Ako sa zbaviť chrastavitosti jabloníWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chrastavitosť je metlou jablkovej kultúry. Získalo sa veľa odrôd jabloní odolných voči tejto chorobe. Nie vždy však vyhovujú požiadavkám spotrebiteľa. Často je potrebné pestovať staré odrody jabĺk, ktoré obľubujú mnohé generácie. A oni sú spravidla veľmi náchylní na chrastavitosť. Pomôžeme záhradníkovi vyrovnať sa s týmto problémom.

Chrastavitosť na listoch jabĺk - vlastnosti a príčiny

Chrastavitosť je známa choroba jabloní. Už pred 19. storočím o tom vedeli, ale neprinieslo to veľa problémov. Vo vedeckej literatúre sa prvé zmienky o nej datujú do roku 1819, kedy bol prvýkrát opísaný pôvodca chrastavitosti, huba Venturia inaequalis. Niekde od polovice minulého storočia sa choroba začala rozširovať a spôsobovať značné škody v priemyselných záhradách s vysokou hustotou výsadby stromov s rovnakým genotypom.

Pôvodca hibernuje na padlých listoch a plodoch v štádiu pseudotécie (nezrelé plodnice). So začiatkom rastu mladých výhonkov sú spóry huby rozptýlené. Najnebezpečnejším obdobím infekcie je opuch púčikov, zafarbenie púčikov, kvitnutie a mohutný pokles okvetných lístkov. Vďaka prítomnosti sliznice sa spóry prichytávajú na spodnej strane listov jablone a pri dostatočnej vlhkosti klíčia vo vonkajšej vrstve kože listov a mladých výhonkov. Ďalšia fáza - konídiálna - nastáva o dva až tri týždne, keď huba, ktorá prešla do konídií - nehybné spóry nepohlavného rozmnožovania - infikuje korunné listy druhýkrát. Pre tento proces sú najpriaznivejšie teploty od +18 ° C do +20 ° C. V tejto dobe je dobre viditeľný vzhľad na listoch, vaječníkoch, špičkách mladých výhonkov škvŕn svetlej olivovej farby, ktoré pri raste zhnednú a prasknú.

Prvým príznakom chrastavitosti je výskyt svetlých škvŕn olivovej farby na listoch, ktoré po prerastení zhnednú a prasknú

V dôsledku porážky opadávajú listy a vaječníky a huba na nich pokračuje vo vývoji a kladie už známu pseudotéciu, ktorá tam bude zimovať až do budúcej jari. Cyklus je uzavretý. V lete chrastavitosť vytvára na koži praskliny, tulene a tvrdé, nekrotické hnedohnedé škvrny na plodoch. Jablká sa deformujú, sú malé - ich rast sa zastaví.

V lete chrastava na plodoch vytvára na pokožke trhliny, tesnenie a tvrdé, nekrotické, hnedo-hnedé škvrny.

Chrasta je bežná v regiónoch, ktoré sa vyznačujú daždivými letami - v severozápadných oblastiach a v oblasti severného Kaukazu. V horúcich a suchých oblastiach je chrasta oveľa menej častá.

Ako sa zbaviť chrastavitosti jabloní

Zaobchádzanie s chrastavou si vyžaduje systematický prístup. Existuje niekoľko všeobecných odporúčaní, podľa ktorých môžete chrániť ovocný sad pred týmto problémom:

 • Výsadba a pestovanie jabloní odolných proti chrastavitosti. Pri výbere odrody jabĺk, ktorá je imúnna proti chrastavitosti, musíte vedieť, že nemusí byť imúnna voči iným hubám. Pre oblasti stredného pásu možno odporučiť nasledujúce odrody:
  • Leto:
   • Orlovim;
   • Orlinka;
   • Želaný.
  • Jeseň:
   • Slnko;
   • Zoryanka;
   • Oryolový priekopník.
  • Zima:
   • Pepin Orlovský;
   • Sviežosť;
   • Imant;
   • Kulikovskoe a ďalší.
 • Zabráňte zahusteniu pristátí. Mali by sa dodržiavať odporúčané intervaly pre konkrétnu odrodu. Môžu byť od 0,8 do 1,2 metra pre zakrpatené jablone a až 5-6 metrov pre silné stromy.
 • Vyhýbajte sa výsadbe jabloní v tieni a mokradiach.

Okrem toho sa v oblastiach s vysokým rizikom výskytu chrastavitosti uvedených vyššie pravidelne vykonávajú potrebné preventívne opatrenia.

Podrobné pokyny pre činnosti na potlačenie chrastavitosti jarných

V boji proti tejto škodlivej plesni sú najdôležitejšie jarné preventívne a sanitárne opatrenia. Začínajú sa užívať ešte pred začiatkom miazgového toku a opuchu obličiek.

 1. Ak padlé listy a plody zostanú na jeseň, potom sa zhromaždia a zničia.
 2. V korune jablone je tiež možné, že nie sú spadnuté mumifikované plody - mali by byť odstránené a zničené.
 3. Regulačný rez koruny sa vykonáva odstránením konárov zahusťujúcich korunu.
 4. Pred začiatkom toku miazgy je potrebné vykonať ošetrenie silnými pesticídmi:
  • DNOC sa používa raz za tri roky;
  • V iných rokoch sa používa nitrafén.

   Pred začiatkom toku miazgy je potrebné vykonať ošetrenie silnými pesticídmi

 5. Pred kvitnutím jablone sú ošetrené jedným z fungicídov (lieky na boj proti plesňovým chorobám):
  • Horus;
  • Rýchlosť;
  • Abiga Peak a ďalší.
 6. Po odkvitnutí sa uskutoční opätovné ošetrenie vybraným prípravkom.

Podrobné pokyny pre letné činnosti na potlačenie chrastavitosti

V lete sledujú hlavne vývoj závodu a v prípade potreby prijímajú núdzové opatrenia. Môžu byť potrebné, ak sú viditeľné listy a (alebo) plody napadnuté chrastavou. V tomto prípade sú kroky záhradníka nasledovné:

 1. Starostlivo skúmajú strom. Nájdené plody, listy a výhonky napadnuté chrastavou sa odstránia a zničia.
 2. Koruna je nastriekaná prípravkom Strobi. Spracovanie sa opakuje 2-3 krát s intervalom 7-10 dní.
 3. Potom sa s biofungicídom Fitosporin-M začína v dvojtýždňových intervaloch, ktoré sa zastavia až po zbere ovocia.

  Fitosporín nie je návykový

 4. Súčasne s týmto ošetrením je možné aplikovať ošetrenie srvátky. Existuje názor, že baktérie mliečneho kvasenia sa živia hubou Venturia inaequalis a drasticky znižujú jej prítomnosť.

  Srvátka sa tiež používa na boj proti chrastavitosti

 5. Burina sa pravidelne odstraňuje zo záhrady.

Podrobné pokyny pre jesenné kontrolné činnosti proti chrastavitosti

Jesenné preventívne opatrenia sú najdôležitejšie v boji proti chrastavitosti a iným chorobám, ako aj proti škodcom.

 1. Po skončení opadávania listov musíte pozbierať všetky spadnuté listy, burinu a zničiť ich. Zvyčajne sa spália a popol sa neskôr použije ako hnojivo. To isté sa deje s mumifikovanými plodmi, ktoré zostali na jabloni.

  Po skončení opadávania listov musíte pozbierať všetky opadané listy

 2. Po ukončení toku šťavy sa vykoná sanitárne prerezávanie jablone odstránením suchých, chorých a poškodených výhonkov. Pália sa tiež spolu s listami.
 3. Kôra sa pomocou drôtenej kefy očistí od drsnosti, pri ktorej môžu spóry huby prezimovať.
 4. Zaryjú sa hlboko do pôdy kmeňov.
 5. Pôda a koruna stromu sa postriekajú 3% roztokom síranu meďnatého alebo Bordeauxovej kvapaliny.
 6. Kmeň a silné konáre sú obielené roztokom haseného vápna s prídavkom 1% síranu meďnatého a PVA lepidla.

  Kmeň a hrubé konáre sú vybielené vápennou maltou

Hlavné lieky na boj proti chrastavitosti

Na boj proti chrastavitosti sa podobne ako pri iných plesňových chorobách používajú fungicídy. Pri práci s nimi musíte poznať niektoré funkcie:

 • Huby si vytvárajú imunitu voči konkrétnym liekom a po trojnásobnom použití účinnosť zvyčajne klesne na nulu.
 • Je potrebné venovať pozornosť účinnej látke lieku - často sa rovnaké látky vyskytujú pod rôznymi názvami a ochrannými známkami.
 • Prípravky majú rôzne čakacie doby pred povoleným časom na konzumáciu ovocia. Pred zberom musíte použiť lieky s minimálnou dobou čakania.

Tabuľka: fungicídy na boj proti chrastavitosti jabĺk

Fotogaléria: fungicídy na boj proti chrastavitosti jabĺk

Používanie dusičnanov na boj proti chrastavitosti

Predpokladá sa, že ošetrenie dusičnanom amónnym alebo draselným sa s chrastavitosťou vyrovná nie horšie ako ošetrenie fungicídmi. V tomto prípade je strom oplodnený dusíkom súčasne. Na profylaxiu sa používa postrek 0,5 - 3% roztokom dusičnanov skoro na jar a (alebo) neskoro na jeseň. Na liečenie choroby sa koncentrácia zvyšuje na 10%.

Dusičnan amónny sa môže použiť na boj proti chrastavitosti

Ak to zhrniem, chcem povedať svoj názor na základe osobných skúseností. Objasním, že môj ovocný sad sa nachádza na východe Ukrajiny. Dostali sme ho pred dvoma rokmi v dosť zanedbanom stave. Vrátane niektorých jabloní a hrušiek chorých na chrasty. Prvá vec, s ktorou sme začali, bolo čistenie záhrady, intenzívne preriedenie zahustených koruniek. Musel som to robiť na etapy, pretože tam bolo príliš veľa nepotrebných konárov. Som zástancom prevencie a snažím sa nevedieť k liečbe. Preto zbieranie a spaľovanie spadaného lístia, kopanie kruhov v blízkosti kmeňa, bielenie stromov, inštalácia zachytávacích pásov - tieto udalosti mi nikdy nechýbajú. Snažím sa nadmerne nepoužívať liečbu. Na konci jesene nezabudnite postriekať koruny jabloní a hrušiek 5% roztokom síranu železnatého. Som presvedčený, že to pomáha nielen predchádzať plesňovým chorobám (vrátane chrastavitosti), ale tiež odstraňuje nedostatok železa v rastlinách. A môj otec ma od detstva učil, že železo je hlavným prvkom jabloní. Skoro na jar určite používam síran meďnatý a Nitrafen. Teraz je polovica apríla - Horus je naplánovaný na zajtra - toto je moje obľúbené protiplesňové liečivo v tomto ročnom období. Ďalším liekom, ktorý pravidelne používam počas celej sezóny a pre všetky rastliny, je Fitosporin-M. Toto je účinný biologický prípravok a bez urgentnej potreby nepoužívam žiadny iný liek. V núdzových prípadoch, keď dôjde k infekcii, používam Strobi. Môžem povedať, že za dva roky som sa v záhrade zbavil chrastavitosti a iných neduhov.

Recenzie záhradníkov o probléme

Video: ako zvládnuť chrastavitosť na jabloni

Chrastavitosť je samozrejme nepríjemné ochorenie jablone. Ale s použitím moderných liekov, ako aj s pravidelným prijímaním potrebných preventívnych opatrení a liečby je záhradník schopný vyrovnať sa s problémom.

 • Tlač

Ahoj! Volám sa Petr Vladimirovič. Mám 63 rokov. Podľa vzdelania - strojný inžinier.

Ohodnoťte článok:

(4 hlasy, priemer: 4,3 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Ako efektívne čeliť chrastavitosti na jabloni

Boj proti chrastavitosti vždy začína zistením ochorenia na strome. Aby ste však mohli chorobu správne identifikovať, musíte vedieť, čo je to chrasta.

Toto je choroba, ktorá vyvoláva nerovnomerné spôsobenie vačnatej huby Venturia. Príčinný činiteľ je distribuovaný na celom území Ruskej federácie. Toto ochorenie je typické pre moskovský región. Huba infikuje plody a listy. Najčastejšie sa chrastava vyskytuje v oblastiach, kde je mierne podnebie so studenými a vlhkými prameňmi. Ak v lete (najmä v júli) výdatne prší, môže odroda chrastavitosti jabĺk infikovať takmer 90% stromov.

Šírenie choroby sa uskutočňuje skoro na jar. Práve počas jarného dažďa huba aktívne infikuje mladé výhonky jabloní, ktoré sa sliznicou drží na kôre. Pre vývoj huby sú potrebné nasledujúce faktory:

 • vysoká vlhkosť
 • teplota je asi 12 stupňov.

Prítomnosť choroby vyvoláva pokles výnosu jabloní, ako aj kvalitatívnych ukazovateľov plodov. Ovplyvnené jablká sú zle skladované, rýchlo strácajú svoju hodnotu a navyše majú neatraktívny vzhľad. Choroba zriedka vyvoláva smrť stromu, ale môže vyvolať jeho zmrazenie. Kontrola chrastavitosti na rôznych jabloniach je zložitá, pretože patogén sa môže prenášať zo stromu na strom. Preto je mimoriadne ťažké vyliečiť jabloň z chrastavitosti. Zápas je ale efektívny pri správnom prístupe.


Čo je to chrastavitosť?

Doslova každý môže určiť prítomnosť chrastavitosti na stromoch: škvrny (na listoch, plodoch) okamžite upútajú pozornosť, ktoré majú na samom začiatku svojho vývoja žltozelenú farbu, neskôr sčernejú a často praskajú.

Pôvodcom chrastavitosti jabloní je vačnatá huba, menovite Venturia nerovnaká (Venturia inaequalis)... Táto huba zvyčajne infikuje listové čepele, ako aj vaječníky a samozrejme plody. Huba sa najaktívnejšie prejavuje vo vlhkých rokoch a obdobiach sezóny, keď dlhodobo pretrvávajú dažde, hmly alebo vlhké počasie.

Plesnivá huba sa zvyčajne dostane na kôru a výhonky stromov aj skoro na jar, pomocou sliznice sa doslova drží na výhonkoch a okamžite sa začne rozvíjať, niekedy veľmi aktívne.

Prvé znateľné príznaky vzhľadu huby možno zvyčajne pozorovať počas obdobia kvitnutia jablone, ktoré sa často vyskytuje v mesiaci máj. Toto obdobie sa často vyznačuje výdatnými zrážkami kombinovanými s teplom, ktoré je plesni len „po ruke“.

Spóry húb chrastavitosti s vodou, vetrom, zvieratami a ľuďmi sa šíria pomerne aktívne a ak spadnú na listové čepele, začnú sa rozvíjať veľmi rýchlo a doslova hlboko preniknú do listového tkaniva. Životne dôležitá aktivita huby vedie najskôr k vzniku škvŕn na listových čepeliach, potom jednoducho cez okrúhle otvory.

V lete sa chrasta vyvíja ešte aktívnejšie, čo uľahčuje bohatá rosa a dážď v kombinácii s vysokou pozitívnou teplotou. Chrasta sa najaktívnejšie vyvíja pri teplotách od +22 do +25 stupňov. Chrasta, ktorá sa vyvíja počas sezóny, vytvára spóry huby bližšie k jeseni, v ideálnom prípade zimuje v pôde a výhonkoch, „schováva sa“ v podstielke. Životne dôležitá aktivita huby narúša procesy fotosyntézy, ale spravidla nie je kritická, preto strom neumiera a huba sa aktívne šíri.

Často sa chrasty postihnuté listové čepele drobia iba o pár dní skôr ako je termín pôrodu, plody sa nemusia drobiť vôbec, napriek tomu sa ich tvar často mení na nepravidelný, objavujú sa na nich vrásky, praskliny (namiesto škvŕn), hmotnosť ovocia klesá.

S nástupom jari sa prezimovaná huba znovu aktivuje a celý cyklus jej vývoja sa znovu opakuje. Nebude teda fungovať, aby sa zabránilo výskytu chrastavitosti na mieste a nezbavil sa ho iba pomocou ošetrení, tu je dôležitý celý komplex potrebných opatrení.

Jabloň, ktorá predčasne odhodila zažltnuté a vysušené listy po tom, čo ju zasiahla chrastavitá jabloň. © S.K. Porter


Boj proti chrastavitosti jabloní - recenzie, výmena skúseností

Opatrenia zamerané na potlačenie chrastavitosti by sa mali začať dodržiavaním agrotechnických pravidiel pri výsadbe a pestovaní jabloní. Medzi stromami by mala byť prijateľná vzdialenosť, koruna by mala byť včas zriedená, netreba zabúdať na hygienické prerezávanie konárov a včasné kŕmenie.

Teraz viete, čo je chrasta na jabloni, ako sa vysporiadať s touto pohromou, ako a kedy vykonať preventívne ošetrenie. Venujte pozornosť prvým príznakom, pretože ochorenie je najľahšie prekonať skoro.


Pozri si video: JABLOŇ - řez u neplodícího stromu


Predchádzajúci Článok

Súprava na pestovanie rastlín v interiéri

Nasledujúci Článok

Cesar zepeda ny dizajn krajiny