Dracaena je v poriadku - vďaka transplantácii!We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V kancelárskych priestoroch aj v bytoch je miesto pre dracaenu. Sú nádherné, tvarovo i farebne rozmanité a ľahko sa hodia do interiéru. Ale vzhľad týchto rastlín závisí od správnej starostlivosti o ne.

Fotografie dracaena

Je mi potešením obdivovať dracaenu! Nie je prekvapením, že pestovatelia kvetov s potešením fotografujú svoje rastliny a zverejňujú tieto obrázky na internete.

Fotogaléria: druhy dracaena

Rastúce pravidlá

Dracaena je nenáročná rastlina. Existujú však určité nuansy jeho transplantácie a vývoja, ktoré by sa mali zvážiť pred začiatkom chovu.

Užitočný bude aj materiál o tom, ako pestovať Dracena Sander: https://diz-cafe.com/rastenija/bambuk-komnatnoe-rastenie-uhod.html

Osvetlenie

Pre tieto rastliny je ideálne miesto blízko okna s dobrým osvetlením, bez priameho slnečného žiarenia a prievanu.

Optimálna teplota

Rastlina sa bude dobre vyvíjať pri teplotách od 18 do 24 stupňov v lete, nie nižších ako 12 stupňov v zime, bez náhlych zmien. V lete ho môžete vyviezť na čerstvý vzduch.

Vlhkosť vzduchu

Dracaena je pohodlná pri miernej a vysokej vlhkosti, takže je užitočné ju nastriekať, otrieť lístím a potešiť teplou sprchou.

Polievanie

Dracaena potrebuje rovnomernú konštantnú vlhkosť pôdy, ale bez podmáčania, pretože inak môžu korene hniť. V lete ju polievajú, keď ornica vyschne. V zime sa voda zalieva oveľa menej často (asi raz za 2 mesiace), ale neumožňujú úplné vyschnutie zeme. Medzi zalievaním sa pôda mierne uvoľňuje, aby mohol vzduch preniknúť ku koreňom. Voda je potrebná pri izbovej teplote.

Na polievanie dracaeny musíte použiť vodu pri izbovej teplote.

Vrchný obväz

V období od apríla do augusta, raz za 2 týždne, sa kŕmia hnojivami pre vnútorné kvety, pridávajú sa do vody na zavlažovanie, potom je kŕmenie obmedzené, v zime sa takmer nekŕmia. V opačnom prípade dôjde k porušeniu doby odpočinku, čo povedie k vyčerpaniu dracaeny.

Rozmnožovanie

Aby ste mohli šíriť dracaenu sami, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel, prečítajte si toto: https://diz-cafe.com/rastenija/dratsena-razmnozhenie-v-domashnih-usloviyah.html

Vegetatívne rozmnožovanie všetkých druhov dracaena sa vykonáva pomocou kúskov kmeňa, vrstvenia, vrcholových odrezkov.

Prerezávanie

Orezávanie sa vykonáva na zvýšenie rozvetvenia a na získanie pôvodných foriem odrezaním hornej časti výhonku. Čoskoro pod rezom sa začnú objavovať výhonky z objavených zahustení.

Prerezávanie dracaena vám umožňuje dať rastline pôvodný tvar

Transplantácia dracaeny

Transplantácia sa nazýva úplná výmena zeme počas transplantácie s možným presunom rastliny do inej nádoby. Toto je efektívny nástroj na dodanie novej sily rastline.

Základ pre rozhodnutie o transplantácii je nasledovný:

 • v dracaena je celý hrniec obsadený koreňmi. Svedčí o tom skutočnosť, že voda sa pri zavlažovaní ťažko absorbuje, korene vyčnievajú nad povrch. U mladých dracaena sa tento stav vyskytuje raz ročne a u dospelých raz za 5 rokov;
 • dracaena rastie zle, listy menia farbu, čo naznačuje možný problém s koreňmi alebo s pôdou.

Výber hrnca

Nový hrniec by mal byť o 2 cm širší ako starý. Nasleduje aj usmernenie: pre rastliny s výškou 40 cm je potrebný črepník s priemerom najmenej 15 cm, vhodné sú keramické a plastové črepníky. Ak je dôvodom opätovnej výsadby potreba jednoduchej výmeny pôdy, potom môže byť nádoba ponechaná rovnaká, ale musí byť dezinfikovaná. Na dne hrnca by mali byť otvory, aby odtekala prebytočná voda.

Originálny kvetináč si môžete vytvoriť sami: https://diz-cafe.com/dekor/dekorirovanie-cvetochnyx-gorshkov-svoimi-rukami.html

Pôda

Hrniec je naplnený novou pôdou, pretože v starej pôde sa môžu hromadiť prvky škodlivé pre rastlinu. Môžete použiť komerčne dostupné formulácie pre palmové vnútorné kvety. Je však lacnejšie a užitočnejšie pripraviť si zmes svojpomocne: 3 časti suchej pôdy, 1 časť humusu, 1 časť riečneho piesku, 1 časť listovej pôdy. Pôda by mala byť trochu vlhká. Optimálnu vlhkosť môžete skontrolovať stláčaním trochu zeminy v dlani. Hrudka by sa mala pri dotyku drobiť.

Čas prenosu

Najlepší čas na presádzanie je neskorá zima - skoro na jar, presádzať sa dá až do augusta. Vo zvyšných mesiacoch je lepšie sa rastlín nedotýkať.

Prekladisko Dracaena

Prekládka je typom presádzania, keď sa rastlina vyberie z črepníka spolu s hrudkou zeme a bez ovplyvnenia koreňov sa prenesie (preskupí) do nového väčšieho črepníka. Prázdne miesta sú vyplnené pripravenou zemou.

Táto metóda sa používa na jeseň (ak je to potrebné), ak je stav rastliny dobrý a nie je potrebné pozemky vymieňať. Prekládka je pre rastlinu šetrnejšia, preto ju možno aplikovať niekoľkokrát do roka.

Vlastnosti transplantátu po zakúpení

Ak existujú poznámky o vzhľade dracaeny alebo kapacita a pôda nevzbudzujú dôveru, rastlina sa okamžite presadí s výmenou črepníka aj zeme. Ak je rastlina veselá a črepník nie je zlý, je lepšie dracaenu zbytočne nezraniť, ale po mesiaci ju presadiť prekládkou.

Transplantácia veľkej dracaeny

Pokiaľ nie je to nevyhnutné, veľké dracaény radšej nepresádzajte, pretože sa ťažko zakorenia a presun obrovského stromu je namáhavý. Lepšie je raz ročne uvoľniť vrchnú vrstvu vlhkej pôdy (asi 4 cm), snažte sa nedotýkať sa koreňov, vyberte ju a nahraďte novou zeminou.

Posttransplantačná starostlivosť

Po presadení rastlina zažíva silný stres, vyžaduje si čas, kým si koreňový systém zvykne na nové podmienky, aby sa začali vytvárať nové korene. Prvé zalievanie je bohaté. Po navlhčení celej hlinenej hrudky by sa mala na panvici zhromaždiť prebytočná voda. Transplantované dracaeny sa zriedka polievajú, pretože koreňový systém ešte nezapletal hlinenú guľu a voda sa pomaly vstrebáva a odparuje.

Ďalšia zálievka sa vykoná po vysušení vrchnej vrstvy zemskej kómy (o 2 - 3 cm). Po 10 dňoch môžete podať jediný koreňový stimulant Kornevin (1 gram / liter vody). Rastlina sa na týždeň umiestni na tienisté miesto, nastrieka sa, aby nedošlo k jej vysušeniu. Potom sa starostlivosť o rastliny stáva štandardom.

Schopnosť kombinovať transplantáciu s rezom

Presádzanie aj rez sú pre rastliny stresujúce. Pri transplantácii si dracaena vytvára nové korene, pri reze existujúce korene vytvárajú nové výhonky. Tieto postupy by sa nemali zbytočne kombinovať.

Potreba takýchto opatrení vyvstáva, ak je potrebné zachrániť chorú dracaenu. Orezáva sa a presádza do novej pôdy. To sa dá urobiť iba v jarnom období aktívneho rastu. Živá koruna sa dáva na zakorenenie.

Užitočný bude aj materiál o boji proti chorobám a škodcom dracaeny: https://diz-cafe.com/rastenija/bolezni-i-vrediteli-draceny-kak-raspoznat-problemu-i-borotsya-s-nej. html

Fotogaléria: fázy transplantácie dracaena

Krok za krokom pokyny na transplantáciu Dracaeny

Ak chcete po transplantácii získať zdravú a životaschopnú rastlinu, postupujte podľa nasledujúceho algoritmu:

 1. Jeden deň pred transplantáciou dracaenu výdatne zalejeme.
 2. Vyberte si hrniec správnej veľkosti.
 3. Na dno pripraveného hrnca nalejte drenáž (keramzit alebo malé okruhliaky).
 4. Naplníme tenkú vrstvu zeme. Mierne zvlhčíme.
 5. Jeden deň pred transplantáciou zalievame dracaenu.
 6. Opatrne ho vyberte zo starej nádoby poklepaním alebo rozrezaním.
 7. Korene očistíme od zeme a snažíme sa ich nezraniť. Odpadnuté korene odrežeme.
 8. Navlhčite korene.
 9. Drakaenu dáme do stredu hrnca, pridáme zeminu, rastlinou zatrasieme a mierne ju utlmíme.
 10. Pôda by mala pokrývať všetky korene dracaeny a mala by byť asi 3 cm pod okrajom nádoby, koreňový krk by mal byť na úrovni pôdy.
 11. Rastlinu výdatne zalejte.
 12. Zeminu pridáme, ak sú korene holé.
 13. Môžu byť pokryté drenážou alebo machom.

Zakorenené odrezky dracaena sa vysádzajú podobným spôsobom, s výnimkou umývania koreňov. Ak bol rez zakorenený v zemi, potom sa dá zachrániť hlinená hrudka.

Počas transplantácie dracaena je potrebné odrezať prebytočné korene a odstrániť ich zhnité časti.

Možné problémy

Transplantácia môže dracaene ublížiť, ak v čase transplantácie potrebovala polievanie alebo bola iba polievaná.

Prvé 2 týždne sa rastlina snaží prispôsobiť novým podmienkam, takže môže spadnúť a stratiť listy. Ak však rastlina naďalej trpí, je potrebné analyzovať:

 • ak je tam zamokrenie - skontrolujte, či nie je upchatý odtokový otvor;
 • či vysychá - skontrolujte obsah vlhkosti v pôde na stene hrnca;
 • ak je vzduch v miestnosti príliš suchý.

Dracene je možné pomôcť úpravou zavlažovania a režimu zavlažovania vytvorením mikroklímy - zakrytím rastliny perforovaným plastovým vreckom na týždeň. Môže byť posypaný rastovým stimulantom Zirkón (2 kvapky na 200 ml). Ak rastlina naďalej hynie, opakujte celý proces presádzania.

Niekedy je dracaena zamieňaná s inou rastlinou rodiny Dracaena - cordilina. Môžete ich rozlíšiť podľa koreňov. V dracaena sú oranžové, v cordiline biele. Cordilina tvorí veľa koreňového rastu.

Koreňová vrstva kordilíny vo vode dáva korene

Prosím, dracaena so správnou starostlivosťou - a ona vám dá potešenie z krásy.

 • Tlač

Ohodnoťte článok:

(24 hlasov, priemer: 5 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Nie je ťažké transplantovať dracaena, ktorá zdobí interiér bytu. Postup si však vyžaduje starostlivú implementáciu. V opačnom prípade existuje riziko poškodenia okrasnej listnatej rastliny. Strom zranený počas procesu transplantácie môže ochorieť a dokonca zomrieť. Falošná dlaň by mala byť transplantovaná pri dodržaní pravidiel postupu.

Na čo slúži transplantácia?

Napriek nenáročným podmienkam údržby a starostlivosti je potrebné dracaenu pravidelne presádzať do väčšej nádoby. Toto opatrenie je nevyhnutné, aby dekoratívna kultúra neochorela a zachovala si svoj veľkolepý vzhľad. Kompetentne vykonaná transplantácia je dôležitou súčasťou starostlivosti o izbovú rastlinu.

Kedy je to lepšie a ako často by sa to malo robiť?

Mladá falošná dlaň sa transplantuje doma najmenej raz za 1–2 roky. Procedúra sa vykonáva v jarných mesiacoch, keď sa začína proces aktívneho toku miazgy a strom sa intenzívne rozvíja. Toto obdobie je pre transplantáciu najpriaznivejšie. Dracaena bude tolerovať manipuláciu bez nežiaducich následkov. Je zakázané vykonávať ho na jeseň alebo v zime, keď je rastlina v pokoji.

Niekedy sa zaobídete aj bez toho. Stačí len vymeniť ornicu.

Vysoko veľká dospelá falošná dlaň sa transplantuje vo výnimočnom prípade, Ak:

 • korene vyplnili nádobu a sú viditeľné na povrchu pôdy
 • pôda je podmáčaná a dochádza k stagnácii vlhkosti, ktorá hrozí rozpadom a odumretím rastliny
 • vyčerpaný substrát
 • dracaena trpí napadnutím škodcami.

Je možné sa v lete pohybovať?

Okrasnú kultúru sa odporúča presádzať počas celého vegetačného obdobia., od jari do jesene (polovica októbra).

Príprava na postup

Príprava na presadenie falošnej dlane do väčšieho kvetináča je zásoba všetkého, čo potrebujete pre postup:

 • nástrojov
 • správna kapacita
 • pôda
 • odvodnenie.

Potrebné nástroje

V procese presádzania izbovej kvetiny prídu vhod nástroje ako záhradnícke nožnice alebo záhradné nožnice, ako aj rozprašovač vody (fľaša s rozprašovačom).

Aký črepník by ste mali zasadiť?

Nový črepník na presádzanie okrasnej kultúry musí spĺňať množstvo požiadaviek:

 • byť o 2 - 3 cm väčšie ako predchádzajúce (z hľadiska priemeru)
 • dole majú drenážne otvory
 • majú tvar pripomínajúci sklo.

Pozemné požiadavky


Dracaena sa vyznačuje nenáročnou kvalitou pôdy. Falošné dlane rastú dobre v priedušnej, stredne výživnej, neutrálnej alebo mierne kyslej (6 PH) pôde obohatenej o rašelinu. Ideálnou možnosťou je komerčne dostupný substrát na pestovanie paliem.

Je prípustné vyrábať zmes pôdy sami kombináciou nasledujúcich komponentov:

 • trávniková pôda - 2 časti
 • list - 1 diel
 • kompost - 1 diel
 • rašelina - ½ časti.

Je žiaduce obohatiť pôdnu zmes o užitočné prísady:

 • uhlíkové štiepky
 • rozbité červené tehly
 • kokosové vlákno.

Zlepšia štruktúru pôdy, čím sa uvoľnia. Uhlie zabráni hnitiu koreňov kvôli svojej schopnosti absorbovať vlhkosť.

Správna sterilizácia zeme

Vlastne pripravená pôda podlieha sterilizácii. Procedúru je vhodné podrobiť zakúpenému podkladu, ako aj drenáži. Zabezpečí ničenie húb a lariev parazitov. Budete musieť zahriať Zem v rúre na teplotu +200 ° C alebo v mikrovlnnej rúre.

Sterilizácia sa vykonáva podľa postupnosti akcií:

 1. Do nádoby sa naleje trochu vody, naleje sa pôdna zmes.
 2. Nádobu zakryte viečkom a odošlite do predhriatej rúry.
 3. Obsah bude treba pravidelne miešať.
 4. Keď sa objaví charakteristický nepríjemný zápach, oheň sa zníži a pôda sa parí pol hodiny.

Pôdna zmes obsahujúca uhlie sa opatrne zahreje. Existuje riziko vznietenia rúry na pečenie. Budete musieť pridať viac vody.

Drenáž

Ako drenáž môžete použiť:

 • keramzit
 • kamienky
 • vermikulit
 • tehlové štiepky
 • pena.

Predtým použitá drenáž sa znovu nepoužíva... Obsahuje veľa škodlivých solí.

Pokyny krok za krokom k postupu

Dracaena nemá rada, keď je ovplyvnená jej koreňová sústava. Preto by ste mali prísne dodržiavať pokyny na transplantáciu falošnej dlane.

 1. Ak ste si istí, že korene rastliny sú v dobrom stave, je lepšie premiestniť Dracenu do nového kontajnera prekládkou (spolu s hrudkou zeme).
 2. Ak existuje podozrenie, že by koreňový systém mohol hniť (s prepadom alebo slabým odtokom), odporúča sa z koreňov kultúry odstrániť všetku pôdu a starostlivo ich preskúmať, či neobsahujú hnilobu.

Metóda prenosu

Prekládka je najšetrnejšia technika presádzania. Je použiteľné pre zrelé, zdravé rastliny. V procese prekládky sa zachováva hruda Zeme. Medzi stenami hrnca a hrudkou sa naleje nová pôda. Dracaena dobre toleruje manipuláciu bez toho, aby vynakladala energiu na prispôsobenie sa novým podmienkam rastu.

Prekládka v Dracaene vyžaduje súlad s niekoľkými činnosťami:

 1. 3-4 dni pred manipuláciou sa rastlina nezalieva, aby sa zachovala hlinená hrudka.
 2. Pripravte si novú pôdu, väčšiu nádobu, drenážnu vrstvu.
 3. Na dno hrnca sa naleje drenáž a trochu novej pôdy.
 4. Hrniec s falošnou dlaňou je naklonený (s malou veľkosťou rastlín, nádoba na sadenie je obrátená), aby sa koreň spolu s hrudou vytiahli.
 5. Do stredu novej výsadbovej nádrže umiestnite hlinenú guľu. Jeho vrchol by mal byť mierne pod okrajmi nového hrnca.
 6. Nová zmes pôdy sa opatrne naleje zo všetkých strán, zhutní sa rukami a trochu sa potrasie hrncom.
 7. Nádoba nie je naplnená po okraj, aby bolo pohodlnejšie ju polievať.
 8. Na konci prekladiska sa dracaena zaleje usadenou vodou.

Ako presuniem veľkú kvetinu do iného hrnca?

Transplantácia veľkej falošnej dlane (niekoľko metrov vysokej) nie je ľahká úloha. V prípade urgentnej potreby tohto postupu bude potrebné vyhľadať pomoc inej osoby. Je ťažké transplantovať veľkú dracaenu samotnú.

Transplantácia sa uskutočňuje v etapách:

 1. Dno vane je pokryté drenážnou vrstvou a časťou pôdnej zmesi.
 2. Hlinenú hrudku opatrne pomocou noža oddeľte od stien starej nádoby. Korene, ktoré vyrastali do drenážnych otvorov, sú odrezané.
 3. Z hrnca sa vyberie strom spolu s hrudou zeme, ktorý drží za kmeň. Asistent jemne stiahne nádobu nadol.
 4. Z pôdy odstráňte pôdu z koreňov, odstráňte príliš dlhé výhonky.
 5. Falošná dlaň je usporiadaná v novej vani v strede. Priestor medzi hlinenou hrudkou a vnútorným povrchom hrnca je vyplnený zeminou, pôdu mierne podbíjajúc.
 6. Polievanie dracaena. Pridajte ešte trochu zmesi pôdy.


Kedy transplantovať Dracenu

Časté presádzanie akejkoľvek kvetiny bude katastrofálne. Tento postup musíte vykonať, iba ak je to potrebné. Pred zasadením rastliny do iného kvetináča by ste sa mali ubezpečiť, že je postup skutočne potrebný. Transplantácia sa vyžaduje iba v určitých prípadoch.

 • Ihneď po zakúpení dracaeny, keď je už zvyknutá na nový domov, sa rastlina presadí do nového kvetináča a na inú zem. Je to nevyhnutné z mnohých dôvodov. Na začiatok vám transplantácia umožňuje preskúmať poškodenie koreňov. V obchodoch sú navyše hrnce vždy mäkké, nespoľahlivé a nie sú vhodné pre domácnosť.
 • A samozrejme každé 1-3 roky sa uskutoční plánovaná transplantácia. Je to potrebné z toho dôvodu, že sa pôda časom zhoršuje, kultúra rastie z črepníka. Tento postup by sa teda nemal zanedbávať.
 • Keď dracaena veľmi silno narástla a už sa nezmestí do starej nádoby, presadí sa do iného hrnca. Vďaka tomu dostáva kultúra opäť voľný priestor a výživu pre rozvoj.

V prípade nadmerného zalievania potrebuje dracén urgentnú transplantáciu.

 • V prípade nadmerného zalievania, keď voda v črepníku dlhšiu dobu stagnuje, je potrebný urgentný transplantát pre dračí strom. Je teda možné uchrániť korene pred rozpadom.
 • Ak bola rastlina postihnutá škodcom alebo chorobou, môže sa vyžadovať transplantácia. V takom prípade sa obvykle mení hrniec aj zem.

Vo vyššie opísaných prípadoch sa transplantácia uskutoční čo najskôr. Je nemožné odložiť postup, pretože v prípade chorôb, stagnácie vody, rastlina začne rýchlo zomierať.


Potrebné náradie a kontajnery

Skúsení kvetinári odporúčajú pri transplantácii rastliny dodržiavať jednoduché pravidlá a odporúčania. Kvet je veľmi odolný a s ľahkosťou odoláva všetkým manipuláciám. Ak chcete správne transplantovať dracaena doma, musíte si pripraviť:

 • Orezávač.
 • Nastriekajte.
 • Hrniec má požadovanú veľkosť.
 • Vhodná pôda.
 • Nádoba s vodou.
 • Drenáž.

Po predbežnej príprave a získaní potrebných vedomostí môžete prejsť priamo k procesu transplantácie. Ak chcete transplantovať dracaenu do iného hrnca:

 • Hrniec by sa mal pripraviť tak, že ho najskôr vydezinfikujete roztokom manganistanu draselného alebo ho opláchnete roztokom mydla na pranie. Hrniec je utretý čistou handričkou a vetraný.
 • Prestaňte polievať tri dni pred plánovanou transplantáciou. V čase opätovnej výsadby bude zem suchá a bude sa uvoľňovať. Potom môžete rastlinu zo starého hrnca ľahko odstrániť hlinenou hrudou.
 • Kvet opatrne odstráňte. Za týmto účelom hrniec nakloňte alebo otočte a jemne klepajte na steny.
 • Preskúmajte koreňový systém. Pred vložením do novej nádoby je potrebné odstrániť všetky choré a poškodené korene a miesta rezu ošetriť dreveným uhlím. To je nevyhnutné na ochranu koreňov pred rozpadom. Koreňový systém sa zavlažuje z rozprašovača prevarenou ochladenou vodou.
 • Naplňte hrniec zeminou. Dno nádoby je obložené odtokom a pokryté zeminou. Zemitá hrudka kvetu sa spustí na zem a dutiny pozdĺž okrajov koreňa sa vyplnia. Doplňte zeminou a dobre rozdrvte pre stabilitu rastliny. Transplantovaný ker je hojne zalievaný.


Pozri si video: Драцена. Обрезка и размножение.


Komentáre:

 1. Sandon

  I would like to talk to you on this theme.

 2. Vurg

  It seems remarkable phrase to me is

 3. Malachy

  Zrozumiteľná odpoveď

 4. Thurleah

  aké milé hovoríšNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety