pôda na jar zahreje, nasaďte ju priamo do svojej záhradnej postele alebo nádoby alebo použite mladé rastliny zo škôlky. Po výsadbe dobre zalejte a oblasť mulčujte, aby si udržala vlhkosť. V druhom a nasledujúcich rokoch nevyžaduje cezmína morská týždenné zalievanie. V skutočnosti buďte opatrní, aby ste rastliny nepolievali nadmerne vodou. Hneď ako je morská svätosť založená, je tolerantná aj k suchým pôdam.

Morský cezmín dobre zapadá do rastlín zo suchých oblastí, vďaka čomu je vhodný do púštnej, juhozápadnej alebo stredomorskej krajiny. Obklopte ju sukulentmi a inými druhmi, ktoré sú známe svojimi listami rovnako ako svojimi kvetmi.

Táto okrasná rastlina vyzerá nádherne v kvetinových aranžmánoch - čerstvých aj sušených. Na suché použitie odrežte stonky, pretože prvých pár kvetov v každom okolíku je takmer úplne otvorených: zaveste ich obrátene do tmavej, teplej miestnosti, aby uschli.


Kultivácia

Mnoho druhov a kultivarov cezmíny morskej spája všetky podobné rastové požiadavky. Majú rady plné slnko a dobre priepustnú pôdu. Darí sa im v chudobnej piesočnatej pôde a sú mimoriadne odolné voči suchu.

Patria medzi špeciálne rastliny, ktoré majú lepší výkon bez hnojenia, kompostu alebo zavlažovania. Transplantácie sú k dispozícii v mnohých škôlkach, ale ak ich nenájdete, vyskúšajte niektorú z nasledujúcich semenárskych spoločností, aby ste získali dobrý výber odrôd cezmíny morskej. Morský cesmína sa ľahko pestuje zo semien a mala by sa vysievať priamo na povrch, kde má rásť.

  • Swallowtail Garden Seeds predáva niekoľko odrôd s 15 až 40 semenami v balení za menej ako 5 dolárov za kus.
  • Amazon.com nesie semená morskej cezmíny Blue Star za približne 2 doláre za 25 semien.

Starostlivosť a údržba

Morskú cezmínu nedotkujú škodcovia ani choroby. Potrebuje trochu vody, aby sa usadil, je však potrebná malá nepretržitá starostlivosť. Vysušené stonky poskytujú v záhrade zimný záujem, ale mali by byť rozrezané na zem predtým, ako každú jar začne nový rast. V bohatých pôdach môžu rastliny prepadávať a vyžadovať ich prisatie.


Pozri si video: Eryngium Jade Frost Sea Holly. EXCEPTIONAL, Unusual, Perennial for Sunny Well-drained Spot


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu