Ako pestovať baklažán: Sedem tajomstiev dobrej úrodyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V našich klimatických podmienkach sa pestovanie baklažánu stáva často drvivou úlohou aj pre skúsených záhradníkov a pre začiatočníkov je ako hviezda na oblohe. Takéto problémy sú spôsobené skutočnosťou, že baklažán absolútne nevydrží naše leto, prudké zmeny teploty a poveternostné podmienky sú preň kontraindikované. Vyžaduje neustále teplo, miernu vlhkosť a úplnú neprítomnosť vetra. Povedzme, že táto rastlina vyžaduje stálosť a náležitú starostlivosť.

Existujú ale záhradníci, ktorí sú schopní pestovať baklažány aj na tých najprestavnejších miestach, čo sa týka počasia. Vôbec to nie sú čarodejníci, majú len určité vedomosti a tajomstvá, ktoré sa dozviete v tomto článku.

Sedem tajomstiev dobrej úrody baklažánu

Žiadne vyberanie

Táto rastlina je veľmi krehká, a preto, ak sa počas zberu čo i len mierne dotknete koreňa, existuje možnosť smrti alebo spomaleného rastu rastliny. Preto, aby sa zabránilo takýmto situáciám, je najlepšie baklažány ihneď vysadiť do špeciálnych nádob. Presadiť do otvorenej pôdy je možné iba vtedy, ak sa použije metóda „prekládky“ - preniesť rastlinu spolu s hrudkou zeme bez toho, aby ste sa dotkli koreňa.

Teplá posteľ

Korene baklažánu je potrebné udržiavať v teple pre zdravý rast. Preto by teplota pôdy pri výsadbe baklažánov mala byť najmenej 20 stupňov.

Neustále vlhká pôda

Jediným spôsobom, ako udržať v baklažánovom lôžku rovnomerne vlhkosť, je mulčovanie. Baklažány sa mulčujú pomocou hustej vrstvy trávy, slamy alebo pilín pomocou všetkých vyššie uvedených prostriedkov naraz.

Večerné polievanie

Baklažány milujú vodu, takže je nereálne, aby prežili v suchom prostredí. Záhony, na ktorých sa používalo mulčovanie, by sa mali polievať raz týždenne, avšak postele, kde baklažány rastú na holej pôde, sa musia polievať každý druhý deň. Za veľmi horúceho počasia, asi 30 stupňov, sa dá polievať každý deň. Najefektívnejšia je zálievka pri koreni, voda by mala byť teplá (asi 20 - 25 stupňov). Je nevyhnutné ju zalievať večer, pretože potom slnko neodparuje vlhkosť a ide do zeme. Tiež sa neoplatí príliš lievať baklažány, pre podmáčanú rastlinu bude ťažké dať plody.

Prístup na slnko a ochrana pred vetrom

Aj keď baklažán nemôže rásť v príliš suchom prostredí, nastavenie ovocia je nemožné bez veľkého množstva slnka. Je tu ešte jeden problém: baklažán neznáša uzavreté priestory, ale netoleruje vietor ani prievan. Záhradkári sa akosi musia z tejto situácie dostať, a tak prichádzajú s rôznymi metódami. Napríklad, ak sa pestovanie baklažánu vykonáva v skleníku, môžete otvoriť okno na ventiláciu. Ak sú baklažány vysadené v otvorenej pôde, potom nemôžete robiť bez vytvorenia špeciálnej štruktúry. Štruktúra vyzerá takto: železné oblúky sú inštalované s krycím materiálom, ktorý je otvorený iba na jednej strane.

Vrchný obväz

Baklažány sú tie rastliny, ktoré stačí kŕmiť. Prvé kŕmenie baklažánov sa vykonáva do 15-20 dní po výsadbe rastlín do zeme. Na prvé kŕmenie sa odporúča použiť kurací hnoj, infúziu fermentovaných bylín alebo divinu. Ďalej sa počas rastu odporúča kŕmiť baklažány rôznymi fosfátovými hnojivami. Popol je ďalším skvelým krmivom. Môže byť umiestnený do otvorov niekoľkokrát mesačne.

Bush formácie

Ak sú baklažány dostatočne vysoké a silné, je nevyhnutné vytvoriť krík. Tvorba kríka spočíva v odstránení nepotrebných nevlastných detí (výhonkov, kde nie sú vaječníky s plodmi), odstránení listov, ktoré vedú k zatieneniu rastlín. Niektorí obyvatelia leta dokonca zovrú hornú časť kríka, ak jeho výška dosiahla 30 centimetrov. Odrody baklažánu, ktoré sú nízkej výšky, nevyžadujú tvarovanie. V takom prípade sa musíte zbaviť prebytočných listov a vetvičiek. Je dôležité, aby po spracovaní takýchto odrôd nezostali viac ako 3 vetvy.

Vo výsledku, aby ste si vypestovali zdravé a krásne baklažány, musíte mať na pamäti, že neprodukujú ovocie pri nízkych teplotách (menej ako 18 stupňov) alebo veľmi vysokých (viac ako 35 stupňov), netolerujú vietor a prievan a nesúvisia s nadmernou a nedostatočnou vlhkosťou. Podľa siedmich vyššie popísaných pravidiel nikdy nezostanete bez poriadnej úrody baklažánu, hlavnou vecou nie je ušetriť čas a ak pravidlá popisujú, že baklažány neznesú vietor, musíte im vytvoriť potrebný úkryt. .


Ako sadiť sadenice baklažánu vonku

Po 55 - 65 dňoch, keď sa v semenákoch vytvorí päť až sedem pravých listov, sa vysadia do zeme.

Miesto a zeminu

Na jeseň si vyberú miesto na mieste, kde v budúcnosti budú baklažány rásť, a vykopávajú tam pôdu. Malo by byť slnečno s dobre priepustnou úrodnou pôdou (pH 6,3 až 6,8).

Na jar sa hnojivá aplikujú na 1m 2 pod baklažány:

  • 2/3 vedierka so zhnitým hnojom alebo kompostom
  • 2 lyžice. lyžice superfosfátu
  • lyžicu síranu draselného
  • 1 šálka preosiateho popola

Uvedené hnojivá je možné nahradiť 2 polievkovými lyžicami. lyžice kompletného komplexného hnojiva pre nočné tiene.

Dátumy pristátia

Baklažány milujú vlhkosť a teplo, neznesú ani ľahké mrazy. Pri teplotách pod 15 ° C prestávajú rásť a odumierajú.

Baklažány sú tiež citlivé na kolísanie teploty a vlhkosti vzduchu a pôdy, preto sa neponáhľajte s výsadbou sadeníc na otvorenom teréne. Predpokladané dátumy 20. - 30. mája. Podľa klimatických podmienok regiónu sa dajú posunúť až do začiatku júna.

Ako zaobchádzať so škodcami

Medvede, slimáky, klikačky, chrobáky z Colorada, vošky milujú „hodovať“ na baklažánoch. Choroby tiež spôsobujú veľké škody - makrosporióza, stolbur, hniloba.

Na profylaxiu, deň alebo dva pred vysadením sadeníc na otvorenom teréne, je vhodné každý otvor zaliať vodou a pridať do nej trochu amoniaku.

Mnoho záhradníkov zalieva otvory silným roztokom manganistanu draselného.

Pre listových škodcov sú rastliny ošetrené síranom meďnatým, karbofosom, bitoxibacilínom.


Aké prísady jahody potrebujú na jeseň?

Pred zasadením sadeníc do pôdy sa odporúča aplikovať organické a minerálne hnojivá - kompost, hnoj, vtáčí trus, chlorid draselný, superfosfát. Mladé rastliny vyžadujú zmiešané hnojenie mikroelementmi. Napríklad pri výsadbe sadeníc sa do otvoru zavedie zmes dreveného popola, kompostu a záhradnej pôdy a po dvoch týždňoch - minerálne hnojivo s draslíkom a fosforom.

Referencia! Organické hnojivá majú pozitívny vplyv na úrodnosť pôdy a dlhodobo - na rastliny a minerálne hnojivá - na stav a vývoj rastlinných plodín (vstrebávajú sa rýchlejšie ako organické látky).

Rastliny, ktoré skončili s plodmi, si vyžadujú úplné zotavenie, a na to môžete použiť rôzne obväzy - zložité, zmiešané, zakúpené, pripravené podľa ľudových receptov.


Jemnosti pestovania baklažánu, musíte vedieť

Ekologická záhrada: Ak rastlina kvapká kvety alebo nemá vaječníky, má to niekoľko dôvodov. Je nezvestný.

Problém môže byť nedostatok vaječníkov pri nesprávnom pestovaní sadeníc.

Naplňte hrnce zmesou pôdy, navlhčite, zhutnite. Semená vyklíčte a do každého kvetináča vložte jedno semienko, na vrch dajte vrstvu zeminy 2 centimetre. Tuleň.

Zakryte igelitom, odložte na teplé miesto.

Baklažány vypučia po 10 dňoch pri teplote 24 stupňov. Je dôležité, aby teplota nebola príliš vysoká alebo príliš nízka. Ak je viac ako 40 alebo menej ako 18 stupňov Celzia, semená odumrú.

Po objavení sa sadenice umiestnia na chladné a svetlé miesto na týždeň. Potom sa prenesú na teplé miesto.

Vrchný obväz sa vykonáva po vytvorení očkovacej slučky.

Najpravdepodobnejšie dôvody absencie vaječníka

Prečo neexistuje vaječník? Baklažány sú náladové rastliny a nemusia vytvárať vaječníky z niekoľkých dôvodov:

  • pôda je príliš chudobná
  • počasie je chladné
  • včely sa neopelili
  • v skleníku je horúco - teplota je vyššia ako 40 stupňov
  • polievanie je zle
  • nedostatok živín

Dôležité! Je potrebné zalievať kultúru teplou vodou, 2-krát častejšie ako papriky, 4-krát viac paradajok. Každé puzdro by malo mať 2 litre kvapaliny denne a mal by sa vykonať postrek.

Ako problém vyriešiť

Existuje jeden spôsob, ako opraviť problémy - pestujte baklažány správne.

V severozápadných a centrálnych oblastiach Ruska sa pestovanie plodín môže uskutočňovať iba vo vysokom skleníku alebo v inej štruktúre. Na otvorenom poli nie je prakticky žiadna šanca na získanie ovocia.

Najlepšie je pestovať baklažány v skleníku oddelene od ostatných plodín. Výsadba s paradajkou nie je najlepšou voľbou.

Priemerný termín výsadby je od 15. mája. Pred výsadbou v skleníku by mala byť pripravená pôda - mala by sa zahriať na 16 stupňov. Za týmto účelom sa do pôdy zavedie pár vedier humusu, 100 gramov minerálnych hnojív.

Medzi rastlinami by mala byť medzera asi 27 centimetrov a medzi riadkami by mala dosahovať 55 centimetrov. Prehĺbenie pristátia je zakázané!

V skleníku zelenina bolestivo reaguje na zmeny teploty. Preto by prvoradou úlohou malo byť udržiavanie optimálnej teploty v budove - asi 25 stupňov. Nesprávne nastavená teplota je hlavným dôvodom nedostatku vaječníkov v baklažánoch.

Baklažán je potrebný pravidelne do vody pod koreňom. Toto by sa malo robiť dvakrát týždenne. Zalievanie sa odporúča vykonávať v druhej polovici dňa vodou, ktorá bola na slnku zahriata a už usadená.

Vrchný obväz vyrábané každých pár týždňov.

Uvoľnenie vykonávané podľa potreby.

V skleníku nasleduje vykonávať formovanie rastlín... Je potrebné vylúčiť neplodné a spodné konáre, choré listy. Tiež stojí za to vykonať podväzkovú rastlinu... Aby bola sada vyššia, odporúča sa stonky denne pretrepávať.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať listy rastlín v skleníku. Sú obľúbenou pochúťkou zemiakového chrobáka z Colorada. Ak nie je včas pochopené, že sa objavili parazity, môžu zničiť listy za jeden deň.

Preventívne opatrenia

Baklažány sa aktívne nastavia, ak im vytvoríte optimálne podmienky. Kvety však stále môžu spadnúť. Aké preventívne opatrenia treba podniknúť, aby ste tejto rastline pomohli?

Vykonajte analýzu pôdy. Rastlina sa nevyvíja dobre na močaristých, zhutnených a studených pôdach. Je potrebné zvoliť pôdu, ktorá je priepustná pre vlhkosť a bohatá na organické prvky.

Rastliny sa nedá vysadiť po nočných tieňoch - zemiaky, paradajky, physalis.

Na rovnakom mieste baklažán je možné pestovať v intervaloch 3 rokov.

Ďalším dôvodom neúspechu je semená... Môžu byť kontaminované vírusmi, preto by sa mali vysádzať regionálne odrody.

Zlé viazanie je výsledkom slabého opelenia. Z tohto dôvodu by ste mali kultúru opeľovať sami. Vezmite štetec a prejdite ním po žltých prašníkoch kvetu. Ďalej by sa mal peľ nanášať na stigmu piestika iného kvetu. Lepšie je použiť peľ novootvoreného púčika.


Pozri si video: Ako pestovať baklažán pre sadenice Výsev baklažánu pre sadenice


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu