Ako umiestniť prvosienky - snežienky do záhrady


Prvé jarné kvety ozdobia každú záhradu

Muscari

Muscari (viperový luk, myší hyacint). Kvitnú koncom apríla, posledné medzi skorou jarou, štafetu odovzdávajú hyacintom, narcisom, tulipánom.

V dekoratívnych výsadbách sa najčastejšie používajú tri druhy muscari:
- arménsky - so svetlo modrými kvetmi, ohraničený bielymi zubami a zhromaždený v oválnych kvetenstvách na stopke vysokej do 20 cm.
- Štetec - kompaktná rastlina vysoká až 20 cm s tmavomodrými kvetmi v tvare pohára, zhromaždená vo viackvetých kvetenstvách.
- Drážkované - vysoké 20 cm, úzke valcovité kvetenstvo s mnohými dymovo modrými kvetmi.


Všetky druhy muškátov sa množia pomerne rýchlo vegetatívne a semenami (s výnimkou arménskych a froté druhov). V skupinových výsadbách vyzerajú veľmi farebne. V tomto prípade sú žiarovky zasadené pevne, vo vzdialenosti 4-5 cm od seba.

Muscari sa hodia k narcisom a skoro žltým tulipánom. Nemali by sa vysádzať vedľa hyacintov, pretože majú podobnú výšku a celkový vzhľad. Medzi tmavomodrými muškátovými ostrovčekmi biele kvety vyzerajú nádherne.

Galantus

Najzdobnejšia je vďaka veľkým dvojitým klasom a dlhému kvitnutiu odroda Blue Spike. Odrody, ktoré sa líšia svojim neobvyklým odtieňom, sa stali všeobecne známymi: Dark Ice (tmavé oči), Sky Blue (Azure), White Beauty (White beauty). Poslovia prichádzajúcej jari sú teda zvyčajne malí a skromní. Bohužiaľ kvitnú pomerne krátko, ale prekvapivo dojímavo. V zásade patria k skorým jarným drobným cibuľovitým rastlinám.

Kultúra skorých kvitnúcich malo cibuľovitých rastlín má veľa spoločného. Všetci uprednostňujú nekyslý vzduch a priepustné pôdy bohaté na humus. Pozitívne reagujú na jarné kŕmenie, zavedenie významných dávok listového humusu, trávneho kompostu a popola. Rovnako ako u iných cibuľovitých rastlín je pre nich čerstvý hnoj neprijateľný. Sú nenáročné. Rozvod je celkom jednoduchý - tvoria dieťa. Scylla, Puškinia a lieska sa hojne samonasievajú, vďaka čomu sa časom tvoria celé záclony.

Výsev semien je najrýchlejší spôsob množenia týchto rastlín. Sadenice kvitnú zvyčajne v treťom roku. Zhromažďovanie toboliek by sa malo začať, keď sa zosvetlia, inak by sa semená mohli stratiť.

Fritilaria

Mali by byť zasiate ihneď po zbere alebo na jeseň toho istého roku: budúci rok klíčenie prudko poklesne. Tieto rastliny vďačne reagujú na napájanie a kŕmenie. Optimálne dávky organického hnojiva aplikované pred výsadbou a každoročné úplné minerálne hnojenie na jar v snehu zaručuje dobrý vývoj rastlín a ich množenie.

Majú spoločnú poľnohospodársku technológiu. Hĺbka výsadby a vzdialenosť medzi žiarovkami sa líšia v malých medziach v závislosti od veľkosti rastlín. Miniatúrna dvojlistá a chionodoxná Lucillia, snehovo biela snežienka, má hĺbku asi 6 cm a vzdialenosť 4 - 5 cm, väčšie sú biele kvety - 7 - 10 cm.

Načasovanie kvitnutia závisí od klimatických podmienok, načasovania začiatku jari. Všetky tieto rastliny sa asi 5 rokov nezaoberajú presádzaním a delením. Ak je to potrebné na urýchlenie vegetatívneho rozmnožovania, po dvoch alebo troch rokoch je hniezdo zasadené, opatrne konzervované korene, najlepšie s hrudkou zeme, a keď listy žltnú. V hustých závesoch sú ozdobnejšie. Vykopané malé žiarovky snežienok, chionodontov, bilifolií a iných druhov sú uložené v piesku, aby nedošlo k ich vysušeniu.

Zakoreňujú sa od dvoch (krokusov) do troch mesiacov (snežienky, biele kvety) a len v teplej pôde. Preto je nemožné s transplantáciou oddialiť. Pri transplantáciách je nevyhnutné upchatie bývalej oblasti malými žiarovkami. Preto by sa na miestach, kde rástli malé cibuľovité rastliny, takéto rastliny nemali vysádzať, aby nevytvárali zmiešané výsadby.


Tetrov

Všetky vyššie uvedené rastliny sú efemeroidy. Do polovice leta nadzemná časť úplne odumrie a podzemná časť sa uvedie do pokojného stavu. Kvetinové záhrady, kde sú vysadené drobnolisté snežienky Galanthus, Chionodox, Scylla, Muscari, sú dekoratívne iba vtedy, keď sú rastliny husto zabalené a je ich veľa. V takom prípade vytvárajú svetlé miesto.

Po ich odkvitnutí je však takmer nemožné, bez poškodenia žiaroviek, zasadiť na ich miesto kvety, napríklad letniki. V lete sa miesto malých cibuľovín stáva neatraktívnym. Ako sa dostať zo situácie? Vysaďte ich medzi neskoro kvitnúce rastliny s vysokými stonkami a veľkými listami, ktoré sa rozširujúco zakryjú prázdne miesta po odkvitnutí malokuľatých.

K tomu môžete použiť rozširujúce sa letničky - petúnie, alissum, verbena, nasturtium. Vhodné sú malé cibuľoviny pod korunou akýchkoľvek kríkov a stromov. V takom prípade by mali byť kmene zalievané výdatnejšie, pretože tieto rastliny nemôžu tolerovať suchú pôdu.

Krokusy

Snežienky sú v skalkách vždy vhodné. Malé cibuľovité s konvalinkami sú úspešne kombinované. Ich veľké listy pokrývajú zem až do jesene. Pre nepravidelné výsadby voľných obrysov sú najvhodnejšie odrody s jasnými kvetmi. V malých záhradách sú nevhodné veľké skupiny. Ale úzke lôžko cesta bude zdobiť záhradu.

Malé cibuľoviny nie sú vhodné na slávnostné kvetinové záhony. Jednotlivé záclony v rôznych častiach záhrady sú rozkošné. Mali by byť viditeľné pri prvom pohľade na jar. Malo by sa zabrániť ich výsadbe pod vždy zelené rastliny, ktoré vytvárajú hustý tieň.

Aj keď väčšina malých cibuľovín odoláva odtieňom, uprednostňujú polotieň alebo blúdivý tieň. Zasadené pod korunou stromov sa im darí a kvitnú, až kým sa na strome neobjaví lístie. A keď budú stromy pokryté lístím a budú vytvárať tieň, tie cibuľovité do tejto doby bezpečne dokončia svoje krátke vegetačné obdobie.

T. Barkhatová, kvetinárka


Snežienky-prvosienky (Galanthus)

Ako prvé kvitnú snežienky, ktoré sa dožívajú svojho mena. Biológovia ich nazývajú Galantus.

Snežienka Flore Pleno - froté Galanthus

Galantus nebojí sa slabých jarných mrazov. Prvé jarné dni vyrastajú priamo zo snehu púčiky a podlhovasté listy s voskovým kvetom. Francúzi nazývajú tento jemný kvet snehovým zvonom a Briti snehovou kvapkou. V prírode je snežienka vždy biela a na záhrade môžete pestovať froté odrody rôznych farieb. Medzi froté snežienkami najlepšie stupeň - „Flore Pleno“.

Milé krokusy

Krokusy tiež patria do skupiny prvosienok. Tieto jemné jarné kvety sa neboja nepriaznivých podmienok. Crocus "Tommasini" kvitne skôr ako iné odrody. Krokusy môžu byť zasadené raz, a budú sa predierať snehom po mnoho rokov a potešia sa kvitnutiu. Cibuľoviny krokusu je možné zasadiť do nádob. To vám umožní v prípade potreby ich presunúť na nové miesta.

Ďatle a hyacinty

Krásu jarnej záhrady doplní drh Ovisnuté modrasté kvety škrekotu vyzerajú ako obláčik. Kvety rastú dostatočne rýchlo a po niekoľkých rokoch zaberajú slušné územie. Hyacinty koexistujú vedľa Proleskej.

Hyacint Je všestranná rastlina, ktorú je možné pestovať v záhrade. Kvitne skoro na jar jasnými a veľmi voňavými kvetmi. Hyacinty prekvapia bohatými farbami. Môžu byť biele, všetky odtiene žltej alebo ružovej. Existujú odrody s kvetmi, ktoré majú fialové a čierne okvetné lístky.

Chistyak

V záhrade stojí za to vysadiť čistiaci prostriedok. Rastlina je nenáročná. Rýchlo sa množí. Krásne kvitne. Veľké, jasne žlté kvety sú umiestnené na vysokých stopkách. Chistyak má jednu zvláštnosť: otvára kvety, keď svieti slnko. Za oblačného počasia sa okvetné lístky zatvárajú.

Tulipány a narcisy

Vysádzajte narcisy a tulipány. Kvitnú koncom apríla alebo v máji. V kompozíciách sa hodia k iným prvosienkam. Narcisy a botanické tulipány nie je potrebné kopať niekoľko rokov. Medzi prvosienky patria čemeřice, pľúcnik, nechtík. Tieto rastliny nerobia v záhrade veľa problémov a na jar ju zdobia.

Kanadský sanguinaria

Ďalšia krásna jarná prvosienka. Môže byť úspešne použitý na zdôraznenie najoriginálnejších kompozícií, je veľmi dobré to urobiť v predzáhradke. Môže sa tiež použiť na zvýraznenie dekoratívnych drevitých kríkov.
Keďže sanguinaria dobre rastie v tieni, dá sa pomocou nej vytvárať žiarivé škvrny v tienistých kútoch záhrady. Jarné akcenty vytvorené s jeho pomocou budú originálne. Zároveň je lepšie ho použiť s tými rastlinami, ktoré môžu skryť listy, ktoré v lete vädnú, a výsledné rozmrazené škvrny.

Alpské šmykľavky

V moderných záhradách sú ozdobou aj rôzne alpské šmýkačky. Na začiatku jari na nich vyzerá dobre mriežkovaná dúhovka. Kvitne v marci, apríli a niekedy aj v máji, ak je chladné a oblačné počasie. Iris sieťovaná - zakrpatená, miniatúrna, cibuľovitá rastlina. Kvety majú žlté alebo jasne oranžové okvetné lístky. A aróma! Svieža, jarná, mierne ovocná alebo sladko-sladká.
Stále zelené ihličnany dodajú záhrade originalitu, zvláštnu atraktivitu, klasickú úplnosť. Patria sem tuje, modré smreky, borievky, trpasličí alebo horské borovice.


Prečo sú snežienky uvedené v červenej knihe

Nádherné kvety snežienok sa zbierajú na jar pre kytice. Cibule sú vykopané alebo pošliapané, a preto platí zákaz predaja snežienok zbieraných z prírody.

Tí, ktorí predávajú tieto kvety na trhu, musia mať dokumenty potvrdzujúce, že rastliny boli pestované v skleníku.

Ohrozené sú všetky druhy. Ochrancovia životného prostredia vyzývajú, aby na sviatky nekupovali kvety od pytliakov, aby tak zabránili ich ničeniu.


Prvosienky uvedené v červenej knihe

V XX storočí si ľudia začali čoraz viac uvedomovať, že je potrebné prijať rozhodné opatrenia na ochranu prírody. V prvom rade treba urobiť všetko pre to, aby sa zachovali vzácne a ohrozené rastliny. Za týmto účelom začala v roku 1966 Medzinárodná únia pre ochranu prírody špeciálnu Červenú knihu, do ktorej sa vstupujú ohrozené druhy rastlín, v Sovietskom zväze sa takáto kniha objavila v roku 1974.

Veľa druhov prvosienok je zahrnutých v tejto knihe a sú pod ochranou štátu.


Jarné bylinné trvalky: foto

Nie toľko bylinných trvaliek kvitne skoro na jar. Ale každý z nich je svojim spôsobom krásny a efektívny.

Táto jedna z najslávnejších kvetín patrí do rodiny ľalií... Aby konvalinky kvitli čo najskôr, mali by sa vysádzať od septembra do novembra. V tomto prípade je potrebné zabezpečiť, aby všetky výhonky boli pokryté zemou a koreň sa neohýbal.

Konvalinky milujú vlhkú, oplodnenú pôdu. Ich koreňový systém je vysoko vyvinutý, preto sa neodporúča vysádzať ich vedľa iných kvetov. Najlepšou možnosťou je vysadiť konvalinky pod stromy a kríky.

Jarné kvety kvitnú medzi prvými vytrvalé sedmokrásky... Začínajú kvitnúť začiatkom mája a púčiky zostávajú celú zimu.

Tieto krátke rastliny s veľkými kvetmi budú vyzerať nádherne v podobe hraníc a pozdĺž cestičiek. Vloženie sedmokrásky na váš trávnik mu dá hviezdny vzhľad.

Semená sedmokrásky by sa mali v júli vysievať na dočasné lôžka. Kvety sa sadia na trvalé miesto začiatkom jesene alebo skoro na jar. Ďalej sa rastliny samy rozchádzajú a kvitnú každý rok.

Najčastejšie kvitne táto jarná rastlina na veľkonočné sviatky, preto sa v Európe nazýva „Kristova ruža“. V prírode rastie viac ako dvadsať druhov čemeríc. Na záhradných pozemkoch sa najčastejšie pestujú záhradné hybridy, ktoré začnú kvitnúť začiatkom apríla.

Kvety hybridných rastlín môžu byť žlté, ružové, biele alebo červené. Najobľúbenejšie sú jasne fialové kvety so zelenkastým odtieňom.

Čemeřice sa odporúča pestovať v polotieni, na mierne vlhkých pôdach. Rastlina sa množí semenami alebo delením a je mrazuvzdorná.

Aj pod snehom si vždyzelená rastlina periwinkle zachová svoje zelené lístie. V apríli je pokrytá početnými bledomodrými kvetmi. Odrodové rastliny môžu mať jednoduché alebo dvojité kvety lila, biela alebo červená.

Brčál sa môže množiť odrezkami v júli až auguste. Vysádzať by sa malo na dobre priepustných, neutrálnych pôdach bez stojatej vody. Rastlina miluje tienisté a polotienisté oblasti a rýchlo rastie.

V máji prvosienka kvitne rôznymi farbami. Rastlina bohato kvitne štyri týždne. Niektoré druhy môžu koncom leta opäť kvitnúť.

Prvosienka existuje viac ako 550 druhov... Najbežnejšie sú:

 • vysoká
 • zubatý
 • auricula.

Rastliny nemajú radi priame slnečné svetlo a rastú dobre v polotieni vedľa stromov a kríkov. Môžete pestovať prvosienky nielen v záhrade, ale aj v nádobáchnachádza sa na terasách, lodžiách a balkónoch.

Tento zoznam mien a popisov prvosienok samozrejme nie je vyčerpávajúci. Môže byť doplnený o tulipány, hyacinty, sasanky, chionodoxes, biele kvety a veľa ďalších jarných kvetov. Snažili sme sa však popísať a ukázať fotografie najobľúbenejších a nenáročných kvetov, ktoré nás ako prvé potešia svojím kvitnutím po dlhej chladnej zime.


Snežienky v záhrade a starostlivosť o ne

Môžu byť vysadené na miestach, ktoré sú v lete dosť priechodné a ktoré sú na jar kvôli kaši nepriechodné alebo sa s nimi jednoducho nepochodí. Do polovice júna v tráve nenájdete ani stopy po listoch a kvetoch.

Všeobecne snežienky milujú polotieň a sú nenáročné na pôdu, zimovzdorné. Pre ich úspešné kvitnutie potrebujete dostatok vlahy a na jar aspoň niekoľko hodín svetla. V zime, s malými zrážkami, by mali byť počas obdobia pučania a kvitnutia polievané. Čím je zima chladnejšia, tým dlhšie kvitnutie trvá. Po odkvitnutí je potrebné nechať listy prirodzene odumrieť.

Môžu rásť na jednom mieste roky, nemajú radi transplantácie, ale ak je to potrebné, malo by sa to robiť s hrudou zeme a iba „zelenou“ (na rozdiel od iných cibuľovitých) - ihneď po skončení kvitnutia, zatiaľ čo listy sú ešte čerstvé. Snežienky transplantované na jar počas kvitnutia takmer vždy hynú. Cibuľoviny by mali byť zasadené do zeme ihneď po vykopaní, do hĺbky asi 5 cm.Rozmnožovanie semenami je možné, ale sadenice kvitnú až po 4 - 5 rokoch.

Má zmysel sadiť snežienky pod listnaté kríky alebo stromy, ako aj vedľa trvaliek. V zimnom jarnom období teda prvosienky dostanú dostatok slnečného žiarenia pre úspešné kvitnutie a v období vegetačného pokoja cibuľovín zarastená zeleň skryje škaredé plešiny. Snežienky možno vysadiť aj vedľa letne kvitnúcich cibuľovín: za ich čerstvými listami neuvidíte žltnúce a odumierajúce listy snežienok prvosienok.

Kvetiny stačí vložiť do malej vázy a miestnosť nadobudne jarný vzhľad. Aby ste im vydržali dlhšie, nevystavujte ich priamemu slnečnému žiareniu a pravidelne do vody pridávajte ľad.


Anemone (Anemone)

Sasanka korunovaná jasnými veľkými kvetmi

Sasanka alebo sasanka, ktorý je pomenovaný pre svoj citlivý prístup k najmenšiemu závanu vetra, je jedným z prvých, ktoré kvitnú.Olistenie na záhradných stromoch a kríkoch ešte nekvitlo a kvety sasanky sa už kývajú na vysokých stonkách.

Skoré kvitnutie vám umožňuje pestovať sasanky pod stromami, v blízkosti kríkov, v blízkosti stien budov, čo ochráni rastlinu pred vetrom.

Masliak a dubová sasanka, najbežnejšie druhy rastlín, ktoré sa pestujú v letných chatkách ako prvosienky. Sasanka kvitne koncom apríla, ich kvitnutie trvá dva, tri týždne. Farba kvetov dubovej sasanky je biela a sasanka poľná poteší žltými kvetmi.

Podobne ako vyššie uvedená rastlina a ponuka sasaniek s modrými kvetmi... Najmenšia sasanka (asi 10 cm) je medzi záhradkármi veľmi obľúbená.

Korunná sasanka, zástupca teplých oblastí, preto vyžaduje vytvorenie pohodlných podmienok na zimovanie. Potrebuje prístrešie s listami listnatých stromov (javor, dub). Kvety tejto rastliny sú väčšie, červené a biele, fialové a ružové.

Nadzemná časť všetkých druhov sasaniek odumiera po odkvitnutí o mesiac neskôr. Preto bude správne umiestniť vedľa nich kvety s neskorším obdobím kvitnutia. So zarastenými listami zakryjú nevzhľadnosť uschnutých sasaniek.

Najlacnejším a najjednoduchším spôsobom rozmnožovania kvetu je rozdelenie kríka na niekoľko častí. Bez toho, aby ste vykopali celú rastlinu, oddeľte kúsok trávnika a zasaďte na správne miesto. Oddelené kry sasanky majú dobrú mieru prežitia.

Rozmnožovanie semien znamená jesenný výsev do pôdy alebo sa vykonáva doma s predbežným rozvrstvením sadivového materiálu. V prvom prípade dôjde k kvitnutiu na jar budúceho roka.

Snežienky

Kvitnúce snežienky

Rastlina je uvedená v Červenej knihe, pretože kvôli veľkej láske človeka k svojej osobe je prakticky vykorenená zo svojho biotopu.

Ale záhradník má možnosť ho pestovať na svojom osobnom pozemku a obdivovať jeho skoré kvitnutie.

Táto nenáročná rastlina možno nebude potrebovať transplantáciu mnoho rokov, pretože má minimálne požiadavky na pôdu a podmienky pestovania. Okrem toho tieto rastliny neradi vyrušujú svoje korene, ale ak vznikne takáto potreba, malo by sa to urobiť spolu s kúskom trávnika. Nie je potrebné uvoľňovať koreňový systém zo starej pôdy.

Galanthus, iný názov pre snežienku, rastie dobre na tienistých miestach. Niekoľko hodín slnečného žiarenia a vlhkej pôdy je minimum, ktoré rastlina potrebuje na to, aby začala kvitnúť. A čím je jarnejšie počasie chladnejšie, tým výdatnejšie a dlhšie kvitne snežienka.

Po odkvitnutí musia byť listy ponechané samy zvädnúť, počas tohto obdobia sa cibuľa zásobí živinami na úplné kvitnutie na budúcu jar.
Metóda reprodukcie rozdelením kríkov bola spomenutá vyššie a reprodukcia semenami poskytne výsledok najskôr o štyri roky neskôr.

V záhradách sa pestujú častejšie tieto druhy:

 1. snežienka obyčajná, nízka rastlina s voňavými kvetmi
 2. Elvisova snežienka sa líši výškou (až 50 cm).
 3. Snežienka volkovská, pôvodom z Ruska. Tento druh má schopnosť rásť veľmi rýchlo, preto vyžaduje každé tri roky rozdelenie kríkov.

Kvety všetkých druhov sú ovisnuté, zvonovité a biele.

Proleska

Proleska je cibuľovitá trvalka, ktorá pokrýva pôdu nízkymi rastlinami s modrými kvetinovými hviezdami. Je to hustota výsadby, ktorá umožňuje dosiahnuť efekt modrého koberca, ktorý na pozadí šedej nepohodlnej záhrady vyzerá jednoducho nádherne.

Sibírska Proleska najčastejšie medzi záhradníkmi, ako prvosienka používaná na skorú záhradnú výzdobu. Vďaka tomu, že je rastlina odolná a nevyžaduje si zvláštnu starostlivosť, môže v záhrade, ktorá jej je pridelená, rásť až 5 rokov. Aby sa však neoslabili jeho dekoratívne vlastnosti, mali by sa ešte zaviesť minimálne rýchlosti kŕmenia. Mali by pozostávať z komplexu obsahujúceho fosfor, draslík a dusík.

Nárast oblastí obsadených Proleskou nevyžaduje veľa času a nákladov. Stačí oddeliť časť kvetu spolu s pôdou bez toho, aby ste sa uchýlili k úplnej extrakcii rastliny, a presadiť ju na nové miesto.

Rastliny sú dobre prispôsobené, s príchodom budúcej jari bude na mieste nový ostrov odrážajúci nebesky modrú farbu.
Vypestujú si tiež ražeň z cibúľ detí, ktoré rýchlo dozrievajú a sú vhodné na vytvorenie plnohodnotnej rastliny už v troch rokoch.

K reprodukcii často dochádza samovýsevom, takže z jednotlivých výsadieb smreka sa môžu stať husté húštiny.

Tulipány

Tulipány záhradníci vo veľkej miere používajú na vytváranie záhonov, kvetinových záhonov a pestujú sa špeciálne na rezanie. A prvosienky zahŕňajú jednoduché skoré tulipány, rovnako ako dvojité skoré tulipány.

Táto skupina rastlín sa vyznačuje malou výškou 25 - 40 cm, ale pre ich skoré kvitnutie ich často nájdeme začiatkom mája na svojej letnej chate. A boli vysadené s jedným účelom: dať záhrade šarm, svetlé farby. Obzvlášť, keď väčšina stránok ešte nie je pokrytá bujnou jarnou zeleňou.

Tulipán patrí k vlhkomilným rastlinám, takže v suchej jari potrebujú zálievku. Môžu sa kombinovať s vrchným obväzom, skoro na jar sa pridávajú dusíkaté hnojivá a počas obdobia pučania a po odkvitnutí sa používajú doplnky fosforu a draslíka.

Po zvädnutí tulipánového kvetu by mal byť jeho pohár odrezaný, opustí stopku a spolu so zvyšnými listami pomôže žiarovke zásobiť sa potrebnými živinami pre bezpečné prezimovanie a skoré kvitnutie na jar budúceho roka.

Kvety, ktoré sa používajú na zdobenie záhrady, a patrí k nim skoré kvitnutie, je možné nechať v zemi niekoľko rokov. V tomto prípade by sa jesenná výsadba kvetov mala uskutočňovať v hĺbke 25 cm a hustejšie a pôda okolo by mala byť zdobená vždyzelenými trvalkami. Vznikne tak malebnejšia jarná kvetinová záhrada.

Hyacint

Ďalšia krásna trvalka, z cibuľovitej rodiny, ktorá patrí k prvosienkam. Kvitnúce koncom apríla vyzerá skvelo v malej kvetinovej záhrade, ktorú tvoria skoro kvitnúce trvalky.

Časy kvitnutia hyacintu sú rozdelené do troch kategórií:

 • skoro kvitnúce,
 • stredne kvitnúce,
 • neskoro kvitnúce.

Aj keď je potrebné poznamenať, že rozdiel medzi začiatkom kvitnutia prvej kategórie a posledným nepresahuje 10 dní.

Kvetenstvo skorých hyacintov má zvyčajne modrú farbu. Ďalej sú na rade ružové, biele, červené kvety. Prehliadku farieb doplnia rastliny so žltými a oranžovými úbormi kvetenstva.

Čím je jarnejšie počasie chladnejšie, tým dlhšie kvitne hyacint. Ak pri t + 10 ° C to môžu byť tri týždne, potom sa s jeho nárastom doba kvitnutia zníži o týždeň.

Kvet má tiež požiadavky na zloženie pôdy. Pôda musí byť úrodná, neutrálna, s dobrou textúrou a drenážnymi vlastnosťami. Aj mierna stagnácia vody v oblasti, kde sa nachádzajú žiarovky, môže viesť k ich smrti.

Pôda na jesennú výsadbu hyacintov sa začína obrábať vopred, a to organickými a minerálnymi hnojivami. Pridanie humusu, hotového kompostu, piesku a popola z dreva pomôže zlepšiť štruktúru pôdy.

S výsadbou žiaroviek hyacintu sa začína koncom septembra. Veľké vzorky sú prehĺbené o 15-20 cm a pre malé bude stačiť 8-12 cm. Medzi samotnými žiarovkami by vzdialenosť mala byť 10-15 cm, respektíve 5-8 cm.

Precvičuje sa aj spôsob vysádzania cibuľovín do piesku. Piesok sa naleje do drážky. Vrstva 2 - 3 cm vám umožní zafixovať v nej žiarovky, na vrch nasypať viac piesku a zvyšnú výšku drážky vyplniť zemou. Táto metóda zabráni hnilobe žiaroviek, ochráni ich pred infekciami prítomnými v zemi a zvýši drenážnu kapacitu pôdy.

S nástupom chladného počasia by sa výsadba mala mulčovať.

Práce na jarnej údržbe začínajú odstránením vrstvy mulča a následným jemným uvoľnením výslednej kôry na povrchu a aplikáciou hnojiva.

 1. Po objavení sa klíčkov nasleduje hnojenie dusíkatým hnojivom.
 2. Počas obdobia pučania pomôže komplex minerálnych hnojív rastline vytvoriť silný a jasný kvet.
 3. Tretie, minerálne kŕmenie, umožní žiarovke dodať potrebné prvky a bezpečne vydržať zimný chlad.

Narcis

Narcis je cibuľovitá, trváca, skoro kvitnúca rastlina.

Výška stonky rastliny je od 5 cm (trpasličí druh) do 50 cm, ktorá končí bielym alebo žltým kvetom.

Vyznačuje sa nenáročnou dispozíciou, a to tak vo vzťahu k pôde, na ktorej rastie, ako aj k osvetleniu. Môže dobre rásť a rozvíjať sa na piesočnatej pôde. Hliny sú vhodné aj na pestovanie narcisov. Pred výsadbou rastlín sa musí na pôdu aplikovať minimálne množstvo komplexu hnojív.

Vybrať miesto na výsadbu kvetu nie je ťažké: slnečné alebo v tieni... Mali by ste vedieť, že pri výbere druhej možnosti bude kvitnutie dlhšie.

Výsadba žiaroviek na otvorenom teréne sa uskutočňuje v septembri, berúc do úvahy, že rastliny potrebujú na vytvorenie koreňového systému asi tri týždne. V opačnom prípade budú žiarovky vytlačené z hĺbky na povrch zeme, čo povedie k ich zamrznutiu.

Rozdelenie kríka, ktoré je už v letnej chate, je možné vykonať v čase, keď listy narcisu začnú vädnúť.

 1. Po vykopaní kríka je potrebné vybrať žiarovky dieťaťa, vyhodiť chorých a poškodených.
 2. Presaďte kríky, ktoré sa vám páčia, na nové miesto a odrežte tak nadzemnú časť.
 3. Je lepšie nechať malý peň, aby ste nestratili pristátie.

Prvosienka

Nenáročná bylinná trvalka, ktorá svojimi jasnými pestrými farbami oživí každý kútik letnej chaty.

Prvosienka obľubuje tienisté miesta a darí sa jej a kvitne pod korunami záhradných stromov a v blízkosti okrasných kríkov.

Začiatok vzhľadu kvetov padá na prvé májové dni a rastlina dostane dostatočné množstvo tepla a svetla, pretože listy na stromoch ešte nekvitli v plnej sile. A v horúcich dňoch bude lístie chrániť kvetinu pred horiacimi lúčmi.

Pôda na výsadbu kvetov by mala byť voľná, hnojená, bez stojatej vody. Pestovateľ tak ušetrí každoročné hnojenie.

Po 3-4 rokoch je vhodné transplantovať krík prvosienky... Záhradník bude mať možnosť zvýšiť výsadbu a samotnej rastline bude opäť poskytovaný prísun výživných látok na niekoľko ďalších rokov.

Čas presádzania nie je rozhodujúci, ale je lepšie to urobiť, keď rastlina odkvitla.

 • Kvet je vykopaný, korene sú umyté, aby sa určilo, ako najlepšie vykonať rozdelenie.
 • Každý oddelený krík by mal mať svoje vlastné rastové miesto s dvoma až tromi listami a dobrým trsom koreňov.
 • Po presadení by mala byť rastlina niekoľko dní napojená a zatienená.

Krokusy

Prvosienky, ktoré vydržia akékoľvek zmeny v jarných poveternostných podmienkach.

Krokusy potrebujú dobré osvetlenie pre bohaté a svieže kvitnutie. A keďže sa objavujú, prakticky spod snehu, je možné ich pestovať v blízkosti ovocných stromov a okrasných kríkov. Na stromoch zatiaľ nie sú žiadne lístie a kvet bude plne vybavený slnečným žiarením.

Krokusy nie sú náročné na pôdy, ale pred výsadbou by sa do pôdy mal zaviesť malý komplex dusíka a minerálnych hnojív.

Ešte dôležitejším opatrením je zlepšenie štruktúry pôdy. Musí byť priepustná pre vlhkosť. Dobrý odtok zbaví stojatú vodu, inak žiarovka zhnije a zomrie.

Krokusy množia cibuľoviny deti, ktoré sa tvoria vedľa maternicových kŕčov. Zarastené výsadby kvetov sa vykopávajú každé 3-4 roky, žiarovky sa triedia podľa veľkosti, sušia sa na vzduchu, ale pod baldachýnom. S príchodom jesene sa vysádzajú do novo pripravenej pôdy. Načasovanie tejto práce zvyčajne spadá do tretej dekády septembra.

Muscari

Muscari, nízko okrasná rastlina s modrým kvetenstvom podobným strapcu hrozna. Cibuľovitá trvalka, do ktorej čeľade patrí muškátový oriešok, sa dá pestovať v ktoromkoľvek kúte predmestskej oblasti.

Kvet je fotofilný, ale dá sa pestovať v takmer stonkových kruhoch ovocných stromov, pretože kvitnutie sa skončí skôr, ako na ňom lístie vytvorí tieň.

Kvet môže na jednom mieste rásť mnoho rokov.... To predpokladá vysoko kvalitné obrábanie pôdy pred výsadbou:

 • aplikácia minerálnych a organických hnojív,
 • zlepšenie štruktúry pôdy.

To umožní rastline rásť bez nedostatku výživných látok. Zabezpečenie dobrej priepustnosti vody pre pôdu ochráni žiarovku pred rozpadom.

Rovnaký výsledok možno dosiahnuť nalievaním hrubého piesku do otvorov na výsadbu kvetov. Absencia kontaktu s pôdou navyše ochráni sadivový materiál pred infekciami, ktoré môžu byť v zemi.

Na jarné kvitnutie má rastlina dostatok vlahy, ktorá sa vytvára z topiaceho sa snehu. Následne po odumretí listov budú na tomto mieste s najväčšou pravdepodobnosťou vysadené jednoročné deti, ktorým bude do cibúľ prúdiť vlhkosť z ich napájania.

Kvetinu si deti rozmnožujú žiarovkami. Po odkvitnutí rastliny listy žltli a vyschli. Kvet vstúpil do pokojnej fázy. Počas tohto obdobia môže byť rastlina vykopaná a môžu byť vybrané mladé žiarovky. Ale túto prácu je možné vykonať v inom vhodnom čase pre záhradníka. Rastline to neuškodí.

Kvet je veľmi zimovzdorná rastlina... Starostlivosť o ňu je jednoduchá: uvoľňovanie a odstraňovanie buriny sú hlavnými druhmi práce.

Tetrov

Tetrov cisársky

Tetrov nepatrí medzi vrtošivé trvalky. Originálna rastlina s ovisnutými kvetmi dáva záhradníkovi chuť pestovať ju na svojej letnej chate.

Prvá vec, ktorú je potrebné vziať do úvahy pri nákupe sadivového materiálu, je jeho zraniteľnosť. Žiarovky nemajú vonkajší povrch a akékoľvek mechanické poškodenie môže spôsobiť rôzne druhy chorôb.

V každom prípade je potrebné ich pred výsadbou vydezinfikovať slabým roztokom obyčajného manganistanu draselného.

Rovnako ako väčšina trvaliek, aj lieska rastie na jednom mieste niekoľko rokov bez presádzania. A to treba brať do úvahy pri príprave pôdy na výsadbu. Zavedenie organických látok vo forme humusu alebo hotového kompostu, substrátov, ktoré zlepšujú prístup vlhkosti a vzduchu, pomôže rastline rýchlo sa usadiť na novom mieste.

Po odkvitnutí, ktoré sa vyskytuje v druhej polovici mája, rastlina ešte nejaký čas vyzerá dekoratívne, ale koncom júna začne stonka slabnúť. Toto je najlepší čas na zvýšenie výsadby lieskových orieškov.

Cibule sú opatrne vykopané, umyté, dezinfikované v roztoku mangánu a dobre vysušené. Dostupné žiarovky sa sadia aj na jeseň, v septembri. Lieskový tetrov obyčajne začne kvitnúť, keď žiarovka dosiahne priemer 5 cm.

Takže sa ukazuje, že pestovanie lieskových orieškov nie je ťažké, ale vyžaduje trpezlivosť.

Dicentrum

Dicentre sa tiež hovorí „zlomené srdce“

Očarujúca rastlina s mnohými kvetmi srdca povzbudzuje záhradníka k nákupu kvetu.

Celkom nenáročná trvalka z hľadiska výberu miesta na výsadbu. Bude kvitnúť ako na slnku, tak v tieni.

Rozdiel je v tom, že na otvorenom priestranstve kvitnutie príde skôr, ale bude kratšie. V tieni sa rastlina vyvíja energickejšie a zvyšuje sa doba kvitnutia.

Dicentra má koreňový systém, ktorý sa nachádza blízko povrchu Zeme, čo si vyžaduje dobrú drenáž, inak krehké korene budú trpieť stojatou vodou. To nevyhnutne povedie k ich rozpadu a spravidla k smrti rastliny. Krehkosť koreňov si vyžaduje starostlivé zaobchádzanie s kvetinou počas výsadby.

Kvetina sa pestuje na úrodných pôdach, so zavedením hotového kompostu, humusu, popola z dreva.

Rozmnožuje sa rozdelením kríkov, ktoré je možné uskutočniť na jar aj na jeseň. Na jar sa táto práca vykonáva čo najskôr, aby to nebolo na úkor kvitnutia.

Jesenná transplantácia je pre kvetinu menej bolestivá. Po zvädnutí rastliny sa vykopá a oddenka sa rozreže na niekoľko zložiek. Vysádzajú sa do hnojených jamiek, pokrytých úrodnou pôdou. Mala by byť hojne napojená, hygrofilné krvácajúce centrum

Nezabudni

Nezabudnite na alpské indigo

Nezábudky sú bylinná vytrvalá rastlina s jemnými modrými kvetmi, preferujú tieňované oblasti s vlhkou pôdou.

Pôda na mieste, kde bude rásť nezábudka, by nemala byť prehnaná hnojivami obsahujúcimi dusík. To povedie k rastu zelenej hmoty rastliny a oslabeniu jej dekoratívnych vlastností.

Pestujte nezábudku zo semien. Na svojej letnej chate v júni pripravujú záhradnú posteľ. Zavádza sa Nitrophoska (30 g na 1 m2), pridá sa pol vedra humusu, všetko sa opatrne vykopá, vyrovná a zaleje. Semená sú rozptýlené po plytkých drážkach. Posypte tenkou vrstvou piesku, zhutnite.

Na udržanie vlhkosti a vytvorenie optimálnych podmienok pre klíčenie je posteľ pokrytá filmom. Do konca druhého týždňa je potrebné skontrolovať plodiny, keď sa objavia výhonky, prístrešok sa odstráni. Sadenice musia byť zriedené.

V prvom roku tvorí nezábudka malý krík a kvitne budúcu jar v máji. Do tej doby by malo byť zasadené na svojom trvalom mieste. Starostlivosť o jarné kvety spočíva v zalievaní a hnojení minerálnymi hnojivami. Na jeseň by sa k nim mala pridať kompozícia obsahujúca dusík.

Napriek svojej nežnosti a zdanlivej krehkosti je nezábudka pomerne agresívnou rastlinou. Ak ho necháte rásť sám, rýchlo sa zmocní území, ktoré mu nepatria.

Pľúcnik

Pľúcnik - Pulmonaria villarsae

Pľúcnik lekársky je trvalka s nízkym podzemkom, ktorej hlavnou výhodou je nenáročnosť z hľadiska osvetlenia. Je schopná rásť aj v hustom tieni.

Ale pre ňu je výhodnejší polotieň.

Pôda pre pľúcnik potrebuje mierne kyslú, bohatú na humus. Na jednom mieste môže rásť asi 25 rokov... Ale kvetina musí byť zriedená, takže rozdelenie kríkov raz za 4 roky vyrieši problém nielen s hustotou výsadby, ale poskytne letnému obyvateľovi sadivový materiál.

Medzi záhradníkmi je pľúcnik cenený nielen pre svoje kvety, zvončeky a toleranciu odtieňov, ale aj pre ozdobné lístie. Svetlé alebo tmavozelené listy sú pokryté bielymi bodkami a bodkami po celej ploche. Okrem toho majú vlastnosť meniť svoju farbu, v tomto prípade sa škvrna spája s farbou listu.

Starostlivosť o rastlinu nie je zložitá, udržiavanie pôdy vlhkej (ale nie nadmernej), jednorazový vrchný obväz, sada minerálnych hnojív a jesenné prerezávanie stoniek. Aj keď odstránenie stoniek je možné nechať na jar.

Prvosienky v záhrade: video

Bez ohľadu na to, koľko kvetov je na mieste vysadených, záhradník bude mať vždy túžbu kúpiť si niečo nové. A to je prirodzené - krása čerstvých kvetov poteší.

A prvosienky potešia najmä skoro na jar, keď sa sneh práve topí a nie je takmer žiadna zeleň - a už sa prebudili svetlé ostrovy jemných kvetov.


Pozri si video: Jarné slnko


Predchádzajúci Článok

Pestovanie mangoldu a špargle na ich letnej chate

Nasledujúci Článok

Návrh francúzskej bylinkovej záhrady: Rastliny francúzskej byliny do záhrady