Polystichum - Polypodiaceae - Pestovanie kapradiny PolystichumWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

AKO RASTIŤ A STARAŤ SA O NAŠE RASTLINY

POLYSTICHUM
(FERN)

Žáner Polystichum patrí do tej skupiny rastlín, ktorá sa bežne nazýva FERNY zahŕňa veľmi populárne a rozšírené druhy v našich apartmánoch.

BOTANICKÁ KLASIFIKÁCIA

Kráľovstvo

:

Rastliny

Clado

: Kapradiny a príbuzné skupiny

objednať

:

Polypodiales

Rodina

:

Polypodiaceae

Milý

:

Polystichum

Druhy

: pozri odsek „Hlavné druhy“

VŠEOBECNÉ CHARAKTERISTIKY

Žáner Polystichum patrí do tej skupiny rastlín, ktorá sa bežne nazýva FERNY.

Sú to rastliny, ktoré patria k veľkým rodina Polypodiaceaekde nájdeme od 193 do 223 rodov a 7500 druhov. V Taliansku máme niečo cez 70 druhov uzavretých v asi dvadsiatich rodoch.

Po mnoho rokov boli tieto rastliny zahalené tajomstvom, pretože nebolo možné pochopiť, ako sa môžu množiť. Až v roku 1850 sa nemeckému kníhkupcovi podarilo rozlúštiť záhadu: na spodnej strane listov spozoroval spóry, cez ktoré sa rastlina množila.

HLAVNÉ DRUHY

Existuje asi 200 druhov Polystichum, pripomíname najbežnejšie:

POLYSTICHUM AKROSTICHOIDY

Papraď Polystichum acrostichoides je nádherná kapradina pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Vyznačuje sa perovitými listami krásnej veľmi intenzívnej zelenej farby, ktoré sú v mladom veku pokryté belavými a lesklými šupinami.


Sori


Váhy

Je to druh, ktorý žije hlavne na otvorenom priestranstve a dosahuje meter výšky a 60 cm v priemere.

POLYSTICHUM ACULEATUM

Papraď Polystichum aculeatum pochádza z Európy a Severnej Ameriky s listami krásnej lesklej zelenej farby a kožovitej konzistencie. Stonky aj rebrá sú pokryté hnedastými šupinami. Je to rastlina, ktorá rastie hlavne vonku a vyvíja sa až do výšky jedného metra a vytvára nádherné kríky.

POLYSTICHUM FALCATUM

Papraď Polystichum falcatum je nádherná rastlina pochádzajúca z Japonska a Číny s tmavozelenými a lesklými perovitými listami.

Je to rastlina, ktorá dorastá až do výšky jedného metra a je veľmi vhodná na pestovanie v byte. Veľmi charakteristické a krásne viditeľné sú sori, ktoré sa tvoria na spodnej strane listov (fotografia vľavo hore).

POLYSTICHUM SETIFERUM

Papraď Polystichum setiferum je vždyzelená suchozemská rastlina, ktorá vytvára mimoriadne husté kríky. V skutočnosti dorastá až do výšky jedného metra a šírky 1,5 m. Je veľmi vhodný na pestovanie v záhradách, ale vyskytuje sa spontánne v rôznych prostrediach, ako sú horské útesy alebo tropické lesy.

Listy mladistvých sú pokryté početnými bielo-hnedými šupinami.

Druh je rozdelený do troch skupín:

 1. Skupina divisilobumu: s trojpočetnými roztiahnutými listami s úzkymi a kožovitými segmentmi, ktoré často tvoria bulby pozdĺž hlavného rebra;
 2. Skupina plumosodivisilobumu: s tetrapinátovými listami v spodnej časti;
 3. Skupina s viacerými albumami: s lístkami podobnými divisilobumu, ale nie sú ani kožovité, ani obmedzené.

POLYSTICHUM LONCHITIS

Papraď Polystichum lonchitis hna niektoré veľmi nápadné, kožovité listy krásnej intenzívnej zelenej farby. Veľmi charakteristické a krásne viditeľné sú sori, ktoré sa tvoria na spodnej strane listov (foto vpravo dole).

Existuje niekoľko kultivarov, medzi ktorými je najrozšírenejší Polystichum lonchitis„Cristatum“.

POLYSTICHUM MUNITUM

Papraď Polystichum munitum pochádza zo Severnej Ameriky.

Je to krásna papraď vhodná na pestovanie v záhrade, kde vytvára nádherné kríky, ktoré sú široké a vysoké až jeden meter.

POLYSTICHUM LOBATUM

Papraď Polystichum lobatum pôvodom z európskych lesov, veľmi vhodný na vonkajšie pestovanie s lesklými a kožovitými listami.

BIOLOGICKÝ CYKLUS

Všeobecne sa dajú ľahko odlíšiť od vyšších rastlín tým, že sú vybavené klasickými viditeľnými reprodukčnými orgánmi, ako sú kvety, a od nižších rastlín (machy, lišajníky, huby atď.), Pretože rastlina je rohto znamená, že rastlina je dobre formovaná vo všetkých svojich častiach, a preto je vybavená koreňom, stonkou, listami, kvetináčmi, dreňou atď., s výnimkou reprodukčných orgánov, to znamená kvetov.


Listy so sporangiami na spodnej strane

The FERNY aby sa množili, vytvárajú spóry (odtiaľ názovSPOROFIT) zreteľne viditeľné na spodnej strane listov. Spóry sú obsiahnuté vo vnútri SPORANGIUM ktoré nie sú nič iné ako kapsuly, v ktorých dozrievajú ŠPORTY. Ostne sú zase zoskupené do takzvaných útvarov SORI.

Spóru nesie vietor, padá do zeme a klíči. Z jeho klíčenia sa rodí nezávislá rastlina, ktorá produkuje spoločnosť GAMETI PROTALLO alebo GAMETOFITO. Na tomto protaluse sa tvoria pohlavné orgány, ANTERIDY (muž) e ARCHEGONI (žena), kde dozrievajú ANTEROZOI a OOSFÉRA. Mužský anterozoan sa v rastline pohybuje vďaka vode (dážď, rosa, atď.)HNOJENÉ EMBRYO) klíči okamžite v Archegoniu (v tejto fáze embryo produkuje koreňovú asortu zvanú austorium, ktorá klesá do tkanív gametofytu, aby mohla vyživovať). Z tohto embrya sa narodí rastlina paprade.

KULTÚRNA TECHNIKA

Rastliny rodu Polystichum musia byť umiestnené v oblasti domu, kde nie je veľa svetla, aj keď spomedzi rôznych druhov papradí ide o najrobustnejší rod a znáša vystavenie svetlu lepšie ako iné rastliny (samozrejme nikdy nie priame).

Tmavozelená farba listov im pomáha vyťažiť maximum z akéhokoľvek druhu svetla a keďže nekvitnú, paprade nepotrebujú toľko svetla, koľko kvitnúce rastliny absorbujú. Ďalej sú to v prírode podrastové rastliny, pre ktoré je ich ideálne prostredie tieň.

Kapradiny nepotrebujú osobitnú pozornosť: keď pochopíte ich potreby, kultivácia je veľmi jednoduchá. Najskôr nezabudnite, že optimálne priemerné teploty sú okolo 18 ° C a musia sa vyhýbať prievanu. Ak vidíte, že papraď v mieste, kde ste ju umiestnili, dobre rastie, nehýbte ňou. To znamená, že na tomto mieste našiel mikroklímu. ideálne.

Odporúčanie, ktoré sa vzťahuje na paprade, ale ktoré odporúčam pre všetky rastliny: NIKDY nepoužívajte na listy leštidlá. Tieto produkty v skutočnosti blokujú glistómy rastliny a bránia im vo vykonávaní normálnych fyziologických funkcií. Na čistenie listov stačí použiť vlhkú handričku.

Zalievanie

Hlavným problémom papradí je vlhkosť. ““ Príliš suché alebo príliš horúce prostredie v skutočnosti spôsobuje vážne škody.

Spravidla Polystichum, napriek tomu, že sú to robustné rastliny, sú citlivé na dehydratáciu, keď zostávajú príliš dlho v suchom prostredí. Z tohto dôvodu je zrejmé, že je nevyhnutné udržiavať prostredie okolo papradia vlhké neustálymi rozprašovaniami, najmenej dvakrát denne počas horúceho obdobia. spomaľuje stratu vody z listov.

Ďalším systémom je položiť hrniec na tanierik plný kamienkov a potom ho naplniť vodou. Dbajte na to, aby dno hrnca nebolo ponorené do vody, pretože by tak došlo k nasýteniu pôdy hrncom. korene hnijú. Tento systém umožňuje v horúcom počasí odpariť vodu v podšálke, ktorá následne zvlhčí okolitý vzduch. Je vhodné pamätať na to, že tanierik musíte naplniť vždy, keď sa voda odparí.

V každom prípade musí byť pôda vždy mierne vlhká.

TYP PÔDY - REPOTU

Spravidla Polystichum majú rýchly rast, a preto, keď rastlina dosiahne nadmernú veľkosť, presadí sa v marci. Normálne suché základné listy sa odstránia a dajú sa do trochu väčšieho hrnca.

Na dno vázy dajte súvislú vrstvu štrku a drobných kamienkov, ktoré slúžia na uľahčenie prietoku vody. Kompost by mal pozostávať z troch častí rašeliny, 2 častí hrubozrnného piesku a poriadnej dávky základného hnojiva.

HNOJENIE

Počas celej jarno-letnej sezóny je potrebné vykonávať pravidelné hnojenie dvakrát mesačne tekutými hnojivami, ktoré sa majú riediť v závlahovej vode.

Používajte hnojivo, ktoré okrem takzvaných makroelementov, ako je dusík (N), fosfor (P), draslík (K), obsahuje aj takzvané mikroelementy, teda tie zlúčeniny, ktoré rastlina potrebuje v minimálnom množstve (ale stále ich potrebuje), ako je horčík (Mg), železo (Fe), mangán (Mn), meď (Cu), zinok (Zn), bór (B), molybdén (Mo), všetko dôležité pre správny a vyvážený rast rastlín.

KVETINOVÁ

The Polystichum ako papradie nekvitnú.

STRIHANIE

Pre Polystichum nemôžeme hovoriť o prerezávaní. Listy, ktoré postupne vysychajú, treba jednoducho odstrániť, aby sa zabránilo tomu, aby sa z nich stali nosiče parazitárnych chorôb.

Uistite sa, že nástroj, ktorý používate na rezanie, je čistý a dezinfikovaný (najlepšie nad plameňom), aby nedošlo k infikovaniu tkanív.

NÁSOBENIE

Násobenie sa môže vyskytnúť dvoma spôsobmi: pre časti oddenkyalebo pre rozmnožovanie spórami, druhé nie je ľahké realizovať.

ROZDELENIE PODIELOM RHIZÓMU

Vo februári, pred vegetatívnym opätovným spustením, sa z koncov oddenkov, ktoré obsahujú najmenej jeden list, odoberú odrezky dlhé 8 - 10 cm a položia sa malé kvetináče s rašelinou a pieskom. Chovajú sa v teplom a vlhkom prostredí, až kým odrezky nezakorenia.

ROZDELENIE ŠPOROU

Rozmnožovanie spór je v domácich podmienkach ťažké uplatniť. V každom prípade, ak chcete vyskúšať, je nižšie vysvetlený postup, ktorý je možné vyskúšať v domácnosti.

Na jar sa list paprade obsahujúci spóry rozreže, oškrabuje a spadne na plachtu.

Potom sa pripraví škatuľka, ktorá obsahuje močiare a rašelinu v rovnakých častiach a spory sú usporiadané. Potom zalievajte s mierou tak, aby sa v pôde nevytvorili jamy alebo diery, a na vrch položte sklenenú dosku alebo priehľadnú plastovú fóliu. V tomto okamihu vložte krabicu do tmy a pri teplote asi 20 - 23 ° C, dbajte na to, aby bola pôda vždy vlhká. Sklenená doska alebo plastová tabuľa sa otvárajú každý deň, aby sa zabránilo tvorbe kondenzácie.

Po asi 2 - 3 mesiacoch sa narodia prvé sadenice a v tomto okamihu je potrebné presunúť škatuľu do svetlejšej polohy (nie však príliš) a odstrániť sklenenú dosku. Mať priemer nepresahujúci 6 - 7 cm.

PARAZITY A CHOROBY

Padajúce suché lístie

Tento príznak znamená, že rastlina nemá správnu vodnú bilanciu. Je potrebné zvýšiť zálievku a vlhkosť.
Opravné prostriedky: ako prvý krok je vhodné ponoriť kvetináč do vedra s vodou, aby sa zem nasiakla, potom sa dobre vypustí a potom ju opäť umiestnite na miesto regulovaním zalievania a vlhkosti správnejším spôsobom.

Listy bledé a odfarbené

Ak sa na listoch objaví tento príznak, znamená to, že rastlina je príliš vystavená slnku.
Opravné prostriedky: premiestnite ho na vhodnejšie miesto.

Zvlnené listy

Zvlnené listy sa vyskytujú, keď je teplota príliš nízka.
Odložiť: Rastlinu premiestnite na teplejšie miesto.

Listy s tmavými okrajmi, ktoré vädnú dostatočne rýchlo

Ak sa vyskytne táto symptomatológia, znamená to, že prostredie, kde sa nachádza vaša papraď, je príliš horúce.
Odložiť: Premiestnite rastlinu na chladnejšie miesto.

Listy s tmavými škvrnami

Ak je tento príznak prítomný, je pravdepodobné, že rastlina je napadnutá hubami, väčšinou v dôsledku nerovnováhy vody, t. J. Nadmernej stagnácie vody v podšálke.
Liečba: odstráňte postihnuté časti a použite špecifické fungicídne prostriedky.

Listy začnú žltnúť a opadávať

Môže byť predmetom zamorenia košenilou, a to ako hnedým, tak aj múčnym. Rozpoznanie je veľmi jednoduché: stačí sa na ne pozrieť pomocou lupy a porovnať ich so zobrazenými fotografiami. Sú neprehliadnuteľné, nemôžete pokaziť. Ak sa ich pokúsite poškriabať nechtom, ľahko sa odlepia.

Opravné prostriedky: dajú sa vylúčiť vatovým tampónom namočeným v alkohole alebo môžete rastlinu umyť vodou a neutrálnym mydlom jemným trením špongiou, aby ste odstránili parazity. Keď to bolo hotové, bola rastlina opláchnutá, aby sa z nej odstránilo mydlo. Iba v prípade silného zamorenia sa odporúča používať systémové pesticídy.

KURIOSITA “

Názov rodu Polystichum pochádza z dvoch gréckych slov: poly„Veľa“ a stichos «Séria» odkazuje na sori usporiadané v usporiadaných riadkoch na spodnej strane listov.

Táto papraď sa široko pestuje na výrobu lístkov používaných na balenie kytíc kvetov, ako sú Asparagín.


Video: 2 Porches, 48 Plants! How to Plant Style Covered Patios


Komentáre:

 1. Hartman

  Interestingly, I didn't even think about it ...

 2. Kishakar

  Also what as a result?

 3. Maonaigh

  Pozri sa na mňa!

 4. Torion

  Wonderful phrase and timely

 5. Ingel

  Je to pravda? It seems to me that something is very different here.

 6. Burghard

  Mýlia sa. Napíšte mi do PM.

 7. Zakiy

  Aké slová boli potrebné ... skvelé

 8. Fem

  Samozrejme. All of the above is true. We can communicate on this theme. Here or at PM.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety