Kontrola marhuľových brokových dier: Ako liečiť marhule ochorením na brokové dierkyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary Ellen Ellis

Choroba zo strely môže napadnúť niekoľko druhov ovocných stromov, obzvlášť zraniteľná je však marhuľa. Táto plesňová infekcia, ktorá sa predtým nazývala pleseň Coryneum, podporuje mokré podmienky, najmä na jar, a spôsobuje poškodenie púčikov, listov, výhonkov a plodov. Preventívne kroky sú najlepším opatrením na zvládnutie tejto choroby.

Identifikácia zastrelenej jamky na marhule

Apricot shot huba je Wilsonomyces carpophilus. Prezimuje na infikovaných púčikoch a tiež na vetvičkách. Spóry na týchto častiach stromu sa môžu prenášať počas zimných a jarných dažďov a pri striekajúcej vode zo zeme. Tieto spóry potrebujú 24 hodín vlhkosti, aby sa usadili a spôsobili infekciu, takže vlhké a vlhké podmienky majú tendenciu viesť k rozšíreniu tejto choroby.

Marhule s ochorením na dieru môžu mať rôzne príznaky, ale názov pochádza zo škvŕn, ktoré sa vyvíjajú na listoch a potom vypadnú a zanechajú po sebe okrúhle malé otvory. Prvými príznakmi ochorenia húb dierkami z marhule na stromoch na jar sú fialové škvrny na nových výhonkoch, púčikoch a listoch. Škvrny na listoch, ktoré sa stanú otvormi, začínajú malými a často majú žltý alebo svetlozelený okraj.

Závažné infekcie spôsobia skoré spadnutie listov, niekedy už na jar. Hneď ako sa vyvíja ovocie, začína na neho pôsobiť aj rozsiahla infekcia, ktorá spôsobí chrastavité drsné škvrny, ktoré sú sústredené na vrchnej časti plodu a ktoré sa môžu odlupovať a zanechávať za sebou drsné škvrny.

Ovládanie otvoru pre marhuľovú strelu

Liečba choroby dier z marhule, akonáhle sa rozvinula, je zložitá. Najlepšie opatrenia začínajú prevenciou. Choroba je najbežnejšia vo vlhkých podmienkach, preto je zásadné zabezpečiť, aby boli stromy dobre rozmiestnené pre prúdenie vzduchu, rovnako ako pravidelné prerezávanie marhúľ, ktoré umožňuje cirkuláciu medzi vetvami. Zabráňte zavlažovaniu, ktoré spôsobuje vystrekovanie vody na vetvy.

Ak spozorujete príznaky choroby, najlepším spôsobom liečby je použitie vhodného fungicídu v období vegetačného pokoja. To môže pomôcť minimalizovať alebo zabrániť infikovaniu choroby zdravým rastlinným materiálom na jar a počas obdobia dažďov a vlhka. To sa dá urobiť tesne po páde listov alebo tesne predtým, ako sa puky na jar zlomia. Mali by ste tiež odrezať a zničiť a ťažko choré konáre alebo vetvičky.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Komentáre (6)

Scott F Smith

Shothole je rozšírená v Marylande, všetky moje stromy ho majú trochu, takže si myslím, že odstránenie stromu nebude z dlhodobého hľadiska nijako užitočné. Práve zasadené stromy sú náchylnejšie na brokové jamy a dažde to tiež zhoršujú. Počas vegetačného obdobia nemôžete s brokovou jamkou urobiť veľa, hlavné ošetrenie je nastriekať meď pri opade listov a opäť tesne predtým, ako listy vyjdú na jar. Existuje sprej nazývaný fungonil, ktorý môže byť teraz nejaký dobrý, ak ho nájdete (je ťažké ho nájsť). Keď príde naozaj horúce počasie, bude sa zmierňovať. Nechal by som to len do jesene a narazil som to potom meďou.

Melissascop

Dakujem velmi pekne za informaciu. Pozriem sa do niektorých špecializovaných obchodov na fungonil. Je dobré vedieť, že je to niečo, čo sa dá do istej miery liečiť. Vážim si váš čas pri odpovedi na môj príspevok.

Scott F Smith

Mellisa, pri výsadbe ovocného sadu som mala strašnú dieru a myslela som si, že sa jej nikdy nezbavím. Ale akonáhle som začal robiť jeseň / jar meď, dostal som ju pod kontrolu. Pri výsadbách s vysokou hustotou je veľmi dôležité udržiavať ich otvorené, pretože pri hustých stromoch je pravdepodobnosť chorôb vyššia. Technika vysokej hustoty vyvinutá v Kalifornii priamo na východe nefunguje. Znamená to, že na svojich stromoch musíte mať veľmi málo lešení. Mám veľa stromov v tvare Y (dve lešenia) alebo len jedno úzke vreteno.

Želé

Nehovoríte, ako blízko je „blízko“ vo vašej výsadbe s vysokou hustotou, ale možno vás čakajú nejaké prekvapenia. Pomohlo by vám vedieť, odkiaľ ste tieto stromy získali a či presne viete, aké podpníky sú pod nimi.

Niektoré podpníky z jabĺk, napríklad M-27, M-9 a Bud-9, možno správne definovať ako „trpasličí“, ale ak je podnoží z jabĺk M-7 alebo niektorý z ostatných polotrpaslíkov, je to iný príbeh úplne. Mnoho škôlkarov a škôlkarov online vyhodí všetky tieto programy do rovnakého koša za predpokladu, že pestovateľa nezaujímajú alebo nezaujímajú rozdiely. Často nemôžete dôverovať škôlkam, aby správne definovali „trpaslíka“.

Pokiaľ nie sú broskyne pravdivé, genetické trpaslíky, zvyčajne sú na podpníkoch ako Lovell, Bailey alebo Halford a sú schopné rásť stromy vysoké aj viac ako 12 stôp s rovnakým rozšírením. Akonáhle dosiahnu bod vzletu asi za 5-6 rokov, udržať ich pod kontrolou je veľká a veľká práca. Broskyňové stromy sa najlepšie daria, keď sú zastrihnuté do otvorených stredov a nechané sa rozložiť. Jeden dobre sa rozširujúci broskyňový strom môže vyprodukovať viac broskýň ako 3 stromy, ktoré sa musia neustále strihať, aby im nedovolili dorásť. Jediný strom bude mať menej problémov s chorobami, pretože je otvorený svetlu a vzduchu.

To isté platí pre marhule, ktoré sa obyčajne pučia na sadeniciach. Vo svojom sade mám marhuľové stromy, ktoré by ľahko dosiahli viac ako 15 stôp, keby som ich pravidelne nezrezával. Pokiaľ viem, neexistujú nijaké marhuľové podpníky, ktoré by skutočne riadili rast týchto stromov spôsobom, ktorý by sa dal nazvať „zakrpatením“. Najpomalšie rastúci marhuľový strom, ktorý teraz mám, je Puget Gold na podpníku sliviek s názvom St. Julian „A“, ktorý je teraz cez osem stôp vysoký s šírkou 8 stôp a chce sa zväčšiť.

Viem, že je tu veľa obhajcov „ovocinárskej“ školy ovocinárstva, ale nie som jedným z nich. Najradšej by som mal jeden dobrý, samostatný strom, ktorý sa dá ľahko obísť, aby som ho mohol ľahko nastriekať, zriediť a vybrať a nemusel som sa obávať, že zo stromov vyrastie zamotaný neporiadok. Myslím si, že aj oni vyzerajú lepšie, ak ich estetika znepokojuje.

Je prekvapujúce, že na marhule vysadenej iba túto jar by sa vyvinula huba strelnej dierky, a preto ma zaujíma, či strom nebol infikovaný, keď ste ho dostali. Nechcel by som, BTW, zasadiť v Marylande marhule Moorpark alebo Early Golden. Mal som tu tieto odrody viac ako desať rokov a produkovali nulu. Teraz mám stromy Tomcot a takmer každú sezónu zbieram bohatú úrodu marhúľ. Moje podnebie je veľmi podobné tvojej.


Shot-hole Disease

Ochorenie dierou je kombinácia bakteriálnej infekcie (Xanthomonas prunii) a plesňovej choroby (Blumeriella gaapi a / alebo Cercospora sp.).

Identifikácia choroby pri prestrelení

Ochorenie dierou (na fotografiách na vavríne) je kombinácia bakteriálnej infekcie (Xanthomonas prunii) a plesňových chorôb (Blumeriella gaapi a / alebo Cercospora sp.)

Výstrel choroby

Kruhové otvory v listoch, ktoré sa nakoniec spoja a vytvoria väčšie otvory. Vzhľad strely z brokovnice na ker a spôsobenia viacerých otvorov.

Hostitelia chorôb z choroby

Vavríny (zátoka a Otto Luyken), kamélia, ligustrum (privet), hortenzia, brečtan.

Sezóna chorôb s brokovými jamkami

Apríl až október, vrchol v máji a septembri.

Poškodenie chorobou pri výstrele

Zdá sa, že listy sú chorobou „zožraté“ a zanechávajú drsný vzhľad. Keď sú listy poškodené, začnú opadávať, rastlina stratí schopnosť vytvárať si jedlo a môže sa stresovať.

Integrovaná ochrana proti škodcom v prípade choroby typu Shot-hole Disease

Sanitácia je najlepší spôsob, ako zabrániť návratu choroby. Kontaminované listy očistite spod rastliny. Keď sa pod rastlinou nahromadia choré listy, dážď alebo zalievanie môžu chorobu vystrieknuť späť na rastlinu. Pri prvom náznaku problému postriekajte listy prostriedkom Mancozeb, Kocide, Kop-R-Spray alebo inými odporúčanými výrobkami obsahujúcimi meď. Pri používaní pesticídov si vždy pozorne PREČÍTAJTE ŠTÍTOK a NÁVOD NA POUŽITIE.


Pozri si video: Jarný rez marhule


Predchádzajúci Článok

Obrázky a názvy ovocných stromov

Nasledujúci Článok

Starostlivosť o rastliny Maki