Informácie o pistáciáchWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Začať

Prerezávanie pistáciových stromov: Naučte sa, ako orezávať pistáciové orechy

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Prerezávanie pistáciových stromov je dôležité pre komerčných sadárov, ktorí používajú stroje na zber pistácií. Pre domáceho záhradníka je rez menej dôležitý a primárne sa používa na zvýšenie úrody a kontrolu jeho veľkosti. Užitočné tipy na prerezávanie pistácií nájdete tu.

Zber pistácií: Kedy a ako zbierať pistácie

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Pistáciovým stromom sa darí v podnebí s horúcimi letami a relatívne chladnými zimami. Aj keď si pistácie predstavujeme ako orechy, lahodné a výživné pochúťky sú v skutočnosti semiačka. Ak vás zaujíma, ako zbierať pistácie, nie je to ťažké. Zistite to kliknutím sem.

Stromy pistáciových orechov: Tipy na pestovanie pistáciových stromov

Amy Grant

Pistáciové oriešky sú v dnešnej dobe veľmi populárne, ale môžu byť trochu nákladné. Nasledujúce informácie poskytujú tipy na pestovanie vašich vlastných pistáciových orechov. Kliknutím na tento článok sa dozviete viac.


Ďalšie kroky k správnemu stravovaniu

Keď funkcia obličiek klesá, možno budete musieť jesť jedlá s menším obsahom fosforu a draslíka. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti použije laboratórne testy na kontrolu hladín fosforu a draslíka v krvi a môžete spolu so svojím dietológom upraviť stravovací plán. Viac informácií nájdete v téme Zdravie NIDDK s názvom Výživa pre pokročilé chronické ochorenie obličiek.

Krok 4: Vyberte si jedlá a nápoje s menším obsahom fosforu

Prečo? Pomáha chrániť vaše kosti a cievy. Keď máte CKD, môže sa vám v krvi hromadiť fosfor. Príliš veľa fosforu v krvi sťahuje vápnik z kostí, vďaka čomu sú kosti tenké, slabé a je pravdepodobnejšie, že sa zlomia. Vysoká hladina fosforu v krvi môže tiež spôsobiť svrbenie kože a bolesti kostí a kĺbov.

Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti s vami môže hovoriť o užívaní fosfátového spojiva s jedlom, aby sa znížilo množstvo fosforu v krvi. Fosfátové spojivo je liek, ktorý pôsobí ako špongia na nasávanie alebo viazanie fosforu v žalúdku. Pretože je viazaný, fosfor sa nedostane do vašej krvi. Namiesto toho vaše telo odstraňuje fosfor stolicou.

Krok 5: Vyberte si potraviny so správnym množstvom draslíka

Prečo? Pomôcť vašim nervom a svalom pracovať správne. Problémy môžu nastať, keď sú hladiny draslíka v krvi príliš vysoké alebo príliš nízke. Poškodené obličky umožňujú hromadenie draslíka v krvi, čo môže spôsobiť vážne srdcové problémy. Váš výber jedál a nápojov vám môže v prípade potreby pomôcť znížiť hladinu draslíka.

Niektoré lieky môžu tiež zvýšiť hladinu draslíka. Váš lekár vám môže upraviť lieky, ktoré užívate.

Zobraziť tipy pre ľudí s chronickým ochorením obličiek:

  • Sodík (PDF, 167,43 KB)
  • Fosfor (PDF, 529,67 KB)
  • Draslík (PDF, 158,93 KB)
  • Bielkoviny (PDF, 1,15 MB)

Tento obsah je poskytovaný ako služba Národného ústavu pre diabetes a choroby tráviacej sústavy a obličiek (NIDDK), ktorý je súčasťou Národných inštitútov zdravia. NIDDK prekladá a rozširuje výsledky výskumu s cieľom rozšíriť vedomosti a porozumenie o zdraví a chorobách medzi pacientmi, zdravotníckymi pracovníkmi a verejnosťou. Obsah vytvorený NIDDK je vedcami NIDDK a ďalšími odborníkmi starostlivo skontrolovaný.


Ako sa starať o pistácie

Voda potrebuje

Pistáciové stromy pochádzajú z regiónov, ktoré neprijímajú veľa vody, takže nemusíte polievať každý deň alebo dokonca týždenne. Keď robíte vodu, musíte to urobiť tak, aby bola pôda vlhká štyri metre hlboká.

Naplánujte si, že budete svoj strom polievať každý mesiac hlboko. Ak narazíte za jeden mesiac veľa dažďov, zalievanie vynechajte. Dávajte pozor na žltnúce listy, čo naznačuje, že strom prijíma príliš veľa vody.

Stromy budú v zime spať, takže nemusíte pokračovať v polievaní. Zastavte sa okolo októbra, ktorý povzbudzuje a pripravuje strom na spánok.

Hnojivo

Najlepší čas na oplodnenie vášho pistáciového stromu je na jar po pominutí nebezpečenstva mrazu vo vašej oblasti. Vyskúšajte hnojivo 10-10-10, ktoré je ľahko dostupné vo väčšine záhradných škôlok alebo na farmách. Použite 1/2 šálky hnojiva na každý centimeter priemeru kmeňa vo výške hrudníka.

Aplikácia hnojiva na váš pistáciový strom je jednoduchá. Všetko, čo musíte urobiť, je rovnomerne posypať granule pod stromom do výšky 1 stopy za odkvapkávaciu čiaru. Potom nezabudnite dať stromu po aplikácii hnojiva 1 palec vody.

Počas vegetačného obdobia prihnojujte dvakrát ročne. Nikdy nepoužívajte viac ako 5 šálok hnojiva na každú sezónu.

Prerezávanie

Rovnako ako akýkoľvek iný ovocný alebo orechový strom, aj vy budete musieť orezať svoje pistáciové stromy. Zima je najlepší čas na podstatný rez, zatiaľ čo strom spí.

Hľadajte konáre, ktoré sa krížia cez seba a konáre, ktoré sú mŕtve alebo umierajú. Väčšina pistáciových stromov nevyžaduje veľké prerezávanie. Musíte byť opatrní, pretože odstránenie príliš veľa konárov môže znížiť produkciu orechov.

Stanovenie tvaru

Ak prerezávate mladé stromy, vyberte 3 - 5 konárov, ktoré chcete použiť ako lešenie pre hlavnú štruktúru. Urobte tak v apríli prvého vegetačného obdobia. Hľadajte vetvy, ktoré sú rovnako vzdialené od seba na kmeni, ale nie oproti sebe.

Najnižšia vetva by mala byť 24-32 palcov nad pôdou. Odstráňte všetky vetvy, ktoré sú nižšie.

Keď ste si vybrali hlavné vetvy, odstráňte horné vetvy, ktoré by mohli tieniť kmeň stromu. Štípnite tie, ktoré nie sú lešením, do vzdialenosti 4 až 6 palcov od kmeňa.

V júni naplánujte orezanie konárov lešenia na dĺžku 2 až 3 stopy. Podporuje to bočné rozvetvenie, zatiaľ čo bočné výhonky pomáhajú pri raste zafarbiť kmeň stromu.

Vyčistite trosky

Pôdu pod stromom a okolo neho často prehrabávajte. Odstráňte staré orechy a listy, ktoré sa môžu hromadiť, a snažte sa, aby bola oblasť bez burín. Odstránenie trosiek pomáha predchádzať napadnutiu škodcami počas vegetačného obdobia.


Obavy

Pretože je tento druh stromu dvojdomý - má odlišné pohlavné kvety na samostatných stromoch - plody sa tvoria iba na samičích rastlinách. Klesajúce ovocie koncom jesene predstavuje potenciálne nebezpečenstvo, ak sa poukladá na chodníky, a je nepríjemnou nepríjemnosťou vo formálnej verejnej krajine alebo na bulvároch. Uprednostňujú sa stromy mužského pohlavia, ktoré sa však rodia až pri veľkom stromčeku, keď sa kvety objavia prvýkrát. Tiež, ak je pôda, v ktorej čínska pistáciová rastlina rastie, príliš vlhká alebo dlhšie mokrá, zvyšuje sa šanca na hnilobu koreňov a zvädnutie verticillia. Príliš veľa tieňa na listoch môže viesť k zamoreniu vodným kameňom.


Pozri si video: Mikolášik v Štrasburgu: Informácie o liekoch


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki