Čo by mal urobiť záhradník v januáriWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V januári sa začíname pripravovať na sezónu

Hlavným záujmom v januári je inteligentné naplánovanie všetkých prác, ktoré budú na stavbe potrebné v nadchádzajúcej letnej sezóne.

Nakreslite plán lokality, označte na nej miesta pristátia. Teraz rozložte výsadby v skleníku a uveďte ich dátumy. A okamžite uvidíte, že pred výsadbou sadeníc paradajok a papriky môžete využiť voľnú plochu skleníkov na skoré vysadenie chladne odolných a rýchlo rastúcich plodín: reďkovka, šalát, špenát.

Teraz rozdeľte to, čo chcete zasiať, a zasaďte do záhonov. Pozrite sa na minuloročný plán a uvidíte, čo na týchto posteliach rástli predchodcovia. Určite zvážte, aké plodiny po nich môžete sadiť.

Postarajte sa o hnojivá

Najskôr si určte, čo presne a koľko potrebujete, a až potom choďte nakupovať. Veľmi často záhradkári, ktorých poháňa zvedavosť alebo zvodná reklama, kupujú veľa vecí, ktoré vôbec nepotrebujú, preto by bolo dobré vopred sa rozhodnúť, čo presne potrebujete. Inzerované hnojivá by sa nemali aplikovať na všetky plodiny naraz. Skontrolujte ich účinok na 2 - 3 rastlinách a až potom ich začnite používať po celej ploche. Reklama je reklama, ale je lepšie najskôr si ju skontrolovať sami, inak môžete skončiť bez úrody. To isté platí pre prípravky na ochranu rastlín pred škodcami a chorobami.

Osobne dávam prednosť použitiu dlhodobého hnojiva AVA, pretože som ho otestoval, nevyžaduje veľa a je ľahko transportovateľný na miesto. Na trvalé rastliny by sa malo aplikovať raz za 2-3 roky, takže množstvo práce je výrazne znížené. Ak správne spočítame náklady na jeho nákup a potrebné množstvo ďalších hnojív, potom sa ceny ukážu ako porovnateľné.

Na núdzovú pomoc v nepriaznivom počasí (dlhotrvajúci chladu, keď korene nepracujú) si vždy naložím sanitku na rastliny - hnojivá Uniflor-growth a Uniflor-bud. Uniflor-micro, ktorý je nevyhnutný pre všetky trvalky v čase tvorby ich vaječníkov, nepotrebujem, pretože potrebné mikroelementy sú v AVA.

Keďže vždy zasadím veľa karfiolu, zásobím sa dusičnanom vápenatým, na leto ho stačí jeden kilogram. A určite kupujem potašové hnojivo bez chlóru. Je to tiež dosť 1 kg za sezónu. Určite si urobím zásoby Fitosporinu a Gumi. Sú to vynikajúce organominerálne hnojivá. Fitosporín je tiež univerzálnym ochrancom rastlín proti patogénom plesňových a bakteriálnych chorôb a Gumi zvyšuje životaschopnosť rastlín za nepriaznivého počasia (sucho, mráz, náhle zmeny teploty, predĺžené chladu). Gumi navyše podporuje činnosť pôdnych mikroorganizmov, chráni naše pozemky pred toxickými látkami. Podporuje tiež tvorbu koreňov, rast a vývoj nadzemnej časti. Je užitočné namočiť semená do roztoku Gumi, držať odrezky a sadenice pred výsadbou. S týmito prípravkami zvyčajne na jar, v lete a na jeseň zalievam pôdu na záhonoch, v skleníkoch a pod výsadbou trvaliek.

Existuje dobré organické hnojivo „Sud a štyri vedrá“, ak je k dispozícii, nemusíte kvasiť burinu alebo kupovať hnoj.

Pretože na svojom webe nepoužívam pesticídy, mám na ochranu rastlín pred chorobami a škodcami vždy, pre každý prípad, chránený proti škodcom prípravok Fitoverm alebo Iskra-bio, ako aj Zirkón, Epin-extra, Hodváb, ktoré pomáhajú zvýšiť vlastnú ochranu rastlín pred chorobami a všetkými druhmi stresových situácií a zvýšiť ich imunitu. Je veľmi užitočné posypať všetky rastliny v okamihu rozvinutia listov zmesou prípravkov Zircon, Epin-extra a Cytovit - každú 2 kvapkami na 1 liter vody. Tento postrek by sa mal určite vykonať na tých rastlinách, ktoré ste choreli v predchádzajúcom lete, a po zvyšok je to vynikajúca prevencia. Zirkón pomáha rastlinám prekonať plesňové a bakteriálne choroby, Epin-extra zvyšuje odolnosť rastlín voči jarným mrazom, Cytovit je dobré listové kŕmenie makro- a mikroelementmi, čo je po zime bez slnka celkom užitočné. Hodváb používam počas sezóny na podporu oslabených rastlín.

Tiež veľmi milujem homeopatický prípravok „Zdravá záhrada“. Každý mesiac by mali postriekať celú záhradu, aby sa zabránilo napadnutiu rastlín škodcami. Ak nemáte dostatok energie alebo času na taký globálny postrek, potom môžete výsadby jednoducho zaliať roztokom prípravku „Zdravá záhrada“. Účinok bude stále, len pomalší. Samotné zalievanie však nestačí, pretože doba pôsobenia tohto lieku nepresahuje tri týždne.

Ak kvasíte burinu (a je to veľmi dobrá vec), môžete najskôr celý balíček zriediť zrnkami „Zdravej záhrady“ v malej fľaštičke s vodou, až kým sa úplne nerozpustí, a potom naliať do suda s burinou a miešať . Ale je nemožné pridať Gumi alebo Fitosporin do burinového suda na celú sezónu naraz. Mali by byť rozpustené v malom množstve vody (dvakrát toľko vody ako prípravky) a udržiavané v tieni takto koncentrovaného roztoku. Podľa potreby by sa mal brať v lyžici na 10 litrov vody a zalievať pôdu a rastliny.

Takže máte na výber, sami sa rozhodnite, čo a koľko by ste si mali kúpiť na nadchádzajúcu sezónu.

G. Kizima,
amatérsky záhradník


Čo zasiať v januári. Radíme a radíme

Oslavoval sa Nový rok, pred nami je ešte veľa dlhých zimných večerov, ale dni už prichádzajú, a čo to znamená? Máte pravdu, je čas preskúmať vrecká so semenami a zamyslieť sa nad výsevom semien kvetov a zeleniny pre sadenice!

Mnoho obyvateľov leta má svrbenie rúk od moci a hlavne, a chcú rýchlo otvoriť letnú sezónu a priblížiť čas kvitnutia a zberu čo najbližšie. Ale tu sa musíte ponáhľať pomaly, stačí si sadnúť a dobre premyslieť, kým semienka pošlete do zeme.

Čo chceme, keď začneme so skorým sejbou?

 • Chceme dosiahnuť skorý zber alebo kvitnutie a niektoré rastliny sa vyvíjajú dlho, čakajúc na prvý kvet 130 alebo dokonca celých 180 dní. V takom prípade je sejba v januári plne oprávnená.
 • Snívame o tom, že kvitneme trvalky už v tejto sezóne a s včasným výsevom je to možné.
 • A chceme sa uvoľniť na jar, keď môžete zasiať plodiny priamo do zeme, ale potom budú ďalšie práce nad vašou hlavou. Tento dôvod je dosť závažný, pretože teraz sa zaoberáme iba sejbou a v apríli až máji sa budeme zaoberať záhonmi, stromami a škodcami.

Čo treba brať do úvahy pri sejbe plodín v januári?
 • Po prvé, že januárové sadenice budú potrebovať ďalšie osvetlenie. Máte také príležitosti?
 • Po druhé, že 4 mesiace tanca nad sadenicami stále fungujú, nie všetci sú na to pripravení.
 • A po tretie, že sadenice môžu prerásť, a to spôsobí toľko problémov, že sa to nebude zdať málo. A pribudne aj bolesť hlavy a ťažkosti.
Preto bez ohľadu na to, ako veľmi by ste sa chceli čo najskôr vrhnúť do príjemných záhradníckych prác, musíte si pozorne prečítať odporúčania výrobcov uvedené na taškách, prekonzultovať s postupmi a posúdiť mieru vašej pripravenosti a úroveň svoje schopnosti.

Ak ste sa definitívne rozhodli pre sejbu v januári

Potom je potrebné vybrať tie plodiny, ktoré je účelné teraz zasiať.

Zistite, čo radia naši odborníci:

 • Kedy zasiať zeleninu pre sadenice
 • Aké kvety by mali byť zasiate pre sadenice v januári
 • Čo zasiať v januári a ešte 5 pálčivých otázok o plodinách
 • V januári vysievame na sadenice: prvosienku, levanduľu, eustomu, karafiát Shabo
 • Videoklip „Čo zasiať v januári“ od Eleny Konevy

Prezrite si stránku na testovanie semien petúnie, tam môžete získať veľa dôležitých a potrebných podrobností: Testovanie semien petúnií (Aelita)

Nezabudnite skontrolovať kalendár lunárneho očkovania na január 2020, ak pracujete na kalendári: Kalendár výsadby Mesiaca na január 2020

Ale teraz je čas diskutovať na túto tému: podeľte sa o svoje skúsenosti, tajomstvá zdravých sadeníc, pochybnosti a argumenty! Povedzte nám, ktorá z januárových sejieb z minulých rokov bola najúspešnejšia a aké plodiny budete v januári určite zasievať? A čo len znásobilo bolesť hlavy a akú ste teraz v januári kultúrou „nikdy a za peniaze!“ Podeľte sa o dnešné novinky, čo ste už zasiali alebo sa chystáte zasiať pre sadenice, semená ktorých plodín stratifikujete a spracujete a ktoré nádoby sú najvhodnejšie na siatie.

Aj keď ste o tom už písali vo svojom denníku alebo v komentároch, napíšte sem tiež. Zhromaždíme všetky sedemdňové januárové skúsenosti a neskôr môžeme analyzovať, čo sa stalo a čo sa stalo v nesprávnom čase alebo nesprávnom čase. Bude sa to hodiť!

Robiť spoločné chaty na chate je pre dušu vždy pokojnejšie, zaujímavejšie a zábavnejšie, však?!


Čo zasiať v januári

V januári sa tie letničky a trvalky vysievajú pre sadenice, v ktorých je obdobie od vzniku do kvitnutia viac ako 130 dní. Iba včasný výsev vám umožní vychutnať si plné kvitnutie už v roku výsadby.

Hybrid Verbena

Verbena je fotofilná a dekoratívna, kvitne od júna do mrazu, bude vynikajúcou dekoráciou pre každú kvetinovú záhradu, mixborder alebo výsadbu domu. Jeho semená klíčia zle, a preto potrebujú ošetrenie rastovým stimulantom (Kornevin, Heteroauxin, Epin Extra, Zircon). Stojí za to zasiať do voľnej zmesi čiernej pôdy, rašeliny a piesku (3: 1: 0,5) alebo do hotového substrátu pre sadenice kvetov. Semená verbeny často vlhnú, takže ich polievajte až po vytvorení suchej kôry na pôde. Po vybratí nezabudnite na postupné tvrdnutie sadeníc dva týždne.

Gaillardia tŕnitá

Gaillardia, aj keď je to trvalka, ju záhradníci pestujú častejšie ako jednoročnú. Kvitne od polovice leta do prvého mrazu a má veľa jasných, zaujímavých farieb. Musíte ju zasiať na 4-5 semien do jedného kvetináča, pôda je vhodná pre kupovaných aj samostatne pripravených.

Záhradný karafiát

Karafiát kvitne iba šesť mesiacov po zasiatí, takže ho musíte vysievať najneskôr začiatkom februára. Budete musieť drotovať s drobnými semenami: urobte drážky hlboké 3 mm v výsevnom substráte, rozložte do nich semená vo vzdialenosti 2 cm od seba a naplňte ich vydezinfikovaným riečnym pieskom. Naplňte plodiny a vložte ich do vrecka, aby ste udržali vlhkosť, potom ich položte na okno chránené pred priamym slnečným žiarením novinami alebo kartónom. Keď sa objavia výhonky, odstráňte tieňovanie a začnite rozsvecovať klinček a po niekoľkých ďalších dňoch vrecko vyberte.

Jesenné gelénium

Gelénium je vytrvalá plodina odolná voči suchu, nenáročná, ktorá z roka na rok kvitne čoraz bujnejšie. Musíte ju vysadiť na osvetlených miestach a sadenice majú rady ďalšie osvetlenie a s ďalším osvetlením rastú aktívnejšie. Na klíčenie helénia je vhodný akýkoľvek kvetinový substrát a plodiny stačí zalievať až po zaschnutí pôdy.

Hybrid Delphinium

Výsev delfinia sa výrazne líši od výsevu iných kvetov. Jeho semená potrebujú stratifikáciu, takže semená zasiate do kvetináčov sa vynášajú von a zakopávajú sa do snehu. Na jar sa sadenice objavujú v kvetináčoch, ktoré sa potápajú a okamžite sa vysádzajú na trvalé miesto. Ak ste uprednostnili odrodu, ktorá kvitne v tom istom roku, vedzte, že vydrží 2 - 3 roky, a potom bude treba rastlinu znovu vysiať.

Calceolaria sa pokrčila

Táto elegantná trvalka, ktorá kvitne od mája do septembra, si vyžiada veľa práce, ale jej žiarivé kvety vám poďakujú za vašu snahu. Výsev semien sa vykonáva povrchne bez toho, aby ste ich zapustili do pôdy, ale iba aby ste ich zakryli filmom alebo pohárom, a necháte ich na dobre osvetlenom mieste. Calceolaria nie je vysadená na otvorenom teréne, používa sa ako kontajnerová kultúra, pričom si vyberá slnečné miesta chránené pred prievanom. Po zbere by mali byť rastliny každé 2 týždne kŕmené komplexným minerálnym hnojivom - to povedie k bujnému a dlhému kvitnutiu.

Karpatský zvon

Očarujúci a nenáročný zvon kvitne dlho a na akejkoľvek pôde, preto ho obyvatelia leta milujú. Výsev zvončeka pre sadenice nevyžaduje špeciálne zručnosti: je na to vhodný skladovací substrát a akékoľvek nádoby. Semená sa vysejú do vlhkej pôdy, na vrchu sa posypú zemou a odošlú sa do najľahšieho okna s možnosťou dodatočného osvetlenia. Rezané sadenice musia byť každé 2 týždne starostlivo temperované a rozmaznávané komplexnými minerálnymi hnojivami.

Lobelia Erinus

Semená sú vyložené na podklad a pokryté fóliou alebo sklom, pričom treba pamätať na pravidelnú kontrolu obsahu vlhkosti v pôde. Lobelia miluje svetlo, ale musí byť chránené pred priamym slnečným žiarením. 2 týždne po oberaní sa aplikuje prvé minerálne hnojivo. Správne vypestovaná a rozrezaná lobelia bude kvitnúť od konca júna do mrazu. Aby boli kríky sviežejšie, nezabudnite zblednuté konáre zovrieť.

Snapdragon

Snapdragons sú zasiate bez zapustenia do zeme a vyklíčia v tieni pred priamym slnečným žiarením. Zakorenené rezané rastliny je možné kŕmiť po 10 dňoch a proces otužovania sa môže začať. Pri výsadbe sadeníc na otvorenom teréne musíte brať do úvahy rozmanitosť hľadáčikov, aby ste si mohli zvoliť správnu vzdialenosť medzi kríkmi. V priemere je to 20 - 30 cm, môžu sa však vyskytnúť výnimky.

Meconopsis Sheldon

Nezvyčajný „modrý mak“ kvitne v júni až júli, na to sa však začína pripravovať v januári, pomaly pučia a pomaly sa rozvíjajú. Je potrebné ju zasiať do voľnej úrodnej pôdy a sadenice ponoriť hneď, ako sa objavia, aby sa minimalizovalo poranenie koreňov. Meconopsis miluje vlhkosť, takže ju nezabudnite zaliať, a ak kvetinu neodmietnete pri pravidelnom kŕmení, potom môže v druhom roku opäť kvitnúť.

Euphorbia multiflorous

Euphorbia sa vyznačuje zlým klíčením, ktoré sa však dá vylepšiť nútenou stratifikáciou semien. Po zasiatí mliečnika do kvetináčov ho pošlite von a vykopte ho do snehu, potom vás v apríli čakajú priateľské výhonky. Hneď ako rastlina začne zahadzovať listy, vysaďte ju na svoje trvalé miesta. S výberom miesta sa nebudete musieť báť, pretože euphorbia rastie rovnako dobre na všetkých druhoch pôd a s rôznym stupňom osvetlenia.

Pelargonium zonal

Pelargonium, na rozdiel od mnohých svojich kolegov, miluje nielen osvetlené, ale aj teplé miesta, preto stojí za to ho klíčiť v najteplejšej miestnosti, ktorú máte vo svojom dome. Vďačne reaguje aj na pravidelné kŕmenie. Bujné kvitnutie ale dosiahnete iba zovretím výhonkov, na ktoré by sa nemalo zabúdať už pri samotnom pristátí na otvorenom teréne.

Eustoma

Eustoma je kvetina pre najtrpezlivejších záhradníkov. Nie každý sa môže dočkať jej výhonkov, pretože je kráľovsky uponáhľaná. Ak sa nebojíte riskovať a veríte vo svoju vlastnú silu, potom eustomu zasejte do kvetinového substrátu bez prehĺbenia, zalejte a zalejte sklom alebo filmom. Plodiny bude treba doplniť, pretože eustoma potrebuje najmenej 10 a najlepšie 12 hodín svetla denne. Sadenice by sa navyše mali každých 10 dní postriekať roztokom Fitosporinu. Odporúča sa zasadiť kvety do zeme s hrudkou zeme, snažiac sa nepoškodiť korene.


V marci očakávajú obyvatelia leta celú prácu. Pre pohodlie rozdelíme prácu pre záhradkárov, záhradkárov a kvetinárov. Zahradnícke práce zahŕňajú orezávanie stromov a kríkov, ošetrenie rán a dutín, ošetrenie záhrady od zazimovaných škodcov, postrek a bielenie, boj proti úpalu, čistenie záhrady, práce vo vinici, príprava skleníkov a samozrejme výsadba sadeníc.

Marcový rez stromov. Liečba rán a dutín.

Jarné záhradníctvo začnite pohľadom na stromy a kríky. Marec je najlepším časom na sanitárny rez. Je potrebné pripraviť nože, orezávače, rebríky a záhradné ihrisko. Keď už teplota neklesne pod 5 stupňov, môžete začať orezávať stromy. Odrezok vetvy môže veľa povedať o stupni zamrznutia stromu - čím tmavší je rez dreva, tým viac je strom zamrznutý.

Môžete nakrájať niekoľko vetvičiek a vložiť ich do nádoby s vodou. Kvitnúce púčiky je potrebné pozdĺžne rezať a nepozerať sa na textúru púčikov vo vnútri. Svetlozelená tkanina znamená, že strom úspešne prežil zimu.

Plátky po orezaní musia byť pokryté tenkou vrstvou záhradného laku. Neodporúča sa nechávať pne.

Rany, ktoré strom v zime dostane od polámaných konárov alebo z iných dôvodov, musia byť ošetrené (odlomené konáre odstráňte a zakryte záhradným lakom). To isté platí pre tvarované priehlbiny. Z rôznych dôvodov môžu priehlbiny spôsobiť nevoľnosť stromov. Preto je potrebné:

  Vyčistite vnútro priehlbiny, vyčistite všetky mŕtve tkanivá. Dezinfikujte 5% síranom železitým alebo meďnatým (pracujte v rukaviciach). Otvor zakryte cementovou maltou - cementom (1 diel), pieskom (3 diely), vápnom (1 diel). Zriedime vodou, aby bola zmes dobre rozmazaná. Môžete pridať trochu sušiaceho oleja. Veľké priehlbiny musia byť najskôr vyplnené rozbitými tehlami alebo sutinami.

Ošetrenie rán na kôre stromov - povinný postup v zozname jarných prác záhradníka. Je lepšie začať liečbu, keď metabolické procesy ešte neboli aktivované a tok miazgy ešte nezačal. Aby sa minimalizovala penetrácia hnilobnej mikroflóry do rastliny, musia byť rany alebo rezy po orezaní pokryté záhradným lakom alebo farbou na báze laku (môže byť dokonca v čistej podobe). Rastlinný olej je pre strom najbezpečnejší. Nepreniká hlboko dovnútra, ale vytvára spoľahlivý film, ktorý chráni strom pred stratou vlhkosti.

Farby, ktoré zahŕňajú petrolej alebo benzín, prenikajú do textúry dreva o 3 - 5 cm Je potrebné poznamenať, že také rany sa hoja oveľa dlhšie a dokonca sa môže objaviť aj priehlbina.

Ďalším bodom jarných prác je boj proti škodcom prezimujúcim na kôre stromov. K tomu musí byť záhrada v marci postriekaná vysokou koncentráciou močovinovej vody. Pre záhradu je tento postup v marci neškodný. Ale taký nasýtený roztok močoviny môže spôsobiť vážne poškodenie škodcov. Roztok nitrafénu môžete použiť podľa pokynov. Postrek nitrafénom skoro na jar, skôr ako začnú púčiky napučiavať, chráni rastliny dobre pred prezimujúcimi škodcami.

Lišajníky na kmeňoch stromov je možné zničiť nasledovne: pomocou špeciálnych škrabiek a štetcov ich zoškrabte z kmeňa stromu, pričom dávajte pozor, aby ste nepoškodili drevo. A potom ho ošetrite 5% roztokom síranu železnatého. Toto sa musí urobiť pred začiatkom toku miazgy, inak môžete prebudenú kôru jednoducho spáliť.

Úpal je v jarnej záhrade častým problémom. V tomto období stále ležiaci sneh odráža slnečné lúče a tmavá kôra stromov sa zahrieva. Zvyšuje sa tak odparovanie vlhkosti a nočné mrazy môžu poškodiť vrchnú vrstvu kôry. Kôra praská a odumiera. Zistilo sa, že stromy vybielené na jeseň na jar menej trpia úpalom. Preto hneď ako vyjde prvý teplý deň, treba stromy vybieliť. Na bielenie je vhodné použiť „vápenné mlieko“ alebo farbu na báze vody.

Kroviny je potrebné zbaviť stlačeného snehu, aby počas topenia nezamrzol a nezlomil vetvy. To sa deje pomocou pravidelného vkladu.

Tiež v marci vyrábajú orezávanie kríkov ríbezlí a egrešovkeby sa to neurobilo na jeseň. Rezanie starých konárov do čiernych ríbezlí sa vykonáva od piateho roku, do červených, bielych ríbezlí a egrešov - od 6 do 8 rokov. Toto každoročné omladenie kríkov umožňuje vyššie výnosy.

Okrem toho by sa mali kríky čiernych ríbezlí tiež skontrolovať, či neobsahujú silné, opuchnuté púčiky (roztoče). Ak sa nájdu, musia byť okradnutí a spálení. Ak je niektorý z konárov husto osídlený takýmito púčikmi, musí sa tiež nemilosrdne zrezať a spáliť.

Horúci kúpeľ sa považuje za účinné opatrenie na ničenie ríbezlí a egrešov. K tomu, voda, asi 80-90 stupňov, musíte zalievať kríky ešte pred rozbitím púčikov.

Malinové kríky, priviazané alebo ohnuté k zemi, uvoľnia a odstránia suché výhonky.

Len čo sa sneh úplne roztopí, preskúmajú sa zimolezové kríky a vyrežú sa suché konáre a zriedia sa kríky. Musí sa to urobiť pred začiatkom vegetačného obdobia. U zimolezu tieto procesy začínajú skôr ako u iných rastlín. Priemerné štatistické obdobie pre krajinu je najneskôr 1. dekáda apríla.

Všetky odrezané konáre zo stromov a kríkov musia byť spálené.

Výsadba jahôd tiež vyžaduje osobitnú starostlivosť. Aby sa sneh udržal, môže byť jahodový záhon pokrytý akýmkoľvek ľahkým materiálom, ktorý sa odstráni až pri definitívnom odchode mrazu. To platí najmä pre skoré odrody odolné voči zime.

Marec je čas na pečiatkovanie ovocných stromov zachytávacími pásmi. Toto je dobrá profylaxia proti chrobákovi jabloňového a chrobákom. Rybárske pásy sa odstránia až po úplnom vyblednutí stromov.

V marci sa tiež zbierajú odrezky na štepenie ovocných stromov.

S príchodom jari je čas obnoviť v záhrade vonkajší poriadok. Napríklad pripraviť drážky na odtok vody, keď sa topí sneh, vyčistiť cesty, zrekonštruovať staré vtáčie búdky a zavesiť nové. Pripravte sa na príchod vtákov na vaše stránky. Je lepšie to urobiť ešte predtým, ako sa topí sneh. Nezabudnite týchto operených pomocníkov nakŕmiť, budú vám veľmi užitoční pri hubení škodcov.

V marci musíte začať pripravovať skleníky a pareniská na sezónu. Ak sú potrebné opravy, opravte ich a nezabudnite všetko vydezinfikovať napríklad 10% roztokom lúhu.

Ak je v záhrade veľa snehu, pre rýchlejšie topenie je popol rozptýlený v pásoch. To sa deje tak, aby bola pôda dobre nasýtená vlhkosťou. Na kmene stromov sa tiež sype popol, rašelinové lupienky alebo piliny nasiaknuté kreolínom. Takéto zvláštne ochranné kruhy vydesia myši, čo môže veľmi ublížiť mladým stromom alebo kríkom.

Práce v marci pre záhradkárov

Hlavný práca v marci pre záhradkárov sa vykonávajú na parapete. Budúca úroda priamo závisí od kvality vypestovaných sadeníc. Preto sa v marci naďalej starajú o už vysiate sadenice a tiež vysievajú nové semená pre sadenice paradajok, papriky a baklažánu. Ak sa sadenice oneskoria, môžete ich výskyt urýchliť zvýšením teploty pôdy. Optimálna teplota je 28-32 stupňov.

Keď sa objaví prvá slučka výhonkov, nádoby so sadenicami sa prenesú na najjasnejšie miesto a sleduje sa teplotný režim. Cez týždeň by denná teplota nemala prekročiť 16-18 stupňov, v noci 12-14. To sa deje s cieľom zastaviť rast hypokotálneho kolena a ťahanie sadeníc v ranom štádiu. Takéto teplotné podmienky je možné dosiahnuť napríklad otvorením okna, ale takým spôsobom, aby studený vzduch neklesal okamžite na mladé rastliny. Studený prievan je obzvlášť nebezpečný pre baklažány.

Po týždni môže byť teplota zvýšená o 4-6 stupňov. Dôležité! S takým kalením to nepreháňajte. Pokles teploty pod 8 stupňov vedie u paradajok k chorobe neskorej plesne.

Začnú kŕmiť sadenice už s výskytom prvých listov kotyledónu. Vrchný obväz je možné kombinovať so zalievaním, to znamená zalievaním mladých sadeníc slabým roztokom hnojiva. Môžete použiť Uniflor-growth alebo Uniflor-bud alebo akékoľvek iné hnojivo vhodné pre sadenice. Pamätajte, že nadmerné zalievanie môže spôsobiť prekyslenie pôdy a v dôsledku toho smrť koreňov. Toto je najbežnejšia chyba začínajúcich záhradníkov.

Bohužiaľ je nemožné vytvoriť ideálnu mikroklímu pre každú záhradnú plodinu na jednom parapete. Preto skúsení záhradníci vyvinuli všeobecné pravidlo pre pestovanie vysoko kvalitných sadeníc. To je dobré osvetlenie, kompetentné zalievanie (nepreteká) a nie nadmerné vysušenie pôdy. Nočné teploty by tiež mali byť nižšie ako denné teploty.

Čím viac sadeníc sa plánuje prijať, tým bližšie budú kvetináče a boxy na parapete. A v tejto dobe potrebujú sadenice obzvlášť dobré osvetlenie, inak sa obdobie plodenia vážne posúva. S touto úlohou sa dokonale vyrovnajú žiarivky a fytolampy, ktoré nespaľujú jemné rastliny a dokonca šetria energiu. Dodatočné osvetlenie je dostatočné iba cez deň.

Všetky keramické a drevené škatule, ktoré sa používali minulý rok, musia byť umývané mydlom a dokonca prevarenou vodou. Pokiaľ ide o pôdu, na sadenice môžete použiť obe zakúpené hotové a pripravené vlastnými rukami zo zmesi listov, trávnika, humusovej zeminy, piesku a rašeliny.

Začiatkom marca môžete vysiať sadenice zeleru. Doba dozrievania koreňového zeleru je 200 dní. Preto je lepšie zasadiť sadenice, inak s jarnými rozmarmi prírody váš zeler jednoducho nebude mať čas dozrieť. Semená zeleru, koreňové aj stopkové, sa považujú za vrtošivé. Pred výsadbou je vhodné ich namočiť.

Je lepšie zasiať do malých pohárov s vlhkou pôdou. Keďže semená sú malé, je lepšie sadiť na sneh. Za týmto účelom vložte do každého pohára sneh a zhora 2-3 semená. Po prvé, bude to jasné a po druhé, keď sa topí sneh, semená sa mierne vtiahnu do pôdy. Potom by mali byť poháre pokryté sklom alebo fóliou a umiestnené na parapete blízko pohára. Po vypučaní môže byť fólia odstránená. Ak v pohári vypučia niekoľko výhonkov, budete musieť opustiť najsilnejšiu rastlinu. Zvyšok by sa nemal vyťahovať zo zeme, ale opatrne ho strihať nožnicami na nechty.

V marci sa pre sadenice vysievajú semená skorých odrôd bielej a červenej kapusty, kalerábov a brokolice. Doba výsevu sa počíta takto: od výsevu do vzchádzania uplynie približne 10 dní, od klíčenia do času zasadenia do zeme asi 50 dní. Na základe týchto výpočtov si môžete zvoliť požadovaný čas na sejbu pre vaše podmienky.

Práce v marci pre kvetinárstvo

Práce v marci pre kvetinárstvo veľa. Je potrebné zasiať sadenice, vykonať prevenciu proti „čiernej nohe“, vykonať audit cibuľovitých a hľuznatých plodín a ak to počasie dovolí, začať s rezom okrasných kríkov. V polovici marca sa na sadenice vysejú petúnie, astry, cínie, nechtíky, snapdragons, lavatera, floxy ročné atď. Po zasiatí je pôda lyžičkou mierne zhutnená a nádoba je umiestnená na teplom mieste. Semienkam môžete pomôcť vypučať tak, že ich zalejete roztokom zirkónu (4 kvapky na 1 pohár vody).

Existujú ďalšie spôsoby, ako stimulovať klíčenie sadeníc, napríklad vitamíny skupiny B. Viac sa dozviete tu. Zhora nie je možné polievať sadenice malých semien. K tomu môžete použiť injekčnú striekačku, ktorej ihla musí byť opatrne vložená do pôdy.

Na konci marca je čas skontrolovať výsadby hortenzií a ruží, ktoré sú chránené od jesene. Prístrešok by mal byť takýmto spôsobom pravidelne zdvihnutý a vetraný.

Pretože sú stále možné mrazy, netreba sneh na trvalkách odstraňovať. Komplexné minerálne hnojivo možno rozptýliť po snehu. Týmto spôsobom môžete začať kŕmiť trvalky aj žiarovky.

Orezávanie hrozna na jar

Súčasťou jarného záhradníctva musí byť aj orezávanie hrozna. Tí záhradníci, ktorí pestujú alebo plánujú pestovať túto záhradnú kultúru vo svojej vlastnej krajine, by mali tejto problematike venovať náležitú pozornosť. Prerezávanie hrozna je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o túto rastlinu. Hrozno je nielen úžasne chutné a zdravé. S jeho pomocou sa v záhrade vytvárajú najneuveriteľnejšie dekoratívne kompozície. Aby hrozno potešilo bohatou a pravidelnou úrodou, musí sa oň náležite starať. A prerezávanie tu hrá rozhodujúcu úlohu.

Správna forma hroznového kríka je zameraná výlučne na zvýšenie plodnosti. V dôsledku rezu sa zlepšuje prirodzené vetranie a množstvo slnečného žiarenia. Regulácia množstva mladých viniča navyše pomáha dosiahnuť maximálny výnos plodných výhonkov.

Skorý rez hrozna sa vykonáva v marci. Hneď ako sa teplota priblíži k +5 stupňom, môžete začať vytvárať krík. Toto je vážny a zložitý proces a je k dispozícii iba skúseným letným obyvateľom. V prípade nesprávneho rezu môže hrozno ochorieť alebo dokonca zomrieť. Téme „Ako správne orezávať hrozno“ sa budeme venovať v ďalších publikáciách.

Pokiaľ ide o ďalšie potrebné práce vo vinici v marci, záhradníkom sa odporúča skontrolovať treláže, zistiť chyby, určiť dobre osvetlené miesto pre budúcu výsadbu hrozna a pripraviť podpery.

Porovnaním času plánovaných prác s kalendárom lunárnej výsadby si môžete zvoliť dni, ktoré sú pre prácu v záhrade, zeleninovej a kvetinovej záhrade najpriaznivejšie.

Odporúčania pre prácu na lunárnom kalendári na marec

Voskovanie polmesiaca... Na sadenice sa odporúča zasiať semená papriky, paradajok, baklažánu, kapusty, tekvice, uhoriek, póru, šalátu.

Spln... Nepriaznivý čas na záhradkárčenie a záhradkárčenie.

Ubúdajúci mesiac. Vhodný čas na jarný rez stromov a kríkov v záhrade. Môžete tiež sadiť odrezky, rozdeľovať kvety a stratifikáciu semien a kôstok stromov.

Nový mesiac... Nepriaznivý čas na záhradkárčenie a záhradkárčenie.


Pozri si video: 20. zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiline.


Komentáre:

 1. Nanris

  Áno, je to sci-fi

 2. Sein

  fantázia :)

 3. Iakovos

  Uplny suhlas s nou. Myšlienka "dobré", súhlasím s tebou.

 4. Kazranris

  There is a site on the subject, which interests you.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť o podlahové rastliny Arboricola

Nasledujúci Článok

Ako sa starať o izbovú rastlinu brečtanu