Semená paradajok som si v obchode dlho nekupovala, ale sama si ich zberámWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Už niekoľko rokov pracujem v zeleninovej záhrade a osobitný dôraz som kládol na pestovanie paradajok. V zime sú veľmi užitočné zásoby nakladaných paradajok a džúsu. Sadím minimálne 250 kríkov, takže si ani neviem predstaviť, koľko by som minul na sadenice na trhu, ale svoj sadivový materiál používam už niekoľko rokov.

Svojho času ma lákali nádherné vrecia v obchodoch, ale dospel som k názoru, že je výhodnejšie zbierať semená sám.

A klíčenie je lepšie, a preto som si istý a nie je potrebné utrácať peniaze. Naučil som všetkých svojich priateľov - začínajúcich záhradníkov, ako správne pripraviť semená na ďalší rok, ušetriť peniaze a získať zaručenú úrodu. V tejto veci nejde o nič zložité.

V prvom rade sa nespoliehajte na hybridy.

Ak sa vám paradajky z vrecúšok, kde je okrem názvu aj označenie F1, veľmi páčili, nebudete ich môcť budúci rok opakovať úplne rovnako. Buď nevyrastú vôbec, alebo niečo nepochopiteľné , ale nie zelenina, ktorá vám chutí, vyrastie. Používajú sa iba odrodové paradajky. Mimochodom, ďalšie plus samozberu: vyberáme najlepšie ovocie v záhrade, a preto vykonávame výber - zlepšujeme úžitkové vlastnosti odrody.Pozrime sa bližšie na paradajky, ktoré sa nalievajú na spodné strapce. Považujú sa za najvhodnejšie ako zdroj sadivového materiálu a vo všeobecnosti sú vždy chutnejšie, šťavnatejšie a mäsitejšie v porovnaní s vaječníkmi na vyšších poschodiach kríkov. Okrem toho je riziko krížového opelenia v týchto rajčiakoch nižšie.

Vyberáme ovocie, ktoré je krásne, veľké, dokonalého tvaru, bez prasklín.

Radím vám, aby ste paradajku označili kontrastnou stužkou alebo niťou, aby po nej nikto z vašej rodiny netúžil vopred. Potom postupujeme podľa nasledujúcej schémy:

 • dobre umyte zeleninu;
 • nakrájajte ovocie na dve polovice;
 • opatrne vyberte jadro lyžičkou;
 • obsah dáme do sklenenej nádoby (beriem téglik) na kysnutie.

Chcem povedať pár slov o kvasení. Zjednodušene povedané, ide o fermentáciu.Každé semeno je uzavreté v škrupine - placente. Ak osivo osušíte také, aké je, potom bude klíčenie trvať dlhšie, pretože bude musieť prekonať bariéru. Semená minulých rokov všeobecne nemusia potešiť dobrou klíčivosťou, preto je potrebné kvasiť semenný materiál:

 1. Nádobu zakryjeme potravinovou fóliou alebo igelitovým vreckom, v ktorom urobíme otvory.
 2. Nádobu odložíme na teplé miesto (teplota vzduchu nie je nižšia ako 25 ° C, preto ju nechávam na dvore pod prístreškom, aby som ju chránila pred slnečným žiarením).
 3. Po niekoľkých dňoch opláchneme (voda by nemala byť zakalená, obsah nádoby premiešajte lyžičkou a vodu pravidelne vymieňajte).
 4. Vyberieme a vyložíme na papier, aby vyschol (každý list podpíšem, aby som nestratil z dohľadu odrodu).

Na sušenie potrebujú vysokú teplotu - asi 30 ° C. Uistite sa, že v miestnosti nie sú prievany, inak by papier odfúkol. Radšej to hrajte na istotu a na okraje listov dajte niečo ťažké.Semená pravidelne premiešajte, ale potom môžete tvrdo pracovať a sušené semená oddeliť. Silne drobiví a riskujú, že ich odfúkne vietor. Svoj semenný fond uchovávam v papierových obálkach, nezabudnite podpísať rok a odrodu (pre identifikáciu si prídem sám nejaké mená). Dúfam, že moja rada vám pomôže vypestovať zdravé, silné a hlavne vaše vlastné sadenice , o ktoré sa určite podelíte so svojimi príbuznými, priateľmi a susedmi v krajine.


Vlastnými rukami - Ako to urobiť sami

Ľudia čoraz viac uprednostňujú pestovanie odrodových paradajok. Áno, hybridy sú produktívnejšie, ale chuť plodov odrôd je bohatšia a môžete si zbierať vlastné semená. Na rozdiel od tekvice je paradajka zriedka krížovo opeľovaná. To znamená, že v zime nemusíte hľadať rozmanitosť, ktorá sa vám páči, a dúfať, že vo farebnej taške nedôjde k prehodnoteniu. Domáce záhradníctvo však vyvoláva veľa otázok. O odpoveď na najobľúbenejšie sme požiadali agronóma I. BELKINU.

- Môžem brať semená z hybridov paradajok (F1)?

- Je to možné a možno budú dokonca úplne vyvinuté. Ale je nepravdepodobné, že z nich bude možné vypestovať rastlinu, ktorá úplne opakuje vlastnosti rodiča, a to ako vo zvyku kríka, tak aj vo vzhľade plodov.

Niektorí fanúšikovia sa však zaoberajú nehybridizáciou hybridov, ktoré sa im páčia, a snažia sa z nich vytvoriť rôzne druhy. To si ale vyžaduje veľké plochy (koniec koncov si musíte vybrať presne tú z rôznych rastlín, ktorej znaky chcete napraviť) a mnoho rokov starostlivej práce.

- Musím zobrať ovocie na semená z prvého zväzku paradajok?

- Nie je to nutné. Na semenách radšej nechám 2 - 3 štetce paradajok. Vyvíjajú sa za priaznivejších podmienok a semená sú kvalitnejšie. A potenciál kríka je ľahšie určiť. Je tiež nepraktické, podľa môjho názoru, nechať paradajky od 4. do 5. a ešte viac od 6. klastra na semená: v tomto čase často nastáva horúce počasie a opelenie nie je vždy úspešné. Vďaka tomu môže byť aj veľké ovocie prakticky bez semien.

- Potrebujete nechať osivo na kríku, kým nezačne hniť?

- Po úplnom dozretí je vhodné ich odstrániť. Sú chvíle, keď prezreté paradajky, najmä šalátové odrody, začnú hniť. Nepotrebujete infekciu semien. Existuje ešte jeden dôvod, prečo nečakať na zmäknutie plodov, pretože semená môžu vypučať priamo vo vnútri paradajky! Nezrelé paradajky (hnedé), dozrievajúce v miestnosti, nebudú schopné vytvárať plnohodnotné semená. Ich klíčivosť bude nízka.

- Musia sa semená fermentovať alebo sa dajú extrahovať priamo zo zrelých paradajok?

-Nevšimol som si rozdiel v klíčení ani pri jednej, ani pri druhej technológii. Ďalšia vec je, že počas fermentačného procesu sa semená oddeľujú od dužiny a je ľahké ich rozložiť v tenkej vrstve, aby vysušili. Ako správne kvasiť paradajky? Sú prerezané naprieč a dužina so semenami je vytlačená do nádoby.

Nie je potrebné pridávať vodu. Za 2-3 dni pri teplote 22-23 ° začne táto látka kvasiť.

Aktívne sa mieša a premýva na site pod silným prúdom vody. Z času na čas môžete skontrolovať klíčivosť semien: stačí ich naplniť vodou (zrelé sa usadia). Potom sa semená vysušia a uložia do bavlnených vriec alebo kartónových škatúľ. Semená rajčiaka v suchej miestnosti zostávajú životaschopné 3 - 5 rokov, niekedy aj viac. Raz som zasial odrodu, ktorej semená vypršali pred 10 rokmi. Takže ich túžba po živote bola taká vysoká, že z 20 semien vyklíčilo 5 semien.


Všeobecné tipy na dobré osivo

Najvýhodnejšie je vyčleniť samostatný pozemok na pestovanie semien zeleniny. Na takomto mieste (relatívne malom) vysaďte 1-3 rastliny, ktorých plody pôjdu do semien v biologickej zrelosti. Môžete si však jednoducho vybrať z rastlín rastúcich na zodpovedajúcom lôžku najtypickejšie biologické vlastnosti a označiť ich ako budúce semenníky (napríklad mašľou) Na dlho popínavých plodinách (uhorky, cukety, tekvice, hrášok atď.), môžete si vybrať bič, s ktorým potom pracujete zvlášť.

Ak chcete získať odrodové semená, musí byť web v optimálnych podmienkach:

 • na osvetlenom mieste, ďaleko od veternej ruže a prievanu,
 • v dostatočnej priestorovej izolácii, čo je obzvlášť dôležité pre krížovo opeľované plodiny,
 • pestujte iba jednu odrodu kultúry, ak existuje viac odrôd jednej plodiny, pozrite si predchádzajúci odsek,
 • miesto musí byť udržiavané absolútne čisté, pretože burina môže prehlušiť kultúrne rastliny, opeliť ich (jednoplodé, napríklad krížové) a slúžiť ako zdroj chorôb a dočasné útočisko pre škodcov,
 • semenníky musia byť absolútne zdravé,
 • starostlivosť a spracovanie na semennom pozemku by sa malo vykonávať obzvlášť opatrne: včasné zalievanie, kŕmenie, ochrana pred škodcami a chorobami, načasovanie zberu plodov a ich ďalšie spracovanie.


Chyby pri analýze

Pred výberom paradajok na osivo by ste mali vyriešiť bežné chyby:

 • 1) Záhradkári, ktorí si myslia, že hybridné odrody produkujú to isté ovocie, sa mýlia. V žiadnom prípade by ste nemali brať semená takýchto odrôd, pretože sa vyskytujú v súvislosti s krížením niekoľkých odrôd. A je nemožné odhadnúť, aká bude výsledná úroda.
 • 2. Nováčikovia neberú do úvahy skutočnosť, že včely tiež zohrávajú dôležitú úlohu v živote paradajok, a prvé plody, s ktorými sa stretnú, berú ako semeno. To môže viesť k vzniku hybridných rastlín. Aby sa o také paradajky nezakoplo, plody je potrebné zbierať iba zo spodných konárov. Na konci jari nie sú včely také aktívne, preto kvitnúce kvety spodných hroznov vo väčšine prípadov zostávajú nedotknuté.
 • 3. Ďalšou častou chybou je brať si najväčšie ovocie na semená. Nie je skutočnosťou, že sa z neho získajú rovnaké šťavnaté paradajky.
 • 4. Stojí za to vziať do úvahy charakteristický tvar konkrétnej odrody. Ak je tento tvar okrúhly, potom by ovocie pre semená malo mať úplne rovnaký tvar. Je tiež potrebné zvážiť veľkosť a farbu ovocia, to všetko musí zodpovedať tejto odrode.
 • 5. Neberte príliš prezreté paradajky, semená takýchto plodov rýchlo klíčia a nevyklíčia.


Výber z mletých paradajok

V tomto probléme všetko závisí nielen od schopností a prítomnosti / neprítomnosti skleníka na danom mieste, ale predovšetkým od regiónu a cieľov kultivácie.

Rozptyl tvarov, farieb, chutí, veľkostí a účelu paradajok je veľmi vysoký

Tabuľka 2. Odporúčané druhy paradajok v otroctve z ich účelu

Vymenovanie Odporúčané druhy
Šaláty, polievky Stredné a veľké paradajky červených a ružových odrôd, čerešňa
Snack (konzervovaný) Viacfarebné paradajky: žlté, čierne, modré alebo škvrnité odrody
Solenie Paradajky všetkých veľkostí a tvarov. Bylinkové paradajky sú dobré pri solení
Čerstvá konzumácia Sladké, ružové odrody. Všetko závisí od osobných preferencií vkusu.

Poznámka: hlavné charakteristiky akejkoľvek odrody sú uvedené na obale. Pred zakúpením semien si pozorne prečítajte tieto informácie.

Nie všetky odrody tejto nočnej civilizácie sú schopné rásť na záhonoch a zároveň produkovať chutnú úrodu. Aby ste to dosiahli, vyberte si paradajky:

 • mrazuvzdorný
 • skoré dozrievanie
 • odolný voči chorobám
 • domáce alebo upravené pre podnebie Ruska
 • označené „Na otvorenom teréne“.

Výrobcovia často na obale označujú, či sú semená vhodné na pestovanie v záhonoch.


Triedenie semien paradajok vo vode

Po umytí semien utrite spodok sitka suchou handričkou, aby ste odstránili prebytočnú tekutinu. Ak existuje túžba okamžite triediť semená s plnou hmotnosťou, potom ich po umytí vložte do slabého roztoku kuchynskej soli (1/2 čajovej lyžičky soli v 1 pohári vody). Premiešame a necháme stáť.

Prázdne semená vyplávajú hore a semená plnej hmotnosti klesnú ku dnu. Plávajúce semená bez ľútosti zahoďte a zvyšné opláchnite vo vode a rozložte ich do sucha. Je lepšie ich sušiť v jednej vrstve, v prírodných podmienkach, na materiáli, na ktorý sa pri sušení nelepia, napríklad na jednorazových tanieroch. Na tabuľky napíšte názvy odrôd.


Moje obľúbené odrody paradajok

Niektoré odrody paradajok sa v našej rodine pestujú už celé desaťročia. Semená týchto paradajok už nie sú komerčne dostupné, pretože boli odstránené z oficiálneho zoznamu odrôd rastlín. Toto napríklad Auria, Early Beauty, Early Miracle, Golden Runet, Zomok (Maďarská odroda).

Paradajka Zomok sa vyznačuje silným kríkom, veľmi silnými oválnymi plodmi a tmavo modrozelenými listami

Z moderných determinantných odrôd sa mi veľmi páči Rumba, Poranek, Olya Polka (séria semien poľských výrobcov „PNOS“, Ozharov Mazowiecki), Promyk (Promyk), Boni-MM, Zlatá jeseň, Hviezdička, Riddle, Gina.

Ale najviac zo všetkého milujem prácu s neurčitými odrodami: De Barao červená a žltá, Golden Ozharovsky, veľkonočné vajíčko, Golden ranet… Pestujem veľa neurčitých odrôd čerešní.

Veľkonočné vajíčko - produktívna, neurčitá odroda s pestrými plodmi oválneho tvaru

Semená si zbieram sám. To nielen šetrí peniaze a čas pri hľadaní tých správnych odrôd, ale umožňuje vám to aj zachrániť odrodu, ktorej semená už nie sú na predaj. Navyše som si vždy istý kvalitou semien.


Zber a príprava semien

Spôsob zberu pomocou fermentácie

Takže ste si vybrali najvhodnejšiu paradajku. Teraz je potrebné ju umyť: po oddelení kvapaliny semenami, to, čo zostane, môže dobre ísť do šalátu.

Veľké ploché guľaté plody s malým obsahom semien sa pohodlnejšie krájajú pozdĺž rovníka, maloplodé paradajky sú lepšie pozdĺž. Semená vyberte lyžičkou alebo iba prstom spolu s čírou tekutinou. Navyše by ho malo byť dostatok na to, aby boli semená úplne zakryté.

Plošné guľaté ovocie sa pohodlnejšie krája pozdĺž rovníka

Získané vložíme do nádoby zo skla, porcelánu alebo potravinárskeho plastu a zakryjeme ju voľným vekom. Semená necháme pri izbovej teplote na kysnutie, inak sa tento proces nazýva kvasenie... Požadovaný čas nemožno predpovedať úplne presne, závisí to od odrody, teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti. Približný interval je však 24-48 hodín.

Hneď ako na povrchu spozorujete vzhľad filmu, samotná tekutina sa začne trochu zosvetľovať a semená sa budú usadzovať na dne, môžete považovať fermentáciu za ukončenú. Preexponovanie semien nemá zmysel.

Na povrchu sa môže objaviť forma

Teraz je potrebné semená dôkladne opláchnuť, zatiaľ čo sa snažíte oddeliť všetku dužinu. Je vhodné to robiť na malom sitku pod tečúcou vodou. Potom sa semená trochu vysušia.
Čisté semená by mali byť rozložené na rovnom povrchu v jednej vrstve, aby zaschli. Na tento účel sú vhodné jednorazové plastové doštičky - potom je ľahké zbierať z nich semená. Nezabudnite podpísať názov odrody, najmä ak zbierate niekoľko odrôd semien paradajok naraz.

Rozložte čisté semená na rovný povrch a podpíšte názov odrody.

Semená sušia asi 5-7 dní. Potom je potrebné ich zhromaždiť a zabaliť do papierových obálok alebo plátenných vriec. Najlepšie je skladovať semená pri stabilnej teplote a nízkej vlhkosti vzduchu a samozrejme nezmrazovať. Chladná špajza funguje dobre.

Metóda obstarávania pre zamestnancov

Po vysušení sú semená zhromaždené a uložené v papierových obálkach alebo látkových vreckách.

Akonáhle sú semená suché, zbierajú sa a ukladajú do papierových obálok alebo látkových vriec.

Využil som obe možnosti. Ak sa semená použijú čerstvé, to znamená, že sa budú vysievať budúci rok, potom je rozdiel v klíčení takmer nepostrehnuteľný. Ale v prípade použitia starých semien bude výhoda na strane fermentačného procesu.

Klíčenie semien paradajok trvá 5-6 rokov

Faktom je, že semená paradajok sú uzavreté v priehľadnej škrupine, ktorá sa počas fermentácie ničí. Jednoduchým sušením jednoducho vyschne a pevne prilieha k osivu. Pri klíčení rajčiakových klíčkov je nútený preraziť nielen plášť semena, ale aj ďalšiu bariéru.

Ďalším plusom fermentácie je, že semená sú prírodne dezinfikované a pleseň je prírodné antibiotikum. A semeno vyzerá oveľa atraktívnejšie.

Aby ste si vytvorili svoj vlastný semenný základ, musíte si najskôr zaobstarať osivo od zarytého záhradníka alebo si kúpiť odrodové semená od spoľahlivého výrobcu. Na našom trhu sa môžete oboznámiť s obrovským výberom semien paradajok a nájsť pre seba niečo zaujímavé.

Kapacita klíčenia semien rajčiaka trvá 5-6 rokov. Toto si musíte uvedomiť pri aktualizácii svojich zásob. Zber a skladovanie semien je jednoduchý a prístupný proces pre každého.


Pozri si video: Jak pěstovat rajčata tipy pro zvýšení úrody, jak je ochránit před plísní


Komentáre:

 1. Carver

  Excellent message congratulate)))))

 2. Mackinley

  I do not understand the reason for such a stir. Nothing new and different judgments.

 3. Branton

  I believe that you are wrong. I propose to discuss it. Email me at PM.

 4. Grantham

  It was specially registered at a forum to tell to you thanks for the help in this question how I can thank you?

 5. Huntington

  Váš nápad je vynikajúci

 6. Cochise

  Interesting variant

 7. Aodhan

  I apologise, but, in my opinion, you are not right. I am assured. Let's discuss it. Write to me in PM, we will communicate.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Starostlivosť a výsadba oziminy

Nasledujúci Článok

Lacné hromadné záhradné kvety