Javor - Acer negundoWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Americký javor alebo negundo

Americký javor, bežný názov pre acer negundo, pochádza zo Severnej Ameriky, odkiaľ sa do Európy dovážal od osemnásteho storočia. Názov javor má latinskú etymológiu: odvodzuje sa od prídavného mena „acer“, čo znamená kyslý, tvrdý. Na druhej strane je etymológia negunda neistá. Podľa niektorých interpretácií pochádza z „negus“, čo má význam indický.

Acer negundo patrí do čeľade aceraceae a je klasifikovaný ako listnatý strom. Jeho rast je veľmi rýchly, ale jeho vek je krátky. Dosahuje výšky od desiatich do dvadsiatich metrov a má vyslovene hustú korunu listov, ktoré sa zdajú byť usporiadané neusporiadane.


Listy, kvety a plody

Listy sú perovité a majú dĺžku v rozmedzí od 15 do 30 centimetrov. Skladajú sa z troch až piatich oválnych letákov, ktoré majú zubaté okraje, svetlozelenej farby a vajcovito eliptického tvaru. Nie zriedka môžete obdivovať okrasné druhy javora so škvrnitými žltými alebo bielymi letákmi.

Javor má dvojdomé kvety, veľmi nenápadné, ktoré sa objavujú pred listami a majú zelenkastú farbu. Mužské sú zhromaždené v vzpriamenom kvetenstve, zatiaľ čo ženské sú zhromaždené v previsnutých remeňoch.

Jeho plody sú samary, ktoré sa objavujú s odlišnými, mierne zakrivenými krídlami, majú hnedú farbu a na strome pretrvávajú aj po opadaní listov.


Kultivácia

Acer negundo má krovinatý vývoj, je to okrasný a rustikálny strom, ktorý sa zvyčajne pestuje pri cestách a cestách a často sa vyskytuje v blízkosti vodných tokov. Kultivácia sa často vyskytuje izolovane a zvyčajne sa vykonáva na zatienenie alebo vytvorenie prístrešku pred vetrom.

Pestovanie v kvetináči sa obmedzuje na acer japonicum pomocou techniky, ktorá spočíva v použití konkrétnych debničiek, ktoré majú 70 centimetrov na každej strane a sedemdesiat centimetrov do hĺbky: pôda, v ktorej je rastlina umiestnená, musí byť potom vždy čerstvá: preto sa odporúča vodu s vedrom vody denne v najteplejších ročných obdobiach, čím sa dávky vody znižujú pri ochladení.


Expozícia a potreby

Acer negundo chce pobyt na slnku, ktoré trvá niekoľko hodín denne. Jeho preferencia je určite pre vlhké pôdy s vynikajúcim odtokom, ešte lepšie ako hlinité: kultiváciu je potrebné vykonávať v pôde zmiešanej s desatinou riečneho piesku, aby sa uľahčil odtok dažďovej vody. Rastlina tiež veľmi dobre odoláva klimatickým zmenám, oveľa menej suchu a silnému vetru.


Hnojenie

Na zlepšenie úrodnosti pôdy a pomoc pri raste javora je možné vykonávať dva typy kultivácie: je veľmi vhodné naliať vedro s vodou v pravidelných intervaloch raz alebo dvakrát ročne, obohatené o tridsať gramov úplného minerálne hnojivo rozpustené v kvapaline.

Pokiaľ ide o javory pestované v kvetináčoch, uprednostňujú sa hnojenie organickým hnojivom v prášku, ktoré sa musí rozprášiť na vlhkú zem zbavenú povrchovej vrstvy a musí sa vykonávať pravidelne v jesennom období a na konci zimy. Síran amónny sa naopak odporúča pre mesiac apríl, aby sa napomohlo vývoju listov.


Polievanie.

Aj pokiaľ ide o zálievku, odporúčajú sa dva druhy pre správne pestovanie rastliny. Pre tých, ktorí rastú v plnej pôde, je polievanie potrebné iba počas prvých rokov ich života. Neskôr, v skutočnosti, sú ich korene schopné dosiahnuť hlboké vrstvy so správnym stupňom vlhkosti, aby im zaručili prežitie.

Pre tie rastliny, ktoré namiesto toho vidia svoje pestovanie v kvetináčoch, je v špeciálnych boxoch sedemdesiat na sedemdesiat cm, ako už bolo spomenuté, potrebné zalievanie, ktoré zaručuje vlhkosť pôdy: vedro vody denne v súlade s ročnými obdobiami. Teplejšie, menej ako teplota sa ochladí.


Propagácia

Rozmnožovanie sa vyskytuje tromi spôsobmi: semenami, vrúbľovaním a odrezkami.


Parazity

Aby sa zabránilo problémom súvisiacim s napadnutím parazitmi, je veľmi vhodné v jarnej sezóne používať širokospektrálny insekticíd so systémovým fungicídom na boj proti možnému neželanému príchodu vošiek alebo plesňových chorôb, ktoré sa často vyskytujú prítomnosť chladného a vlhkého podnebia.


Druhy

Existujú tri rôzne druhy negunda. Acer negundo s variáciou striebristo-marginatum, ktorá sa môže pochváliť listami s bielymi hranami; acer negundo s variáciou gold-marginatum so žltými okrajmi listov. Nakoniec, acer californicum, poddruh Negunda, je oveľa priaznivejšie kultivovať ho v prítomnosti suchých pôd.


Zvedavosť

Používa sa ako okrasný strom, na ozdobenie ciest, ciest alebo ako prírodný úkryt pred vetrom. Acer negundo nenachádza široké využitie v stolárstve pre svoje krehké a ľahké drevo, ktoré sa však dá použiť na výrobu vlákien. Jeho šťava nie je taká sladká, aby sa použila na výrobu javorového sirupu, pre ktorý sú veľmi výhodné iné druhy.
Javor: výsadba, pestovanie, údržba, rez stromov

Javor je to jeden z najbežnejších stromov v parkoch a záhradách na väčšine sveta kvôli milosti jeho držania tela, ale predovšetkým kvôli charakteristickému dekoratívnemu lístiu, s typickým webbedovým tvarom a žiarivou farbou. Je to listnatých listnatých stromov, dáva prednosť mierne počasie a pestuje sa hlavne ako okrasná rastlina.

The rod Acer patrí do rodiny Aceraceae, ktorý zahŕňa asi 200 druhov. Táto rodina pochádza zo Severnej Ameriky, Európy a východnej Ázie sú malé kríky asi jeden meter veľké stromy, ktoré presahujú výšku 40 metrov.

Kvety sú malé, zhromaždené v žltých alebo zelených strapcoch, zatiaľ čo palmové listy veľmi sa líšia v závislosti od druhu, sú jednoduché alebo zložené a majú 3 až 7 podlhovastých alebo kopijovitých lalokov.


Americký javor, Acer negundo

Tam Acer negundo je strom patriaci do čeľade Sapindaceae. Nazýva sa tiež bežným názvom americký javor. Má veľmi vysokú výšku, ktorá presahuje 12 metrov, a hodí sa dobre do veľkých záhrad. zatiaľ čo šírka je väčšia ako 9 metrov. Dosiahnutie maximálneho vývoja trvá v priemere 10 - 20 rokov. Tento druh sa vyznačuje listnatými listami. Pestovať sa dá v: neformálna záhrada, štrková záhrada, stredomorská záhrada, kvetináč alebo kontajner, architektonická záhrada, terasa alebo dvor, skalka.


Starostlivosť o Acer obtusifolium alebo javor sýrsky

Asi 160 druhov stromov a kríkov rody sú distribuované v miernych oblastiach Európy, Ázie a Severnej Ameriky Acer rodiny Sapindaceae . Niektoré druhy tohto rodu sú: Acer obtusifolium, Acer campestre, Acer sempervirens, Acer negundo, Acer platanoides, Acer pseudoplatanus, Acer palmatum.

Dostáva zaužívané názvy javor sýrsky alebo javor orientálny a vedecké synonymá Acer oriental a Acer syriacum. Je to druh pôvodom z východnej časti stredomorskej kotliny.

Sú to kríky alebo malé stromy s hladkou kôrou a trochu pyramídovým tvarom, ktoré spravidla nepresahujú výšku 8 metrov. Má listy ťažko , jasne zelená a trilobát (trilobát). Kvety sú zelenožlté, ale nie sú ornamentálne zaujímavé. Kvitnú na konci zimy. Plody sú malé komory dlhé asi 2 cm.

Aj keď ich použitie nie je rozšírené , možno použiť ako izolované príklady alebo na vytvorenie neformálnych obrazoviek a živých plotov.

Sýrsky javor uprednostňuje úplné slnečné žiarenie a je odolná voči intenzívnemu teplu a mrazu, aj keď je vytrvalá, môže na konci zimy stratiť listy a dorastať.

Nie sú vôbec náročné na terén a môžu prosperovať na všetkých miestach okrem soľných bytov.

Sú odolné voči suchu a potom sa zaleje pomerne mierne, až kým pôda nevyschne.

Iba prerezávanie na konci zimy, keď pominie nebezpečenstvo mrazu, odstráňte staré alebo poškodené konáre.

Aj keď hnojivo nie je to nevyhnutne potrebné, organické látky sa môžu pridávať na jeseň.

Ja som odolný typickým záhradným škodcom, môžu však byť napadnuté hubami ak je nadmerná vlhkosť.

Ľahko sa môžete množiť zo semien zasiatych na jar.


Strom denne

V Padove Curly javor, Acer platanoides, znamená to Prato della Valle. V skutočnosti to tak nebolo vždy, až do konca osemdesiatych rokov tam žili obrovské platany, ktoré potom padli, pretože boli napadnuté hubou, ktorá ich všetkých zabila.

Kučeravé javory Prata v máji. V pozadí bazilika Santa Giustina. Sochy, ktoré zdobia námestie, javory a charakteristické kupoly svätého Medzi rastlinami, ktoré boli začiatkom októbra iba zatemnené, Palazzo Angeli, sídlo múzea Precinema. Amulea Loggia, v ktorej sa nachádza paduánska časť Spoločnosti Dante Alighieri. Vianočné dekorácie.

Kučeravý javor má svoj bežný názov podľa efektných cípov listu a list, ktorý pripomína, najmä v blízkosti stopky, platanu, inšpiruje vedecký názov, Acer platanoides.

Sýtozelený list, svetlejšie žily a stopka. Hore zľava okrídlené semeno. Svetlé tehlové vlasy v podpazuší žíl Park Perlasca. Charakteristické listy s kanonickými piatimi lalokmi a ostrými zubami. Ako sa často stáva, názvy druhov sa navzájom odkazujú, tu je list z Platanus acerifolia. A aby vám nič nechýbalo, je tu aj Acer pseudoplatanus.

Všetky javory majú podobné ovocie: pár okrídlených semien, samary. Nie je ľahké ich rozlíšiť, ale uhol, ktorý utvárajú samary, môže pomôcť.

V prípade kučeravého javora sú dve okrídlené semená takmer vyrovnané

Acer platanoides je to strom strednej výšky a rastie pomerne pomaly, lístie je často nepravidelne rozšírené a je krásne ho obdivovať najmä v marci až apríli, keď kvitne pred vyložením listov.

Krátky rad nádherných kučeravých javorov na Riviére San Benedetto v plnom kvete. Fotka je z konca marca Krátky rad pri pohľade z Ponte dei Tadi Tu v novembri Stále Prato della Valle Dva mladé kučeravé javory na námestí Piazza Delia, v popredí Tilia cordata. Fotografia je odfotená v máji. Všimnite si, listene, lipu a samary javora, ktoré svojimi svetlými farbami bodkujú tmavé lístie dvoch rastlín. Mladý kučeravý javor v parku Ognissanti na ulici Via Fistomba Parco Ognissanti v decembri, v popredí kučeravý javor Skupina veľmi žltých kučeravých javorov v parku Iris, kde tieto rastliny žijú početne. Novembra v parku Perlasca Kvitnúci kučeravý javor v Prato della Valle Zelenožlté kvety sú zoskupené do zväzkov (corymbs) Kvetina päťuholníkovej symetrie. Rovnaká rastlina má samčie aj hermafroditové kvety. Na fotografii vpravo môžete vidieť stigmu, ktorá sa rozvetvuje, a dole medzi turgidovými tyčinkami, vaječníkom. Zatiaľ čo na fotografii vľavo vidíte nedostatok piestika, ženského orgánu. S klíčením listov sa na oplodnených kvetoch začína prejavovať samara a corymbs. Kvetiny obklopujú elipsoidné kapsuly Červenohnedý drahokam: zvláštny charakter. Hladká kôra na stromoch alebo mladých konároch praská s vekom v dlhých brázdach, ktoré sa u starších rastlín akoby navzájom preplietajú. Starší exemplár v Parco Treves s typickou kôrou z „hadej kože“.

Tento druh má množstvo odrôd, obzvlášť krásnych s rôzne sfarbenými listami. Toto však bude predmetom nového príspevku.


Obsah

 • 1 Bežné názvy
 • 2 Popis
 • 3 Taxonómia
  • 3.1 Poddruh
 • 4 Rozšírenie a biotop
 • 5 Ekológia
 • 6 použití
  • 6.1 Drevo
  • 6.2 Liečivé použitie
  • 6.3 Ako jedlo
  • 6.4 Kultivácia
 • 7 Lekárske dopady
  • 7.1 Toxikológia
  • 7.2 Alergénnosť
 • 8 Odkazy
 • 9 Bibliografia
 • 10 Externé odkazy

Nasvedčuje tomu, že je oboznámený s mnohými ľuďmi z veľkého geografického rozsahu, A. negundo má početné bežné mená. Názvy „box elder“ a „boxelder maple“ vychádzajú z podobnosti jeho belavého dreva s zimostrázom a podobnosti jeho perovito zložených listov s podobami niektorých druhov staršieho. [5]

Ďalšie bežné názvy sú založené na podobnosti tohto javora s popolom, jeho preferovanom prostredí, sladkej šťave, popise jeho listov, binomickom názve atď. Medzi tieto názvy patrí „javor Manitoba“, „javor jaseňový“, „javor rezaný“, „javor trojlistý“, „javor jaseň“, „javor cukrový“, „javor negundo“ a „javor riečny“. [6]

Názvy sa líšia regionálne. V USA sa medzi bežnými názvami vyskytuje bezový javor, javor javorolistý, javor jaseňolistý a javor jaseň. V Kanade je všeobecne známy ako javor Manitoba a príležitostne ako javor škriatok. [7] na Britských ostrovoch je známy ako borovica bezová [8] alebo javor dlaňolistý. [9] V Rusku je známy ako javor americký (rusky: американский клён, tr. amerikansky klyon), ako aj javorový jaseň (rusky: клён ясенелиястный, tr. klyon yasenelistny).

Acer negundo je rýchlo rastúci a pomerne krátkodobý strom, ktorý dorastá až do výšky 10–25 m (35–80 ft), s priemerom kmeňa 30–50 cm (12–20 palcov)>, zriedka až 1 m ( 3,3 stopy)> priemer. Často má niekoľko kmeňov a môže vytvárať nepreniknuteľné húštiny. [4] Typická dĺžka života bezu starého je iba 60 rokov. Za výnimočne priaznivých podmienok sa môže dožiť 100 rokov. [ potrebná citácia ]

Výhonky sú zelené, často mladé, keď majú belavý až ružový alebo fialový voskovitý povlak. Vetvy sú hladké, trochu krehké a majú tendenciu zachovať si sviežo zelenú farbu, než aby vytvorili kôru odumretého ochranného tkaniva. Kôra na kmeňoch je bledosivá alebo svetlohnedá, hlboko rozštiepená do širokých hrebeňov a šupinatá. [10]

Na rozdiel od väčšiny ostatných javorov (ktoré majú zvyčajne jednoduché, dlaňovito laločnaté listy), Acer negundo má perovito zložené listy, ktoré majú zvyčajne tri až sedem letákov. Technicky sa občas vyskytujú aj jednoduché listy, jedná sa o jednolistové zložené listy. Aj keď niektoré ďalšie javory (ako napr Acer griseum, Acer mandshuricum a úzko súvisiace A. cissifolium) majú iba trojpočetné listy A. negundo pravidelne zobrazuje viac ako tri letáky. Letáky sú asi 5–10 cm (2–4 palce)> dlhé a 3–7 cm (1 1 ⁄4 – 2 3 ⁄4 in)> široký s mierne vrúbkovanými okrajmi. Listy majú priesvitnú svetlozelenú farbu a na jeseň žltnú.

Žltozelené kvety sú malé a objavujú sa skoro na jar, s vytrvalými kvetmi v strapcoch na štíhlych stopkách a pistilátovými kvetmi na prevísajúcich strapcoch dlhých 10–20 cm (4–8)>.

Plody sú spárované samary na poklesnutých hroznoch, každé semeno štíhle, 1–2 cm (1 /2 – 3 ⁄4 in)> dlhé, s 2–3 cm (3 /4 – 1 1 ⁄4 in)> zakrivené krídlo spadne na jeseň alebo môže pretrvávať cez zimu. Semená sú zvyčajne plodné a plodné. [10]

Na rozdiel od väčšiny ostatných javorov, A. negundo je plne dvojdomý a pre reprodukciu je potrebný mužský aj ženský strom.


Ako pestovať javory

 • Ideálne podmienky pre pestovanie javorov sú čerstvé a ľahké pôdy, dobre priepustný, ale nie suchý, a ráno vystavený slnku a popoludní jasnému tieňu, najmä v lete, ak teplota presahuje 28-30 ° C.
 • Môže byť ťažké znovu vytvoriť tieto podmienky mestské centrá zvyčajne veľmi prehriaty, najmä pokiaľ ide o kultiváciu kvetináčov. Malo by sa im vyhnúť situácie plného slnka po celý deň a nadmernej blízkosti podláh alebo stien, ktoré odrážajú letné horúčavy na listoch.
 • Pozície, ktoré zostávajú v polotieni minimálne na druhú polovicu dňa sú tvorené pod baldachýnom vyšších a nie príliš hustých stromov, ktoré generujú filtrované svetlo, ale tiež v tieni budov alebo obrazoviek, ktoré poskytujú prístrešie Japonské javory v najslnečnejších hodinách sa tak zachováva lepšia farba lístia, aj keď treba pamätať na to, že subjekty s červenými listami uprednostňujú dobré osvetlenie po celý deň.
 • Japonské javory vyžadujú ochrana pred studenými vetrami, ktoré môžu vlasy poškodiť a spôsobiť fyziologické problémy.
 • Stagnujúca voda môže v krátkom čase spôsobiť vážne škody. Je to dôležité zabezpečiť optimálny odtok a udržujte golier rastliny v mierne zdvihnutej polohe vzhľadom k zemi. Ak niektoré korene zostanú nekryté, dajú sa stále pokryť vhodnými mulčami.
 • Počas vegetačného obdobia a v letných mesiacoch je to nevyhnutné pravidelne zavlažujte nenechajte pôdu príliš vyschnúť, aby ste zabránili vysušeniu lístia, ktoré okamžite reaguje na nedostatok aj prebytok vody.
 • Japonské odrody sú niekedy náchylné na verticilóza, plesňové ochorenie, ktoré postihuje jemné vnútorné orgány stonky a konárov. Jediným liekom je zabrániť tomu pomocou dobrých kultivačných pravidiel.
 • Tam násobenie vykonáva sa sejbou pre daný druh a odrezkami alebo štepením pre kultivary.
 • Japonský javor je často považovaný za rastlinu acidofilné: Acer palmatum uprednostňuje neutrálne alebo kyslé pôdy, ale dostatočne dobre znáša aj mierne zásadité pôdy, pokiaľ zmes a zavlažovanie zodpovedajú kultivačným požiadavkám. V ílovitých a vápenatých pôdach sa do jamy môže pridať rašelina a organická hlina.
 • Jeden sa cení ľahký mulč so zrelým hnojom alebo zložené z listov na konci jesene, ale iné druhy hnojív sa môžu použiť aj skoro na jar alebo neskôr, bez prekročenia pri výrobkoch s vysokým obsahom dusíka, ktoré spôsobujú vegetatívnu reakciu neskorých výhonkov, ktoré potom predtým nezhnednú zimu a zostávajú zraniteľné voči mrazu.

(prevzaté z diela „Maples, October Fire“, L. Ferrari, n. 10-2010)


Video: Flamingo Maple Tree Grafted - Stunning Pink Flush Acer negundo


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki