Čo je olovená rastlina: Tipy na pestovanie olovených rastlín v záhradeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Čo je olovnatá rastlina a prečo má také neobvyklé meno? Olovená rastlina (Amorpha canescens) je vytrvalá divoká kvetina, ktorá sa bežne vyskytuje v stredných dvoch tretinách USA a Kanady. Tiež známa rôznymi prezývkami, ako je páperový indigový kríček, byvolie vlnovce a prériové kožené prstene, je olovnatá rastlina pomenovaná pre svoje prachové, striebristo šedé listy. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o pestovaní olovnatých rastlín.

Informácie o olovenom závode

Olovnatá rastlina je rozľahlá, čiastočne vzpriamená rastlina. Olistenie pozostáva z dlhých, úzkych listov, niekedy husto pokrytých jemnými chĺpkami. Špičaté, fialové kvety sa objavujú od skorého do polnoci. Olovnatá rastlina je mimoriadne chladná a odolná voči teplotám až do -25 ° C.

Špicaté kvety lákajú veľké množstvo opeľovačov vrátane niekoľkých druhov včiel. Olovnatá rastlina je aromatická a bohatá na bielkoviny, čo znamená, že ju často pasú hospodárske zvieratá, ako aj jelene a králiky. Ak týmto nechceným návštevníkom robí problém, môže slúžiť ako ochrana drôtená klietka, kým rastlina nedozreje a nie je trochu drevitá.

Množenie olovnatých rastlín

Olovenej rastline sa darí na plnom slnečnom svetle. Aj keď znáša svetlý tieň, kvety bývajú menej pôsobivé a rastlina môže byť trochu strapatá.

Olovnatá rastlina nie je náročná a účinkuje dobre v takmer každej dobre priepustnej pôde vrátane chudobnej a suchej pôdy. Ak je pôda príliš bohatá, môže sa stať inváznou. Pôdna pokrývka olovnatých rastlín môže byť však okrasná a poskytuje účinnú kontrolu erózie.

Pestovanie olovnatých rastlín si vyžaduje stratifikáciu semien a existuje niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť. Najjednoduchším spôsobom je jednoducho zasadiť semená na jeseň a nechať ich v zimných mesiacoch prirodzene stratifikovať. Ak dávate prednosť vysádzaniu semien na jar, namočte ich na 12 hodín do teplej vody a potom ich uskladnite na 30 dní pri teplotách 5 ° C.

Semená rastlín vysaďte asi 6 cm hlboko do pripravenej pôdy. Ak chcete dosiahnuť úplný stojan, vysaďte 20 až 30 semien na štvorcový meter (929 cm²). Klíčenie nastáva o dva až tri týždne.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Biden sľúbi, že zaplatí poľnohospodárom výsadbu krycích plodín a ochranu pôdy

Vláda pomôže poľnohospodárom pri zmierňovaní zmeny podnebia tým, že im bude platiť za „ochranu ich pôdy“ a za pestovanie plodín, uviedol novozvolený prezident Biden a uviedol podrobnosti svojej výzvy na kompenzáciu emisií skleníkových plynov z poľnohospodárstva. Sektor predstavuje zhruba 10% emisií na celoštátnej úrovni.

Zmena podnebia patrí medzi štyri priority spoločnosti Biden počas prechodu spolu s pandémiou, hospodárskym oživením a rasovou spravodlivosťou. Tím prechodu Biden-Harris popisuje zmenu podnebia ako existenčnú hrozbu a tvrdí, že nová administratíva povedie globálne úsilie „s cieľom prinútiť každú významnú krajinu, aby zvýšila ambície svojich domácich klimatických cieľov“.

Biden citoval poľnohospodárstvo a zmenu podnebia počas piatkovej tlačovej konferencie, na ktorej nazval Toma Vilsacka, svojho nominanta na čele USDA, „najlepším ministrom poľnohospodárstva, aký podľa mňa náš národ kedy mal,“ na základe svojej práce počas Obamovej éry. . "Nehľadal túto prácu." Ale bol som vytrvalý, “zasmial sa Biden.

"V kampani pomohol vypracovať môj vidiecky plán pre Ameriku a teraz ho uskutoční." To zahŕňa to, aby sa americké poľnohospodárstvo stalo prvým na svete, ktoré dosiahne nulové čisté emisie a vytvorí nové zdroje príjmu pre poľnohospodárov v tomto procese, a to tak, že sa poľnohospodárom zaplatí ochrana pôdy a ochrana rastlín, ktoré využívajú pôdu na zachytávanie uhlíka, “ uviedol zvolený prezident.

Vilsack uviedol, že povinnosťou číslo jeden pre USDA v novej administratíve bude „prispieť ako oddelenie všetkým možným prostriedkom na pomoc pri reakcii na pandémiu“ oživením vidieckej ekonomiky a riešením hladu po celej krajine.

„Keď sa dostaneme z tejto krízy, budeme mať pred sebou neuveriteľnú príležitosť,“ uviedol, „umiestniť americké poľnohospodárstvo tak, aby viedlo náš národ a svet v boji proti zmene podnebia a v zbere nových, dobre platených pracovných miest, ktoré pochádzajú z tohto vedenia. “

Hneď ako Biden nastúpi do úradu, USDA by mala vyhlásiť zmenu podnebia za najvyššiu prioritu a „znovu nastaviť príbeh“ vo vidieckej Amerike zdôraznením desaťročia starého záväzku k starostlivosti o poľnohospodárov a vlastníkov lesov, píše sa v bielej knihe od autorky odborníci na klímu a energiu. Opozícia Farm Belt pomohla pred desiatimi rokmi poraziť návrh Obamovej vlády na zavedenie systému cap-and-trade. Bývalý podtajomník USDA, Robert Bonnie, ktorý je teraz vedúcim kontrolného tímu agentúry Biden-Harris pre USDA, bol hlavným autorom kapitoly venovanej projektu Climate 21 o USDA.

„Vzhľadom na skepticizmus v podnebí mnohých obyvateľov vidieckej Ameriky je kritické, aby sa poľnohospodárstvo, lesníctvo a ďalšie vidiecke subjekty považovali za partnerov USDA pri dosahovaní klimatických cieľov,“ uvádza sa v bielej knihe. „Odporúčame, aby iniciatívy USDA zdôrazňovali spoluprácu, stimuly, historickú odolnosť a inováciu poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a rozhodujúcu úlohu, ktorú môže hrať vidiecka Amerika pri riešení klimatických zmien pri vytváraní pracovných miest a ekonomických príležitostí.“

Biela kniha požaduje „uhlíkovú banku“ na USDA, ktorá by „financovala rozsiahle investície do klimaticky inteligentných postupov obhospodarovania pôdy“. Agentúra by tiež podporila prijatie inteligentných postupov v oblasti podnebia prostredníctvom svojich programov starostlivosti o pôdu. Zdrojom financovania pre uhlíkovú banku by bola rovnaká agentúra, ktorú Trumpova administratíva poslala poľnohospodárom úľavu na koronavírusy v hodnote 22 miliárd dolárov.

Novovytvorená potravinová a poľnohospodárska klimatická aliancia zložená zo skupín v oblasti životného prostredia, poľnohospodárstva a maloobchodu s potravinami tvrdí, že vláda by mala vybudovať svoju platformu na zmierňovanie zmeny klímy na základe dobrovoľných opatrení a „trhom riadených príležitostí“, ako je obchodovanie s uhlíkom. Aliancia podporila uhlíkovú banku USDA ako spôsob stanovenia minimálnej ceny za sekvestráciu uhlíka v pôde.

Predseda domu pre poľnohospodárstvo Collin Peterson tvrdí, že zdvojnásobenie rozsahu rezervy na ochranu voľnobehu na minimálne 50 miliónov akrov by bol priamym spôsobom na dosiahnutie cieľov v oblasti zmeny podnebia prostredníctvom programu, ktorý už majú farmári v obľube. „Pozemky zapojené do programu pomohli zabrániť erózii miliárd ton pôdy a izolovali milióny ton uhlíka,“ uviedol Peterson pri predstavení svojho návrhu.

Naproti tomu uviedol, že poľnohospodári sú skeptickí voči iným nedokázaným prístupom: „Nebudete schopní to predať poľnohospodárom.“

Roky po porážke Obamovho stropného a obchodného návrhu boli klimatické zmeny na vidieku v Amerike tabuizovanou témou. V tých dňoch Vilsack uviedol, že urobil pokrok u poľnohospodárov tým, že hovoril o tom, ako sa prispôsobiť meniacej sa klíme, keď bol koncept klimatických zmien z ruky odmietnutý.

Prechodné memorandum projektu Climate 21 pre ministerstvo poľnohospodárstva je k dispozícii tu.


Amorpha canescens

Pôvodnú olovnatú rastlinu typicky nájdeme rásť v dobre priepustných otvorených priestranstvách, ako sú piesočné byty a údolia, svahy, svahy riek, lesy, paseky a prérie. Najlepšie sa mu darí v slnečnej, piesočnatej alebo kamenistej, dobre priepustnej pôde. Ak sa pestuje na tienistom mieste, rozrastie sa po zemi smerom k slnečnejšej oblasti. Jeho drobné fialové kvety sú zoskupené do efektných koncových hrotov. Listy sú pokryté krátkymi, hustými chĺpkami. Táto pokrývka dodáva listom sivý odtieň, vďaka čomu sa rastlina javí ako poprášená olovom. Teda bežný názov.

Jeho korene môžu dosiahnuť hĺbku až 4 stopy a niekedy aj hlbšie. Tieto hlboké korene pomáhajú rastlinám prežiť počas požiarov.

Hmyz, choroby a iné problémy rastlín: Aj keď táto rastlina nemá vážne choroby ani problémy s hmyzom, existuje určitá náchylnosť na škvrny po listoch, hrdzu, rakovinu a múčnatku. Je potrebné ju chrániť pred jeleňmi, králikmi a inými bylinožravcami.

Amorpha canescens Brett Whatley CC BY-NC 2.0 Squatológ amorpha canescens CC BY-NC-ND 2.0 Amorpha canescens Frank Mayfield CC-BY-SA 2.0 Amorpha canescens USFWS Mountain Prairie CC BY 2.0 Amorpha canescens Brett Whatley CC BY-NC 2.0 Kmeň Krzysztof Ziarnek, Kenraiz CC BY-SA 4.0

Odrody

Z takmer 500 druhov sedumu sú niektoré populárnejšie a rozšírenejšie ako iné. Odrody sa zaraďujú hlavne do plazivých sedumov a vzpriamených pestovateľov. Tu je niekoľko najpopulárnejších a najlákavejších typov.

  • Sedum humifusum: Táto odroda je nízko rastúca a ideálna ako zemná krytina. Keď kvitne, má drobné žiarivo žlté kvety. Ak nie je v kvete, má žltozelené špirálovité mäsité listy. Je klasifikovaný ako plazivý sedum. Toto je pravdepodobne jedna z najobľúbenejších odrôd rozchodníka. Používa sa ako vonku na vyplnenie prázdnych miest alebo medzier medzi kameňmi, a bežne sa používa vo vnútorných nádobách. Je to trvalka.
  • Sedum „Modrý smrek“: Táto odroda sa nazýva ako taká kvôli svojej podobnosti s modro sfarbenými ihličnanmi. Je nízko rastúci, ale vyšší ako sedum humifusum. Má modrozelené špirálovité listy a malé žlté kvety. Je vždyzelená v teplejších až miernych oblastiach. Je tiež klasifikovaný ako zemný kryt - môže dorásť iba do výšky 5 palcov, ale bude sa šíriť medzi 15 až 18 palcami. Je odolný v zónach 3-11.
  • Sedum „Dragon’s Blood“: „Dragon’s Blood“ je plazivý sedum, ktoré má tmavo fialovú farbu. Koncom leta je zvýraznená ružovo fialovými kvetmi. Vyrastie v zónach odolnosti USDA 4-9. Táto vždyzelená odroda bude mať iba 4 palce a je ideálna na dramatický fialový okraj alebo na vyplnenie medzier v kameňoch alebo stenách.
  • Sedum „Jesenná radosť“: „Jesenná radosť“ vyzerá úplne inak ako plazivý rozchodník. Je to vzpriamene kvitnúca rastlina, ktorá od augusta do novembra obsahuje zelené stonky vysoké 1 až 3 stopy, ktoré majú ružové až medené kvety. Jesenná radosť rastie v zónach 2-9. V chladnejších častiach krajiny počas zimy odumrie, ale na jar sa vráti späť.
  • Sedum Pallidum: Táto plazivá odroda má lesne zelené listy, ktoré na jeseň sfarbujú medeno červeno. Vyrastie v zónach 5-9. Bude sa rýchlo rozširovať, pretože listy sa zakorenia na akomkoľvek povrchu, ktorého sa dotýkajú. Dosiahne iba asi 3 palce.
  • Sedum „Brilliant“: Tento druh je trvalka, ktorá dorastá až do výšky 18 palcov a môže sa pochváliť väčšími ružovými kvetmi, ktoré kvitnú uprostred leta. Je to vytrvalá trvalka, ktorej sa bude dariť v zónach 3 - 10. Pokiaľ nie je v kvete, stále má mäsité sivozelené listy. Na jeseň stratí listy, ale vráti sa nasledujúcu jar.
  • Sedum „Purple Emperor“: Táto odroda dovážaná z Anglicka je tiež vyššie rastúcim rozchodníkom. Jeho stonky dosahujú až 15 palcov výšky a sú hlbokej, bohatej fialovej farby. Počas leta sú stonky pokryté ružovo fialovými kvetmi. Je odolný v zónach 3-7.
  • Sedum „Frosty Morn“: Toto je ďalší vzpriamený pestovateľ. Má svetlejšie zafarbené modrozelené listy s miernym okrajom okolo každého listu. Tento biely prízvuk pripomína dotyk mrazu, odtiaľ pochádza aj jeho názov. Koncom leta a začiatkom jesene má svetloružové kvety. „Frosty Morn“ sa zvyčajne používa na okraji alebo v skalkách. Rovnako ako všetky rozchodníky, je nenáročný na starostlivosť a vyžaduje len málo úpravy vody alebo pôdy. Vyrastie do výšky 15 až 18 palcov a rastliny by mali byť vysadené vo vzdialenosti 12 palcov od seba.


VÝSADBA SEDA

Výsadba citrónovo-koralového rozchodníka v kontajneroch

Kedy zasadiť:

Jar, leto a jeseň sú dobré obdobia na sadenie, len nie v príliš horúcich dňoch.

Kde sadiť:

Skontrolujte požiadavky odrody, ktorú pestujete, ale väčšina z nich miluje slnko a bude chcieť 6 a viac hodín denne. Môžu sa pestovať v skalnatej alebo piesočnatej pôde, na stráňach, vyvýšených záhonoch alebo v nádobách, pokiaľ pôda dobre odteká.

Vyžadujú dobre priepustnú pôdu a väčšina uprednostňuje mierne kyslé podmienky s pH pôdy od 6 do 6,5.

Ako sadiť:

Výsadbová jamka by mala mať rovnakú hĺbku ako črepník, z ktorého sa sedum vysádza. Nie je potrebné pridávať žiadne hnojivo. Voda po výsadbe.

Medzery:

Sedumy bývajú pomaly pestovateľmi, preto im nechajte čas a priestor na rozloženie. Neukladajte rastliny príliš blízko agresívnym pestovateľom, ktorí by mohli zabrať ich miesto, skôr ako dostanú príležitosť dozrieť.

Aby sa odrody pôdopokryvných rastlín vyplnili rýchlejšie, vysaďte ich trochu bližšie k sebe, ale nedotýkajte sa ich.

Vyššie odrody s okrajom by mali byť vysadené približne 15 palcov od seba, aby bol dostatok miesta pre ich zrelú veľkosť. Preplnenosť môže viesť k zlému zdraviu rastlín.


Nič nevyplní voľný priestor a minimalizuje údržbu záhrady, ako napríklad bylinná pôda. V prvých niekoľkých sezónach sa tieto rastliny neustále dostávajú do povedomia, a môžu tak premeniť nudný priestor na bohatú tapisériu tvarov listov, textúr a farieb. Môžu zalesniť náročné oblasti pod stromami, zvýrazniť prechodné miesta pozdĺž chodníkov a základov a pridať vizuálny záujem k rozsiahlym miestam. Navyše, na rozdiel od trávnika, pôdne kryty môžu poskytovať sezónnu prehliadku kvetov, ovocia a farieb. Ale kde začnete, keď premeníte prázdnu bridlicu na sviežu výsadbu? Aby sa moje pôdne kryty začali pravou nohou, sadím ich na jar alebo začiatkom leta, aby mali šancu dobre zakoreniť a v zime je menej pravdepodobné, že sa zo zeme vyhrnú. Pred výsadbou si určite urobím čas na vyhodnotenie podmienok môjho webu a na prípravu pôdy. Je tiež dôležité správne rozmiestniť rastliny a poskytnúť im malú TLC, kým nebudú založené. Aj keď to môže vyžadovať určitý čas a usilovnú starostlivosť, dodržanie týchto základných pokynov sa oplatí. Zanedlho budete za svoje úsilie odmenení, pretože vaše neplodné, zaburinené problémové miesta sa premenia na vlniace sa vlny zelene.

Posúďte svoje podmienky

Prvým a najdôležitejším krokom pri zakladaní pôdnych krytov je posúdenie vašej lokality a pôdy. Pozerajte sa na svoju pôdu, aby ste určili jej štruktúru (piesočnatá a suchá, pôvabná hlina alebo vlhká, premočená hlina), a otestujte jej úroveň kyslosti. Keď zistíte, či budete musieť upraviť svoju pôdu tak, aby ste zvýšili alebo znížili jej pH, alebo pridať organickú hmotu alebo štrk, aby ste upravili jej štruktúru, vyhodnotte slnečné a tienové vzorce a stupeň zimnej ochrany, ktorú stránka ponúka. Je chránený pred prevládajúcim zimným vetrom a slnkom, alebo je úplne vystavený zimným živlom? Keď spoznáte svoju pôdu a svoje stránky, môžete si lepšie vybrať rastliny vhodné pre ich štruktúru, drenáž, pH a stupeň slnečného žiarenia, tieňa a expozície.

Vyberte si správne rastliny

Na tienistých stanovištiach vytvárajú veľké zákruty plazivej pachysandry (v popredí) a zhlukujúcich sa hostiteľov (v strede) dohromady krásne symbiotické výsadby.
Foto / ilustrácia: Jennifer Benner

Aj keď väčšina z nás počula príslovie „správne zariadenie na správnom mieste“, rád by som túto myšlienku posunul o krok ďalej. Aj keď vyberám rastliny, ktoré vyhovujú podmienkam môjho webu, beriem do úvahy aj rastové návyky a rýchlosť rastu rastlín, ktoré zvažujem. To je obzvlášť dôležité, ak plánujete pri hromadení použiť viac ako jeden druh rastlín alebo ak vaša pôdopokryvná plocha susedí so zmiešanými záhonmi alebo hranicami. Cieľom je mierové spolužitie medzi rastlinami vo vašej záhradnej komunite. Inými slovami, umiestnením bláznivých bežcov vedľa neochvejných pestovateľov vytvoríte záhradnú nočnú moru.

Kvalitný pôdny kryt vyžaduje minimálnu údržbu, aby vyzeral čo najlepšie, a dá sa charakterizovať ako zhlukujúci sa rozmetač alebo ako tesár. Zhlukujúce sa rozmetadlá, ako sú kultivary Hosta, sa zväčšujú, keď každú jar rozosielajú von vyklenuté listy. Dobré zhluky zriedka potrebujú rozdelenie. Koberce (alebo popínavé rastliny) ako škvrnité mŕtve hrdličky (Lamium maculatum a cvs.) a allegheny spurge (Pachysandra procumbens), šíria sa podzemnými stonkami (rizómy) alebo sa pohybujú po povrchu pôdy a zakoreňujú sa v miestach, kde sa uzly listov dotýkajú zeme. Najlepšie rizomatové koberce nikdy nevyžadujú rozdelenie, pokiaľ sa nezatúlajú za svoje hranice. Ideálnym kobercom s povrchovým zakorenením stačí, aby boli občas energicky rozdelení.

Zhluky bývajú zdvorilejšie, zatiaľ čo koberce pokrývajú oblasť pomerne rýchlo. Zhluky a koberce môžu koexistovať spolu, mali by ste si však urobiť domácu úlohu v súvislosti s tempom ich rastu. Odkazy na rastliny môžu byť užitočné, ale často pozorujem v záhrade priateľské kombinácie. Pozorovanie je tiež užitočné pri rozhodovaní, ktoré rastliny sú vizuálne príťažlivé pre všetkých. Použitie príliš veľa rozdielnych výšok a textúr môže vyzerať chaoticky, zatiaľ čo použitie príliš malého množstva môže viesť k množstvu nevýraznej zelenej.

Koľko rastlín budete potrebovať?

Foto / ilustrácia: Michelle Gervais

Výpočet počtu rastlín, ktoré budete potrebovať, je jednoduchý, ak máte pravidelný priestor - napríklad obdĺžnik alebo štvorec. Jednoducho nakreslite plán priestoru pomocou vhodnej mierky (napríklad 1 palec predstavujúci 1 stopu) pre veľkosť postele a ceruzkou do rastlín podľa ich zrelej veľkosti. Vždy hovoríme, že noha na papieri nie je to isté ako noha na zemi, takže sa nečudujte, ak aj napriek vašim najlepším výpočtom skončíte s niekoľkými príliš mnohými rastlinami alebo s nedostatkom.

Ak je váš priestor nepravidelného tvaru, má zakrivené čiary alebo obsahuje stromy alebo kríky, výpočet bude zložitejší. V týchto situáciách sa zvyčajne uchýlim k vyznačeniu rastlín na zemi a každú rastlinu označím 6 palcami dlhými kúskami zeleného bambusu. Potom definujem každú skupinu inou farbou označovacej pásky viazanej na kôl.

Pripravte si web

Predtým, ako začnete s výsadbou, budete chcieť miesto zbaviť čo najväčšieho množstva buriny a na dané miesto rozvážne naniesť Roundup, aby ste zničili všetku existujúcu vegetáciu, napríklad trávnik. Akonáhle všetko utíchne, obráťte (pomocou rýľovej vidlice alebo oja) vrstvu kompostu, hnoja, plesne alebo iných organických látok do hĺbky 2 až 3 palce. Je tiež vhodný čas na doplnenie dodatkov ako vápno alebo síra, ak potrebujete upraviť pH pôdy.

Ak sa na pôde objaví pôda, vyletí na povrch spiace semeno a kúsky odnoží buriny alebo koreňových koreňov. Nechajte miesto zazelenať a potom aplikujte druhý postrek Roundup, aby ste eliminovali druhé spláchnutie nežiaducej vegetácie. Vyhýbajte sa ďalšiemu obrábaniu pôdy, aby ste zabránili povrchom spiaceho semena.

Dve alternatívy použitia herbicídu sú vykopanie vegetácie ručne alebo udusenie. Kopanie je zlomové, ale keď je vyzbrojené vytrvalosťou a časom, je efektívne. Dusenie tiež vyžaduje čas a nemusí byť úplne účinné, v závislosti od povahy buriny, ktorú sa snažíte potlačiť. Na pôde pracujú ťažké vrstvy novín - celý deň New York Times je dobrá hrúbka. Bude to musieť byť skontrolované a doplnené, pretože dážď a slnko spôsobujú zhoršenie kvality papiera. Čierny plast tiež funguje dobre a je oveľa jednoduchšie ho položiť ako vrstvy novinového papiera.

Príprava vášho webu dusením trvá celú sezónu. Plochu nechajte zakrytú, kým všetko nezanikne, až kým nevytvorí vykorenenú burinu, ktorú nezabije jedna aplikácia novín alebo plastu, a znova prikryte. Ak máte kanadský bodliak, lopúch, púpavu alebo inú hlboko zakorenenú burinu, nezabijete ich, pokiaľ web nebudete pár rokov kryť.

Začnite s výsadbou

Akonáhle je vaša plocha na výsadbu pripravená, rozložte svoje rastliny v rozložených radoch podľa vášho návrhu. Ako ďaleko od seba vaše rastliny budú závisieť od toho, ako rýchlo chcete pokryť pôdu, od druhu rastového návyku, ktorý má každá rastlina, a od veľkosti zakúpených rastlín - rastlina s objemom 1 galón vyplní plochu rýchlejšie ako 3-palcová zástrčka. Koberce môžu byť rozmiestnené čo najbližšie alebo najďalej od seba. Čím bližšie sú rastliny umiestnené, tým rýchlejšie pokryjú pôdu a eliminujú následné zaburinenie. Zistil som, že rozstup 8 až 12 palcov od seba funguje dobre pre kobercov všetkých typov. Zhluky by naopak mali byť od seba vzdialené, aby odrážali ich šírku v čase zrelosti. Ak má hosta v zrelosti napríklad rozmer 12 palcov, umiestnite stred každej rastliny na 12 palcov od seba. Cieľom je dosiahnuť, aby sa listy susedných rastlín iba prekrývali, a aby sa pôda udržovala v tieni a odrádzalo to od klíčenia semien buriny.

Akonáhle sú vaše rastliny umiestnené na danom mieste, ustúpte a urobte akékoľvek úpravy rozstupu, ktoré považujete za potrebné. Miesta na výsadbu môžu naživo vyzerať celkom inak ako na papieri, takže buďte pripravení na úpravy založené na tom, čo vám hovorí vaše oko. Ak majú byť súčasťou vášho plánu aj stromy a kríky, umiestnite ich a vysaďte ako prvé, pretože budete musieť narušiť oblasť dobrej veľkosti, aby ste ich dostali do zeme.

Pokračujte v údržbe

Po výsadbe prikryte záhon vrstvou mulča hlbokou 2 palce, ktorá pomáha udržiavať dole burinu a udržiavať vlhkosť. Na to, aby z rastlín vyrástol pevný porast pôdnych krytov, bude v prvých pár rokoch založenia vyžadovať trochu úsilia a usilovnosti. Toto je rozhodujúci čas na to, aby ste udržali krok s plením buriny a napájaním a aby ste sledovali výživové potreby rastlín.

Keď komunita začne pliesť, zistíte, že niektoré rastliny nerastú tak, ako by sa očakávalo, alebo nedosahujú vašu dizajnérsku víziu. Záhrady sú živé bytosti, ktoré sa neustále menia, takže neváhajte s odstraňovaním alebo premiestňovaním rastlín, kým nedosiahnete uspokojivé zhromaždenie.

Nechajte si do schránky posielať naše najnovšie tipy, články s pokynmi a inštruktážne videá.


Pozri si video: Ako mať krásny a hustý záhon NOVÁ ZÁHRADA


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu