Informácie o sladkom citróne: Tipy na pestovanie rastlín so sladkým citrónomWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Amy Grant

Existuje množstvo citrónovníkov, ktoré tvrdia, že sú sladké, a mätúce je, že niekoľko z nich sa volá sladký citrón. Jeden taký sladký citrónový ovocný strom sa volá Citrus ujukitsu. Pokračujte v čítaní a zistite, ako pestovať stromy Citrus ujukitsu a ďalšie informácie o sladkom citróne.

Čo je sladký citrón?

Vzhľadom na to, že existuje veľa citrusových hybridov označovaných ako sladký citrón alebo sladká limetka, čo to vlastne sladký citrón je? Sladký citrón (alebo sladká limetka) je všeobecný všeobecný pojem, ktorý sa používa na opis citrusových hybridov s nízkokyslou dužinou a šťavou. Sladké citrónové rastliny nie sú pravé citróny, ale citrónový hybrid alebo kríženec medzi dvoma ďalšími druhmi citrusov.

V prípade Citrus ujukitsu, je tento sladký citrónový ovocný strom považovaný za kmeň tangelo, ktorý je krížencom grapefruitu a mandarínky.

Informácie o sladkom citróne Ujukitsu

Ujukitsu je sladká citrónová rastlina z Japonska, ktorú vyvinul Dr. Tanaka v 50. rokoch. Pre svoju sladšiu, takmer limonádovú príchuť sa niekedy nazýva „ovocie limonády“. Výskumné stredisko USDA s názvom Rio Farms prinieslo tento sladký citrón do Spojených štátov.

Stredisko bolo odstavené a citrusy tam nechali žiť alebo zomrieť. V roku 1983 došlo k výraznému zmrazeniu regiónu, pri ktorom sa zabila väčšina citrusov, ale jeden Ujukitsu prežil a John Panzarella, záhradník a odborník na citrusy, zhromaždil trochu Budwoodu a rozmnožil ho.

Sladké citróny Ujukitsu majú plačúci zvyk s dlhými klenutými vetvami. Ovocie sa rodí na koncoch týchto konárov a má tvar hrušky. Po dozretí je ovocie žiarivo žlté s hustým, ťažko olúpateľným ovocím. Vo vnútri je dužina jemne sladká a šťavnatá. Ujukitus rastie pomalšie ako iné citrusy, ale plody skôr ako iné stromy „sladkého citrónu“, ako napríklad Sanoboken.

Na jar bohato kvitnú aromatickými kvetmi, po ktorých nasleduje tvorba ovocia. Najväčšie ovocie je veľké asi ako mäkká guľa a dozrieva na jeseň a v zime.

Ako pestovať stromy citrusov Ujukitsu

Stromy Ujukitsu sú malé citrusové stromy, vysoké iba 2 až 3 stopy (0,5 až 1 m) a ideálne na pestovanie v nádobách, ak je črepník dobre odvodnený. Rovnako ako všetky citrusové rastliny, ani stromy Ujukitsu nemajú rady mokré korene.

Preferujú plné slnko a môžu sa pestovať vonku v zónach USDA 9a-10b alebo v interiéroch ako izbová rastlina s jasným svetlom a priemernými teplotami v miestnosti.

Starostlivosť o tieto stromy je podobná starostlivosti o akýkoľvek iný druh citrusových stromov - či už na záhrade alebo v interiéri. Potrebuje pravidelné zalievanie, ale nie nadmerné množstvo a odporúča sa kŕmenie hnojivom pre citrusové stromy podľa pokynov uvedených na štítku.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o citrónoch


Čo je sladký citrón - Naučte sa, ako pestovať citrusové stromy Ujukitsu - záhrada

STRUČNÝ POPIS CITRUSOVÝCH STROMOV

Odkazy

Informácie o strome

Starostlivosť o stromy

Bloomsweet Grapefruit: Bloomsweet je citrónová aróma bieleho grapefruitu so žltou šupkou, ktorá má tvar veľkej hrušky. Olúpete a zjete to ako mandarínku. Bloomsweet o riginoval v Japonsku a bol pravdepodobne Kinkoji a potom nejako prešiel do Texasu. Pestoval ju v Texase v San Leone až do svojej smrti pred mnohými rokmi pán Bloom. Nazval grapefruit Bloomsweet. Toto je obľúbený grapefruit mojej manželky, pretože si ho mohla vziať do práce a nemusela by sa báť, že z neho vyberie segmenty. Semená sa stávajú skutočnosťou.


Ľahko sa lúpajúci kvet grapefruitu

Chandler Pummelo: Toto je ten najväčší citrus, ktorý pestujem. Najlepšie je jesť to, keď sú bunky šťavy oddelené od membrány (kliknite sem, ako na to). Pre najlepšiu chuť je potrebné ich zozbierať a zjesť v novembri. Semená sa nesplnia.

Fairchild Mandarin: Fairchild je pravá oranžová mandarínka (mandarínka) b, zvnútra aj zvonka. Je to ross medzi klementínskou mandarínkou a Orlandom tangelo. Bohužiaľ má veľa semien, ale chuť je vynikajúca! Odlupuje sa trochu ťažko, takže ho možno budete chcieť rozrezať.

Mandarínska stránka: Kríženec medzi Clementine a Minneola tangelo, page je svojou chuťou veľmi podobný Fairchildu. Ovocie je menšie a o niečo menej zakrpatené ako Fairchild. Po opelení je to ťažký producent.

Zlatý grapefruit: Zlatý grapefruit nemusí byť pravý grapefruit a má menej kyseliny ako normálny grapefruit. Má krásnu zlatú vnútornú farbu a má oranžovú príchuť. Môže to byť jednoduché, ale po zasadení sa semená stanú skutočnosťou.

Meyer Lemon: Niekedy sa Meyer Lemon nazýva Texas Lemon alebo Valley Lemon. Tento citrón je ľahký ako obyčajný citrón a o niečo väčší. Môže sa použiť aj ako obyčajný citrón na limonádu alebo na citrónový koláč.

Miewa Kumquat: Miewa kumkquat je veľký ako mramor a je veľmi sladký. Môžete jesť celú vec, kožu a všetko. Má predsa semená.

Monreal Clementine: Monreal Clementine je vynikajúco najsladší a najľahšie sa lúpe v rodine mandarínok. Semená sa nesplnia.

Moro Blood Orange: Táto krvavá oranžová má najlepšiu tendenciu červenať sa vo vnútri. Červená je dôsledkom vodného prísadu antrocyanínu. Pigment je prospešný na konzumáciu, vyžaduje však chladné noci a teplé dni, aby sa vytvoril. V mojom podnebí nikdy nie sú úplne červené, ale chuť je vynikajúca rovnako.

Nagami Kumquat: Nagum kumquat je klobása vyzerajúca ako kumquat veľkosti b, ktorá má sladkú pokožku a vo vnútri je koláč. Je to dobré iba pre želé. Existuje bezsemenná odroda s názvom Nordmann Kumquat, ktorá robí vynikajúcu marmeládu.

Cluster Panzarella Lemon : Panzarella Cluster Lemon je citrónový strom, ktorý vyrastal v mojej kompostovacej hromade. Sú veľmi veľké a šťavnaté. Citrón môže prerásť do 10 lb klastrov. Ovocie sa vyznačuje kruhom na kvetinovom konci ovocia. Má mierne množstvo semien. Pri štepení alebo pestovaní z odrezkov niekedy trvá o rok viac ovocia.


Moje citróny Panzarella

Panzarella Orange : Panzarella je pomarančový strom, ktorý sa objavil v mojej kompostovacej hromade. Jeho veľkosť je veľká ako grapefruit a je skutočne šťavnatá, ale má tiež veľa semien. Semená sa nesplnia. Jeho matkou mohla byť ujukitsu.


Moje pomaranče Panzarella

Rio Red Grapefruit: Grapefruit Rio Red je najobľúbenejší grapefruit z údolia Texasu s červenou farbou, niekoľkými semenami a veľmi sladkou chuťou. Komerční pestovatelia postupne ukončujú výrobu grapefruitu Star a nahrádzajú ho grapefruitom Rio Red. (Pozri obrázok vedľa zlatého grapefruitu vyššie.)

Grapefruit Rio Star: Nie je nič také ako Rio Star Grapefruit. To, čo robia komerční pestovatelia v údolí Texasu, mieša ich Star Grapefruit s novšou odrodou Rio Red Grapefruit a nazýva ich Rio Star Grapefruit, pretože obe sú červené a je ťažké ich rozlíšiť.

Sunquat: Sunquat je kríženec medzi Meyer Lemon a Kumquat. Nakrájajte na tenké plátky a zjedzte to celé. Niekedy sú koláčiky, ale sú oveľa sladšie ako Meyer Lemon.

Ujukitsu sladký citrón: Ujukitsu sú sladké sladké citróny pochádzajúce z Japonska. Má tvar malého grapefruitu Bloomsweet. Je to žltý plod v tvare hrušky. Olúpte a jedzte ako mandarínku. Do tohto citrónu nie je potrebné pridávať cukor! Semená sa nesplnia. Toto ovocie sa niekedy nazýva krížencom pomaranča a citrónu. To nie je správne.

Wekiwa tangelo : Wekiwa tangelo je krížencom medzi grapefruitom (pravdepodobne Duncan) a Sampson tangelo (¾ grapefruitu, ¼ Dancy tangerine). Je h ako ružové vnútorné sfarbenie a je sladké. Malo by sa to skutočne volať tangelolo. Podľa mňa nemá horkú grapefruitovú chuť a je veľmi dobrý.

Hirado Buntan Pummelo: V súvislosti s touto odrodou existuje určitý zmätok. In the Citrus Industry Vol. 1 je dužina opísaná ako svetlozeleno-žltá farba. Na Floride je opísaná ako ružová alebo červená dužina. Floridská verzia nemusí byť skutočným Hirado Buntanom, ale Ogami, ktorá je v tej istej knihe opísaná ako rastúca na Floride a červená dužina. Obyvatelia Floridy ju opisujú ako najlepšiu ochutnávku všetkých pumellos. Súhlasím.

Sarawak Pummelo: Toto je jedno z najsladších pummel, ktoré som jedol. Je bieleho mäsa a trochu šťavnatejšie ako Chandler.

V budúcnosti nájdete ďalšie popisy citrusov.


Ujukitsu (sladký citrón)

V minulých týždňoch sme veľa hovorili o ujukitsu na GardenLine, hlavne preto, že poslucháči, ktorí ich pestovali, sa obávali mrazivého počasia. Milujem tento ovocný strom z niekoľkých dôvodov a jedným je jeho schopnosť lepšie zvládať nízke teploty ako iné „sladké“ citróny. Úprimne povedané, zvládne poklesy do polovice 20. rokov a prežije. Tiež rád varím s ujukitsu. A rád hovorím meno - oo-joo-KIT-soo.

Povedal som sladký citrón? Áno. Existuje niekoľko citrónových stromov považovaných za „sladké“ a niekoľko sa nazýva len „sladký citrón“. Ujukitsu sa pôvodne volalo Lemonade Fruit.

Mali sme miestny úspech s meyerovým citrónom, ktorý síce nie je taký sladký ako ujukitsu, ale má oranžový nádych.

A čo presne je „sladké“? Je to všeobecný pojem, ktorý sa používa na označenie citrusových hybridov s nízko-kyslou buničinou a šťavou. Sladké citrónové rastliny nie sú naozaj citróny ... sú to citróny hybridy - kríži sa s inými druhmi citrusov. V prípade ujukitsu sa predpokladá, že ide o kmeň tangelo, čo je zase kríženec medzi grapefruitom a mandarínkou.

Rio Farms, výskumné stredisko USDA v údolí Rio Grande, pôvodne prinieslo ujukitsu do Spojených štátov z Japonska. Tento región v roku 1983 výrazne zmrazil a zabil väčšinu citrusov, ale jeden ujukitsu prežil. John Panzarella, expert na citrusy z Angeltonu, ktorý bol v minulosti hosťom GardenLine, z neho zhromaždil trochu budwoodu na propagáciu.

Sladké citrónovníky Ujukitsu majú „plačúci“ zvyk s dlhými, klenutými konármi. Na koncoch konárov sa objavuje ovocie, ktoré má hruškovitý tvar. Po dozretí je ovocie žiarivo žlté a husté, takže sa ťažko lúpe. Vo vnútri je dužina jemne sladká a šťavnatá. Ujukitus rastie pomalšie ako iné citrusy, ale jeho plody sa objavujú skôr ako iné stromy so sladkým citrónom, napríklad sanoboken. Na jar bohato kvitnú aromatickými kvetmi, po ktorých nasleduje tvorba ovocia. Najväčšie ovocie je veľké asi ako mäkká guľa a dozrieva na jeseň do zimy.

Toto všetko dávam do pozornosti, pretože keď sa dostaneme k našej každoročnej „sezóne predaja ovocných stromov“, bude k dispozícii veľa stromov ujukitsu. Informácie o všetkých predajoch do roku 2020 poskytnem začiatkom januára. Ale ak práve potrebujete jeden, Arbor Gate v Tomball si stanovilo za svoje poslanie niesť ovocné stromy po celý rok.


Sladko voňajúce interiérové ​​rastliny, ktoré oživia váš domov

Máte šťastie, keď pracujete s voňavými izbovými rastlinami, pretože ich vysádzate do interiéru. To znamená, že sa nemusíte toľko starať o jarné mrazy.

Vaše rastliny budú žiť v kvetináčoch a zažijú relatívne stabilné prostredie bez veľkých výkyvov teplôt. Vaše načasovanie je väčšinou obmedzené na to, kedy máte čas a chuť začať s výsadbou.

Kedy by som mal sadiť izbové rastliny, ktoré majú príjemnú vôňu?

Ak sadíte z cibuľovín, sú k dispozícii viac na jar a v iných populárnych obdobiach výsadby. Určite si dajte dostatok voľného času na to, aby ste obyvateľom svojho nového domu venovali dôkladnú starostlivosť.

Možno zistíte, že sa vám lepšie darí, ak vysadíte všetky svoje voňavé rastliny súčasne, pretože to vám umožní vyrovnať sa s rastúcimi bolesťami všetkých vašich izbových rastlín súčasne.

Ako môžem vysadiť voňavé izbové rastliny?

Ak chcete dať svojim novým rastlinám čo najlepšie prežiť a prosperovať, poskytnite im všetko pohodlie domova. Poskytnite im nádoby vhodnej veľkosti a správne typy pôdy. Budete tiež musieť skontrolovať, či rastliny majú radi svetlo a iné podmienky prostredia, kde ich umiestnite, a v prípade potreby vykonať úpravy.

Každá rastlina bude mať odlišné požiadavky na výsadbu na základe svojich konkrétnych potrieb. Ak chcete zaistiť, aby ste pokryli svoje základy a pomohli svojim rastlinám zakoreniť sa a začať rásť, obráťte sa na miestnu poľnohospodársku kanceláriu. Sú tu, aby odpovedali na vaše otázky a ubezpečili sa, že pri výsadbe niečoho poznáte miestne podmienky.

Ako sa starám o voňavé izbové rastliny?

Keď sa k tomu dostanete, rastliny sa veľmi nelíšia od ľudí. Ľudia i rastliny potrebujú jedlo a pozornosť, aby sa im darilo. Svoje rastliny budete musieť pravidelne kontrolovať a ubezpečiť sa, že im nechýba nič, čo by vyžadovali.

TLC navyše znamená pre vaše rastliny svet a za pár dní ich môže previesť od chorobných po bujné. Ak vaše rastliny vyžadujú, aby sa im darilo jasným svetlom, zabezpečte ich. Pravidelne by ste tiež mali striedať rastliny, ktoré túžia po svetle, aby ste zabezpečili, že jedna strana nebude mať leví podiel svetla.

Ak ich neotáčate, môžete sa namotať na krivú rastlinu, ktorá má na jednej strane veľa rastu a na druhej strane nič. Pomocou vlhkomeru skontrolujte pôdne podmienky pre každú rastlinu a ak je to potrebné, ošetrujte vnútorné rastliny, ktoré voňajú dobre, hnojivom.

Pri prehliadke rastlín určite vyhľadajte všetok hmyz, ktorý sa mohol objaviť od posledného pohľadu. Bohužiaľ, vošky na izbových rastlinách, ako aj hryzáky, môžu byť niekedy problémom. Ak ich nájdete, existuje veľa rôznych domácich liekov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa tých nepríjemných chýb.

Sharry Baby Orchid (Jamie Sutton x Honolulu) - krásna voňavá izbová rastlina

(thungsarnphoto / 123rf.com)

Pre rastlinu, ktorá kombinuje krásu a krásne vône, nemôžete urobiť chybu s orchideou oncidium. O orchidey sa často ťažko stará, ale Sharry Baby stojí od ostatných a patrí medzi ľahko rastúce izbové rastliny.

Je to dokonalá voľba pre ľudí, ktorí majú radi orchidey, ale nemajú čas ani energiu na starostlivosť o jemné rastliny. Sharry Baby Orchid má rada pekné množstvo vysokého svetla.

Umiestnite ho do blízkosti slnečného okna alebo pestujte svetlo, aby bolo možné získať pravidelnú dávku jasného svetla. Hnojte túto rastlinu počas vegetačného obdobia a vaše Sharry Baby často polievajte, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Madagaskar Jasmine (Stephanotis floribunda)

(artesiawells / 123rf.com)

Madagaskarská jazmínka má klamlivé meno. Táto pekná izbová rastlina nie je rastlina jazmínu, ale je to ker s podobnými vlastnosťami a sladkou vôňou. Tieto sladko voňajúce kríky vytvárajú voskové, biele kvety a tmavozelené, široké listy, ktoré skutočne urobia dojem.

Vysaďte si tieto krásne interiérové ​​kvety všade, kam chcete, aby vás striekla elegancia a prírodné osviežovače vzduchu. Madagaskarský jazmín má rád veľa vlhkosti a vysoké teploty, preto rastlinu často zalievajte a kontrolujte pôdu, aby ste zaistili jej dostatok výživných látok.

Pôda musí dobre odtekať, preto použite hlinitú pôdu na zalievanie, aby ste sa vyhli hnilobe koreňov. Zahrňte mriežku alebo tyč do hrnca, po ktorom bude madagaskarská jazmína stúpať. Je to krásny doplnok do interiéru vášho domova.

Plumeria (Plumeria x)

(zmkstudio / 123rf.com)

Ak ste sa nachádzali v blízkosti tradičného havajského lei a cítili ste vôňu jeho sladkej vône, s Plumeria ste už oboznámení. Tento nádherný strom pochádza z tropických džunglí a vytvára úžasné kvety bielych, žltých, červených, ružových a fialových kvetov.

Je to fantasticky vyzerajúca rastlina a pokryje každú miestnosť, v ktorej žije. Kvôli tropickému pôvodu pestujte plumériu v podmienkach, ktoré napodobňujú typické prostredie džungle.

Uistite sa, že udržiavate rastlinu pohodlne tým, že ju budete často polievať počas jari a leta. Znížte zálievku v jesenných a zimných mesiacoch. Urobte si so svojím Plumeria a niekoľkými rôznymi druhmi vnútorných palmových rastlín pôvabný displej, ktorý vám poskytne skutočný tropický pocit v slnečnej miestnosti alebo v inej oblasti domova.

Gardenia (Gardenia augusta) - veľkolepé izbové rastliny, ktoré dobre vonia

(joloei / 123rf.com)

Máte zelený palec? Baví vás práca s rastlinami, ktoré si vyžadujú trochu viac pozornosti? Gardéniu si zamilujete.

Gardenia je kompaktná malá rastlina, ktorá vytvára lesklé zelené listy a neuveriteľnú, nezabudnuteľnú vôňu. Ak máte zručnosti na prácu s touto citlivou rastlinou, váš domov sa vám poďakuje. So svojimi Gardéniami urobíte najlepšie, keď im doprajete veľa slnečného žiarenia a dostatok vody, keď sa usadí.

Dbajte na to, aby ste hnojivo Gardenia podávali celú jar a leto, potom sa zužujte, keď príde jeseň. Vaša Gardenia bude najšťastnejšia pri stálej teplote, ktorá nie je príliš horúca ani príliš studená.

Vnútorný jazmín (Jasminum polyanthum)

(yellowderevo / 123rf.com)

Nie každá vnútorná alebo vonkajšia rastlina sa riadi rovnakými pravidlami a kvitne na jar a v lete.

Niektoré ľahko pestovateľné izbové rastliny, napríklad Indiánsky jazmín, kvitnú v chladnejších mesiacoch a sú dokonalými izbovými rastlinami pre ľudí, ktorí majú radi v zime, keď je krajina dosť fádna, trochu kvitnutia a farieb.

Ako bonus je Indoor Jasmine jednou z najlepších rastlín rastlín, ktoré sa dajú ťažko zabiť, takže je skvelé, ak máte palec skôr na hnedej ako na zelenej strane. Je to jedna z najlepších voňavých izbových rastlín s nízkou údržbou pre ľudí s nízkymi vnútornými teplotami a je to skvelý spôsob, ako rozjasniť vnútorný priestor.

Napriek svojmu názvu Indoor Jasmine miluje trávenie kvalitného času vonku, aby nasiakli slnečné svetlo a chytili chladný vánok. Snažte sa dať svoju jazmínu von na niekoľko hodín denne, keď nie je príliš teplo.

Táto vnútorná závesná rastlina miluje tiež mreže alebo iné lezecké rámy. Pridajte si jeden do kvetináčov alebo na závesné koše svojich jasmínových rastlín, aby ste sa prispôsobili ich horolezeckému zvyku a povzbudili ich k rozšíreniu.

Kubánske oregano (Plectranthus amboinicus)

(looktarnphoto / 123rf.com)

Nie je nič lepšie ako mať vnútornú rastlinu, ktorá má dvojitú povinnosť. To je to, čo získate s rastlinou kubánskeho oregana, ktorá kombinuje dobrý vzhľad a príťažlivú vôňu s jemnou chuťou.

Rastlina kubánskeho oregana oživí každú miestnosť, v ktorej žije, a jej listy môžete použiť na dochutenie jedál vašej rodiny. Chráňte svoje kubánske oregano pred vánkom, ktorý ho môže rušiť a vysušiť.

Najjednoduchšie je zasadiť Oregano z odrezkov, takže ak chcete založiť nový závod, pridajte do zalievania pôdy odrezok a zalejte ho. Zaistite, aby pôda zostala vlhká, ale aby neboli nasýtené korene.

Angel’s Trumpet (Brugmansia x) - úžasné a voňavé izbové rastliny

(dontree / 123rf.com)

Hľadáte izbovú rastlinu, ktorá nielen skvele vonia, ale vám poskytne aj vizuálnu podívanú? Zoznámte sa s trúbkou Angel. Táto pozoruhodná rastlina vytvára nádherné ružové a oranžové kvety, ktoré skutočne pripomínajú trúbku.

Váš dom bude vyzerať neuveriteľne a bude tiež fantasticky voňať. Pretože je jedovatá, trúbka Angels nie je tou pravou rastlinou pre ľudí s malými deťmi alebo zvedavými domácimi miláčikmi.

Taktiež sa pravdepodobne občas stretnete so škodcami na trúbke vášho anjela. Skúste použiť metódu, ako sa prirodzene zbaviť roztočov, aby ste ich udržali v dobrej kondícii.

Sladký citrónový strom (Citrus ujukitsu)

(cjung / 123rf.com)

Citrusové rastliny sú dokonalými spoločníkmi pre váš domov a vytvárajú ideálne stromy s voňavými kvetmi, ktoré majú po odkvitnutí lahodné plody. Krása citrusových rastlín, ako sú Sweet Lemons, je, že plnia viac rolí.

Nielenže voňajú a vyzerajú fantasticky, ale vždy pristanú na zoznamoch rastlín, ktoré bránia muškám a sú ideálne pre väčšinu domov. Vysaďte svoj citrónovník sladký do mierne kyslej pôdy, ktorá poskytuje dobrú drenáž.

Naplánujte si, že sa váš strom bude vrcholiť od troch do piatich stôp a zasaďte ho do dostatočne veľkého črepníka, aby sa zmestila jeho koreňová štruktúra a dal mu priestor na rast. Udržujte strom pri teplotách medzi 55 a 70 ° F.

Begonia (Begonia x)

(zigzagmtart / 123rf.com)

Begónie sú dobre známe a veľmi obľúbené ako izbové rastliny. Ľahko sa starajú o izbové kvety a tiež im padnete do oka. Existuje veľa odrôd Begonia bez vône, ale môžete tu nájsť aj niekoľko fantasticky voňavých členov rodiny Begonia, napríklad Tea Rose Begonia.

Ktorýkoľvek z nich si vyberiete, odmení vás ohromujúcimi ružovými kvetmi a tmavozelenými listami. Begónie uprednostňujú vysokú vlhkosť a horúce podmienky, preto svojim interiérovým doprajte dostatok vody a hmly.

Pridajte niektoré do závesného koša v kúpeľni pre správne rastové podmienky. Alebo umiestnite tieto dobre voňajúce kvety do blízkosti okna otočeného k slnku, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky a veľa kvetov.

Môžete však použiť aj jasné rastúce svetlo, ak nemáte k dispozícii jasné prirodzené svetlo. Je to jedna z najlepších rastlín pre zmiešané svetlo, takže sa jej darí takmer v každej miestnosti vo vašej domácnosti. Aj keď to nie je technicky jedna z najlepších vnútorných rastlín pri slabom osvetlení, zvládne aj nejaký tieň.

Arabský jazmín (Jasminum sambac) - pozoruhodná voňavá izbová rastlina

(ntdanai / 123rf.com)

Ak ste si niekedy dali jazmínový čaj, už ste sa stretli s arabským jazmínom. Táto popínavá vňať vytvára žiarivo biele kvety a široké zelené listy a kvety sú ideálne na sušenie a varenie.

Jazmínová vôňa je nezameniteľná a príjemná a môžete si ju vychutnať aj u vás doma. Jasmína potrebuje mrežu alebo iný lezecký rám, ak chceš, aby to robilo dobre.

Chráňte svoju rastlinu pred prievanom a na jar a v lete ju kŕmte hnojivom. Pestujte arabský jazmín na jasnom slnečnom svetle. Dajte mu dostatok vody, ale nedovoľte, aby korene sedeli vo vlhkej pôde.

Eukalyptus (Eucalyptus cinerea)

(takita1979 / 123rf.com)

Rovnako ako arabská jasmína, aj Eucalyptus je multitalentovaný umelec. Táto nádherná a neobvykle vyzerajúca rastlina má modrošedé okrúhle listy a ponúka nádherné zobrazenie. Môžete prasknúť listy a použiť ich ako upokojujúci prostriedok na lokálnu aplikáciu na pokožku.

Je to tiež jedna z najlepších vnútorných rastlín, ktoré čistia vzduch. Ak chcete rastlinu, ktorá kombinuje vzhľad a úžitkové vlastnosti, je tu pre vás eukalyptus. Rastliny eukalyptu preferujú konzistentné prostredie.

Zaistite, aby vaša rastlina nemusela čeliť prudkým výkyvom teplôt, a udržujte ju na mieste chránenom pred horúcim alebo studeným vánkom. Pravidelne štiepte svoj eukalyptus, aby ste si zachovali huňatý tvar.

Sweet Bay (Laurus nobilis)

(nadtochiy / 123rf.com)

Každý, kto si užil vôňu a chuť bohatého a chutného guláša alebo polievky, už Sweet Bay pozná. Sweet Bay praskne do lesklých listov, ktoré vydávajú sofistikovanú, korenistú vôňu a chuť, ktorá sa skvele hodí k jedlám pripravovaným na dlhú dobu. Vďaka tomu bude váš domov tiež vyzerať nádherne.

Udržujte Sweet Bay na strednom až jasnom slnečnom svetle, aby sa im darilo. Zatiaľ čo rastlina miluje vlhké podmienky, nechajte ju prejsť bežným životným cyklom. Nechajte pôdu trochu vyschnúť, keď dôjde k zime, aby rastlina zaspala.

Orange Jessamine (Murraya paniculata) - izbové rastliny, ktoré dobre vonia a vyzerajú nádherne

(nitinut380 / 123rf.com)

Máte radi citrusové vône, ale chcete zvládnuteľný ker? Budete milovať Orange Jessamine. Táto atraktívna a hustá zelená rastlina praskne do malých, bielych voňavých kvetov, ktoré vytvárajú silnú oranžovú vôňu.

Jessamine je jedným z najlepších domácich liekov, ktoré vďaka svojej vôni udržujú mušky preč, a je ideálny pre váš domov. Aj keď oranžový Jessamine môžete pestovať za svetelných podmienok od nízkych do jasných, najlepšie vám poslúži na svetlejších miestach. Ja

Ak sa zdá, že rastlina nechce kvitnúť, skúste ju presunúť na slnečnejšie miesto. Počas vegetačného obdobia dávajte Jessaminu veľa vody a živín, ale vodu znížte a na jeseň av zime vypnite hnojivo.

Mučenka (Passiflora x)

(wirojsid / 123rf.com)

Niekedy chcete rastlinu, ktorá vám poskytne vynikajúce vône a vyrazí vás svojím pekným vzhľadom. Passionflowers sú trvalky pre vôňu a neobvyklú krásu. Mučenka má malé zelené listy v tvare rýľa, ktoré vyzerajú dobre aj samy.

Jej party kúskom sú však neuveriteľné fialové kvety s chlpatými úponkami a žltými stredmi. Mučenku majte dobre chránenú pred prievanmi a zabezpečte jej dostatočné slnečné svetlo. Mučenka má rada vlhkú pôdu, nikdy by ste ju však nemali nasiaknuť.

Pôdu nechajte občas vyschnúť. Pretože rastlina rastie rýchlo, vložte do nádoby mrežu alebo inú lezeckú konštrukciu.

Dúfame, že ste si vyskúšali naše nápady na aromatické izbové rastliny. Je nevyhnutné, aby sme naše domácnosti neustále hľadali a voňali čo najlepšie, a izbové rastliny nám môžu pomôcť sa tam dostať. Naše tipy na záhradníctvo vám ukážu, ktoré skvele voňajúce izbové rastliny môžu milovať váš domov a urobiť z neho šťastnejšie a sladšie voňajúce celoročné miesto na život.

(yellowderevo / zigzagmtart / zmkstudio / ntdanai / 123rf.com)

Ďakujeme, že ste sa ponorili do nášho sprievodcu voňavými izbovými rastlinami. Ak vám naše tipy na voňavé izbové rastliny pomohli, ocenili by sme, keby ste nám pomohli zdieľaním tohto článku o izbových rastlinách, ktoré vonia dobre, s vašou rodinou a priateľmi na stránkach Pinterest a Facebook.


Mestské záhradníctvo s Drewom: Pestovanie citrusových stromov v Texase

Pestovanie vlastného citrusového stromu môže byť pre záhradníka v severnom Texase obohacujúcim potešením. Nielenže sú domáce citrusové plody skutočnou lahôdkou, ale samotný strom môže byť pekným doplnkom terasy alebo záhrady. Keď je hnutie „grow your own“ v plnom prúde, rozhodol som sa s vami podeliť o svoje skúsenosti s pestovaním citrusov v Texase.

Môže byť pomerne ľahké a bezbolestné pestovať citrusové stromy v severnom Texase. V tejto časti krajiny je na citrusy ovplyvnené len málo škodlivých chorôb a chorôb, navyše vtáky a veveričky nezvýhodňujú ovocie, ktoré je veľmi zriedkavé! Najväčším problémom citrusových stromov v našej oblasti je udržiavať ich v zime dostatočne teplé. Väčšina citrusov vydrží teploty až okolo 28 stupňov, pri niektorých odrodách 25 stupňov. Pri dobrej stratégii nie je ťažké prezimovať citrusy.

Citrusové stromy rastúce na mestských farmách Big Tex / Fotograf zamestnancov: Jessie Wood

Dôverujte svojmu citrusovému stromu v zime

Ako teda pestujete citrusové stromy, aby odolali zimnému počasiu? Jednoducho ich pestujte v nádobách a presuňte ich na zimu do interiéru. Nemusíte mať skleník, slnečnú miestnosť ani nič špeciálne. Hrnce môžete jednoducho natiahnuť do garáže alebo do ktorejkoľvek miestnosti, ktorá zostáva nad bodom mrazu. Citrusové stromy v zime budú potrebovať iba občasnú vodu, možno raz týždenne. Keď som žil v Austine, používal som svoju garáž, aby som mal šťastný citrus. V decembri, keď teplota klesla pod bod mrazu, som svoje stromy vtiahol do chladnej garáže. Bývali tam až do jari, keď ich vytiahnem. Stromy často cez zimu stratili lístie a vyzerali by hrozne! Bez obáv však platí, že ak sa stromy v zime odlistia, budúcu jar sa obnovia v poriadku.

V severnej Európe sa citrusové stromy pestujú v nádobách a po celé storočia prezimujú v interiéroch. Kláštory a privilegované domy vo Francúzsku využívali suterény a predajcov koreňov na umiestnenie mandarínok a veľkých zbierok stredomorských odrôd citrusov. Bohaté britské rodiny mali často oranžérie, čo boli prírastky do sklenených domov špeciálne navrhnuté na pestovanie citrusových stromov. V mnohých oranžériách sa nachádzali slávne citrusové zbierky z celého sveta a medzi elitou sa považovali za skutočnú známku privilegovaných. Existujú záznamy o veľkých európskych zbierkach citrusov minimálne od roku 1700.

Ktorá odroda najlepšie funguje pre severný Texas

Existuje veľa odrôd citrusov, ktorým sa v severnom Texase dobre darí. Obzvlášť milujem mandarínky satsuma. Jedná sa o stredne veľké „pomaranče“, ktoré sú bez semien a veľmi ľahko sa lúpu. Satsumy sú veľmi populárne v južnej Louisiane, odkiaľ pochádzam. Tešili sme sa, že ich budeme môcť po celý rok vidieť na trhu čerstvé! Na Deň vďakyvzdania dozrievajú ako hodinky a zostanú na strome dobré celý mesiac december. Satsumy sú úžasne sladké, zvlášť potom, čo ich pobozkali niekoľko chladných nocí. Aj tu sa meyerovým citrónom darí. Majú voňavé kvety a kvalitné veľké citróny, ktoré dozrievajú uprostred zimy. Citróny Meyer sú jedným z mála citrusov, ktoré budú kvitnúť aj po tom, čo priniesli ovocie! Kvitnú takmer po celý rok a sú rovnako užitočné ako ozdoba ako pre výrobu ovocia. Mexické limetky, grapefruit Ruby Red a pomaranče sú vynikajúcou voľbou v severnom Texase. Na mestských farmách Big Tex pestujeme v krabiciach niekoľko rôznych mandarínok a máme v pláne čoskoro pridať viac citrusov. Na konci tohto blogu uvádzam zoznam niektorých mojich obľúbených odrôd a ich charakteristík.

Starostlivosť o váš citrusový strom

Citrusy majú radi škvrnu na plnom slnku, ale polotieň bude tiež v poriadku. Stromy pestované v kvetináči budú počas leta potrebovať pravidelne vodu, možno až raz denne. Po zvyšok roka bude v poriadku každých pár dní. Každých pár dní nezabudnite skontrolovať hladinu vlhkosti v kvetináčoch, aby ste určili, kedy potrebujú vodu. Odporúčam používať granulované hnojivo s pomalým uvoľňovaním, aby boli vaše stromy produktívne. Vyhľadajte hnojivá vyrobené špeciálne pre citrusové stromy. Postupujte podľa pokynov na vrecku s hnojivom, ktoré sa rozhodnete použiť. Menšie problémy s hmyzom / škodcami sa dajú ľahko vyriešiť organickým pesticídom.

Citrusové stromy rastúce na mestských farmách Big Tex / Fotograf zamestnancov: Jessie Wood

Zoznam niekoľkých mojich obľúbených citrusových odrôd:

Miho Satsuma - Jedna z najsladších mandarínok. Ľahko sa lúpe. Veľmi produktívne stromy. Mám strom, ktorý som pestoval viac ako dvanásť rokov a stále prináša dobré ovocie. Medzi ďalších skvelých satsumov patria Owari, Brown Select a Silver Hill. Všetky satsumy sú vynikajúcej kvality a oplatí sa ich pestovať.

Meyer Lemon - Veľký, veľmi produktívny citrón s miernou príchuťou. Tie sú rovnako zbožňované pre voňavé kvety, ako aj pre ovocie. Môžu trvať dlhšie chladné teploty ako priemerný citrón, krátkodobo až na minimálne 27 stupňov.

Mexická limetka - Sú známe aj ako Key limes. Sú malé, okrúhle a plné chutí. V vychladenom pive nič nechutí lepšie, alebo mi je povedané! Mexické limetky sú zvyčajne prvými citrusmi, ktoré dozrejú v Texase - zvyčajne pripravené v polovici augusta.

Washington Navel Orange - Štandardný pupok, ktorý sa predáva v obchodoch s potravinami všade. Je to najkvalitnejší bezsemenný pomaranč. Niekedy majú stromy tendenciu prinášať ovocie každý druhý rok. N-33 je ďalší dobrý pupok pre Texas, rovnako ako Cara Cara. Posledná má ružové mäso! Pomaranče dozrievajú v decembri v Texase.

Hamlin okrúhla oranžová - Toto nie je pupok, ale štandardná okrúhla oranžová. Nie sú bezsemenné, ale napriek tomu sú vynikajúce! Ak nájdete, ‘Louisiana Sweet’ je jeden z najkvalitnejších pomarančov, aké som kedy ochutnal, a je to hamlinský typ.

Rio červený grapefruit - Odroda citrusov, vďaka ktorej sa údolie Texasu stalo legendou. Podľa môjho názoru je to najlepší a najsladší grapefruit, ktorý môžete pestovať. Stromy sú produktívne a pestujú jedny z najvoňavejších kvetov všetkých citrusov. Grapefruity dozrievajú o niečo neskôr ako iné citrusy a vrcholia zvyčajne až v januári. Existuje veľa druhov grapefruitov, z ktorých si môžete vybrať, napríklad Bloom Sweet, Golden a Rubin Red.

A few other oddballs to consider include a sweet lemon called Ujukitsu, Tangelos, and a grapefruit relative called Pummelo. The Ujukitsu fruit tastes exactly like lemonade! I have had one for years and really enjoy the novelty of it.

Citrus trees are fun to grow. Planting them in a pot and moving them inside for winter will keep them happy. Just follow the care tips in this blog, and you will be rewarded with a great harvest of citrus year after year! Until next time, happy gardening!


Trees For Sale

Citrus and Other Fruit Trees For Sale

You can plant these trees any time of the year since they are not bare rooted.

Some trees for sale have fruit on them other trees for sale are rare and are difficult to find. Trees are for sale any time I am home. Contact me before coming.

Sorry, no Mail Orders or shipping of trees except (see note at bottom of webpage). Read the Texas Citrus Laws
Pay by cash, check, Zelle, or Venmo. Not set up for credit cards.
This web page is updated weekly so check it from time to time for additional listings of new trees, for price changes, and for availability. Also, be sure to visit and like my Facebook page. At this time only larger size citrus are what I have in stock (see below). How to Contact me

***Click on any link below to see photos of fruit. ***
Prices do not include sales tax.

MANDARINS (TANGERINES and TANGELOS):
Seedless Kishu 3 gal $45 sold out more maybe next fall
Page 3 gal $42 sold out
Seedless Pixie 3 gal $45 sold out
Ponkan 4 gal $39 sold out
Clementine 4 gal $39 sold out

SATSUMAS (They are almost seedless):
Brown Select 3 gal $39 sold out
Frost Owari 3 gal $39 sold out
Miho 3 gal $39 sold out

ORANGES:
Moro Blood 4 gal $42 sold out
Taracco Blood 3 gal $42 sold out
Sanguinelli Blood 3 gal $42 sold out
Red Navel 3 gal $42 sold out
Rhode Red Valencia 3 gal $42 sold out
N-33 Navel orange 3 gal $39 sold out
Republic of Texas 3 gal $42 sold out
Calamondin 4 gal $39
Pineapple orange sold out
Washington Navel 4 gal $42 sold out

LIMES:
Persian 3 gal $42
Palestinian Sweet Lime 3 gal $42
Thornless Key lime 3 gal $42
Kaffir lime 3 gal $39 sold out

GRAPEFRUITS:
Cocktail 3 gal $42 sold out
Red Grapefruit 3 gal $39 sold out
Bloomsweet 3 gal $39 sold out

PUMMELOS:
Chandler red fruited pummelo 3 gal $39 sold out
Red Valentine (pummelo x blood orange) 3 gal sold out
Hirado Buntan 3 gal $42 sold out
Sarawak white fruited 4 gal $42 sold out

KUMQUATS AND KUMQUAT HYBRIDS:
Changshou on Trifoliata 3 gal $42 sold out
Meiwa 3 gal $39 sold out

LEMONS AND CITRONS:
Seedless Lisbon 3 gal $42 sold out
Ujukitsu sweet lemon 3 gal $45 sold out
Improved Meyer lemon 3 gal $39
New Zealand Lemonade 3 gal $42 sold out
Buddha Hand citron 3 gal $45 sold out
Varigated Pink Eureka Lemon makes stripped pink inside lemons 3 gal $39 sold out
Yuzu lemon 3 gal $49 VERY COLD HARDY sold out more maybe next fall
Frost Eureka Lemon on trifoliata 3 gal $42 sold out

LARGE CITRUS TREES ALL ARE 7 GAL, $79 EACH
Improved Meyer Lemon 5.5 feet tall
Moro Blood orange 4 feet 8 inches tall one left

LOQUAT:
Genoa Loquat
Grafted Genoa fall 2021
Genoa seedling loquat 2 gal $15 sold out
Gold Nugget 3 gal $32

PERSIMMONS:
Fuyu non-astringent 4 gal $39 sold out
Saijo astrigent 3 gal $39 sold out
Hachiya astrigent sold out
Surugo non-astrigent 4 gal $39

PEACHES AND NECTARINES:
Midpride yellow peach 3 gal $29 sold out
Tropic Snow white peach 3 gal $29 sold out

MEXICAN AVOCADO
Joey 4 gal $49 one left
Brazos Belle 3 gal $49 sold out
Mexicola Grande 3 gal $49 sold out
Panzarella Mexican seedling 2 gal $15 about 2 feet tall should fruit in 3 to 4 years
Don Juan 3 gal $49 sold out

PEARS:
Tennosui Pear 3 gal $29 sold out
Acres Home pear, 3 gal $29 sold out

POMEGRANATES:
Sharp Velvet (sometimes called Purple Heart) (excellent flavor and deep red aerials) 3 gal $29 sold out
Texas Pink 3 gal $29 sold out
Kandahar 3 gal $29 sold out
Garnet Sash 3 gal $29 sold out

PURPLE PASSION VINES:
Purple Passion vines (passiflora edulis) 1.5 gal $10, pretty flowers and delicious fruit sold out more in June

PLUMS:
Scarlet Beauty 3 gal $29 sold out
Beauty 3 gal $32 sold out

OTHER TROPICAL FRUIT TREES & PLANTS:
BA-1 Fig green fig with red flesh ( FIGS ) 2 gal $15 some with small fruit sold out
Rare Eugenia Selloi Pitangutuba 1 gal $15 (This is the good tasting yellow fruited tree.) temp sold out
Lemon Guava (Pasidium Littorale) 2 gal $15 The skin is edible and the juice sacs are sweet sold out, available summer 2021
Arabica Coffee plant 2 gal $10, The red berries are edible, and make coffee from the bean. Click here to see the berries on my coffee plant. sold out
Black Jabotacaba 3 year old seedling 2 gal $19
Dwarf Mulberry 3 gal $29 sold out
Prime Ark Freedom thornless blackberry 3 gal $19 sold out
Pakistan Mulberry(black fruit) 3 gal $29 sold out
Solo Papaya 2 gal $10 feet tall will fruit next year sold out
Red throated Bromeliads $5.00
Red Fan Bromeliads $7.00

PECAN CRACKING SERVICE:
I can crack and partially clean your pecans for 50 cents per pound (weight before cracking). Partially cleaning your pecans saves a lot of work and time plus you come out with a lot of halves. This cracker is one of a very few that can crack very large Podsednik pecans and produce whole halves. It does not crack the small native pecans. Contact me to set up a date.

*A couple times a year I travel to New Caney, Austin, and Plano, Texas and can bring a tree there and meet you. Contact me at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for dates on this option. But if at all possible, come to my house so that you can pick out your tree and get the exact one you want. Note: Because of the quarantine laws, I can not bring citrus trees to Austin or Plano, Texas. Other trees are okay, and I can bring citrus to New Caney, Texas.

ALL PHOTOS ARE RESERVED


Persian Sweet Lemon Tree Information and Care

Our Persian Sweet Lemon tree is grown in Standard, Semi-Dwarf, and Dwarf forms. This Semi-Dwarf and Standard citrus tree has a single trunk and branches out to form a canopy. Dwarf citrus are topped low, and as a result they grow as a bush. These are great for pots! Although a citrus tree can grow over 20 feet tall, most prune to keep them short. Therefore, many people grow sweet lemon trees 9 – 15 feet tall. When it comes to spacing, plant citrus trees as close as 9 feet apart. Provide more space to allow for larger growth. A great choice for the home garden, its small size will serve as a beautiful ornamental, as well as provide many fruit.

How To Plant, Water, and Fertilize A Sweet Lemon Citrus Tree

Plant a Persian Sweet Lemon tree in the full sun. It amends with high quality planting mix and fertilizer in soil that drains well. Water a newly planted tree twice per week during the Spring through Summer. Water once per week in the Fall and Winter while the weather is cool. Consequently, trees in hot climates or sandy soils may need water more frequently.

Spring is the most important time to fertilize a citrus tree. Use a citrus food fertilizer with a 2-1-1 NPK ratio in the Spring through Summer. To promote growth, there is twice as much nitrogen to phosphorus and potassium. Blood meal and manure are great organic sources of nitrogen. Use a fertilizer with more phosphorus and potassium like humus or bone meal during the Winter to promote flowers and fruit.

This tree has very few pests and problems. They are less attractive to birds and animals like squirrels.

The sweet lemon tree does very well in Los Angeles, Ventura, Santa Barbara, Riverside, Orange, and San Diego Counties.

Related

Mature Size

Citrus trees are generally pruned to be about 10-20 feet tall. Plant your citrus trees about 10 feet apart. Provide more space to allow your citrus tree to grow larger. Commercially citrus trees are often planted 15 feet apart with 20 feet rows for machinery.

A Standard form citrus tree has a single trunk and a canopy that generally starts a few feet from the ground, eventually where people can walk or sit under. Dwarf citrus trees are genetically identical to Standard citrus trees. The tips are simply trimmed when the tree is very young so that the plant grows rounder like a large bush. Dwarf citrus trees are easier to harvest due to the lower canopy, but you can never sit under occupies a wider area at ground level. You would always be next to a Dwarf citrus tree, and would not go under. Dwarf citrus trees are great for containers and to keep a shorter tree to prevent blocking a view.

Additional Information

Planting Information

Soil and Planting: Plant in soil that drains well. Dig a hole that is as deep as the tree’s roots and at least twice as wide.

Place the tree in the hole and backfill around the plant’s roots with a mixture of the native soil and high-quality planting mix that has washed sand and organic fertilizer.

Create a basin around the roots drip zone so that water collects. Water deeply until the roots and nearby soil is saturated and reaches field capacity.


Yen Ben lemons (Citrus × limon ‘Yen Ben’) are an Australian variety of lemon that looks similar to Lisbon lemons.

One of the reasons why Yen Ben lemons are so popular in the Southern Hemisphere is because of their good quality. Their thin light-yellow rind means that there is more flesh than Eureka or Lisbon varieties. Also, the lemon fruit has a high juice yield with very few seeds in it.

Unlike rough lemons or pitted Eureka lemons, the skin of Yen Ben lemons is very smooth, almost similar to Meyer varieties.


Pozri si video: Led Grow Light,LED rastliny rastú svetlo,Led Grow Panel,Led Grow Bulb,Led kvetina rastie svetlo,Čína


Predchádzajúci Článok

Nákup podpníkov pre ovocné stromy

Nasledujúci Článok

Výsadbová mapa a sprievodca pre šalátovú záhradu