Dezinfekcia semien v termoskeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradné rastliny

Dobrý deň, drahí priatelia - obyvatelia leta a záhradníci!
Keďže prichádza čas na výsev semien pre sadenice, chcem vám povedať o jednej efektívnej a jednoduchej metóde dezinfekcie semien, ktorú používali už naše babičky, ale z nejakého dôvodu sme na ňu zabudli.

Výhody metódy

Už viackrát som povedal, aké dôležité je semená pred sejbou vydezinfikovať. Dezinfekcia semien je prvým krokom k zdravým a robustným sadeniciam. Počas tohto procesu sa zničia patogénne mikróby, ktoré môžu zostať na škrupinách semien.

Existuje mnoho spôsobov a prostriedkov na prípravu semien na siatie, ale dnes vám chcem ponúknuť starú a účinnú metódu dezinfekcie v horúcej vode. Môžete teda sterilizovať akékoľvek semená, ale je obzvlášť produktívna na ošetrenie tekvicových semien - uhorky, cukety, tekvice a tekvica, a preto:

 • po prvé, za nepriaznivých podmienok sú tieto plodiny častejšie ako iné postihnuté plesňovými chorobami a po chorobe prudko znižujú svoju produktivitu a niekedy dokonca odmietajú prinášať ovocie;
 • po druhé, pri sejbe semien tekvicových rastlín ďalší rok po zbere tvoria hlavne samčie kvety a podľa toho tvoria veľmi málo vaječníkov a tekvicové semená poskytujú dobrú úrodu až po dvoch až troch rokoch skladovania, aby sa urýchlilo proces starnutia semenného materiálu, odporúča sa ho dobre zahriať.

Ale aby sa zabránilo plesňovým chorobám, je možné túto metódu použiť na všetky druhy semien. Niekoľko odrôd semien paradajok som ošetrila horúcou vodou a začali pučať už tretí deň po zasiatí.

Zahrievanie semien pred sejbou

Na dezinfekciu a zahriatie semien potrebujete malú termosku a vodu pri teplote 50 - 60 ° C. Semená nalejte do termosky, zalejte ich horúcou vodou, termosku uzavrite viečkom a zabaľte ju na 30 - 40 minút do uteráka. Potom zložte obsah termosky na sito, osivo vysušte do voľného stavu a zasejte.

Ak chcete spracovať semená viacerých plodín alebo odrôd naraz, pred vložením do termosky každý druh alebo odrodu zabaľte do látky alebo gázy a vložte do termosky. Po uplynutí doby použiteľnosti vyberte vrecká, mierne ich vytlačte a vložte ich v plastovom vrecku na klíčenie.

Týmto spôsobom môžete dezinfikovať a pripraviť akékoľvek semená na siatie. Prajem vám všetkým dobrú náladu, úspešné plodiny a vynikajúcu úrodu.

Video o dezinfekcii semien v termoske

Literatúra

 1. Informácie o záhradných rastlinách

Sekcie: Záhradné rastliny Pestovanie sadeníc


Mangán je nevyhnutným prvkom výživy rastlín. Ak táto zložka nie je v pôde dostatočná, rastliny znížia imunitu a úrodu. Kŕmenie manganistanom draselným stačí na vykonávanie raz za sezónu.

Čierna noha je nebezpečné plesňové ochorenie, ktoré postihuje mladé rastliny.

Pre niektorých obyvateľov leta je po jeho vzhľade jednoduchšie zbaviť sa sadeníc a vysadiť nový. Roztok manganistanu draselného vám však umožňuje vyrovnať sa s týmto škodcom v krátkom čase. Hlavnou vecou je vykonať 2-3 ošetrenia.


Prečo sa vykonáva dezinfekcia?

Každý rok sa v pôde hromadí čoraz viac patogénnych mikroorganizmov a ich výťažok sa zhoršuje. Preto je optimálne každý rok vykonať úplnú výmenu pôdy. Nová pôda, dokonca zakúpená v obchode, však môže obsahovať rôznych škodcov. Čo robiť v tomto prípade?

Ak sa pôda nedá zmeniť, musí sa očistiť od organických zvyškov a dôkladne vydezinfikovať. Je potrebné poznamenať, že dezinfekcia sa odporúča aj napriek výmene podkladu. Tento prístup vám pomôže vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam v budúcnosti.


Urýchlenie klíčenia semien

Pred zasiatím semien zeleniny sú namočené v roztoku niektorého z rastových stimulantov, aby sa urýchlilo ich klíčenie a zvýšila sa odolnosť voči chorobám. Na tento účel sa používajú Epin, Gumat, Novosil, Energen, Zircon a ďalšie biologické stimulanty. Pri nákupe týchto produktov si vyžiadajte pokyny na ich použitie.

Pozor! Ošetrenie semien rastovými stimulantmi sa uskutočňuje pri teplotách nad 20 ° C. Pri nižších teplotách ich účinnosť prudko klesá.

Prírodné stimulanty

Mnoho záhradníkov používa prírodné stimulanty:

 1. Medová voda. Semená zeleniny sú zabalené v kúsku bavlnenej látky namočenej v medovej vode (1 čajová lyžička kvetového medu na 1 liter roztopenej vody) a ponechané na jeden deň.
 2. Surové droždie. 25 g rozpustite v 0,5 l roztopenej vody, v pripravenom roztoku navlhčite kúsok gázy alebo inej látky, zabaľte do nej semienka a nechajte napučať. Potom sa bez umývania vysadia.
 3. Popol z dreva. V 1 litri vody rozpustite 20 g popola, trvajte dva dni a za občasného miešania. Nálev sa opatrne scedí, namočí sa do neho kúsok gázy, v ktorej sú semienka zabalené na 4 hodiny.

Semená niektorých rastlín klíčia tvrdo kvôli tomu, že ich škrupina je príliš hustá. Týka sa to napríklad fazule, tekvice, tekvice, fazule atď. Aby mohli rýchlejšie vypučať, je potrebné nožnice opatrne rozdeliť chrliče semien. Po namočení voda rýchlo preniká do semena a doba klíčenia sa výrazne skracuje.


Dezinfekcia semien

Bez ohľadu na to, či boli semená paradajok zakúpené alebo zozbierané nezávisle, na ich povrchu môžu existovať škodlivé mikróby a spóry patogénnej huby. Môžu spôsobiť rôzne choroby rastlín a negatívne ovplyvniť rast, objem plodov paradajok a kvalitu zeleniny. Skoré vädnutie a smrť paradajok môže byť v niektorých prípadoch tiež výsledkom vplyvu parazitov, ktorých larvy sa nachádzali na povrchu semien rajčiaka ešte predtým, ako boli semená zasiate do pôdy. Spracovaním sadivového materiálu je možné odstrániť larvy a baktérie, ktoré nie sú viditeľné pre oko. Najbežnejšie spôsoby dezinfekcie zŕn paradajok sú uvedené nižšie.

Použitie manganistanu draselného

Najčastejšie sa na dezinfekciu zŕn paradajok pred sejbou pre sadenice používa roztok manganistanu draselného. Metóda spočíva v príprave 1% roztoku mangánu (1 mg na 1 liter vody). V pripravenej svetloružovej tekutine je potrebné umiestniť zrná paradajok na 15 minút. Po namočení treba osivo dôkladne opláchnuť vodou a namočiť na ďalšie klíčenie alebo vysušiť na krátke uskladnenie.

Peroxid vodíka

Na rozdiel od manganistanu draselného peroxid vodíka nielen dezinfikuje semená paradajok, ale aj urýchľuje proces ich klíčenia. Stojí za zmienku, že skúsené ženy v domácnosti odporúčajú rôzne spôsoby použitia tejto látky. Takže tesne pred sejbou je možné semená paradajok namočiť na 20 minút do 3% roztoku peroxidu vodíka. Takéto opatrenie netrvá veľa času a nespôsobuje veľa problémov.

Peroxid vodíka sa môže použiť aj na dlhodobé namáčanie a klíčenie. Takže látka v koncentrácii 6% by mala byť zriedená vodou v pomere 1:10. Vo výslednej tekutine je potrebné umiestniť semená paradajok na 3 dni.

Biologické

Špecializované agronomické obchody ponúkajú celý rad produktov na dezinfekciu semien paradajok. Medzi nimi sú chemikálie, ktoré sú nežiaduce používať, pretože sú implantované do sadivového materiálu a sú následne čiastočne obsiahnuté v zelenine. Alternatívou k takýmto „škodlivým“ látkam sú biologické produkty, ktoré sú pre človeka absolútne neškodné a zároveň účinné v boji proti pôvodcom väčšiny chorôb.

Fitosporín

Látka je mikrobiologický prípravok, ktorý sa môže použiť na dezinfekciu semien paradajok. Fytosporín sa môže používať pri rôznych teplotách okolia, napríklad počas kalenia semien. Liek nie je toxický, je možné ho použiť v byte.

Fitosporín sa vyrába vo forme pasty, prášku, kvapaliny. Pri dezinfekcii zŕn paradajok je potrebné v závislosti od formy prípravku dodržiavať tieto pokyny:

 • pol čajovej lyžičky prášku sa musí zriediť v 100 g vody. Vo výslednom roztoku sa semená bezprostredne pred výsadbou namočia na 2 hodiny.
 • pasta obsahuje zvýšenú koncentráciu látok, preto sa používa v pomere 2 kvapky na pol pohára vody. Doba namáčania osiva 2 hodiny
 • tekutý fytosporín sa ponúka spotrebiteľovi v hotovej a koncentrovanej forme. Koncentrovaná látka sa zriedi v pomere 10 kvapiek na pohár vody. Hotový roztok nie je potrebné zriediť.

Tento neškodný biologický produkt sa môže používať v rôznych štádiách rastu rastlín, vrátane procesu kvitnutia a tvorby ovocia. Ochrana sa nevzťahuje iba na nadzemnú zelenú časť rastliny, ale aj na jej koreňový systém.

Bajkal EM

Tento liek obsahuje veľa prospešných baktérií a mikroelementov, ktoré "prežijú" patogénne škodcov. Baikal EM obsahuje kyselinu mliečnu, viažucu dusík, fotosyntetické baktérie a kvasinky. Takýto komplex umožňuje dezinfikovať semená paradajok a nasýtiť ich výživnými látkami pre následný úspešný rast a plodenie paradajok.

"Baikal EM" je vysoko koncentrovaná kvapalina, ktorá sa musí zriediť 2 hodiny pred použitím vo vode v pomere 1: 1000. Takže do litrového pohára s vodou pridajte 3 ml látky. Na aktiváciu množenia baktérií sa odporúča do roztoku pridať lyžičku cukru, melasy alebo medu. Semená paradajok môžu byť namočené v roztoku na klíčenie. Takéto opatrenie odstráni larvy škodcov z povrchu semien a nasýti paradajkové zrná výživnými látkami. "Baikal EM" sa môže použiť na ochranu paradajok pred škodcami vo všetkých fázach vegetačného obdobia.

Odborníci v priemysle pestovania zeleniny odporúčajú dezinfikovať semená akýchkoľvek zeleninových plodín pred klíčením alebo výsevom do pôdy. To vám umožní zabrániť negatívnemu vplyvu škodcov v najskoršej fáze kultivácie. Výber spôsobu dezinfekcie vždy závisí výlučne od preferencií poľnohospodára. Popis niektorých metód dezinfekcie semien paradajok je uvedený vo videu:


Ošetrenie osiva pred sejbou

Ošetrenie semien peroxidom vodíka nie je úplne nová, ale skôr sľubná metóda dezinfekcie a prípravy semenného materiálu na siatie, najmä pri absencii manganistanu draselného v predaji, ktorý je nám známy. Peroxid vodíka zároveň zvyšuje kvalitu výsevu semien, imunitu rastlín, rýchlosť rastu a vývoja a zvyšuje úrodu.

Na zlepšenie sejacích vlastností a stimuláciu klíčenia sa semená namočia na 12 hodín do 0,4% roztoku peroxidu vodíka a ťažko sa klíčia napríklad na semená repy a petržlenu na 24 hodín.

Na dezinfekciu sa osivo ošetrí 20 minút v 10% roztoku peroxidu vodíka v pomere hmotnosti semien k roztoku 1: 1. Potom sa semená premyjú vodou a vysušia do tekutosti potrebnej na siatie.

Namočenie semien do 0,4% roztoku peroxidu vodíka zvyšuje energiu klíčenia, urýchľuje vývoj sadeníc o 2 až 4 dni, zvyšuje produktivitu a pomáha znižovať obsah dusičnanov vo výrobkoch. Ošetrenie semien 10% roztokom peroxidu vodíka znižuje kontamináciu semien patogénmi.

Nebuďte leniví! Pred výsevom peroxidom vodíka semená ošetrite a vydezinfikujte a výsledok na seba nenechá dlho čakať.


Najdôležitejšie kroky spracovania

Ošetrovanie semien pozostáva z niekoľkých etáp. Poďme sa venovať tým najdôležitejším - dezinfekcii a máčaniu v biostimulantoch.

Bojujeme s infekciami rôzneho pôvodu

Záhradníci často vinia zlú úrodu za počasie, zlú pôdu alebo inváziu škodlivých škodcov a ani nepredpokladajú, že zlyhanie úrody je dôsledkom dopadu patogénnej mikroflóry. Preto pri sejbe semien pre sadenice nezabudnite na dezinfekciu.

Namáčanie semien do manganistanu draselného je populárna a účinná metóda boja proti mikróbom. Možno každý z vás pozná dezinfekciu semien v roztoku manganistanu draselného. Viete, ako správne chovať čiernofialové kryštály? Ak nie, potom sa naša poznámka určite zíde!

Dôležité! Na dezinfekciu je pripravený 1-2% roztok. Ak chcete získať 1 g. chemikália sa zriedi v 100 gr. teplá voda. Keď je veľa semien, môžete kombinovať 1 lyžičku. príprava s 3 pohármi vody.

Jednoduché ošetrenie osiva pomáha úspešne splniť niekoľko úloh:

 • odmietnuť odpadky
 • zvýšiť imunitu rastlín
 • zabrániť rozvoju chorôb.

Manganistan draselný však nie je schopný prekonať všadeprítomnú čiernu nohu. Aby ste zabránili šíreniu mäkkej hniloby, budete musieť použiť iné prostriedky.

názov Aplikácia
Fitosporin M. prášok 1,5 gr. zriedi sa v 100 ml vody
Fitosporin M vo forme pasty 2 kvapky pre ½ stohu. voda
Trichoderma Verde Osivo sa jeden deň pred sejbou namočí do 2% roztoku
Alirin-B Na ošetrenie pôdy 2 tab. rozpustený v 10 l vody

Okrem týchto liekov preukázali Albit, Baktofit, Bisolbi Sun a Sporobacterin vysokú účinnosť v boji proti bakteriálnym a plesňovým infekciám. Ošetrené semená sú spoľahlivo chránené pred poškodením čiernou nohou, ktorá môže rastlinu zničiť v priebehu niekoľkých hodín.

Zvyšovanie šancí na hojnú úrodu

Rastové stimulanty robia zázraky! Biologické produkty významne zvyšujú nielen množstvo, ale aj kvalitu sadeníc.

Biostimulanty sú rozdelené do 2 skupín:

 • priemyselné - Ecosil, Epin, Zircon, Humate, Kornevin, Immunocytophyte
 • prírodná - roztopená voda, šťava z aloe, roztok medu.

Pri riedení chemických stimulantov postupujte podľa pokynov. Časy spracovania osiva sa pohybujú od 30 minút do 18 hodín.

Ako vidíte, tajomstvo vysokej klíčivosti je jednoduché. Nezabudnite na správne zaobchádzanie s osivom a vaše očakávania budú splnené. Ale o tom, ako správne zasiať semená, prečítajte si náš materiál.Komentáre:

 1. Jasen

  Bravo, skvelý nápad a je aktuálny

 2. Doshicage

  You have hit the mark. Thought excellent, it agree with you.

 3. Nicage

  Zdá sa mi to pozoruhodná fráza

 4. Igorr

  It's hard to say.

 5. Zulucage

  Sorry for interrupting you, but in my opinion this topic is already out of date.

 6. Eddrick

  Rovnaký ...Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Dizajn linkedin zjednotenej svetovej vysokej školy

Nasledujúci Článok

Ázijské ovocné stromy v južnej kalifornii