Starostlivosť o bambusové palmy: Ako pestovať bambusovú palmuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Susan Patterson, majster záhradník

Bambusové dlane v kvetináčoch vnesú farbu a teplo do každej miestnosti v dome. Existuje veľa tropických pôžitkov, z ktorých si môžete vybrať, ale väčšina potrebuje, aby sa im darilo, jasné nepriame svetlo. Bambusová dlaň (Chamaedorea seifrizii) je výnimkou z tohto pravidla a bude rásť za zlých svetelných podmienok, aj keď budú rásť vyššie a budú mať viac svetla. Výška pre dospelých sa pohybuje od 4 do 12 stôp (1 až 3,5 m.) S rozpätím 3 až 5 stôp (91 cm až 1,5 m). Rastlinu z bambusovej palmy možno vysadiť aj vonku v zónach odolnosti rastlín USDA 10 a 11.

Pokračujte v čítaní a dozviete sa, ako pestovať bambusovú dlaň v interiéroch.

Ako pestovať bambusové palmy

Pestovanie paliem v interiéroch je pomerne ľahké, ak začnete so zdravou rastlinou. Zdravé palmové rastliny majú tmavozelené listy a vzpriamený zvyk. Nekupujte rastlinu, ktorá vädne alebo má hnedé lístie.

Je rozumné si transplantovať dlaň čo najskôr po zakúpení. Vyberte nádobu na dlaň väčšiu o 2 palce (5 cm) ako škôlkarsky hrniec. Hrniec by mal mať primerané odtokové otvory. Odtokové otvory zakryte kúskom hardvérovej látky, aby pôda nepresakovala.

Na rastlinu používajte iba vysoko kvalitnú a zalievanú pôdu. Naplňte nádobu do jednej štvrtiny kvetináčovou pôdou a dlaň položte do stredu pôdy. Naplňte zvyšok hrnca zeminou do výšky 2,5 cm od okraja nádoby. Rukami jemne zabaľte pôdu okolo palmovej rastliny.

Ihneď po výsadbe zaliať novo transplantovanú bambusovú dlaň filtrovanou vodou. Dlaň umiestnite na slnečné miesto alebo na miesto, ktoré prijíma jasné nepriame svetlo. Dlaň neumiestňujte na priame slnečné svetlo alebo do blízkosti vetracích otvorov.

Starostlivosť o bambusové palmy

Rastliny bambusovej palmy nezaberajú veľa času ani energie. Keď je povrch pôdy suchý, zalievajte dlaň pomocou filtrovanej vody pri izbovej teplote. Polievajte rastlinu, kým nie je pôda rovnomerne vlhká. Palmu nepúšťajte nad vodu ani ju nenechajte sedieť vo vode. Často kontrolujte, či je rastlina v poriadku.

Starostlivosť o bambusové palmy tiež zahŕňa použitie hnojiva s uvoľňovaním času počas vegetačného obdobia. Najlepšie fungujú granulované hnojivá. Pri kŕmení svojej palmovej rastliny postupujte podľa pokynov výrobcu a hnojivo vždy zalejte.

Premiestnite bambusovú dlaň, akonáhle je príliš veľká na súčasný obal.

Dávajte pozor na roztoče, najmä na spodnej strane listov. Ak sa vyskytne problém s roztočmi, nezabudnite listy umyť mydlovou vodou. Hnedé listy pravidelne odstraňujte.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Izbové palmy: Typy a starostlivosť - Typy izbových palem, ktoré rastú ako izbové rastliny (s obrázkami)

Izbové rastliny palmy sú vynikajúce na to, aby priniesli niektoré trópy do vášho domova. Väčšina druhov palmových izbových rastlín má klenuté listy, ktoré majú na každej stonke tenké špicaté letáky. Pestovanie vnútorných dlaní môže vylepšiť estetiku každej miestnosti vo vašom dome alebo kancelárii. Aj keď majú určité špecifické požiadavky na starostlivosť, pestovanie paliem v interiéroch v atraktívnych kvetináčoch je pomerne jednoduché.

Najobľúbenejšími druhmi vnútorných palmových rastlín sú majestátne palmy, salónne palmy, arekové palmy, mačacie palmy a palmy kentia. Ľudia milujú tieto známe palmové izbové rastliny, pretože nezaberajú veľa miesta. Bežné vnútorné palmy rozžiaria každý roh alebo bytový priestor svojim elegantným lístím.

Ako sa starať o vnútorné palmové rastliny: Umiestnite palmovú rastlinu na svetlé miesto, s nepriamym slnečným žiarením a do dobre priepustnej pôdy na zalievanie. Vnútorným palmám sa darí, keď je pôda vlhká - nikdy nie príliš rozmočená alebo príliš suchá. Po vysušení vrchnej časti pôdy izbovú rastlinu zalejte. Prihnojujte občas, udržujte vysokú vlhkosť vzduchu a priemernú izbovú teplotu.

Hnedé listy sú najbežnejším problémom starostlivosti o palmy v interiéroch. Aby ste zabránili vytváraniu hnedých špičiek na lístkoch, svoju domácu rastlinu príliš nehnojte, udržujte pôdu vlhkú a zvyšujte vlhkosť v miestnosti. Väčšina webových stránok odporúča orezať hnedé končeky palmových listov, môže to však spôsobiť smrť celého lístia. Celý list by ste mali orezať, ak je mŕtvy a zhnedne.

V tomto článku sa dozviete o najobľúbenejších odrodách paliem. Dozviete sa tiež o niektorých menej známych vnútorných palmových rastlinách. Na konci článku nájdete užitočného sprievodcu, ako sa starať o svoju exotickú, tropickú rastlinu v kvetináči.


Salon Palm Care

* Za nákupy uskutočnené pomocou našich odkazov môžeme získať províziu. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si informácie.

Starostlivosť o dlaň v salóne je ideálna pre hnedé prsty alebo zábudlivý typ záhradníkov, pretože pestovanie tejto dlane je ľahké a obohacujúce. Najprv je tu niekoľko zaujímavých základných informácií o rastline palmových rastlín.

Salónová dlaň alebo Chamaedorea elegans je druh malej palmy, ktorá prirodzene rastie v dažďových pralesoch južného Mexika a Guatemaly.

Je to jedna z najbežnejšie predávaných dlaní na izbové rastliny na svete. Je to drevitá a rizomatózna (koreňovitá ako podzemná stonka) rastlina so štíhlym zeleným kmeňom.

Ako izbová rastlina môže dospelá palmová rastlina dorásť do výšky 6 stôp, hoci je pomaly pestovateľská. Vo väčšine prípadov si ho môžete kúpiť zasadený v dávkach po 5 až 30 sadeníc.

Je populárny z mnohých dôvodov, vrátane krásneho vzhľadu, schopnosti tolerovať slabé svetlo a vlhkosť a čistiacich vlastností vzduchu.

Aj keď nájdete jednotlivé exempláre, predáva sa väčšinou v zhlukoch. Je zaujímavé, že jeho listy sa veľmi často používajú v kvetinových aranžmánoch, dekoráciách a vencoch.

Je to tak preto, lebo sú schopní prežiť až 40 dní po odrezaní od rastliny.

Môžete ho umiestniť doma alebo vo svojej kancelárii a nemusíte si s tým robiť starosti - celkom dobre sa prispôsobí väčšine okolia.

Je nepochybné, že ide o rastlinu, ktorá podľa mnohých prináša v miestnosti pozitívnu energiu, takže len zriedka urobíte chybu, keď si ju vyberiete pre seba alebo ako darček pre drahého človeka vo vašom živote.

Dobre vedieť:

Drevená salónová dlaň je tiež skvelou voľbou pre ľudí s mačkami a malými deťmi, pretože v prípade požitia nie je toxická.

Ako sa starať o dlaň do salónu

Tejto rastline sa bude dobre dariť pri slabom osvetlení a priame slnečné svetlo jej môže skutočne ublížiť. Takže ho nemusíte umiestňovať do blízkosti najjasnejších okien alebo dverí.

Napriek tomu, ako väčšina rastlín, má rada svetlo - mohlo by to byť okno, ktoré má krátke ranné alebo popoludňajšie slnko.

Keď je preč od okna, rastlina prežije, ale nebude rýchlo rásť. Je to preto, lebo pestuje pomaly, a to aj pri pravidelnejšom slnečnom svetle.

Teplota

Rastlina s palmami v salóne bude šťastne rásť pri vnútorných teplotách v rozmedzí od 65 do 80 stupňov F. Aj keď môže dobre robiť pri teplote až 50 stupňov F, pri vystavení mrazu zomrie.

Uistite sa tiež, že nie je v blízkosti vetracích otvorov, okien a vonkajších dverí.

Voda a vlhkosť

Rastlina by mala byť polievaná striedmo - vždy je lepšie ju podliať ako zavodniť. Než to urobíte, počkajte, kým pôda nevyschne. V zimnom období zálievku ešte znížte.

Pokiaľ ide o vlhkosť, priemerná vlhkosť vzduchu bude v poriadku. Ak spozorujete suché okraje listov alebo zhnednuté končeky, je pravdepodobne vystavený prievanu. Vyhnite sa tomu buď od prievanu, alebo zvyšujte vlhkosť. K tomu vám môže pomôcť mokrá štrková tácka alebo zvlhčovač vzduchu.

Ak sa pestuje v interiéroch, bude sa tejto rastline skvele hodiť v každej kvalitnej kvetináčovej zmesi. Je kľúčové nedovoliť, aby sa zmes rozpustila alebo aby vyzerala ako špongia.

Ak ho chováte vonku, napríklad na verande, môžete sa rozhodnúť pre akúkoľvek pôdu, ako je hlina, hlina alebo piesok. Nemá však rada slanú pôdu, takže sa jej vyhnite.

Hnojenie

Táto rastlina nie je ťažkým kŕmidlom.

Môžete ho kŕmiť tekutým hnojivom, raz alebo dvakrát v období rastu na jar a v lete. Hnojenie pozastavte v zimnom období, keď je rastlina v pokoji.

Kvôli slabému koreňovému systému a pomalému rastu by malo byť transplantovanie salónnej dlane vykonané opatrne.

Všeobecne možno povedať, že ide o rastlinu, ktorá zostáva v zvládnuteľnej veľkosti, takže presádzanie nebude potrebné viac ako každý druhý rok.

Ak sa zalievacie médium rozpúšťa alebo je hubovité, presuňte ho späť, aby ste zabránili hnilobe koreňov.

Šírenie rastlín v salóne

Salónsku palmu množia zo semien profesionálni pestovatelia. Je tiež možné, že budete môcť bez problémov rozdeliť hrudku na 2 menšie, čo sa však neodporúča.

Pestujú sa v zhlukoch kvôli estetike, pretože nie sú hrboľaté od prírody. Šírenie listov a šírenie stoniek nie je k dispozícii.

Vo väčšine prípadov je pre vás vždy lepšie kúpiť si novú rastlinu ako sa ju snažiť rozširovať.

Najlepšie odrodové palmové odrody

  1. eleganci

Toto je hlavná dlaň salónu s dlaňou s jedným kmeňom a krásnymi vyklenutými zelenými listami, ktoré pozostávajú z úzkych letákov. 2. erumpens

Toto je trochu väčšie a súvisí s bambusovou palmou - je o niečo väčšie ako elegans a má viac vejárovitých listov. Má krátke, široké a zakrivené letáky.

3. hooperiana

Táto odroda rastie vo veľkej skupine tenkých zelených stoniek, ktoré môžu dosiahnuť až 13 a 17 stôp na výšku. Olistenie je tmavozelené a podobné koži. Je to jeden z najnovších objavov - nebol klasifikovaný skôr ako v 90. rokoch.

Orezanie tejto rastliny sa neodporúča, pretože rastie z terminálneho púčika.

Jeho orezanie spôsobí zastavenie tohto jediného rastového bodu. Stále je v poriadku odrezávať staré listy, ktoré zhnedli.

Keď sú splnené jej svetelné požiadavky, môže na zrelej salónnej dlani vyrásť na stonkách nad lístím malé žlté kvety.

Dlane si umývajte v sprche alebo umývadle každých niekoľko týždňov, aby ste sa uistili, že sú bez škodcov a ich lístie je čisté.

Odstraňovanie problémov - bežné problémy

Problém: roztoče červeného pavúka

Príčina: Toto je bežný škodca v dlaniach.

Riešenie: Sprchujte ju v umývadle, aby ste odstránili škodcov. A zvyšujte vlhkosť vzduchu, aby ste znížili riziko opätovného výskytu týchto škodcov.

Problém:salónna dlaň s hnedé hroty na listoch

Príčina: Vzduch je suchý.

Riešenie: Premiestnite rastlinu na miesto s menej suchým vzduchom alebo ju zahmlite, aby sa zvýšila jej vlhkosť.

Problém: žlté listy

Príčina: Pod vodou.

Riešenie: Aj keď rastlina nechce sedieť vo vode kvôli vyššiemu riziku hniloby koreňov, stále potrebuje dostatok vody, aby mala dobre vyzerajúce listy a aby mohla rásť šťastne a zdravo.

Dúfam, že sa vám tento článok o starostlivosti o dlaň v salóne páčil.

Ak je to tak, tak prečo to nepripojiť na Pintereste


Aj keď rastlina všeobecne nie je náchylná na akékoľvek napadnutie škodcami a chorobami, na izbové rastliny môžu pôsobiť roztoče.

Suchá pôda, nedostatok vlhkosti a použitie vody z vodovodu s vysokým obsahom fluóru môžu spôsobiť zhnednutie končekov listov.

Dlane mačiek sú citlivé na nahromadenie solí v pôde, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku nadmerného hnojenia alebo použitia slanej vody. Dlane v kvetináčoch sú náchylnejšie na hromadenie pôdnej soli z nadmerného hnojenia.

  • Akumulácia soli v pôde môže poškodiť korene i lístie.
  • V chladnom počasí, Gliocladium známa tiež ako ružová hniloba, spôsobuje žltnutie starších listov.
  • Kmeňová hniloba z Phytophthora zmení koreň na čiernu a stonky tmavé.
  • Chrobáky ambrózie môžu vŕtaním do semena poškodiť záhony.
  • Mokré poveternostné podmienky spôsobujú plesňové ochorenie všeobecne známe ako škvrnitosť listov.

Je mačka dlaňou bezpečná v okolí domácich miláčikov?

Podľa ASPCA sa dlane mačiek nepovažujú za jedovaté pre domáce zvieratá.


Odrody bambusových paliem

The Salon Palm (Chamaedorea elegans) je najobľúbenejšou odrodou bambusovej palmy. Pre svoju ľahkosť pri pestovaní v interiéroch je známa ako „salón“ dlaň. Cat Cat (Chamaedorea cataractarum) je ďalšia zábavná odroda, ktorá rastie rovnako široko ako vysoko (6 - 8 stôp), takže vyzerá trochu viac ako kríková.

Trpasličí bambusová dlaň (Chamaedorea radikis) je menší ako jeho bratranec Bambusová palma, dorastá do šírky 3 až 5 stôp a do výšky 4 až 6 stôp, ale vydrží aj chladnejšie teploty, vďaka čomu je o niečo univerzálnejší. Hardy bambusová dlaň (Chamaedorea microspadix) vydrží aj chladnejšie teploty (23 stupňov Fahrenheita) a silný tieň a právom si vyslúži svoje meno.


Starostlivosť o bambusové palmy

Rastliny bambusovej palmy nezaberajú veľa času ani energie na starostlivosť. Keď je povrch pôdy suchý, dlaň zalejte vodou filtrovanou pri izbovej teplote. Polievajte rastlinu, kým nie je pôda rovnomerne vlhká. Palmovú rastlinu príliš nepolievajte a nenechávajte ju sedieť vo vode. Často kontrolujte, či je rastlina v poriadku.

Starostlivosť o bambusové palmy tiež zahŕňa použitie hnojiva s uvoľňovaním času počas vegetačného obdobia. Najlepšie fungujú granulované hnojivá. Pri kŕmení vašej palmovej rastliny bezpodmienečne dodržujte pokyny výrobcu a hnojivo vždy zalievajte.

Až bude bambusová dlaň príliš veľká, bude potrebné ju presadiť.

Dávajte pozor na roztoče, najmä na spodnej strane listov. Ak sa vyskytne problém s roztočmi, nezabudnite listy umyť mydlovou vodou. Hnedé listy pravidelne odstraňujte.


Pozri si video: A101DEN LEPİSTES VE AKVARYUM İÇİN ŞANS BAMBUSU ALDIM evde lepistes üretimi


Predchádzajúci Článok

Súprava na pestovanie rastlín v interiéri

Nasledujúci Článok

Cesar zepeda ny dizajn krajiny