Násobenie rastlín delením



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

REPRODUKCIA RASTLÍN

ROZDELENIE RASTLÍN
Pre rastliny, ktoré majú kompaktnú koreňovú hmotu

Rozmnožovanie rastlín ich delením je určite najjednoduchšia metóda. Pomocou tejto techniky sa dajú množiť bylinné trváce rastliny aj hľuzovité a rizomatózne rastliny, ako aj tie, ktoré vytvárajú výhonky.

Zvláštnosť tohto typu reprodukcie je to, že pretože sa používajú časti rastliny, neexistuje spojenie medzi chromozomálnou sadou dvoch rôznych rastlín, a preto nakoniec budete mať rastlinu rovnajúcu sa materskej rastline (na rozdiel od toho, čo sa stane pri množení semenami, prevzatie genetickej variability, keďže došlo k oplodneniu medzi peľom a vajíčkom, nie je isté, či bude nakoniec k dispozícii rastlina rovnaká ako materská rastlina).

Tento typ šírenia sa používa vždy v prípade reprodukcie stromovitých a krovinatých rastlín, pretože si musíte byť istí konečným výsledkom a nemusíte mať žiadne prekvapenia vzhľadom na dlhý čas potrebný na získanie dospelého exemplára.

Ako postupujes: rastlina sa vyberie z kvetináča, korene sa očistia od zeme a hmota koreňov sa rozdelí na niekoľko častí, pričom sa uistite, že každá časť má korene a výhonky.

Všeobecne sa u malých rastlín operácia vykonáva jednoducho rukami, po rozšírení alebo vyvrátení rastliny a vyčistení koreňov od zeme. U väčších rastlín si budete musieť pomôcť vhodnými nástrojmi, ako sú motyka alebo vidly.

Je potrebné skontrolovať korene a vylúčiť poškodené, príliš dlhé, zhrubnuté alebo suché. Ak je rez hojný, je lepšie korene posypať širokospektrálnym fungicídnym práškom, repotovať a počkať niekoľko dní pred zalievaním. dajte čas koreňom liečiť.

Vždy je lepšie udržiavať novonarodené rastliny mimo priameho slnka, kým sa nezakorenia.


Kedy to urobiť: pre tento druh rastlín sa rozmnožovanie uskutočňuje väčšinou pri vegetatívnom reštarte, na konci zimy - skoro na jar, v každom prípade je možné v technickom liste každej rastliny zistiť presné obdobie.

Ako množiť rastliny delením trsov

Máš jar ktorý už nemôže obsahovať ten váš pivonka? Nastal čas repotovať to do väčšieho hrnca alebo alternatívne nejaký vyrobiť násobenie pre trsy.

Táto metóda rozmnožovanie rastlín je ideálny pre všetky druhy, ktoré pri pestovaní vyprodukujú viac ako jednu stonku, ako sú napríklad záhradné kry (pivonka, forsythia, spirea, philadelphus) alebo izbové rastliny (clivie, spatiphyllum, anthurium) alebo tiež na trváce byliny.

Ak chcete vytvoriť ďalšie vzorky z materskej rastliny alebo obmedziť veľkosť nadmerného vývoja rastliny, ako je to v prípade kríkov, delenie trsmi je to určite najlepšie riešenie.

Obdobie na vykonanie tejto operácie musí nastať, keď je závod a vegetatívny odpočinok tj na konci zimy alebo prinajmenšom na jeseň pre rastliny, ktoré netrpia chladom: hlava rastliny musí byť vysvetlená pomocou vidličky a venovať zvýšenú pozornosť tomu, aby nedošlo k prerezaniu korene a obojok.

Pomocou a dezinfikovaný nôž a keď je ostrý, trs je ručne rozdelený na dve alebo viac častí, ktoré po opätovnej výsadbe spôsobia vznik nových rastlín: každá nová časť musí byť pôvodnou súčasťouradikálny aparátje, a to ako časť stonky, tak aj časť terminálnej vegetácie.

Nové menšie exempláre musia byť okamžite presadené do kvetináčov alebo do pôdy, aby rástli a stali sa podobnými materskej rastline.

Tento postup sa tiež vykonáva pre Rastliny v črepníkoch: hrniec iba prevráťte a pokiaľ to nie je možné, je potrebné ho jemne poklepať, aby sa hruda ľahšie extrahovala.

Potom z nej jemne odstráni zem korene a oddeľujú i bubny v rovnakých častiach prerezaním spojovacieho bodu medzi vegetácia a korene. Nové rastliny sa potom prenesú do pohárov lisovaním zem pozdĺž stien a hojne ich navlhčujú.

Po prvé obdobie sa nádoby musia uchovávať v vlažné prostredie a mimo dosahu priameho slnečného žiarenia slnko, potom ich možno vrátiť do podobných podmienok, v akých bola materská rastlina.

Ak chcete rozdeliť kríkov príliš vyrástol, vykopávaš s rýľ v spodnej časti, aby sa vyviedli povrchové korene, potom sa opäť pomocou rydla nové časti rastliny odrežú z vnútornej strany kríka pomocou nožnice je píla na kov odrezať najväčšie korene.

Nové exempláre musia byť potom umiestnené do kvetináčov, kým nezačnú znova vegetovať, a potom môžu byť prenesené späť na zem.


Násobenie sukulentov

Násobenie sukulentov: od zberu semien (na sejbu) po najrýchlejšie množenie odrezkami alebo oddelením výhonkov. Ako množiť šťavnaté rastliny.

Nie všetky rastliny sú vhodné na množenie odrezkami alebo rozdelenie trsov. Mladšie exempláre by sa nemali množiť. Jedinou podmienkou je v skutočnosti to, že: tukové rastliny dosiahli dostatočný vývoj, aby poskytli dostatok rastlinného materiálu na množenie.

Najmä vtedy, keď je zvolenou technikou množenia oddelenie výhonkov. Táto technika pozostáva z: doslova rozdeliť rastlina vhodnej veľkosti na dve alebo viac častí. Koreň je rozdelený rovnako ako nadzemná časť.

Násobenie sukulentov, ideálne obdobie

The obdobie najlepšie pre množenie sukulentov sa zhoduje s letom. S nárastom teplôt a príchodom letného obdobia je v skutočnosti možné množiť sukulenty a zvyšovať počet rastlín, ktoré sa majú pestovať (v domácnosti alebo na záhrade) bez akýchkoľvek výdavkov.

Sukulenty, množenie odrezkami listov

Tam rezanie je technika rozmnožovanie rastlín veľmi jednoduché. Pre sukulenty hlavne rezanie listov.

Tam rezanie listov hodí sa takmer všetkým šťavnaté rastliny ktoré majú mäsitý list. Tu je postup, ako množiť sukulenty odrezkami:

Ruky stiahnite list tak, aby nedošlo k biologickému poškodeniu rastliny (preto musí byť rastlina dostatočne veľká! Väčšie sukulenty nebudú trpieť nedostatkom dužinatého listu vôbec).

Aby sa rez mohol rýchlo zahojiť, vystavte materskú rastlinu asi 24 hodín na dobre vetranom mieste.

Tam rezanie listov nesmie sa zakoreniť zakopaním! Stačí ho položiť na vrstvu čistého piesku, umiestnenú vo vnútri výsevnej misky (alebo polystyrénovej misky alebo veka skrinky na topánky).

Podnos musí byť uložený na teplom a veľmi svetlom mieste, ale mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Je dôležité neuchovávať rezanie listov na slnku. Aj keď je list na slnku mäsitý, riskuje, že príliš rýchlo vyschne.

Zakoreniť odrezky sukulentov bude to trvať niekoľko týždňov.

Násobenie sukulentov a oddelenie trsov

Oddelenie trsov alebo rozdelenie výhonkov je veľmi častou technikou množenia rastlín. Je ich tam toľko veľa tukové rastliny ktoré sa dajú takto znásobiť.

Mnoho sukulentov v skutočnosti prirodzene vytvára nové sadenice na základni. Tieto rastliny pochádzajú z koreňového systému. Spomedzi mnohých sukulentov sú to napríklad Agave a Haworthia, ale aj veľa kaktusov.

Ako na to?
Aby ste konali správne, musíte z črepníka odstrániť celú rastlinu a mladé rastliny, ktoré sa odnožujú od koreňov, mechanicky oddeliť.

Aby ste sa vyhli poškodeniu koreňového systému, konajte veľmi jemne. Nové výhonky (malé rastliny, ktoré sa tvoria na úpätí materskej rastliny) musia byť tiež odstránené z črepníka, aby sa zabránilo konkurencii o pôdu a málo živín prítomných v niekoľkých litroch pôdy.

Každá z malých rastlín má svoje vlastné korene, akonáhle ju presadíte do nového črepníka, začne rásť rýchlejšie.

Semená sukulentov

Tam siatie je metóda násobenie náročnejšie, pretože to vyžaduje viac času, viac trpezlivosti a viac operácií. Prvou operáciou je zber semien sukulentov.

Zber semien sa môže uskutočniť na konci kvitnutia, obdobie sa mení podľa druhu. Semená sú vo všeobecnosti veľmi malé, takže ich treba zbierať s určitým náhlením: u šťavnatých rastlín chovaných v záhrade je to ťažšie, pretože vietor bude mať tendenciu ich rozptýliť skôr, ako kvetina slabne.

Ako alternatívu k kolekcii si môžete kúpiť klasické vrecúška z semená. S investíciou 4,99 eur (s nákladmi na prepravu zahrnutými v cene), na Amazone, je možné kúpiť vrecúško so 100 semenami.

Výsev sukulentov nie je náročný, ale vyžaduje si pozornosť. Budete musieť zasiať do bunkových nádob (niekoľko semien na bunku), sledovať stav klíčenia semien a po vytvorení prvých pravých listov preniesť rastliny do väčších kvetináčov.

Tiež by vás mohlo zaujímať

Publikovala Anna De Simone 11. júna 2017


Bylinkový, drevitý a polodrevitý rez. Znásobte rastliny.

Rezanie je jednou z najjednoduchších metód množenia rastlín, ktorá poskytuje vynikajúce výsledky. V tomto príspevku vidíme bylinné, drevité a polodrevité odrezky, vlastnosti a spôsob ich výroby.

Rezanie je skvelá metóda, ktorá sa používa na množenie vegetatívneho druhu vrátane našich obľúbených záhradných a balkónových rastlín. Táto metóda je veľmi jednoduchá, používa sa na amatérskej úrovni a je schopná získať nové rastliny s rovnakými vlastnosťami ako materská rastlina, z ktorej sme vzali rez. Existujú rôzne druhy odrezkov. V tomto článku pôjdeme prehĺbiť tie z kmeňa. Podľa stupňa dozrievania vetvy sa klasifikujú a delia na odrezky bylinná, drevnatá a polodrevnatá.

Bylinkový rez.

Tento odrezok, ktorý sa tiež nazýva rezne z mäkkého dreva, sa vykonáva na jar, do polovice leta, ak sa pestuje vonku, po celý rok, ak sa pestuje v skleníku. Okrem rôznych bylinných druhov sa odoberajú z kríkov a stromov predtým, ako začnú lignifikovať.

Môžete si vziať bylinné vrchné alebo konárové odrezky, pričom použijete nekvitnúce výhonky bez pukov. Dĺžka bylinného rezu musí byť 5-10 cm, môžeme nechať 3 - 4 listy, vylúčiť tak bazálne. Materská rastlina, ktorú chceme množiť, musí byť zdravá, bez chorôb a parazitov. Predovšetkým je dôležité, aby bol hydratovaný a nikdy nebol suchý. Deň pred rezom sa odporúča rastlinu zaliať.

Ako na to.

Keď sme si vybrali druh, ktorý sa bude množiť, vezmeme ostrý nôž a zastrihneme konár, ktorý urobíme šikmým rezom, tesne pod uzlom listu. Uzly sú opuchnuté časti rastliny, kde sú uložené všetky živiny potrebné pre vývoj kvetov, plodov a bočných výhonkov.

Použijeme hrnce alebo debničky, alebo množiteľ, ktorý naplníme dobrou zeminou, zloženou z rašeliny a piesku. Na stimuláciu bylinného rezu k vylučovaniu koreňov je potrebné použiť dobrú pôdu vhodnú na siatie a rezanie a primeranú vlhkosť. Odporúčam dezinfikovať rez fungicídom, aby nedošlo k hnilobe. Aby ste nepoškodili jemnú bylinnú stonku, pomocou predtým prepichnite predtým navlhčenú pôdu, kde uložíme rez do hĺbky 2 cm a zalejeme rozprašovačom.

Teraz by sme mohli črepníky alebo množiteľ pokryť príslušným vekom, plastovou fóliou alebo dnom fľaše rozrezanej na polovicu, aby nové rastliny nezakorenili. Musíme odrezky umiestniť do tieňovanej, ale svetlej oblasti. Sadenice budú musieť prežiť niekoľko týždňov, aby sa rez zahojil a vytvoril kalus, odkiaľ sa vyvinú korene. Keď sa z uzlov odrezkov vytvoria nové výhonky, je to signál, že sa sadenica zakorenila. Teraz môžeme odstrániť kryt tak, že si rastliny zvykneme na svetlo a postupne na slnko. V prípade potreby sú odrezky pripravené na presadenie.

Polodrevný rez.

Polodrevné odrezky sa odoberajú z materskej rastliny od polovice do konca leta, keď je koniec vybranej vetvy ešte zelený. Tento typ odrezkov je lignifikovanejší ako bylinné, menej ako drevité. Zakoreňujú pomalšie ako predchádzajúce, ale majú väčšiu šancu na prežitie. Toto je najlepší spôsob reprodukcie mnohých druhov kríkov vrátane kamélií. V blogu sa nachádza článok, ktorý sa týka množenia tohto druhu, ak sa chcete dozvedieť viac, môžete si prečítať tento príspevok:

Ako postupovať.

Vetvy dlhé 10 - 15 cm sú rezané a brané, pričom sa vyberajú tie mladšie v aktuálnom roku, pričom pri základni je časť najstaršej rodiacej vetvy. Rozlišuje sa farbou, ktorá bude svetlejšia ako už lignifikovaná vetva. Najstaršia vetva sa nazýva päta a nie všetky polodrevné odrezky ju majú. Eliminujte bazálne listy a výhonky najbližšie k päte, posledné 2 alebo 3 listy nechajte celé alebo ich zredukujte na polovicu, rozpolte ich. Ponorte základňu rezu do zakoreneného hormonálneho prášku a zakopte ho do hĺbky 5 cm. Zvolený hrniec alebo nádoba musí byť naplnená vlhkou rašelinou a riečnym pieskom.

Veľmi dobrá pôda špeciálne pripravená na rezanie a sejbu pozostávajúca zo severnej rašeliny, nájdete ju tu na Amazone: Pôda na sejbu Bio - Compo sana.

Hneď ako sú naše polodrevné odrezky vysadené, pokračujeme ich zalievaním. Hrnce alebo nádoby s odrezkami budú po prvé obdobie zakryté priehľadnou látkou, špeciálnymi viečkami alebo si môžete zvoliť obvyklú plastovú fľašu mimo priameho slnka. Pôdu udržiavajte vlhkú. Do nasledujúcej jari si prežívajúce sadenice vytvoria dobrý koreňový systém. Na jeseň budú dosť veľké na to, aby boli transplantované.

Drevený rez.

V porovnaní s bylinnými a polodrevnatými odrezkami možno drevnaté odrezky zakoreniť priamo v exteriéroch namiesto v kvetináčoch. Obdobie, v ktorom je to možné robiť, je na jeseň, keď rastliny vstupujú do obdobia vegetačného pokoja. Drevené odrezky sa odoberajú hlavne z listnatých kríkov, ale aj z niektorých vždyzelených rastlín.

Ako na to.

Drevené odrezky sú odoberané z vyzretých konárov aktuálnej sezóny, musia byť rezané tesne nad uzlom, s dĺžkou 25-30 cm. Ak je zvolený ker opadavý, budete si musieť počkať, kým všetky listy spadnú, ale ak je to vždyzelený, odrežte konár na rez, odstráňte listy v blízkosti rezu. Teraz si vyberieme miesto v našej záhrade na ich pestovanie a vykopanie drážky v tvare V so zvislou stranou. Naplňte dno rašelinou a riečnym pieskom, aby ste zlepšili odtok a vložte odrezky, zakopte ich na polovicu svojej dĺžky. Udržujte vzdialenosť 10 cm od seba. Zakryte a zhutnite pôdu.

Drevené odrezky zakorenené na jeseň budú trvať až rok, kým sa vytvorí koreňový systém. Na jeseň nasledujúceho roku ich možno vysadiť.

Dôležitosť zakorenenia prášku.

Prášok na zakorenenie na fotografii odporúča blog, v predaji je na Amazone za cenu 11,90 eur. (Cena sa môže zmeniť.) Prášok na zakorenenie odrezkov. (Prečítajte si tiež tu)

Je to hormonálny prášok, ktorý pomáha zakoreniť odrezky, hlavne sa na ne odporúča používať drevité a polodrevné. Odrezaná časť odrezku sa najskôr ponorí do pohára s vodou, potom do hormonálneho prášku, jemne sa pretrepe, aby sa odstránil prebytok, a zakopať. Na trhu existujú rôzne značky a typy a je tiež ľahko dostupný online. Tieto prášky pôsobia iba na rastline a nie sú toxické pre ľudí ani zvieratá.


Viacnásobná odnož

"data-medium-file =" https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2019/12/propaggine-multipla-2-300x153.jpg "data-large-file =" https: // www .coltiviabiologica.it / wp-content / uploads / 2019/12 / offshoot-multiple-2.jpg "loading =" lenivý "src =" https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/plugins/a3-lazy -load / assets / images / lazy_placeholder.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2019/12/propaggine-multipla-2 .jpg "srcset =" "data-srcset =" https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2019/12/propaggine-multipla-2.jpg 800w, https://www.coltiviabiologica.it /wp-content/uploads/2019/12/propaggine-multipla-2-300x153.jpg 300w, https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2019/12/propaggine-multipla-2-768x391. jpg 768w, https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2019/12/propaggine-multipla-2-320x163.jpg 320w, https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/ 2019/12 / offshoot-multiple-2-640x326 .jpg 640w, https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2019/12/propaggine-multipla-2-360x183.jpg 360w, https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads /2019/12/propaggine-multipla-2-720x366.jpg 720w, https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2019/12/propaggine-multipla-2-585x298.jpg 585w "size =" (max. šírka: 800px) 100vw, 800px ">
Tam viacnásobná odnož líši sa od jednoduchého počtom nových rastlín, ktoré sa môžu množiť od matky.
Používa sa na tie rastliny, ktoré majú veľmi dlhé vetvy alebo výhonky, napríklad na vinič alebo na niektoré druhy ruží.
Pri mnohonásobnej odnoži je vetvenie materskej rastliny zakopané na niekoľkých miestach, vetvu ohýba do zeme a znovu sa objavuje, aby sa vytvorili oblúky.
Na každom oblúku nad zemou je potrebné, aby bol aspoň jeden púčik, aby sa umožnil vývoj nadzemnej časti rastliny.
Na konci vetvy sa vynorí vegetatívny vrchol, ktorý je podopretý vzperou.
Bolo by tiež dobré umiestniť medzi časti, ktoré sa objavia, medziľahlé podpery.
Podzemné časti sú naopak upnuté k zemi železnými háčikmi v tvare obráteného V.

Tento typ techniky sa vykonáva na jeseň, aby mala na jar vynikajúce zakorenenie.
Keď je odnož zakorenená, oddeľuje sa od materskej rastliny v miestach zakopávania, aby získala množstvo nových rastlín.


Vrstvenie je ďalší spôsob množenia rastlín, ktorý sa pri troche skúseností dá naučiť, ale je to výhodou. Pozrime sa, ako sa to robí. Vrstvenie, blízky príbuzný odrezkov s tým rozdielom, že sa vykonáva priamo na rastline, ktorá sa má množiť, je metóda množenia, ktorá si vyžaduje a.

Sukulenty (kaktusy a sukulenty) sa starajú a množia pomerne ľahko, pozrime sa, ako na to, pokračovaním v čítaní tohto článku. Existuje veľa fanúšikov tohto druhu rastlín, ktorí často spúšťajú formy zberu. Odrôd je veľa, ľahko sa pestujú aj preto, lebo ak sú umiestnené na danom mieste, vyžadujú.


Násobenie rozdelením hláv

Skutočne jednoduchá metóda množenia rastlín v dosahu každého, používa sa hlavne na cibuľovité rastliny, živé rhizomatózy, ako sú gladioly, prútiky indické, aspidistre, jednoročné chryzantémy atď ... atď ...
Všetko množenie delením trsov produkujú nový exemplár identický s materskou rastlinou.

Postupujeme k rozdeleniu rovnakým dielom, dávajte pozor, aby ste nepoškodili koreňový systém a aby výsledné nové exempláre mali všetky prvky pôvodnej rastliny, to znamená koreň s chlebom zeme, adekvátne lešenie stonky a konárov a lístia, ktoré nie je nevyvážené so zvyškom rastlina.
Premiestnite alebo pochovajte nové predmety.

Najmä:

Rozdelenie žiaroviek
Cibule, ktoré vytvárajú žiarovky, sa extrahujú počas zvyšku, klinčeky sa oddelia a vo svojej dobe sa sadia osobitne.
Cibuľky napučia a zakvitnú.

Rozdelenie rizómov
Oddenky sa získavajú vždy, keď je rastlina v pokoji a v každom prípade skôr, ako sa dostane späť do vegetácie.
Zlomia sa tam, kde nie sú uzly, vezmite všetky tie kúsky, ktoré obsahujú výhonky, a vysaďte ich osobitne.

Rozdelenie koreňov
Rozdelenie hľuzových koreňov ako napríklad Dahlias, Pivonky atď. atď. sa vykonáva oddelenie každého hľuzového koreňa trsu samotných koreňov, ale berúc na vedomie, že každý golier nesie malý kúsok pripevnenej starej stonky.


Video: Násobilka 8


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu