We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Duvalia je rod čeľade šťavnatých rastlín Apocynaceae. Prvýkrát bol rod opísaný v roku 1812, pomenovaný po francúzskom lekárovi a botanikovi Henri-Auguste Duval. Väčšina druhov je obmedzená na západnú časť Južnej Afriky a Namíbiu, pričom najväčší počet druhov sa vyskytuje v oblasti Veľkej Karoo, na okraji oblasti zimných zrážok.

Kliknite na fotografiu alebo názov sukulentnej rastliny, pre ktorú chcete zobraziť ďalšie informácie.

Späť na prechádzanie Sukulenty podľa rodu.
Môžete tiež prechádzať sukulenty podľa vedeckého názvu, bežného názvu, rodiny, zóny odolnosti USDA, pôvodu alebo kaktusov podľa rodu.


Duvalia polita

Publikoval Daniel Mosquin 24. februára 2014

Ďakujem Taishe, ktorá opäť píše dnešný príspevok:

Duvalia polita, všeobecne známa ako naleštená hviezda, bola prvýkrát opísaná N.E. Hnedá. Fotografie (originály: detail a zvyk) urobil minulý mesiac Bart Wursten (alias zimbart @ Flickr) na nedávnej ceste po Zishavane a Bulawayo v Zimbabwe. Bart sa stretol s mnohými z týchto malých rastlín - vďaka za zdieľanie, Bart!

Mäsité Duvalia polita je sukulentným členom Apocynaceae. Členovia rodiny Dogbane s touto morfológiou tvoria skupinu kolektívne známu ako stapeliády. Stapeliady sa vyskytujú výlučne v starom svete v polosuchých až suchých oblastiach. Duvalia polita sama o sebe je pôvodom v suchých oblastiach južnej Afriky. Rastliny tvoria zhluky medzi stromami alebo nízkymi kríkmi, s ktorými je druh často spájaný Colophospermum mopane les.

Vyleštená hviezda je malý druh so šťavnatou stonkou, ktorá zriedka presahuje 10 cm. Na stonke sa držia štíhle listové základy, ktoré však rýchlo vyschnú a opotrebujú sa. Kvetenstvo leží blízko základne stonky. Zvonka zelená, koruna je lesklá a vo vnútri fialovohnedá, so svetlejším prstencom škvrnitým krémom. Vnútorný a vonkajší korónový lalok obklopuje gynostegium (súhrnný výraz pre tyčový stĺpec a hlavičku štýlu). V gynostegiu sú dva plodolisty, každý s unilokulárnymi vaječníkmi, ale s jedným spoločným štýlom. Päť vodiacich líšt je vnímavou štruktúrou peľu a je rozmiestnených okolo hlavice štýlu. Peľ sa zhromažďuje v polinách, ktoré sa spájajú a vytvárajú pollinárie. Päť z nich tiež obklopuje hlavu štýlu.

Podľa Petra V. Bruynsa v zväzku I z Stapeliády južnej Afriky a Madagaskaru (2005), tieto klamne zložité kvety priťahujú muchy ako opeľovače (vôňu zdochliny vydávajú korunné laloky a medzikružie). Muška, ktorá sa korzuje po korole, potenciálne zachytí nohu alebo jej proboscis vo vodiacej koľajnici a potom ďalej do telieska kvetu. Pri pokuse o vyslobodenie mucha často odstráni pollinárium. Keď sa mucha sama uvoľní, môže sa dostať k inej kvetine a postup opakovať. Tentokrát sa však môže pollinia napojiť na vodiacu koľajnicu a byť zaistená vložením hrebeňa pollinie. Keď sa muška pokúsi odtrhnúť, zostanú pollinie prilepené na vodiacej koľajnici a opúštanie mušky zostane. Nektár za vodiacou lištou stimuluje klíčenie peľu a trubica rastie cez zavádzací hrebeň a do hlavice štýlu.

S malým úspechom som sa pokúsil nájsť dobrý diagram stapeliadovej kvetinovej morfológie pre lepšie pochopenie procesu opelenia. Namiesto toho ponúkam náhľad knihy Ilustrovaná príručka sukulentných rastlín: Asclepiadaceae, autor: Albers a Meve, kde na stranách 5 a 6 môžu pomôcť niektoré ilustrácie!


Duvalia - záhrada

Pôvod a biotop: Juhoafrická republika (východný mys).
Habitat a ekológia: V rovnakej oblasti sa nachádza mnoho ďalších sukulentov, ako napr Haworthia cooperi, Haworthia nigra, Euphorbia tridentata, Stapelia miscella a rôzne Senecios.

Popis: „Skromná duvalia“ alebo „nenáročná duvalia“ (Duvalia modesta), je rohožka, trvalka-šťavnatá, s krátko vajcovitými stonkami so 4 až 5 nevýrazne zahnutými rebrami. Okvetné lístky tmavej čokolády D. modesta sú ohnuté dozadu na polovicu svojej dĺžky, ohnuté do háku a majú okraje lemované fialovými vlasmi. Kvety, dva až stromy, sa vyskytujú uprostred mladších stoniek. Prstenec je nahý, koronálny disk je tupo päťuholníkový a sfarbený dužinou.
Odvodenie konkrétneho názvu: Môžeme len predpokladať, že táto rastlina sa nazývala „nenáročná duvalia“ kvôli maličkosti jej kvetov, ktoré sú asi 1,5 cm široké, (modesta čo znamená „nenáročný“).
Stonky: Jemné, 12-40 (alebo viac kultivované) mm dlhé, 8-12 (-20) mm hrubé, vajcovité alebo podlhovasté (až valcovité), s 4-5 tupými tuberkulóznymi zubami, lysými, tmavozelenými.
Listy: Rudimentárne 1,5 mm dlhé, bodkovité žľazy malé, niekedy chýbajúce.
Kvety: 2–3 (alebo viac) spolu uprostred mladých stoniek, poliehavých, vyvíjajúcich sa postupne s miernym fetálnym zápachom. Stopky dlhé 8-20 mm, lysé. Separy 2 - 4 mm dlhé, kopijovité, akútne, lysé. Corolla s priemerom 12-25 mm, tmavá čokoláda až hnedo-fialová. Corolla laloky dlhé 5 - 9 mm, široké 3 - 6 mm, s okrajmi tesne replikujúcimi sa v apikálnej polovici a reflexne sa šíriacimi v bazálnej časti, po sploštení vajcovité, zaguľatené, okraje po polovici svojej dĺžky cilujú jemným jemným, často zakrivené, jednoduché fialové chĺpky dlhé 1 - 2,5 mm, inak dosť lysé. Krúžok s priemerom asi 5 - 8 mm, vysoký 1 - 1,5 mm, kruhový alebo tupo päťuholníkový, lysý, papilóza okraja, chlpaté papily dlhé 0,05 - 0,1 mm. Koruna slonová kosť, gaštanová, hnedá až tmavo fialová, disk priemeru 3-5,5 mm, tupo päťuholníkový, väčšinou tmavo červenohnedý. Vnútorné koronárne laloky 1 - 2 x 1 - 1,5 mm väčšinou červenkasté. Pollinia 0,3 x 0,2 mm.
Ovocie (párové folikuly): 8 - 13 cm dlhá, vretenovitá.
Semená:* 4x 2,5 mm.

Bibliografia: Hlavné referencie a ďalšie prednášky:
1) N. E. Brown „Flora Capensis“, Zv. 4, 1909
2) Werner Rauh „Úžasný svet sukulentov: Pestovanie a opis vybraných sukulentných rastlín iných ako kaktusy“ Smithsonian Institution Press, 1984
3) Focke Albers, Ulrich Meve "Ilustrovaná príručka sukulentných rastlín: Asclepiadaceae: Asclepiadaceae" Zväzok 4 Springer, 2002
4) Bruyns, P.V. "Stapeliády južnej Afriky a Madagaskaru." (Zv. 1, s. 1-330). Umdaus Press, Pretória. 2005
5) Thomas H. Everett „Newyorská botanická záhrada, ilustrovaná encyklopédia záhradníctva“, Zväzok 4 Courier Corporation, 1. januára 1981
6) „Bradleya: Ročenka britského kaktusu a šťavnatej spoločnosti“, Volumes 1-5 The Society, 1983
7) Margaret J. Martin, Peter Richard Chapman "Sukulenty a ich kultivácia" Scribner, 1978

Pestovanie a množenie: Duvalia modesta je ľahko zrelá kvitnúca rastlina, ktorá je po dozretí šťastná v každom priemernom šťavnatom dome.
Zalievanie:Pretože korene sú dosť plytké, použite mäkkú a nesúdržnú kaktusovú zmes alebo do bežnej pôdy na zalievanie pôdy pridajte ďalší perlit alebo pemzu a hlinené kvetináče pomáhajú rastlinám medzi zalievaním vyschnúť.
Polievanie: Duvalia počas vegetačného obdobia vyžaduje mierne polievanie, ale v horúcom počasí si doprajte dostatok vody a určité množstvo hnojív, čo im pomáha voľne kvitnúť. V zime zalievajte podľa teplôt striedmejšie. Ale rovnako ako u väčšiny asklépií nie je múdre nechať ich mokré v chladnom počasí.
Hnojenie: Hnojivá pre šťavnaté rastliny musia byť bohaté na draslík, ale chudobné na dusík, aby sa zabránilo tomu, že by sa u rastlín vytvorila nadmerná vegetácia, ktorá je ľahko napadnuteľná plesňovými chorobami.
Expozícia slnka: Rovnako ako u mnohých sukulentov radšej pestujú v svetlom tieni krovinatých kríkov alebo medzi skalami, kde počas dňa získajú nejaký tieň. V lete je vhodné umiestniť túto rastlinu na čiastočne tienisté miesto, kde je vystavená priamemu slnečnému žiareniu iba počas najchladnejších hodín dňa.
Otužilosť: Tieto rastliny nemajú rady chladné počasie, a preto je najlepšie ich na jar umiestniť vonku, iba keď sú teploty nad 15 ° C. Krátkodobo vydrží teploty pod 5 ° C, ale iba ak je pôda úplne suchá.
Škodcovia a choroby: Duvalias sa líšia svojou citlivosťou na hnitie, ale všeobecne sa pestujú pomerne ľahko, najmä ak sú chránené pred škodlivými organizmami. Sú veľmi náchylné na kmeňové a koreňové červy, ktorých poškodenie môže viesť k napadnutiu hubami. Ak máte problémy so stonkou alebo s bazálnym hnilobou, zdravé časti môžete spoľahlivo izolovať, vysušiť a zakoreniť vo vlhkom komposte.
Kultúrne postupy: Znovu hrajte každé 2 roky.
Propagácia: Najjednoduchšie s odrezkami stonky. Odrezky deň pred výsadbou nechajte vyschnúť. Stonky musia byť položené (nezakopané) na posypaný kompost a potom zakorenia zo spodnej strany stoniek. Môže sa tiež zvýšiť zo semien vysievaných na jar do vlhkej piesočnatej rašeliny. Semená sotva prikryjeme. Semená rýchlo klíčia.


Mestský záhradnícky program UF / IFAS v okrese Duval spravuje jednu komunitnú záhradu v budove mesta Jacksonville v našom sídle Superior Street Demonstration Garden. Ak doma nemáte dostatok priestoru na pestovanie zeleniny alebo hľadáte nových záhradníckych priateľov, s ktorými by ste sa mohli naučiť a zdokonaliť svoje záhradnícke zručnosti, môže byť pre vás prenájom pozemku pre komunálnu záhradu.

Pozemky sú k dispozícii na zapožičanie všetkým obyvateľom okresu Duval podľa poradia príchodu. Záhradkári podpisujú nájomnú zmluvu a sú schopní pestovať zeleninu, kulinárske byliny a jedlé kvety pre rodinné (nekomerčné) použitie. Ak sa chcete dozvedieť viac o dostupnosti pozemku, kontaktujte Beth Marlowe na čísle 904-255-7450 alebo [email protected]

Komunitná záhradná pomoc

Program mestských záhrad pomáha iným komunitným záhradám v Jacksonville so vzdelávaním a technickou pomocou, ktorá im pomáha úspešne rásť. Ak máte záujem o založenie komunitnej záhrady alebo o jej renováciu, kontaktujte Beth Marlowe na čísle 904-255-7450 alebo [email protected] Môžeme vám pomôcť vo všetkých fázach nastavenia a údržby vašej komunitnej záhrady, napríklad:

Fáza plánovania

• Pokyny pre návrh záhrady a zavlažovania

• Identifikácia grantových príležitostí

Fáza vývoja

• Pokyny pre konštrukciu vyvýšeného lôžka

• Návod na inštaláciu zavlažovania

• Obmedzená príprava stránok (obrábanie pôdy)

Fáza rastu

• Semená a transplantácia

• Identifikácia škodcov, chorôb a nedostatku živín

• Integrovaná ochrana proti škodcom

Komunitné záhradné zdroje:

Pre záujemcov o založenie komunitnej záhrady je online k dispozícii množstvo zdrojov. Ďalej uvádzame výber dokumentov, ktoré môžu byť obzvlášť užitočné pre záhradníkov v okrese Duval.

• Predpisy komunitných záhrad

Ak chcete získať viac informácií o programe mestského záhradníctva alebo komunitnom záhradníctve, kontaktujte Beth Marlowe e-mailom alebo telefonicky na čísle 255-7450.

Ak máte otázky týkajúce sa záhradníctva, obráťte sa na hlavného záhradníka od pondelka do piatku od 9:00 do 12:00 a od 12:30 do 15:30 telefonicky na čísle (904) 255-7450.


Pozri si video: Duvalia corderoyi planta suculenta de origem Africana!!


Predchádzajúci Článok

Súprava na pestovanie rastlín v interiéri

Nasledujúci Článok

Cesar zepeda ny dizajn krajiny