Hrozno NiZina je skvelou amatérskou odrodou pre začiatočníkovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Za 20 rokov svojej existencie sa hrozno NiZina stalo klasickou hybridnou formou pestovanou v mnohých záhradách takmer vo všetkých klimatických pásmach našich a susedných krajín. Odroda, ktorá bola vyšľachtená na konci minulého tisícročia, si zamilovala vinohradníkov pre vynikajúcu chuť a predajnosť bobúľ, ako aj pre jednoduchosť starostlivosti, prispôsobivosť rôznym podmienkam.

História pestovania odrôd viniča Nizina

Grape NiZina je prvou odrodou hrozna, ktorú šľachtil amatérsky nadšenec V.N. Krainov, ktorý žil v Novočerkasku. Viktor Nikolajevič bol nazývaný súkromným chovateľom. V skutočnosti nepracoval v žiadnych vážnych laboratóriách, ale vo svojej osobnej záhrade vytvoril nové formy hrozna. Ako sám chovateľ povedal, vinohradníctvu sa venoval od 15 rokov, učil ho jeho otec, ktorý tiež nebol agronómom, ale dôstojníkom na dôchodku. Keďže letná chata V. Krainova sa nachádzala na brehu rieky Tuzla a vyznačovala sa nie veľmi priaznivými klimatickými podmienkami, pokúsil sa o vytvorenie odrôd odolných voči mrazu, rannej rose a hmle. Celkovo chovateľ vytvoril 45 odrôd a takmer všetky sa používajú dodnes.

Hrozno vyprodukované rastlinami zo zbierky V. Krainova je charakterizované epitetami ako pevné, impozantné, gigantické a gigantické.

A prvou odrodou, ktorá získala štart do života, bola práve odroda Nizina. Máte pravdu, s veľkým Z v strede slova. Sám nadšenec, ktorý 30. novembra 2009 hovoril o začiatku svojej práce, uviedol, že prešiel iba niekoľkými odrodami, pričom použil rôzne možnosti, napríklad: Talisman + Tomaysky, Talisman + Autumn black a Talisman + Radiant hrozienka. Napísal: Už v roku 1998 niektoré hybridné sadenice vyhodili kvetenstvo a zakvitli, v auguste až septembri sa získala prvá úroda nových foriem hrozna, medzi ktorými sa rozlišovala takmer legendárna hybridná forma Niziny.

NiZina sa rýchlo stala klasikou: ľudia k nemu vzhliadali, vylepšovali ho, ale rozmanitosť je stále v prevádzke

Spočiatku sa NiZina pestovala na juhu Ruska. Potom ju pestovali záhradníci v strednom pruhu a v severnejších oblastiach. V roku 1999 boli vyšľachtené odrody Nina, Tuzlovský obor, Pervozvanny, a potom zoznam lavín, ktorý dostal Krainov, rástol.

Na internete nájdete niekoľko rôznych rozsudkov o tom, ktoré odrody boli rodičmi tohto hybridu.

V takom prípade by ste sa samozrejme mali dostať k pôvodnému prameňu a ešte za života V. Krainova fungoval web venovaný jeho dielam. Zdá sa, že je jasne zrejmé, že NiZina je výsledkom hybridizácie odrôd Kesha-1 a Kishmish radiant. Odkiaľ pochádza veľa názorov na túto vec na internete? Áno, jednoducho na základe skutočnosti, že na základe tohto páru Krainov dôsledne choval niekoľko odrôd! Nie je ale ťažké urobiť malú paralelu. Rovnakí rodičia majú deti, svetlé aj tmavé. Porovnanie je samozrejme prehnané, ale vo svete rastlín je približne rovnaké: rozdielnym krížením môžete dosiahnuť rôzne výsledky. Okrem toho ďalší chovateľ V.V. Zagorulko z mesta Zaporozhye získal v dôsledku selekcie na základe toho istého páru odrodu Konvalinka radikálne odlišnú od Niziny.

Konvalinka pochádza z rovnakých rodičov, ale aké odlišné sú tieto odrody navzájom!

Pestovatelia sotva prišli na to, ktorá odroda bola V. Krainov lepšia - NiZina alebo Nina, ktorí ho nasledovali, pretože ich šľachtiteľ ešte viac poplietol vydaním hybridnej formy s názvom NiZina 2. Zároveň z popisu uvedeného na jeho webovej stránke , z toho vyplýva, že aj navonok sa NiZina 2 veľmi líši od odrody NiZina: dokonca aj farba bobúľ je odlišná, nehovoriac o niektorých ďalších vlastnostiach. Áno, neskôr dostala NiZina 2 meno Ninel, ale táto skutočnosť priniesla zmätok.

Takže späť k odrode, ktorá začala históriu hrozna V. Krainova, hrozno NiZina. Alebo skôr, ako sám autor napísal, zložitý medzidruhový hybrid obdobia neskorého dozrievania.

Opis odrody hrozna NiZina

Kroviny odrody Nizina rastú vyššie ako priemer a rast je rýchly a väčšina jej výhonkov je plodná. Ich počet sa vzťahuje na celkový počet 60 - 80%. Vyskytuje sa silné rozvetvenie výhonkov a keďže na každý je možné naviazať jeden alebo dva zhluky bobúľ, výnos odrody sa charakterizuje ako veľmi vysoký. Bush vydrží celkové zaťaženie až 24 výhonkov, rodenie je stabilné. Minimálna hmotnosť plodiny z jedného kríka s takmer úplnou absenciou starostlivosti je 6 kg.

Nizínske strapce rastú tak, aby si navzájom neprekážali a výnosy tejto odrody hrozna sa charakterizujú ako stabilné

Bush môže rásť tak na vlastných koreňoch (to znamená, že sa pestuje z odrezkov hrozna NiZina), aj v očkovanej kultúre: percento úspešných očkovaní v zručných rukách sa blíži k 100, odroda má vysokú kompatibilitu s väčšinou podpníkov. Výhonky dostatočne dozrievajú počas vegetačného obdobia. Listy obvyklého tvaru. NiZina začína produkovať plodiny v druhom alebo treťom roku po výsadbe; v závislosti od klimatických podmienok je obdobie od začiatku vegetačného obdobia do úplného dozretia bobúľ od 4 do 4,5 mesiaca. Odroda teda nie je skoro, skôr by sa mala považovať za stredne neskoro: zber na juhu sa začína koncom augusta a v podmienkach stredného pásma a na severe - bližšie k polovici septembra.

NiZina sa vyznačuje ako mrazuvzdorná odroda: vydrží teploty až do -23 ° C oS. Je pravda, že teraz týmto indikátorom nikoho neprekvapíte: rekordných čísel je ešte viac. Skutočnosť, že vo väčšine regiónov vyžaduje na zimné obdobie iba ľahký prístrešok, je nepochybnou výhodou.

Odolnosť voči chorobám hrozna a väčšine škodcov v odrode mnohí označujú za jedinečnú: uvádza sa, že postrek je svojou povahou iba preventívny a choroby múčnatky, šedej hniloby alebo plesne sú na Nizine extrémne zriedkavé. Odborníci však uvádzajú odhad 3,5 pre odolnosť voči plesňovým chorobám.

Z nejakého dôvodu sršne, osy a včely nemajú rady túto odrodu. Nie je toľko odrôd, na ktoré tento hmyz nemá vplyv, čo je jeho ďalšou nepochybnou výhodou oproti mnohým iným odrodám.

Hrozno kvitne v obvyklom čase: zhruba v polovici júna. Kvety sú obojpohlavné, takže bobuľová sada je vysoká. Trsy sú nádherné a veľké. A ak je ich priemerná hmotnosť 0,7 kg, sú opísané prípady ich rastu do 2 kg a jednotlivých exemplárov - do 3 kg. Hustota zväzku je stredná, tvar je od valcového tvaru v hlavnej časti po pravidelný kužeľ v spodnej časti. Zväzky sú spravidla zviazané tak, aby si navzájom nenarúšali rast, každý zväzok obsahuje až 40 bobúľ. Trsy majú dobrú prezentáciu, sú prenosné a pri správnom skladovaní môžu ležať až do Nového roka. Chuť sa počas skladovania mierne zlepšuje.

Bobule od veľkých po veľmi veľké: priemerný rozmer 30 x 22 mm, priemerná hmotnosť 11 g. Tvar - od okrúhleho po pravidelný oválny.

Zvláštnosťou odrody je, že bobule sa sfarbujú do červena dlho pred nástupom zrelosti spotrebiteľa: asi dva týždne pred zberom sa zdajú byť hotové. Potom sa však farba pomaly mení, stáva sa červenofialová, až čisto fialová, vysokej intenzity.

Na prudkom slnku sa bobule zdajú takmer priehľadné. Sú charakterizované ako mäsité, veľmi šťavnaté. Šupka je jedlá. Obsah cukru je 17–19%. Odolný proti praskaniu. Kyslosť je 8-9 g / l. Počet semien je od 0 do 3.

Charakteristika odrody hrozna NiZina

Po zoznámení sa s hroznom odrody NiZina sa pokúsime dať jej zovšeobecňujúcu charakteristiku. Samozrejme, že neexistuje žiadne hrozno bez chýb, ale má oveľa viac výhod. Tu sú hlavné:

 • prispôsobivosť rôznym klimatickým podmienkam;
 • vysoká rýchlosť rastu a veľké percento plodiacich výhonkov;
 • odolnosť proti plesňovým chorobám a fyloxére;
 • mrazuvzdornosť;
 • skorá zrelosť;
 • združené kvety;
 • stabilita a vysoké výťažky;
 • absencia poškodenia bobúľ lietajúcim hmyzom;
 • vysoká prezentácia a prenosnosť zväzkov;
 • nedostatok hrášku vo zväzkoch;
 • dobrú chuť a príjemnú vôňu bobúľ.

Relatívne nevýhody odrody:

 • potreba veľkého priestoru na pristátie;
 • potreba rozdelenia úrody: bez vyrezania prebytočných výhonkov a odstránenia kefiek sa bobule stávajú veľmi plytkými;
 • náchylnosť na múčnatku v horúcich letných podmienkach;
 • čerešňová príchuť a svetlo fialové bobule - nie pre každého.

Fakt, že sa hrozno NiZina teší stále veľkej obľube, naznačuje, že sa jedná o veľmi úspešný hybrid.

Vlastnosti výsadby a pestovania odrôd viniča NiZina

Z hľadiska výsadby a pestovania je NiZina obyčajným klasickým krycím hroznom, takže jeho poľnohospodárska technológia nemá žiadne výrazné vlastnosti. NiZina sa dobre reprodukuje pomocou odrezkov, takže si semenáčik môžete pestovať aj sami doma. Ak už existuje mrazuvzdorný mladý krík inej odrody, môže sa nížina do tohto kríka zaštepiť odrezkami: technika vrúbľovania hrozna sa od vrúbľovania ovocných stromov líši len málo.

Rovnako ako všetky odrody viniča, aj NiZina najradšej rastie na slnečných miestach chránených pred vplyvmi severných vetrov. Preto pri výbere miesta na pristátie by ste si mali zvoliť miesto, kde môže byť vetru prekážka: stena domu alebo prázdny plot. Vysoké vetvy (orgován, jazmín, zimolez) tiež dobre chránia pred vetrom, stále by však mala byť otvorená strana obrátená k južnému slnku.

NiZina miluje ľahkú pôdu, dobre reaguje na černozemy, ale je schopná rásť na všetkých miestach, s výnimkou veľmi močaristých. Nevyžaduje časté a hojné zalievanie, samozrejme, okrem obdobia aktívneho rastu bobúľ. Nemá rád podmáčanie: hladina podzemnej vody by mala byť ďalej ako 2,5 m od povrchu pôdy.

Najlepší čas na výsadbu vo väčšine regiónov je koniec apríla. Na juhu sa dá hrozno vysadiť v októbri, ale mladá výsadba na zimu musí byť dobre zakrytá. Technika výsadby sa nelíši od iných odrôd, ale treba brať do úvahy veľkú silu rastu, takže vzdialenosť od susedných kríkov alebo iných výsadieb by mala byť minimálne 3 metre.

Aj na jeseň, na jarnú výsadbu, je potrebné vykopať celú oblasť okolo budúceho kríka s hnojivami (kŕmna plocha vo výsledku by mala byť najmenej 5 m2), aby sa pôda naplnila živinami na niekoľko nasledujúcich rokov. Na jeseň je vykopaná aj výsadbová jamka na jarnú výsadbu. Jama pre túto odrodu je vykopaná vo všetkých rozmeroch najmenej 70–80 cm. Na dne musí byť umiestnených 20 cm odtoku, najmä v prípade hlinených pôd: drvený kameň, okruhliaky, kusy tehál. Na drenáž sa naleje vrstva pôdy zmiešaná s hnojivami (niekoľko vedier kompostu alebo hnoja, pol vedra dreveného popola, pol kila nitroammofosky) a nad ňou vrstva, ktorá bude priamo v kontakte s mladými koreňmi: čistá úrodná pôda , bez hnojív. Nizina je zasadená hlboko a ponecháva iba 2 púčiky nad zemou.

V suchých oblastiach by sa do výsadbového otvoru malo umiestniť zvislé potrubie, aby sa sadenica mohla prvé 2-3 roky zalievať priamo do koreňovej zóny. Pri výsadbe by mali byť korene dobre rozložené, pokryté zeminou, dobre utlačené a zaliate vodou. Mulčovanie pôdy okolo sadenice je povinné: zabraňuje vysušeniu pôdy a rastu buriny.

V výsadbovej jame je žiaduca nielen drenáž, ale aj potrubie na následné zavlažovanie

Počas procesu kultivácie je potrebné hrozno pravidelne zalievať a kŕmiť. Po 2-3 rokoch, skoro na jar každý rok, by sa mali do drážok vytvorených pozdĺž obvodu kríka naliať 1 - 2 vedrá kompostu a začiatkom júna by sa mali naliať 1 - 2 litrové plechovky s popolom, ktoré by sa mali mierne zapustiť v pôde. Pred začiatkom kvitnutia a bezprostredne po skončení je účinný obväz na listy roztokmi komplexných hnojív (postrekom na listy). Pri nalievaní bobúľ by vrchný obväz mal obsahovať iba fosfor a draslík.

Ak sa na jar očakávajú silné mrazy, môžete opuch púčikov odložiť na 1-2 týždne postrekom hrozna roztokom síranu železnatého, čo pomôže aj v boji proti škodcom a chorobám.

Hrozno vyžaduje každoročné formatívne rezanie, aby sa odstránili sušené výhonky a prebytočné konáre zahusťujúce krík. Na jar je strih kozmetický a hlavný strih by sa mal vykonať skôr, ako budú kry na zimu chránené. Okrem toho by sa počas celého vegetačného obdobia mali vytrhávať stále slabé, ale zjavne nadbytočné mladé výhonky. Táto operácia pomáha zabezpečiť, aby na jeseň na kríku nezostali len potrebné vinice. Celkovo možno na Nizine ponechať až 22 - 25 výhonkov. Bohužiaľ je často potrebné odrezať ďalšie trsy hneď, ako sa objavia. Vyžadujú sa silné podpery.

Odroda je dosť odolná voči chorobám, ale na ich prevenciu je vhodné vykonať niekoľko postrekov za sezónu roztokmi fungicídov. V októbri - začiatkom novembra musia byť kríky na zimu zakryté. Odroda je dostatočne mrazuvzdorná, vinice nie je potrebné zakopávať ani v severných oblastiach. Bude to stačiť, po odstránení hrozna z treláží, pokryť ho smrekovými vetvami ihličnatých stromov.

Ohlasy

Video: NiZina hrozno na kríkoch

Odroda NiZina je určená na pestovanie vo viniciach na celom širšom území našej krajiny. Vďaka vysokej zimnej odolnosti a nízkej náchylnosti na choroby poskytuje stabilné úrody veľmi chutných bobúľ. Starostlivosť o tieto hrozno je jednoduchá, čo umožňuje odporúčanie začínajúcim záhradníkom.

 • Tlač

Vyštudoval chemický odbor na Moskovskej štátnej univerzite v roku 1981. Kandidát na chemické vedy, docent.

Ohodnoťte článok:

(5 hlasov, priemer: 3,4 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Pozri si video: Ako strihať hrozno-domáce fialové hrozno v predzahradke.


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu