Spoločenské rastliny majoránky - Čo si sadiť s majoránkamiWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Liz Baessler

Majoránka je jemná bylina pestovaná pre svoje kulinárske možnosti a atraktívnu vôňu. Podobne ako oregano je to citlivá trvalka, ktorá sa v kontajneroch veľmi dobre darí. Rastie tiež spoľahlivo a dostatočne rýchlo, často sa však považuje iba za ročný. Pri výsadbe čohokoľvek na záhrade je dobré vopred vedieť, čo vedľa čoho rastie najlepšie. Niektoré rastliny sú veľmi dobrými susedmi s ostatnými pre svoje schopnosti bojovať proti škodcom, zatiaľ čo iné nie sú takí dobrí kvôli určitým živinám, ktoré berú alebo vkladajú do pôdy. Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac o výsadbe spoločníkov s majoránkou.

Spoločenstvá rastlín majoránky

Majoránka je skvelá bylina v tom, že v skutočnosti nemá žiadnych zlých susedov. Rastie dobre vedľa všetkých rastlín a predpokladá sa, že stimuluje rast rastlín v ich okolí. Majoránku môžete vysadiť kdekoľvek na záhrade a môžete si byť istí, že bude robiť dobre.

Jeho kvety sú veľmi atraktívne pre včely a ďalšie opeľovače, čo zlepší mieru opelenia všetkých spoločenských rastlín majoránky.

Spoločenské rastliny pre majoránku

Čo teda sadiť s majoránkami? Ak chcete zlepšiť výkonnosť svojej majoránky, urobí sa obzvlášť dobre, keď je zasadená vedľa žihľavy. Blízkosť tejto konkrétnej rastliny údajne posilňuje éterický olej, ktorý sa nachádza v majoráne, a zvyšuje tak jeho chuť a vôňu.

Jedna vec, ktorej sa musíte obávať pri sprievodnej výsadbe s majoránom, sú jeho rastové požiadavky. Aj keď je jeho prítomnosť všeobecne užitočná, spoločníci majoránky budú trpieť, ak budú mať výrazne odlišné podmienky rastu.

Majoránka rastie najlepšie v bohatej, dobre priepustnej pôde s neutrálnym pH. Najlepším sprievodným rastlinám majoránky sa darí v rovnakom druhu pôdy. Niektoré príklady konkrétnych zeleninových rastlín, ktoré dobre fungujú s majoránkou v záhrade, zahŕňajú:

 • Zeler
 • Kukurica
 • Baklažán
 • Cibuľa
 • Hrach
 • Zemiaky
 • Reďkovky

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Majoránski spoločníci: Dozviete sa o sprievodných rastlinách pre majoránku - záhradu

Majoránka je celoročne obľúbená bylinka v našej záhrade, ktorá je vždy po ruke a pravidelne sa objavuje v kuchyni. Má takmer citrónovú, voňavú vôňu a vôňu - dotyk je jemnejší ako jeho bratranec Oregano. Používame ho na pizzu a šaláty, k rybám, kuraciemu a bravčovému mäsu, ako aj do paradajkových omáčok, polievok a dusených pokrmov.

Spoločníci Baklažán, tekvica, cuketa.

RASTÚCI ŽIVOTNÝ CYKLUS

Majoránka

 • Horúca a slnečná poloha
 • Zadarmo odtekajúca pôda
 • Ľahko seje zo semena
 • Rastie dobre v nádobách
 • Schne dobre na uskladnenie

Naše top 2 odrody

Sladký majorán je obľúbenou odrodou s drevnatými stonkami, ktoré dorastajú až do výšky kolien a nesú veľa drobných aromatických listov. Silne ochutený, najbežnejšia forma majoránky do kuchyne.

Francúzsky majorán používaný v ‘herbes de Provence’. Má jemnejšiu chuť ako majorán sladký, ale dorastá do výšky okolo kolien.

Začíname

Sadte alebo vysievajte skoro na jar a v lete.

Kde

Majoránka sa najlepšie darí na slnečnom mieste, ale nechávam ju rásť v čiastočnom tieni, kde si jej listy počas horúcich mesiacov leta zachovávajú zaoblenejšiu a jemnejšiu chuť. Na plnom slnku a na zlej pôde je jeho vôňa zosilnená. Je to skvelá bylina na pestovanie v kvetináčoch spolu s inými bylinami a ako ozdoba po okrajoch záhonov alebo zeleniny.

Majorán má rád voľne priepustnú, úrodnú pôdu, ktorá bola obohatená o trochu zhnitý hnoj alebo kompost. Majoránka dorastá asi do výšky kolena.

PRASIAT A RASTLINU

Na začiatku jari vysievajte semená končeka prsta hlboko priamo do záhrady alebo navrhovanej nádoby. Tenké sadenice sa vyvíjajú tak, aby medzi nimi boli rastliny približne v celej dĺžke ruky.

RASTLINA

Sadte sadenice zakúpené v obchode s priemerným rozstupom dobrých rúk, ktorý je medzi nimi dobrý odstup.

ÚDRŽBA

Polievajte mladé sadenice v suchých obdobiach. Len čo sú založené a začínajú rásť, nemusíte už polievať, pokiaľ počasie nie je trvale suché a pôda nevyschne. Mulčovanie na udržanie pôdnej vlhkosti.

ŽATA ALEBO VYBERTE

Majoránka rýchlo rastie, akonáhle sa udomácni úplné letné teplo. Stále vyberajte, aby ste stimulovali sviežu. Odrežte stonky pred kvitnutím rastlín (chuť trpí kvitnutím). Použite čerstvé alebo zaviazané stonky do zväzku a zaveste ich dolu hlavou, aby ste ich vysušili. Ak potrebujete majoránku na recept, stačí chytiť zväzok a stonky trieť alebo drviť, kým sa vám v miske nerozpadne dostatok sušených listov. Majorán sa dá zmraziť aj v plastových vreciach a rozpadnúť alebo rozmraziť a nasekať.
Nechajte niektorú z vašich rastlín majoránky kvitnúť a samo sa vysievať. Na jar a v lete sa vám môže odmeniť bezplatnou úrodou. Ak sa nachádzate v chladnejšej časti krajiny so zimnými mrazmi, potom zasadte majorán do kvetináčov a premiestnite ich do skleníka alebo počas zimných mesiacov vezmite do interiéru.


ROSTLINNÉ ZÁHRADNÉ SPOLOČNOSTI

Foto Africa Studio / Shutterstock.

Spoločníci: Bazalka, koriander, kôpor, nechtík, petržlen, paradajka

Bazalka, nechtík, petržlen a paradajka chránia pred chřestovým chrobákom. Koriander a kôpor odpudzujú škodcov, ako sú vošky a roztoče.

Drž sa ďalej od: Cesnak, cibuľa, zemiak

Spoločníci: Špargľa, repa, brutnák lekársky, mrkva, harmanček, pažítka, nechtík, oregano, paprika, reďkev, paradajka, repa

Borák lekársky zlepšuje rast a chuť bazalky. Kvitnúce byliny, ako je harmanček, pažítka a oregano, zvyšujú obsah éterického oleja v bazalke. Keď sú bazalka a nechtík zasadené spolu, sú účinným prírodným prostriedkom proti škodcom.

Drž sa ďalej od: Uhorka, fenikel, rue, šalvia

Výhody pestovania bazalky: Bazalka odpudzuje vošky, špargľu, komáre a paradajku. Zvyšuje tiež úrodu paradajok, zatiaľ čo kvety priťahujú opeľovače hmyzu.

Foto: PosiNote / Shutterstock.

Spoločníci: Repa, brokolica, ružičkový kel, kapusta, mrkva, kocúrnik, karfiol, zeler, kukurica, uhorka, baklažán, kel, nechtík, nasturtium, hrášok, zemiak, reďkovka, rozmarín, tekvica, jahoda, paradajka

Catnip odpudzuje blšie chrobáka, bežného rastlinného škodcu. Nechtík a zemiaky odrádzajú mexického fazuľového chrobáka. Nasturtium a rozmarín odpudzujú fazuľový chrobák.

Drž sa ďalej od: Príbuzní Allium, ako je pažítka, cesnak, cibuľa a šalotka, môžu spomaliť rast strukovín, ako sú fazuľa.

Výhody pestovania fazule: Fazuľa dodáva pôde dusík.

Foto: smereka / Shutterstock.

Spoločníci: Brokolica, kapusta, mrkva, kocúrnik, karfiol, zeler, kukurica, uhorka, baklažán, nechtík, nasturtium, hrášok, zemiak, reďkovka, rozmarín, tekvica, jahoda, paradajka

Kukurica pôsobí ako prírodná mriežka a poskytuje tieň. Squash zatieni korene a odpudzuje škodcov.

Drž sa ďalej od: Pole fazule môže mať zakrpatený rast, keď je zasadené v blízkosti repy, ale fazuľa Bush nie je ovplyvnená. Rast fazule pólov môže spomaliť aj zelenina z čeľade allium, ako je pažítka, cesnak, cibuľa a šalotka.

Výhody pestovania fazule: Fazuľa dodáva pôde dusík.

Foto: Denis Pogostin / Shutterstock.

Spoločníci: Fazuľa, brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, cesnak, kaleráb, pór, hlávkový šalát, cibuľa

Cesnak zlepšuje rast a chuť červenej repy.

Drž sa ďalej od: Fazuľa a repa obmedzujú vzájomný rast.

Výhody pestovania repy: Kompostované listy repy dodávajú pôde horčík.

Foto: Tatiana Zinchenko / Shutterstock.

Spoločníci: Bazalka, repa, zeler, uhorka, kôpor, cesnak, šalát, nechtík, mäta, nasturtium, cibuľa, zemiak, reďkovka, rozmarín, špenát, tymián

Kôpor láka dravé vosy, ktoré ničia škodcov. Rozmarín odpudzuje kapustovú mušku. Zeler, zemiaky a cibuľa vylepšujú arómu brokolice.

Drž sa ďalej od: Špargľa, fazuľa (pól), kukurica, melóny, korenie, tekvica, tekvica, jahoda

Foto: DronG / Shutterstock.

Spoločníci: Bazalka, fazuľa, repa, mrkva, cesnak, mäta, nasturtium, cibuľa, hrášok, tymián

Ružičkový kel je náchylný na množstvo hmyzích škodcov vrátane vošiek, chrobákov, chrústa kapustového, škrkaviek, baníkov a chrobákov. Štipľaví spoločníci ako bazalka, cesnak, cibuľa a mäta môžu týchto škodcov odpudzovať.

Drž sa ďalej od: Fazuľa (pól), jahoda, paradajka. Jahody môžu brániť rastu ružičkového kelu.

Foto: Bernd Marczak / Pixabay.

Spoločníci: Fazuľa (repa), repa, zeler, harmanček, kôpor, mäta, cibuľa, oregano, rozmarín, šalvia, tymián

Nechtíky a aromatické byliny, ako je mäta, rozmarín a tymián, kapustu odpudzujú. Chuť kapusty zvýrazní kôpor, zeler, cesnak, mäta a cibuľa.

Drž sa ďalej od: Fazuľa (pól), horčica, jahoda, paradajka.

Foto: Africa Studio / Shutterstock.

Spoločníci: Fazuľa, pažítka, hlávkový šalát, cibuľa, hrášok, paprika, reďkovka, rozmarín, šalvia, paradajka

Fazuľa fixuje dusík do pôdy. Pažítka zlepšuje rast a chuť. Cibuľa, petržlen, rozmarín a šalvia odstrašujú mrkvu.

Drž sa ďalej od: Kôpor, paštrnák. Kôpor môže obmedziť rast mrkvy.

Foto: Montholz / Shutterstock.

Spoločníci: Fazuľa, uhorka, nechtík, melón, petržlen, hrášok, zemiak, tekvica, tekvica, slnečnica

Kukurica je ťažké kŕmidlo, fazuľa a hrach pridávajú do pôdy dusík. Marigolds odpudzujú japonské chrobáky.

Drž sa ďalej od: Zeler, paradajka. Paradajka priťahuje škodcov, ktorí napádajú aj kukuricu, vrátane parazita rajčinového a kukuričného klasu.

Výhody pestovania kukurice: Kukurica poskytuje tieň a je to prírodná mriežka pre fazuľové pole.

Foto: Nolte Lourens / Shutterstock.

Spoločníci: Fazuľa, kapusta, karfiol, kukurica, kôpor, šalát, nechtík, nasturtium, hrášok, reďkovka

Kôpor láka prospešný hmyz, ktorý sa živí škodcami, ako je napríklad uhorkový chrobák. Nasturtium odrádza vošky a chrobáky a zároveň zlepšuje rast a chuť. Reďkovka odpudzuje škodcov vrátane uhoriek a muchov.

Drž sa ďalej od: Aromatické byliny (okrem kôpru), zemiaky, paradajka. Uhorky zle rastú, keď sú vysadené v blízkosti zemiakov alebo šalvie.

Foto: inxti / Shutterstock.

Spoločníci: Brokolica, ružičkový kel, kapusta, kukurica, uhorka, šalát, cibuľa

Drž sa ďalej od: Koriander, mrkva, paradajka. Kôpor krížovo opelte koriandrom a mrkvou.

Výhody pestovania kôpru: Kôpor odrádza škodcov vrátane vošiek, hlávkovača kapusty a roztočov. Priláka tiež prospešný hmyz, ako sú včely, hoverfly, lienky a parazitické osy.

Foto: Philippe Motigny / Shutterstock.

Spoločníci: Fazuľa, kocúrnik, nechtík, hrášok, korenie

Catnip odpudzuje blšie chrobáky, bežný rastlinný škodca. Baklažán je ťažké kŕmne fazuľa a hrach, ktorý fixuje dusík do pôdy. Nechtík odstrašuje nematódy.

Drž sa ďalej od: Iní príbuzní solánu, ako je korenie, zemiaky, paradajky, spôsobujú, že je baklažán náchylnejší na výskyt plesní.

Foto: Denis Pogostin / Shutterstock.

Spoločníci: Cvikla, brokolica, kapusta, mrkva, karfiol, kôpor, baklažán, kaleráb, paprika, zemiak, špenát, paradajka

Harmanček zlepšuje chuť cesnaku. Rue odpudzuje červov. Cesnakom prospieva aj letné slané a rebríček.

Drž sa ďalej od: Cesnak môže potlačiť rast špargle, fazule, petržlenu, hrášku a šalvie.

Výhody pestovania cesnaku: Cesnak udržuje mimo dosahu širokého spektra škodcov vrátane mravcov, vošiek, chrústov kapusty, hubových húb, japonských chrobákov, muchovníkovitých, slimákov a roztočov.

Foto: Quality Stock Arts / Shutterstock.

Spoločníci: Cvikla, fazuľa, zeler, uhorka, kôpor, cesnak, šalát, mäta, cibuľa, hrášok, korenie, zemiaky, rozmarín, šalvia, špenát

Kale je ťažký podávač dusíka. Rastlina blízko fazule alebo hrášku, ktorý dodáva pôde dusík.

Drž sa ďalej od: Vyvarujte sa výsadbe kelu v blízkosti iných rastlín rodu Brassica, ako sú brokolica, ružičkový kel a karfiol, aby ste zabránili šíreniu chorôb.

Foto: David Litman / Shutterstock.

Spoločníci: Špargľa, bazalka, fazuľa, repa, brokolica, ružičkový kel, mrkva, pažítka, kukurica, uhorka, baklažán, cesnak, mäta, cibuľa, hrášok, reďkovka, špenát, jahoda, paradajka

Bazalka zlepšuje chuť šalátu a zároveň odpudzuje komáre. Cvikla dodáva pôde minerály, ktorým sa v šaláte musí dobre dariť. Pažítka a cesnak vošky odrádzajú. Mäta odpudzuje kapustové mory a slimáky, ktoré sú škodcami šalátu.

Drž sa ďalej od: Niektoré zdroje hovoria, že sa nesmú pestovať šalát v blízkosti hlávkovej zeleniny, ako je brokolica a kapusta, zatiaľ čo iné tvrdia, že je to v poriadku. Výsledky sa môžu líšiť. Kapusta, zeler a petržlen môžu brániť rastu šalátu.

Spoločníci: Repa, brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, baklažán, kel, kaleráb, hlávkový šalát, hrášok, tekvica

Drž sa ďalej od: Harmanček, petržlen

Výhody pestovania mäty: Mäta je prírodným odstrašujúcim prostriedkom proti škodcom. Odpudzuje blšieho chrobáka, ktorý žuje otvory v listoch kapusty, karfiolu, kelu a reďkovky. Odrádza tiež vošky, mrkvu koreňovú, múčne chyby, cibuľu a roztoče. Mäta láka prospešný hmyz, ako sú hoverflies, lienky a dravé vosy, ktoré sa živia škodcami.

Spoločníci: Repa, brokolica, ružičkový kel, kapusta, mrkva, harmanček, hlávkový šalát, korenie, jahoda, paradajka

Drž sa ďalej od: Špargľa, fazuľa, hrášok, šalvia. Nepestujte v blízkosti iných allií, ako je cesnak, pór a šalotka, aby sa zabránilo šíreniu červov alebo hrdze.

Výhody pestovania cibule: Cibuľa odpudzuje škodcov rodu Brassica vrátane hlávkovača kapusty, červov kapusty a červov kapusty. Odrádza tiež vošky, mrkvu a japonského chrobáka.

Foto: Irina Bg / Shutterstock.

Spoločníci: Fazuľa, mrkva, zeler, kukurica, uhorka, baklažán, hlávkový šalát, zemiaky, reďkovka, špenát, paradajka, repa

Drž sa ďalej od: Príbuzní Allium, ako je pažítka, cesnak, cibuľa a šalotka, môžu spomaliť rast hrášku.

Výhody pestovania hrášku: Hrášok je dobrým spoločníkom pri mnohých iných druhoch zeleniny, pretože zvyšuje dostupnosť dusíka v pôde.

Spoločníci: Bazalka, fazuľa, repa, mrkva, pažítka, koriander, uhorka, kôpor, baklažán, cesnak, šalát, petržlen, cibuľa, špenát, paradajka

Bazalka odstrašuje vošky, roztoče a strapky a zlepšuje chuť papriky. Kôpor a koriander odpudzujú vošky a povzbudzujú užitočný hmyz. Petržlen láka dravé osy, ktoré sa živia voškami. Allium ako pažítka, cesnak a cibuľa odpudzujú vošky, chrobáky, slimáky a roztoče.

Drž sa ďalej od: Brassicas vrátane brokolice, ružičkového kelu, kapusty a karfiolu.

Foto: Dmitrij Malyshev / Shutterstock.

Spoločníci: Bazalka, fazuľa, kapusta, harmanček, kukurica, chren, hlávkový šalát, nechtík, petržlen, hrášok, reďkovka, špenát, tymián

Fazuľa odpudzuje zemiakový chrobák z Colorada. Chren zvyšuje odolnosť voči chorobám. Mnoho bylín, ako je bazalka, harmanček, petržlen a tymián, vylepšujú zemiakovú chuť a priťahujú užitočný hmyz.

Drž sa ďalej od: Uhorka, malina a paradajka lákajú škodlivý hmyz. Vyhýbajte sa výsadbe v blízkosti inej zeleniny z čeľade nočných, ako je baklažán, korenie a paradajka, aby sa nerozšírili pôdne patogény. Špargľa, mrkva, fenikel, cibuľa a repa môžu spomaliť rast zemiakov.

Foto: Hirundo / Shutterstock.

Spoločníci: Fazuľa, mrkva, kerblík, uhorka, šalát, melón, nasturtium, hrášok, špenát, tekvica

Kervil odrádza vošky a slimáky, ktoré sú škodcami reďkovky. Cervil a nasturtium zlepšujú rast a chuť reďkoviek.

Drž sa ďalej od: Brassicas ako brokolica, ružičkový kel, kapusta a karfiol. Yzop zastavuje rast reďkovky.

Výhody pestovania reďkovky: Reďkovka sa môže použiť ako „lapačka“ na odlákanie škodcov, ako sú napríklad koreňové červy a blšie chrobáky, od ostatnej zeleniny. Odpudzuje tiež chrobáka uhorkového a ploštice.

Spoločníci: Fazuľa, brokolica, ružičkový kel, kapusta, mrkva, karfiol, kel

Drž sa ďalej od: Tekvice, tekvica

Výhody pestovania rozmarínu: Štipľavá vôňa rozmarínu odpudzuje mnohých škodcov vrátane fazuľového chrobáka, kapusty obyčajnej, molice kapustovej, koreňovej mrkvy, slimákov, slimákov a nosatcov. Kvety rozmarínu priťahujú opeľovače hmyzu. Rozmarín zlepšuje vôňu šalvie, keď je spolu zasadená.

Foto: Andrej Nekrassov / Shutterstock.

Spoločníci: Fazuľa, brutnák lekársky, kukurica, nechtík, nasturtium, hrášok, reďkovka, tansy

Borák lekársky priťahuje opeľovače hmyzu a zlepšuje rast a chuť. Nasturtium odrádza vošky a tekvice a zlepšuje rast a chuť. Reďkovka a tansy odpudzujú tekvicové chyby.

Drž sa ďalej od: Zemiak, tekvica. Zemiak je ťažké krmivo, ktoré súťaží o živiny. Tekvica, ktorá úzko súvisí s tekvicou, môže krížovo opeľovať, čo ovplyvňuje osivo uložené pre úrodu v budúcom roku.

Spoločníci: Fazuľa, brutnák lekársky, rasca, pažítka, cesnak, hlávkový šalát, cibuľa, šalvia, špenát, tymián

Allium ako cesnak a pažítka odpudzujú dravý hmyz. Borák priťahuje opeľovače a odpudzuje jahodové škodce a zvyšuje odolnosť voči chorobám. Kmín priťahuje prospešný hmyz, napríklad osy, ktoré ničia jahodové škodce. Spoločná výsadba šalátu, špenátu a jahôd môže zvýšiť produktivitu.

Drž sa ďalej od: Rastliny, ktoré sú náchylné na vädnutie Verticillium, ako je baklažán, korenie, zemiaky a paradajky, by sa nemali vysádzať v blízkosti. Jahoda môže brzdiť rast hlúbovej zeleniny, ako je brokolica a karfiol.

Spoločníci: Špargľa, bazalka, borák, mrkva, zeler, pažítka, uhorka, cesnak, šalát, nechtík, mäta, cibuľa, petržlen

Špargľa odpudzuje nematódy, ktoré napádajú rastliny paradajok. Bazalka zlepšuje rast paradajok a odrádza škodcov, ako sú muchy a červy paradajok. Borák lekársky zlepšuje rast a chuť a odpudzuje paradajkové hornworm.

Drž sa ďalej od: Nepestujte v blízkosti kôpru alebo zeleniny, ako je brokolica, ružičkový kel, kapusta a karfiol, pretože môžu spomaliť rast paradajok. Uchovávajte ďalej od kukurice, ktorá priťahuje paradajkový roh.

Výhody pestovania paradajok: Do blízkosti špargle vysaďte paradajky, aby špargľu odpudzovala.

Foto: Besjunior / Shutterstock.


Sprievodné výsadbové tabuľky

Nemám pre vás jednu, ale dve tabuľky. Ako vidíte na týchto sprievodných grafoch výsadby a indexe rastlín v nasledujúcej časti, existuje pomerne veľa kombinácií, ktoré spolu veľmi dobre fungujú.

Prvý graf vám prináša Nadácia Afristar, „verejnoprospešná organizácia, ktorá vyvíja projekty a stratégie propagujúce Zelenú budúcnosť zameranú na ekonomiku založenú na prírode.“

Sprievodný graf výsadby spoločnosti Afristar Foundation. Kliknutím pravým tlačidlom myši a tlačidlom „Uložiť“ stiahnete PDF

Druhý graf vám prináša Yayasan IDEP Foundation, „miestna indonézska mimovládna organizácia so sídlom na Bali - Indonézia, založená v roku 1999, ktorá vyvíja a poskytuje školenie, komunitné programy a médiá týkajúce sa udržateľného rozvoja prostredníctvom permakultúry a katastrofy v komunitách. Zvládanie."

Tento graf obsahuje veľa informácií a pri takom množstve rastlín v jednej tabuľke zisťujem, že to môže byť trochu ... chaotické.

Tabuľka sprievodných výsadieb od nadácie IDEP. Kliknutím pravým tlačidlom myši a tlačidlom „Uložiť“ stiahnete PDF


Pozri si video: Slovenské priesady


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki