Návrh francúzskej bylinkovej záhrady: Rastliny francúzskej byliny do záhradyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Amy Grant

Milujete varenie francúzskej kuchyne a túžite mať po ruke čerstvé bylinky, aby ste vytvorili provensálske majstrovské dielo? Pestovanie francúzskych byliniek v pravom francúzskom bylinnom záhradnom dizajne alebo „záhradnom kvetináči“ je naozaj celkom jednoduché.

Odrody francúzskych bylín

Prvá vec, ktorú budete chcieť urobiť, je pozrieť sa na zoznam a získať najbežnejšie bylinné odrody potrebné na replikáciu francúzskych jedál. Niektoré francúzske bylinné rastliny, ktoré musíte mať, zahŕňajú:

 • Tymián
 • Rozmarín
 • Bazalka
 • Estragón
 • Majoránka
 • Levanduľa
 • Letné a zimné slané
 • Pažítka
 • Petržlen
 • Kerblík

Bobkový list je tiež príjemným doplnkom francúzskej bylinkovej záhrady.

Väčšina z týchto bylín pochádza zo Stredomoria a kombináciou sa z nich vytvárajú tri klasické bylinkové zmesi. Je dobré pestovať každú kombináciu bylín v skupine, aby sa dali ľahko zhromaždiť a zmiešať.

 • „Jemné bylinky“ sú zmesou petržlenu, pažítky, kerblíku a estragónu a sú vynikajúce k rybám, zemiakom, zelenine a vajciam. Táto jemná zmes sa najčastejšie posype na jedlo po uvarení.
 • Kytica garni, kombinácia dvoch až troch vetvičiek tymiánu, petržlenovej vňate, estragónu a jedného bobkového listu, je zviazaná v gázi, aby dochutila polievky a dusené jedlá.
 • Tymian, slaný, rozmarín, bazalka, majoránka a levanduľa (s niekoľkými feniklovými semenami) spolupracujú na vytvorení byliniek Provence, ktoré sa klasicky používajú na ochutenie mäsa, rýb a hydiny.

Ako navrhnúť francúzsku bylinkovú záhradu

Potager, alebo kuchynská záhrada, sa datuje do stredoveku, keď mníšky a mnísi pestovali kombinácie bylín, kvetov a zeleniny mimo oblasti varenia na použitie v potravinách alebo ako lieky. Tieto záhrady boli často umiestnené v geometrickej konfigurácii a oddelené farbou alebo tvarom. V období renesancie boli na skrášlenie francúzskej bylinkovej záhrady doplnené bordúry a rozmiestnenie dekoratívnych predmetov, ako sú urny a fontány.

Môžete si zvoliť klasický francúzsky bylinkový dizajn, ktorý je geometrický ako v špirále; alebo keďže francúzske byliny sú pomerne výdatné, dajú sa pestovať v okennej krabici alebo vo veľkom kvetináči na verande. Každá z nich bude vyžadovať umiestnenie so šiestimi až ôsmimi hodinami slnka denne a dobre priepustnými zalievacími médiami. V ideálnom prípade umiestnite francúzsku bylinkovú záhradu do blízkosti kuchyne alebo domu, aby ste ju pri príprave francúzskeho opusu magnum uľahčili.

Pretože niektoré bylinky sú trváce a niektoré jednoročné, ich zmiešaním sa zvýši záujem a záhrada sa bude pestovať počas rôznych ročných období. Bazalka a letné slané odumrú s mrazom. Rozmarín je odolný iba v zóne odolnosti rastlín USDA 6 alebo vyššej. Petržlen je bienále, ktoré po dvoch rokoch zomrie, a napriek tomu sa znovu naštartuje tak ľahko, že nepochybne budete mať večnú zásobu.

Nízko rastúce byliny, ako je estragón, tymián, slaná leta a majoránka, by mali byť vysadené v popredí záhrady, aby neboli chránené pred slnečným žiarením. Levanduľa, rozmarín a zimná slaná látka majú hustý rast a budú sa dobre hodiť k hraničným rastlinám. Budete chcieť urobiť trochu individuálneho výskumu každej bylinky, pretože všetky majú mierne odlišné požiadavky.

Pôdu vykopajte nadol o 15 až 20,5 cm a upravte ju kompostom alebo rašelinou alebo na ľahkých pôdach. Cieľom je vytvoriť dobre priepustnú pôdu. Voda, keď pôda vysychá niekoľko centimetrov (7,5 až 12,5 cm) od rastliny, aby povzbudila korene pri hľadaní vody.

Zacvaknite kvety späť na francúzske bylinné rastliny, aby ste povzbudili vitalitu, okrem pažítky a levandule, ktoré môžu zostať kvitnúť. Ak chcete vo svojej francúzskej záhrade chcieť, preložte si niektorú ročnú farbu alebo ju ozdobte sochou, lavicami alebo iným dekorom dvora. Ďalšie prírodné úpravy, ako napríklad listové kríky alebo živé ploty s nízkym zimostrázom, dodávajú záhrade ďalšiu krásu.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o General Herb Care


Ako pestovať kulinárske byliny v záhrade domácich bylín

Posledná aktualizácia: 22. januára 2020 Vo Virgínii

Prístup k čerstvým bylinám môže zmeniť obyčajné jedlo na niečo zvláštne

Mať vlastnú kulinársku bylinkovú záhradu je niečo, čo by každý domáci kuchár alebo kuchár mal zahrnúť do svojej tašky trikov.

Takmer každý sa môže naučiť nakrájať zeleninu, podusiť pár cibúľ alebo upiecť morku. Osvojenie si umenia používania byliniek na dosiahnutie najlepšej príchute jedla je však to, čo premieňa bežné jedlo na niečo, na čo si treba pamätať.

Tým, že máte v blízkosti čerstvé bylinky, je oveľa jednoduchšie experimentovať a začať vytvárať nové a chutné pokrmy, ktoré vaša rodina určite ocení. Akonáhle zvládnete niekoľko základných vecí, je to pomerne ľahký proces.

Založenie bylinkovej záhrady je ideálnym spôsobom, ako začať experimentovať s mnohými spôsobmi použitia bylín. Byliny sú jednou z najľahšie rastúcich rastlín a mali by mať miesto v záhrade každej domácej kuchárky. Preskúmajte na našom webe množstvo druhov a spôsobov pestovania a varenia s kulinárskymi bylinami.


Prečo si pestovať vlastné bylinky?

Aj keď ich majú radi aj ostrieľaní záhradníci, Hollie Newton - autorka knihy Ako rásť - hovorí, že byliny sú „snom začiatočníka záhradníka, pretože je ich pestovanie skoro najjednoduchšie“.

Je to lepšie pre váš bankový zostatok aj pre životné prostredie. Pestovanie vlastnej petržlenovej vňate, rozmarínu alebo mäty bude znamenať, že už nebudete musieť kupovať čerstvé bylinky zabalené v celofáne zo supermarketu, ktoré sa po pár dňoch zvyknú kaziť a spôsobujú plytvanie.

Podľa Guya Bartera, hlavného záhradníka v RHS, sú bylinky tiež vynikajúce, ak máte nedostatok miesta. „Môžete ich ľahko pestovať na slnečnom parapete alebo na balkóne,“ hovorí.

Ľahkosť a jednoduchosť pestovania bylín však nie je jediným dôvodom, prečo začať. „Keď si všetci viac uvedomujeme životné prostredie a to, odkiaľ pochádza naše jedlo, je niečo také zaujímavé, uspokojujúce a upokojujúce pri varení niečoho, čo ste si vypestovali,“ hovorí Barter.

Pre Newtonovú je pestovanie bylín - okrem iných rastlín - tiež zázrakom pre jej duševnú pohodu. „Zbožňujem záhradníctvo, pretože to nemôžete uponáhľať - vyžaduje si to čas a v tomto svete rýchlosti a inteligentných telefónov je na tom niečo skutočne upokojujúce,“ hovorí. "Sledovať, ako niečo rastie z ničoho, je skutočne čarovné."

Aké bylinky by som mal pestovať?

Môžete vyskúšať všetky, ktoré sa vám páčia! „Začal by som spoľahlivými bylinkami každodenného varenia, ako je bazalka, šalvia, koriander, mäta a rozmarín,“ navrhuje Newton. "Ale môžeš vyskúšať toľko zaujímavých odrôd." Momentálne pred mojimi zadnými dverami pestujem marockú mätu a citrónový tymián, ktorý úžasne funguje s kuracím mäsom. Tiež veľmi rád pestujem pažítku, pretože kvety sú jedlé a vyzerajú skvele v šalátoch. “

Kde kúpiť bylinky

Semená a rastliny sa v priebehu pandémie stávajú čoraz jasnejšími, pretože mnohé záhradné centrá a maloobchodníci sa obrátili online, aby držali krok s dopytom, aj keď existuje niekoľko spôsobov, ako bylinky nájsť aj osobne.

„Hrnčeky s rozmarínom alebo bazalkou si môžete kúpiť v supermarkete a preniesť si ich do iného hrnca alebo postele doma, aby ste ich mohli pestovať a pestovať,“ odporúča. "Môžete si tiež kúpiť veľké vrecia koriandrových semien z niektorých obchodov a zasiať ich - ich pestovanie môže trvať asi šesť týždňov, ale stále fungujú naozaj dobre."

Kedy pestovať bylinkovú záhradu

„Ak ich začnete pestovať na jar, budú dobre rásť počas leta,“ hovorí Guy Barter. „Byliny ako tymián, rozmarín, levanduľa, šalvia a oregano sú dosť odolné a vydržia celú zimu.“

Čo potrebujete na pestovanie vlastných bylín

Okrem vašich semien alebo rastlín budete potrebovať aj črepníky - podľa Bartera to však nemusí byť nič fantazijné. "Môžete ich použiť na oddelenie menších hrncov, alebo na jeden väčší, dlhší," hovorí.

„Ak však nemáte po ruke, môžete dokonca použiť nádoby zo supermarketu s otvormi na dne, aby ste zaistili dobrý odtok,“ dodáva Barter.

Potom ich budete musieť naplniť kompostom na zalievanie - hoci Newton aj Barter súhlasia s tým, že ak sa žiadneho nedokážete zmocniť, nejaká pôda zo záhrady bude fungovať dobre.

"Nepotrebujete žiadne ďalšie špecializované vybavenie, až na to, že by sa vám mohla hodiť stierka," hovorí Barter. Stačí chytiť polievačku alebo nastriekať fľašu a ste pripravení.

Ako pestovať bylinky a začať

Ak máte rastlinu, jednoducho ju vložte do kvetináča a zasypte ju zeminou alebo kompostom na zalievanie. „Ak vonku používate väčší hrniec, odporúčam umiestniť dole štrk alebo kamene, ktoré uľahčia odtok, a až potom naplniť kvalitný kompost bez rašeliny,“ hovorí Newton.

Ak používate semená, Barter odporúča zasiať asi jednu dezertnú lyžicu plnú do pôdy predtým, ako ju zakryjete. Potom dajte všetkému dobrú vodu a pripravte sa na to, ako rastie!

Čím kŕmiť bylinkovú záhradu

„Všeobecne platí, že všetky bylinky potrebujú rovnaké ošetrenie - čo je mierne a pravidelné zalievanie. Pred opätovným polievaním by ste nemali pôdu príliš nasýtiť, vrch pôdy by mal byť suchý, “hovorí Barter. "A veľa slnečného žiarenia!" Pažítka a mäta dávajú prednosť chladnejšiemu a vlhkejšiemu prostrediu, aby ste ich mohli presunúť niekam do tieňa a vyhradiť si tak najlepšie svetlo pre svoj rozmarín a tymian. “

Ako zbierať bylinky

„Najlepšie je byliny zbierať skoro ráno, keď je éterických olejov najviac,“ odporúča Newton. "Snažte sa nezobrať všetky veľké chutné listy svojej byliny hneď, pretože sú ako elektráreň byliny." Keď idete zbierať, vezmite zmes malých, nových listov a veľkých starších. Zistíte, že máte dlhšie zdravšiu, šťastnejšiu a oveľa listnatejšiu rastlinu. “

Ako dlho vydržia bylinky?

Pokiaľ k nim budete mať sklon, mnoho vašich bylín bude rásť aj ďalšie mesiace. Nové bylinky však môžete pripraviť aj zo starých rastlín, a to odrezkami.

„Pri bylinách, ako je rozmarín alebo tymian, môžete mať hrot dlhý 3 až 4 palce, odstrániť listy v dolnej polovici a potom ho vložiť do hrnca s kompostom. Zakryte ju igelitovým vreckom, aby ste zabránili jej vysychaniu, a potom nasledujúcu jar budete mať korene, pomocou ktorých môžete začať znova rásť, “vysvetľuje Barter. "Ak k nim prestaneš mať sklon, môžeš ich nechať utiecť na semeno a potom semená odložiť, aby si ich na budúci rok znova použili."

Pamätajte, že ak niektorá z vašich bylín zomrie, nebite sa nad tým. „Ak ste to ešte neurobili, môže to byť skúsenosť s učením,“ navrhuje Barter. "Ak to náhodou zabiješ, neboj sa." Môžete to skúsiť znova. “

Ďalšie informácie o tom, ako sa môžete zapojiť do záhradníctva, nájdete na stránke rhs.org.uk.

Páči sa vám tento článok? Prihláste sa do nášho bulletinu aby ste dostali viac podobných článkov priamo do vašej doručenej pošty.

Potrebujete pozitivitu alebo sa neviete dostať do obchodov? Užite si Good Housekeeping dodávanú priamo k vašim dverám každý mesiac! Prihláste sa na odber časopisu Good Housekeeping.


Komentáre čitateľov

Byliny zdravotné výhody

Vložil zeeshan 31. októbra 2020 - 11:29

dobré vedomosti o bylinách
Napísal som článok o zdravotných výhodách bylín. Navštívte ho tiež

Sprievodca pestovaním bylín

Vložila Tina 18. januára 2016 - 10:18 hod

je taký malý a ak sa ho pokúsite zväčšiť, obraz bude rozmazaný.

Hej, snažím sa

Vložil m.art 18. augusta 2014 - 9:51 hod

hej, snažím sa šíriť rozmarín vo vode. ale tipy dovolenky ležia na zvlnení a stmavnutí, potom som dostal túto odpoveď z inej bylinkovej stránky
„Prepáčte za oneskorenie odpovede. Rozmarín nemôžete zakoreniť vo vode, pretože obsah kyslíka je príliš vysoký. Jedinou bylinou, ktorá dobre korení vo vode, je mäta. Rozmarínové odrezky musia byť zakorenené v špeciálnom reznom médiu s pieskom, perlitom, a rašelinisko. Aby sa správne zakorenili, musia sa udržiavať v hmle na nepriamom slnku. Nie je to bylina, ktorá by ľahko zakorenila “
čo je správne vďaka

Každý jún (v zóne 5

Vložila Alli Ann 11. januára 2015 - 16:25

Každý rok v júni (v zóne 5, Illinois) zakorením rozmarín vo vode. Odrežte asi 8 "konárov - pás 3" listov a vložte ich do nádoby s 3 "hlbokou dažďovou vodou. Nechajte na kropenom slnečnom svetle (pod stromom). Za pár týždňov budú mať veľa koreňov. Nezabudnite dažďovú vodu vymeniť tak, aby nepestujete komáre.
Tiež som ich pestoval v pôde. Znovu nakrájajte asi 8 "konárov - pás 3" listov - potom ich posypte zakorenením práškom. Vykrojte 3 "otvory ceruzkou - do pôdy určenej na zalievanie do nádoby podľa vášho výberu. Dôležité - Opatrne vložte rez rozmarínu do otvoru a potom pôdu zatlačte zboku, aby ste zaistili rez. Myšlienka je nevytierať zakorenenie prášok.
Nie som si istý, prečo vaše odrezky sčernajú - stalo sa mi to párkrát. Odhadoval by som, že je príliš vlhko alebo príliš chladno. Skúste to prosím ešte toto leto!

Viem, že môžete

Vložil V 17. apríla 2016 - 12:53

Viem, že môžete rozmarín zakoreniť vo vode, pretože som to urobil. Odrezávate dostatočne veľký kúsok?

Ďakujem pekne .. všimol som si

Vložil SuzyC-in-Colorado 8. augusta 2014 - 12:56 hod

Ďakujem veľmi pekne .. Všimol som si, že behom niekoľkých minút od môjho posledného príspevku sa obavy, ktoré som mal, vyriešili a napravili .. Veľmi užitočné poznať dátumy .. Požehnanie všetkým na Almanac.com a všetkým ostatným poľnohospodárom a záhradníkom. Dostanem sa na kĺb tejto záhradníckej práce, sľubujem..lol
Presun zo zóny 9b do zóny 5 bol požehnaním, pretože som vždy chcel záhradovať a horúce slnko, veľmi málo dažďov a suchý vietor v kalifornskej púšti neumožňuje veľa záhradníčenia .. Máme toľko plánov pre druhá polovica našich spoločných životov .. Je úžasné mať web ako Almanach starých farmárov, pre ktorý by som rád získal dobrú radu .. Môj otec a starí rodičia prečítali vašu knihu ako bibliu a ja sa teším na objednanie a obdržanie môjho výtlačku. Ďakujem ešte raz tím Almanac

Ako nový záhradník by to bolo

Vložil SuzyC-in-Colorado 8. augusta 2014 - 12:36 hod

Ako nový záhradník by bolo užitočné vedieť, kedy sú tieto komentáre zverejnené. Možno mi niečo chýbalo .. Je nám ľúto, ale je ťažké vedieť, či čítam nový komentár alebo komentár, ktorý je starý roky .. Tiež, niektoré komentáre hovoria, že teraz zasaďte, ale kedy je teraz bez toho, aby ste vedeli, kedy odišli od tejto veľmi potrebnej rady .. existuje spôsob, ako tu zmeniť rozloženie tak, aby zahŕňalo aj zverejňovanie komentárov .. vďaka. Aha, a to je začiatok augusta 2014 .. Opäť ďakujem

Povedali mi, keď som býval

Vložila Mary Raynor 6. augusta 2014 - 19:30

Keď som žil v NY, povedali mi, aby som v septembri zasadil cesnak a aby som zberal po júli. Fungovalo to pre mňa, dostali som krásne zhluky a boli veľmi chutné. Dúfam, že to pomôže, teraz žijem v N.C. a učím sa úplne nové časové pásmo (žiadna zábava). Ale dostal som tony cukety, paradajok, papriky, brokolice a kapusty. najhorší problém je počasie a chyby, uggg !! Ale po dlhej sezóne sa teraz chystám na svoju jesennú úrodu, ktorá bude obsahovať cesnak, lol. Nevzdávajte sa nádeje, robte, čo môžete, trochu každý deň. Moja burina nikdy nekončí, ale robím, čo môžem, a len si užívam svoju každodennú úrodu. Budúci rok som sa naučil navliekať burinu na výsadbu aj dole, dúfam, že to pomôže, a tiež preventívne proti burine, lol. Bavte sa ľuďmi

Tiež som chcel povedať, že som použil

Vložila Mary Raynor 6. augusta 2014 - 19:35

Tiež som chcel povedať, že som použil cesnak na varenie z červenej škatule, lol. Použil som 2 klinčeky a oddelil som ich, myslím, že som mal 22 klinčekov. Všetky vyšli zhruba rovnako veľké, priemerné. Dúfam, že to pomôže.

Môj otec kupuje cesnak v

Predložila diana v n.c. 30. decembra 2012 - 16:37 hod

môj otec kúpi cesnak v potravinách a potom oddelí žiarovku. potom vysadí
cesnak pozdĺž zelenej cibule. keď listy začnú žltnúť, visí v stodole na chladnom mieste, potom máme cesnak po celý rok.,

Ssunshine: Ako už bolo spomenuté,

Vložil Melos Antropon 13. apríla 2010 - 23:46

Ako už bolo spomenuté, presnejšia odpoveď vám pomôže vedieť, kde ste. Cesnak sa dá ľahko prijateľne pestovať, o niečo ťažšie sa dá pozoruhodne vypestovať. Ale môžete to urobiť. Toto je zhrnuté (prečítané: „krátke“) súhrn rád.
- Najčastejšie pestovaným cesnakom - a najdlhším chovateľom - je mäkký krk s názvom „White Silverskin“. Existuje ale veľa ďalších, všetky s rôznymi plusmi a negatívmi.
- Vysaďte iba 6 - 8 veľkých vonkajších strúčikov cesnaku. Veľké klinčeky - veľké žiarovky. Malé vnútorné klinčeky - malé žiarovky. Ak získate dobrú úrodu, odložte si najväčšie žiarovky pre budúce semeno (výberový chov!)
- V severnej časti USA je najlepšie sadiť cesnak po prvom jesennom mraze - bude zimovať a výsledkom budú nakoniec väčšie cibule nasledujúce leto. Môžete ju však zasadiť skoro na jar a získať dobrú úrodu - len o niečo menšie cibule.
- Cesnak nepotrebuje tonu hnojiva, ale potrebuje voľnú, dobre priepustnú pôdu s dostatočným množstvom organických látok. Najlepšie rastie na plnom slnku. Je pripravený na zber, keď asi polovica listov zažltne (stredné / neskoré leto). Nechajte ho na slnku 2-4 týždne sušiť na vzduchu a (ak je to Silverskin), vydrží v podstate jeden rok, ak ho skladujete na chladnom a suchom mieste. Veľa štastia!

Chcem presunúť bylinu

Vložil willowoaks 24. februára 2010 - 10:09

Chcem presunúť bylinkový záhon, do ktorého sa mi ťažko dostane voda. Obsahuje bylinky ako rozmarín, levanduľa a oregano. Môžem ich bezpečne presunúť?

Hľadajú informácie o

Vložil ssunshine33 17. februára 2010 - 12:40 hod

hľadáte informácie o pestovaní cesnaku a jediné, čo sa zistí, je skvelé pestovať v blízkosti ruží. Naozaj potrebujem vedieť časy výsadby a podobne.

Založil som niekoľko zhlukov

Vložil willowoaks 24. februára 2010 - 10:14 hod

Naštartoval som niekoľko trsov cesnaku. Neviem v akej oblasti sa nachádzate, ale ja bývam v TN. Nikdy som sa veľmi nezamýšľal nad tým, v ktorom ročnom období som položil môj zem, zdá sa, že rastú dosť plodne. Dávajte pozor, aby to nezabralo malú plochu. Potrebuje priestor na rast. Myslím si, že skoro na jar alebo na jeseň by bol najlepší čas na ich vysadenie, aj keď som niektoré zasadil uprostred leta a oni žili.

Krátko potom, čo sme to napísali

Vložil Paul Belliveau 29. júna 2012 - 9:59

Krátko po tom, čo sme napísali tento blog:

Potrebujete ďalšie informácie o výsadbe

Vložil Jenjo74 5. septembra 2011 - 18:00

Potrebujete ďalšie informácie o výsadbe cesnaku! Ja tiež!

Teraz je ten správny čas na sadenie

Vložil hillbillyroots 17. septembra 2012 - 11:04 hod

Teraz je ten pravý čas na výsadbu cesnaku, ktorý sa bude zbierať budúcu jeseň


Pozri si video: Liečivé rastliny z našej prírody - 5. Časť Skorocel kopijovitý


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu