Torpedograss Weeds: Tipy na kontrolu torpedograssuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Bonnie L. Grant, certifikovaný mestský poľnohospodár

Torpedograss (Panicum repens) pochádza z Ázie a Afriky a do Severnej Ameriky sa dostal ako krmivo. Trávnatá burina teraz patrí medzi najbežnejšie a najnepríjemnejšie rastliny škodcov. Je to vytrvalá rastlina, ktorá preráža pôdu špicatými oddenkami, ktoré dorastajú do zeme (0,3 m.) Alebo viac. Eliminácia torpedograsy na trávniku je zložitá záležitosť, ktorá si vyžaduje húževnatosť a zvyčajne viacnásobné chemické použitie. Burina je takmer nezničiteľná a je známe, že vychádza cez bariérovú textíliu.

Identifikácia torpedograssu

Metódy, ako sa zbaviť torpedograsy, nezahŕňajú selektívne herbicídy alebo mechanické opatrenia. To je zlá správa pre tých z nás, ktorí radšej nepoužívajú chemikálie na našej krajine. Môžete to jednoducho nechať na pokoji, ale najskôr by to zabralo váš trávnik a potom sa presunulo na záhradné postele.

Trávnatá burina sa šíri prostredníctvom ich početného semena, ale aj od drobných úlomkov oddenky. Toto vytvára hrozivého nepriateľa a naznačuje potrebu použitia herbicídu ako primárnej kontroly torpedograsy.

Prvým krokom pri akejkoľvek kontrole buriny je jej správna identifikácia. Torpedograss je trvalka, ktorá môže dorásť až do výšky 0,7 m. Produkuje tuhé stonky so silnými, tuhými, plochými alebo zloženými listovými čepeľami. Stonky sú hladké, ale listy a puzdrá sú chlpaté. Farba je sivozelená. Kvetenstvo je zvislá voľná metlina, dlhá 3 až 9 palcov (7,5 - 23 cm).

Táto nepríjemná rastlina môže kvitnúť po celý rok. Oddenky sú kľúčom k identifikácii torpedograssu. Bodajú do pôdy špicatými hrotmi, ktoré kopijú pôdu a rastú hlboko. Akákoľvek časť podzemky, ktorá zostane v pôde, sa znovu vypestuje a vytvorí nové rastliny.

Ako sa zbaviť torpedograssu v posteliach

Ovládanie torpedograssu nie je nič na žartovanie kvôli jeho náročnosti a všeobecnej nepredvídateľnosti. Ako už bolo spomenuté, zábrany proti burine majú malý vplyv na rastlinu a ručné ťahanie môže zanechať oddenky, čo neskôr spôsobí ďalšie problémy.

Existuje niekoľko štúdií, ktoré ukazujú, že spaľovanie je účinné, ale je to len v spojení s používaním herbicídov. Na záhradných záhonoch používajte glyfosát nanášaný priamo na burinu. Na svoje okrasné rastliny nedávajte nič z tejto neselektívnej chemikálie.

Možno budete musieť opakovať, aby ste zaistili úplnú kontrolu nad torpedograssom. Môžete tiež vyskúšať selektívny herbicíd, ako je fluazifop alebo setoxydim. Opäť sa odporúčajú opakované aplikácie. Obe tieto chemikálie potláčajú torpédiu, ale pravdepodobne ju nezabijú.

Eliminácia Torpedograss v trávniku

Typ chemikálie, ktorú použijete pri napadnutí trávou, bude závisieť od druhu trávy rastúcej na vašom trávniku. Nie všetky herbicídy sú bezpečné na všetkých druhoch sodovky. Náplasti torpedograsy zabite na trávniku glyfosátom. Bude to trochu trvať na trávniku, ale môžete odstrániť odumretú vegetáciu a znovu naložiť.

Šetrnejšou a šetrnejšou metódou v prípade bermudských alebo zoysijských tráv je použitie receptúry s quinclorac. V stonožkovom trávniku použite setoxydim. Takto zabijete torpedograss, ale nepoškodíte trávnik. Mnoho ďalších trávnikov nemá odporúčaný selektívny herbicíd.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Invázne druhy dňa (5. marca): Torpedo Grass & Hydrilla

5. marca: Torpedo Grass (Panicum repens) & Hydrilla (Hydrilla verticillata)

Torpedo Grass Photo Credit: Graves Lovell, Alabama, ministerstvo ochrany a prírodných zdrojov, www.bugwood.org

Torpédová tráva: Torpédová tráva (Panicum repens) je invázna burina, ktorá napáda trávniky, kvetinové záhony, krajinu a mokrade. Aj keď sa táto burina zavedie na malú oblasť, môže sa rýchlo šíriť a stať sa monokultúrou a vytlačiť pôvodnú vegetáciu. Jeho názov je odvodený od tvrdého a ostrého hrotu oddenky, ktorý vyzerá ako torpédo.

Pochádzal z Afriky a Ázie a bol Torpedo Grass zavedený do Spojených štátov okolo roku 1876, predovšetkým prostredníctvom osiva používaného na pestovanie krmovín. Skutočné zamorenie prišlo na začiatku 20. storočia, keď USDA dovážala a distribuovala osivo na výsadbu pasienkov ako krmivo pre dobytok. Pre použitie ako kŕmna plodina sa ukázal byť horší. Teraz sa nachádza v zálive na juh od Floridy po Texas a v ďalších pobrežných oblastiach po celom svete.

Torpédovú trávu je takmer nemožné úplne vylúčiť, takže jej riadenie nie je otázkou toho, ako sa jej úplne zbaviť, ale skôr toho, ako zabrániť tomu, aby ovládla danú oblasť. Jediným spôsobom, ako to možno dosiahnuť, je opakované a časté úsilie. Budete musieť pravidelne skautovať a kedykoľvek uvidíte trávu s torpédami, okamžite konajte. Prevencia torpédovej trávy sa sústreďuje na odstránenie celej rastliny, pretože sa rastlina môže znova rozrastať z fragmentov, ktoré zostali v pôde. Existuje niekoľko možností ovládania torpédovej trávy. Možnosti budú závisieť od jeho polohy a okolitej vegetácie. Informácie o hospodárení na trávnikoch nájdete na stránke http://edis.ifas.ufl.edu/ep387, kde sú uvedené konkrétne prevládajúce druhy trávnika založené na herbicídoch. Manažment inváznych druhov v prírodných oblastiach nájdete na http://edis.ifas.ufl.edu/wg209, kde nájdete komplexný zoznam druhov a ich kontroly. Ako vždy postupujte podľa pokynov na štítku herbicídu, aby ste zaistili správne použitie.

Ďalšie informácie získate od autorky Brooke Saari, agentky Sea Grant Marine Science Extension Agent, 850-689-5850.

Hydrilla: Hydrilla je trváca ponorená rastlina, ktorá rastie v hustých rohožiach až po povrch sladkovodných biotopov vrátane rybníkov, jazier, prameňov a riek. Rastie rýchlym tempom

Hydrilla Photo Credit: Vic Ramey, Centrum pre vodné a invázne rastliny UF / IFAS.

palca za deň a až do výšky 25 stôp, hydrilátová odtiene prospešných pôvodných rastlín a upcháva vodné cesty, čím bráni protipovodňovej ochrane, plavbe loďou a rybolovom. V hustých populáciách môže rastlina meniť hladinu kyslíka a chémiu vody a prežiť v širokom spektre výživných podmienok, dostupnosti slnečného žiarenia a teplôt.

Pôvodom z Ázie bol na Floridu (pravdepodobne cez Tampu a Miami) uvedený v 50. rokoch ako súčasť svetového obchodu s akváriami. Hydrilla sa stala pre štát veľmi nákladným problémom. Milióny sa ročne vynakladajú na chemické a mechanické ošetrenie jednoducho kvôli údržbe zariadenia. Ďalším problémom je skutočnosť, že je stále komerčne dostupný, aj keď je uvedený na americkom Federálnom zozname škodlivých burín. V Spojených štátoch sa závod nachádza na severe ako Connecticut a na západ do Kalifornie a Washingtonu.

Medzi spôsoby kontroly patria mechanické kombajny a sekacie stroje (aj keď sa môžu znova rozrastať fragmenty hydrily vo vode), introdukovaný hmyz a ryby (najmä amur čínsky), vodné herbicídy a čerpanie z jazier. Hydrilla sa často prenáša z jedného vodného útvaru na druhý nevedomými vodákmi, ktorí pohybujú fragmentmi rastlín, ktoré zostali na člnoch, prívesoch alebo živými studňami, takže pri prevencii je užitočné naučiť sa identifikovať závod a čistiť člny pred opustením rampy. Navštívte stránku Extension Hydrilla IPM, kde nájdete ďalšie užitočné tipy.

Ďalšie informácie získate od autorky Carrie Stevensonovej, agentky pre pobrežnú udržateľnosť na čísle 850-475-5230.


