GinuraWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rastlina Gynura je súčasťou čeľade Asteraceae. V prírodných podmienkach sa takáto rastlina nachádza v tropických častiach Afriky a Ázie. Názov "ginura" je preložený z gréčtiny ako "žena s chvostom", s najväčšou pravdepodobnosťou je to kvôli dlhým riasam rastliny. Dnes sa doma niektoré druhy ginury pestujú ako okrasná rastlina.

Stručný opis kultivácie

 1. Bloom... Kvitnutie sa začína na jar a končí sa koncom jesene.
 2. Osvetlenie... Je potrebné jasné svetlo, preto sa odporúča umiestniť krík na južné alebo západné okno, popoludní však rastlina potrebuje ochranu pred priamym slnečným žiarením. V zime potrebuje krík ďalšie osvetlenie.
 3. Teplotný režim... Počas aktívneho rastu - od 18 do 24 stupňov a počas obdobia odpočinku - od 12 do 14 stupňov.
 4. Polievanie... Rastlinu hojne zalejte ihneď po tom, ako vrchná vrstva zmesi pôdy v nádobe dobre zaschne. Ak je zimovanie chladné, malo by sa zalievanie obmedziť.
 5. Vlhkosť vzduchu... Môže to byť ktokoľvek. Ak však v zime v miestnosti, kde kvetina stojí, fungujú vykurovacie zariadenia, potom sa do palety nalejú mokré kamienky a na ňu sa položí hrniec s kvetinou. Neodporúča sa zvlhčovať lístie z rozprašovača.
 6. Hnojivo... Rastlina sa kŕmi počas aktívneho rastu raz za 15 dní, na to sa používa komplexné minerálne hnojivo. Počas obdobia odpočinku sa kŕmenie nevykonáva.
 7. Spiace obdobie... Zimné mesiace.
 8. Prenos... Na jar iba v prípade potreby. Dospelé kríky však treba transplantáciou omladiť raz za 2 roky.
 9. Rozmnožovanie... Odrezkami.
 10. Škodlivý hmyz... Pošvy, vošky, roztoče, červy a molice.
 11. Choroby... Koreňová hniloba.

Vlastnosti ginury

Ginura je vždyzelený trvalý ker alebo bylina. Plazivé výhonky, dosahujú dĺžku niekoľkých metrov. Rastlina má vláknité alebo hľuzovité korene, mäsité dospievajúce alebo holé výhonky časom lignifikujú. Jednoduché alternatívne listové dosky môžu byť sediace alebo stopkaté, tenké alebo mäsité, nahé alebo dospievajúce, stonkové alebo zhromaždené v jamke. U niektorých druhov je morský povrch listových dosiek fialový. Listy môžu byť predĺžené, deltové, podlhovasto kopijovité, vajcovité alebo rozrezané na lýru. Pozdĺž okraja listových platničiek sú umiestnené veľké alebo malé zubáče. Kvety je možné zbierať v terminálnych alebo axilárnych korymbose, sú tiež solitérne. Kvety sú namaľované červenou, oranžovou, žltou alebo fialovou farbou. V prírode takáto rastlina kvitne po celý rok a najvýraznejšie kvitnutie sa pozoruje od decembra do prvých letných dní. Kvety nie sú príliš príjemne voňajúce, v tomto ohľade niektorí pestovatelia kvetov uprednostňujú odtrhnutie púčikov pred otvorením.

Vo vnútorných podmienkach sa najčastejšie pestujú tieto druhy: pletená ginura, oranžová, stúpajúca a hybridná pestrá. Ginura je rýchlo rastúca rastlina a niektoré druhy sa pestujú ako ampelous. Ak sa rozhodnete pestovať ginuru, nezabudnite, že obsahuje jed. V tejto súvislosti pri starostlivosti o túto kvetinu buďte veľmi opatrní a uchovávajte ju mimo dosahu detí a domácich miláčikov.

Prútie Ginura (Gynura sarmentosa). Údržba a starostlivosť

Ginura starostlivosť doma

Osvetlenie

Ginura doma potrebuje veľa jasného svetla, ak je málo svetla, potom bude farba lístia menej nasýtená. Pre takúto kvetinu sa najlepšie hodí južné alebo západné okno, ale nezabudnite, že popoludní po dobu niekoľkých hodín musí byť ker zatienený pred horiacimi lúčmi slnka. Denné hodiny v zime sú pre takúto rastlinu príliš krátke, vyžaduje si preto povinné dodatočné osvetlenie.

Pôdna zmes

Ginura bude najlepšie rásť v pôdnej zmesi, ktorá obsahuje humus, listovú a sodnú pôdu a piesok (2: 2: 2: 1). Na pestovanie rastliny môžete použiť aj iný substrát, nezabudnite však, že musí byť priepustná pre vodu, voľná a neutrálna.

Teplotný režim

V teplom období je optimálna teplota na pestovanie takejto kvetiny od 18 do 24 stupňov. Ak v zime nemáte možnosť pravidelne zvýrazňovať ginuru, potom sa prenesie do chladnej miestnosti (nie teplejšej ako 12-14 stupňov), kde si môže dobre oddýchnuť. Ale ak je fytolampa inštalovaná v blízkosti kríka, potom ju nemožno preniesť na chladné miesto.

Polievanie

Počas intenzívneho rastu musí byť vnútorná ginura hojne napojená. Pôdna zmes v nádobe sa navlhčí, až keď jej vrchná vrstva dobre vyschne. Ak kvetina zimuje v chlade, potom sa musí znížiť hojnosť a frekvencia polievania, inak bude voda pravidelne stagnovať v koreňovom systéme, čo na ňom môže spôsobiť hnilobu. Ale v prípade, že každý deň doplníte rastlinu fytolampou a teplota v miestnosti je nad 18 stupňov, potom by mal byť režim polievania ako v lete. Na polievanie používajte dobre usadenú (najmenej 24 hodín) a mäkkú vodu a snažte sa zabrániť tomu, aby kvapky vody padali na lístie.

Vlhkosť vzduchu

Domáca ginura rastie normálne pri akejkoľvek vlhkosti. Ak však v zime aktívne pracujú vykurovacie zariadenia v miestnosti, potom bude vlhkosť vzduchu príliš nízka a v tomto prípade sa odporúča vložiť puzdro na paletu naplnenú mokrými okruhliakmi alebo keramzitom. Je veľmi nežiaduce zvlhčovať lístie priamo z rozprašovača, pretože by to mohlo poškodiť dekoratívny efekt rastliny.

Prerezávanie

Po zimovaní potrebuje ginura povinné prerezávanie, aby Bush vyzeral úhľadne a efektívne. Navyše, vďaka orezávaniu bude ker sviežejší a zrýchli sa aj rast stoniek. Musíte len zovrieť vrcholy výhonkov.

Vrchný obväz

Počas intenzívneho rastu musí byť kvetina systematicky kŕmená, a to sa robí raz za 2 týždne. Na to sa používa komplexné minerálne hnojivo. Počas obdobia odpočinku nie je ginura potrebná.

Prenos

Transplantácia sa vykonáva na jar a iba v prípade potreby. Vzhľadom na to, že iba listové dosky mladých rastlín majú veľkolepý fialový odtieň, odporúča sa pravidelne omladzovať dospelý ker, stačí ho presadiť raz za 2 roky.

GINURA, PREKLAD A STAROSTLIVOSŤ O NÁVŠTEVY S ELENOU.

Rozmnožovanie

Na šírenie ginuru sa spravidla používajú odrezky, pretože táto metóda je veľmi jednoduchá a rýchla. Na jar a v lete odlomte vrcholovú stopku, ktorá by mala mať 2 internódie. Vložte ju do vody a po pol mesiaci jej dorastú korene. Zostáva iba zasadiť do samostatného kvetináča.

Množenie ginury odrezkami

Škodcovia a choroby ginury

Ginura je vysoko odolná proti chorobám aj škodcom. Ale ak je krík oslabený nesprávnou starostlivosťou alebo nevhodnými podmienkami držania, potom sa na ňom môže usadiť pravdepodobnosť, že sa na ňom môžu nachádzať vošky, molice, šupinatý hmyz, červy a roztoče.

Šupinatý hmyz je malý sací hmyz, ktorý sa živí miazgou rastliny. Z tohto dôvodu dochádza k rýchlemu žltnutiu listov, ktoré poletujú okolo. Vývoj kríka sa zastaví, má spomalenie rastu. Bush postupne vysychá a nakoniec odumrie. Postriekajte kvetinu roztokom Actellik, po 7 dňoch sa vykoná opätovné ošetrenie, ale iba v prípade potreby.

Biele mušky sú veľmi malé biele mory, ktoré ležia na listoch a kladú svoje vajíčka. Aby sme sa zbavili tak škodlivého hmyzu, je krík postriekaný roztokom Mospilan, Fosbecid, Aktellik, Fufanon alebo Confidor.

Mealybugs (chlpaté vši) sú malý hmyz, ktorý vysáva z rastliny šťavu. A takýto hmyz nazývajú mrzutý kvôli tomu, že na výhonkoch a lístí zanecháva voskový výboj podobný bavlne. Bush, na ktorom žijú červy, má spomalenie rastu. Pamätajte, že existujú druhy červov, ktoré žijú na koreňoch rastliny. Na vyhubenie tohto škodcu môžete použiť nasledujúce chemikálie: Aktara, Mospilan, Fitoverm, Calypso a Biotlin.

Spider roztoče môžu poškodiť každú rastlinu okrem vodných rastlín. Tento škodca, rovnako ako šupinatý hmyz a šupinatý hmyz, je škodcom sajúcim. Kliešte majú mikroskopickú veľkosť, takže je veľmi ťažké ich vidieť voľným okom. To, že sa usadili na kríku, pochopíte tak, že preskúmate morský povrch lístia, vytvárajú sa na ňom veľmi malé biele bodky a môžete tam tiež vidieť najtenšiu pavučinu. Kliešte môžu ginure veľmi ublížiť, pretože sa považujú za jedného z hlavných nositeľov vírusových ochorení, ktoré sú v súčasnosti neliečiteľné. Na zničenie takého škodcu sa môžete uchýliť k pomoci napríklad: Agravertin, Aktellik, Kleschevit, Fitoverm, Akarin a Oberon.

Vošky sú veľmi častým škodcom a živia sa tiež šťavou z rastlín a sú považované za hlavný prenášač nebezpečných chorôb. Na zničenie vošiek by sa mal krík niekoľkokrát postriekať roztokom jedného z tých prostriedkov, ktoré sa používajú v boji proti roztočom (pozri vyššie).

Druhy a odrody ginury s fotografiami a menami

Relatívne malý počet druhov ginury sa pestuje vo vnútorných podmienkach. Druhy, ktoré sú najobľúbenejšie v kvetinárstve, sú opísané nižšie.

Ginura oranžová (Gynura aurantiaca)

Výška takého vždyzeleného trpasličího kríka je asi 100 cm Na povrchu jeho rebrovaných stoniek je dospievanie, sú zdobené červenofialovými stopkami nerovnomerne vrúbkovaných alternatívnych listových dosiek. Horné listy tohto druhu sú malé a spodné majú vajcovitý tvar. Na povrchu výhonkov a lístia je hromada fialového odtieňa; preto sa pri jasnom svetle zdá, že ker je natretý fialovou farbou. Drobné kvety sa zbierajú do košov, majú oranžový alebo zlatožltý odtieň. V prírodných podmienkach sa takáto rastlina nachádza iba na území ostrova Jáva.

Prútený ginura (Gynura sarmentosa)

Vonkajšie je vzhľad podobný oranžovej ginure, ale jej výhonky sú ovisnuté, takže sa dá pestovať ako ampelous rastlina. Na výšku môže Bush dosiahnuť najviac 0,6 m. Dĺžka malých listových dosiek je asi 70 milimetrov. Vlasťou takejto rastliny je východná Afrika.

Lezecká ginura (Gynura scandens)

Alebo stúpa ginura. Tento druh sa najčastejšie pestuje v skleníkoch. Je to poloker s veľkými, riedko zubatými oválnymi listovými čepeľami. Na dĺžku môžu jeho mihalnice dorásť až do dvoch metrov. Takáto rastlina vyzerá skvele v ampelous zložení.

Ginura: vlastnosti a znaky

Vlastnosti

Okrem jedovatých druhov pestovaných vo vnútorných podmienkach môžete v prírode stále nájsť ginuru, ktorá má liečivé vlastnosti. Ľudia o takejto liečivej rastline vedeli už dlho. Napríklad typ ginur pinnacle sa považuje za veľmi nákladnú a vzácnu liečivú rastlinu, zatiaľ čo sa v priemyselnom meradle pestuje iba v jednej z čínskych provincií. Tento typ sa v medicíne používa veľmi často, pretože obsahuje prchavé oleje, triterpénové saponíny, bioflavonoidy, polysacharidy, aminokyseliny a stopové prvky.

K liečivým rastlinám patrí aj ginura obyčajná, ktorá sa prirodzene nachádza v Amerike, Japonsku a Číne. Predpokladá sa, že ak ho budete jesť pravidelne, potom vás všetky choroby obídu. Rastlina dodáva energiu, zlepšuje metabolické procesy, znižuje krvný tlak, znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha zbavovať sa nadbytočných kilogramov a tiež čistí obličky, krv a pečeň od cholesterolu. Ak pravidelne ráno pred raňajkami zjete dva alebo tri listové taniere ginuru, potom už po pol mesiaci budete mať pocit, že sa celkový stav tela výrazne zlepšil. Listy ginury možno použiť aj do šalátov.

Známky

Takáto rastlina sa ľudovo nazýva aj „krokodíl“. Keďže kvety ginury majú nepríjemnú vôňu, je pod znamením Škorpióna. Ale odborníci sú si istí, že takáto kvetina je veľmi užitočná, pretože je schopná vyčistiť atmosféru domova od negatívnej energie a ginura tiež pomáha bojovať proti strachu z tmy a nočných môr. Tiež sa verí, že mäkké lístie takejto rastliny môže zmierniť drsný charakter človeka a drsný hlas. A odborníci tiež uisťujú, že páchnuce kvety môžu zachrániť zamilovaných ľudí pred chybami. V tejto súvislosti odporúčajú netrhať púčiky, ale aby kríček lepšie ukázal túto vlastnosť, odporúča sa ju usporiadať na tienistom mieste. Existuje tiež názor, že ginura v domácnosti znamená šťastie žien ...

Prútený ginura (Gynura sarmentosa)


Ginura: druhy a odrody na domáce pestovanie

Doma sa zakorenili iba niektoré druhy ginur, ktoré nevyžadujú komplexnú starostlivosť a majú veľkolepý vzhľad.

Oranžová (aurantiaca)

Rastlina je pôvodom z ostrova Jáva. Je to vždyzelený ker s rozvetvenými rebrovanými stonkami. Je na nich veľa fialových klkov, zdá sa, že ginura je vo fialovom oblaku. Spodné listy sú vajcovité, dlhé 6-20 cm, horné sú trojuholníkovo-oválne, špicaté. Pruhy sú zreteľne viditeľné.

Tento druh dostal svoje meno pre malé oranžovozlaté kvety, ktoré hojne pokrývajú krík. Sú zvonovité, zabalené v trávnatých šupinách. Stopky sú dlhé, mierne dospievajúce. V prírode kvitne takmer po celý rok. Po tom, čo kvety zvädnú, na ich mieste dozrievajú podlhovasté valcovité semená s dlhým hustým trsom.

Prútie (sarmentosa)

Podobne ako oranžová, ale menšia. Výhonky rastliny sú ovisnuté, preto je vhodná na pestovanie ako ampelová kultúra.

Procumbens

Trvalý ker s vysoko rozvetvenými rovnými stonkami. Povrch výhonkov je hladký, listy sú oválne, bledozelené, lesklé, s mierne pílkovitými okrajmi. Napriek absencii charakteristického fialového okraja je druh obľúbený pre svoje liečivé vlastnosti.

Lezenie (scandens)

Hovorí sa mu aj stúpanie. Tento druh nie je rozšírený, častejšie sa vyskytuje v skleníkoch. Jeho listy sú veľké, oválne, po okrajoch má riedke zubáče. Bičíky môžu dorásť až do dĺžky 2 m. Vyzerá dobre v závesných kvetináčoch.


Domáca starostlivosť

Irezine sa dobre prispôsobí všetkým podmienkam. Napríklad počas vykurovacieho obdobia sa dokáže prispôsobiť nízkej vlhkosti.

Osvetlenie

Kvetinu je lepšie umiestniť na južné, juhozápadné a juhovýchodné okno. Ale aj keď rastlina miluje jasné svetlo.

V lete je lepšie ho tieniť pred priamymi lúčmi a v zime by mala byť celková expozícia svetla minimálne 15 hodín. To sa dá dosiahnuť umelým osvetlením.

Znáša priame slnečné svetlo, ale kvet ireziny by si mal na ne zvyknúť postupne.

Ak rastlina rastie v interiéri a je osvetlená iba žiarivkami, mali by byť zapnuté najmenej 14 hodín denne.

Teplotný režim

Rastlina pokojne rastie doma pri izbovej teplote. V lete odoláva irezín teplotným výkyvom 15 - 25 ° C a v zime 15 - 22 ° C, najmenej však 13 ° C.

Ak rastlina rastie vonku, potom by sa tam mala držať až do prvého mrazu.

Hnojivo

V období rastu je potrebné irezín intenzívne hnojiť., ktorá sa v rastline odohráva od jari do začiatku jesene. Kŕmiť by sa malo každý týždeň minerálnymi alebo organickými hnojivami.

Dôležité! Je žiaduce, aby hnojivo bolo tekuté s vysokým obsahom draslíka a menším obsahom dusíka.

Pretože rastlina má v zime pokojové obdobie, mala by sa hnojiť čoraz menej a menej. Približne raz mesačne sa koncentrácia použitého hnojiva zníži dvakrát.

Polievanie

V období od jari do začiatku jesene je potrebné rastlinu zalievať najmenej raz za 2 dni. Alebo sa zamerajte na ornicu - hneď ako zaschne, treba rastlinu okamžite zaliať. Pôda musí byť neustále navlhčená.

V chladnom období treba kvetinu zalievať striedmejšie - asi raz týždenne. Ale v žiadnom prípade sa nesmie nechať substrát vyschnúť. Ak v zime teplota v miestnosti, kde sa kvetina nachádza, klesne pod 16 ° C, potom by malo byť zalievanie irezínu ešte menej časté. Mali by ste byť vedení rovnakým spôsobom ako v lete na ornici - nemala by byť suchá.

Na polievanie by ste mali brať mäkkú alebo vylúhovanú vodu (minimálne deň). Na zavlažovanie je dobré použiť dažďovú vodu.

Pozor! Na udržanie potrebnej vlhkosti vzduchu pre kvetinu môžete okrem polievania kvetinu tiež pravidelne nastriekať.

Výsadba a presádzanie

Ak sa kvetina pestuje 1 rok, potom nemusí byť transplantovaná.

Ak sa kvetina bude pestovať ako izbová vytrvalá rastlina, potom je lepšie presádzať raz za 2-3 roky. Je lepšie transplantovať na jar.

Ak črepník už rastlinu nedrží, je možné ju presadiť skôr.

Rastlina má radšej mierne kyslú pôdu. Napríklad:

 1. Rašelina, piesok, listnáče a drn, humus - 1: 1: 4: 4: 2.
 2. Záhradný pozemok, list, perlit, rašelina - 1: 1: 1: 1.
 3. Sodík a listnatá pôda, humus, piesok - 2: 2: 2: 1.

Počas teplej sezóny môže byť rastlina vysadená vonku.

Hlavnou podmienkou transplantácie je prítomnosť drenážnej vrstvy v kvetináči. Môže to byť expandovaná hlina alebo rozbité tehly.

Orezávanie kvetov

Kvetinu treba každý rok strihať a štipkať. Po týchto postupoch rastlina rastie viac rozvetvená a bujná. Tieto manipulácie sa uskutočňujú cez apikálne výhonky irezínu. Prerezávanie a zovretie sa dá robiť po celý rok, ale je lepšie vo februári, pokiaľ ide o vývoj rastlín na jar.

Rozmnožovanie

Reprodukcia kvetov sa najčastejšie vykonáva odrezkami, pretože táto metóda je rýchlejšia. Ak to chcete urobiť, mali by ste:

 1. Na jar a v lete odrežte apikálnu stonku dlhú asi 5 - 8 centimetrov s 2 uzlami.
 2. Zasaďte ho do navlhčeného piesku.
 3. Zakryte plastom.
 4. Udržujte teplotu v rozmedzí 17-21 ° C.
 5. Keď sa objavia korene (7-10 dní), presaďte ich do malého hrnca.
 6. Aby sa rastlina lepšie rozkonárila, mala by byť počas rastu dvakrát zovretá.

Zaujímavé! Tiež môžu byť odrezky ľahko zakorenené vo vode.

Druhým spôsobom je reprodukcia (rast) zo semien:

 1. Nákup semien.
 2. Vysejte ich do nádoby s vhodnou zeminou.
 3. Zakryte sklom alebo plastom.
 4. Vetrajte a zvlhčujte.
 5. Hneď ako sa objavia klíčky, odstráňte viečko.
 6. Umiestnite na dobre osvetlené miesto.
 7. Hneď ako sa na klíči objavia 3 (alebo viac) listov, vysaďte ich osobitne.

Škodcovia a choroby

Zelená voška - vyžaduje ošetrenie insekticídom, ktorý obsahuje pyrethrum.

Škrabanec. Objavuje sa kvôli podmáčaniu pôdy.

Rastlina irezin je tiež náchylná na také škodce, ako sú roztoče molice a pavúky.

Hlavnými príčinami chorôb kvetov sú nesprávne životné podmienky.

Takže ak kvetine chýba osvetlenie, potom:

 • listy sa stávajú malými a slabnú
 • stonka je vytiahnutá
 • lístie padá.

Príčinou padania lístia môže byť aj to, ak nebol vykonaný rez. Ale ak je rastlina už zrelá, považuje sa tento jav za normálny.

Dôsledky spojené so zalievaním:

 • výtok z listov (nedostatok alebo nadmerné napájanie)
 • ovisnuté listy (vysychanie z pôdy).

Ak je teplota nižšia ako normálna (12 ° C):

 • mäkké a ovisnuté listy a stonky
 • výtok z listov
 • tlejúce korene.

Ak je teplota zvýšená, potom listy strácajú svoju pružnosť a padajú.


Pozri si video: Гинура. Размножение, посадка и уход.


Komentáre:

 1. Sike

  I think, that you are not right. Let's discuss it.

 2. Brougher

  have you invented such an incomparable answer?

 3. Forsa

  Toto je veta jednoducho neporovnateľná)

 4. Dojora

  you were visited by the idea that simply shines

 5. Okoth

  Well done, you were visited by the simply magnificent ideaNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety