Čo je trup hniloby: Dozviete sa, ako sa vyhnúť trupu hnilobných matícWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary Ellen Ellis

Mandľová hniloba trupu je plesňové ochorenie, ktoré ovplyvňuje trupy orechov na mandľovníkoch. Môže to spôsobiť veľké straty pri pestovaní mandlí, ale môže to mať vplyv aj na občasný záhradný strom. Pochopenie základných informácií o hnilobe trupu a identifikačných faktorov vám môže pomôcť zvládnuť túto chorobu, ktorá môže natrvalo zničiť plodiace drevo na vašom strome.

Čo je Hull Rot?

Orechové plodiny s hnilobou trupu sú často výrazne znížené a ešte horšie je, že choroba zničí postihnuté drevo tak, že zahynie. Hnilobu trupu môže spôsobiť jeden z dvoch druhov plesní: Rhizopus stolonifera spôsobuje čierne spóry vo vnútri rozdeleného trupu a Monilinia fructicola po rozštiepení produkuje žltohnedé spóry vo vnútri aj mimo trupu. Skôr ako uvidíte spóry, môžete na malej postihnutej vetve vidieť listy, ktoré vädnú a potom odumierajú.

Správa trupu Hull in Nuts

Je iróniou, že to je dostatok vody a živín, o ktorých si myslíte, že pomáhajú vášmu mandľovníku rásť dobre, čo pozýva hnilobu trupu. Poľnohospodárski vedci zistili, že uvedenie mandľových stromov do mierneho vodného stresu - inými slovami mierne zalievanie - pár týždňov pred zberom, v čase, keď sa trupy štiepia, zabráni alebo významne minimalizuje hnilobu trupu.

To znie celkom ľahko, ale aby ste skutočne dokázali, že vodný stres funguje ako spôsob, ako zabrániť hnilobným trupom matice, musíte použiť tlakovú bombu. Toto je zariadenie, ktoré meria vodný stres vzorkovaním listov zo stromu. Vedci tvrdia, že jednoduché zníženie zálievky v ľubovoľnom množstve nebude fungovať; musí sa zmerať, mierny vodný stres. To môže byť zložité, ak máte hlbokú pôdu, ktorá dobre drží vodu. Dosiahnutie potrebného stresu môže trvať niekoľko týždňov.

Úsilie a cena tlakovej bomby však môžu byť užitočné, pretože hniloba trupu je pri preberaní stromu zničujúcou chorobou. Ničí plodiace drevo a môže dokonca zničiť a zabiť celý strom. Infikované trupy sa tiež premenia na vynikajúce prostredie pre škodcu zvaného pupok oranžový.

Okrem vytvárania vodného stresu sa vyhýbajte nadmernému hnojeniu. Príliš veľa dusíka môže viesť k plesňovej infekcii. Redukcia vody je najefektívnejším spôsobom, ako zvládnuť alebo zabrániť hnilobe kôry orechov, ale môžete tiež vyskúšať fungicídy a vysadiť odrody mandlí, ktoré majú určitý odpor. Patria sem Monterey, Carmel a Fritz.

Mandľové odrody, ktoré sú najviac náchylné na trupovú hnilobu, sú Nonpareil, Winters a Butte.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Mandle

Identifikácia rozdelenia trupu je v mandľovom programe integrovanej ochrany proti škodcom kritická. Ak sú potrebné aplikácie oranžové červy letné, sú načasované vzhľadom na začiatok štiepenia trupu a výskyt kladenia vajíčok.

Rozdelenie trupu tiež vystavuje orechy invázii vetvičiek broskyňových húb a plesní trupu. Čím dlhšie orechy zostávajú na strome po rozdelení trupu, tým dlhší je interval, v ktorom sú týmto útočníkom vystavené. Úrodu mandlí preto zbierajte čo najskôr, aby ste znížili čas, ktorý bude vystavený týmto škodcom, a vyhnite sa komplikáciám spôsobeným skorými dažďami. Ak je hrozba oranžového pupka vážna, je možné ovocný sad zberať dvakrát, aby sa odstránili skoré dozrievajúce orechy, a druhýkrát, aby sa odstránili neskoršie dozrievajúce orechy.

Presné načasovanie iniciácie rozdelenia trupu je komplikované. Dozrievanie sa nevyskytuje u všetkých druhov ovocia súčasne. Začína sa v hornej a vonkajšej časti stromu, v juhozápadnom kvadrante, neskôr prechádza spodnou a vnútornou časťou (orechy v úrovni očí budú menej zrelé ako tie, ktoré sú na vrcholkoch stromu). Mandle by sa mali zbierať, keď sa 95 až 100% trupov štiepi.

Skontrolujte začatie rozdelenia trupu:

  • Skontrolujte načasovanie zberu pre svoju odrodu. Začiatok zberu mandlí sa líši z roka na rok a od okresu k okresu, zvyčajne sa však začína začiatkom až polovice augusta.
  • Začiatkom až polovice júla skontrolujte začiatok štiepenia trupu.
  • Pomocou prerezávača pólov odrežte malé konáre z hornej juhozápadnej časti 5 až 6 stromov v sade a zistite, či sa začal štiepiť trup.

Len čo je určené zahájenie rozdelenia trupu:

Celoštátny program IPM, poľnohospodárstvo a prírodné zdroje, Kalifornská univerzita
Autorské práva na všetok obsah © 2016 The Regents of the University of California. Všetky práva vyhradené.

Iba na nekomerčné účely môže akýkoľvek web odkazovať priamo na túto stránku. PRE VŠETKY ĎALŠIE POUŽITIA alebo viac informácií si prečítajte Právne oznámenia. Bohužiaľ nemôžeme poskytnúť individuálne riešenie konkrétnych problémov so škodcami. Navštívte našu domovskú stránku alebo v USA kontaktujte svoju miestnu kanceláriu pre spoluprácu (Cooperative Extension).

Poľnohospodárstvo a prírodné zdroje, Kalifornská univerzita


Choroba a kontrola mandlí

Autor: Julie R. Johnson, Prispievajúci spisovateľ
Publikované: 2. augusta 2018 • 3037 zobrazení


Od výsadby až po zrelosť a pestovanie plodín môžu byť mandľové stromy hostiteľom mnohých chorôb, či už bakteriálnych, plesňových, vírusových, parazitárnych alebo fytoplazmatických.

Tieto choroby a ich kontrola bola témou prezentácie doktora Jima Adaskavega počas tohtoročnej konferencie orechoch v North Valley, ktorú usporiadal West Coast Nut v spolupráci s UCCE Butte / Glenn Counties Almond and Walnut Day na výstavisku Silver Dollar Fairgrounds v Chico.

Adaskaveg, profesor a patológ rastlín na Katedre patológie rastlín, UC Riverside, ktorý sa špecializuje na listové choroby mandlí a iných stromových plodín, sa podelil o jarné choroby mandlí, ktoré môžu byť v mokrom jarnom období problematické, sú pleseň kvetinová, hniloba saka, antraknóza, diera a bakteriálna škvrna. Medzi choroby na konci leta a leta patria chrastavitosť, alternária, škvrnitosť listov, antraknóza, hrdza a hniloba trupu.

V snahe kontrolovať tieto a ďalšie mandľové choroby Adaskaveg zdôraznil monitorovanie a hodnotenie rizika stanovením veľkosti populácie patogénov, možnosti prepuknutia chorôb pomocou predpovedí počasia, posúdenia, či, kedy a kde je potrebné zaviesť manažment chorôb, a optimalizáciu manažmentu chorôb, aby je efektívny a ekonomický.

Ďalším dôležitým prvkom v boji proti mandľovým chorobám je podľa neho optimálne načasovanie implementácie postupov riadenia.

Pri chorobe založenej na očkovaní, ako je diera, chrasta, hrdza a bakteriálne škvrny, je dôležité poznať hladiny v súčasnej a predchádzajúcej sezóne ako ukazovatele rizika. To pomáha pestovateľovi určiť, na akej úrovni môže alebo nemusí byť inokulum a môže sa sledovať vývoj choroby.

Len čo sa nájde inokulum, je možné implementovať postupy riadenia.

U chorôb hostiteľa založených na fenológii, ako je pleseň kvetov a hniloba trupu Rhizopus, sa choroba vyskytuje na konkrétnych hostiteľských tkanivách počas obmedzeného obdobia v sezóne a bežne sa vyskytuje inokulum.

Choroby, ako sú alternaria, antraknóza a bakteriálna škvrna, ktoré sú založené na mikroklíme, sú opäť bežne prítomné inokulum patogénu a vývoj ochorenia podmieňujú klimatické podmienky.

„Existuje veľa fungicídov a fungicídnych formulácií na zvládnutie chorôb mandlí. Anorganické aj konvenčné syntetické látky, “uviedol Adaskaveg.

Medzi radu fungicídov patria nové predzmesové formulácie, ktoré kombinujú dve účinné zložky s rôznymi spôsobmi účinku proti cieľovému patogénu, dodal, medzi ktoré patria Inspire Super, Quadris Top, Quilt Xcel, Pristine, Luna Sensation, Merivon, Luna Experience a Viathon

„Našťastie stále registrujeme veľa nových produktov a súčasťou našej práce je udržať si prehľad o týchto nových produktoch, ako sú Kenja a Rhyme, ktoré sú novými produktmi zaregistrovanými minulý rok pre mandle,“ uviedol Adaskaveg. "Okrem toho prichádzajú na trh ďalšie nové produkty, ktoré sú veľmi dobré pre priemysel a poskytujú pestovateľom veľa dobrých možností."

Pripomenul pestovateľom nevyhnutnosť byť v teréne pozerať, poznávať, monitorovať a hľadať, aby sa naučili a rozpoznali „čo je tam vonku“ a s akým typom problémov, s ktorými sa môžu vo svojich sadoch stretnúť.

"Je dôležité vedieť, čo sa deje s patogénmi, ktoré sa musia z roka na rok hromadiť." Ak narazíte na problém neskoro na jeseň, môžete si byť celkom istí, že ho budete mať na jar, “dodal Adaskaveg. "Keď bude vlhké počasie a my vieme, čo sa deje v našich sadoch, môžu byť pestovatelia lepšie pripravení a majú vedomosti o tom, ako uplatniť naše programy na zvládanie chorôb."

Uviedol, že niektoré rozhodujúce faktory pre načasovanie kvitnutia sa týkajú podmienok prostredia, ako sú zrážky a teplota.

Ak sú podmienky prostredia pre chorobu menej priaznivé a miestne fungujúce účinky majú fungicídne vlastnosti, je prijateľný jediný postrek pri 30-40% výkvetu.

Adaskaveg však odporúčal, ak sú podmienky priaznivé pre choroby, predpoveď dažďov a vysoké teploty, aby fungicídne vlastnosti mali byť ochranné alebo lokálne systémové a mali by sa aplikovať dva postreky, pri 5 percentách kvitnutia a pri 80 percentách kvitnutia.

Počas prezentácie na konferencii v Monterey Adaskaveg poznamenal, že plesňové organizmy sú dosť dynamické a môžu si rýchlo vyvinúť odolnosť voči fungicídom, a vyzval pestovateľov aj chemický priemysel k úsiliu udržať si „stráženie“ nástrah pri zavádzaní nové materiály a metódy, pretože sa vyvíjajú stratégie pre ich budúce použitie.

Zdôraznil, že cieľom je minimalizovať prežitie patogénov zamedzením opakovaného vystavenia pôsobeniu patogénov tej istej triedy fungicídov, najmä v oblastiach s vysokou populáciou chorôb.

Existuje už niekoľko hlásených prípadov rezistencie na mandle voči fungicídom. Adaskaveg uviedol, že pestovatelia si musia byť vedomí týchto prípadov a musia sa vzdelávať v alternatívnych aplikáciách a potrebe striedania použitia.

Hniloba hnedá a hniloba zeleného ovocia

Pri infekcii plesňou hnedou hnilobou počas kvitnutia 7 až 14 dní Adaskaveg uviedol, že dôležitým faktorom je akékoľvek vlhké počasie, či už dážď alebo hmla.

Spoločnosť Adaskaveg odporúča nastriekať fungicíd raz v ružových púčikoch, najmenej raz v plnom kvete alebo dva týždne po prvom postreku a v závislosti od počasia jedenkrát pri páde okvetných lístkov.

To isté platí pre zelenú hnilobu ovocia s vylúčením aplikácií v ružových púčikoch.

"Načasovanie je založené na hostiteľskej fenológii, podmienkach prostredia a výmere na liečenie," uviedol. "Opäť máme na trhu veľa nových fungicídnych produktov, ktoré čoskoro budú zaregistrované a uvedené na trh a ktoré pestovateľom dávajú veľký priestor na výber."

Pleseň kvetu a pleseň sivá

Adaskaveg uviedol, že kvetinová pleseň je v skutočnosti rakovinová huba, ktorá klesá cez ostruhy a dostáva sa do vetvy mandľového stromu a vytvára vred, ktorý môže trvať niekoľko rokov.

"Takže ak nechcete, aby sa v nasledujúcich rokoch vyskytli problémy, je prevencia pred vznikom plesne hnedej hniloby rozhodujúca," uviedol. "Akonáhle je tam, je ťažké ho ovládať, aj keď nakoniec vyhynie."

Na trhu zdieľal množstvo fungicídov na liečbu oboch týchto chorôb, ako sú napríklad Approach a Quadris Top.

Adaskaveg uviedol, že výskum zistil, že je potrebné aplikovať fungicíd v plnom kvete a odporúča sa spadnúť okvetné lístok. Ak je však vlhké počasie, odporúča sa aplikácia aj v prípade ružového kvetu.

Bakteriálna škvrna

Podľa Adaskavega je bakteriálna škvrna v Kalifornii pomerne novým ochorením, prvýkrát diagnostikovaným na jar 2013 a je spôsobená baktériami Xanthomonas arboricola pv. pruni.

Mandľová odroda Fritz sa v súčasnosti javí ako najnáchylnejšia na bakteriálnu škvrnu.

Bakteriálna škvrna sa vyskytuje na listoch stromu, vetvičkách a s najzrejmejšími príznakmi na plodoch. Lézie mandľového trupu zvyčajne začínajú ako malé, vodnaté škvrny, ktoré spôsobujú gumovanie svetlého až tmavého jantáru. Jantárová farba gumovania je dôležitá, pretože pomáha odlíšiť bakteriálnu škvrnu od priezračnej gumy poranenia spôsobeného vykrmovaním chyby. Infekcia sa môže dostať do jadra a spôsobiť známky alebo nepredajné ovocie.

Patogén prezimuje v ovocných múmiách na strome.

"Takže zimné otrasy, ktoré zbavujú tieto múmie iných škodcov a chorôb, tiež pomáhajú chrániť pred bakteriálnymi škvrnami," dodal.

Najefektívnejším programom riadenia bakteriálnych škvŕn je oneskorená neaktívna aplikácia na zníženie inokula a najmenej jedna alebo dve aplikácie v sezóne okolo zrážok a zvyšujúcich sa teplôt, aby sa zabránilo novým infekciám.

Spoločnosť Adaskaveg odporúča použitie medi pri plnom kvete a páde okvetných lístkov, dvakrát na jar a v lete, ako aj aplikáciu mancozebu pri poklese okvetných lístkov a na jar.

"Tento program by mal dobre fungovať pri liečbe bakteriálnych škvŕn," uviedol.

Neskorá jar, letné choroby

Antracnóza môže spôsobiť veľa problémov s množstvom zrážok, vysvetlil Adaskaveg, a to si musia pestovatelia, najmä tento rok, uvedomiť.

Mandľová chrasta, trup hniloby a alternaria boli ďalšie jarné a letné bakteriálne problémy, o ktorých hovoril.

Adaskaveg uviedol, že mandľová chrasta sa v posledných rokoch stala na mnohých miestach bežnou chorobou a je potrebné ju liečiť.

Efektívny manažment si vyžaduje znalosť histórie chorôb sadu, aplikáciu neaktívnych postupov na oddialenie sporulácie vetvičiek, sledovanie sporulácie vetvičiek na jar a aplikáciu fungicídu pri páde okvetných lístkov a na začiatku sporulácie vetvičiek.

Adaskaveg varoval, že chrastavitosť mandlí má určitú odolnosť voči fungicídom, a aby po vzniku ochorenia nepoužíval fungicídy na jednom mieste.

„Plán rotačných programov a integrovaných stratégií,“ dodal.

Existuje množstvo odrôd mandlí, ktoré sú údajne veľmi náchylné na chrastavitosť - Carmel, Merced, NePlus Ultra, Peerless, Price, Ruby, Sonora a Winters. Menej náchylní sú Butte, Fritz, Mission, Monterey, Wood, Colony a Thompson, pričom najmenej náchylní sú Nonpareil.

Väčšina z týchto chorôb v neskorom období spôsobuje poškodenie listov, ktoré potom predčasne padajú zo stromov.
"A to nie je pre strom dobré," povedal Adaskaveg.

V snahe zvládnuť chrastavitosť a iné choroby odporúčal pestovateľ praktizovať návrh výsadby, ktorý umožňuje cirkuláciu vzduchu, rez stromov, ktorý zvyšuje pohyb vzduchu a znižuje relatívnu vlhkosť, riadenie zavlažovania, ktoré znižuje relatívnu vlhkosť, čistú kultiváciu a vyhýbanie sa ťažkému neskorému letu / oplodniť dusíkom, aby sa znížila produkcia vysoko citlivých hostiteľských tkanív.

Varoval pestovateľov, že „ak váš sused bojuje s konkrétnou chorobou, môžete celkom dobre počítať s tým, že sa táto choroba presunie do vášho sadu, takže buďte pripravení.


Pozri si video: Gravid joga #2: Cvičebná zostava. GraviFit


Predchádzajúci Článok

Súprava na pestovanie rastlín v interiéri

Nasledujúci Článok

Cesar zepeda ny dizajn krajiny