Otázky a odpovede týkajúce sa Torpedograss

 • Bude Quinclorac 1,5 L pracovať na zabíjaní torpedograssu bez zabitia hľadanej trávy stonožky?
 • Zabije Herbicíd Celsius WG trávu torpéd?
 • Je QuinKill Max Crabgrass and Weed Killer bezpečný pre trávu zoysie?
 • Will Bonide Grass Beater Over-The Top Grass Killer Concentrate zabije torpedograss v mojich okrasných posteliach?
 • Will Dismiss NXT Herbicide kill torpedograss?
 • Ako často môžem bezpečne použiť postemergentný herbicíd Hi-Yield Grass Killer na svoj trávnik Stonožka na kontrolu trávy z torpéd?
 • Môžem použiť Solitare WSL na elimináciu torpedograssu? z mojej stonožkovej trávy?
 • Bude odmietať NXT ovládať torpedograss vo Svätom Augustíne?
 • Môžem pomocou koncentrátu Image Kills Nutsedge zabiť trávu torpéda?
 • Zabije Pastora torpédovú trávu na bermudskej pastvine?
 • Herbicíd Will Opti Amine 2-4-d zabije Spatterdock a Tussock Torpedograss?
 • Aké trávnaté buriny bude QuinKill Max Crabgrass a Weed Killer ničiť?
 • Je možné Fusilade II použiť v trávniku na stonožky na kontrolu bermudskej a torpédovej trávy a nepoškodiť stonožku?
 • Môže byť Grass Out Max použitý na trávniku stonožiek na ovládanie bermúd a torpéd bez poškodenia stonožky?
 • Je možné zavrhnúť herbicíd NXT na zabitie Torpedograssu? v St.Augustine?
 • Zabíja Drive iné buriny ako aj kraby, ako sú ďateliny, plazivé charlie atď.?
 • Zabíja Garlon 4 Ultra Herbicid trávu torpéd (Florida)?
 • Zabije Solitare trávu Torpedo na trávnikoch Stonožka?
 • Aká efektívna je dávka QuinKill Max Crabgrass a Weed Killer na torpédovej tráve a ako často môžem podať žiadosť? Ovplyvňuje teplo a vlhkosť výsledok?
 • Will Quali-Pro MSM Turf Herbicid zabije Torpedograss bez zabitia stonožkového trávnika? Aký produkt by si vzal torpedograss bez zabitia travniku?

Obchod č. 1 pre DIY kontrolu škodcov a záhradné a záhradné riešenia

„Vynikajúce služby s rýchlou dopravou a dodávkami produktov, dobre
cenovo dostupné a podporené vynikajúcou spoločnosťou. ““


Aplikácia chemikálií na zabitie opičej trávy

Ak chcete zabiť opičiu trávu, môžu byť herbicídy s glyfosátom celkom účinné. Glyfosát je širokospektrálny herbicíd a jeho aplikácia môže zabiť aj normálnu trávu a iné rastliny. Možno budete musieť použiť produkty ako Roundup, ktoré obsahujú glyfosát.

Namiesto postrekovania na úplne vypestovanej opičej tráve je lepšie najskôr ju pokosiť a potom nastriekať glyfosát. Než sa zbavíte opičej trávy, môže to vyžadovať dve až tri aplikácie glyfosátu.

Aplikáciu glyfosátu je najlepšie vykonať, keď rastliny aktívne rastú. Pri použití Roundupu ho nanášajte cielene sprejom, aby ste znížili možnosť usmrtenia iných rastlín. Postrek je vhodné vykonať za slnečného dňa.
Postrekujte, keď nie je veľa vetra, aby chemikália neovplyvnila iné požadované rastliny.

Pri striekaní glyfosátu, ako je napríklad nosenie masky, však musíte urobiť príslušné preventívne opatrenia, pretože tento sprej môže spôsobiť podráždenie očí. Preto sa pri používaní tejto chemikálie vyhýbajte kontaktu s očami a odevom. Ako ďalšie preventívne opatrenie môžete pri postreku nosiť aj ochranné okuliare.

Po nastriekaní si dôkladne umyte ruky a potom si dajte jedlo alebo pitie.

Okrem toho by ste sa nemali vyhýbať použitiu glyfosátu, ak je vedľa opičej trávy jedlé ovocie alebo zelenina. Zaistite tiež, aby sa pesticíd nedostal do búrkových odtokov a iných vodných plôch.

Neplánujte, prosím, ošetrenie aplikovať, keď bude predpovedať dážď v nasledujúcich 24 hodinách.


Ako ovládať drôtovú trávu vo vašom trávniku

Drôtená tráva predbiehajúca nášľapný kameň.

Naša farma v Severnej Karolíne je napadnutá drôtenou trávou - a myslím tým, zamorené! Rastie na poliach, rastie na cestách, zamotáva sa do viniča, je všade! Vedľa jedovatého brečtanu je to pravdepodobne jediná najzákernejšia burina, ktorú sme tu dostali.

Niekedy v minulosti som sa zmienil o drôtovej tráve vo svojom článku Ako ovládať bermudskú trávu, pretože - botanicky povedané - drôtená tráva je nekultivovanou formou bermudskej trávy. Ale ako niekto, kto sa tým zaoberal na mnohých dvoroch v mojom živote, som tu, aby som vám povedal, že - metaforicky povedané - táto vec je diabol!

Rastie priamo pod záhradnou obrubou. Rastie priamo nad krajinským papierom, mulčom, štrkom, chodníkmi a zabudnutými hrable. Dokonca sa točí až do kríkov, kde sa natiahne, aby zamávala a smiala sa vám, keď idete okolo. Korene sú také hlboké, že keď sa ho pokúsite vytiahnuť, polámú sa. A práve keď si myslíte, že máte drôtenú trávu pod kontrolou, uvoľňuje semená, ktoré lietajú do všetkých oblastí, ktoré ste práve vytrhli. Pamätáte si moju zeleninovú záhradu odolnú proti burinám? No bolo - až na drôtenú trávu.

Keď je kosená drôtová tráva, nie je to zle vyzerajúca trávnatá tráva.

Ako sa vysporiadať s drôtenou trávou

V časoch najväčšej slávy tabakového poľnohospodárstva tu farmári nezaháľali s drôtenou trávou - hliadkovali na svojich stotisícových poliach a ručne vykopávali každý malý výhonok. Neodvážili by sa, aby sa ich zmocnila čo i len jedna náplasť.

Je to jedna z burín, ktorá veľmi dobre nereaguje na „kultúrne praktiky“, čo znamená, že ak sa jej chcete zbaviť, budete potrebovať prístup, ktorý sa bude krčiť iba pred jadrovým zničením. Drôtenú trávu je potrebné vypátrať a buď úplne usmrtiť, alebo úplne odstrániť. Je pravdepodobné, že to bude potrebné urobiť viackrát.

Rovnako ako iné formy bermudskej trávy, aj drôtená tráva v zime zhnedne, takže môžete ľahko spozorovať poznávacie škvrny na kostravovom alebo modro-trávnatom trávniku. Ak plánujete vykopať drôtenú trávu, je najlepšie to urobiť, kým je hnedá a nečinná. Ak sa chystáte nastriekať drôtovú trávu, všimnite si škvrny na trávniku a počkajte, kým nezelená a nezrastie.

Tu je niekoľko tipov na kontrolu drôtovej trávy vo vašom dvore:

 • Weed Killers: Rutinné prostriedky na ničenie buriny nie sú pre drôtenú trávu obdobou. Verte mi, pokúsil som sa a len pár dní hrá mŕtveho, aby zhromaždil svoje zdroje. Ak idete cestou striekania, navrhujem zmiešať ju s dvojnásobnou silou a naplánovať 2 až 3 striekania s odstupom 10 dní. Bude tiež potrebné ich nastriekať vždy, keď sa to vráti. Ak plánujete dohľad nad trávou v chladnom období, postrekujte v polovici leta, aby ste mohli sadiť na jeseň. Drôtená tráva išla na výsev.
 • Kopanie: Ak chcete vytiahnuť alebo vykopať drôtenú trávu, musíte ísť do hĺbky niekoľkých centimetrov, aby ste sa uistili, že máte VŠETKY oddenky. Už som dokonca počul, že drôtená tráva dorastá až do hĺbky jednej stopy, takže určite všetko dostanete, najmä ak sa vraciate s drahou drinou navrchu!
 • Solarizácia: V prípade nových záhrad a kvetinových záhonov vám môže solarizácia pomôcť získať čistý štít. Solarizácia spočíva v zakrytí postele čírym plastom počas letných horúčav a ponechaní ju zakrytej asi šesť týždňov, aby sa slnku vyprážalo všetko, čo pod ním rastie.
 • Vyvýšené postele: Ak je drôtová tráva tam, kde žijete, veľkým problémom, odporúčam vám, aby ste sa tam neporiadali. Sadte na vyvýšené záhony s okrajmi najmenej 6 „až 8“ nad úrovňou terénu a pred pridaním nečistôt podložte záhon dvoma križujúcimi vrstvami krajinnej textílie. Hneď, ako ho zbadáte, vykopajte všetky steblá drôtenej trávy, ktoré klíčia vo vnútri postele.
 • Okraje trávnika: Aby ste zabránili drôtenej tráve z kvetinových záhonov, obruby by mali byť niekoľko centimetrov nad zemou a zakopané niekoľko centimetrov hlboko, aby pomohli zastaviť podzemné korene. Aj pri lemovaní budete musieť dávať pozor na túlavé klíčky rastúce nad alebo pod lemovaním a tiež na sadenice.
 • Travné odrezky: Nemulčujte drvené odrezky trávy - nechcete semená rozširovať.
Dlhý bežec z drôtenej trávy.

Kedysi som sa zmieril s drôtenou trávou. V tom čase som mal na záhrade veľký oplotený dvor, v ktorom pobehovali štyri psy, a drôtená tráva bola jediná vec, ktorá sa postavila ich energickým labkám. Keď šliapali bežnú trávnatú trávu, drôtená tráva sa vkradla na svoje miesto, tak som ju nakŕmil, zalial, pokosil a všetci boli šťastní. Nie je to zle vyzerajúca tráva, ak ju môžete držať mimo kvetinových záhonov.

A musím sa priznať, že som to tento rok nevytiahol zo svojej zeleninovej záhrady. Keď bola záhrada úplne obklopená drôtenou trávou, vyzeralo to ako prehraná bitka. A napriek všetkému svojmu kázaniu tiež nie som mocný burina. Vegetariánske rastliny boli v poriadku, hoci na konci leta bola záhrada trochu spletitá!

Drôtená tráva je jednou z tých rastlín, s ktorými môžete buď žiť, alebo s nimi bojovať. Ale ak ste ochotní zaujať agresívny prístup a držať sa ho, je možné udržať drôtenú trávu na uzde.


Ako sa zbavím torpédovej trávy?

Glyfosfát: (napríklad Roundup) sa považuje za najúčinnejší herbicíd proti torpédová tráva, hoci to zabíja trávnatú trávu a ďalšie rastliny tiež. Chráňte vodné cesty: Torpédová tráva často rastie blízko a vo vode. Nikdy nepoužívajte herbicídy, ak sú v spreji môcť prísť do styku s vodnými cestami.

Podobne zabíja ocot trávu Zoysie? Zoysia je veľmi tvrdý tráva, čo je skvelé v teplom podnebí, pretože rastie tak silno, že bráni rastu buriny, a pretože tiež rastie viac do strán ako hore, vyžaduje menej kosenia. Ak vriaca voda robí nepracuj, ty môže zabíjať ho spáliť pomocou propánového horáka. Ocot tiež zaznamenal dobrý úspech.

Jednoducho tak, zabíja Atrazín torpédovú trávu?

Žiadne herbicídy môcť selektívne riadenie torpedograss, bermudagrass a väčšina ďalších trávnatých burín v St. Augustinegrass. Vy môže zabíjať škvrny trávnatých burín, ktoré rastú v lete s glyfosátom (udržujte to mimo požadovanej hodnoty tráva toľko koľko je možné).

Ako sa zbavím rizómov na trávniku?

Pretože je to také tvrdé a vytrvalé, väčšina profesionálov a majiteľov domov používa na ničenie herbicíd (zvyčajne glyfosát). Postriekajú, odizolujú umierajúci sod a zavlažujú, aby sa vytvoril rast všetkých prežívajúcich oddenky, a potom postup opakujte aspoň raz (jedno ošetrenie Bermudy zriedka zabije trávnik).


Regulácia buriny na záhonoch

Bermudagrass obyčajný je najrozšírenejším problémom trávy zamorujúcim záhony.

Bushkiller vínna réva. (Fotografie: Ron Strahan)

Chamberbitter je mimoriadne invázny letný ročník.

Fialový orech je najbežnejšou burinou napadajúcou rezidenčné a komerčné výsadby krajiny.

Ron Strahan

Louisiančania sú hrdí na vzhľad svojej krajiny a burina túto krásu zhoršuje. Spolu s tým, že buriny na kvetinových záhonoch nie sú esteticky nepríjemné, súperia s požadovanými rastlinami o vodu, živiny a svetlo a čoskoro sa môžu vymknúť spod kontroly.

Väčšina ľudí sa pri odstraňovaní problémov s trávou spolieha na spätné odstránenie ruky. Ručné ťahanie môže byť pre pár burín úspešné, ale pre väčšinu je účinné iba čiastočne. Burina má obranné mechanizmy, ktoré znižujú účinnosť ťahania rukou. Jednoročná burina sa pri ťahaní často láme na stonke a ponecháva koreň alebo jednotlivú stonku k dispozícii na potenciálne opätovné založenie. Avšak pre vytrvalé buriny, ako je napríklad fialový orech a bermudagrass, je odstránenie ruky takmer nemožné. Trvalé buriny majú podzemné štruktúry, ktoré po ručnom odstránení zostávajú v pôde.

V skutočnosti je ručné ťahanie buriny jedným z niekoľkých postupov, ktoré by sa mali používať spoločne na optimálnu kontrolu buriny na záhonoch. Medzi tieto ďalšie postupy patrí použitie mulča, preemergentné herbicídy a v obmedzenej miere postemergentné herbicídy.

Mulčovanie
Mulčovanie je mimoriadne dôležitý nástroj na riadenie buriny v krajinných záhonoch. Mulčovanie slúži ako fyzická bariéra pre vznikajúcu sadenicu a bráni slnečnému žiareniu dosiahnuť povrch pôdy. Blokovanie slnečného žiarenia je dôležité, pretože niektoré semená buriny, ako napríklad kraby poľné, nebudú klíčiť bez stimulácie slnečným žiarením. Slnečné svetlo je tiež rozhodujúce pre to, aby nová sadenica buriny začala fotosyntézu pre rast a vývoj.

Na mulčovanie je vhodných niekoľko materiálov vrátane kompostu, podstielky, borovicovej kôry, borovicového mulča a borovicovej slamy. Aj noviny môžu byť použité ako prekážka pre vznik buriny. Mulče musia byť dostatočne silné, aby blokovali svetlo, aby boli účinné. Spravidla mulčujte stromy do hĺbky 3 až 4 palce a kríky do hĺbky 2 až 3 palce. Aj keď je mulčovanie prospešné, nebude brzdiť väčšinu napadnutia burinou. Je dôležité používať mulčovanie v spojení s preemergentnými herbicídmi.

Preemergentné herbicídy
Používanie herbicídov na ničenie burín na záhone môže byť ťažké kvôli širokému spektru pestovaných vysoko hodnotných okrasných rastlín a ich rôznej tolerancii voči herbicídom. Pokiaľ ide o použitie herbicídov na záhonoch, okrasné rastliny sú najviac tolerantné k preemergentným herbicídom.

Preemergentné herbicídy sú prostriedky na ničenie buriny, ktoré sa používajú vo väčšine každej riadkovej plodiny na doplnenie množstva postemergentných herbicídov. Tieto typy herbicídov sa však takmer výlučne spoliehajú na riadenie burinových kvetinových záhonov a sú chrbticou chemickej kontroly buriny v krajinných záhonoch. Preemergentné herbicídy fungujú tak, že vytvárajú bariéru v hornom ½ až 1 palci mulča alebo pôdy, kde väčšina semien klíči a zabíja burinu, keď sa pokúša objaviť.

Pretože tieto herbicídy nemajú žiadny vplyv na existujúce buriny, je pre úspech rozhodujúce správne načasovanie preemergentnej aplikácie herbicídu. Pretože fungujú pred vzídením buriny, aplikácie sa musia uskutočniť pred klíčením buriny. Všetky existujúce buriny by sa mali pred ošetrením ručne odstrániť alebo opatrne ošetriť neselektívnym herbicídom. Po aplikácii herbicídu pridajte vodu. Vo väčšine prípadov by sa preventívne herbicídy mali aplikovať každé 2½ až 3 mesiace. Informácie o toleranciách požadovaných rastlín nájdete na štítkoch výrobkov.

Preemergentné herbicídy môžu byť účinné na niekoľkých jednoročných burinách vrátane kraba obyčajného, ​​husej trávy, ostrukov, portulaky obyčajnej a moruše obyčajnej. Väčšina vytrvalých burín, ako napríklad fialový orech a florida betónová, nie sú kontrolované preemergentnými herbicídmi.

Postemergentné herbicídy
Je dôležité kontrolovať burinu mulčovacím a preemergentným herbicídom, pretože akonáhle sa objavia, vaše možnosti sú obmedzenejšie. K dispozícii je niekoľko selektívnych postemergentných herbicídov, najmä pre širokolisté buriny. Existujú dobré správy, pokiaľ ide o selektívne riadenie väčšiny letných tráv, ako sú kraby a bermudagrasy, a ostríc, ako je fialový a žltý orech. Väčšina letných tráv je regulovaná herbicídmi obsahujúcimi účinné látky fluazifop alebo setoxydim. Ostrice je možné ovládať priamym postrekom halosulfurónom (Sedgehammer) alebo sulfosulfuronom (istota). Glyfosát je možné navyše starostlivo ošetriť na mieste alebo aplikovať ako utierku pre burinu, ktorá sa ťažko kontroluje.

Bežná burina napadajúca záhony
Spurge - V krajinných záhonoch je bežné niekoľko typov nárazov. Spurges, členovia čeľade Euphorbaceae (vianočné hviezdy), sú plodnými jednoročnými letničkami, ktorým sa darí v horúcom počasí. Za optimálnych rastových podmienok môžu rastliny prejsť zo semena na kvet len ​​za tri týždne. Niektoré spurgy majú viac zvyku rastu prostaty, ktorý môže vytvárať husté podložky, zatiaľ čo mnoho druhov spurge rastie vzpriamenejšie. Spurges vylučujú mliečny latex z rozbitých stoniek, čo môže byť užitočné pri odlíšení tejto rastliny od iných druhov. Rastliny sa na záhonoch ťažko zvládajú kvôli vysokej produkcii semien a nemožnosti ich úspešného ručného odstránenia. Rastliny sa počas tohto procesu často lámu pri stonke a nechávajú koreň a niekoľko púčikov alebo jednu stonku k dispozícii na potenciálne opätovné založenie.

Ovládanie: Väčšina preemergentných herbicídov dobre účinkuje na pryšce. Problém však zvyčajne spočíva vo frekvencii aplikácie, pretože kontrola tryskania začne zlyhávať štyri až šesť týždňov po aplikácii. Medzi profesionálne herbicídy, ktoré dobre fungujú, patrí voľná ruka (dimetenamid + pendimethalin), Pendulum / PreM a ďalšie obchodné názvy (pendimethalin), Barricade and Regalkade (prodiamine), Surflan (oryzalin) a Snapshot (isoxaben + trifluralin). Medzi spotrebiteľské možnosti herbicídov patria Preen (ditiopyr alebo trifluralín) a Amaze (benefin + oryzalin).

Chamberbitter (Phyllanthus urinaria) - Člen rodiny Euphorbiaceae, Chamberbitter, je mimoriadne invázny letný ročník. Chamberbitter pripomína semenáčiky konope sesbania alebo mimózy. Najvýraznejšou charakteristikou sú však guľaté semenné tobolky umiestnené na spodnej strane štíhlych konárov. Chamberbitter potrebuje teploty trvale nad 75 stupňov, preto majú tieto rastliny tendenciu klíčiť o niečo neskôr na jar ako mnoho iných burín. Populácie bitteru horského sa od ich zavedenia z Ázie významne zvýšili kvôli ich plodnej produkcii semien a tolerancii väčšiny preemergentných herbicídov označených na použitie v okrasných škôlkach.

Ovládanie: Na stimuláciu klíčenia horkej komory môže byť potrebné svetlo, takže hustý mulč je nápomocný pri znižovaní populácií rastlín. Chamberbitter ruka ťahá veľmi ľahko, ale vďaka častému klíčeniu a vysokej populácii je odstránenie ruky účinné len čiastočne. Preemergentné herbicídy fungovali nepravidelne, takže na optimalizáciu kontroly horkosti je dôležité použitie ručného odstraňovania a mulčovania v spojení s herbicídmi. Medzi profesionálne herbicídy, ktoré pôsobia na bitter, patria Rout (oxyfluorfen + oryzalin), OH2 (oxyfluorfen + pendimethalin) a ďalšie herbicídy obsahujúce oxyfluorfen. Sureguard a Broadstar (flumioxazín) sú tiež účinné herbicídy. Väčšina konzumných herbicídov je slabých na Chamberbitter. Amaze (benefin + oryzalin) však poskytuje čiastočnú kontrolu.

Spoločná bermudagrass - Bermudagrass obyčajný je najrozšírenejším problémom trávy zamorujúcim záhony. Je to vytrvalá, teplá tráva pochádzajúca z Afriky, ktorá dobre rastie v našom podnebí v Louisiane. Tráva je široko používaná na trávniky, atletické ihriská a golfové ihriská, ale na kvetinových záhonoch je invázna. Bežná bermudagra je charakteristická svojou tmavozelenou farbou, jemnou textúrou a tvorbou rizómov (podzemných stoniek) a stolónov (nadzemných stoniek), ktoré umožňujú rýchlo sa usadiť v krajine.

Ovládanie: Vďaka svojmu zložitému systému stolon a podzemku nie je odstránenie ruky účinné na ničenie bežných bermudagrasových napadnutí v krajinných záhonoch. Pretože sa burina rozmnožuje hlavne vegetatívne a vlieva sa do záhonov, preemergentné herbicídy nemajú na burinu žiadny vplyv. Časté aplikácie herbicídov zabíjajúcich trávu, ako sú Fusilade a Segment, môžu byť účinné pri liečbe bermudagrasy v krajinných záhonoch. Tieto typy herbicídov pôsobia iba na trávy a sú zvyčajne bezpečné nad hornou časťou väčšiny negravitovaných rastlín, ako sú záhony, trvalé pôdne kryty a kry. Medzi spotrebiteľské verzie týchto herbicídov patria Ortho GrassBGon (fluazifop) a Fertilome Over the Top II (setoxydim).

Orechové orechy - Purpurový orech sa radí k problémom buriny číslo 1 na svete a je najbežnejšou burinou zamorujúcou rezidenčné a komerčné výsadby krajiny. Orech žltý preferuje vlhké prostredie a je častejší na zavlažovaných záhonoch alebo počas vlhkého vegetačného obdobia. Obidve sú to trávnaté rastliny s rozsiahlym systémom hľúz, ktoré umožňujú rýchlu reprodukciu rastlín na krajinných záhonoch.

Ovládanie: Na krajinných záhonoch je ťažké dôsledne spravovať orechy. Fialový ani žltý orech nie je možné ovládať odstránením ruky a mulče sú účinné iba mierne. Orech žltý je možné čiastočne ošetriť preemergentnými herbicídmi s účinnými látkami metolachlór (Pennant Magnum) alebo dimeténamid (Tower a Free Hand). Bohužiaľ, pre orech fialový neexistujú dobré možnosti preemergencie.

Postemergentné herbicídy Sedgehammer (halosulfuron) a Certainty (sulfosulfuron) sú dva účinné herbicídy registrované na selektívne odstraňovanie ostríc v krajinných záhonoch. Vo väčšine situácií by sa tieto herbicídy mali aplikovať ako nasmerované spreje. Zoznam tolerantných rastlín a aplikačných techník nájdete na štítkoch výrobkov. Vo väčšine situácií je najlepšou obranou proti napadnutiu burinou na záhone spoliehanie sa na mulčovanie, pravidelné ťahanie rukou a agresívny preventívny herbicídny program.

Niektoré buriny rozšírené v krajinách Louisiany sú takmer nekontrolovateľné. Patrí medzi ne torpedograss, bushkiller vine a cogongrass.

Nekontrolovateľné
Torpedograss -
Torpedograss je vytrvalá, rizomatózna tráva, ktorá sa považuje za jednu z najinvazívnejších tráv na svete. Aj keď rastlina produkuje semeno, semená nie sú životaschopné. Burinová tráva sa rozmnožuje výlučne vegetatívne pomocou mohutných oddenkov. Šírenie torpedograss v Louisiane sa pripisuje hlavne pohybu pôd zamorených torpedograssou z prepadu Bonnet Carré. Prepad je západne od New Orleans a je hlavným zdrojom torpédovej trávy pre juhovýchodnú Louisianu, najmä v oblasti metra New Orleans. Po celé roky neexistovali správy o napadnutí v severnej Louisiane, avšak napadnutie torpédami bolo potvrdené na viacerých miestach v severných oblastiach štátu.

Ovládanie:
Úplná kontrola torpedograss nemusí byť možná. Herbicídy zabíjajúce trávu bežne predpísané pre kvetinové záhony ako setoxydim a fluazifop nie sú na torpedograsu príliš účinné, aj keď fluazifop je o niečo lepší ako setoxydim. Glyfosát je najlepším herbicídom na burine, ale na jeho kontrolu sú potrebné vysoké dávky. Nasmerované postreky glyfosátu nie sú vždy v krajinných výsadbách bezpečné kvôli možnému úletu. Môže byť bezpečnejšie vytrieť burinu roztokom glyfosátu / vody, ktorý je najmenej 10 percent glyfosátu, keď je v krajinnom záhone. Účinným spôsobom aplikácie je použitie chemicky odolných rukavíc vo vnútri bavlnených rukavíc na utretie roztoku na listoch torpedograss. Pre torpedograss sú vždy potrebné opakované aplikácie.

Bushkiller vínna réva - Táto trváca bylina má zložené listy obsahujúce päť letákov. Produkuje kvety lososovej farby, ktoré nakoniec vyprodukujú ovocie s dvoma až štyrmi semenami. Našťastie sa osivo nepovažuje za životaschopné. Rastlina sa rozmnožuje iba vegetatívne. Bushkiller, pôvodom z Ázie, dostal svoje meno, pretože vinič lezie nad žiadúcimi rastlinami a zabíja ďalšie rastliny blokovaním slnečného žiarenia. Len máloktorá burina zaberá oblasti tak rýchlo ako vinič Bushkiller a rýchlo prekonáva krajinné kríky a zemné kryty.

Ovládanie: Bushkiller vínnu révu možno potlačiť opakovanou aplikáciou dvoch herbicídov, glyfosátu a triklopyru, ktoré sa aplikujú podľa pokynov. Bohužiaľ, vínna réva sa prelína v krajine, čo veľmi sťažuje aplikáciu herbicídov. Ak je postrek príliš riskantný v krajine, často je potrebné ošetrovať čerstvo rezané rastliny alebo burinu priamo utierať. Nečakajte, že sa ho zbavíte pomocou jednej aplikácie. Nezabudnite ošetrovať nehnuteľnosti v okolí, pretože burina rýchlo znovu napadne ošetrené oblasti.

Cogongrass - Cogongrass spôsobuje problémy v juhovýchodných oblastiach USA už niekoľko rokov. Tisíce akrov sú pokryté vytrvalou trávou a na kontrolu tejto inváznej buriny sa minuli milióny dolárov. V Louisiane má farnosť sv. Tammany najvyššiu populáciu cogongrassu, ďalších 10 farností môže mať istý stupeň napadnutia. Cogongrass je pôvodom z juhovýchodnej Ázie a šíri sa jednak vetrom vanúcimi semenami, jednak podzemnými plazivými oddenkami. Rastlina skoro na jar vytvára nadýchané, biele, perovité hlávky. Cogongrass vyprodukuje asi 3 000 semien na rastlinu, ale aby sa burina utvrdila, je potrebné pristáť na holej pôde. Hlavným spôsobom, ako sa rastlina založí, sú rizómy, ktoré sa buď prepravujú na zariadeniach na spracovanie pôdy, cez kontaminovanú pôdu alebo sa vkrádajú do nových oblastí. Oddenky môžu tvoriť 80 percent rastlinnej hmoty, čo umožňuje rastline zotaviť sa z väčšiny aplikácií kosenia a herbicídov. Po založení cogongrassu sa oblasť stane monokultúrou cogongrassu a nič iné nemôže rásť.

Ovládanie: Kontrola Cogongrass je dlhodobé úsilie, ktoré si vyžaduje opakované použitie glyfosátu a imazapyru (Arsenal). Ošetrované oblasti musia byť potenciálne vyradené z používania na roky. This weed problem requires landscapers no option but to declare an all-out war to reclaim the land.

Ron Strahan, Associate Professor, School of Plant, Environmental & Soil Sciences, LSU AgCenter, Baton Rouge, La.

(This article was published in the winter 2012 issue of Louisiana Agriculture magazine.)


Pozri si video: How to Kill Torpedo Grass


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki