Pestovanie zemiakov zóny 8: Ako sa starať o zemiaky zóny 8We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aha, spuds. Kto by nemal rád túto všestrannú koreňovú zeleninu? Zemiaky sú odolné vo väčšine zón USDA, ale doba výsadby sa líši. V zóne 8 môžete tatersky vysádzať veľmi skoro, za predpokladu, že sa neočakávajú zamrznutia. V skutočnosti odrody zemiakov pre zónu 8 uprednostňujú chladný jar a dostatok vlahy. Skúste pestovať zemiaky v zóne 8 vo vedrách alebo v odpadkových košoch pre ľahký zber. Ľahko sa štartujú aj na dobre pripravenej pôde.

Pestovanie zemiakov v zóne 8

Zemiaky sa pestujú už viac ako 2 000 rokov. Existuje niekde medzi 2 000 a 3 000 kultivarmi týchto bolívijských hľúz. Sú príbuzné s baklažánmi a paradajkami a vo svojich listoch a kvetoch majú rovnaké potenciálne toxíny. Hľuzy sú jedinou jedlou časťou rastliny. Lahodné šúľance majú nespočetné použitie a spôsoby prípravy. Takéto všestranné jedlo je ideálne pre zónu 8.

Zemiaky majú radšej chladnejšie pôdy. Pri teplotách nad 75 stupňov Fahrenheita (24 ° C) sa produkcia hľuzy spomaľuje a keď teplota dosiahne 30 ° C, v zásade sa zastaví. Preto je dôležité sadiť zemiaky skoro v sezóne, keď je pôda stále chladná. Zemiaky potrebujú na adekvátnu produkciu najmenej 100 až 120 dní. Pestovanie zemiakov v zóne 8 sa zvyčajne začína skoro na jar, ale môžete tiež vysadiť letnú jarnú úrodu.

Zemiaky vyprodukujú viac hľúz v peknom sypkom piesku alebo v bahne. Ak je vaša pôda ťažká alebo má hlboko hlinené zložky, zosvetlite ju kompostom a trochou organického posypu. Hilling je najlepší spôsob pestovania zemiakov v zóne 8 a inde. Zemiaky sa sadia pomerne plytko do zákopov a potom sa zalejú zeminou.

To pomáha zabrániť ekologizácii, čo je proces, pri ktorom sú zemiaky mierne toxické. Postupom času sa umožní, aby rastliny zemiakov zóny 8 vyrastali a listovali. Hilling tiež dáva zemiakom príležitosť produkovať viac úrovní koreňov, z ktorých hľuzy rastú, čím sa zvyšuje úroda.

Odrody zemiakov pre zónu 8

Z častí hľuzy sa sadia zemiaky. Semená sa produkujú, ale zriedka sa z nich vyvinú rastliny s hľuzami ako rodič. Semená tiež dlho trvajú na produkciu jedlých hľúz. Odroda sadených zemiakov je skutočne na záhradníkovi a bude závisieť od vašich preferencií.

Sú to vlhké, voskovité alebo suché špule. K dispozícii sú tiež červené, žlté, fialové a biele hľuzy. Možno budete chcieť zemiaky so silnou šupkou, ako je červenohnedý, alebo malé hľuzy, ktoré sa dajú ľahko upiecť, ako je napríklad kultivar. Niektoré dobré rastliny zemiakov zóny 8 môžu byť:

 • Írsky švec
 • Červený Pontiac
 • Yukonské zlato
 • Caribe
 • Brusnicová červená
 • Norchip
 • Kennebec

Výsadba a starostlivosť o zemiaky zóny 8

Čistým nožom rozdeľte spudy na časti. Do každého kúsku zahrňte 1 alebo 2 zdravé oči. Rez položte bokom do brázd 3 - 5 palcov (8-13 cm) pod zemou. Umiestnite kúsky od seba do vzdialenosti 20 až 25 cm (8 až 10 palcov). Môžete tiež pestovať zemiaky na vrchu pôdy pokrytej slameným mulčom. To uľahčuje zber zemiakov podľa potreby. Môžete pokračovať v výmene mulča a pestovaní ďalších zemiakov, kým vinič nezomrie.

Keď sa vytvoria kvety, zemiaky potrebujú konzistentnú vodu. V tomto okamihu budú vyrábať hľuzy a potrebujú dodatočnú vlhkosť. Najčastejšie problémy pramenia zo striedania mokrých a suchých podmienok, skorej plesne, neskorej chrastavitosti, niekoľkých druhov hniloby a poškodenia koreňovým háďatkom. Dajte si pozor na hmyzích škodcov a sadte návnady alebo bojujte s Neemovým olejom.

Vo väčšine prípadov je starostlivosť o zemiaky zóny 8 minimálna. Tieto plodné rastliny môžu takmer sami vyrásť a odmenia aj toho najmenšieho záhradného lekára zdravou úrodou hľúz.


Ako hnojiť zemiakovú rastlinu

Zemiaky na to, aby sa im dobre darilo, si vyžadujú dobre priepustnú mierne piesočnatú pôdu. Tento typ pôdy má často nízky obsah dusíka, živinu, ktorú zemiaky tiež potrebujú pre zdravý rast. Hnojenie zemiakov vo vašej domácej záhrade pred výsadbou aj po výsadbe pomáha zabezpečiť, aby vaša rastlina produkovala zdravé a dobre tvarované hľuzy určené na použitie v kuchyni. Zatiaľ čo pôdny test vám povie presné hnojenie, ktoré vaša záhrada potrebuje, použitie všeobecných požiadaviek na hnojivo dá vašim zemiakom dobrú šancu na zdravý rast.

Uvoľnite pôdu do hĺbky 12 palcov pomocou kultivátora. Odstráňte z postele všetky kamene alebo veľké korene a zlikvidujte ich.

Na jar rozložte asi 10 kilogramov analytického hnojiva na každých 100 štvorcových stôp záhradného záhonu asi týždeň pred sadením zemiakov. Hnojivo zapracujte do horných 10 centimetrov uvoľnenej pôdy.

 • Zemiaky na to, aby sa im dobre darilo, si vyžadujú dobre priepustnú mierne piesočnatú pôdu.
 • Na jar rozložte asi 10 kilogramov analytického hnojiva na každých 100 štvorcových stôp záhradného záhonu asi týždeň pred sadením zemiakov.

Šesť týždňov po výsadbe zemiaky oplodnite druhýkrát. Každú rastlinu zapracujte do pôdy 1 polievkovú lyžicu 10-10-10 analytického hnojiva. Pracujte s hnojivom do vzdialenosti 6 palcov od stonky každej rastliny, aby ste nezískali hnojivo priamo na koreňoch, čo by mohlo spôsobiť poškodenie.

Ak chcete vykonať test pôdy, zakúpte si testovaciu súpravu v pobočke kraja alebo univerzity. Analyzujú za vás výsledky a povedia vám, čo presne musíte pridať do pôdy pre plodinu, ktorú pestujete.

V záhradných centrách sú k dispozícii aj súpravy na testovanie pôdy, avšak čítanie z doplnkovej kancelárskej súpravy je podrobnejšie.

Do zemiakového lôžka nepracujte hnoj ani kompost, pretože prebytok organických látok môže viesť k chrastavitosti zemiakov a iným chorobám.

Aplikujte všetky hnojivá do konca júla, pretože neskoršie hnojenie môže spôsobiť, že rastlina bude produkovať menšie, nevyvinuté zemiaky.


Ako sadiť zemiaky

Záhradníci v studenom podnebí sadia zemiaky zvyčajne v polovici až koncom jari. V teplom podnebí sa najlepšie zasadíte buď neskoro v lete, alebo neskoro v zime, aby sa rastliny nepokúšali rásť počas najteplejších mesiacov.

Je pomerne ľahké úspešne pestovať zemiaky, ak budete postupovať podľa niektorých základných pokynov:

 • Aby ste si predĺžili vegetačné obdobie zemiakov, vyberte si skorú odrodu aj neskorú odrodu. Sadíte ich súčasne, ale neskorá sezóna sa zberá niekoľko týždňov potom, čo ste už vykopali zemiaky hlavnej sezóny.
 • Kúpte si certifikované sadivo zemiakov bez chorôb. Pokus o sadenie zemiakov zakúpených v obchode s potravinami je hazard. Okrem problému s chorobou sa zemiaky často ošetria inhibítorom rastu, aby nezačali pučať.
 • Nesaďte zemiaky tam, kde sa rok predtým pestovali paradajky alebo baklažán. Patria do rovnakej čeľade nočnej ako zemiaky a môžu priťahovať podobných škodcov a problémy.

Výsadbu zemiakov je možné vykonať dvoma spôsobmi: metódou výkopu a kopca, ktorá spočíva v pridaní pôdy okolo stonky, ktorá rastie hore, a jednoduchou metódou rozptylu.

 • Priekopová metóda: Tradičná metóda výsadby zemiakov spočíva v vykopaní plytkého výkopu s hĺbkou približne 6 palcov a umiestnenia sadbových zemiakov do výkopu očami otočenými nahor. Potom zakryte zemiaky pár centimetrov zeminy. Ako rastlina zemiakov rastie, pôda sa po stranách rastlín neustále osieva. To udržuje pôdu okolo vyvíjajúcich sa hľúz voľnú a udržuje povrchové hľuzy vystavené slnečnému žiareniu, ktoré ich zmení na zelené a trochu toxické. Pridajte pôdu do kopca vždy, keď rastliny dosiahnu výšku asi 4 až 6 palcov. Keď rastliny začnú kvitnúť, môžete prestať s hillingom.
 • Metóda rozptylu: Niektorí záhradníci dávajú prednosť tomu, aby ste sadbové zemiaky jednoducho položili priamo na pôdu a potom ich zakryli pár centimetrov mulča. Ako rastliny rastú, môžete pokračovať v vrstvení mulča. Ak máte problém s hlodavcami, táto metóda pravdepodobne nie je vašou najlepšou voľbou.

Neurčité

Neurčité zemiaky na druhej strane rastú na viacerých vrstvách a ak nie sú zasadené dostatočne hlboko, môže byť potrebné ich vskutku nakopiť alebo nakopiť a zvyčajne vám dajú lepšiu úrodu. Neurčité zemiaky nerastú ako neurčité paradajky a neustále rastú a rastú bez ohľadu na to, ako vysoko ich kopec kopí, pretože zvyčajne rastú iba v 10 až 12 palcoch pôdy. Ako som už spomínal, jedným z dôvodov, prečo kopcovať, je vysádzanie plytkých a kopcovitých pôdy, aby stolony mali viac pôdy na rozmnožovanie a udržali ich v podzemí, aby sa zabránilo ich zazelenaniu. Ak sa nad tým zamyslíte, je tiež oveľa jednoduchšie zozbierať zemiaky rastúce v mohyle nad povrchom zeme, ako sa snažiť vyhrabať 10 - 12 palcov dole za vašu odmenu. Neurčité odrody sa tiež považujú za zemiaky „neskoro“ a sú zvyčajne pripravené na zber po 105 dňoch až do 140 dní. Produkujú tiež oveľa väčšie hľuzy ako určené odrody. A neurčité odrody pokračujú v produkcii nového rastu neobmedzene počas ich rastúcej životnosti.

Hľuzy ako pre determinovaný, tak aj pre neurčité rastliny všeobecne rastú nad sadivom zemiakov, zriedka pod ním. Determináty rastú na jednej úrovni okolo sadiva zemiakov a neurčité odrody vyrastú nad sadivom zemiakov a vytvárajú výhonky až po výhonok na povrch zeme.

Aby ste si ujasnili, že ak sadíte zemiaky so semenami 2 palce pod povrch pôdy, musíte ich trochu nakopiť, ale ak ich zasadíte hlbšie a dáte priestor na vývoj hľúz, nie je potrebné vaše rastliny kopcovať. Tento rok budem v nádobách pestovať determinované a neurčité odrody a budú dobre vysadené do hĺbky bez toho, aby do nádob bola pridaná ďalšia pôda.

Určiť a neurčiť príklady pestovania


Ako ďaleko od seba sadíte zemiaky?

Medzery sú rozhodujúce. Koniec koncov, budete potrebovať priestor na rozvoj svojich rastlín. Otázkou je, koľko miesta máte k dispozícii. Či už sa váš priestor meria v palcoch alebo stopách, zemiaky sa dajú pestovať. Je to len otázka plánovania!

Záhrady námestia pre nohy

Rozstup zemiakov v nádobách je o niečo obmedzenejší. Zdroj: mcav0y

Je vaša pestovateľská plocha kompaktná alebo máte priestor na rozľahlé rady? Ak je váš priestor obmedzený a maximalizujete využitie záhradnej zostavy so štvorcovými stopami, skúste zasadiť odrodu s prstami, ktorá sa ľahšie prispôsobí rozstupom 12 ″ x 12 ″.

Ľudia, ktorí chcú pestovať zemiaky v plnej veľkosti na záhrade so štvorcovými stopami, by mali začať tým, že sa uistia, že máte na vyplnenie postele aspoň 10 - 12 palcov kvalitnej pôdy. Potom odstráňte všetku zeminu okrem centimetra alebo dvoch a vyhradte si ju na neskôr. Rovnomerne rozložte svoje zemiaky v pomere jeden na meter štvorcový. S rozstupom môže pomôcť štvorcová stopa.

Keď už máte zemiaky na svojom mieste, zakryte ich asi ďalším centimetrom pôdy. Ako budú rastliny rásť, budete sa okolo nich kopiť so svojou vyhradenou pôdou. Dbajte na to, aby samotné zemiaky nikdy neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu, pretože by to mohlo spôsobiť, že sa na zemiakoch vytvorí zelená škvrna, ktorá bude nejedlá.

Na tejto záhradnej posteli s rozmermi 4’x4 ′ sa dá touto metódou ubytovať celkovo 16 rastlín zemiakov. Zemiaky môžu byť o niečo menšie, ako keby boli pestované na väčšej záhradnej posteli, ale napriek tomu sú dobré na zjedenie!

Farmárske štýly

Pozemné rady zemiakov sú od seba vzdialené ďalej. Zdroj: Peppysis

Začnite vykopaním zákopu v záhrade. Zamerajte sa na ten, ktorý má šírku najmenej 6 palcov a približne 8 palcov, pretože to umožňuje zmeny a doplnenia. Naneste pár centimetrov kompostu na dno výkopu. Umiestnite svoje zákopy do vzdialenosti 2 - 3 stopy, pretože je ľahšie ich takto uchovať.

Uistite sa, že každý sadbový zemiak má najmenej dve oči, pretože tieto oči sú miestom, z ktorého sa rastlina vyvinie. Veľký sadbový zemiak s veľkým počtom očí možno nakrájať na kúsky. Ak ich nakrájate na menšie segmenty, počkajte niekoľko dní, aby ste zaseknuté strany nechali zaschnúť, aby ste zabránili hnitiu alebo možnej náchylnosti na choroby.

Keď sú vaše sadbové zemiaky pripravené na sadenie, vložte jeden do výkopu každých 12 palcov. Pridajte dostatok kompostu, aby ste sa uistili, že vaše sadbové zemiaky sú hlboké asi 2 až 3 palce. Po vysadení rastúce zemiaky zalejte a udržiavajte. Ako sa vyvíjajú, pridajte viac kompostu a pôdy, aby boli vždy pokryté.

Rastúce vo vreciach a vedrách

Skutočne obmedzený priestor? Neprepadajte panike. V minulosti som sadil zemiaky do pestovateľských vriec alebo do 5 galónových vedier a stále som mal slušnú úrodu. Pomocou týchto metód budete chcieť mať istotu, že máte dobrú drenáž. Potom pridajte asi 3 ″ kompostu a zeminy na dno a na jednu nádobu vysaďte najviac 1–2 sadbové zemiaky. Zaobchádzajte ako s inými metódami a podľa potreby pridajte viac pôdy, aby boli zemiaky zakryté.

Možno budete môcť použiť list lepenky na zväčšenie výšky kontajnera, ak sa stále len vyrába. Ak pôjdete so svojimi zemiakmi kolmo, môže vám to priniesť oveľa väčšiu úrodu zemiakov!

Pokyny, ako správne skladovať zemiaky, nájdete v časti Skladovanie zemiakov v Zbere zemiakov: Ako zistiť, kedy sú vaše zemiaky pripravené.


Pozri si video: Sadenie zemiakov pf 62


Predchádzajúci Článok

Súprava na pestovanie rastlín v interiéri

Nasledujúci Článok

Cesar zepeda ny dizajn krajiny