Ako pestovať špargľu vo svojej zeleninovej záhradeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Strukoviny nie sú nadarmo, že zaujímajú jedno z prvých miest medzi zeleninou, pokiaľ ide o úroveň výhod, ktoré pre ľudský organizmus prinášajú. Strukoviny kombinujú celú zásobu vitamínov, mikro- a makroelementov a tiež obsahujú ľahko asimilovaný rastlinný proteín. Z hľadiska ich výživovej hodnoty sú strukoviny trikrát vyššie ako mäso, avšak v porovnaní so živočíšnymi bielkovinami sú ľahšie absorbované telom a nenarúšajú metabolizmus. Preto záhradníci vždy pestujú túto zeleninu na svojich stránkach.

Zvláštne miesto medzi zástupcami strukovín má fazuľa špargľa. V zahraničných krajinách pestujú špargľu záhradníci oveľa častejšie ako fazuľu zelenú. U nás je situácia opačná a momentálne nie sú špargľové bôby také rozšírené. Ale to je úplne márne.

Prečo pestovať špargľu?

Struky špargľových bôbov sú jemnej chuti a majú široké spektrum odtieňov: zelená, žltá, čierna, fialová. Dĺžka toboliek sa tiež môže meniť od 10 do 120 cm.

Existuje niekoľko dobrých dôvodov, prečo by ste si na svojej letnej chate mali pestovať špargľové bôby:

 • Vynikajúca chuť mladých strukov, pripomínajúca chuť labužníckej špargle.
 • Ak necháte tobolky v záhrade, kým nie sú úplne zrelé, môžete získať dobrú úrodu malých a chutných fazúľ.
 • Vysoká úroda špargľových bôbov, podmienené podmienkami ich kultivácie. Takže s náležitou starostlivosťou, z jedného fazuľového kríka v období jeho rastu (asi 4 mesiace), môžete zhromaždiť od 3 do 5 kg produktu.
 • Ľahká údržba.
 • Dlhé obdobie plodenia (všetky letné chaty).
 • Špargľové bôby môžu byť použité okrem všetkých ďalších kvalít ako okrasná rastlina na ozdobenie steny domu alebo plotu alebo na vytvorenie živého plotu.

Špargľa je prospešná nielen pre ľudské telo, ale aj pre prírodu. Každý záhradník vie, že jeho pestovanie v pôde pomáha zlepšiť jeho vlastnosti. Už dlho je známe, že strukoviny sú najlepším spôsobom, ako pripraviť záhony na ďalšiu výsadbu iných zeleninových plodín. Korene strukovín vylučujú špeciálne látky, ktoré reagujú s pôdnymi baktériami na produkciu dusíka, ktorý rastliny potrebujú.

Bolo zaznamenané, že výsadba fazule na rovnakom záhone každý rok zvyšuje jej úrodu. Preto, ak je potrebné previesť fazuľu na nové miesto, musíte časť pozemku odobrať z predchádzajúceho lôžka a zmiešať ho s pôdou na novom.

Vedci dokázali skutočnosť, že strukoviny sú schopné odpudzovať takých záhradných škodcov, ako sú krtky a piskory. Aby ste ich navždy vystrašili mimo svoj web, po jeho obvode, ako aj v celej oblasti, spolu s ostatnou zeleninou a ovocím, musíte zasadiť kríkové bôby. Špargľa aj fazuľa kríková, rovnako ako hrášok, poslúžia.

Špargľa fazuľa vďaka svojim dlhým mihalniciam a hustej zelenej hmote poskytuje svetlý odtieň iným zeleninovým plodinám a slúži ako ochrana pred prievanom. Táto vlastnosť bude prospešná pre paradajky a uhorky. K tomu sa na južnej strane záhonov vysádzajú špargľové bôby.

Opis špargľových bôbov

Špargľové bôby tvoria dlhé, silné stonky, dosahujú dĺžku asi 3,5 - 4 m. Listy fazule sú veľké, odtiene kvetov sa líšia v závislosti od farby budúcich toboliek. Z bieleho kvetu sa ukáže žltý lusk, zo žltej a červeno-zelenej a červenej farby z fialovo-lilačných toboliek. Zelená hmota bude mať zvyčajne mierny odtieň farby podu. Kvôli rozmanitosti farieb sa špargľové bôby často sadia nie na jedenie, ale na zdobenie záhrady, altánku, plotu. Nezberajú to.

Pre fazuľu špargľa je charakteristická vlastnosť, keď po každom odstránení mladých toboliek s nedozretými cukrovými zrnami začne rýchlo nová vlna kvitnutia a sadenia mladých plodov. Špargľové bôby sú vhodné, pretože ak pestovateľ preskočí úrodu a fazuľa dozreje, nikdy nestratí svoju vysokú chuť. Chuťovo budú jemné a mastné.

Mladá špargľa je bohatá na vitamíny a minerály a jej zdravotné výhody sú obrovské. Preto sú čerstvé struky niekedy na pultoch supermarketov predražené. To je ďalší dôvod, prečo si ho vypestovať sami na svojej letnej chate.

Ak nemáte letné sídlo, nemali by ste zúfať, pretože špargľa je jedným z mála druhov zeleniny, ktoré sa dajú na balkóne dopestovať vo veľkej nádobe. Môže sa jesť surový a dá sa z neho pripraviť na zimu alebo zmraziť.

Pestovanie fazule špargle v záhrade

Špargľa je umiestnená na posteli tak, aby medzi kríkami bola vzdialenosť asi 30 cm, medzi riadkami najmenej 60 cm. Pretože fazuľa je popínavá plodina, bolo by vhodné umiestniť podpery napnutými lanami na posteliach. Záhon v tomto prípade dostane dostatočné a rovnomerne rozložené slnečné svetlo, bude dobre vetraný, čo vylúči výskyt hniloby na listoch a plodoch. Zber s týmto usporiadaním fazule bude tiež oveľa ľahší.

Je vhodné pestovať špargľu pomocou takzvanej metódy hniezdenia. Za týmto účelom je na posteli nainštalovaná podpera vo forme chatrče a posteľ je vytvorená okrúhla. Priemer záhonu by nemal byť väčší ako 80-90 cm a malo by sa doň vysadiť najviac 10-12 fazúľ. Špargľa sa bude krútiť okolo podpier provizórnej chaty zo všetkých strán, čo uľahčí zber.

Ďalšou pohodlnou možnosťou na pestovanie špargľových bôbov je ich výsadba pozdĺž plotu, altánku alebo živého plotu. Výsledkom bude vysoká úroda fazule spolu s dobrým úkrytom pred slnečným žiarením a prievanom.

Fazuľa sa dá zasadiť aj medzi stonky hrozna. Takéto susedstvo bude mať priaznivý vplyv na zdravie hrozna a tiež nebudete musieť premýšľať o tom, akú podporu by ste mali dať špargľovým bôbom.

Pôda na pestovanie špargľových bôbov musí byť veľmi výživná a úrodná. Najlepšie je hnojiť ho maštaľným hnojom a tiež sa odporúča aplikovať hrsť nitroammofosu na každý meter štvorcový plochy. Prvé pristátie sa vykonáva na otvorenom teréne, keď sa Zem zahreje na 8 - 10 stupňov Celzia. Fazuľa je rastlina odolná voči chladu, preto sa úspešne pestuje aj v severných oblastiach. Fazuľa sa dá pestovať aj pomocou sadeníc, ale pri presádzaní do záhrady je dôležité použiť metódu prenosu, pretože korene rastliny netolerujú žiadnu manipuláciu s nimi.

Pred zasadením sú semená namočené vo vode s prídavkom medu na klíčenie. Po výsadbe je záhon pokrytý popolom z dreva. To nasýti pôdu užitočnými látkami a ochráni budúce jemné fazuľové klíčky pred škodcami. Prvé výhonky je možné pozorovať asi do týždňa po výsadbe.

Hubenie škodcov

Pri nedostatočnej starostlivosti, nedostatočnej zálievke, hnojivách v pôde budú špargľa vystavená pôsobeniu hmyzích škodcov. Klíčky mladých fazúľ sú obzvlášť postihnuté molicami, voškami a roztočmi. Aby ste ich pred kvitnutím ovládli, môžete úspešne aplikovať jeden z mnohých insekticídov podľa vášho výberu. Ale počnúc okamihom kvitnutia, s útokom škodcov, bude možné použiť iba ľudové lieky, ktoré sú pre ľudské telo neškodné. Patria sem roztoky mydla na bielizeň, popola, poprašovania kríkov tabakovým prachom.

Fazuľa je často ovplyvnená slimákmi. Rastlinu pred nimi môžete zachrániť pokropením pôdy vápnom alebo popolom.

Pestovanie špargle


Výsadba kríkov fazule špargľa a starostlivosť o exteriér

Špargľa sa spočiatku na záhradných pozemkoch amatérov príliš nerozšírila. Ale je to úplne márne. Ľudia si časom uvedomili, že jemné struky tejto odrody môžu nájsť vo varení väčšie využitie ako jednoduché odrody. Aj keď sú jeho zrelé plody tvrdšie, na druhej strane struky neobsahujú steny pergamenu a tvrdé vlákna... Preto sa dá zjesť celý struk.


Najlepšie odrody špargľových bôbov

Fazuľové struky majú rôzne odtiene, od zelených a žltých až po sýte fialové. Dĺžka toboliek sa pohybuje od 12 do 120 cm. Mnohé odrody sú tiež nenáročné a dajú sa pestovať v tieni a v severnej časti areálu.

Existujú 3 druhy špargle:

 1. Ker, dorastajúci až do 30-50 cm.
 2. Pološplhanie, dorastajúce až do 2 metrov.
 3. Kučeravé - od 2 do 5 metrov.

"Laura"

Špargľa „Laura“ je huňatý druh. Jednou z hlavných výhod tejto odrody je jej odolnosť voči chorobám a vysoký výnos. Od začiatku výsadby do zberu uplynie iba 50 - 60 dní, čo umožňuje klasifikovať odrodu "Laura" ako skoré dozrievanie. Struky sú rovnomerne žltkastej farby, dosahujú dĺžku 10 - 12 cm.

"Zhuravushka"

Špargľa „Zhuravushka“ je kríkový druh rastliny, ktorý tiež patrí k skorým odrodám. Priemerný čas dozretia plodiny trvá 50 dní. Výška kríkov sa líši v rozmedzí 40 - 50 cm. Lusky sú mierne zakrivené, zelenej farby a dosahujú dĺžku 11 - 13 cm. Odroda „Zhuravushka“ má vysoký výnos.

„Snehulienka“

Fazuľa Špargľa Snegurochka je košatá. Dozrieva pomerne skoro - od objavenia sa prvých výhonkov po zber, trvá to asi 45-50 dní. Výška kríka nepresahuje 40 cm. Lusky dosahujú dĺžku 16 cm. Sú natreté žltozelenou farbou a neobsahujú pergamenovú vrstvu a vlákna.

„Saksa“

Fazuľa špargľa Saksa je huňatá rastlina s vysokou úrodou. Táto odroda skoro dozrieva, pretože dozrievanie trvá asi 45-50 dní. Výška kríkov dosahuje 35-40 cm, tobolky sú svetlozelené, dlhé 10 - 13 cm.

odkaz... Odroda Saksa bola chovaná sovietskymi vedcami špeciálne pre kultiváciu v rozľahlosti ZSSR. Preto sa táto odroda môže vysádzať v chladnom podnebí. Pamätajte, že výber odrody Saksa musí byť zelený - v tomto prípade budú jemné a šťavnaté.

„Vigna“

Špargľa „Vigna“ je čiastočne olúpaná a môže dosiahnuť až meter dĺžky. Táto odroda k nám prišla zo strednej časti Afriky, ale skôr sa rýchlo zamilovala do ruských letných obyvateľov. Liek "Vigna" sa používa vo forme mladých výhonkov, pretože obsahujú veľa vitamínov (A, B, C) a užitočné mikroelementy.

Dôležité! "Vigna" miluje teplo, takže je lepšie začať s výsadbou pestovaním sadeníc, ktoré sa potom vysádzajú na otvorenom teréne. Pamätajte však, že ak je priemerná teplota vo vašej oblasti pod 20 stupňov Celzia, existuje riziko, že sa sadenice nezakorenia.

„Gerda“

Fazuľa špargľa Gerda dosahuje výšku 3 metre. Táto odroda kučeravých špargľových bôbov je ideálna na zdobenie vonkajšej steny domu alebo altánku, pretože pre svoj rast vyžaduje vertikálnu podporu.

Táto odroda sa považuje za skoré dozrievanie, dozretie trvá v priemere 50 dní. Rastlina nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť. Najlepšie je vysadiť ho na slnečné a dobre chránené miesto. Dĺžka zrelých strukov môže dosiahnuť 30 cm a rastú v príjemnej bledožltej farbe.

„Fatima“

Špargľa „Fatima“ patrí medzi kučeravé druhy. Dĺžka rastliny dosahuje 3 metre na výšku. Odroda sa považuje za vysoko výnosnú a strednú sezónu, pretože dozrievanie trvá až 60 dní.

Zrelé struky sú rovné, svetlozelenej farby, dosahujú dĺžku 25 cm. Zvláštnosťou odrody "Fatima" je, že má dlhé obdobie plodenia.

„Matilda“

Špargľové bôby "Matilda" rozlišujú svoju tmavo fialovú farbu na pozadí iných odrôd. Tento kučeravý druh môže dorásť až do výšky 3 metrov, nezabudnite však na vertikálnu oporu. Zrenie plodov trvá asi 65 dní, dĺžka toboliek dosahuje 20 cm.


Ako si vybrať odrodu

Z takej rozmanitosti odrôd nie je výber tej najlepšej ľahký. Fazuľa sama o sebe má obrovské množstvo výživných látok, dá sa využiť v akejkoľvek podobe. Väčšina odrôd nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, čo výrazne zjednodušuje proces pestovania.

Najuniverzálnejšími odrodami sú Butter King, Sachs a Bona. Vyznačujú sa hojným množstvom ovocia a univerzálnym účelom. Ich kríky sú odolné voči vírusom a chorobám. Môžete jesť fazuľa v akejkoľvek forme.

Odrody sú vynikajúce pre ľudí, ktorí dodržiavajú stravu. Samostatne by sa mali spomenúť aj odrody polocukru. Celá fazuľa sa konzumuje vo fáze zrelosti mlieka. Na otvorenom poli dobre dozrievajú.

Ak si ceníte nielen výživové vlastnosti, ale aj vzhľad, potom sú kučeravé odrody pre vás ideálne. Takáto rastlina vyzdobí váš dom, záhradu, altánok, verandu. Zelené výhonky a jemné kvety skrývajú nepekné steny. Skúsení záhradníci odporúčajú venovať pozornosť odrodám ako Purpurová kráľovná, Zlatý nektár a Blauhilda.

Dôležité! Kríky fazule vyžadujú menej miesta a nie je ich potrebné viazať. Zvlášť sa od nich odlišujú odrody Flamingo a Zhuravushka.


Ako sadiť zo semena

Zelené fazuľky milujú teplé počasie, ale nie teplo. Fazuľa sa vysieva až s nástupom jari. Rastlinu sa odporúča vysadiť začiatkom mája spolu so zemiakmi. Je veľmi dôležité, aby nebolo chladné počasie a mrazy. Môžete počkať, kým sa zem nezohreje na +10 stupňov.

Najlepšie je zvoliť dobre osvetlenú oblasť vonku, aby bolo bezvetrie. Pri výbere pôdy vôbec nezáleží na tom, akú má kyslosť. Pôda musí byť voľná. Ak žijete v severných oblastiach, potom bude piesčitá pôda vynikajúcou pôdou, pretože sa rýchlo otepľuje.

Pri výseve je možné do jamiek pridať popol, pomôže to rastline dobre rásť. A najlepšie je pripraviť pôdu na jeseň. Robia to nasledovne: pri vykopávaní zeme do nej pridajte zmes superfosfátu a chloridu draselného. Výpočet je nasledovný: 1 meter štvorcový bude potrebovať 20 g chloridu draselného a 30 g superfosfátu.

Video ukazuje špargľu, jej pestovanie a starostlivosť:

Existuje štandardná schéma na presné vysádzanie semien špargľových bôbov. Vytvorte malú brázdu hlbokú 5 cm. Ak ste na jeseň nenakŕmili pôdu, pridajte ako zdroj draslíka popol. Potom je zem veľmi dobre napojená, čakajú, kým sa voda vstrebe. Teraz môžu byť semená zasiate. Sú rozložené vo vzdialenosti 10 cm od seba. Vzdialenosť medzi riadkami je od 40 do 60 cm.Po týždni alebo 10 dňoch môžete počkať na výhonky.

Pri výsadbe kučeravej špargle musíte zariadiť podperu, ktorej dĺžka bude asi 2 metre. Hneď ako sa objavia výhonky, je potrebné ich priviazať o oporu. Výška fazule Bush nie je väčšia ako 50 cm.

Existuje ešte jedna neštandardná pestovateľská metóda. Môžete stavať vigvamy až do výšky 2 m a hrúbky 4 cm. Môžete si vziať štyri alebo päť takýchto palíc, sú zviazané na vrchu. Okolo takého vigvamu sú urobené 4 otvory, ich hĺbka je 5 cm, otvory musia byť kŕmené a navlhčené. Do každej dutiny vložte 2 semená. Najlepšie je vysadiť skoré odrody špargľových bôbov a neskoršie odrody jednoducho nestihnú dozrieť.

Obyvatelia leta často používajú skleníkové postele. Ako ich vyrobiť pri dači v záhrade? Zoberú dosky a z nej vytĺkajú krabicu. Vetvy sú umiestnené úplne dole ako drenáž. Celá škatuľa je naplnená organickou hmotou. Aby sa organické látky mohli rýchlo spracovať, je potrebné ich posypať prípravkom s názvom Shine-3. Potom sa záhradné lôžko zaleje Radiance-1. Všetky zvyšky, ktoré zostanú po spracovaní, sú pokryté zemou s hrúbkou 15 cm. Do výsledných teplých záhonov sa zasejú semená. Výsledné teplé postele sú umiestnené na južnej strane a najlepšie pozdĺž plotu.

Ako správne rásť a ako sa o ňu starať

Pri starostlivosti o tento druh rastlín nepocítite žiadne ťažkosti, pestovanie fazule na otvorenom poli nie je ťažké. Ak je zem pod rastlinou suchá, potom musí byť pôda okamžite navlhčená, ale musí sa to robiť s mierou. Korene fazule špargle nerastú hlboko, nachádzajú sa v hĺbke 15 cm od povrchu zeme. V horúcom počasí krajina veľmi rýchlo vysychá, takže musíte zabezpečiť včasné zalievanie fazule. Je dobré naliať vodu až na samotný koreň.

Kým rastlina dorastie o 10 cm, je dôležité neustále dážďovky po daždi odburiniť. Po natiahnutí rastliny je lepšie pôdu mulčovať. Táto technika pomôže zabrániť rýchlemu vysychaniu pôdy a eliminovať burinu. V prípade kučeravých špargľových bôbov nasmerujte rastlinu priamo na tyčinku. Po 12 hodinách sa fazuľa sama zvlní okolo tyčinky. Podľa toho, ktorú odrodu fazule ste si vybrali, si musíte počkať na prvé ovocie. Ak je odroda skorá, potom po 40 alebo 50 dňoch budete môcť zberať. Posledná odroda prináša ovocie po 4 mesiacoch, v priemere po 120 dňoch.

Ako sa uhorky pestujú na otvorenom poli, je uvedené v článku.

Ako sa uhorky pestujú v sudoch nájdete v recenziách a fotografiách v článku.

Aká je technológia pestovania uhoriek v zimnom skleníku, je uvedená tu: //gidfermer.com/sadovodstvo/ovoshhevodstvo/texnologiya-vyrashhivaniya-ogurcov-v-teplice.html

Ak sú fazule skoro, potom po výskyte prvých stoniek začnú kvitnúť. Vaječníky sa začnú objavovať o 20 dní a po ďalších 10 dňoch môžete sláviť prvé fazule. Kravský trus sa používa ako vrchný obväz. Na tento účel sa používajú 2 známe metódy:

 1. Hnoj je možné zmiešať s vodou na zavlažovanie. Pomer hnoja je 1 až 10, respektíve vody.
 2. Hnoj sa rozloží na vrchnú časť mulča a nechá sa hniť.

Aby ste zvýšili plodnosť, musíte výhonky zovrieť. Urobte to po tom, čo je výška rastliny 2,5 m. Plody musíte zbierať, keď sú šťavnaté a mäkké. Veľkosť tobolky je od 10 do 15 cm, zrná vo vnútri tobolky majú veľkosť pšenice. Struky je potrebné neustále kontrolovať. Ak sú struky už stuhnuté, nemali by sa jesť. Tieto fazule sa kladú ako semená.

Ak vytrhávate tobolky neustále, nový vaječník sa objaví ešte rýchlejšie. Preto by ste nemali šetriť ovocím, je lepšie vyberať nevhodné pre výživu. Špargľu, podobne ako kučeravé fazule, môžete zbierať pred mrazom. Korene fazule sú schopné premieňať a ťahať dusík z pôdy. Preto sa veľmi často fazuľa vysádza spolu s inými rastlinami, ktoré tiež potrebujú živiny.

Ak ste zasadili rastlinu pomocou vigvamov, potom môžu byť do kruhu zasiate uhorky a tekvice. Fazuľu musíte trhať počas celého obdobia dozrievania. Táto rastlina je nabitá vitamínmi a živinami. Ak chcete fazuľu skladovať v zime, je potrebné ju zmraziť.

Ak ste struky opustili, aby ste získali semená, musíte počkať, kým nie sú úplne zrelé.... Keď sa to stane, tobolky sa odrežú. Najlepšie je tobolky sušiť cez deň na slnku. Potom sa zrná lúpu. Zrná sa skladujú v chladničke pri teplote +5 stupňov.

V článku sa uvádza, ktoré paradajky sa majú pestovať v skleníku na Sibíri, uvádza sa to v článku.

Ako sa pestujú paradajky podľa Maslovovej metódy nájdete v článku.

Aké odrody paradajok sa najlepšie pestujú v skleníku na Urale, je uvedené tu: //gidfermer.com/bez-rubriki/pomidory-dlya-urala-v-teplice.html


Špargľu naozaj milujem. Rozrástla sa odlišne: bušovo aj kučeravo.

Tento rok som sa rozhodol vyskúšať niečo nové z jeho odrôd, a to - kučeravé fazule špargle „Blue Hilda“ JSC „MinskSortSemOvoshch“. Toto je bieloruský producent osiva.

Začiatkom mája som vysial semená (tento rok je na severe Bieloruska horúco na jar a v lete) a už v júli sme zberali úrodu.

Rastlina je tááák vysoká, má iba neobmedzený rast a potrebuje podporu. Hlavná časť fazule v mojej dači je zasadená takto

Každá rastlina je zviazaná.

Pod slivku som pripevnil pár sadeníc (sadeníc)), takže fazuľa prebehla pod ňou pod oblohou, na ktorú sa bez rebríka nedá dostať)))

Lusky rastú v takýchto zhlukoch.

So zbieraním lopatiek nie je možné neskoro - veľmi rýchlo hrubnú. Musíte vytrhnúť ploché fialové lopatky. Keď sa tobolka stane zelenkavou a sú na nej zreteľne viditeľné veľké zrná, bude už vláknitý. Preto je potrebné byť na pozore, keď bude úroda zrelá.

Tu je fotografia a porovnanie toboliek.

Zarastené čepele fazule musia odstrániť tvrdé vlákno.

Ani to však nepomôže, pretože čepele sa počas varenia rozpadnú na polovicu a sú drsné.

Odroda "Blue Hilda" je veľmi plodná, ale bez dozoru))) fazuľa sa nedá opustiť, pretože musíte pravidelne, doslova za deň alebo dva, odstraňovať mladé lopatky. Zarastené zrná netreba trhať, nechajte ich dozrieť: zrelé zrná sa dajú jesť ako bežné zeleninové fazule.

Chuť tejto odrody je celkom dobrá. Po uvarení (blanšírovaní) sa farba toboliek zmení z fialovej na zelenú.

ZHRNUTIE... Odporúčam rozmanitosť kučeravých špargľových bôbov „Blue Hilda“ nášho bieloruského výrobcu osív MinskSortSemOvoshch OJSC: je veľmi plodná, nezaberá veľa miesta na pozemku, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť (počas celej doby som ani nič nekŕmil). obdobie rastu) a chutí dobre. Vzlietla jednu hviezdu za to, že aj mierne prerastené tobolky sa pre svoju tuhosť stali nepoužiteľnými.


Pestovanie špargľových bôbov na Sibíri

Sibír je z hľadiska počasia pomerne drsná oblasť s krátkymi letami, ktorá nemá na pestovanie plodín najlepší vplyv. Väčšina odrôd fazule v takýchto podmienkach rastie neochotne, takže pri výsadbe a starostlivosti je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Kvôli krátkej sezóne by sa mali zvoliť najskoršie odrody.
 2. Fazuľa je teplomilná, takže si musíte počkať na priaznivé počasie. Sejba sa zvyčajne vykonáva najskôr koncom mája. V chladnej jari je lepšie myslieť na výsadbu sadeníc.
 3. Semená sa najlepšie sadia nasucho, bez máčania.
 4. Fazuľa musí byť posypaná, keď sú klíčky väčšie ako 10 cm, aby nezomreli pred vetrom alebo vlastnou hmotnosťou.
 5. Popínavé rastliny musíte bezpodmienečne zaviazať, pretože je tu veľa zrážok a listy a struky na zemi môžu hniť.
 6. Počas chladu je lepšie fazuľu zakryť filmovým materiálom.

Zber by sa mal robiť, keď sú tobolky zrelé. Pri výsadbe odrôd s skorým dozrievaním sa zber začína v auguste. Po odstránení zrelých plodov ich treba nechať na vzduchu vyzrieť, zavesiť alebo rozprestrieť sa pod korunou. Zvyšné struky tak môžu rýchlejšie vyzrieť. S nástupom mrazov pod -1 ° C možno rastlinu úplne vytiahnuť a pozastaviť, aby dozrela.


Pozri si video: Kako se sprema špargla i omlet sa šparglom


Komentáre:

 1. Bemelle

  I can suggest to visit to you a site, with a large quantity of articles on a theme interesting you.

 2. Atemu

  This idea would have just by the way

 3. Fugeltun

  Zvedavo....

 4. Hildehrand

  Ospravedlňujem sa za zasahovanie ... mám podobnú situáciu. Poďme diskutovať. Napíšte sem alebo do PM.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety