Staghorn Fern Outdoor Care - Pestovanie Staghorn Fern v záhradeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Darcy Larum, dizajnér krajiny

V záhradných centrách ste možno videli stagnujúce rastliny papradia pripevnené na doskách, rastúce v drôtených košoch alebo dokonca zasadené v malých kvetináčoch. Sú to veľmi jedinečné, pútavé rastliny a keď ich uvidíte, je ľahké zistiť, prečo sa im hovorí staghornové papradie. Tí, ktorí videli túto dramatickú rastlinu, sa často čudujú: „Môžete vonku pestovať stagnózne paprade?“ Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli o pestovaní staghornových papradí vonku.

Staghorn Fern Outdoor Care

Staghornová papraď (Platycerium spp.) pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky, Afriky, juhovýchodnej Ázie a Austrálie. Existuje 18 druhov staghornových papradí, tiež známych ako kapradiny elkhorn alebo moosehorn, ktoré rastú ako epifity v tropických oblastiach po celom svete. Niektoré z týchto druhov sa naturalizovali na Floride. Epifytické rastliny rastú na kmeňoch stromov, konároch a niekedy dokonca na skalách; veľa orchideí je tiež epifytov.

Kapradiny Staghorn získavajú svoju vlhkosť a živiny zo vzduchu, pretože ich korene nerastú v pôde ako iné rastliny. Namiesto toho majú papagáje staghorn malé koreňové štruktúry, ktoré sú chránené špeciálnymi listami, ktoré sa nazývajú bazálne alebo listy štítu. Tieto bazálne listy vyzerajú ako ploché listy a zakrývajú koreňový bal. Ich hlavnou funkciou je ochrana koreňov a zhromažďovanie vody a živín.

Keď je rastlina kapradiny staghorn mladá, bazálne listy môžu byť zelené. Ako však rastlina starne, bazálne listy budú hnedé, scvrknuté a môžu vyzerať mŕtve. Nie sú mŕtve a je dôležité tieto bazálne listy nikdy neodstraňovať.

Listové listy kapradiny staghorn vyrastajú a vyrastajú z bazálnych listov. Tieto listy majú vzhľad jeleních alebo losích rohov, čo dáva rastline jej bežný názov. Tieto listy lístia vykonávajú reprodukčné funkcie rastliny. Na listových listoch sa môžu vyskytovať spóry a vyzerajú ako chmýří na parohu dolára.

Pestovanie kapradiny Staghorn v záhrade

Kapradiny Staghorn sú odolné v zónach 9-12. To znamená, že keď rastú vonku kapradiny zo staghornu, je dôležité vedieť, že je potrebné ich chrániť, ak teploty klesnú pod 13 stupňov. To je dôvod, prečo mnoho ľudí pestuje kapradiny zo staghornu v drôtených košoch alebo pripevnené na kúsku dreva, takže ich možno vziať do interiéru, ak je pre nich vonku príliš chladno. Odrody papagája staghorn Platycerium bifurcatum a Platycerium veitchi údajne dokáže zvládnuť teploty až do 30 stupňov F. (-1 ° C).

Optimálne vonkajšie podmienky pre stagnárovú kapradinu sú polotieňové až tienisté miesta s dostatkom vlhkosti a teplôt, ktoré sa pohybujú medzi 16 - 27 ° C. Aj keď sa mladé papradie staghorn môžu predávať v kvetináčoch s pôdou, nemôžu takto dlho prežiť, pretože ich korene rýchlo hnijú.

Najčastejšie sa papagáje staghorn vonku pestujú v závesnom drôtenom koši s machom sphagnum okolo koreňového balu. Kapradiny Staghorn získavajú väčšinu vody, ktorú potrebujú, z vlhkosti na vzduchu; avšak v suchých podmienkach môže byť potrebné zahmliť alebo zaliať vašu staghornovú kapradinu, ak to vyzerá, že začína vädnúť.

Počas letných mesiacov môžete stagnátovú kapradinu prihnojovať v záhrade raz mesačne univerzálnym hnojivom 10-10-10.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o kapradinách Staghorn


Ako pestovať Staghorn Fern

Slagle / Krystal Slagle

Staghornské kapradiny vyzerajú veľmi podobne ako jelenie alebo losie parohy, preto majú neobvyklé meno. Rastliny, ktoré sú pôvodom z Ázie a Austrálie, sú súčasťou čeľade Polypodiaceae - rastú pomaly, ale po dozretí sú nakoniec dosť veľké a pôsobivé. Existuje 17 druhov platyceria, ale iba jeden, kapradina staghorn, je pri domácom pestovaní skutočne bežný.

Kapradiny Staghorn sa kedysi považovali za náročné na pestovanie, dnes sú však celkom populárne. Tieto paprade sú epifytické, čo znamená, že rastú pripevnené na doskách alebo iných podkladoch. Majú dve zreteľné formy listov - malé, ploché listy (známe ako listy štítu), ktoré pokrývajú štruktúru koreňového balu a absorbujú vodu a živiny, a zelené listy s hrotmi parožia, ktoré vychádzajú z tejto základne a v interiéroch môžu dosiahnuť dĺžku až tri stopy. (a vo voľnej prírode väčší).

Botanický názov Platycerium bifurcatum
Spoločný názov Kapradina Staghorn, kapradina elkhorn
Typ rastliny Fern
Zrelá veľkosť 2–3 stopy vysoké, 2–3 stopy široké
Expozícia slnka Čiastočný odtieň
Typ pôdy Epifytické
PH pôdy n / a
Doba kvitnutia Nekvitnúce
Farba kvetu Nekvitnúce
Zóny odolnosti 9–12 (USDA)
Rodná oblasť Ázia, Austrália
Toxicita Netoxický


Ak vaša bostonská kapradina žije vonku v zónach odolnosti 8b až 11, pripravte ju na zimné teploty zastrihnutím lístkov a nechajte tak iba najnovšie klíčky. Nehnojte až do jari a nehýbte nimi, pokiaľ to nemá ísť za slnkom. Postupne ich presúvajte, aby sa aklimatizovali na nové miesto. Jar by mala byť začiatkom nového rastu a pravidelnú údržbu je možné zaviesť postupne.

V chladnom počasí prekvitá niekoľko odrôd papradí, ktoré sú známe ako odolné papradie. Západná kapradina s mečom (Polystichum munitum) je zvyknutá na život v chladných lesoch na Aljaške a žije v zónach odolnosti 3 až 8, kde sa teploty pohybujú od -40 ° F do 20 ° F. Prežije zimu bez akejkoľvek pozornosti. Severná vianočná papradia (Polystichum acrostichoides), odolná v zónach 3 až 9, znáša všetky druhy počasia a zvieratá a škodcov, ktorí sa túlajú počas chladných zimných mesiacov.

Medzi ďalšie odolné kapradiny za studena patrí kapradina severská (Adiantum pedatum), ktorá môže rásť v nádobe alebo v zemi a darí sa jej v zónach odolnosti 3 až 8. Pre zimnú farbu vašej záhrady zvoľte jesennú kapradinu (Dryopteris erythrosora). ), aby ste si mohli vychutnať svoj červeno-bronzovo-zelený kaleidoskop farieb, ktoré sa menia v priebehu ročných období. Oba rastú úspešne v čiastočnom až úplnom tieni.

Jann, všestranný spisovateľ, sa venuje výskumu, ale aj samotnému písaniu. Kariéra v televíznom písaní, ako redaktorka časopisu a anketárka celebrít, sa Jann prispôsobuje svojmu prostrediu, precestovala celý svet, žila v zámorí a viac ako 30-krát zabalila a vybalila svoje poklady na nové miesto.


Pozri si video: Grow a Staghorn Fern on your Veranda, House or Tree in Australia


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki