Choroba z kôry javora - Choroby na javorovom kmeni a kôreWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Existuje mnoho druhov chorôb javorov, ale tie, ktorými sa ľudia najčastejšie zaoberajú, ovplyvňujú kmeň a kôru javorov. Je to preto, lebo choroby kôry javorov sú pre majiteľa stromu veľmi dobre viditeľné a často môžu na strome spôsobiť dramatické zmeny. Ďalej nájdete zoznam chorôb, ktoré ovplyvňujú javorový kmeň a kôru.

Choroby a poškodenia kôry javora

Choroba z kôry javora obyčajného

Niekoľko rôznych druhov húb spôsobí rakovinu javora. Tieto huby sú najčastejšími chorobami javorovej kôry. Všetky majú spoločné to isté, a to to, že v kôre vytvoria lézie (nazývané tiež zhubné nádory), ale tieto lézie budú vyzerať odlišne v závislosti od plesňovej huby, ktorá ovplyvňuje javorovú kôru.

Rakovina Nectria cinnabarina - Toto ochorenie javora sa dá spoznať podľa ružových a čiernych zhlukov na kôre a zvyčajne postihuje časti kmeňa, ktoré sú slabé alebo mŕtve. Tieto kliešte môžu byť po daždi alebo orosení slizké. Príležitostne sa táto huba objaví aj ako červené guľôčky na kôre javoru.

Rakovina Nectria galligena - Toto ochorenie javorovej kôry zaútočí na strom, kým je v pokoji, a zabije zdravú kôru. Na jar javor znovu vypestuje o niečo silnejšiu vrstvu kôry nad oblasťou infikovanou plesňami a potom, v nasledujúcom období vegetačného pokoja, huba túto kôru opäť zabije. V priebehu času sa z javora vyvinie rakovina, ktorá vyzerá ako stoh papiera, ktorý bol rozdelený a olúpaný dozadu.

Eutypella rakovina - Nádoby tejto huby javora vyzerajú podobne ako Nectria galligena rakovina, ale vrstvy na rakovine budú zvyčajne silnejšie a nebudú sa ľahko odlupovať z kmeňa stromu. Ak sa z kôry odstráni aj kôra, zostane tu vrstva viditeľného, ​​svetlohnedého hubového tkaniva.

Valsa rakovina - Toto ochorenie javorových kmeňov bude zvyčajne postihovať iba mladé stromy alebo malé konáre. Nádoby tejto huby budú vyzerať ako malé plytké priehlbiny na kôre s bradavicami v strede každej z nich a budú biele alebo sivé.

Steganosporium canker - Toto ochorenie kôry javora vytvorí krehkú čiernu vrstvu nad kôrou stromu. Ovplyvňuje iba kôru, ktorá bola poškodená inými problémami alebo javorovými chorobami.

Kryptomena Cryptosporiopsis - Nádoby z tejto huby ovplyvnia mladé stromy a začínajú ako malý pretiahnutý vred, ktorý vyzerá, akoby niekto vtlačil časť kôry do stromu. Keď strom dorastie, rakovina bude rásť ďalej. Počas zdvíhania jarnej šťavy bude stred vredu často krvácať.

Krvácajúca rakovina - Toto ochorenie javora spôsobuje, že je kôra mokrá a často ju sprevádza kôra odchádzajúca z kmeňa javora, najmä spodná časť kmeňa stromu.

Bazálna rakovina - Táto javorová huba napáda spodnú časť stromu a odhníva kôru a drevo pod ním. Táto huba vyzerá veľmi podobne ako choroba z koreňa javora nazývaná golierová hniloba, ale s golierovou hnilobou kôra zvyčajne neopadáva zo spodnej časti stromu.

Galls and Burls

Nie je nezvyčajné, že na javoroch sa na kmeňoch vyskytujú výrastky, ktoré sa nazývajú hálky alebo buriny. Tieto výrastky často vyzerajú ako veľké bradavice na boku javora a môžu sa dostať do obrovských rozmerov. Aj keď je vidieť, že výstrahy sú často alarmujúce, stromom neublížia. Ako už bolo povedané, tieto výrastky oslabujú kmeň stromu a spôsobujú, že strom je náchylnejší na padanie počas veterných búrok.

Škody na životnom prostredí na javorovej kôre

Aj keď to nie je technicky choroba javora, môže dôjsť k niekoľkým poškodeniam kôry súvisiacim s počasím a prostredím, ktoré môžu vyzerať, že strom má chorobu.

Slnečný svit - Sunscald sa najčastejšie vyskytuje na mladých javoroch, ale môže sa vyskytnúť na starších javoroch, ktoré majú tenkú šupku. Na kmeni javora sa to prejaví ako dlhé bezfarebné alebo dokonca bezčierne úseky a niekedy bude kôra popraskaná. Škoda bude na juhozápadnej strane stromu.

Mráz praskne - Podobne ako na slnečnom žiarení, južná strana stromu praská, niekedy sa v kmeni objavia hlboké praskliny. Tieto mrazové trhliny sa najčastejšie vyskytujú koncom zimy alebo na jar.

Cez mulčovanie - Slabé postupy mulčovania môžu spôsobiť prasknutie a spadnutie kôry okolo základne stromu.


Hmyzí škodcovia

Vlna vošková (Paraprociphilus tessellatus).
Bob Lepak, Bugwood.org

Vošky: Vošky sú mäkký hmyz, ktorý sa pohybuje od 1 /16 až ⅜ palca. Môžu byť zelené, žltkasté, ružové, sivé alebo čierne. Živia sa prepichnutím rastlinného tkaniva a cmúľaním rastlinnej šťavy. Preferujú kŕmenie novým rastom v takých oblastiach, ako sú výhonky, púčiky a spodná strana listov. Keď sa živia šťavou z rastlín, vylučujú medovku (sladký odpadový materiál). Na medovici rastie plesnivá pleseň, ktorá vedie k nevzhľadnému tmavému rastu plesní.

Vlna vošková (Paraprociphilus tessellatus) má sivú až čiernu farbu. Názov dostal podľa nadýchaného bieleho vosku na bruchu. Na dokončenie svojho životného cyklu vyžaduje jelšu a javor strieborný. Príležitostne sa nachádza na červenom javori. Kolónie týchto škodcov sú zrejmé pre ich biely, rozmazaný vzhľad. Obyčajne ich vidno na listoch, vetvičkách alebo na kôre. Napadnuté listy sa síce scvrkávajú a skoro padajú, škodcovia však spôsobujú len malé trvalé škody. V dôsledku medovky sa chodníky a autá stávajú lepkavými.

Prevencia a liečba: Niekoľkými prírodnými nepriateľmi, ako sú lienky (lienky) a čipky, sa živia voškami. Týmto predátorom by sa malo umožniť, aby čo najviac redukovali populácie vošiek. Ovládanie tohto škodcu na veľkom strome pomocou chemikálií je drahé a často nie praktické. Pretože vošky vlkovej jelše majú malé trvalé následky, je dobrá voľba tolerovať nejaké škody. Vošky sú vďaka svojej fenomenálnej schopnosti reprodukcie veľmi ťažko kontrolovateľné insekticídmi. Ak necháte jednu vošku nažive, môže to veľmi rýchlo viesť k produkcii novej kolónie. Okrem toho použitie insekticídov zabíja užitočný hmyz, ktorý bežne udržuje populácie vošiek pod kontrolou.

Ak však prírodní predátori dostatočne neznižujú populáciu vošiek, odporúčajú sa tieto insekticídy na postrek na list: cyfluthrin, cyhalothrin, permethrin, bifenthrin, pyrethrin a neem oil. Ošetrujte, keď sa vošky objavia, a ak je to potrebné, opakujte ich v sedem- až 10-denných intervaloch. Alternatívne je možné dinotefurán alebo imidakloprid použiť ako zálievku okolo koreňovej zóny rastlín napadnutých voškami a systémovo ich absorbuje koreňový systém na ničenie hmyzu (pre konkrétne produkty pozri tabuľku 1). Tak ako pri všetkých pesticídoch, prečítajte si a dodržujte všetky pokyny a preventívne opatrenia na štítku.

Dospelá váha javorového listu z bavlny (Pulvinaria acericola).
Fotografie Nancy Gregoryovej, University of Delaware

Mierka: Mnoho druhov v mierke, vrátane Pulvinaria acericola, Pulvinaria innumerabilis, a Melanaspis tenebricosa, sú škodcami javorov. Váhy sú vzhľadom neobvyklý hmyz. Sú malé a nepohyblivé, bez viditeľných nôh. Vzhľad váhy sa líši v závislosti od veku, pohlavia a druhu. Niektoré sú ploché a vyzerajú ako váhy prilepené k rastline, zatiaľ čo iné vyzerajú ako biele bavlnené hmoty. Živia sa šťavou prepichnutím a cmúľaním úst, listov, stoniek alebo konárov. Ich kŕmenie môže oslabiť alebo zabiť vetvy. Silne napadnuté stromy sú zakrpatené malými kvetmi a listami. Listy môžu žltnúť a spadnúť skôr.

Rovnako ako vošky, mäkké váhy, ako napr Pulvinaria druhy, vylučovať aj medovku. Rast hubovej plesne na medovici má za následok listy, ktoré sú tmavo sivočierne. Pancierové váhy, ako napr Melanaspis tenebricosa, medovku nevylučujte, pretože sa kŕmia inak ako mäkké váhy.

Prevencia a liečba: Kombinácia rôznych prirodzených nepriateľov, vrátane chrobákov lienok (lienok) a parazitických ôs, zvyčajne udržuje váhy pod kontrolou. Na malých stromoch so slabým napadnutím je možné šupiny zoškrabať alebo napadnuté konáre odstrániť a zničiť. Na veľkom strome nie je vždy praktické chemicky ovládať vodný kameň. Veľkosť stromu, potreba špeciálneho vybavenia a náklady môžu tento prístup zakázať. Váhy dospelých jedincov sú pomerne chránené pred insekticídmi voskovým povlakom. Ich nezrelé formy, ktoré sa nazývajú prehľadávače, sú však náchylné. Ak sa zistí, že je nevyhnutná chemická kontrola, odporúčané chemikálie zahŕňajú nasledujúce: cyfluthrin, cyhalothrin, bifenthrin alebo permethrin. Aplikujte materiály, keď sa objavia prehľadávače, a opakujte to do 10 dní. Mäkké aj pancierové váhy je možné ovládať pomocou pôdneho výluhu s dinotefuránom. Aplikácie do pôdy sa najlepšie uskutočňujú na jar, keď sa objaví nový rast rastlín. Konkrétne výrobky nájdete v tabuľke 1. Tak ako pri všetkých pesticídoch, prečítajte si a dodržujte všetky pokyny a preventívne opatrenia na štítku.

Ocellate gall midge (Acericecis ocellaris).
Foto Lacy L. Hyche

Tvorcovia galérie: U javorov sa na ich listoch často vyskytujú nepravidelné výrastky alebo opuchy, ktoré sa nazývajú hálky. Vývoj žlčníka je reakcia listového tkaniva na kŕmenie alebo kladenie vajíčok rôznymi roztočmi (napr Vasates quadripedes a Vasates aceriscrumena) a hmyz (ako napr Acericecis ocellaris a Cecidomyia ocellaris). Vzhľad sa veľmi líši, od hrčiek podobných bradaviciam cez vretenovité výbežky až po plstnaté škvrny na povrchu listu. Každý hmyz alebo roztoč má svoj vlastný osobitý tvar žlče. Výrazný tvar často umožňuje identifikáciu škodcu. Hálky sa zvyčajne vyvíjajú na jar zhruba v čase, keď sa rozširujú listy. Len čo sa vytvorí žlč, je škodca chránený vo vnútri štruktúry. Keď majitelia domov vidia tieto výrastky na listoch svojich javorov, často ich to znepokojuje. Je dôležité mať na pamäti, že hoci sú nevzhľadné, nespôsobujú trvalé poranenie stromu.

Prevencia a liečba: Pretože listové gule spôsobujú dlhodobé malé škody na strome, ak vôbec nejaké sú, nie je obvykle potrebné ani odporúčať ich vykonávať. Ak je strom malý, môže majiteľ domu zbierať a ničiť lístie skôr, ako sa vytvoria výstupné otvory, ktoré umožnia uvoľnenie škodcu.

Larvy granulátu ambrosia chrobáka (Xylosandrus crassiusculus).
Foto Will Hudson, University of Georgia

Ázijské Ambrosia chrobáky: Japonské javory sú medzi bežnejšími hostiteľmi chrobáka granulátu ambrosia (Xylosandrus crassiusculus), s ďalšími hostiteľmi, vrátane styraxu, okrasných čerešní (najmä Yoshino), pekanových, broskyňových, slivkových, drieňových, persimmonových, sladkých, magnólií, fíg, čínskych brestov a azalky. Tento škodca je priťahovaný nielen poškodenými, stresovanými alebo presadenými stromami, ale aj zdanlivo zdravými stromami. Chrobák sa stáva aktívnym začiatkom marca (alebo skôr) a samice chrobákov sa vrývajú do kmeňov alebo konárového dreva stromov z tvrdého dreva s nízkou kôrou. Akonáhle je strom napadnutý, stáva sa atraktívnejším pre ďalší útok. Tieto stromy majú často priemer menej ako štyri palce.

Granulovaný chrobák ambrosia (Xylosandrus crassiusculus) fras trčiaci z kôry.
G. Keith Douce, Gruzínska univerzita, Bugwwod.org

Medzi viditeľné príznaky patrí zvädnuté lístie, ako aj špáradlá ako pramene nudného prachu (frass), ktoré vyčnievajú z týchto malých otvorov veľkosti ceruzky. Ázijský ambrosia chrobák sa neživí drevom hostiteľa, ale nesie si so sebou hubu ambrosia, ktorá rastie v galériách vytvorených chrobákom. Táto huba slúži ako zdroj potravy a môže byť čiastočne zodpovedná za smrť hostiteľskej rastliny.

Prevencia a liečba: Silne napadnuté rastliny by sa mali odstrániť. Ak je napadnutých iba niekoľko konárov, môžu byť vyrezané. Životný cyklus trvá približne 55 dní, kým sa objaví ďalšia generácia chrobákov, takže je dôležité rýchle odstránenie alebo spálenie dreva. Ochranné postreky na iné náchylné rastliny môžu znížiť ich šírenie. Permethrin sa môže používať ako sprej na kmeň a lešenie končatín od marca (pre konkrétne výrobky pozri tabuľku 1). Kôru dôkladne navlhčite. Počas sezóny môže byť potrebných niekoľko ošetrení. Výskum naznačuje, že postrek napadnutých kmeňov permetrínom môže spôsobiť, že chrobáky opustia galérie, ktoré už vytvorili. Pretože chrobáky nekonzumujú hostiteľský rastlinný materiál, sú systematické úpravy pôdy dinotefuránom a imidaklopridom neúčinné.


Existuje mnoho druhov chorôb javorov, ale tie, ktorými sa ľudia najčastejšie zaoberajú, ovplyvňujú kmeň a kôru javorov. Je to tak preto, lebo choroby kôry javorov sú pre majiteľa stromu veľmi dobre viditeľné a často v strome spôsobujú dramatické zmeny. Ďalej nájdete zoznam chorôb, ktoré ovplyvňujú javorový kmeň a kôru.

Choroba z kôry javora obyčajného

Niekoľko rôznych druhov húb spôsobí rakovinu javora. Tieto huby sú najčastejšími chorobami javorovej kôry. Všetky majú spoločné to isté, a to to, že v kôre vytvoria lézie (tiež sa im hovorí cankers [1]), ale tieto lézie budú vyzerať odlišne v závislosti od plesne húb, ktorá ovplyvňuje javorovú kôru.

Rakovina Nectria cinnabarina - Toto ochorenie javora sa dá spoznať podľa ružových a čiernych zhlukov na kôre a zvyčajne postihuje časti kmeňa, ktoré sú slabé alebo mŕtve. Tieto kliešte môžu byť po daždi alebo orosení slizké. Príležitostne sa táto huba objaví aj ako červené gule na kôre javoru.

Rakovina Nectria galligena - Toto ochorenie javorovej kôry zaútočí na strom, kým je v pokoji, a zabije zdravú kôru. Na jar javor znovu vypestuje o niečo silnejšiu vrstvu kôry nad oblasťou infikovanou plesňami a potom, v nasledujúcom období vegetačného pokoja, huba túto kôru opäť zabije. V priebehu času sa z javora vyvinie rakovina, ktorá vyzerá ako stoh papiera, ktorý bol rozdelený a olúpaný dozadu.

Eutypella rakovina - Nádoby tejto huby javora vyzerajú podobne ako Nectria galligena rakovina, ale vrstvy na rakovine budú zvyčajne silnejšie a nebudú sa ľahko odlupovať z kmeňa stromu. Ak sa z kôry odstráni aj kôra, zostane tu vrstva viditeľného, ​​svetlohnedého hubového tkaniva.

Valsa rakovina - Toto ochorenie javorových kmeňov bude zvyčajne postihovať iba mladé stromy alebo malé konáre. Nádoby tejto huby budú vyzerať ako malé plytké priehlbiny na kôre s bradavicami v strede každej z nich a budú biele alebo sivé.

Steganosporium canker - Toto ochorenie kôry javora vytvorí krehkú čiernu vrstvu nad kôrou stromu. Ovplyvňuje iba kôru, ktorá bola poškodená inými problémami alebo javorovými chorobami.

Kryptomena Cryptosporiopsis - Rakoviny z tejto huby ovplyvnia mladé stromy a začnú ako malé podlhovasté vraky, ktoré vyzerajú, akoby niekto vtlačil časť kôry do stromu. Keď strom dorastie, rakovina bude rásť ďalej. Počas zdvíhania jarnej miazgy bude stred vredu často krvácať.

Krvácajúca rakovina - Toto ochorenie javora spôsobuje, že je kôra vlhká a často ju sprevádza kôra odchádzajúca z kmeňa javora, najmä spodná časť kmeňa stromu.

Bazálna rakovina - Táto javorová huba napáda spodnú časť stromu a odhníva kôru a drevo pod ním. Táto huba vyzerá veľmi podobne ako choroba z koreňa javora nazývaná golierová hniloba, ale s golierovou hnilobou kôra zvyčajne neopadáva zo spodnej časti stromu.


Čo spôsobuje štiepenie kôry javora?

Otázka: Za posledných pár rokov sa u našich javorov v Nórsku a na západe slnka vyvinuli dlhé, vertikálne trhliny v kôre. Tieto rozdelenia môžu byť dlhé až štyri stopy. Túto jar niektorí plakali. Zdá sa, že problém nemá vplyv na naše ďalšie javory. Ostatné stromy sú v blízkosti, ale nekonkurujú týmto javorom. Jeden javor západu slnka je na západe, druhý na východe. Dvaja Nóri sú na severnej strane. Máte predstavu, v čom je problém a ako môžeme zabrániť ďalšiemu štiepeniu a čo robiť s existujúcimi rozdeleniami?

Odpoveď: Problém štiepania kôry na javoroch je bežný problém, najmä v tejto časti krajiny. Krátka odpoveď je, že rozdelenie pravdepodobne neublíži, ale poďme podrobne.
Na štiepanie kôry sú náchylné javory (Acer), ako aj duby (Quercus), lipy (Tilia) a kraby jabĺk (Malus), ktoré pestujeme v Michigane. Toto sa zvyčajne nazýva mrazové trhliny, v ktorých sa vytvárajú pozdĺžne trhliny na kmeni stromov obrátených na juh alebo na juhovýchod.

Spravidla všetky druhy javorov (ktorých je viac ako 40) podliehajú praskaniu. A verím, že čitateľ Faubion tu má dva typy javorov - nórsky javor alebo Acer platanoides a červený javor - z ktorých je „Sunset“ hybrid alebo Acer rubrum.

Moje výskumy a skúsenosti ukazujú, že javor obyčajný je obzvlášť náchylný na trhliny mrazom. Toto je tiež javor, ktorý pri dozrievaní migruje svoje korene na povrch pôdy a spôsobuje najrôznejšie problémy s chodníkmi, príjazdovými cestami, kosením a trávou.

Toto samotné - najmä v situáciách terénnych úprav mesta - stačí na to, aby som nesadil javory nórske. Jedným z dôvodov, prečo sú ľudia ako Nórsko, je farba ich listov - v lete bohatá zelená a na jeseň spoľahlivá, veľmi žltá. Farba jesene často pretrváva až do konca októbra, keď je väčšina stromov neúrodná.

Ako môžete tušiť, mrzlinové praskliny sa vyvíjajú pri rozširovaní kôry a dreva a potom sa sťahujú v reakcii na obdobia veľkých zmien teploty. Popremýšľajte o tom - javory majú tendenciu mať tmavú kôru, takže absorbujú a udržiavajú slnečné teplo - takže teplota na kôre za slnečného februárového dňa môže byť relatívne príšerná, len klesne po západe slnka.

Táto fluktuácia nastavuje stresový pohyb, najmä v oblastiach, kde je kôra alebo staršie drevo už slabé alebo popraskané, napríklad z dôvodu chorôb alebo mechanického poškodenia. Ak je trhlina dostatočne silná, je počuť štiepanie dreva.

Našťastie sa tieto praskliny zvyčajne úplne alebo čiastočne zahoja v nasledujúcom vegetačnom období.

To, že by plakali miazgu, je pochopiteľné, pretože normálny tok bol zranením prerušený. Maples majú tendenciu byť „plačom“ - ako inak by sme dostali náš javorový sirup a cukríky?

Myslel by som si, že nasledujúce zimy neprinesú následné štiepenie, minimálne o veľkosť roku 1. Inými slovami, nemyslím si, že si musíte robiť starosti s praskaním stromu všade naokolo alebo tak silno, že sa prevráti.

U žiadneho z javorov na mojom pozemku sa nevytvorili praskliny, ak by sa vyskytli a trhlina bola v tomto okamihu v lete ešte stále dosť otvorená, zabalil by som ju stromovou fóliou, aby som ju chránil pred hmyzom a chorobami. Maľovanie rán stromov sa už neodporúča. Súčasná predstava, že čerstvý vzduch je lepší ako guľa z dechtu.

Existujúce trhliny môžete chrániť aj pred ďalším možným poškodením, keď podozrivé miesto v zime zalomíte omotaním stromu. Toto je hnedý vlnitý materiál široký asi dva palce, ktorý sa používa podobne ako obväz Ace.

Je možné, že veľká trhlina sa po roku alebo dvoch nezhojí a potom je čas niečo podniknúť. Arboristi niekedy inštalujú do stromu skrutku alebo tyčovú skrutku, aby zaistili drevo okolo dreva. Prosím, obráťte sa na túto analýzu a nápravu, ak je to potrebné, s odborníkom. Neverte tomu ani svojmu stromu niekomu, kto bočné stromy jednoducho vyrúbe alebo vysuší. International Society of Arboriculture ponúka bezplatnú odporúčaciu službu na svojej webovej stránke www.isa-arbor.com.

Poznámka pre čitateľov: ak si kúpite niečo prostredníctvom jedného z našich pridružených odkazov, môžeme získať províziu.


 • Johnson County Home
 • O
  • Rada pre rozšírenie
  • Zamestnanci
   • Agenti
   • Koordinátori programu
   • Office Professionals
 • 4-H rozvoj mládeže
  • O / Pripojiť sa
  • Články agenta
  • Absolventi
  • Podujatia a programy
  • Formuláre a zdroje
  • Mesačný spravodaj
  • Projektové a klubové zdroje
  • Program obohacovania škôl
  • Dobrovoľníci
 • Triedy a udalosti
 • Vývoj komunity
  • Články agenta
  • Agroturistika
  • Založenie malého podniku
 • Plodiny a hospodárske zvieratá
  • Články agenta
  • Plodiny
  • Riadenie farmy
  • Hospodárske zvieratá
  • Prenájom bez sejačky / trávne osivo
  • Plátok AG
  • AG Testovanie pôdy
 • Nadácia pre rozšírenie
  • Granty
 • Zdravie a bezpečnosť potravín
  • Články agenta
  • Život v štyroch chodoch
  • Konzervácia potravín
  • Bezpečnosť jedla
  • Recepty
  • Majstri dobrovoľníci v jedle
  • Prejdite sa po Kansase
  • Jo Co E.A.T.S
 • Domov a rodina
  • Články agenta
  • Strieborné ďateliny
  • Oblečenie a textil
  • Medicare
  • Úverové správy
  • Rodinné a komunitné vzdelávanie
  • Finančná gramotnosť
  • Ľudský rozvoj a starnutie
  • Daňové a VITA informácie
 • Trávnik a záhrada
  • Články agenta
  • Kompostovanie
  • Ukážkové záhrady
  • Rozšírenie Master Gardeners
  • často kladené otázky
  • Záhradnícky kalendár
  • Horúca linka pre záhradníctvo
  • Zdravé dvory a životné prostredie
  • Publikácie a videá
  • Prehliadka verejnej záhrady
  • Testovanie pôdy
 • Prírodné zdroje
  • Články agenta
  • Lesníctvo
  • Kontrola domáceho hmyzu
  • Kvalita vnútorného ovzdušia
  • Prírodovedec pre rozšírenie
  • Nepríjemná príroda
  • Správa rybníka
 • Informačné vestníky
 • Predsedníctvo
 • Dobrovoľníci
 • Vláda v okrese Johnson v Kansase
 • Kontaktuj nás

Informácie založené na výskume, ktorým môžete dôverovať - ​​lokalizované pre vaše potreby

Úradné hodiny:

Dohodnite si schôdzku pred príchodom do kancelárie.

Pondelok piatok,
8:30 - 17:00

Spoločnosť K-State Research and Extension sa zaviazala sprístupniť svoje služby, činnosti a programy všetkým účastníkom. O primeraných úpravách pre osoby so zdravotným postihnutím môžete požiadať kontaktovaním Johnson County Extension na čísle (913) 715-7000. Informujte zamestnancov o potrebách ubytovania čo najskôr.

Stanica poľnohospodárskej experimentálnej univerzity v Kansase a služba pre spoluprácu

K-State Research and Extension je poskytovateľ a zamestnávateľ rovnakých príležitostí.

Červené javory: Bežné problémy

Červené javory sú populárne, ale trpia mnohými problémami. Zakladajú sa pomaly, majú zlú vetviacu štruktúru a čo je najdôležitejšie, sú náchylné na dlhodobé poranenie alebo poškodenie kmeňa, ktoré vedie k vnútornej hnilobe a rozpadu. Kvôli týmto problémom nie sú najlepšou voľbou pre strom dlhodobého tieňa v oblasti Kansas City.

Tieto stromy môžu potrápiť aj ďalšie, menej závažné problémy. Ochorenie listov nazývané antraknóza môže byť na týchto stromoch ťažké. Toto ochorenie je najťažšie za chladnejších a vlhkých jarných podmienok. Výsledkom choroby listov sú čierne škvrny pokrývajúce listy. Infikovaný list padá zo stromu a zanecháva tenký vrchlík, ktorý znižuje energiu dostupnú pre správny rast. Kontrola antraknózy sa neodporúča, pretože to nie je vážne, ale spôsobuje obavy a zanecháva strom vyzerajúci menej žiaduco. Toto ochorenie sa vyskytuje takmer každý rok v závislosti od poveternostných podmienok.

Ďalším alarmujúcim problémom s červenými javormi na jar je odumieranie špičiek. Nový prírastok, ktorý sa objaví na jar, je možné zabiť späť a zmeniť farbu na čiernu. Tento rast nakoniec zo stromu poklesne. Problém sa označuje ako popálenina. K popáleniu dôjde, keď rastlina stratí viac listového pletiva ako je možné dodať koreňovým a cievnym systémom, napríklad počas obdobia dlhšieho sucha.

Ak máte v krajine červený javor, čo môžete robiť? Najjednoduchšou odpoveďou je poskytnúť dobrú starostlivosť. Vyvarujte sa stresu na strome, ktorý by mohol viesť k poraneniu kmeňa, a správne ho orežte, aby ste zlepšili štruktúru konárov. Mladé červené javory mladšie ako päť rokov by ste navyše mali pravidelne polievať počas suchých období. Čím je strom mladší, tým častejšie. Viac založené stromy by sa mali každý mesiac hlboko namočiť.

Pri výbere nového stromu tieňov pre krajinu sa neuspokojte s ľahkým a príliš vysadeným červeným javorom. Existuje mnoho ďalších druhov tieňových stromov s menšími problémami, ktoré poskytnú krásu krajine.

Máte otázky? Na záhradnej horúcej linke pracujú vyškolení dobrovoľníci EMG a pracovníci pobočky, ktorí vám pomôžu s otázkami.


Pozri si video: Ivan Hričovský: ČO S POŠKODENOU KÔROU?


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu