3 exotické druhy zeleniny, ktoré môžu rásť v našich záhradáchWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Skôr alebo neskôr má každý záhradník túžbu zasadiť na svoje stránky niečo nové. Ak sa rozhodnete experimentovať, tu je niekoľko exotických rastlín, ktoré je možné pestovať v našich zložitých klimatických podmienkach.

Pepino

Hovorí sa mu aj melónová hruška, ale nemá s nimi nič spoločné, ale patrí do čeľade lilkovité a je príbuzným paradajok a zemiakov. Táto neobvyklá zelenina pochádza z Južnej Ameriky.

Aktívne sa pestuje v Peru, Čile a na Novom Zélande. Je to ker vysoký asi jeden a pol metra s tmavozelenými kožovitými listami, ako napríklad paprika. Kvety sú modrofialové, podobne ako zemiaky. Plody sú pruhované, žiarivo žlté alebo krémovej farby. Dužina chutí sladko-kyslo a veľmi šťavnato.

Pepino je bohaté na karotén, železo, vlákninu a veľa vitamínov. Je veľmi užitočný pri kardiovaskulárnych chorobách a hypertenzii. Melónová hruška sa často konzumuje surová. Dužinu je možné pridávať do polievok, šalátov, mäsových a rybích jedál.

Doma ide o trvácu rastlinu, ale v našich podmienkach je potrebné ju vysádzať každý rok nanovo. V Rusku boli vyšľachtené dve upravené odrody - Ramses a Consuelo. Pestovať bohatú úrodu pepina je možné len v skleníku. Optimálna teplota je 25 stupňov. Uprednostňuje ľahké úrodné pôdy. Neznáša premokrenie, sucho, náhle zmeny teploty a prievan.

Na miestach, kde predtým rástli uhorky, cibuľa alebo hrášok, je lepšie zasadiť melónovú hrušku. Starostlivosť o pepino je rovnaká ako o paradajky. Dôležité je vetranie skleníka, odstraňovanie nevlastných detí, kyprenie pôdy, odstraňovanie buriny, zalievanie podľa potreby a kŕmenie organickými látkami. Úrodu môžete zbierať do 4–6 mesiacov po výsadbe. Na tom istom kríku plody dozrievajú v rôznom čase, takže úrodu je možné zberať niekoľkokrát počas sezóny.

Manduria

Táto originálna rastlina, ľudovo nazývaná uhorka, sa získava krížením melónu s uhorkou. Dnes v záhradných obchodoch nájdete viac ako dvadsať odrôd tejto neobvyklej zeleniny. Navonok rastlina vyzerá ako uhorka, iba vôňa listov je melónová.

Čím dlhšie plody dozrievajú, tým viac pripomínajú melón. Zrelé ovocie chutí sladko, dužina je žltá alebo biela, vôňa je melónová s tropickými tónmi, šupka je tenká ako jablko.

Výhodou tejto plodiny je rýchle dozrievanie a schopnosť prinášať ovocie až do neskorej jesene. Ak jednoduchý melón v našom podnebí jednoducho nemá čas dozrieť, potom s ním mandúria odvádza vynikajúcu prácu. V máji sa hotové sadenice alebo semená vysádzajú do úrodnej, vlhkej pôdy, na dobre osvetlené miesto, ďaleko od ostatných melónov a tekvíc, aby sa ďalej neopelili.

Starostlivosť o manduriai je rovnaká ako o uhorky. Táto zelenina miluje mierne polievanie teplou vodou a netoleruje horúčavu, pri vysokých teplotách vylučuje vaječníky, optimálne podmienky pre dobrý rast sú 25 - 30 stupňov. Keď plody začnú dozrievať, musí sa zálievka obmedziť, inak prasknú alebo sa ukážu ako nesladené a chuťovo vodnaté.

Z každého kríka je možné zozbierať až 20 plodov. Všetky sú veľké a ťažké, preto je najlepšie neviazať ich na mriežku.

Okra

Táto exotická zelenina má veľa mien, z ktorých najobľúbenejšie sú okra, gombo a dámske prsty. Afrika je považovaná za vlasť tejto hodnotnej kultúry. V Rusku sú populárne také odrody ako White Velvet, Green Velvet a Dwarf Greens. Táto rastlina je jednoročná, patrí do čeľade Malvaceae.

Môže dorásť až do výšky 40 cm. Vzhľad ovocia pripomína zelený chilli struk alebo špargľu. Okra je lídrom v obsahu vlákniny, antioxidantov a vitamínov. Chutí podobne ako zelené fazuľky a tekvica. Môže sa z neho pripraviť príloha, pridať do šalátu alebo do polievky.

Pestovanie vonku sa neodporúča, pokiaľ nežijete v južnej časti našej krajiny. Okra je veľmi teplomilná, potrebuje ľahkú, úrodnú a dobre hnojenú pôdu. Rastlina musí byť napojená každý deň, vyhladená a chránená pred burinou. Sadenice sa vysádzajú začiatkom mája v skleníku alebo v skleníku.

Kríky rýchlo rastú, kvitnú a prinášajú ovocie do dvoch mesiacov po výsadbe. Zber sa vykonáva opakovane až do mrazu. Skúste si na stôl vybrať mladé ovocie, zrelšie hrubé, staňte sa tvrdým a bez chuti.

  • Tlač

Ohodnoťte článok:

(0 hlasov, priemer: 0 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Dekoratívna zeleninová záhrada

Pozemok vysadený rastlinami dáva voľnosť, aby prejavil svoju fantáziu (nie všetky nakoniec závisia od jedla). Každý si vytvára svoju záhradu. Koniec koncov, nie je vôbec potrebné, aby na ňom bola iba zelenina a bobule. Pre krásu môžete tiež prideliť určitý priestor. Niektoré kvety, napríklad nasturtium alebo nechtík, môžu navyše koexistovať s rôznymi kultúrami. Všetko závisí od rozlohy dostupného územia a predstavivosti letného obyvateľa.

Pristátia je možné umiestniť tak, aby vytvorili symetrický vzor, ​​zaujímavé obrazové skupiny alebo sústredné kruhy.

Na miesto, kde neustále vládne tieň, môžete položiť lavičku alebo zariadiť altánok, vysadiť ozdobné papradie a nakoniec nebude možné nájsť lepšie miesto na odpočinok.

Závesy vysokých rastlín, ktoré potešia bohatým a jasným kvitnutím, sa môžu stať veľkolepým pozadím:

  • dekoratívna slnečnica,
  • kučeravé špargľové bôby,
  • Topinambur,
  • slez,
  • georgíny a iné.

Plánovanie zeleninovej záhrady nie je ľahké, ale veľmi vzrušujúce. Ak k tomuto procesu pristúpite kreatívne, všetko si dobre premyslíte a vypočítate, budete schopní zasadiť všetko, čo ste vymysleli, a vidiecke záhony sa stanú vašou pýchou.

A ak ukážete trochu fantázie, potom sa stránka stane stále veľmi krásnou a poteší oko. Každý začiatočník, ak je to žiaduce, môže pestovať zeleninu v záhrade. Ak niečo nevyjde v prvej sezóne, tak v budúcom roku, keď sa opravia všetky chyby, nebude výsledok dlho čakať.


Pozri si video: velkoobchod ovoce zelenina květák


Predchádzajúci Článok

Opeľovanie jedným ovocným stromom

Nasledujúci Článok

Výsadba červenej kostravy: Ako pestovať plazivú červenú kostrovú trávu